WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND De komende Belastingverlaging. Raadsverslag Scherpenisse. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Is verhoging Omzetbelasting wel mogelijk? GEEN VEREENVOUDIGING Discussie rond een reisvergoeding-aanvrage. De nieuwe school in de begroting 1951. REHABILITATIE. ZONDAGSDIENST ARTSEN Zitting Kantonrechter. 7e Jaargang No. 2 24 November 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen l.<— per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen (Van onze soc.-econ. medew.) IN DE LAATSTE WEKEN is het menu van de Tweede Kamer wel wat eentonig geweest. Misschien was dit de oorzaak van de geprikkelde stemming, die zich tenslotte uitte in een gecombineerde aanval van de meerderheid der kamer onder leiding van de heer Lucas op de belasting stamppot door minister Lieftinck opgediend. Jarenlang heeft men de zware kost, door deze bewindsman klaargestoomd, met veel mokken gegeten. Verwachtend dat de tijd wel eens zou komen waarin onze financiële keuken meester een smakelijk fiscaal diner ter tafel zou brengen, kauwden onze honderd voorlieden als brave zonen van hun volk de zwaar op de maag liggende spijzen uit de monetaire keuken. Menig Nederlander kreeg er eerst pijn in de buik van wanneer men op het Binnenhof reeds lang weer iets meer verluchte spijzen verorberde Eindelijk zag ook de minister dat zijn volgelingen er genoeg van had den. Hij kondigde een belasting verlaging af en een opgewonden kamer was bijeen om dit feest te vieren. Helaas voor de minister voelde men zich teleurgesteld. Men had er meer van verwacht. De voor stellen aangaande een komende ver mindering van de inkomstenbelas ting gingen na al de moeilijk ver teerbare kost der laatste jaren niet ver genoeg. De minister dacht aanvankelijk de tegenstand te kunnen over winnen met een beroep op zijn plicht om de landsfinanciën in evenwicht te houden en tenslotte met een dreigement, waarbij de financiële paplepel ter beschikking werd gesteld. Niets mocht er baten. Niemand wenste er te eten en de minister ging huiswaarts met een pan vol koud geworden belasting- ontwerpen, die alle moesten wor den herzien. Een week later had het departe ment de vereiste wijzigingen aan gebracht, zodat men nu per 1 Jan. 1951 mag verwachten te worden verrast met een niet onbelangrijke verlaging der inkomsten- en loon belasting. De meerderheid van ons volk zal wel uitroepen: het wordt zo langzamerhand ook wel eens tijd voor zoiets In hoeverre is er sprake van verlaging Wij willen dit trachten met enkele voorbeelden duidelijk te maken. Een ongehuwde betaalt van een inkomen van 1800. per jaar tot op heden 188.in komstenbelasting. Wie gehuwd is en zoveel verdiend moet 95.. aan de staat afstaan. Na invoering van het nieuwe tarief worden die bijdragen respectievelijk 149. en 39.—. dan uit men daarmee de wens tot sterke verlegging van de belasting druk van de directe naar de indi recte belastingen (bijvoorbeeld: de omzetbelasting) Inderdaad is dit vraagstuk in discussie. Ook de belastingheffing door middel van indirecte belasting heeft zijn bezwaren. Naar onze mening zijn deze minder zwaar wegend dan die der directe, doch men moet oog hebben voor de be langen van handel en industrie, die sterk de invloed ondergaan van een bijvoorbeeld zeer hoge omzet belasting. Hoewel het onze bedoe ling is ditmaal de beschouwing te beperken tot de heffing op onze inkomsten, kunnen wij toch niet vermijden op te merken, dat het omzetbelasting-systeem ook reeds tot aan de grens van zijn mogelijk heden wordt toegepast. Deze be wering is wel gerechtvaardigd wanneer men acht geeft op de vele noodkreten, die van commerciële zijde worden gehoord bij de voor genomen verhogingen van de om zetbelasting. De gehele belastingproblematiek draait hier om. Men stoot zijn hoofd overal tegen het plafond, dat nu eenmaal op elke heffingsmoge lijkheid rust. Naar boven kan men dus practisch nergens meer. Ver mindering van het tarief is evenmin een niet te verwezenlijken ideaal, omdat 's lands verplichtingen en uitgaven dit niet gedogen. Het bestaande systeem heeft men nu zodanig verwrongen, dat er in ieder geval financiële ruimte wordt gemaakt voor ons volk om de per 1 Januari a.s. ingaande huur verhoging op te vangen. Om men daarin geslaagd is, hangt mede af van de practische gevolgen der ver hoogde omzetbelasting, die even- Nog enkele illustraties Inkomen Ongehuwd (oud) Ongehuwd (nieuw) Gehuwd(oud) Gehuwd(nieuw) 2400 339 288 198 121 3000 511 445 319 216 4200 905 809 602 448 6000 1597 1456 1109 871 9000 2954 2743 2122 1759 12000 4507 4221 3300 2813 15000 6208 5858 4610 4013 EEN GRENS BEREIKT Zeer spoedig zal men de vol ledige tabellen in zijn bezit kunnen krijgen. Het gaat hier slechts om een algemene indruk. En die kan niet ongunstig worden genoemd. Velen zullen zich nog voldaan voelen, maar men bedenke, dat deze maatregel wordt genomen in een tijd waarin de overheids uit gaven, vooral voor defensie, de neiging zullen vertonen tot een sterke stijging. Wij mogen wel toe geven dat men hiermee tot de grens der mogelijkheden is gegaan. Wil men een nog grotere verlaging, eens met de intrede van het nieuwe jaar zal worden toegepast. In ieder geval zal men straks meer geld in handen krijgen. Wij moeten dan zelf maar zien hoe we dat uitgeven. ZUINIGER AAN Het is aan weinig twijfel onder hevig, dat het geheel zal moeten neerkomen op een verdere vermin dering van consumptie. We zullen, hoe onaangenaam dit ook is, aan dit proces onze medewerking moe ten verlenen om een nieuwe loons verhoging, die ook geen enkele verlichting brengt, te kunnen ver mijden. Een hernieuwde stijging van lonen en prijzen brengt grote nadelen voor ons economisch leven Een nieuw gerecht op het komende belastingmenu heeft be trekking op het gebruik van be- drijfs-auto's voor privé doeleinden. Iemand in het bezit van een per sonenauto, die hij afschrijft op de onkostenrekening van zijn bedrijf, zal dit in de toekomst voor een klein deel achterwege moeten laten. Dit geldt alleen voor hen, die hun wagen mede voor privé doeleinden aanwenden. Ten minste tien pro cent van de catalogusprijs van de auto wordt in dit geval als particu liere uitgave beschouwd. In de meeste gevallen zal die tien procent ook wel tevens het maximum be tekenen. Een zeer sporadisch privé- gebruik zal niet in aanmerking wor den genomen. Staat het onomstote lijk vast dat het particuliere gebruik de tien procent overschrijdt, dan wordt het privé-bedrag hoger ge steld. Hiermede heeft men een nieuwe bron van moeilijkheden en discussie geschapen voor belastingplichtigen en -ambtenaren. Waarom zou men het ook niet zo moeilijk en ingewik keld mogelijk maken Van een ver eenvoudiging van ons belasting stelsel, ons eens door het ministerie van financiën beloofd, zal voor lopig nog wel niet veel komen. Wij zullen echter deze nieuwe belastingweg met vertrouwen moe ten betreden. Zij is bedoeld om zo wel aan de moeiten en zorgen van de overheid als aan de materiële vragen van de burgers tegemoet te komen. Wanneer wij na het in wer king treden ervan tot de conclusie komen, dat ons budget er in elk ge val niet onder heeft geleden, kun nen wij minister Lieftincks finan ciële goocheltoeren als geslaagd be schouwen. Vertrek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard met Hr. Ms. „Jacob van Heemskerk" uit Rotterdam naar Engeland. Het Koninklijk Paar begeeft zich aan boord. Vrijdag 17 Nov. werd een openbare ver gadering gehouden van de gemeenteraad te Scherpenisse, waarbij dhr. L. v. d. Werff afwezig was. Van de Min. v. Binnenl. Zaken is bericht ingekomen dat de 2e 5 mag worden uit gekeerd zonder de maximum grens van 180.—. De ver. van Ned. Gemeenten schrijft dat de bijdragen voor verificatie van kas der gemeente, enz. verhoofd zal moeten wor den met ten hoogste 4 terwijl ze onge veer een blanco mandaat vragen voor eventuele verdere verhogingen. B. en W. hebben tegen dit laatste bezwaar. Het eerste wordt goedgekeurd. De andere leden delen overigens de bezwaren van het dag. bestuur. Een schrijven van de gemeente Tholen, waarbij de begroting voor de gem. school tandverzorging over de jaren 1950 en 1951 worden overgelegd. Er zal voor 1950 een bijdrage van totaal 466,81 moeten komen en voor 1951 756,71, gelijkelijk te ver delen onder de aangesloten gemeenten. De heer M. G. L. Bijnagte vraagt reis- vergoeding voor zijn kinderen, die de Chr. School in de Doelweg te Tholen bezoeken. Het Dag. Bestuur stelt voor dit verzoek aan de hand van de hiertoe getroffen be palingen af te wijzen, daar ze geen moge lijkheid ziet om dit verzoek in te willigen. Er is namelijk een dergelijke school in Poortvliet, wat dichter bij is. Dhr. Hartog staat hier anders tegenover. Hij meent dat, nu alle soortgelijke aanvra gen zijn ingewilligd, men het deze ook maar moet doen. Dhr. v. d. Jagt voert aan, dat hier in feite een andere kwestie aan de orde is, met een ondergrond, waarop hij niet te diep zal ingaan. Het is de strijd met de school. In Poortvliet is eenzelfde school als die van dhr. Geluk in Tholen niet te vinden, althans niet wat het onderwijs be treft. Hij vraagt waarom men het voor andere kinderen toestaat en dit afwijst, afgezien van welke richting dan ook. De voorzitter interumpeert dat hij dit voorstel niet heeft gedaan met een bij gedachte. Zuiver op grond van de ver ordeningen kan men zulks niet toestaan. Als er een mogelijkheid toe is, zal hij het niet tegenwerken. Dhr. v. d. Jagt geeft toe, dat dit mis schien naar de regel van de wet niet moge lijk is, maar als men alles volgens de regel van de wet moet doen, dan zou er weinig schikkelijkheid worden gevonden. Doe dat bijv. eens bij de woningwet. Wat zou het dan heel anders gaan. De voorzitter antwoordt, dat er wellicht een mogelijkheid is, wanneer er een ver klaring bij het verzoek komt, dat dit onder wijs in Poortvliet niet wordt gegeven of er overwegend bezwaar is daar naar school te gaan. Dat wordt een voorstel van B. en W„ nl. dit verzoek afwijzen en in over weging geven een verklaring bij een nieuw verzoek te voegen. De heren v. d. Jagt, Bijnagte en Hartog verklaren zich daar tegen bij stemming. Alzo wordt het aan gehouden. De bond tegen het vloeken van Gods Naam vraagt verlenging van de bijdrage. Deze wordt verleend. Het verzoek van dhr. W. Bijl om ont heffing hondenbelasting kan echter niet worden ingewilligd, daar betrokkene weer al een nieuwe hond heeft. De Min. v. B. Zaken adviseert in af wachting van de definitieve regeling ge meente-personeel thans reeds plaatselijk een regeling te maken. Daartoe wordt aan de Raad een consept voorgelegd, waartegen geen bezwaren worden ingebracht. De Kweekschool te Middelburg vraagt een bijdrage van 120,voor het geven van de cursus kleuteronderwijzeres, waar er uit deze gemeente ook 2 inwoonsters op die school gaan, waarvan de ene te Oud- Vossemeer, de andere te St. Maartensdijk op een kleuterschool werkzaam is. B. en W. menen, dat men als gemeente hierbij geen belanghebbende is en stellen voor dit verzoek niet in te willigen, hoe nuttig dit onderwijs overigens ook. Dhr. Hartog kan het hier nog niet mee eens zijn. Voor leerlingen, die in Bergen op school gaan wordt ook subsidie gege ven. Dhr. v. d. Jagt meent, dat hier toch de boventoon voert, welke gemeente er voor deel van heeft. Die gemeente heeft ook de verantwoordelijkheid. Besloten wordt dit verzoek af te wijzen met de mededeling, dat men zich het beste tot de betrokken gemeenten kan wenden. Bij stemming ont houden de heren Hage en Hartog zich van stemming. De anderen steunen het Dag. Bestuur. Ingekomen is de goedkeuring gunning werk aan de gemeente-woningen. REKENINGEN EN BEGROTINGEN De heer v. d. Jagt brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit over de verschillende rekeningen en begrotin gen, die door deze commissie in orde zijn bevonden. Dat zijn de rekening van het Burg. Arm bestuur 1949 met aan ink. en uitg. ƒ3037,26, waarin een gemeentelijke subsidie van 2069,51. De gemeenterekening 1947 gew. dienst ink. 163.063,95, uitg. 172.294,36, nad. slot ƒ9230,41. Kap. dienst in ontv. en uitg. ƒ74.781,16. De begroting B. A. 1951 in ontv. en uitg. 4242,76 met een gem. subsidie van 3500,wat de commissie weliswaar erg hoog vindt, maar waar men niet onderuit kan. Dringend wordt verzocht de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. DE GEMEENTEBEGROTING 1951 De voorzitter wijst er op, dat deze slechts wordt voorgelegd ter goedkeuring met de restrictie dat de Raad ook het bedrag voor de nieuwe school, geraamd op 240.000, goedkeurt. Daarbij is een bedrag voor een gymnastieklokaal van 100,000 inbegrepen, aankoop grond. Thans is het immers ook mogelijk een gymnastieklokaal bij te zet ten (wat dezer dagen werd gepubliceerd). De Raad heeft geen bezwaren, zodat deze begroting de goedkeuring krijgt met een zeer hoge post, in verband met de school. De bedragen luiden: Gewone dienst ink. 162,360,15, uitg. ƒ162.360,15. Geraamde bijzondere bijdrage 33.500,en onvoor ziene uitgaven 1706,98. Kapitaaldienst ƒ332,929,47, uitg. ƒ332,929,47. VERBETERING BOVENVERDIEPING GEMEENTEHUIS B. en W. stellen voor de bovenverdieping van het gemeentehuis te verbouwen op zo danige wijze, dat het daar stofvrij wordt en er een kamer wordt gemaakt. Er is een plan ingediend, waarvoor de totale kos ten zijn geraamd op 1550, Dhr. Bijnagte vindt het wel wat veel en stemt met dhr. v. d. Jagt tegen deze uitvoering. De anderen zijn voor, zodat het wordt aangenomen. Verschillende verordeningen uit de be zettingstijd worden opnieuw vastgesteld. De heer C. G. Hartog wordt als lid van het Burgerlijk Armbestuur herbenoemd. Dhr. A. Hage evenzo als vertegenwoor diger in de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Waterleiding Mij „Tholen". BELEDIGING Dhr. Blaas, districtsopzichter ook van deze gemeente heeft een brief ingestuurd naar aanleiding van de in de laatste ver gadering gemaakte opmerkingen over de spuisluis aan de haven. Toen is o.a. opge merkt, dat de districtsopzichter het eerder had moeten zien, dat het met dat personeel niet kon en er te lang aan is gewerkt zon der resultaat. Uitvoerig licht dhr. Blaas toe hoe alles in z'n werk is gegaan en boekstaaft e. en a. met feiten, dat geuite beschuldigingen, die hij als een persoonlijke belediging opvat, ongegrond zijn. Reeds had de vorige dis trictsopzichter terecht gezien, aldus in ge noemd schrijven, dat verschillende manke menten pas definitief aan het licht zouden komen en konden worden bekeken, wan neer men aan het werk zelf bezig was. Dat is dan ook gebleken. Naast wat reeds was vastgesteld was er een ondergrondse lek kage, die wel definitief hersteld kon wor den, maar te grote kosten mee zou bren gen, dus op een andere manier moest wor den verholpen. Die andere manier bleek niet door de aan het werk zijnde personen vlot te kunnen worden uitgevoerd. Noch tans is er hierdoor niet een 4-tal dagen voor niets gewerkt, zoals was geopperd. Met een staat van gemaakte uren wordt dit weerlegd. Bovendien hebben er toen mensen aan gewerkt zonder opdracht. Dhr. Blaas hoopt na nog een en ander te hebben uit eengezet, dat men van de geuite beschuldi gingen zal terugkomen. Dhr. Hartog zegt, dat er thans goed werk is verricht, alleen is het opdraaien van het sluisje nog niet „af". Maar het kaadje is zo goed als dicht. Dhr. v. d. Jagt zegt daar niets op tegen te hebben, maar vindt het toch spijtig dat eerst met werkkrachten is gearbeid, die daarvoor niet geschikt waren. Dhr. Bijnage is het ook nog niet eens met alles en weth. Kleppe maakt ernstig bezwaar tegen de door dhr. Bijnagte ge uite insinuaties. De voorzitter vindt, dat men hier nu maar „goed" zand op moet doen en sluit de discussie. Dokter R. C. Renes Oud-Vossemeer Tel. 19 Dokter H. Menger St. -Filipsland, Tel. 20 RONDVRAAG Dhr. Bijnagte heeft bezwaar tegen het overladen van de bieten op de gemeente grond. Het is een verkeersobstakel en grote rommel. De voorzitter antwoordt dat de beste oplossing zou zijn, wanneer men het terrein achter de weegbrug niet meer zou verhuren. Na enige discussie wordt besloten dat men deze kwestie nog eens grondig zal bekijken en trachten op te lossen. Dhr. Hartog vindt de verlichting bij de huisjes aan de Stoofdijk niet in orde. Met de „armen" te draaien zou het wellicht verholpen zijn. Ook de verlaatput bij de Wed. de Valk moet worden verbeterd. Dit zal worden bekeken. Daarna sluiting. te Tholen op 17 Nov. 1950 Jachtdelict met sensatie Dure coloradokevers J.v.O. bakker te Tholen was no. 1 die op het matje moest kpmen, daar hij zijn schoorsteen niet voldoende had geveegd, waardoor een begin van brand ontstond, wat hem 10.of 5 d. h. kostte. L.W. eveneens bakker te Scherpenisse stond voor de zoveelste keer terecht, om dat hij nog steeds bakte zonder diploma's of vergunning. Uw eigen schuld aldus de K.R. Wij hebben U steeds uitstel gegeven en nu kan dit niet langer. Nadat verd. en ook de verdediger mr. Kuipers uitvoerig verklaarden, dat W. een prima bakker is, die zijn vak uitstekend verstaat, doch moeilijk kan leren en een veroordeling voor hem zal zijn, een sluiten van zijn zaak, was de eis 50.of 40 d. uitspr. straf baar doch zonder boete. J.A.deW. handelaar te B.o.Zoom had onvoorzichtig gereden waardoor een aan rijding met schade ontstond. Hem was eveneens ten laste gelegd, verkeerd te hebben in dronkenschap. Van het laatste feit volgde vrijspraak, voor het le 75. of 20 d. eis 150 of 30 d. 1 week v.w.h. en 3 mnd ontzegging. En de ambt. O.M. en de K.R. wezen uitdrukkelijk op het grote gevaar van drank gebruiken als men gaat rijden met een auto, niet alleen funest voor zichzelf doch bovenal voor het verkeer. Mr. Kuipers trad voor verd. op. Wegens het laten lopen van zijn hond en jagen achter een haas stond terecht M.A. K. te Scherpenisse, die als verdedi ger had mr. D. Wolfensberger. K.R. tot verdacht, dus hier een oude vete tussen U en get. de Graaf, je hebt hem een pak slaag beloofd hé. Verd. driftig en heftig gesticulerend, dat zal waar wezen, doch slaag niet, dat is hij me niet waard. K.R. rade verd. aan kalm te blijven, daar hij anders verwijderd zal worden. Na de verklaring als get. van wachtmeester Wondergem, zeide verd. K. dat W. wel meer dan 1 uur bij hem in huis was, een kom thee had gezen niet opgeschre ven. Ik vertrouw Get. W. niet teveel al dus verd. Vervolgens kwam get. de Graaf voor, die positief bij zijn afgelegde verklaring bleef. Toen K.R. ver. K. vroeg, wat hij op deze verklaring had te zeggen zeide verd. Ik sta die man niet te woord., hij drong daarop driftig naar get. de Gr. op, die zeide, kom niet te kort bij me, want ik kan je lucht niet hebben. Verder traden als get. op M.C. en A. Slager te Scherpenisse en M. Klippel te O.-Vossemeer en als laatste get. C. Be velander, die een vorige zitting voor het zelfde feit reeds was veroordeeld. K.R. tegen get. B. ik zal het je niet te moeilijk maken, want K. is je vriend, dit om je te bewaren voor meineed. De verklaringen van deze get. waren steeds: misschien of vermoedelijk kan dit zo ge beurd zijn enz. enz. waarop K.R. vroeg aan B. ben je bang voor verd. K. Voor hem, aldus verd. B. ik kan hem wel op vreten. De Ambt. O.M. merkte op, als het hier niet ging tegen getuige de Graaf, zou je niet ontkent hebben. Get. B. de Gr. is een soort Duitser, in 1934 is hij afgezet wegens visstropen en hij is zelf de grootste stroper. Na het pleidooi van Mr. W. was de eis 60.of 30 d. uitspr. 10.of 5 d. C.v.Q. te Tholen had zijn hond los laten lopen, welke ganzen verwondde. Eis 25.- of 10 d. uitspr. 5.of 5 d. P.B. te St. Annaland viste zonder ver gunning, wat hem 5.met verbeurd verklaring vistuig kostte. Wegens overtreding wet op de colorado kever kregen W.H. te Poortvliet 50. of 20 d. J.J.N. te St. M'dijk 60.of 30 d. L.E.A. te Scherpenisse 25.of 10 d. J.W.deW. te St. M'dijk 50.of 20 d. Uitdrukkelijk wees de ambt. O.M. op

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1