maeat&nw&irk Plaatselijk Nieuws Raadsverslag St. Annaland. Geen BOE of BAH over de begroting 1951 Raadsverslag St* Maartensdijk* IVOROL Geelt aan Uw tanden nieuwe Glans Ruwe handen?PU Inderdaad: Er gaat niets boven 'n pijp goede tabak! ONDER DE STREEP. Welk groot verdriet kwelde de Zeeuwen op het eind der 16e eeuw Ruwe Huid ?PUR0L THOLEN SPIERPIJN. SPIT... LAfERMQGENf ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND SPORTHOEKJE 10 17 bank defect is. Dan moeten de slagers naar de secretarie komen, meent de voorzitter. Dat vindt weth. Dane ook. Dhr. Mees wijst er op, dat de varkens keuring te wensen over laat. De mensen moeten soms 3 a 4 uren met hun varken blijven wachten. Hij weet dat de keur meester z'n best doet, maar hij kan het niet bijhouden. De voorzitter antwoordt dat het eindelijk is gelukt een hulpkeurmeester te krijgen, nl. ■uit Steenbergen. Dhr. Krijger uit Tholen heeft ons in October willen helpen, waar vóór we hem zeer dankbaar zijn. Nu we ■gesteld zijn, kan ook het aantal slachtdagen worden opgevoerd tot 4. Met medewerking van de mensen en slagers zal het nu best gaan. De hulpkeurmeester zal er iedere dag (slachtdag) zijn van 10 tot 10.30 uur, be halve 's Maandags, wanneer het wat later zal zijn. Dhr. v. d. Klooster vraagt of de varkens ook levend gekeurd moeten worden, wat de voorzitter bevestigend beantwoord. Dhr. Mees vestigt ook de aandacht nog op de Veerstraat, waar aan ene kant grote wallen grond liggen. De voorzitter zegt, dat deze grond voor de liefhebbers beschikbaar is gesteld, maar die waren er niet. Hij zal daar evenwel straks op terug komen. Dhr. v. d. Klooster vraagt of er al bericht is over de Buurt. De voorzitter antwoordt ontkennend. Dhr. v. d. Klooster vraagt om toch een maximumsnelheid in de gemeente op te leg gen. De voorzitter zal het in verband met de nieuwe verkeersregeling bekijken. Dhr. Mees vindt dat er soms roekeloos wordt gereden. Weth. Dane zal de leden van Ged. Staten eens verzoeken bij hem aan de kachel te komen zitten en dan moet er ook eens een dubbele vrachtwagen door de Buurt rijden. Dat is me wat. En met deze vrolijke noot wordt de openbare vergadering ge schorst om in besloten zitting over te gaan. Dinsdag 31 Oct. vergaderde de voltallige St. Annalandse gemeenteraad om 11 uur vm. Na opening vraagt de voorzitter de notulen tot een volgend maal te mogen aan houden, waartegen geen bezwaar is. Het enige ingekomen stuk, een goedkeu ring tot uitkering van de 5 verhoging voor secretaris en ontvanger wordt voor kennisgeving aangenomen. Daarna wordt het bedrag, bedoeld bij art. 55 bis 1ste lid der L.O.wet 1920 vast gesteld. Dit is het bedrag uit te keren aan de Bijzondere School, vastgesteld naar de norm van de O. L. school. Het totaal voor laatstgenoemde school wordt vastgesteld op 1518,— voor de 95 leerlingen of 15,97 per leerling. De voorzitter deelt dan mede, dat de be groting 1951 door de Raadsleden is onder zocht, die daarover schriftelijk rapporteren geen aanmerkingen te hebben. Zo wordt die begroting 1951 vastgesteld voor zover Ket de gewone dienst aangaat in ontv. en uitg. óp 174.835,18 met een onvoorziene ppst van 1800,12 en de kapitaaldienst 47.526,13. Een verordening betreffende besmettelijke ziektengelden moet opnieuw worden vast gesteld. En ook daar is geen bezwaar tegen, ■jn Ook de rekening 1949 kan worden aan geboden. Die laat zien aan totale inkom sten een bedrag van 156.224,18 en aan uitgaven 156.038,28, alzo een batig slot Van 185,90. De Raadsleden zullen ook deze rekening onderzoeken. De begroting 1949 van het Wezen-Arm bestuur wordt zonder bezwaar gewijzigd. De begroting 1951 van dit college wordt ook al aangeboden. In ontvang en uitgaaf is dat een post van 6700,11 met een on voorzien van 240,50. De rekening 1949 van het Wezen Arm bestuur: ontvangsten 3331,47, uitgaven 3184,77, batig saldo 146,70. Tenslotte wordt ook de gemeentebegroting 1950 nog gewijzigd. En daarmee is de agenda afgehandeld. Bij de rondvraag merkt dhr. G. Goede- gebuure op, dat er door de P.Z.E.M., zoals wel bekend is, werd gegraven voor de ondergrondse lichtkabel bij de zgn. Oude Job. Daar zijn nu grote putten ontstaan. Kan dat niet spoedig worden veranderd De voorzitter antwoordt, dat hiertoe al op dracht is gegeven. Dhr. G. Goedegebuure noemt als zijn 2e opmerking de onhoudbare toestand in dezelfde omgeving, nl. bij dhr. Abr. van Oost, waar het water voor zijn woning steeds blijft staan en het zodoende een grote rommel is. De voorzitter antwoordt, dat ook tot ver betering daarvan opdracht is gegeven. Dhr. Moerland merkt op, dat men daar door herstrating het water niet weg zal krijgen. Het enige middel is, daar een riool- put aan te brengen, dat zal de oplossing betekenen. De voorzitter zal het met de districtsop- zichter bekijken. Daarna sluiting. -d - -- op dezelfde grond te verbouwen in, verband met de aardappelmoeheidbestrijding. Dhr. o. d. Brouw wijst er op, dat de volkstuineigenaars hierdoor zouden worden gedupeerd. De aardappelen zijn voor eigen consumptie. Hij vindt »en dergelijke controle verschrikkelijk. Dhr. Koopman stelt voor er niet op in te gaan. De voorzitter merkt op, dat het van hogerhand wordt opgelegd. Weth. Hage heeft een ander voorstel, nl. zoals in Noord-Holland, waar men ge zamenlijk het verzoek heeft gedaan om om de 2 inplaats van om de 3 jaar iqardappelen te mogen verbouwen. Dat zou men met alle gemeenten van het eiland Tholen gezamen lijk moeten aanvragen. Hiermede zijn allen het eens, zodat daartoe pogingen zullen wor den aangewend. Aangeboden worden de begrotingen voor het dienstjaar 1951. De begroting van het Wezen Algemeen Armbestuur geeft voor de gewone dienst aan ontvangsten en uitgaven 14641,51 met een bijdrage van de gemeente tot het sluitend maken van de begroting van 2900.—. De grotere bijdrage is vooral toe te schrij ven aan de verpleging van enkele arm lastige personen in het rusthuis „Stichting Walcheren". De kapitaaldienst geeft aan inkomsten en uitgaven 6212,24. De begroting voor de woningdienst geeft voor de verschillende bouwen de volgende cijfers te zien. Eerste bouw, 43 woningen, inkomsten en uitgaven 6140,57, bijdrage gemeente in het nadelig slot 642,58. Tweede bouw, 10 woningen, baten en (Van een medewerker) DE BEGROTINGEN AANGENOMEN Dinsdag 31 Oct. kwom ook de Smerdiekse 'gemeenteraad in openbare vergadering bij een. Afwezig was wethouder Bout. Na vaststelling der notulen werd de goed keuring bericht van de huurvoorwaarden der woning van de gem. ontvanger. Ook enkele andere goedkeuringen werden voor kennisgeving aangenomen. De tweede uitkering 5 toeslag mag ge schieden, volgens een schrijven van de Min. v. B. Zaken. Er zijn verschillende circulaires ingekomen over het gemeentepersoneel, dat niet ver zekerd is, nl. om deze een bijdrage te ver lenen, waardoor ze pensioen gerechtigd worden en aan te sluiten bij het ziekenfonds. Dit zou, een bedrag van 308,62 betekenen. De voorzitter geeft hierop enige toelichting en merkt o.m. op, dat dit personeel bij langdurige ziekte buiten pensioen zou komen te vallen. Het voorstel genoemd bedrag te storten voor dat doel wordt met alg. stemmen aan genomen. Dhr. G. v. As, C61 verzoekt terugbeta ling schoolgeld, daar zijn kind de school heeft verlaten. B. W. stellen voor daar niet op in te gaan, daar er nog achterstand Schoolgeld is over de jaren '46 en '47. Men gaat rne# dit voorstel accoord. Het concept van de brandweerregeling wordt met een kleine wijziging goedgekeurd. Van de Plantenziektekundige Dienst te Wageni'ng'én is het verzoek ingekomen om een verbod op te leggen aan de huurders van volkstuintjes om ieder jaar aardappelen sprak Jaap Lange. „Laatst zat ik met een moeilijk geval te kijken. Ik sleepte de ploegbaas erbij en vroeg wat hij er van dachthij haalt z'n tabaksdoos voor de dag ^„Stopeerst 'npijp"zegt ie „dan zal 't wel lukken'.' En laat ie nou gelijk hebben gehad." Ook aan de visserij werd grote schade berokkend. Soms werd een gehele vloot met goud12) belaan naar het roofnest gesleept. Ook het platteland yan Zeeland was niet veilig voor de roofzgcht der kapers. Zo vielen ze een- en andermaal in Z.-Beveland. Ze plun derden de huizen, staken de schu ren in brand en namen de mannen gevangen om losprijzen te kunnen eisen. En bij al het verdriet, dat door genoemde rampen de Zeeuwen kwelde, moesten zij zich ook nog bekommeren over de toeneming der belastingen en de groei der staats schuld. Wat toch was het geval? Zoals ik reeds schreef, namen de Staten-Generaal besluiten voor de bewaking der kust. Nu was echter de feitelijke toestand zó, dat aan de Admiraliteit van Zeeland de bijzon dere zorg voor die bewaking was opgedragen. Deze had daarvoor als inkomsten de konvooi- of ge leide-geiden en voorts de licent- of verlofgelden. Voor de betaling der laatste mochten kooplieden handel drijven met de vijand, in het bij zonder met de Z. Nederlanden. Nu bestond er echter sedert 13 Aug. 1597 nog een andere bron van in komsten. Op die datum toch werd door de Staten-Generaal een plak kaat uitgevaardigd, waarbij werd bepaald, dat alle schepen, die ter kaapvaart uitgingen met hun prij zen moesten terugkeren, van waar ze waren uitgegaan. Daar werd aan de piraten de buit toegekend door die admiraliteit, waaronder de haven behoorde. Van de buit moes ten ze 1/5 afstaan aan die admira liteit en Vi,Q aan de admiraal-gene raal, toen natuurlijk Prins Maurits. Omdat de registers van de Zeeuw- ze Admiraliteit vóór Oct. 1602 ver brand zijn, is niet meer na te gaan, of op het laatst der 16e eeuw ook Zeeuwse schepen ter officiële kaap vaart uitzeilden. Indien dit niet het geval mocht zijn geweest, dan zou zeker het Zeeuwse bootsvolk, van ouds kapers in hun hart13), wel lasten 2132,60, bijdrage 209,20. Derde bouw, 10 woningen, baten en las ten 2979,53, bijdrage 406,40. Vierde bouw, 1 woning, baten en lasten 236,34, bijdrage 24,70. Vijfde bouw, 20 woningen, baten en las ten 5709,74. In totaal moet aan bijdragen uit de ge meentekas worden betaald tot dekking van het exploitatietekort 1283. Aan kapitaalinkomsten en uitgaven geeft de begroting de volgende cijfers: Eerste bouw, inkomsten en uitgaven 3542,54; Tweede bouw 1763,90; Derde bouw, 1868,67; Vierde bouw 209,98; Vijfde bouw 3273,36. De gemeente-begroting geeft voor de gewone dienst aan inkomsten 200252,92, aan uitgaven 208918,92, waarin begrepen een bedrag voor onvoorzien van 2315,69, RONDVRAAG Dhr. de Viet vraagt naar de brandgang, daar de putten een ergerlijke toestand te weeg brengen. Leg er desnoods beton. De voorzitter meent dat men het daar zo goed koop mogelijk in orde moet zien te maken en de bewoners aan te schrijven het water uit de goten niet op de straat te laten lopen. Voorts Vraagt dhr. de Viet naar het pad tussen de oude en nieuwe woningen. De voorzitter antwoordt dat er opdracht is gegeven oin dat in orde te brengen met wat sintels uit Scherpenisse. Het zal nog even aanlopen. Dhr. Langejan spreekt er zijn teleurstel ling over uit, dat de schoolverbouw zo lang duurt en vraagt of de schilder toch bezig is. De kinderen lopen maar op straat. Ik zou willen dat B. en W. in deze eens flink aanpakken. De voorzitter antwoordt dat er op het ogenblik 6 klassen al in orde zijn. Met een noodbuis kon een kachel worden geplaatst. 30 Oct.: Jozina L. Toes-Neele naar Rot terdam. HUISSLACHTINGEN Het aantal huisslachtingen over de maand October 1950 bedroeg 45. ONTSPANNINGSAVONDEN Naar ons wordt medegedeeld zullen op de ontspanningsavonden van de Stichting Dorpsgemeenschap Stavenisse (eind Januari a.s.) o.a. de volgen-de toneelstukken wor den opgevoerd: „Op het politiebureau". Ook het vervolg op het vorig jaar opge voerde stuk „Boer Geert en zijn radio" wordt ingestudeerd onder de titel „Geert Blikman's wraak". Aan een stukje uit het dagelijks leven van Stavenisse „Op keu- tjesavond bij Bram" wordt ook gewerkt. Vorige jaren was er voor deze ontspan- zodat er een tekort is van 8666, De kapitaaldienst geeft aan inkomsten en uitgaven 95863,27. Aan de primitieve begroting is nog een comptabiliteitsbesluit toegevoegd betreffende de vernieuwing van de kosten straatverlich ting, die 20000,zal vragen en ver nieuwing van de bestrating van de Kaai- straat tot de begraafplaats die een uit gaaf vordert van 2000,totaal dus nog gaaf vordert van 20.000,totaal dus nog een kapitaalsuitgaaf van 40.000, Eén klas is nog niet klaar. Maar ook die zal spoedig in orde zijn. Het personeel werkt genoeg mee, daar ze zelfs Zaterdagsmorgens school wilden houden. Weth. Hage wijst er op, dat de laatste loodjes het zwaartst wegen. Dhr. Geluk zag liever voor de kinderen van buiten de gemeente om de andere dag school, inplaats van iedere dag een paar uur. De voorzitter zegt, dat dit wel mogelijk zou zijn. Daarna sluiting. GEVONDEN VOORWERPEN 1 blauwe vulpen; 1 wollen das, kleur geel, bruin-grijs. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. DAMMEN De uitslagen van de Dinsdagavond 31 October jl. gespeelde onderlinge compe titiewedstrijd luiden: P. NieuwenhuijzenM. de Heer 20 M. SchotM. de Heer 20 D. de VosP. Blaas 02 M. KorsmanP. Nieuwenhuijzen 02 J. Laban—M, C. Meerman 02 AANBESTEDING Vorige week werd door het Ingenieurs Bureau Deering te Den Haag aanbesteed de verwarming en verlichting van de Ned. Herv. Kerk alhier. Ingeschreven werd als volgt: Firma v. d. Berg, Goes: verw. 9425, licht ƒ2100,totaal 11.525, Huibrechts, Bruinisse: verw. 6350, licht 1975,totaal 8325, Voets, Tholen: verw. 6139,licht 1269,totaal ƒ7408, Aan de laagste inschrijver werd het werk gegund, BURGERLIJKE STAND Geboren: 25 Oct.: Johannes, zoon van Johannes Beukelaar en van Elisabeth van der Reest. 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. 29 Oct.: Jan, zoon van Jakob Blaas en Helena Wesdorp. OIID-VQSSKMBER SNIJWOND Bij het bietenrooien liep een zoon van J. Bosters een flinke snede in de hand op, toen hij met het bietenmes op zijn hand sloeg. Hij werd door de dokter verbonden. GESLAAGD De heer M. J. A. Bil slaagde als arts, nadat hij daartoe op Woensdag 1 Nov. jl. te Amsterdam voor de laatste maal was geëxamineerd. Een felicitatie waard. IN MEMORIAM Zondagavond overleed nog onverwachts in de ouderdom van ruim 90 jaar de heer W. v. d. Slikke. De overledene was meer dan 30 jaar diaken bij de Geref. Gemeente. In 1938 meende hij om gezondheidsredenen zijn functie te moeten neerleggen. Menige Zondag nadien heeft hij echter nog zijn 3 maal daags herhaalde tocht naar de kerk gemaakt, voor iedere voorbijganger altijd een vriendelijke begroeting over heb bend. Met dhr. v. d. Slikke is een recht geaard mens, die de algemene sympathie van de bevolking had, heengegaan. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen personen: 24 Oct.: Hendrika Ph. van der Vliet van Goes. Vertrokken personen: 17 Oct.: Josephina Geldhof-Moerland naar Bergen op Zoom. sterk hun aard verlochend hebben. Het is mij ook niet gebleken, of de Admiraliteit van Zeeland zelf oorlogsschepen ter kaapvaart uit zond, zoals dit wel door de colleges van Holland geschiedde. Maar hoe nu ook de inkomsten uit de andere bronnen mogen geweest zijn, de ontvangsten uit de licentgelden waren door het verbod van de han del met de vijand in die mate ver minderd, dat de admiraliteit gemid deld maandelijks 40000 gulden bo ven de inkomsten moest uitgeven. Nu moesten in die tekorten alle ge westen bijdragen, maar omdat de landprovinciën daarin zeer traag waren, moest Zeeland gewoonlijk alleen haar Admiraliteit bijspringen. Zo moesten de Staten van Zeeland drukkende belastingen heffen en ook gedwongen leningen opleggen. In Maart van 1600 ontvingen de Staten van Zeeland bericht, dat de kapers van Duinkerken en ook die van Sluis14) zich opnieuw gereed maakten om in Zeeland te vallen. Dit verontrustte de Staten zeer. Ze wisten toch, dat het gering aantal oorlogsschepen voor de Vlaamse kust die aanslag niet zouden kun nen beletten. Ze moesten daarom weer grote gewelddaden vrezen voor het platteland van Zeeland, maar feitelijk ook voor de steden, die „onvoldoende gefortificeert en zonder garnizoenen" niet verdedigd konden worden. In deze grote nood werd 9 April besloten een „solem nele Legatie"1S) te zenden aan zijn Excellentie, de Staten-Generaal en de Staten van Holland om hun andermaal bekend te maken de gro te gevaren, waarin Zeeland ver keerde. De gedeputeerden ontvin gen daarvoor een uitvoerige in structie. Hoe belangrijk deze nu ook was, mag ik daaruit toch maar weinig citeren. Ze bevatte o.m. de vrij scherpe opmerking, dat vroe gere legaties geen succes hadden gehad. De Staten voelden zich daarom dan ook gedrongen hun vrees uit te spreken, dat die van Holland niet beseften, welke geva ren Zeeland en eigenlijk de gehele republiek bedreigden. Diep ernstig was daarom het slot van de in structie. Het luidde: „Zullen de voorsz. Gedeputeerden verklaren, dat sy voor Godt Almaghtigh ende een iegelyck begeeren verontschul- dight te wesen van alle de incon- veniënten ende swarigheden die den Lande van Zeelandt eerst, en de daer na de andere Vereenigh- de Provintien, zouden mogen over komen, dewelcke de Staten verho ningsavonden goede belangstelling. Daarom zal reeds binnenkort met de kaartverkoop worden begonnen. OPENBARE VERKOPING Donderdagavond werden bij caféhouder J. C. Meulstee in het openbaar verkocht twee woningen van de Erven Lavèn. Eén woning werd verkocht voor 670, aan W. Stoutjesdijk, de andere voor 1000,aan M. J. Steketee. Koper van de gecombineerde percelen werd de heer Chr. Bijl voor 1710, VEROORDELING De''losse werkman A. P. de V. werd door de Politierechter te Middelburg we gens mishandeling van J. de W., beiden alhier, veroordeeld tot 15,boete sub. 10 dagen hechtenis. HET NIEUWE VEILINGSGEBOUW Aan de moeilijkheden die de veilingsver eniging St. Maartensdijk en Omgeving door de toenemende handel in het' oude veilings gebouw ondervond, zal spoedig een eind komen. Het nieuwe, grote pand zal zeer waarschijnlijk half Nov. officieel worden geopend. Een grote verbetering voor deze nog steeds groeiende vereniging. OPENING KOELHUIS UITGESTELD HéPlag in de bedoeling en daarvan werd' door sommige bladen ook al melding gemaakt om het nieuwe koelhuis, ge bouwd op het terrein achter de Watertoren op Dinsdag 7 November a.s. officieel te openen. Deze plechtigheid zou dan ge schieden door de Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. Waar de Commissaris evenwel verhinderd is, wordt de officiële opening tot nader order uitgesteld. AFLOOP AANBESTEDING Door het Architecten Bureau Wesselo en van Voorst te Bussum werd Donderdag 2 Nov. jl. voor rekening van de gemeente Poortvliet aanbesteed het bouwen van twee woningwetwoningen. De inschrijvingen waren: H. v. Dijk-Burgers, St. Annaland 19.975; W. Gunter, Poortvliet 19.949; J. Krijger Poortvliet 19.375; J. Vos, Tholen 19.586; A. Muller-Franke, St. M'dijk 19.000; F. Burgers, St. Annaland 19.200; D. Burgers Tholen 19.600; H. Overbeeke-C. Geluk, Poortvliet 19.090; M. v. Driel, Oud-Vos- semeer 18.800; W. Blaas, Tholen 16.900. De begroting was 16.500. Behoudens Rijksgoedkeuring is het werk aan de laagste inschrijver gegund. OPPER LABRUIJERE NEEMT AFSCHEID Op 31 October jl. nam opperwachtmees ter der Rijkspolitie J. Labruijère alhier af scheid van zijn corps, daar hij wegens ver vroegd pensioen deze dienst gaat verlaten. Bij dit afscheid waren tegenwoordig de Burgemeester en de Wethouders, verschil lende autoriteiten alsmede tal van collega's uit de omgeving. Uit de verschillende toespraken, zoals van burgemeester de Jonge, de chefs van Labruijère en van zijn collega's bleek,'' dat men hem slechts node ziet heengaan. Hem werd dank gebracht voor alles wat hij heeft gepresteerd, zowel als gemeenteveldwachter als in de verschillende rangen der Rijks politie. Tenslotte werd hem nog vele ja ren van goede gezondheid toegewenst, zo dat hij van een welverdiend pensioen kan genieten. VOETBALCOMPETITIE le klasse A. In tegenstelling met onze verwachting heeft Vrederust het klaar weten te spelen op het terrein van Chrislandia een over winning te behalen. Een mooie prestatie van de jongens uit de Stichting. Toch is het grotendeels te danken aan een behoor lijke dosis geluk. En het zat daarentegen de jongens van Heiningen niet mee. Twee maal drie kwartier vrijwel steeds in de aanval en toch uiteindelijk nog te moeten verliezen, dat is teleurstellend. Voor de rust had Vrederust slechts één aanval en die leverde een doelpunt op: 10, de rust stand. In de tweede helft waren de aan vallen van Vrederust weliswaar talrijker en daaruit ontstond de tweede goal: 20. Heel Chrislandia trok daarop ten aanval en de rechtsbuiten weet een tegenpunt te scoren. Zeer zwaar kreeg de VVV-ver- dediging het te verduren, maar de gelijk maker kwam voor Chrislandia niet. En Vrederust ging met 2 doelpunten naar huis, die ze in deze competitie zeker goed zal kunnen gebruiken. WHSSmerdiek 45. Deze match beantwoordde ongetwijfeld aan de verwachtingen, voor zover het de spanning betreft. Dat het uiteindelijk toch nog een overwinning voor Smerdiek is ge worden lag niet aan WHS, dat van, het begin tot het einde alles op alles zette om minstens een gelijk spel te forceren. Bij Smerdiek was Potter afwezig, wat onge twijfeld een verzwakking betekende. Bij WHS was het Niek Burggraaf die even te laat kwam, waardoor ook een back ontbrak, waarop gewoonlijk valt te -reke nen. Na wat heen en weer golvend spel werd de druk van de WHS-voorhoede langzamerhand sterker en op een afgemeten voorzet van de linksbuiten, Piet Scherpe nisse," behoefde midvoor Rijnbpi-g slechts een tikje te geven om het eerste doelpunt te maken. Niet lang daarna wist De Haan echter van een aarzelende back te profi teren, zwenkte een paar keer en schoot >n: 1L WHS kreeg weer een voorsprong door Heijboer, die Everaers even voor was en de bal langs de keeper joeg: 21. Toen wist Smerdiek zich te herstellen en hamerde enige minuten krachtdadig in op de WHS- verdediging. Het kostte uiteindelijk een doelpunt: 22. Het spel werd daarna óp- nieuw verlegd, nu weer naar de Smerdiekse helft. Een vrije schop even buiten het strafschopgebied werd goed genomeri,' maar door de back Everaers even mooi ihet het hoofd gekeerd. Een zeker doelpunt van de WHS-linksbinnen war, tevoren al afgekeurd door de scheidsrechter. Het laatste kwar tier van de eerste helft werd zo volledig door WHS beheerst, dat zelfs de Smer diekse voorhoede tot ver over de helft te rug moest, vooral ook door de toen sterke wind. Ondanks dat bleef de stand die helft: 2—2. Na een goed begin, ging de tweede helft er voor WHS al spoedig donker uitzien. Een te zacht teruggespeelde bal van de WHS-linkshalf belandde uiteindelijk bij A. Kampman, die er 23 van maakte. En even later was het de WHS-keeper, die onhandig uit z n doel stoof, waardoor een vierde doelpunt door Smerdiek werd ge maakt. Ook toen gaf de thuisclub de moed niet op. Gevaarlijk werd het meerdere malen voor het Smerdiekse doel, maar ook die verdediging stond haar mannetje. De kee per redde een paar maal op sublieme wijze. Toen hij weer een goed geplaatst, maar pen dat Godt Almaghtigh genade- lyck believe te verhoeden, ende de andere Provintien den Raet ende Middelen geven om met behoorly- cke ende noodige assistentie, zoo te Water als te Lande, daer tegen tydelyck10) te versien". In het bijzonder verzochten de Staten: le dat de 6 Zeeuwse com- pagniën uit Ostende in Zeeland ge bracht zouden worden om in de steden als garnizoenen gelegd te worden en 2e „dat men tegen den Vyant in dese Quartieren eenigh merckelyck exploit17) zoude moge te wercke stellen." Zoals men weet werd aan het laatste verzoek vol daan: „het merckelyck exploit" was de tocht door Vlaanderen. Tegenover hun verzoeken gaven de Staten hun beloften, dat ze zelf al het mogelijke zouden doen om Zeeland te verdedigen en dat ze zouden voortgaan met zware belas tingen te heffen en leningen te slui ten ondanks de algemene armoede in Zeeland. Deze beloften waren zeker wel heel sterk in strijd met de mededeling van Reyd, dat „die van Zeelandt de merckelycke lych- teyckenen18) van hare genegent- heyt om met Alberto1®) te hande len, sien lieten". Deze mededeling acht ik, zo niet onjuist, dan toch sterk overdreven. Ik mag er nu niet meer over schrij ven. Deze mededeling werd ook aangehaald door van Empel en Pieters in „Zeeland door de eeuwen heen". Zij lieten er op volgen, dat de Staten-Generaal van geen vre desonderhandelingen wilden weten en daarom het plan opperden om een veldtocht in Vlaanderen te on dernemen. Door bovengenoemde beloften van de Staten van Zeeland was deze reden voor de veldtocht dus opgeheven. 18) goud nieuwe haring. (Zie Span- daw. De nieuwe haring). In Bellamy's „Lof der Zeeuwen" leest men: „De vrije en francke Zeeuwen Zijn kapers van hun aard Manhafte waterleeuwen Voor geen geweld vervaard". De Zeeuwse vloot had niet kunnen beletten, dat daar 6 zwaar gewa pende galeien waren binnengelopen. (Zie: E. B. Swalue. „De daden der Zeeuwen"). solemnele legatie plechtige bezen ding. tydelyck tijdig, exploit wapenfeit, lychteyckenen blijken. Albertus en Isabella, de souvereinen der Z. Nederlanden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 2