WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND UIT EIGEN LAND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Rumoer om 's lands verdediging* Een nieuwe wapenfabriek versterkt onze Economie* Vijftig jaar geleden* trijdend Zuid-Afrika ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN OUD-V OSSEMEER 6e Jaargang No. 49 20 October 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.— per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Het rumoer om 's lands verdedi ging duurt voort. Nadat eerst de Tweede Kamer het beleid van mi nister Schokking had afgekeurd, nam deze minister ontslag. De felle critieken hadden hem tot de con clusie gebracht, dat zijn positie niet langer houdbaar was. Niet alleen de minister zelf werd gehekeld, doch het gehele kabinet was naar de mening der volksvertegenwoor digers bij de defensiekwestie nauw betrokken. In de Eerste Kamer ver weet men de regering, dat het wat de defensie betreft er zo goedkoop mogelijk vanaf probeert te komen. Het baarde hen verwondering, dat ondanks het conflict in Korea in de begroting van het komend jaar een lagere post voor de verdediging is uitgetrokken. Tevens sprak men zijn twijfel uit over de houding van de regering inzake de vermindering van onze vloot tegen een verster king van onze landmacht. Men vreesde, dat de regering zich niet scherp genoeg had te weer gesteld tegen de geopperde gedachtengang van verschillende Amerikaanse en Engelse functionnarissen om de Ne derlandse vloot te beperken. Er moet echter een sterke figuur gezocht worden om orde op zaken te stellen. Na lange en moeizame besprekingen is men er eindelijk in geslaagd een nieuwe minister te vinden. Mr. 's Jacob werd bereid gevonden de uiterst moeilijke taak op zich te nemen. Daarvóór gingen ook al geruchten rond Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, maar het is toch bij geruchten ge bleven. Dat had nl. wel enigszins een zwenking betekend, ondanks het feit dat men het er over eens was, dat alleen maar gezocht moest worden naar de juiste man op de juiste plaats. Of mr. 's Jacob nu de juiste man is, zal de tijd moeten uitmaken. EEN WAPENFABRIEK Tussen al de berichten en feiten, die van een weifelend beleid getui gen is er een, die duidelijk uit laat komen, dat er toch ook nog ge streefd wordt naar een zo sterk mo gelijke positie op het gebied van de fensie. Er zal namelijk een fabriek in ons land komen voor de vervaar diging van geschut en munitie. De Zwitserse fabriek Hispano Suiza heeft toestemming gevraagd om 13 millioen gulden te beleggen in deze fabriek, die in Den Haag, Rotter dam of West-Brabant zal komen. Binnen enkele dagen kan de toe stemming verwacht worden en daarna zal een delegatie van finan ciële en militaire experts naar Zwit serland vertrekken voor de nodige besprekingen en regelingen. Behalve voor de defensie zij zal o.a. geschut van 20 mm. en mu nitie maken voor onze straaljagers -is deze fabriek ook van belang voor de werkverruiming. Zij zal nl. aan 6 a 700 Nederlandse arbeiders werk verschaffen. Verder bespaart zij ons deviezen en... het totaal aan Nederlandse productie wordt weer hoger. En dit is volgens minister van de Brink noodzakelijk. Wij moeten meer produceren of de ar beidstijd verlengen. In de laatste 50 jaren is onze bevolking verdubbeld en daardoor is het noodzakelijk, dat er meer werkgelegenheid komt. In dustrialisatie is een eis van onze tijd. Juist door de militaire uitgaven is de uitbreiding van de industrie in het gedrang gekomen. De nieuwe wapenfabrieken zijn èn een versterking van de defensie èn een vergroting van onze indus triële capaciteit. Er zitten aan deze kwestie nog andere haken en ogen. Door de stijging van de prijzen op de wereldmarkt werd een derde loonronde noodzakelijk. Zij werd verplichtend gesteld en legde daar door een nieuwe last op de schou ders van de fabrikanten. De rege ring heeft de 5 ook voor rijks ambtenaren doorgevoerd. Daarmee geeft zij het voorbeeld aan alle an deren. Volgens de ministerraad was de loonsverhoging onafwendbaar. De arbeidsrust in ons land eiste dit. Eens te dringend is daardoor de eis geworden tot een verhoogde pro ductie. Anders raakt ons land ver zakt in het economisch moeras van prijsstijgingen en daaruit voort vloeiende loonsverhogingen. HET FIASCO VAN „MIJLPAAL 1950" Deze tentoonstelling is -zoals bekend geen onverdeeld succes geworden. Er was een groot tekort, dat naar mening van de Arnhemse gemeenteraad veroorzaakt werd door de saaiheid van inzendingen van het rijk. In een brief aan de gemeenteraad ontkende Dr. Drees, dat het rijk verantwoordelijk zou zijn voor het tekort. Tevoren, zo schreef de minister-president, was de participatie van partijen vast gesteld. De raad erkende wel de gemaakte afspraak, doch was van mening, dat het rijk moreel aan sprakelijk was voor het tekort, daar dit door oninteressante stands, die door het rijk verzorgd waren, ver oorzaakt werd. Zij baseert haar me ning op het feit, dat wel het aantal van 1 millioen bezoekers was be reikt, doch dat deze niet de rijks afdelingen bezochten, maar wel de gedeelten, die door Arnhem Ver zorgd werden. Hiermede is deze kwestie nog niet beëindigd. Nog steeds staat het tekort open. Er zal nog een hevige strijd moeten ge streden worden, voor dit opgelost is De Nederlandse Regering heeft Paul Hoffman, de scheidende administrateur van het Marchall-plan een diner aangeboden in Den Haag. Paul Hoffman rechts in gesprek met Prof. P. Lieftinck (midden) en Ir. Mansholt (links). s Zelfs wanneer men de jeugdjaren reeds ontgroeid is, smult me nigeen nog van de bekende Wessels-serie van Penning, een schrijver die inzonderheid voor de jeugd zo kostelijk verhaald over de Transvaalse oorlog. Het brengt menige lezer de zweetdruppels op zijn voorhoofd, wanneer hij geheel in zo'n boek verdiept het als voor zich ziet gebeuren, hoe de boeren achter hun kopjes" met de mauser nog half verborgen, schier onbewogen de vijand tot op enkele tientallen meters laat naderen om zo dan de volle laag te gevenen op de vlucht te jagen. Zeker, dat is wel voorgekomen. Maar ondanks die heldenmoed ging uiteindelijk de kilte en donkerheid der nederlaag over het Transvaalse land. En een der meest schokkende gebeurtenissen uit die tijd was het vertrek van de man, zo geliefd door de bewoners van dat zo beproefde land, de man die z'n volk steeds weer voorhield ,,dat alles regt sou kom", Oom Paul Kruger, die precies vijftig jaar, geleden het moedig aanbod van Koningin Wühelmina aanvaardde en met ,,De Gelderland" naar ons land kwam, waar hij op grandiose wijze werd ontvangen. Deze dagen van herinnering deden ons grijpen naar het toen in onze omgeving verschijnend blad, waaruit we enkele berichten uit die tijd citeren: Engelse woede Het hoffelijk aanbod van onze regering, om president Kruger met een Nederlands oorlogsschip (de Gelderland) naar Europa te bren gen, en door deze aangenomen, brengt natuurlijk heel wat gemoe deren in beweging. Sommige Britse organen, kunnen hun woede hier over niet verkroppen en noemen het aanbod even uittartend als on beschaamd. De Daily Telegraph veinsde het niet te geloven en achtte het als het waar was, een vreemde handeling van een mo gendheid, waarmede Engeland ver ondersteld wordt op vriendschap pelijke voet te staan, doch voegt er vergoeilijkend bij: „aanmatiging is dikwijls een eigenschap van de zwakke." Frontberichten van Engelse zijde Christiaan Botha heeft aan de militaire overheid onlangs doen we ten, dat, als zij niet ophielden de Hollandse hoeven te plunderen en te vernielen, hij uit weerwraak de convooien zou lichten en buitmaken. Dat Botha het niet bij deze be dreiging gelaten heeft, bewijst dat 22 wagens, onder geleide van 60 man bereden troepen, Maandag bij Jagersdrift door omstreeks 140 boe ren werden aangevallen. Twaalf Engelsen wisten te ontsnappen. Bij Hectorspruit lieten de Boeren een trein ontsporen, waarbij, volgens bericht van Roberts 1 man gedood en 1 gewond werd. Ernstiger was het ongeluk met een trein, die de Boeren bij het station Pan, ten oos ten van Middelburg deden ontspo ren. Deze bevatten 3 compagniën garde-soldaten en andere troepen die naar Pretoria terugkeerden. Vijf man werden gedood, 1 officier en 13 man gewond. Van Transvaalse zijde President Paul Kruger, die 10 October (1900) 75 jaar werd, ont ving op zijn verjaardag talrijke blijken van sympathie. De oorlog moet en zal uit zijn: Roberts, Bulier en men zegt nog an dere hoofdmannen van de Engelse roverbenden keren terug, het waar schijnlijk aan de Soedanese men senslachter Kitchener overlatende, de plundering en verbranding van hoeven en de mishandeling van vrouwen en kinderen voort te zet ten. Troepen worden teruggetrok ken om het volk te doen geloven dat de tegenstand der Boeren wel haast totaal gebroken zal zijn. Maar enkele berichten bewijzen het tegendeel. In plaats van een net, hebben de Engelsen nu een lijn van troepen gespannen om De Wet te vangen, maar op verschillende plaatsen duiken de Boeren plotse ling op, o.a. bij Lindley (Vrijstaat), Ficksburg, Ladybrand; aan de Oranjerivier bestoken zij de Engel sen. 't Is toch treurig, dat het handje vol Boeren het de 200,000 Engelsen zo lastig blijven maken, zowel in de Vrijstaat als in Transvaal. Generaal Botha rukt op naar Lij densburg, welks garnizoen nog kortgeleden van voorraad is voor zien. Paul Kruger in ons land In Marseille was de grijze Trans vaalse president van „De Gelder lander" op het Europese vasteland gekomen. Het werd in die haven stad een geestdriftige ontvangst. In Parijs was dat enkele dagen later niet minder en ook het Duitse volk bleef niet achter, toen de President Keulen bezocht. De Duitsers waren er niet over te spreken, dat hun Keizer weigerde dit grijze staats hoofd te ontvangen. In elk geval bespaarde het Oom Paul een reis naar Berlijn. Zo kwam hij 7 De cember in Den Haag aan. De aan komst aan het station was indruk wekkend. Op het perron werd de President door 600 zangers drie verzen van Psalm 72 toegezongen. Over deze plechtige ontvangst was hij diep geroerd. Een onafzienbare massa bewoog zich voor het hotel, tot eindelijk de president, zeer ver moeid, verzocht de betogingen te staken, omdat hij moest rusten. Later bracht hij ook een bezoek aan Amsterdam. Christiaan de Wet Terwijl de President in ons land en het hem bevriende buitenland de sympathie voor zijn bloedend volk deed toenemen en vruchtbare be sprekingen voerde, wist de zo be kende en beroemde Boerengeneraal Christiaan de Wet telkens weer uit de dichte mazen van het om hem en zijn leger gelegde vijandelijk net te ontsnappen. Leest U het bericht maar uit die tijd: „De Wet is dus gelukkig weer ontsnapt. Knox had nu gedacht hem te pakken in de driehoek: Caladon- rivier -Basoeto-land, maar het is de wakkere generaal gelukt de Ca- ledon over te trekken en in de rich ting van Reddersburg westelijk op te rukken, alwaar hem wel een nieuwe Engelse colonne wacht, maar hij is nu op een hem bekend terrein, waar hij elk pad en elk kopje kent en men weet wat dat zeggen wil. Er bestaat dus alle hoop, dat hij ook aan Reddersberg voor de zoveelste (hoeveelste?) maal door de mazen van het net zal weten te kruipen. Hij heeft wel voor heviger vuren gestaan en is toch ontsnapt. In Ballingschap President Kruger kreeg wel de sympathie van velen in Europa, maar streed tevergeefs om daad werkelijke steun. 10 October 1825 werd hij in het district Colesberg te Kaapland geboren en niet door onderwijs hij kon nauwelijks schrijven leerde hij de tegenstel ling van geloof en levensbeschou wing doorzien. Tenslotte leed hij militair de nederlaag tegen het te machtige Albion, maar zijn volk bracht hij bijeen. „Oom Paul zal wel recht wees", was in alle omstandig heden het vaste geloof zijner land genoten en hij week ook geen stap af van het rechte pad van eerlijk- Dokter R. C. Renes te Oud-Vos- semeer, tel. 19. Dokter H. Menger te St. Filips- land, tel. 20 heid en ridderlijkheid. Daarom ook kon hij geen vrede sluiten met de overweldigers. Hij legde zijn hoofd voor onrecht en leugen niet in de schoot. Zijn onbuigzaamheid voerde hem uiteindelijk in ballingschap, ver van zijn kinderen en zijn geliefd land. Hij stierf in 1904 in het dorp Clarens in Zwitserland. Zuid- Afrika had na zijn vertrek nog enige tijd doorgestreden, maar moest bloedend uit vele wonden uit eindelijk het hoofd buigen. Nimmer vergeet dat land evenwel zijn grote President: Oom Paul en zijn ge boortedag is nog steeds de grote nationale dag van de Unie van Zuid-Afrika. SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING THOLEN De voltallige gemeenteraad kwam Maan dag 16 October in spoedeisende vergade ring bijeen. Na opening met gebed, zegt de voorzit ter dat het hem verheugt, dat de secreta ris van zijn ziekte is hersteld en weer aan wezig kan zijn op deze vergadering. Hij deelt daarna mede, dat men nog dit jaar recht heeft op een vaste 3e leerkracht aan de U.L.O.-school tot 31 December a.s. Voor een volgend jaar is dat niet het ge val, daar tot 1 September 1951 het aan tal leerlingen te laag is. Alle pogingen zijn door hem aangewend bij het Ministerie van Onderwijs, enz. om dit vooruitzicht nog ongedaan te maken. Hij had er o.a. op ge wezen, dat het hier een streekschool is, de enige Openbare U.L.O.-school in deze omgeving. Maar de pogingen hadden geen succes. Men verklaarde hem, dat indien men dit zou toestaan, een presedent wordt geschapen, waarop anderen het ook zou den verzoeken. Hij heeft toen de leraren der U.L.O.-school verzocht na te gaan, hoeveel leerlingen er met ingang van 1 Sept. 1951 eventueel bij zouden kunnen komen. Dat blijken er minstens 21 te zijn. Wordt dat werkelijkheid, dan zou men met ingang van 1 September 1951 weer een vaste 3e leer kracht kunnen benoemen. Dan zou men bij de oproep kunnen vermelden, dat de solli citant in bezit van de vereiste acten moet zijn om na een jaar, wanneer de heer Bordeaux met pensioen gaat, in aanmer king te kunnen komen als Hoofd der school. Van de heer Bierens is inmiddels bericht ingekomen, dat hij met 6 weken zieken verlof moet. Nu hebben wij gesproken, aldus de voor zitter, met dhr. v. Tol te Bergen op Zoom. Deze wil, indien hij een vaste benoeming krijgt tot 31 December a.s., ook daarna aan blijven en tot 31 Augustus 1951 de school gratis helpen, mits hem zijn reiskosten wor den vergoed. Met algemene stemmen wordt daarop de heer Van Tol benoemd. Tegen een wijziging in de gemeenschap pelijke regeling Schooltandverzorging is geen bezwaar met dien verstande, dat geen nieuwe wijzigingen moeten worden aange bracht, indien de 3 gemeenten die nog niet toetraden, hiertoe alsnog besluiten. De heer Berrevoets informeert of, nu Tholen centrum gemeente wordt, het no dige werk daavoor op de secretarie moet gebeuren. „Inderdaad", zegt de voorzitter. Na enige opmerkingen door de heren Verduit, Wagemaker en Quist over het verkeersprobleem, omtrent een eenrichtings verkeer Kerkstraat en Stoofstraat en nadat de voorzitter op de onmogelijkheid daarvan heeft gewezen, volgt sluiting. DAMWEDSTRIJD Dinsdagavond speelde de plaatselijke damclub een vriendschappelijke wedstrijd tegen D.O.S. van Vrederust. Na een wel komstwoord zette men zich aan de borden. De Thoolse vereniging won met 126. De juiste uitslag luidt: P. van Nieuwenhuijze J. v. Dijk 20 C. J. de Korte P. Wagenaar 20 M. Schot C. Engelsman 20 M. Korsman C. Suurland 11 P. Blaas J. Korenaar 20 D. de Vos Zr. Sontag 02 M. C. Meernïan J. Rjewald 20 de Heer L. Maat 11 M. de Heer J. Longte 02 Een bestuurslid van D.O.S. dankte na afloop voor de prettige ontvangst, wat de Thoolse voorzitter met een wederwoord be antwoordde en verklaarde dat men bereid was ook weer op de Stichting te komen om een vriendschappelijke damwedstrijd te spelen. DAMMEN Dinsdag 17 October werd de eerste onder linge competitiewedstrijd gespeeld. Uitslag: M. de HeerP. J. Blaas 02; D. de VosM. Schot 20. C. J. de Korte M. C. Meerman (afgebroken); J. Laban P. Nieuwenhuijzen 11. BURGERLIJKE STAND Geboren: 9 Oct.: Petrus Ary Kruf, zn. van C. Kruf en van J. M. Engelvaart Huwelijken: 29 Sept. Simon Cornelis Kwist, 27 jr. en Klasina Antje Bliek, 25 jr. 17 Oct.: Arie Keijzer, oud 37 jaar en Lena v. d. Jagt, 38 jaar. Overleden: 27 Sept: Jan Jacobus Kwist, 64 jr. echtge noot van A. J. v. d. Berge. 14 Oct.: te Bergen op Zoom: Marinus v. d. Sande, 10 maanden oud, zoon van G. C. v. d. Sande en S. Moeliker. BURGERLIJKE STAND over de maand September 1950 Geboren: Geen. Gehuwd: 7 Sept.: Johannes Petrus Havermans en Cornelia Christina Johanna Verhees, beiden wonende te Oud-Vossemeer. Overleden: 13 Sept.: Thomas Johannis Daane, 78 jr. weduwnaar van Adriana Hommel. 30 Sept.: Jacobus Plompen, 77 jaar, we duwnaar van Joanna v. d. Ende. Ingekomen: Cornelia Havermans uit Bergen op Zoom. Martha C. Koot uit Amsterdam. Vertrokken: Jacoba Quist naar Bergen op Zoom. Adriana C. Verhees naar Nijmegen. Jozina J. M. Capelle naar Enkhuizen. Carreliena A. Klooster naar Medan (Ind.) Jacobus P. Rocks naar Canada. Wilhelmina P. Meijll naar St. Annaland. Leonardus Ooms en echtgenote naar Zevenbergen. DE POOTAARDAPPEL- BEWAARPLAATS Vrijdagavond 13 October werd door de heer J. Kramer uit Tholen in het openbaar aanbesteed het bouwen van een poot- aardappelbewaarplaats aan de Hilsedijk. Ingeschreven werd door: J. v. Gorsel, Tholen voor 15.100; A. Muller Fran ke, St. Maartensdijk voor 14.450; Gebr. P. en G. van Driel, Oud-Vossemeer voor 14.473; Joh. Nuts, Oud-Vossemeer voor 14.000; H. van Dijke 6 Burgers, St. An naland 13.900; F. Burgers, St. Anna land 13.800; W. Blaas, Tholen 13.700; Jac. Vos, Tholen 13.680. De begroting was 13.528,90. Het werk werd aan de laagste inschrijver gegund. VERBETERING VEERDIENST Door het in de vaart brengen van een motorbootje is de overtocht op het Veer Oud/Nieuw-Vossemeer aanmerkelijk verbe terd voor de voetgangers, die voorheen dikwijls per roeiboot werden overgebracht. EEN DIAMANTEN BRUILOFT Zondag 29 October a.s. hoopt het echt paar Gebraad-Rijstenbil het feit te her denken, dat zij voor 60 jaar in het huwe lijk traden. Ondanks hun hoge ouderdom zijn beiden nog gezond. Gebraad is de oudste inwoner van Oud-Vossemeer. Hij

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1