WEEKBLRD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAN9 UIT EIGEN LAND Plaatselijk Nieuws VERSCHIJNT IEDER WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Weer een roofoverval op ons eiland. I I E VRIJDAG I 1 Nederland-België militaire eenheid I Telegrafisch Protest BON Eén volk één rijk één volksschoen Bij een caféhouder te Stavemsse vijf mille gestolen. inzake AMBON. ZONDAGSDIENST ARTSEN voor koffie aangewezen THOLEN 6e Jaargang No. 47 6 October 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.— per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Dat met de defensie grote be dragen gemoeid zijn, bleek maar weer eens al te duidelijk toen mi nister Schokking zijn begroting voor Oorlog indiende. Nadat de Tweede Kamer de vorige week nog 852 millioen voor het lopende jaar had genoteerd, vroeg de be windsman voor 1951 een bedrag van 580 millioen. In de memorie van toelichting werd meegedeeld, dat er op korte termijn belangrijke ontwikkelingen zijn te verwachten in ons defensiebeleid. De Staten- generaal zullen hiervan regelmatig op de hoogte worden gehouden. Op de oorlogsbegroting komt een post voor van 44 millioen voor de aanschaffing van gevechtsvliegtui gen en motoren. België en Neder land zullen in deze nauw samenwer ken. Zo zal ook België deze ma chines aanschaffen en wederzijds zal men elkaar hulp verlenen. Over en weer zal gebruik gemaakt wor den van vliegvelden, vliegterreinen en bommenafwerpplaatsen. Uit de gehele begroting spreekt duidelijk de wil om het slappe be leid van de laatste tijd over te scha kelen naar de positieve wil een sterke en efficiënte strijdmacht op te bouwen. De minister is zich er van bewust, dat nog niet alle beslui ten der regering op het stuk van landsverdediging in het begrotings- ontwerp hebben doorgewerkt. Er zullen nog enkele posten vergroot moeten worden. De „Raad voor militaire aange legenheden van het Koninkrijk", waarvan wij het bestaan reeds lang vergeten waren, zal weer uit haar sluimer gewekt worden en onder leiding van de minister-president werken aan de bundeling van krachten in het binnenland, welke voor een goed functionnerende de fensie van het hoogste belang is. Een van de belangrijkste punten uit de begroting achten wij de mi litaire samenwerking met België. Ons land heeft weinig terreinen, die geschikt zijn voor militaire oefe ningen. De enkele die er zijn vor men tevens even zeldzaam plaatsen, waar het natuurminnend publiek zijn hart op kan halen. Bij onze zuiderburen is dat anders. Zij heb ben in de Ardennen een uitgelezen terrein, waarvan grote stukken uitermate geschikt zijn voor mili taire oefeningen op grote schaal. België heeft getoond begrip te hebben voor de internationale toe stand door de verlenging der dienst tijd. Voor de binnenlandse veilig heid zal ook gewaakt worden. Een aantal buitengewone maatregelen is daartoe genomen, zoals de oprich ting van een aanzienlijk aantal bur gerwachtbataljons, die in iedere provincie gestationneerd worden. 1 JANUARI BENELUX Juist nu de economische unie met België haar voltooiing nadert, is er een reden te meer de militaire sa menwerking zo hecht mogelijk te maken. En deze unie komt er De zer dagen verklaarde de secretaris generaal der Benelux, dat de eco nomische unie zeer waarschijnlijk getekend zal worden op de verga dering der ministers der betrokken landen te Den Haag. Als datum van ingang noemde hij 1 Januari, in de verwachting dat thans be staande moeilijkheden, voornamelijk op agrarisch gebied, opgeruimd zouden zijn. Uit de economische sector valt nog meer nieuws te bespreken. De hogere prijzen der meest elemen taire producten hebben verschillen de reacties teweeg gebracht. Be halve in de Tweede Kamer, waar de motie-Suurhoff over maatrege len, die de regering moest treffen om het prijspeil te handhaven, werd aangenomen, namen ook schoen fabrikanten uit de Langstraat een kloek besluit. Gezamenlijk zullen zij een fabriek oprichten die een volks schoen zal gaan fabriceren tegen een uiterst lage prijs, in sierlijk mo del en goede pasvorm. De textiel-industrie is in deze niet achtergebleven. De regering heeft onderhandelingen aangeknoopt met deze fabrikanten, die als resultaat hadden, dat de textiel-industrie haar uiterste best zal gaan doen om tot vervaardiging van goede en goed kope artikelen te geraken. De rij wielbandenindustrie heeft het voor beeld reeds gegeven door een band te vervaardigen tegen uiterst lage prijs, die mogelijk werd, doordat fabrikant, grossier en winkelier hun winstmarge zo klein mogelijk maak ten. Of het nu kwam door deze goede berichten is niet bekend, maar prof. Lieftinck heeft ook met de hand over zijn hart gestreken en in de Eerste Kamer een wetsvoorstel in gediend, strekkende tot de verla ging van loon- en inkomstenbelas ting, verlaging van schoolgelden en afschaffing van de ondernemings belasting. De wet werd prompt aan genomen Er school echter een addertje onder het zo zachte gras. De minister van financiën kondigde aan, dat de schatkist deze verlaging van inkomsten niet kon lijden en dat er langs andere wegen weer nieuwe bronnen voor inkomsten aangeboord zouden worden... Zo neemt hij dus met de ene hand te rug, wat hij met de andere hand gegeven heeft. De Kamer verklaarde zich ac- coord met de verhoging van de vennootschapsbelasting en wacht nu verder af, wat de fiscus voor boze plannen smeedt. OOK SPOORWEGEN GEVEN EN NEMEN.... Ook de Spoorwegen hebben aan de algemene tendens van bezuini ging het hunne toegevoegd. Als ge volg van de niet-lonende exploita tie zijn enkele treinverbindingen (o.a. Zwolle—Apeldoorn en de Haarlemmermeerlijnen) opgeheven. Dit zal gebeuren met ingang van 8 October, als de winterdienst in gaat. Overigens zijn de wijzigingen in de treinenloop niet van grote omvang. Men zou ze op kunnen vatten als aan de gewijzigde om standigheden aangepast. Een nieu we maatregel, die genomen moest worden in verband met het nijpend tekort aan spoorwagens, zal invloed uitoefenen op de vrije tijd van hen, die deze wagens moeten lossen. De vrije termijn voor het laden, lossen, doorzenden en ten invoer aangeven zal tijdelijk gesteld worden op 6 uur. Ook des Zaterdagsmiddags behoren de wagens gelost te wor den. Blijkens de nieuwe dienstrege ling zetten de Spoorwegen hun stre ven naar een algemene electrifica- tie voort. Op het baanvak Leiden— WoerdenUtrecht zal met ingang van 1 October gereden worden met electrische treinen, waardoor de reis met 10 minuten bekort wordt. In korte tijd staat de caféhouder Jan Stoutjesdijk, wonende op de Molendijk te Stavenisse voor de tweede maal in de publieke belangstelling. De eerste maal was die belangstelling uiteraard slechts plaatselijk, toen Stoutjesdijk enkele weken geleden een geheel verbouwd pand als café in gebruik nam. Maar deze week beperkte die belangstelling zich niet tot Stavenisse zelf. Integen deel, zelfs de Centrale Recherche te Middelburg had interesse voor de eigenaar en voor het pand. Maar de oorzaak hiervan was voor Stoutjesdijk minder prettig. Hoe het gebeurde zich nu in dc finesses afspeelde, kunnen we thans nog niet met zekerheid zeggen, omdat de berichten aanvankelijk verward en de officiële bron uiterst gereserveerd was. Maar het moet dan toch ongeveer als volgt zijn gebeurd: Woensdagavond, even voor elven maakte caféhouder Stoutjes dijk nog een praatje met zijn buurman Westdorp, toen een onbekende op hem afkwam en over zaken met Stoutjesdijk wenste te spreken. Dhr. Stoutjesdijk moet namelijk nog een ijszaak in Rotterdam hebben, die hij wil verkopen. Daarover kwam de onbekende praten. Het kwam tot zakendoen en Stoutjesdijk moest boven een kwitantie halen plus wisselgeld. Toen hij van boven terugkwam, zag hij dat de cafédeur open stond, die tevoren door hem was gesloten. Menende dat de politie soms even kwam kijken, stapte hij naar de open deur en kwam hierdoor met de rug naar de onbekende zakenman te staan. Die gaf Stoutjesdijk prompt een stevige slag op zijn hoofd, zodat de caféhouder enige ogenblikken, hoewel niet geheel buiten kennis, toch tamelijk versuft in zijn café lag. Het was voor de dader tijd genoeg om hem zijn van boven meegebrachte portefeuille te ontnemen en er ijlings van door te gaan. Hoeveel tijd er tussen dit en het even later door dhr. Stoutjesdijk aan de burgemeester gebracht bezoek verloren is gegaan, is ons thans nog niet bekend. Het was in elk geval ongeveer bij half een, dat de burgemeester werd gewaarschuwd, die Stoutjesdijk onmiddellijk naar de Rijkspolitie verwees. In allerijl werd toen ook Tholen gewaarschuwd, maar men kan wel aannemen, dat er inmiddels voldoende tijd verlopen was om de dader van ons eiland te doen verdwijnen. Onthutst moest Stoutjesdijk bekennen, dat er in zijn portefeuille ongeveer vijf duizend gulden zat, die met de dader zijn verdwenen. Alle uitgaand verkeer werd Donderdag in Tholen en Oud-Vosse- meer gecontroleerd. Later arriveerde ook de Centrale Recherche uit Middelburg, waarna het onderzoek met speurhonden werd voortgezet. Tot op heden is er evenwel van enige verdere aan wijzing niets bekend. Uiteraard kon door dhr. Stoutjesdijk wel een behoorlijk signalement van de onbekende worden verstrekt. Hopenlijk leidt het onderzoek nog tot het gewenste resultaat. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Verbond onmiddellijk na het bekend worden van de actie der republikeinse regering tegen Ambon een telegram verzonden aan dr. W. Drees, teneinde te proteste ren tegen de houding der Neder landse regering. Een groot aantal jongeren in en buiten Nederland heeft met diepe verontwaardiging kennis genomen van de overval op onze vroegere rijksgenoten. Nederland is verplicht de Indonesische aanvallers een dui delijk halt toe te roepen. De volledige tekst van het tele gram luidt „Minister-President, Den Haag Diep geschokt door bewuste roveraanval op Ambon en uitblijven van resultaten van Nederlandse interventie bij Indonesische rege ring, veroorlooft Hoofdbestuur Na tionaal Jongeren Verbond zich U nog eenmaal te wijzen op funeste gevolgen voor mentaliteit goed willende jongeren van dit ontzetten de verraad aan trouwe ex-rijksge noten. Dringend vraagt genoemd hoofdbestuur om onmiddellijke stap pen uwerzijds teneinde staking van aanval alsnog te bereiken". Op paleis Soestdijk heeft H. M. de Koningin ontvangen de Commandant van het Braziliaanse opleidingsschip voor de Marine de „Almirante Saldanha" Kapitein ter Zee Oswaldo de Alvarengo Gaudio (links) en de Braziliaanse gezant J. Souzaleao (naast H. M.). vingen deze week een circulaire, waarin de voorschriften en bepalin gen zijn vervat, die men bij huis slachting in acht dient te nemen. Zoals bekend, is het thans verboden zonder keuring een varken in de „kuip te werken". De oude manier van slachten is niet meer geoorloofd. Het moet nu, zoals bij de slagers, nl. dat de var kens klaar ophangen ter keuring zonder ze eerst te hebben verdeeld. Daartoe moet ook de aangifte 7 dagen voor het slachten ter secre tarie plaats hebben in de voormid daguren. In de slachthuizen kan de gehele week worden gekeurd, maar op eigen bedrijf mag uitsluitend van Woensdag tot en met Zaterdag 12 uur worden geslacht. Dat een en ander niet zonder onkosten gaat, zal belanghebbende ook al bekend zijn. De keurgelden bedragen in totaal 5.— die bij de aangifte moeten worden voldaan. IETS TE DOEN? De wintertijd is het vergader seizoen en ook voor bijeenkomsten van allerlei aard. Waar de laatste jaren de bonden, verenigingen, orga nisaties, enz. enz., zo zijn toegeno men, dat het meerdere malen voor komt, dat vergaderingen uitvoerin gen of dergelijke, in elkaar lopen, zodat men er op hetzelfde uur twee zou moeten bijwonen, lijkt het ons nuttig een rubriek te openen onder bovenstaande titel, waarin kosteloos vergaderingen worden aangekon digd. Dus ook wanneer eventueel geen advertentie wordt geplaatst. Uiteraard houden we dit vanzelf sprekend zeer beknopt. Het gaat er enkel om, dat de besturen der diverse verenigingen en andere organisaties er rekening mee kunnen houden, waarmede zowel hun eigen als het belang van de andere ver enigingen wordt gediend. Verzocht wordt datum vergadering en ver eniging zo spoedig mogelijk op te geven. Bekend zijn ons thans onder staande bijeenkomsten, tegelijk een voorbeeld: 10 Oct.: St. Annaland, Landbouw belang. VLEESKEURING Zij, die tot de vleeskeuringskring „Sint-Maartensdijk" behoren ont- OOK ZIJ KOMEN TERUG Weer kwamen lijsten binnen van terugkerende militairen. Daaronder ook uit onze omgeving. Met het troepentransportschip „Gen. C. C. Ballou", dat vermoedelijk 14 Oct. in Rotterdam aankomt, keren naar huis terug: 2e luit. J. van Dijk, C 144, Anna Jacoba Polder. Sold. G. J. Hoek, Noordpolder D 72, St. Maartensdijk. Dr. L. D. A. Looysen te Tholen, tel. 49. Dr. J. Vermet te Nieuw-Vosse- meer, tel. 10. Sold. M. de Klerck, Oud-Vosse- meersepoort 4, Tholen. Korp. P. M. Priem, Molendijk 208, Stavenisse. Korp. A. S. den Braber, Achter straat A 122, St. Filipsland. Korp. M. J. v. d. Zande, Ring A 32, Oud-Vossemeer. Allen welkom thuis Het Bedrijfschap voor Granen en Peulvruchten te 's Gravenhage heeft bon 485 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrij dag 6 October 1950 worden ge bruikt en blijft geldig voor het ko pen bij de detaillist tot en met 21 October 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bon aanwijzing zal op 16 November 1950 plaats hebben. GEVONDEN VOORWERPEN Portemonnaie met lipssleuteltje en enig geld en een bruin klein koffertje met enige gebruiksvoorwerpen. Inlichtingen Rijks politie Tholen. MUTATIES Bij de Visserijpolitie zijn met ingang van October enige mutaties gekomen. Zo is de heer P. P. Dijkwel alhier, schipper aan boord van het politievaartuig „De Meeuw" van de afd. Toezicht op de Visserij op de Zeeuwse Stromen bevorderd tot waarne mend controleur met standplaats Yerseke. In de vacature van de heer Dijkwel is benoemd de heer J. van Gilst uit Bruinisse, thans wnd. opzichter aan boord van „De Valk". De motordrijver van „De Meeuw", dhr. J. Staal, is overgeplaatst naar het vaartuig „De Voorwaarts." BRANDWEERWEDSTRIJDEN Bij de Zaterdag 30 Sept. te Standdaar- buiten gehouden brandweerwedstrijden, ge organiseerd door de Vrijwillige Brandweer, behaalde het corps van Tholen de 13e pr. met een tijd van 7 min. 21.9 sec. In totaal moesten 4 doelen worden bestreden. Van de 20 deelnemende corpsen was de Brand weer van Fijnaart de vlugste met een tijd van 4 min. 18 sec. C.J.M.V. In een behoorlijk gevulde zaal van Hotel Hoek werd Donderdag 28 September de 5e jaarvergadering gehouden van de C.J.M.V. Na opening en welkomstwoord door de voorzitter, de heer J. van Elsacker, hield deze een herdenkingsrede naar aanleiding van Hebr. 12 1. Felicitaties werden uitge bracht door de J.V. op Ger. Grondslag al hier en de J.V. te Poortvliet, evenals door de C.J.M.V. te Beverwijk. Op zeer harte lijke wijze werd afscheid genomen van de scheidende voorzitter. Na de pauze werd het Indo-drama „Dolle Hans" keurig opgevoerd. Met een dank baar applaus beloonde het publiek de goede vertolking. Een gehouden collecte bracht 75.- op. POLS GEBROKEN De 10-jarige Simon Bout had Zaterdag avond bij de oefeningen van de G. V. „Olympia" het ongeluk zodanig te vallen, dat hij zijn rechterpols brak. Dr. Looysen verleende eerste hulp, die overbrenging naar het Ziekenhuis te Bergen op Zoom noodzakelijk achtte. SCHADE De visserij op bliek heeft vorige week bevredigende resultaten opgeleverd. Er wer den zeer goede besommingen gemaakt, maar de firma J. Schot werd door het slechte weer en het giertij getroffen. Hij kreeg voor ongeveer 3000,schade aan kuilnetten en schip, verloor o.m. twee ankers en ver scheiden meters staaldraad. ONVERANTWOORDELIJK De chauffeur A. Str. uit Rotterdam reed met zijn personenauto in zeer snelle vaart en niet bepaald linea recta in de Thoolse Hoogstraat. Bij de Gasfabriek nam hij een flinke zwaai en ramde daarbij een schuurtje van de heer S. Baaij, botste tegen de wo ning van de heer J. Baaij, waar het einde van de onverantwoordelijke rit kwam, toen de auto kantelde. De chauffeur was in kennelijke staat van dronkenschap en werd door de politie in de cel opgesloten. De wagen bekwam weinig schade. Pro ces-verbaal werd opgemaakt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1