WEEKBLDD VOOS HET EILOND THOLEK EN ST.FILIPSLPND PRINSJESDAG IN DEN HAAG Raadsvers lag Tholen. WAARIN OPGENOMEN DE THOOISE COURANT Tien grepen uit de Troonrede* Zitting Kantonrechter* Koningin Juliana opende de zitting der Staten-Generaal. In beroep bij de Raad van State voor de Schoolkwestie Crediet voor de A.V.O. werkplaats Subsidiëring Kleuterscholen ZONDAGSDIENST ARTSEN 6e Jaargang No. 45 22 September 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.— per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Den Haag heeft weer zijn Prins jesdag beleefd: de plechtige ope ning door H.M. de Koningin van de gewone zitting der Staten-Ge neraal, een plechtigheid die telken- jare niet alleen uit Den Haag, maar van ver daarbuiten veel belang stellenden trekt. Zo was het ook weer deze derde Dinsdag in Sept. Reeds vroeg in de morgen verza melden zich in de oude binnenstad van de Residentie vele tienduizen den, die er graag enkele uren wachten voor over hebben om H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard, gezeten in de Gouden Koets op weg van 't Paleis Noord einde naar de Ridderzaal, toe te juichen. Maar ook vóórdat om 1 uur pre cies de Gouden Koets wegreed van het Koninklijk Paleis was er veel te zien, vooral voor diegenen die zo gelukkig waren een plaatsje toe gewezen te krijgen op het Binnen hof, de ruime binnenplaats, omringd door prachtige oude regeringsge bouwen. Daar stelden zich in carré de mannen van het Garderegiment Prinses Irene op. En naast de hoofdingang van de Ridderzaal be trokken mariniers en de mariniers kapel de erewacht, terwijl lange rijen auto's voorreden met leden van de Eerste en Tweede Kamer en van het Corps Diplomatique en vele andere hooggeplaatsten, die de plechtigheid in de Ridderzaal zou den bijwonen. Zij namen hun plaatsen in: de le den van de Staten-Generaal ter weerszijden van de Troon, die zich in het midden van de lange zijde der zaal bevindt en recht tegenover de Troon de voorzitter Prof. Kra nenburg achter een op een verho ging geplaatste groene tafel. Kort voor één uur arriveerden in de Ridderzaal de leden van de Raad van State, gevolgd door de Minis terraad, met Zijne Excellentie de Ministerpresident, Dr. W. Dxees aan het hoofd. Zij namen plaats in het midden der zaal, tussen de troon en de voorzitterszetel in. Toen ongeveer kwart over één buiten gejuich klonk, viel er een stilte in de Ridderzaal De commis sie van ontvangst had zich naar buiten begeven en terwijl het Wil helmus werd gespeeld door de Ma rinierskapel werden H.M. de Ko ningin en Prins Bernhard en de le den van het Koninklijk gevolg de zaal binnengeleid, waar alle aanwe zigen zich van hun plaatsen hadden verheven. Kon-'ngin Juliana nam plaats op de Koninklijke zetel en Z.K.H. Prins Bernhard, gekleed in admi raalsuniform, op een tweede zetel links van Hare Majesteit. De Ko ningin las daarna de Troonrede voor, het Staatsstuk waarin een overzicht wordt gegeven van de huidige situatie van het Koninkrijk en waarin de te volgen regerings- politiek voor het volgend jaar in grote lijnen wordt uiteengezet. De Troonrede werd met grote belang stelling beluisterd, zowel binnen als buiten de Ridderzaal, waar het Ko ninklijk Woord hoorbaar was via de luidsprekersinstallatie. En nadat H.M. de Koningin de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend had verklaard en de aanwezigen hadden ingestemd met de traditionele, door prof Kranen burg aangeheven zegewens: „Leve de Koningin", begaven Hare Ma jesteit en Z.K.H. Prins Bernhard zich naar de koninklijke ontvang kamer en vandaar naar buiten, waar inmiddels de Gouden Koets en de volgrijtuigen weer waren voorgere den. Terwijl ten tweede male het Wil helmus werd gespeeld en de stoet zich in beweging zette, klonk uit de rijen van de duizenden toeschou wers een gejuich, dat zich voort plantte langs de route terug naar het Koninklijk Paleis. Oefeningen van Korea-vrijwilligers op het terrein van de Nieuwe Alexander Kazerne aan de van Alkemadelaan te Den Haag. Op 20 September des nm. 2.30 uur ver gaderde de Thoolse gemeenteraad. Dhr. Ceilings was afwezig, evenals secretaris V. Laban. Laatstgenoemde werd door dhr. Rijstenbil vervangen. Na opening en goedkeuring notulen kwa men verschillende ingekomen stukken ter tafel, nl. goedkeuring op genomen raads besluiten, die voor kennisgeving werden aangenomen. Een verzoek van de Chr. School voor voorbereidend L.O. wordt tot punt 3 aangehouden. IN BEROEP Ged. Staten heeft goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit om een schoollokaal in de Bosstraat bij te bouwen, geraamd op 20.000.en verwerkt in de 3e én 4e be grotingswijziging 1950. In dit verband zegt de voorzitter, dat B. en W. voorstellen hiertegen niet in beroep te gaan. Dhr. Wagemaker: U zegt daar dus ook de Wethouders Weth. van Westèn: Daaromtrent zal ik me nader verklaren. Bekend is, dat ik des tijds heb voorgestemd, maar ik acht het thans ongewenst, wanneer men 100 zeker heid heeft, dat zo'n beroep zal worden afge- 1. Internationale samenwerking dient sneller verwezenlijkt te worden, 2. Economische integratie van Europa maakte vorderingen, 3. Duitsland worde betrokken bij de aaneensluiting van Europa. 4. Handelsbetrekkingen tussen Nederland en Indonesië bieden bevredigend beeld. 5. Defensie vraagt steeds grotere offers. 6. Prijsstijging stelt ons voor allerlei problemen. 7. Verder belastingverlaging is niet mogelijk. 8. Bedrijfsorganisatie zal worden bevorderd. 9. Bevolkingsgroei eist krachtige emigratie. 10. Nota over onderwijsvernieuwing is op komst. wezen, daarvoor onkosten te maken. Te meer, omdat de Hoofdinspectrice van de Landbouwhuishoudschool verklaarde, dat men met de hun dan toegewezen lokalen geen genoegen zal nemen. Dat is mijn motief om niet in beroep te gaan. Dhr. Wagemaker: Dat het zou worden afgewezen door Ged. St. wisten we prac- tisch meteen al, waarom dan nu niet door bijten, dat is inconsequent. Maar zou in dat raadsbesluit geen wijziging kunnen worden gebracht, wanneer het zover zou komen dat er een nieuwe Landbouwhuishoudschool wordt gesticht De voorzitter meent, dat men aan dit laatste zeker geen goedkeuring zou geven, als hij nagaat dat zo'n gebouw toch wel een 60.000 gaat kosten. Maar, zo vervolgt de voorzitter, ik heb ook tegen de Hoofd inspectrice gezegd, dat men dan eens een voorstel moet doen bij de gemeente. Dhr. Verduit meent dat er toch wel iets aan de hand is met de huishoudschool. Hij sprak gisteren de voorzitter van de Z.L.M. en uit dat gesprek meende hij te kunnen op maken, dat er een Huishoudschool met 4 lokalen moet komen, is het hier niet dan in St. Maartensdijk. Maar hij weet ook te verklaren, dat zo'n nieuwe school de ge meente jaarlijks niet meer zou kosten dan 200.boven het huidige bedrag. De voorzitter wijst er nogmaals op, dat het stichten van een nieuwe landbouwhuis houdschool thans niet aan de orde is en voegt er bij, dat, wanneer men zou kunnen aantonen, dat het noodzakelijk en financieel uitvoerbaar is, hij dat zeker zou willen overwegen en in bespreking brengen, maar dat kan toch niet, als er geen voorstel van is. Mijn persoonlijke mening kent U, zegt de voorzitter, omtrent het in beroep gaan. Wanneer men eerst heeft besloten om dat ene lokaal bij te bouwen, moet men ook in beroep gaan. Maar als B. en W. stellen we hier unaniem voor dat niet te doen. Dhr. Wagemaker: Dus dan krijgen we toch die schoolverwisseling. De voorzitter: Ja. Weth. v. Westen: Waar moeten we dan toch nog over beslissen. Ik zou dan maar willen voorstellen een geheel nieuwe school te bouwen met Rijkssubsidie. Hij vindt het niet in het belang van Tholen, wanneer men eventueel geen mede werking zou geven aan een nieuwe huis houdschool. De voorzitter: Dat heb ik zoeven al ge zegd. Daar zou niet het minste bezwaar tegen zijn om een dergelijk voorstel te be spreken, maar dat is thans niet aan de orde. Dhr. Berrevoets vindt, dat men niet onder dat beroep uit kan. Dhr. Janssen merkt op. het een tweede dwaasheid te vinden, wanneer men in be roep gaat. Dhr. Goedemondt interrumpeert ernstig tegen het woord dwaasheid, dat z.i. te ver gaat. Daar is de voorzitter het mee eens en dhr. Janssen neemt dat woord terug. Dhr. Jansen vindt dan wel dat het niet verstandig is er voor de tweede keer in te trappen. Het woord „consequent" komt daar niet bij te pas. Dhr. Wagemaker meent, dat men er toch rekening mee moet houden, dat er iets aan de hand is met die Huishoudschool. Hij adviseert daarom dit „beroepsbesluit" thans maar uit te stellen, tot men omtrent die Huishoudschool meer weet. De voorzitter vindt het niet in de haak om het verzoek van de betrokken school maar op de lange baan te schuiven. Hij vraagt of de Raad dat nu wel behoorlijk vindt, temeer waar men een oplossing heeft, die de gemeente niets kost. Weth. v. Westen kan met de mening van dhr. Wagemaker omtrent het uitstel mee gaan. De voorzitter vindt dat men in deze eerlijk en objectief moet blijven. Zijn standpunt in deze is de Raad vanaf het begin bekend, daar is hij nog niet in veranderd, 'k Begrijp daarom niet, aldus de voorzitter, waarom men nu wèer met plannen voor een huis houdschool aankomt. Na nog enige discussie wordt het voorstel B. en W. om niet in beroep te gaan in stemming gebracht en verworpen. Alleen de heren De Hond, Jans sen, Kot en weth. De Heer steunen het voorstel. Men zal dus wel in beroep gaan. Weth. v. Westen en dhr. Wagemaker zul len deze kwestie bij de R. v. State verde digen. EEN PLAT DAK De fa. O. J. Contant 6 Zn alhier heeft beroep aangetekend tegen beschikking van B. en 'W. inzake de dcor haar aangevraag de bouwvergunning. De kwestie is deze dat deze firma bij haar verbouwing een plat dak wenst, terwijl B. en W. op advies van de Centrale Dienst te Zierikzee een voor lopige bouwvergunning verleenden, mits op het verbouwde gedeelte een schuin dak(kap) wordt aangebracht. De voorzittter zegt, dat door de firma Contant toen op andere manieren is geprobeerd dat wel gedaan te krijgen, o.a. door persoonlijk naar de Cen trale Dienst te gaan en naar de Commissaris maar ook dat is mislukt. Zodat ze thans uit eindelijk het verzoek tot de Raad richten het besluit van B. en W. te nivelleren. B. en W. stellen voor dit verzoek af te wijzen. Dhr. Janssen vindt een en ander geen aanleiding om dat zo maar te doen en vraagt op welke grond dat wordt ge weigerd. De voorzitter antwoordt, dat er over het algemeen bezwaar wordt gemaakt tegen een plat dak, niet enkel in Tholen, maar over het gehele rayon van deze Dienst en alleen wanneer het niet anders kan, wordt toestemming verleend. Dhr. Janssen kan het bezwaar er nog steeds niet van zien, want het is aan de achterkant, dus ontsierd wordt Tholen er niet door; hij ziet het meer als een ambte narij, waarop hij niet gecharmeerd is. Dat woord ambtenarij kan de voorzitter niet accepteren. Die Dienst zal het toch wel beter kunnen bekijken, dan de doorsnee burger Er is destijds aan Contact ge adviseerd de Centrale Dienst van de nood zaak te overtuigen. Dan kon het in B. en W. worden bekeken. Dhr. Goedemondt kan niet goed begrijpen, waar de Raad nu over moet oordelen en kan na de uitleg van de voorzitter ook niet begrijpen, dat ze dat niet hebben toegestaan. Weth. v. Westen meent dat deze firma het ook wil, omdat het financieel goed koper is. Er wordt over gestemd. Tegen het voorstel van B. en W. tot afwijzing zijn de heren Janssen, Goedemondt en Kot. Van de Kath. Paed. Beroepskeuze Bureaux een verzoek om een fin. bijdrage of subsidie voor 1951. Op voorstel van B. en W. wordt dit verzoek afgewezen. Mocht een dergelijk geval uit de gemeente deze instantie willen raadplegen, dan kan inci denteel een eventueel verzoek worden be handeld. De Architectenbond vraagt te bevorderen dat bouwwerken voor particulieren niet worden ontworpen en geleid door overheids diensten. Men zal daarmee rekening houden. Aan de gemeenteontvanger, dhr. W. de Korte wordt met ingang van L Dec. a.s. op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als zodanig. Dhr. de Korte heeft dit verzoek ingediend in verband met zijn gezondheidstoestand. Dhr. Goedemondt vraagt of, nu ook de secretaris ziek is, het toch goed kan blijven lopen. De voorzitter antwoordt, dat tijdig maatregelen worden getroffen. Ook de salariëring bij eventueel overwerk is altijd nog tot volle tevredenheid der betreffende ambtenaren opgelost. De School m. d. Bijbel vraagt volgens art. 72 L.O. wet een bedrag van 1690. voor schoolmiddelen. Ook de School in de Doelweg vraagt een bedrag. B. en W. stellen voor gunstig te beschikken. Dhr. Goedemondt vraagt of toch steeds het uiterst noodzakelijke wordt toegewezen. Nu er bijv. een mogelijkheid is, dat V.G. L.O. niet bestendigd blijft, of dat dit nog wel veranderd, moet men daarvoor dan al middelen aankopen. De voorzitter zegt, dat aan de gevraagde bedragen werkelijk niet meer te snoeien valt. Dhr. Goedemondt gaat er dan ook mee accoord. Allen zijn er voor beide verzoeken in te willigen. Dan volgen enkele hamerstukken, nl. Be grotingswijzigingen, ziekteverzekering per soneel, devaluatie-uitkering 3e en 4e kwar taal 1950 en verordening heffing Straat belasting, die per 1 Jan. 1951 opnieuw moet worden vastgesteld. Dhr. Verduit maakt tegen deze laatste enige bedenking, nl. dat ook het ongebouw de in de Polder is belast. De voorzitter vindt, dat men dat alleen maar kan betreuren, maar niet veranderen. Dat vindt de heer Wagemaker ook, die er op wijst dat men daar naast die belasting toch ook de Polderlast heeft. Z.h. stemming wordt de verordening ver lengd. CREDIET A.V.O. WERKPLAATS B. en W. stellen voor om een crediet te verlenen voor de te stichten werkplaats A.V.O., maar dan niet verder te gaan dan 1000.Op een gehouden vergadering is namelijk gesproken over het naar verhou ding van het aantal inwoners verdelen der 7000.die de gemeenten bij elkaar zou den moeten brengen als renteloos voorschot. B. en W. van Tholen hebben daar toen bezwaar tegen gemaakt. Dhr. Wagemaker vraagt of wanneer er verlies is alleen de andere 6 gemeenten moeten bijspringen. Hield men bijv. rekening met machinedefect en andere onkosten. De voorzitter zegt, dat hij destijds ge wezen heeft op de te simpele exploitatie rekening. Daarom wil hij hier ook namens B. en W. voorstellen niet verder te gaan dan 1000. Dhr. Quist vraagt of de andere gemeenten daarmee accoord zouden gaan en of het dan weer niet zal stagneren. De voorzitter vindt dat men daar niet mee te maken heeft. Als de andere 6 ge meenten het naar het aantal inwoners willen doen, kunnen ze dat. Dhr. Janssen vraagt of hieraan nu wer kelijk behoefte bestaat. De voorzitter antwoordt dat dit in iedere gemeente is bekeken en in het algemeen gezien is zoo'n werkplaats zeker nuttig. Later moet wel blijken of zo'n object voor het eiland Tholen langdurige levensvatbaar heid heeft. Dhr. Wagemaker: Veronderstelt dat de andere gemeenten dat niet nemen, het be drag van max. 1000. De voorzitter: Dan moeten ze het laten. Allen steunen het voorstel om 1000.— (max.) beschikbaar te stellen. SUBSIDERING KLEUTERSCHOLEN De voorzitter wijst er op, dat de Chr. Kleuterschool destijds een aanvullende sub sidie over 1949 heeft gevraagd en dat toen de Raad besloot, dat B. en W. dit nader zouden bekijken. Destijds is ook besloten, dat 20.per kind zou worden gesubsidi eerd en meteen het totaal bedrag op de be groting geplaatst. In dat jaar zijn er echter kinderen bijgekomen, zodat het geen zuiver bedrag meer werd van 20.— per kind, maar minder. Daarom stelt het Dag. Bestuur nu voor, genoemd verzoek zodanig in te willigen, dat de gegeven subsidie wordt aangevuld tot zij 20per kind bedraagt, of wel een totale aanvullende subsidie van 153,49 En in de tweede plaats om op de begroting 1950 te zetten 20.per kind, dus geen totaal bedrag meer, om genoemde bezwaren te voorkomen. Dhr. Berrevoets vraagt of de andere school dat bedrag nu ook krijgt. De voorzitter antwoordt ontkennend, ten zij uit allegegevens blijkt dat er ook een tekort is en men dat kan aantonen en een desbetreffend verzoek wordt ingediend. Wel geldt natuurlijk voor hen ook het voorge stelde omtrent het jaar 1950. Dhr. Wagemaker: Dus volgend jaar hoe ven ze niet meer aan te kloppen. De voorzitter: Dat is wat veel gezegdf maar gezien de financiële toestand zal aan kloppen wellicht weinig resultaat meer op leveren. Allen stemmen voor de beide punten, hierboven door B. en W. voorgesteld. Dokter P. J. Duinker te Tholen, tel. 40. Dokter H. Menger te St. Filips- land, tel. 20. AANBIEDING BEGROTINGEN 1951 Zowel voor onderzoek begroting 1951 van gemeente en gasbedrijf als voor de re kening 1949 wordt een commissie benoemd, resp. bestaande uit de heren Wagemaker, Jansen, Kot en Goedemondt. Quist, de Hond. De leden van de Advies-woonruimte commissie worden met alg. stemmen her benoemd. Het ter inzage gelegen concept huurkoop woningen wordt met alg. stemmen aange nomen. Dhr. Berrevoets heeft er alleen be zwaar tegen, dat door deze maatregel an dere mensen te lang op een woning moeten wachten. De voorzitter: alleen de voorwaarden van huurkoop zijn thans aan de orde. tot dat andere werd reeds eerder besloten. Eveneens volgens ter inzage gelegen concept wordt de verbetering Contr' Es- carpe en uitgifte grond aan T. Dijkslag aangenomen. RONDVRAAG Dhr. Verduit vraagt waarom de nieuw aangebrachte lichtpunten bij de brug nog niet branden. De voorzitter antwoordt, dat deze nog niet zijn opgeleverd en dat het straks nog een vraag zal zijn of men die geregeld zal kunnen laten branden. Dhr. Berrevoets: De brug is toch niet meer van ons, moeten we toch de ver lichting nog betalen De voorzitter antwoordt, dat de brug nog niet officieel aan het Rijk is overgedragen en dat. juist a.s. week een delegatie van het Rijk zal komen om dit te bespreken. Dhr. Wagemaker hoopt dat de voorzitter geen duimbreed zal wijken. De voorzitter hoopt dat de Raad in deze achter hem zal staan. Dhr. Jansen wil enige opmerkingen ma ken omtrent de gehouden festiviteiten in Tholen. Hij heeft alle waardering voor de organisators van deze feesten, maar spreekt zijn afkeur uit over de uitspattingen die zich hebben voorgedaan. Hij vraagt de Raad als college ook hun afkeuring hier over uit te spreken en B. en W. vraagt hij maatregelen te nemen, dat dergelijke din gen niet meer voorkomen. Hij wijt een en ander: 1. aan misbruik sterke drank, 2. late sluitingsuur cafés en 3e. te slap optreden van de politie. De voorzitter erkent dat er de 18e Aug. meer brooddronkenheid viel waar te nemen dan ooit bij een der vorige feesten het geval is geweest. Hij heeft zich daarover gegriefd gevoeld. Een feit is evenwel, dat zich dat niet alleen in Tholen openbaart, maar dat men er in het gehele land over klaagt. Nu is het echter makkelijker ge zegd dan gedaan om hiertegen maatrege len te nemen. Bij het festival was het niet zoals de 18e Augustus. Hem zijn toen geen ergerlijke dingen ter ore gekomen en hij heeft die ook zelf niet geconstateerd in te genstelling met 18 Augustus. Wat het tweede feest betreft, meent hij de ver klaring van dhr. Janssen wat overdreven te moeten noemen. Had ik het gezien, ik had zeker maatregelen getroffen. Dhr. Goedemondt meent te moeten pro testeren tegen het door Janssen aange voerde te „late sluitingsuur". Dat was niet het geval. De voorzitter meent dat dhr. Janssen geen oordeel kan vormen over een te slap optreden der politie. Hij gelooft dat niet. Met nadruk wijst de voorzitter er even wel op, dat men het er door die brood dronkenheid niet beter op maakt voor een volgende keer. Dat is de laatste maal al gebleken, toen aan enigen dansmuziek werd geweigerd. Tegen sommigen werden ook van politie-zijde maatregelen genomen. Nadat men op voorstel van dhr. Wa gemaker nog besloten heeft een nieuw kleed voor de tafel in de raadszaal aan te ko pen en nadat nog op de ongewenste toe stand in de Oudelandse Poort is gewezen met de trottoirs en de in die straat staande bomen, wordt de vergadering gesloten. Flinke boetes voor het niet tijdig-, of onvoldoende sproeien Vrijdagmiddag jl. hield de Kan tonrechter zitting in de Thoolse raadszaal. Na enige civiele aangelegenhe den kwam C. B. te Scherpenisse voor de groene tafel voor een zaak, die vorig maal voor nader onder zoek was aangehouden. Het betrof het lopen van honden op ander mans percelen, welke honden jacht- inspiraties hadden. Verd. ontkende niet op die percelen te hebben ge lopen, maar loochende de bewering, als zou hij zijn hond bij zich heb ben gehad. Als die op dat land ge weest is, is het zonder mijn weten. Hij noemt het geheel een vuil zaakje. Wachtmeester Wondergem heeft hiervan proces-verbaal opge maakt, maar ook wat daar in staat is volgens B. niet juist. De Kanton rechter repliceert dat hij Wonder gem te goed kent om aan zijn ver klaring te twijfelen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1