WEEKBLDD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND UIT EIGEN LAND „Ze zijn weer van de straat WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Commentaar De derde Loonronde maar meer productiviteit. 99 ZONDAGSDIENST ARTSEN OP COMMENTAAR 6e Jaargang No. 43 8 September 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.— per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen De prijsstijgingen in de laatste tijd hebben het evenwicht, dat tus sen lonen en prijzen moet heersen, verstoord. Als gevolg hiervan moet de verstoring der arbeidsrust wor^ den gezien. De vertegenwoordigers van de werkgevers en de werkne mers hebben over deze kwestie al enige tijd geleden besprekingen ge opend. De ontwikkeling der prijzen wordt bestudeerd en men beraadde zich over de te nemen stappen. De conflicten, die vooral in de havens sterk tot uiting kwamen, hebben het proces verhaast en de eis was on omwonden een derde loonronde. De regering heeft zich hierover thans uitgesproken. Dat had ze al eerder gedaan, maar niet in posi tieve zin. Zij verklaarde de eerste maal, dat aan een verhoging der lonen een verhoging der productie vooraf dient te gaan. Bij de tweede loonronde is men op de verwachte productieverhoging vooruit gelopen. En zo zei men, nu kan dit niet meer, wil men niet in het economisch moeras geraken. Er werd toen een andere maatregel overwogen, nl. werktijdverlenging. Zowel van werkgevers als van werknemerszijde zijn hiertegen ern stige bezwaren ingebracht. Men meent in deze kringen, dat andere maatregelen - zoals het ploegen- stelsel en verbetering der industriële outillage tot het beoogde doel leiden. Ook de herinvoering van reek sen prijzen-vaststellingen werd over wogen en de regering stond hier aanvankelijk niet afwijzend tegen over. De door de vakbev/eging ge vraagde prijsbeheersing mag ech ter alleen gelden voor de binnen landse markt. Anders zou de export hiervan nadelen ondervinden. Zoals gezegd werd omtrent deze kwestie een regeringsverklaring be kend gemaakt, nl. Woensdagavond jl. En daaruit is gebleken, dat de regering voor de drang van werk gevers en werknemers is bezweken. Het standpunt, dat een verhoogde productie vooraf diende te gaan heeft ze niet kunnen handhaven. Want de derde loonronde is er reeds. Vanaf deze week een loons verhoging van 5 met een mini mum van 4 cent per uur, maar ook met een maximum van 180,1 per jaar. Dit geldt dan voor personen van 23 jaar en ouder. In de verkla ring werd gezegd, dat de Regering besloten heeft de gevraagde be schikking uit te voeren om het be houd van de sociale rechtvaardig heid. Toch bleef wel de voorwaarde gehandhaafd, dat de productie om hoog moet. En dat is wie zal het ontkennen een rechtvaardige eis. Immers, anders blijven we zeker in het gevaarlijke kringetje van lonen omhoog prijzen omhoog lonen omhoog, lopen. Er is geen andere mogelijkheid om dat op te vangen dan door verhoogde productie. Zeker, de prijsstop kan er iets aan doen, maar de fabrikanten zouden immers voor verschillende produc ten. na verhoogde lonen aan de arbeiders, ook weer met een gerecht vaardigde eis kunnen komen, die producten te verhogen, In elk geval wil de Regering nauwlettend toezien op de prijzen van de producten. Eventueel zullen prijzen voor verbruiksartikelen worden vastgesteld. Andere artike len zullen op de prijs worden onder zocht en zo nodig zal worden in gegrepen. Zeker wil men onnodige prijsverhoging tegengaan. Al met al gaat het dus weer in de richting van de prijsbeheersing. Een weinig aan lokkelijk vooruitzicht, maar die nodig kan zijn om het reeds genoem de kringetje om te zetten in een ongetwijfeld zeer steile, maar toch meer rechte weg naar een econo mische en financiële oplossing. Zo spoedig mogelijk zal de Rege ring nadere beslissingen nemen om trent de kinderbijslag, overheids personeel, enz. Lang heeft onze regering het nog uitgehouden, als we het buitenland goed bekijken, maar toen men meende dat het buiten een derde loonronde zou gelukken, ging het precies de andere kant uit. Een derde loonronde is een feit gewor den. En het is voldoende bekend, dat er weinig is, dat zo diep inwerkt op de economische verhoudingen als de verhoging van de lonen, wan neer deze verhoging niet precies uitgebalanceerd is tegen de andere factoren, die er mee samenhangen. Indonesië heeft niets te eisen De kwestie Nieuw-Guinee houdt nog steeds de gemoederen bezig. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Spender, die dezer dagen een bezoek bracht aan ons land heeft nog eens duidelijk het Australische standpunt t.a.v. Nieuw Guinee onderstreept. Indonesië heeft, zo verklaarde deze minister, niets te eisen inzake de status van het eiland. Elke oplossing, die in de richting gaat van een Indonesisch beheer is voor Australië onaan vaardbaar. De minister zou het daarom zeer onverstandig vinden, wanneer men zou trachten een for mule te vinden, die, in welke be woordingen ook gesteld, uiting zou geven aan een niet-gerechtvaardig- de Indonesische eis. De Nederlandse regering heeft slechts met een dementi het conflict aangeroerd. Zij sprak nl. tegen, dat Nederland ooit beloofd heeft het geschil over Nieuw-Guinee op te lossen zonder bemoeienis van der den. De berichten hierover zijn vol komen uit de lucht gegrepen. V/ijst deze verklaring niet in de richting van een Nederlands verzoek aan de Uno om dit geschil tussen Neder land en Indonesië te behandelen In dit licht moet dan ook het voor nemen der Indonesische regering om binnenkort het lidmaatschap der Verenigde Naties aan te vragen, gezien worden. Indonesië wenst rekening te hou den met de mogelijkheid, dat het geschil voor de Uno gebracht wordt ZELDZAME OPGRAVING IN DE NOORD-OOST POLDER BIJ DE „KUST" VAN SCHOKLAND Dit vissersschip, dat vermoedelijk gebruikt werd voor het transporteren van „zwerfstenen" voor de kustverdediging van het eiland Schokland, is waarschijnlijk vergaan in de 16de eeuw. Dit wordt door deskundigen afgeleid door de aardewerkresten die in het schip .werden gevonden. Het schip moet uit de 15de eeuw dateren. Het niet-lid zijn, betekent dan een nadeel. Een tweede factor, die ge leid kan hebben tot dit besluit, kan ook het besef zijn, dat Indonesië niet neutraal kan blijven in de contro verse tussen Amerika en de Sowjet- Unie. Het gebeuren in Korea kan hiertoe de stoot hebben gegeven. Over de mogelijkheid, dat nu het mislukken der besprekingen tussen Nederland en Indonesië laatstge noemd land over zal gaan tot sanc ties, wordt veel gesproken. Dr. Soebardjo, adviseur van het Minis terie van Buitenlandse Zaken der republiek Indonesia, verklaarde dat zijn land niet zou overgaan tot dwangmaatregelen, als het geschil niet opgelost kan worden. Hij voeg de hier aan toe, dat men het vraag stuk altijd nog aan het Uniehof voor Arbitrage kan voorleggen. Het is te hopen dat men zich in Indonesië deze verklaring zal weten te her inneren, als het eenmaal zover komt. Inmiddels is de nieuwe Indone sische regering bekend. Dhr. Roem, wordt in dit kabinet Minister van Buitenlandse Zaken en zal daarom ons land spoedig verlaten. Zijn op volger is nog niet bekend. Het rokertje nog duurder 1 De voorgenomen accijnsverhoging op de sigaretten stuit op ernstige be zwaren bij de sigarettenindustrie en met recht. Wanneer deze verhoging doorgaat, zal de prijs van een pakje sigaretten gemiddeld met 35 cent stijgen. Als gevolg hiervan zal het gebruik dalen, zo menen de fabri kanten en zal de belangstelling voor shag-tabak stijgen. Al met al zal de minister geen grotere opbrengst aan accijns hebben, terwijl de sigaretten industrie voor grote moeilijkheden .komt te staan. De oorzaak van deze mogelijke prijsstijging moet niet al leen gezocht worden in de accijns verhoging. Vermoedelijk door de oorlog in Korea is de prijs van de tabak in Amerika gestegen. Vooral de goedkopere soorten werden duurder. Bij de doorberekening in de ver koopsprijs van deze stijging is de verhoging van accijns inbegrepen, zodat het geen verwondering mag baren, dat het eindproduct zo duur wordt. Ook de wol dreigt duurder te worden. In Australië liggen de prijzen ca 45% hoger dan voorheen. De behoefte in de wereld ligt thans hoger dan de productie. Vooralsnog zal in Nederland de prijsstijging niet aan deze factor geweten kunnen worden, want het duurt nog maan den, voordat de duurdere wol in Nederland gebruikt zal worden. De mogelijkheid van stijging schijnt voor sommige fabrikanten echter graag aangegrepen te worden om de producten nu vast in prijs te ver hogen. Speruren Het is deze week officieel bekend gemaakt, dat we op sommige uren in het winterseizoen weer zuinig zullen moeten zijn met het stroom verbruik. Anders komt er overbe lasting. Maar daarover zal men binnenkort nog wel iets lezen. Een zucht van verademing ont snapt menige moeder, nu de va- cantie weer achter de rug is. Nu zit haar grut weer veilig op school en de groteren, de belhamels, kun nen geen kattekwaad meer uitrich ten. Geen burenruzie langer om een bal tegen de ruiten; geen kwaaie boer, die de zwervers van zijn land verjaagt; geen gezanik meer met de politie voor verkeersfouten op de weg of struinen in andermans tui nen. Met het openen van de school deuren is eensklaps heel het beeld van het openbare leven veranderd. Reizigers in trein of bus v/orden niet langer beklommen of verdron gen door kleuters, die met hun zwoegende moeders de ruimte vul len; de bedaagde wandelaar op het trottoir voelt zich niet meer opge schrikt door een hem rakelings voorbijflitsende autoped; geen met pak en zak beladen fietsertjes ja gen meer voort naar het strand, noch zeulen hun vrachtje naar het kamp over de mulle heipaden. Landwegen en stadsstraten schijnen schoongeveegd met een bezem, die al dat lastige gespuis door het gat van de schooldeur heeft samenge dreven. Een verpleger in het ziekenhuis verontschuldigde zich tegenover een patiënt, die hij een tijdje had verwaarloosd, met te zeggen, dat het vacantie was. De patiënt dacht, dat de broeder doelde op gebrek aan personeel doordat een deel hiervan vrijaf had. Maar de ver pleger hielp hem uit de droom: ,,In de vacantie hebben wij het zo druk met het verbinden van kinderen, die een ongeval hebben gekregen. Er komen hier zo dagelijks wel een twintig tot dertig van die broekies, de één met een geschaafde scheen, de ander bebloed door een glas scherf, een derde met een verstuikte enkel of met een gebroken pols." Begrijpelijk nietwaar: diezucht van verademing, nu de vacantie weer om is. En toch geeft die zucht te denken. Zij toont aan, dat vrij heid een moeilijke opgave is. We begeren de vrijheid, maar als we ze hebben, weten we er vaak geen weg mee. Ze wordt menigeen onzer eer tot een last dan tot een vreug de. Ja, die vreugde geeft vaak juist de last. Laat de hond los of Uw kinderen, dan voelt ge terstond wat het woord „uitgelaten" betekent. De jeugd, die een tijdje vrij krijgt van de dagelijkse tredmolen der school, is uitgelaten in dubbele zin. De remmen zijn los, de spon is uit het vat en de opgekropte energie barst er uit. Vrij van school kan wel niet anders betekenen dan uitbundig heid, dartel en luidkeels plezier, be hoefte aan wildemansspel en brood dronken krachtpatserij. Het kind staat nog dichter bij de natuur dan de ouderen. En hoe kunnen zelfs deze ouderen blijk ge ven, dat ook zij eens willen uitra zen. De kermis met haar zonder linge zweef- en botspartijen, de schiettent en de vrolijke keuken, het feestelijk drinkgelag, wat zijn het anders dan uitlaatkleppen voor de in de dagelijkse sleur te sterk aan banden gelegde 'natuurlijke energie? Men zegt wel, dat ook de revoluties en oorlogen, de misdaad en het ge weld niet zozeer het doel moeten dienen dat men ervoor aangeeft, maar eigenlijk bestemd zijn om de wilde in de mens zijn kans te geven en de beschaafde burger gelegen heid te verschaffen om zijn avon turiersneigingen te bevredigen. In het straatschendende, vechten de, tegen de regels ingaande, waag- halzende kind-met-vacantie komt de avonturier om de hoek, die in de Indianenboeken, cowboy-verha len en spannende films hem reeds de heerlijkheden van het ongebon den bestaan voor ogen heeft ge toverd. Die avonturier onderdrukken, hem het leven onmogelijk maken, zou wel het domste zijn wat wij kunnen doen. Wij moeten deze na tuurlijke drift in goede banen lei den, aan die drang tot ontplooiing van energie een uitlaat verschaffen, welke er het schadelijke karakter aan ontneemt. Dit is het doel van die nooit genoeg te prijzen instel lingen, welke zich wijden aan va- cantie-bezigheden voor het kind. Want onze tegenwoordige jeugd mist het voorrecht der vroegere ge slachten, die ongestoord zich in een vrije wereld mochten uitleven. Het prikkeldraad en het bordje „verbo- Dokter L. D. A. Looysen te Tho len, tel. 49. Dokter R. C. Renes te Oud- Vossemeer, tel. 19. den toegang" ontnemen steeds gro ter terreinen aan de speelgelegen- heid van de jeugd. Zij kan alleen, met gevaar overreden te worden of een bekeuring te krijgen, op de pu blieke straat ballen of krijgertje spelen. En in welk huis zijn nog de grote zolders van vroeger, waar men kon ravotten en verkleedpar tijen kon aanrichten zonder door ouders te worden lastig gevallen Elk sportpark, elk kampeerter rein, elke speelweide, elk strand en elk natuurbad is een oase in deze woestijn van verboden en beperkin gen. Iedere onderwijzer, vader of moeder, iedere jeugdleider of -leid ster, die zich in de vacantie heeft beziggehouden met de „uitgelaten" schoolkinderen, verdient de dank der gemeenschap, daar zij het de jeugd mogelijk hebben gemaakt haar vrije tijd gediciplineerd en toch uitbundig te besteden en hierdoor nieuwe lichaams- en geestkracht op te doen voor de school, die hen weer opsluit nu ze van de straat zijn verdwenen. H. G. Cannegieter (Nadruk verboden). Theorie en practijk, ze lopen lang niet altijd parallel. Wanneer uit de practijk blijkt, dat de theorie zich daarbij moet aanpassen, dan dient men niet halsstarrig aan die theorie vast te houden. Dit laatste willen ook wij niet, nu ons is gebleken, dat de theorie en de practijk aangaande de aangewezen gemeente voor de werkplaats A. V. O. niet geheel met elkaar overeenstemmen. In ons commentaar van drie weken geleden wezen wij er op, dat Tholen ons voor deze werkplaats de meest geschikte ge meente leek. Althans voor die eerste centrale werkplaats voor de minder- valide personen. En die mening was op de volgende theorie, gebouwd: Tholen het centrale punt wat bus vervoer aangaat. Wanneer men be gint met één ploeg van 8 personen, èn wanneer men verhoudingsge wijze bijdraagt èn wanneer er in de gemeenten direct al meerdere gega digden zijn, dan zal de verdeling van die eerste 8 man zo zijn: Tholen twee, de overige Thoolse gemeenten één persoon. Zo zou het logisch zijn geweest en dat was het volgens onze theorie dat de vervoerskos ten het geringst waren, wanneer die werkplaats in Tholen kwam. Neem St. Annaland en Oud-Vosse- meer, waar vandaan men Tholen gemakkelijker kan bereiken dan van dezelfde gemeenten per bus naar St. Maartensdijk. Poortvliet is ook nog wat dichter bij, zodat men met Tho len zelf reeds 5 personen het goed koopst in Tholen had. We hielden er voorts rekening mee, dat de huur van een ruimte in Tholen hoege naamd niet duurder hoefde te zijn dan elders. En nu de practijk. Die practijk leerden wij eerst op de Maandag 28 Augustus te Oud-Vossemeer ge houden raadsvergadering. Daar bleek ons namelijk, dat men inder daad zou beginnen met een ploeg van 8 personen, maar dat er daar van 2 uit St. Maartensdijk, 2 uit Stavenisse, uit Tholen, Scherpenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer ieder 1 zullen komen. Uit Poortvliet geen. Nu is het dus precies anders dan bij onze theorie, toen er 5 het goedkoopst in Tholen zouden komen, terwijl er nu 5 het goedkoopst naar St. Maartensdijk kunnen worden vervoerd. Een tweede zeer belangrijke fac tor is ook de huur van het pand. Leest u maar: Een commissie be rekende, dat het vervoer naar Tho len 1232,40 per jaar zou kosten en naar St. Maartensdijk 863, Dat is de reeds genoemde factor. Ten tweede bericht die commissie, dat Tholen een ruimte kan aanbie den voor 520.per jaar (vml. distributiekantoor) en St. Maartens dijk een ruimte voor 156,— p. jaar. Alles bijeen zien we dus, dat St. Maartensdijk op goedkopere wijze deze eerste werkplaats kan exploi teren en daarom wensten we dit „commentaar op commentaar" niet achterwege te houden. Temeer om dat het er noch bij ons, noch bij de gemeentebesturen om gaat, dat die werkplaats persé in een bepaalde gemeente moet komen, maar omdat het er in de eerste plaats om gaat de in dit verband bedoelde mensen aan een werkgelegenheid te helpen, die op de goedkoopste manier kan worden geëxploiteerd. Dat vond ook de Oud-Vossemeerse Raad, die als eerste een besluit nam om het ge vraagde renteloos voorschot te ver lenen, de idee van deze werkplaats zeer waarderend. En dit college koos begrijpelijk de gemeente, waar die werkplaats het goedkoopst kan worden gevestigd. Verheugend is, dat blijkbaar zon der aarzelen wordt doorgezet. Dat er ook bij die andere gemeenten maar geen obstakel meer gevonden mag worden voor het verrijzen van die werkplaats. Opdat die acht mensen vast een goede werkkring krijgen. Al is dit nog niet veel, het is, zoals de Oud-Vossemeerse raads voorzitter opmerkte beter die acht, dan weer uit te stellen. Kortom: er zit schot in. Gelukkig

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1