UIT EIGEN LAND 1884 j Zes en zestig jaar„Concordia WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Samenwerking in de lucht. Conflicten op aard* Slachtoffers bij beide* CONFLICTEN Qffscüele ©pening van het Groene Kruis Wijkgebouw te Stavenisse door de Commissaris van de Koningin. ZONDAGSDIENST ARTSEN 6e Jaargang No. 42 1 September 1950 l'B2!HÏ$i^5?S^?iB?^:4-3EeSE@ESEg85@®5 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.-per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen VRIJ MAN staat nog steeds fensie. Nog maai de be- NEDERLAND in het teken der cl net zijn de berichten over wapening der 7-Decemberdivisie en de heroproeping van lichting 1949-1! van de voorpagina's der kranten verdwenen of een grootscheepse luchtoperatie komt onze aandacht opeisen. Noord-Frankrijk, België en Nederland beproefden gezamenlijk hun luchtverdediging. Drie dagen lang hebben vliegtuigen over Ne derland gevlogen, zonder dat de burgers daar evenwel iets van be merkten, want de moderne luchtoor log speelt zich doorgaans op grote hoogte af. Alleen degenen, die in de omgeving van een militair vliegveld woonden, zagen aan de verhoogde activiteiten, dat er iets bijzonders gebeurde. Het succes van de operatie Cupola" is niet onverdeeld gunstig. Kort gezegd: de luchtverdediging is goed maar te zwak. Ons land heeft nog niet zo n slecht figuur geslagen. De opperbevelhebber der westelijke luchtstrijdkrachten, Sir James Robb, prees Nederland om de hechte or ganisatie op de grond en geoefend heid van zijn escadrilles. Het is jam mer, dat deze oefening met een on geluk moest besluiten. Een neder- landse Spitfire stortte nabij Etten in Noord-Brabant neer. In Schevenin- gen werd het ongeluk bijna onmid- delijk ontdekt en rukte een reddings ploeg uit. De piloot van het vlieg tuig is bij dit ongeval omgekomen. Generaal-majoor Baretta, de com mandant der L.S.K. heeft in een dagorder zijn volle tevredenheid tot uitdrukking gebracht over de ver richtingen der luchtmacht.. Door de samenwerking van hoog tot laag en het enthousiasme is deze operatie als zeer geslaagd te beschouwen, zo verklaarde hij. Over een goede samenwerking tussen Nederland en Indonesië kan echter nog steeds niet gesproken worden. Pres. Soekarno blijkt, echter een grote voorstander te zijn van deze samenwerking. Volgens hem moeten eerst echter alle conflicten geregeld zijn. En daar zit hem nu juist de kneep. Het grote conflict is Nieuw-Guinee (Irian). Indonesië wil het aan zijn grondgebied toe gevoegd zien, terwijl Nederland voorhands nog niet bereid is de souvereiniteit over dit gebied prijs te geven. Australië, de grote vriend van Indonesië van voor de souvereini- teitsoverdracht, steunt dit land thans niet meer. Integendeel, het laat zich weinig vriendelijk uit over de indo- nesische verlangens en voelt er niets voor om de jonge onervaren staat als buurman in Nieuw-Guinee te krijgen. Nederland, eventueel onder supervisie van de Verenigde Naties. Of onder de conflicten, die opge ruimd dienen te worden, ook dc kwestie van de gearresteerde Ne derlanders valt, heeft pres. Soe karno niet gezegd. Op de neder- landse protesten tegen deze arres tatie heeft men nog steeds geen antwoord ontvangen. Op 10 Mei van dit jaar toen de APRIS op Celebes was geland, werden 16 Ne landers door de iiidonesische veilig heidsdienst geïnterneerd. In de loop van het jaar werden er enkele vrij gelaten, doch blijkens ontvangen rapporten bevinden zich er nog zeven in arrest. Conflicten, die op geruimd dienen te worden... WESTERLING IS VRIJ en ver blijft thans in België. Dit geval,'dat een „conflict" had kunnen worden als Westerling naar Nederland was gekomen, schijnt thans voor beide partijen goed af te lopen. De voor malige KNIL-Kapitein kan rustig in België verblijven vermits hij zich niet met politiek bemoeit. Volgens mede delingen van de heer Thiessen, een vriend van Westerling, zou hij niet naar Nederland gekomen zijn om de Nederlandse regering grote moei lijkheden te besparen. Was hij immers naar ons land gekomen, dan zou Indonesië zijn uitlevering ge vraagd hebben. Dit zou waarschijn lijk geweigerd worden, maar zijn berechting in Nederland zou noch voor Westerling zelf, noch voor be paalde hooggeplaatste personen prettig zijn. Er is veel in verband met de affaire-Westerling geschied, dat het daglicht moeilijk kan ver dragen. Het beste in deze kwestie Zou zijn, dat de UNO gunstig be schikte over zijn verzoek om deel te mogen nemen aan de strijdmacht der Ver. Naties. Hijzelf en ons land zouden er mee zijn gebaat. Ondanks bezwaren, ondanks moeilijkhedendoorzetten, dat v/as het devies van het Groene Kruisbestuur te Stavenisse gedu rende de laatste jaren. En er is doorgezet. Zodra er maar een gunstige gelegenheid was. Doorgezet om een wijkgebouw te krijgen. En met succes. Vrijdag jl. werd het in de Kerkweg staande wijkgebouw van de plaatselijke Groene Kruis-afdeling officieel dcor Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot geopend. Voorheen een timmermanswerkplaats van dhr. Zachariasse, nu een net ingericht en aan redelijke eisen voldoend gebouw ten bate van de gehele gemeenschap en in het bijzonder voor de zieken van Stavenisse. Er was blijdschap over wat tot stand is gebracht. En men was ook verheugd omdat de Commissaris van de Ko ningin in Zeeland persoonlijk dit nuttig gebouw officieel opende. Vandaar ook, dat vele vlaggen wapperden uit de huizen. In de met bloemen versierde raads zaal wachtten het Groene Kruis be stuur onder voorzitterschap van burgemeester L. A. Verburg en vele genodigden op de komst van de Commissaris der Koningin in Zee land, Jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, die de officiële opening zou verrichten. Onder die genodigden zagen we Dr. R. J, v. d. Borgh, Ge neeskundig Inspecteur v.d. Volks gezondheid in Zeeland, Mr. A. J. v. d. Hoeven, vertegenwoordiger van de Prov. Zeeuwse Vereniging, wethouder Hage en de verdere le der, van de gemeenteraad, de heer A. J. v. d. Slikke, vertegenwoordi ger van de Ned. Herv. diaconie, Zr. Boon, de wijkverpleegster, vertegen woordigers van de Dorpsgemeen schap Stavenisse en de ambachts lieden, die de werkzaamheden aan het wijkgebouw hadden verricht. Ook enkele dames van de Groene Kruisbestuursleden waren aanwezig. HET WELKOMSTWOORD Het werd een vertraging van drie kwartier, eer de voorzitter, burge meester Verburg z'n welkomst woord tot de aanwezigen kon richten. Kwart voor vijf arriveerde de Commissaris met zijn echtgenote, waarna genoemde voorzitter er geen gras over liet groeien. Hij heette in het bijzonder welkom Jhr. en Mevr. de Casembroot, daarbij de verzekering gevend, dat deze komst door de inwoners van Stavenisse op hoge prijs werd gesteld. Dat de heren v. d. Borgh en v. d. Hoeven aan de uitnodiging gevolg hadden gegeven werd door hem eveneens zeer gewaardeerd. In korte trekken releveerde spreker vervolgens de groei van ,,Het Groene Kruis" in 't algemeen en dat van de plaatselijke afdeling in het bijzonder. Inzonder heid na de bevrijding werd de drin gende noodzaak van een wijkge bouw ingezien. Na enige teleurstel lingen werd op 26 Nov. 1949 een daarop betrekking hebbend voorstel ingediend. Men kon toen nl. de woning en bijbehorende timmermanswerkplaats van dhr. Zachariasse, staande in de een geschikt wijkgebouw kunnen stichten. Er was op die vergadering lang geen eenstemmigheid. Slechts met één stem meerderheid werd het bestuursvoorstel dienaangaande aangenomen. Contributieverhoging kon op den duur niet uitblijven, waarom dit door de overgrote meerderheid der leden meteen maar werd goedgekeurd en ingevoerd in de vergadering van 24 April jl. Vrijwel onmiddellijk daarna werd een aanvang gemaakt met de ver bouwing van het benedengedeelte van de aangekochte woning. Dank zij vlotte medewerking van de am bachtslieden werd de timmermans werkplaats in korte tijd omgetoverd in een spreek- en behandelkamer voor doktoren, een flinke wachtka mer en een behoorlijke ruimte voor de opberging van materiaal. Een moderne closetinrichting en douche ontbreken evenmin. Nog enkele voorzieningen moeten worden ge troffen, maar men is hiermee toch uit de ergste nood. De totstandkoming van het straks te openen gebouw heeft strijd ge kost, aldus de voorzitter, doch ook hiervoor geldt: ,,Hoe heviger strijd, hoe mooier de overwinning." Na dit streven mogen we niet rusten, maar zullen ook in de toe komst steeds actief moeten blijven om ons Groene Kruiswerk op een zo hoog mogelijk peil te brengen. Ook in de toekomst verloopt het ge tij ongetwijfeld nog wel eens. Laten wij dan ook, zo enigszins mogelijk, de bakens verzetten, opdat het scheepje van „Het Gr. Kr." van Stavenisse steeds de veilige haven zal weten te vinden. Anders zullen wij te eniger tijd stranden. De heer Verburg besloot zijn welkomstwoord met de hoop uit te spreken, dat God Zijn zegen op dit onvolmaakte werk mocht schenken tot heil van de inwoners van Stave nisse in het algemeen en tot welzijn van de zieken in het bijzonder. HET WIJKGEBOUW Nadat dhr. A. van 'tVeer nog een toepasselijke rijm had oorge dragen, door de aanwezigen met Kerkweg aankopen en daar zou men een dankbaar applaus beloond, no digde de voorzitter allen uit naar het wijkgebouw te gaan en de Com missaris verzocht hij de ofticiële opening te verrichten. Er was daar in de Kerkweg ook van publieke zijde veel belangstel ling. Het was vijf minuten over vijf toen de Commissaris der Koningin de Groene Kruisvlag aan de voor gevel van het gebouw in de top hees en daarmee de officiële ope ningsplechtigheid verrichtte. Met belangstelling namen alle genodig den een kijkje in het wijkgebouw. En het kan er ook best mee door. Het ziet er alles verzorgd uic, be halve dan de nog niet geheel vol tooide materialen bergplaats. Maar zowel de wachtkamer van ongeveer 3 x 3,5 meter als de dokterskamer van 3 x 4 m zijn sober, maar keu rig ingericht. Een opklapbare schrijftafel in de behandelkamer voor de dokter of zuster, een keu rige wasbak, enz., het behoort tot de noodzakelijke behoeften, die er dan ook zijn. In korte tijd kan men van drie boxen gebruik maken. Het magazijn van 5.75 x 3 m heeft vol doende bergruimte om het aanwe zige materiaal goed op te kunnen nemen. De Commissaris en Mevr. de Ca sembroot namen ook even een kijkje in de woning van de wijkzuster, die zeer geriefelijk op de bovenverdie ping woont. De woning van de wijkzuster hoort nu eenmaal bij een wijkgebouw. Kortom, het geheel maakt een zeer nette indruk. DE COMMISSARIS SPREEKT Teruggekomen in de raadszaal van het gemeentehuis neemt jhr. mr. de Casembroot het .woord. Hij ver klaarde met zeer veel genogen aan de uitnodiging gevolg te hebben ge geven. Drukke werkzaamheden no pen hem de officiële plechtigheden wat te verdelen. Daarom was hij erkentelijk, dat men heeft gewacht tot hij zich vrij kon maken, waar hij niet eerder in deze gemeente een officiële daad verrichtte. Het Gr. Kruis, alsdus de Commis saris, is wel de meest populaire ver eniging in de gemeenten. Zo goed als iedereen is lid en iedereen is ook overtuigd van het nut. Een ver eniging voor alle richting en alle gezindte. Hij juicht het dan ook zeer toe, dat Stavenisse dit initia tief heeft genomen en complimen teert het bestuur en degenen die de plannen en uitvoering voor dit ge bouw bewerkstelligden met wat met het uitgetrokken bedrag ad 1800,— tot stand is gekomen. Het is een gebouw, waar menig ge meente trots op zou zijn. Hij wenst Stavenisse met deze aanwinst geluk en hoopt dat het zegenrijk voor de bevolking mag worden gebruikt, dat er ook door middel daarvan weer veel goeds kan worden ge daan tot heil van de gezinnen. Be ter is dat het niet al te druk moet worden gebruikt, maar zieke men sen zijn er altijd. Die moeten we helpen. De Commissaris besluit met mede namens zijn vrouw de wens uit te spreken, dat het Gr. Kruis werk onder Gods zegen tot heil van deze gemeente mag blijven werken. DE GULLE DORPSGEMEENSCHAP Namens de Dorpsgemeenschap feliciteert de vice-voorzitter dhr. J. A. Q. Tazelaar het Gr. Kruisbe stuur met het in gebruik nemen van dit gebouw en biedt de voorzitter een machtiging van 750,aan, die de Dorpsgemeenschap schenkt aan het Gr. Kruis om in de onkos ten tegemoet te komen. Dankbaar wordt deze gift aanvaard. VERSCHILLENDE FELICITATIES Na een dronk op het tot stand gekomene geeft de voorzitter gele genheid tot felicitaties. Dr. v. d. Borgh stelt het zeer op prijs, wat thans in Stavenisse is gebeurd, omdat het een wijkgebouw is in een kleinere gemeente. Daar uit blijkt immers dat het Gr. Kruis werk leeft en bloeit. Na een korte terugblik, beantwoordt hij de vraag of een wijkgebouw in de dorpen wel verantwoord is met een volmondig „ja". Een mens is meer waard dan goud", las hij laatst en dus is het uitgeven van geld ten bate van de gezondheid van de mensen wel de gelijk verantwoord. Hij wijst er op, dat de Nederl. Groene Kruis Orga nisatie enig is in de wereld. Geen land dat op een dergelijke vereni ging kan bogen. En het resultaat: laagste sterftecijfer in het algemeen en laagste sterftecijfer op één na bij zuigelingen. De taak van de wijk verpleegster is de laatste 20 jaar op 3 September 1950 Voor de gemeenten Tholen, Oud- Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en St. Filipsland hebben Zondag dienst dr. L. D. A. Looysen te Tholen, tel. 49 en dr. J. Vermet te Nieuw- Vossemeer, tel. 20. veranderd. Het preventieve element is meer naar voren gekomen en om daaraan tegemoet te komen, is het stichten van een Gr. Kruisgebouw volkomen verantwoord. Spreker vindt het bijzonder prettig dat dit door particulier initiatief tot stand kwam. Gezamenlijk moeten we pro beren onze volksgezondheid zo hoog mogelijk op te voeren. Mr. A. J. v. d. Hoeven sprak na mens het bestuur van de Prov. Gr. Kr. vereniging. Zeer bescheiden is het Gr. Kruiswerk begonnen, aldus deze spreker, zie hoe het is uitge groeid. Aan die groei is nog geen einde gekomen. Daarmee houdt ge lijke tred de behoefte aan een cen trum waaruit dit grote werk kan worden geleid. Moge dit centrum een symbool zijn van wat het par ticulier initiatief heeft gepresteerd. De heren A. J. v. d. Slikke na mens de diaconie der Ned. Herv. Kerk en de heer C. L. Potappel, oudste raadslid namens het gemeen tebestuur voegden hun gelukwensen bij die der vorige sprekers. De heer Verburg dankte allen voor hun welgemeende felicitaties, waarmee deze officiële plechtigheid was geëindigd. De Commissaris onderhield zich nog enige tijd met verschillende aanwezigen over het Gr. Kruiswerk en andere plaatselijke belangen. Laten wij dit verslag besluiten met onze gelukwensen nog over te brengen aan het Gr. Kruisbestuur en daarnaast alle ingezetenen met de tot standkoming van dit wijkge bouw te feliciteren, omdat, zoals hiervoren meermalen werd betuigd, in een noodzakelijke behoefte is voorzien. Een gebouw is gesticht, dat men, naarmate het langer in ge bruik is, in toenemende mate zal waarderen. ii i) Zijn het de Groene Kruisafdelingen die op sociaal gebied het meest populair zijn, op cultureel gebied zijn het in onze kleine gemeenschappen zeker de plaatselijke muziekverenigingen, die het middelpunt vormen. Geen wonder. Immers, wanneer er een landelijke of plaatselijke blijde gebeurtenis valt te vieren, moet de muziekvereniging er altijd aan te pas komen. En die komt er ook aan te pas. Al kost het de leden opoffering, al kost het andere genoegens, de muziek mag dan niet achterblijven. En ook „CONCORDIA", de muziek vereniging van Tholen, bleef bij het herdenken van verheugende feiten niet achter. Dat leert ons wel het opsommen van één jaar optreden van die vereniging in het publiek. En dat doet „CONCORDIA" nu al vijf en zestig jaar. Al was er daartussen een minder prettige maar noodzakelijke onderbreking, een onder breking, die nog slechts weinige jaren achter ons ligt. „CONCORDlA" bestaat vijf en zestig jaar en zal dat morgen Zaterdag 2 September herdenken. Ze herdenkt dat op een wijze, die bij een dergelijke vereniging past. Zodat zich morgen over Tholen de muzikale klanken zullen vermenigvuldigen. Want „CONCORDlA" herdenkt haar 65-jarig bestaan met een festival. En nodigde daartoe 10 zusterverenigingen uit hun medewerking te verlenen. Gelukgewenst „CONCORDlA" met dit jubileum. Zoals gezegd: de „muziek" is op cultureel gebied de meest populaire vereniging in onze gemeenschappen en daarom is deze gelukwens wellicht niet de eerste, maar zeker niet de laatste die U dezer dagen ten deel zal vallen. Verdiende gelukwensen EEN STUKJE GESCHIEDENIS Bij belangrijke data voor een ver eniging als thans voor de Thoolse muziekvereniging is het van veel belang en daarenboven interessant, wanneer men in de notulen naar de voornaamste gebeurtenissen kan speuren. Jammer genoeg zijn de notulen van de eerste jaren bij „Concordia" op een of andere manier verdwenen. Een nieuws blad kan in dergelijke gevallen wel eens uitkomst brengen en zo zijn ook wij in de gelegenheid gesteld de oude jaargangen van de „Thoolse Courant" na te speuren, waardoor we een stukje Concordiaanse ge schiedenis kunnen laten volgen. Het eerste bericht dat omtrent deze thans jubilerende vereniging de Thoolse gemeenschap onder ogen is gekomen dateert: Zaterdag 16 Augustus 1884. „Met genoegen", aldus dat eerste bericht, „vernemen wij dat ook hier pogingen worden aangewend tot oprichting van een fanfare-gezel- schap. Aanvankelijk ondervinden de H.H. Van Gorsel, Croïn en Laban, die zich tot ene voorlopige commissie hebben gevormd, mede werking bij velen, die zich bereid hebben verklaard, zo door het nemen van aandelen in renteloos voorschot als door toezegging van jaarlijkse bijdragen, het gezelschap te steunen. Wij vertrouwen dat, nu de benodigde gelden beschikbaar zijn, velen als werkend lid zullen toetreden. Er volgde dan nog een mede deling in dit bericht, waar men zich op kon geven en nogmaals de wens, dat de pogingen mochten slagen. De oprichtingsvergadering Maandag 22September 1884 werd de eerste algemene vergade ring de oprichtingsbijeenkomst 1) Door omstandigheden kon het vijf en zestig jarig bestaan eerst dit jaar worden herdacht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1