De Televisie brengt gevaren met zich RAADSVERSLAG POORTVLIET -WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Leiding draagt niet te onderschatten verantwoordelijkheid Commentaar ZONDAGSDIENST ARTSEN 6e Jaargang No. 41 25 Augustus 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.per kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen WIJ STAAN ER waarschijnlijk dichter bij dan wij vermoeden. Ik geloof in de televisie" zo zeide de heer Vogt op een onlangs gehou den vergadering. Televisie is een ding van de toekomst en evenals de klankradio in betrekkelijk korte tijd tot de huiskamers is doorge drongen, zal de televisie dit doen. Er is een ontzaglijke technische vooruitgang in de televisie, een stormachtige ontwikkeling, die er toe kan leiden, dat zeer bevredi gende televisie-programma's op goedkoper wijze voor de lens kun nen worden gebracht dan bij de grootscheepse Britse werkwijze mo gelijk is. Wij zijn ook een heel eind ge vorderd met de organisatie. De ta ken die ieder der groepen bij de uitvoering van het televisie-experi ment moet verrichten, zijn bepaald. P.T.T. zorgt voor de zenders, Phi lips voor de studio-apparatuur en de omroepverenigingen zorgen voor de programma's. Ten aanzien van de televisie-studio bestaan nog on bepaaldheden, maar men vertrouwt dat die opgelost zullen zijn, wan neer de televisiezender in Lopik in gebruik genomen zal worden, het geen niet voor de jaarwisseling kan Worden verwacht. Er zijn hier in Nederland nog moeilijkheden te overwinnen, vooral ten aanzien van de finan ciering der televisie. Er is een be trekking tussen het inwonertal van een land en de kansen voor ontwik keling en toepassing van televisie. Engeland, dat op het ogenblik in Europa de eerste is op televisie gebied, kan met zijn vijftig mil- lioen mensen meer doen dan wij. Wij kunnen echter niet geloven, dat de televisie als algemeen verschijn sel in Nederland lang zal uitblijven. Er wordt hard aan de voorberei ding gewerkt en het publiek is gre tig om de resultaten te zien. DE VRAAG, die zich opdringt, is deze, in hoeverre de invoering van de televisie in ons leven een diepe verandering zal brengen. Hier kunnen wij ons toetsen aan het land, dat door de televisie ver overd is: Amerika. Aan het eind van dit jaar, zo verzekeren ons Amerikaanse televisie-deskundigen, zullen er tien millioen televisie installaties zijn aangebracht in Amerikaanse woningen. De televi sie in Amerika is reeds bezig zich in het dagelijks leven te plaatsen, niet alleen als een luxe of een aar dig spelletje, maar als een symbool van het familieverband. Het is merkwaardig, dat de huis- inrichtings- en zelfs de bouwindus- trieëen rekening gaan houden met de aanwezigheid van televisie-scher men als centrale punten van de huiskamer. Het lijkt er op, dat de kijk-radio een nog belangrijker plaats zal gaan innemen in het le ven van alle dag dan de klankradio. De televisie gaat in Amerika min of meer de vorm bepalen van het fa milieleven de manier, waarop men zich in de kamer opstelt tegenover het televisiescherm geeft aan dat scherm een betekenis van iets dat gelijkt op de huiselijke haard. Hetgeen bij de vraag naar de verandering die de televisie in ons leven zal brengen van groot be lang is: de kinderen zijn er dol op. Zij storen zich niet aarx de onregel matigheden, die het door de radio uitgezonden gezichtsbeeld wel eens vertoont. Zij zijn verzot op de tele- door Dr. P. H. Ritter jr. visie, zoals zij verzot zijn op de beeldroman. Iets dat men voor zijn ogen zich ziet afspelen, is altijd nog veel meeslepender dan iets, dat men hoort vertellen. De lust van de kinderen aan de televisie is in Amerika zo groot, dat op sommige scholen een vermin dering van het televisie-kijken als strafmaatregel wordt toegepast. „Sommige psychiaters, die op z'n Amerikaans terstond een stu die hebben opgezet over de invloed van de televisie op de vorderingen der leerlingen, constateerden dat regelmatige toeschouwers van beeld-uitzendingen, beter vorderin gen maakten dan zij die minder vaak de televisie bekeken", aldus de „Listener". Wij, die geen Amerikanen zijn. plaatsen een vraagteken achter deze laatste opmerking. Maar wij zijn niet blind voor het feit, dat het televisie-experiment een niet te be rekenen invloed zal hebben op de toeschouwers. De televisie in huis betekent: de bioscoop altijd voor handen. En met de bioscoop: de ge varen die zij, vooral voor jonge mensen in zich draagt. De leider van een televisie-pro gramma zal een taak hebben van niet te onderschatten verantwoor delijkheid. Men kan ontzaglijk veel goed doen door een juiste behan deling van de uit te zenden beelden, die zich scherper in het geheugen vastprenten dan het gesproken woord en zelfs dan de muziek. De helden, die verschijnen op het witte doek, stijgen in belangrijkheid, zo dra men dat witte doek in de huis kamer altijd voor zich heeft. Zij zullen dragers moeten zijn van ge zonde opvattingen en opbouwende gedachten. Voor de moraliteit van de uitzendingen zal moeten worden gewaakt en bepaalde positieve ka raktervorming zal de inzet moeten zijn. Men mag niet vergeten, dat de film, die wij, na de algemene invoe ring der televisie zullen aanschou wen in de huiskamer veel directer zal aanspreken dan vele films in een bioscoop. De televisie is aange wezen op korte tonelen. Lange scènes bijvoorbeeld van landschap pen, waardoor zich figuren bewe gen, verschijnen op het televisie scherm voorlopig nog als een tafel laken, dat met peper besprenkeld is. IN EEN OPZICHT kan de tele visie naar ons inzien een belang rijke verbetering brengen in de uit zendingen. Het probleem der radio reportage is nog steeds niet geheel opgelost, ondanks de aanwezigheid van enkele goede radio-reporters. Er wordt nog steeds te veel in het ijle gepraat en de kunst van een si tuatie zo te schilderen, dat de fan tasie van de luisteraars wordt in beweging gebracht, terwijl men te vens gespannen moet letten op de komst de objectieve gebeurtenissen, waarom de reportage is opgezet - Wordt maar door zeer weinigen verstaan. De televisie brengt de feiten zoals zij zijn en de toeschou wer dier feiten wordt van veel zin ledig gepraat verlost. Het is zonder zin om zich in het voor- en tegen van de televisie al te zeer te verdiepen. Zij komt, met volstrekte zekerheid. Wij hebben alleen onze gedachten te laten gaan over hoe wij haar zullen ontvangen en hoe wij van haar als cultuur- instument het beste zullen maken dat zij kan zijn. De mensheid, die in onze tijd door een wemeling van beelden en indrukken wordt be zocht, die haar niet rustiger ma ken, zal door de intocht der televi sie haar zenuwen op een nieuwe wijze vinden beproefd. Oordeelkun dige leiding bij de programma-sta ven en een deskundig, spaarzaam en keurend gebruik bij dc ontvan ger zal aan de televisie de beste kans geven ons leven te verrijken. Want verrijking en niet verwarring van ons leven behoort de taak te zijn van iedere nieuwe technische vinding. Maar gelden die voorwaarden niet reeds voor het gebruik der klank-radio Geen bouwvolume extra Waar het Consultatie-bureau Van nieuwe klinkerbestrating rondom Poortvliet zal wel niet veel van komen tiet zullen waarschijnlijk asfaltteerwegen worden Woensdagavond om 7 uur kwam de voltallige gemeenteraad te Poortvliet in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester v. Oeveren. Na opening en notulen doet de voor zitter enige mededelingen n.a.v. die notu len, nl.: lste. dat de commandant Brandweer uit Waspik is geweest om de oude brandspuit te bekijken en daarover rapport uit te brengen aan de burgemeester te Waspik. Men heeft daarna nog niets vernomen. 2e. Dat de burgemeester de opdracht tot het maken van een Bank voor de Ouden van Dagen heeft ingetrokken. Het seizoen is nagenoeg voorbij, zegt de voor zitter, en de smid vertikte het om deze opdracht uit te voeren. Zeker te druk. Maar dan wachten we maar tot het be gin volgend jaar om een nieuwe opdracht te verstrekken. 3e. deelt de voorzitter mede, dat enkele straten zijn geteerd en de resultaten daarvan uitstekend zijn. Wellicht komt hij op dit chapiter nog nader terug. 4e. dat dhr. W. Quaak het verschuldigde bedrag na uitspraak procedure heeft be taald aan de gemeente. 5e. dat het riool, dat veel stank veroor zaakte opnieuw is opgegraven en dat het nu hopelijk verholpen zal 'zijn. INGEKOMEN STUKKEN Goedkeuringen van begrotingswijzigingen 1949; Kon. Goedkeuring op de verordening heffing gelden voor inenting typhus en para-typhus. Goedkeuring door Ged. Staten van de jaarwedde van de gemeentegeneesheer. Van dhr. J. v. d. Male en Mej. v. d. Maas, die bedanken voor hun benoeming als onderwijzer, resp. onderwijzeres aan de O. L. School. Een bedankje is ook ingeko men van de boekhouder B. Armbestuur voor de verhoogde jaarwedde, evenals van Mej. Jansen. B. en W. hebben aan Ged. Staten een briefje gericht, waarin werd verzocht om een aanvullend bouwvolume. Men is nl. 500 m3 toegewezen. Wanneer men daarvan 2 woningen bouwt van 210 m3 blijft er nog een overschot waar men niets aan heeft. Met 130 m3 er bij had men weer een wo ning. Ged. Staten hebben hierop evenwel geantwoord, dat het bouwvolume voor Zee land momenteel op is en men daarom het verzoek thans niet kan inwilligen. Het zal er dus op uitdraaien, meent de voorzitter, dat we het restant terug moeten geven. Dhr. G. K. Krijger meent trouwens dat het te laat is, want bestek en tekeningen voor de beide woningen zijn reeds gemaakt. Dhr. v. Hout meent, dat het lang duurt voor men tot woningbouw overgaat. De voorzitter: dat is nog lang niet klaar, al zou dit bouwvolume voor 1 Sept. moeten zijn goedgekeurd en die goed keuring bij besteder binnen moeten zijn. Dan zal het gauw moeten komen, meent de raad en zo denkt de voorzitter er ook over. Van de schoolartsendienst, dat de huidige schoolartse in Enschede is benoemd en voor dit rayon thans dokter J. M. de Kok te 's-Gravenhage werd gekozen. De Maatschappij tot bevordering van de Bouwkunst heeft een uitgebreide circulaire gezonden, daarin wordt geklaagd over de gemeentebesturen, die gebruik maken van architecten, die niet bij deze bond zijn aangesloten. Dit stuk wordt voor kennis geving aangenomen. Van het Hoofd der O. L. School, dhr. de Haas een uitnodiging aan de raad om het afscheid van mej. Nieuwenhuijze op Maandag 28 Augustus a.s. bij te wonen. De voorzitter geeft zulks door en de leden nemen er nota van. Vervolgens komt in bespreking een voor stel van 6. en W. om de grond met opstal van de fam. Reeders aan te kopen. Men is thans zover gevorderd, dat men tot aan koop zou kunnen overgaan. Voor de wo ning wordt 350,gevraagd, evenals voor de werkplaats. En voor de grond 2.50 per m2. In totaal kost het de gemeente bij aankoop 1080,Het prijzenbureau zou dit bedrag goedkeuren. Enkele leden adviseren te onderzoeken of men daar na afbraak van huidige woning en schuurtje twee nieuwe woningen kan bouwen. Het voorstel van het Dag. Bestuur om genoemde onroerende goederen voor 1080,aan te kopen wordt met algeme ne stemmen aangenomen. Weth. Krijger meent, dat de gemeente er door zal opknappen, als dat is afgebroken en er 2 nieuwe woningen staan. De voorzitter deelt tussen deze bedrijven door mede, dat men op geld van onteigende grond nog lang zal moeten wachten. Waar mej. v. d. Maas nog geen acte „nuttige handwerken" heeft, zal een tijde lijke kracht hiervoor moeten worden be noemd. Mej. v. d. Maas hoopt dit volgend jaar wel te mogen doen. Mej. Nieuwenhuijze wil nog wel een jaar in de bres springen en wordt met alg. stemmen benoemd. De be loning hiervoor is 400.per jaar. 5 uren per week moet worden lesgegeven in dit vak. Deze benoeming m.i.v. 18 Aug.. B. O W. stellen daarna voor om 2 brand- blusapparaten aan te kopen bij de firma die laatst in de gemeente een demonstratie gaf. Eén voor het gemeentehuis en één voor de school. Ook dit draagt de goedkeuring weg van de raad. Opgemerkt wordt nog, dat vele particulieren ook tot aankoop van zo'n apparaat zijn overgegaan. De voorzitter heeft met dhr. Leenhouts van de P.Z.E.M. gesproken over de ver warming van de nieuwe raadszaal. Men kan stroom krijgen tegen 11J/J cent per k.w. De vraag is nu maar, hoeveel stroom men nodig zal hebben. De voorzitter meent dat het toch voordeliger zal zijn dan een kolenkachel. Een en ander zal nog nader worden bekeken. BERGPLAATS EN CONSULTATIE-BUREAU Nogmaals brengt de voorzitter in be spreking wat te doen met de kamer achter de nieuwe raadszaal (bovenverdieping). De Raad dacht die beschikbaar te stellen voor opberging materiaal Gr. Kruis en voor het houden van een consultatiebureau voor zuigelingen. Maar een gecleelte van het Gr. Kruisbestuur komt daar tegen op. Ook Zr. Fuijkschot had bezwaren. Beneden moet het consultatiebureau voor zuigelingen komen, Dokter P. J. Duinker te Tholen, tel. 40. Dokter J. Verniet te Nieuw Vos- serneer, tel. 10. Een nieuw portret van H.K.H. Prinses Margaret van Engeland ter gelegenheid van haar 20ste verjaardag op Maandag 21 Aug. De foto werd genomen op Bu ckingham Palace. De prinses draagt een japon van wit satin gegarneerd met rose en witte vinden zij. De Raad vindt zulks jammer, want dan is nog niet alles bij elkaar. Dhr. v. Ast zegt, dat hij de beste oplossing vindt, dat het Gr. Kruis iets zoekt, waar alles in een vertrek kan gebeuren en opgeborgen. Uiteindelijk besluit men zich aan het aan vankelijk voorstel te houden en de kamer op de verdieping van het gemeentehuis (achter de nieuwe raadszaal) beschikbaar te stellen voor materiaalopberging, terwijl dan de oude raadszaal voor consultatie bureau kan worden gebruikt. Weth. Krijger meent, dat men niet te hoge vergoeding moet vragen. Besloten wordt èn voor de bergplaats èn voor con sultatiebureau te houden op 1.per w. De schoonmaakster van het gemeentehuis, Wed. Quist vraagt een salarisverhoging van 150.(nl. van 300.-- op 450. Na bespreking lijkt dit de Raad nogal veel en men besluit 400.toe te kennen, in gaande 1 Juli jl. RONDVRAAG Weth. Krqger wijst er op, dat bij Johs. Deurloo alles onder water loopt met een regenbui. Met een kleine verlaatput, aan sluitend op de grote put zou dit zijn ver holpen. Dhr. G. K. Krijger meent, dat aan sluiting op de naburige sloot nog beter zou zijn. Het zal worden bekeken. Weth. Krijger wil ook een 10-tal stoelen aankopen voor de nieuwe Raadszaal. Bij een trouwpartij moet vrijwel alles staan. Dit vindt algemene goedkeuring. Dhr. v. Ast heeft ook nog een water kwestie. nl. bij dhr. Adriaan Overbeeke. Ook dat zou met een kleine moeite te ver helpen zijn. Het zal eveneens worden onder zocht. GEEN KLINKER-, MAAR TEERWEGEN De voorzitter antwoordt dat B. W. van klinkerbestrating zijn teruggekomen, ja er van af willen zien. In de plaats daarvan de zgn. asfaltteerwegen. En dan te be ginnen met de Paasdijk. De voorzitter heeft het resultaat daarvan gezien en acht dit een reuze oplossing. Een klinkerbestrating van de Paasdijk zou 14.000.kosten met wat er nog bij komt (egaliseren, e.d.) Wanneer die dijk wordt losgeploegd, daarna inge- walst, geteerd, paarlengrind ingebracht en weer gewalst, dan heeft men ook een best wegdek en kost het maar 2925.Het wordt dan op dezelfde manier als de Thoolse Singels. Dhr. v. Ast: Ik had liever voor 3000. een eindje klinkerbestrating. De voorzitter: Dan heb je maar een klein stukje. Bovendien hebben we nog een nieuwe klinkerstraat nodig op de Markt. De voorzitter heeft gehoord, de de Scherpenisse Polders de wegen ook zullen gaan teren. Hier durft men dat niet aan. Dhr. de Graaf: De Polder hier doet niets. Dhr. v. Ast: Wanneer het eerste plan wat soberder wordt ingericht, was men met een annuiteitslening weinig duurder uit per jaar 'dan nu met de onderhoudskosten. Teer is niet af. Stenen, dat is je ware. B. W. zijn er voor, aldus de voorzitter, om maar te teren, althans dit plan later voor te leggen. Na de proefneming met de teer- weg kunnen we zien hoe het loopt. Dhr. v. Ast: Dan is B. en W. nog niet ver gekomen met z'n plannen. Dhr. Vroegop zegt gelezen te hebben, dat het St. Maartensdijks gemeentebestuur een hulpkeurmeester heeft benoemd. Geldt die ook voor Poortvliet. Ja, dat is voor vijf gemeenten. Dhr. Vroegop vraagt ook, hoever het staat met de electrificatie van het Schapen wegje. De voorzitter: Daar zal voorlopig wel niets van komen. Daarna werd overgegaan in besloten zitting. BEROEPSKEUZE Het is in de huidige tijdsomstan digheden zeker niet eenvoudig een beroep te kiezen. Niet alleen dat de arbeidsmogelijkheden in ons dicht bevolkt landje sterk aan het min deren zijn, maar bij het kiezen van een beroep dient men twee belang rijke factoren toch zeker wel te overwegen. Dat zijn: aanleg en be staansmogelijkheden. Het is waar lijk niet eenvoudig, omtrent deze factoren voldoende zekerheid te krijgen. Tot voor kort zag men dit niet zo zwaar in. Als vader een zaak en een zoon had, tien tegen één dat het de uitdrukkelijke wens van de vader was, dat de zoon hem in zijn zaak zou opvolgen. De vragen of de zoon daarvoor de capaciteiten had en of er voldoende kans bestond dat de zaak tot in lengte van jaren'levens vatbaarheid zou hebben, kwamen vaak niet aan de orde. In veel gezinnen sprak het van zelf, dat als de vader in het land werkte, de zoons ook in het land zouden gaan. Misschien school er wel een studiekop onder of was er een bij, die om allerlei redenen in een timmermanswerkplaats beter op zijn plaats was geweest. De laatste jaren meent iedereen, die het even betalen kan, dat zoons moeten leren. Het leven schijnt alleen benijdenswaardig te zijn, wanneer men dat met een wit boord om door kan brengen. Sommigen achten zich door dat witte boord ver boven anderen verheven. In dit verband kwamen we laatst een aardig grapje tegen van een be kend tekenaar. Eerst werden door hem 2 jongens voorgesteld, die naast elkaar in de klas zaten. De een had een 2 voor schrijven en een 2 voor Nederlands, de ander een ,10 voor beide vakken. Iedereen wist wie van de twee het het verst zou brengen in de wereld. Maar het kwam an ders uit. De jongen met de tienen werd schrijver en verdiende 3000, per jaar. De ander schrijft „Persil" in de lucht en verdient er 3000 per maand. Deze tekening bewijst niet, dat die dom zijn het ver brengen, maar illustreert dat alleen diploma's geen waarborg zijn voor een goede toe komst. Momenteel verwachten des kundigen dat wij binnenkort een groot overschot zullen hebben van mensen met diploma's en een tekort aan vakkundige handarbeiders. Trouwens, kijk zelf maar eens rond. Wie bereidt zich nog voor op een ambacht. Wie wordt er tegen woordig nog smids-, timmermans- of schildersknecht Of wie gaat een dergelijk of soortgelijk vak leren op de ambachtsschool. Bij het kiezen van een beroep dient men dus wel te bedenken, dat er momenteel heel weinig toekom stige vakmensen zijn. Hiermee zeg gen we niet, dat ook de studiekop pen maar naar een ambachtsschool moeten. Natuurlijk blijven er admi nistratieve en leidinggevende men sen. nodig. Maar hierdoor mede verdient het toch ernstige over weging goed na te gaan of studie van een zoon wel verantwoord is. Voor welk beroep hebben de kin deren de meeste aanleg. Welke werkzaamheden correspenderen het best met bepaalde karaktereigen schappen en begaafdheden. Daarbij moet de overweging, dat een wit boord verkieslijker is boven een overall, wegvallen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1