Een jubelend eiland begroet Vorstin en Prins Weest begroet met jubeltonen Weest gezegend grote dag Tholen de eerste gemeente van het bezoek aan Zeeland» Een prachtig versierd St» Annaland brengt *een grootse ovatie» 6e Jaargang No. 40 18 Augustus 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.— per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Als de zon er nu maar is Dat was de grote vraag, die menig eilandbewoner zich dezer dagen hee[t gesteld, druk bezig zijnde met de versiering ter ere van het be zoek van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. Geen wonderMen was gereed voor een grootse ont vangst. Erepoorten wapperende spandoeken ver sierde boompjes groen bloemen feeststemming het was er allemaal vandaag Vrijdag 18 Aug. 1950 Het wachten was alleen nog op de Vorstelijke Personen zelf, alleen onze Koningin en onze Prins en alleen de zon konden dat alles nog mooier maken. De Vorstin en de Prins kwamen. En de zon kwam ook. Zo werd het een jubeltoon vanaf de Eendracht tot aan het Zijpe; vanaf Tholen tot en met Sj. Annaland. Reeds in de vroege morgen van deze voor ons eiland zo gedenk waardige dag was het druk in de hoofdplaats, in Tholen. De laatste hand werd aan de versiering gelegd. Een versiering, die er in de korte tijd van voorbereiding, nog best zijn mocht. Aan de Thoolse brug was de eerste erepoort gebouwd met het opschrift: Welkom in Zeeland". Een poort van de visserij, wat duidelijk te zien was aan de visnetten, die mede als sier dienst deden. De Eendrachtsweg met de oranje-pyramiden, de Kerkstraat met zijn oranjekoepel, de markt met z'n oranjezuilen, de Oudelandse straat en poort met zijn wapperende vlaggetjes, z'n rood-wit- blauwe en oranje standaards en de boquetten met gladiolen en vanzelfsprekend uit alle huizen de driekleur met de oranjewim pel... het was een feestelijk gezicht. De Harmonie „Concordia" bracht de feeststemming er in door een muzikale rondgang en toen ging het naar de brug. Daar was burgemeester Mr. A. J. v. d. Hoeven, de Thoolse Wethouders en Raadsleden, het Oranjecomité, de burgemeesters van Poortvliet, Scherpenisse/St. Maartensdijk en Stavenisse met de wethouders van die gemeenten. Daar zagen we ook de reeds bejaarde maar nog vitale notaris v. d. Velde en verschillende andere Thoolse autoriteiten. „Olympia", de Thoolse gymnastiekvereniging vormde de erewacht aan de ene kant en daartegenover stond „Concordia". Op stoelen en banken de Ouden van Dagen, waaronder enkelen in Zeeuwse klederdracht. Onder hen de wed. Zoetje van Dui- vendijkSchot, die de Koningin ook nog wel eens wou zien. Dit oudje heeft 23 kinderen gehad en ging daarna nog vis venten in Bergen op Zoom. Allen met Oranje op de borst en vol verwachting op de komst van het Koninklijk Paar. Filmwagens, reporters, fotografen en een mensenmenigte zorg den mede voor een luidruchtige sfeer. Kwart voor elf arriveerde Jhr. A. F. C. de Casembroot in ambts gewaad en na door de burgemeester van Tholen te zijn begroet, werd door de Commissaris nog een laatste instructie gegeven. Een laatste wenk op de hem eigen gemoedelijke wijze... toen Werd het afwachten. DAAR KOMEN ZE Drie minuten voor elf kwam er beroering in de menigte. „Con cordia" en „Olympia" sprongen in de houding, toen klonk de roepdaar komen Ze. De motorpolitie, vervolgens de Ko ninklijke auto met open dek. Even voor de brug stapten Konin gin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard uit de auto en werden door de Commissaris verwelkomd. H. M. de Koningin was in bontmantel met een grijsbewerkte japon aan en een hoed van rose vilt op met een veer. De Prins in jaquet. „Concordia" had het Wilhelmus ingezet. De Commissaris stelde burgemeester v. d. Hoeven voor nadat hij aan Hare Majesteit een kaart had aangeboden waarop de reisroute van de tocht in Zeeland tot in finesses was uitgewerkt. Burgemeester v. d. Hoeven stelde de wethouders voor, de raads leden, de burgemeesters uit de andere eilandgemeenten en het Oranjecomité. BLOEMEN, KREEFTEN EN SCHELPEN Dientje Berrevoets bood de Koningin bloemen aan en Marianne en Hanneke Bal een doos met kreeften en beschilderde schelpen. De auto's weer in en via de Eendrachtsweg, de Kerkstraat, naar de Markt, waar de schoolkinderen met vlaggetjes stonden opge steld en het „Oranje boven" niet van de lucht was. De Oude landsestraat door, de Singels langs. Aan de grens van de ge meente werd afscheid genomen en onder de erepoorten van de Thoolse landbouw en een poort met het „Welkom in Tho len" was het bezoek aan de eerste gemeente achter de rug. De tonen van „Concordia", die bij het afscheid weer aanwezig wa ren, klonken nog na, toen de stoet al op de Oud-Vossemeerse- dijk was. WEER BLOEMIJN EN ZEEUWSE BABBELAARS Oud-Vossemeer kreeg voor dit keer een kort bezoek. Bij het gemeentehuis werd even gestopt. De burgemeester, Mr. J. J. Versluijs en het gemeentebestuur voorgesteld, waarna het meisje Etiënne, dat op dezelfde dag als Prinses Marijke is geboren, bloemen aanbood en vier andere meisjes een fles met Zeeuwse babbelaars. Op de muziektent stond dhr. Dubois met de zijnen en rondom het stadhuis de vereniging van duivenhouders, de gymnastiekvereniging en vele inwoners. Bij de ingang van de gemeente, Onder de Molen en bij de uitgang aan de Patrijzen- weg stond een groep van de Landelijke Rijvereniging „De Een- drachtruiters" keurig opgesteld, de erewacht vormend. Machtig mooi was St. Annaland in het rood-wit-blauw en oranje gestoken. Dagen tevoren hadden vele meisjes zich beijverd door het maken van bloemen, had inzonderheid de secretaris van de Oranjevereniging met z'n zoon zich verdienstelijk gemaakt en hadden particulieren poorten opgericht. Op de Javadijk stond de eerste poort met het „welkom" in de kroon. De Langestraat bood een prachtige aanblik met rood- wit-blauw en oranje vlaggen dwars over de straat gespannen, waartussen door de vlaggen der bewoners een vlaggenzee vormden. „Accelerando" stond op de haven en speelde het Zeeuwse Volkslied toen de Koninklijke Gasten arriveerden. Een duizendkoppige menigte had zich rond het schoolplein ver zameld, waar de officiële ontvangst plaats had. Voorgesteld door de Commissaris aan burgemeester Boogaard en aan het gemeentebestuur, sprak de burgemeester een kort welkomst woord. „Majesteit, Koninklijke Hoogheid, Ik heet U van harte welkom in onze gemeente St. Annaland", zo zei de burgemeester. „Met eerbied en uit dankbaarheid en erkentelijkheid voor LIw bezoek aan onze gemeente, moge ik Uwe Majesteit straks namens het gemeentebestuur, door middel van mijn kleindochtertje Marijke, wel wat bloemen aanbieden. Namens de Ingezetenen der ge meente wordt voor de Prinsesjes U aangeboden de in de ge meente aanwezige Standaardmolen in chocolade en de Oranje vereniging heeft ter herinnering aan Uw bezoek een schilderij van die molen aangekocht die U eveneens ter hand zal worden gesteld. Van harte hoop ik, dat Uw bezoek de geestdrift der bevolking zozeer zal bevorderen, dat deze een reserve mag vormen voor de toekomst." DE BLOEMEN, DE MOLEN EN HET SCHILDERIJ Het 22 maanden oude kleindochtertje van de burgemeester, Marijke van Belle, bood daarna de bloemen aan en allerliefst klonk het kinderstemmetje: „Astublieft Majesteit." Vriendelijk dankte de Koningin de kleine en stak ze haar hand toe. Zonder enige schroom werd het kleine knuistje in ^Je hand van de Koningin gelegd. Inge van Dijke, Janny den Haan, Janny Scherpenisse en Janny Slager boden daarop de „oude molen in cho colade" aan. Het is een trouwe nabootsing geworden van de bestaande en nog steeds werkende standaard molen. De familie Van Bendegom had eer van haar werk. Alleen was'het een cadeau dat niet gemakkelijk vervoerd kon worden, want er bleek geen ruimte in de auto's te zijn. Maar die chocolade molen komt toch wel op Soestdijk. Het laatste St. Annalandse cadeau werd door de vice- voorzitter van de Oranjevereniging aangeboden, dhr. C. Slager Hzn. „Majesteit, Koninklijke Hoogheid", zo zei dhr. Slager: „Ter herinnering aan Uw bezoek moge ik U hierbij aanbieden een schilderij van de hier aanwezige Stan daardmolen namens onze Oranjevereniging." Vriendelijk dankte de Koningin voor al deze geschen ken en de Prins zei tot dhr. Slager: „Bijzonder erken telijk ben ik voor dit schilderij." Ook in deze gemeente werd nog een rondrit gemaakt. Op de hoek van de ring stond een tweede erepoort, aan het begin van de Nieuwstraat en op het einde een derde. Op de Hoenderweg de versierde boompjes en tenslotte iop-het eind van: de-Havan nog een erepoort, een zeer mooie. HET AFSCHEID INDRUKWEKKEND Aan de St. Annalandse zeedijk, bij de Kleine Nol, was een steiger aangelegd. Even daarvoor lag een grootse bloemenhulde: ver schillende kleuren gladiolen de woorden vormend: „hulde aan het Vorstenhuis." Bij het steiger werd dhr. A. J. Bierens, Dijkgraaf van het Water schap St. Annaland nog voorgesteld, evenals dhr. J. Jagt, Wa terbouwkundig Ambtenaar en ontwerper van het steiger. Afscheid werd daar genomen van de burgemeester en de wet houders. Het was de uitdrukkelijke wens van Hare Majesteit, gericht tot de burgemeester, de St. Annalandse bevolking harte lijk te danken voor de prachtige versiering en de grootse ont vangst die Haar en de Prins hier was te beurt gevallen. De Koningin wuifde en de schoolkinderen, die daar stonden opgesteld met hun fleurige vlaggetjes juichten. De ouderen over stemden dat alles, zelfs de muziekvereniging „Accelerando", die inmiddels daar weer al was aangekomen en het „Lang zal ze leven" liet volgen op „Wij leven vrij, wij leven blij", kon niet boven de juichtoon van de volksmenigte uitkomen. Daar aan die zeedijk was het prachtig. Maar daar werden ook de school kinderen enigszins de dupe van de menigte, omdat er voor de politie geen houden meer aan was en allen zich naar het steiger drongen. Zo was het zicht voor de 'kleintjes minder goed, dan men zich had voorgesteld. Op de motorboot wuifde de Koningin nog lang nadat de kant was verlaten en klonk het „Oranje boven" en het „Hoera" van de dijk uit honderden kelen. In de verte lag de „Piet HeiriV waarnaar veler belangstelling uitging. Het was een kort, maar mooi bezoek van onze Vorstin en de Prins aan ons eiland. In Tholen en St. Annaland wordt het verdere gedeelte van de dag op feestelijke wijze doorgebracht. En nog dikwijls zal er over deze achttiende Augustus worden gesproken, toen Konin gin Juliana en Prins Bernhard een bezoek aan ons eiland bracht, een dag waarop de liefde voor het Oranjehuis zich uitte bij oud en jong in een grootse hulde. Die hulde is het bewijs van de unieke plaats, die ons Vorstenhuis in de hoof den en harten van ons volk, ook van ons Zeeuwse, ook van ons Thoolse volk in neemt. Een levende uiting van onze reële geestelijke band, die elk van ons met ons vorstelijk staatshoofd bindt en waaraan en waar mede wij ons diep verbonden weten. Dat is een persoon lijk bezit, wie we ook zijn en waar we ook wonen, of op welke plaats we in de maatschappij zijn terecht ge komen. Een bezit dat ons op deze dagen in het bijzonder tot dankbaarheid stemt. DE GASTHEER UIT DE KRONINGSREDE! Koningin juliana: „Overeenkomstig de bepalingen van de Grondwet ben ik tot het koningschap geroe pen, maar de moed om deze roep te volgen vind ik in vertrouwen op God en in de grote liefde waar mede ons volk mij tegemoet treedt." Onze provincie was 2 dagen gastvrouwe van H. M. de Ko ningin en Prins Bernhard. En het Hoofd van de Provincie: Jhr. Mr. A. F. C. de Casem broot was dus gastheer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1