UIT EIGEN LAND naar ons eiland komen. Makassar, Westerling en Bertha. PROGRAMMA van t officiële bezoek aan en de te volgen route in Tholen, Oud'Vossemeer en St* Annaland* ZONDAGSDIENST ARTSEN 6e Jaargang No. 39 11 Augustus 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboeh Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.— per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen De gebeurtenissen in Indonesië eisen deze week weer de volle be langstelling, vooral omdat Neder land hier weer (zijdelings) bij be trokken is. In Makassar is het na melijk tot een treffen gekomen tus sen leden van het voormalige KNIL en de APRIS. De aanleiding tot deze strijd was een overval van terroristen op een kamp van KNIL- soldaten, die thans de status hebben van lid der Kon. Landmacht. Deze vuurvreters lieten dit natuurlijk niet op zich zitten en veegden Makassar schoon, wat hen in conflict bracht met de APRIS. De berichten over het verloop van dit incident zijn nogal verward, maar er valt een conclusie uit te trekken: de leden van het voorma lige KNIL zullen nooit in de APRIS opgenomen kunnen worden. Zij zien in de APRIS haar oude vijand, waar tegen zij lange jaren een ver bitterde strijd gevoerd hebben. Nu deze militairen in de K.L. zijn opge nomen, zal Nederland er goed aan doen deze mensen zo spoedig mo gelijk hier te halen. Op deze wijze zal een verder nutteloos bloedver gieten voorkomen worden. Het zal toch nu wel voor ieder duidelijk zijn, dat deze twee legers niet vre dig naast elkaar kunnen voortleven. Zo spoedig mogelijk moeten deze troepen naar Nederland komen. Juist in verband van het gewijzig de verdedigingsplan, zoals dit be kend is gemaakt, lijkt het ons zeer nuttig over een groot contingent goed getrainde en gevechtsklare troepen te beschikken. Het is bo vendien een ereplicht voor Neder land om deze soldaten, die het land in de meest benauwde jaren trouw bleven, nu blijvende hulp te bieden. Het zal ongetwijfeld een zware last betekenen voor de Nederlandse schatkist om een beroepsleger te onderhouden, maar de financiële bezwaren moeten hier wijken voor de harde noodzaak om de mensen een goed bestaan te verzekeren. Waarheen met Westeling 1 Ook de kwestie Westerling is nog steeds niet opgelost. Het ge rechtshof in Singapore heeft gewei gerd om hem uit te leveren aan de V.S.I., maar de jonge staat nam hiermee geen genoegen en tekende hoger beroep aan. Nu zal een ge rechtshof in Engeland de beslissen de uitspraak moeten doen. Wester ling zelf bleef onder dit alles zeer optimistisch en verzond zelf een te legram aan gen. Mac. Arthur, waarin hij zijn diensten aanbood als officier in het UNO-leger. Vrien den van Westerling verzekerden, dat Westerling in staat zou zijn een leger te vormen van 30.000 goed getrainde Nederlandse en Ambon- nese soldaten. Hij schijnt dus voor lopig nog niet genoeg te hebben van het soldatenleven, maar wel van het leven in Indonesië. Anders is het met Bertha Her- togh. Nadat de verrassende uit spraak van het gerechtshof in Sin gapore de eis van haar ouders had afgewezen, is zij met een Maleise onderwijzer in het huwelijk getre den. De storm van protesten in Ne derland heeft Den Haag schijnbaar wakker geschud en daar toog men eindelijk aan het werk om nog te redden, wat er te redden valt. En dat lijkt ons niet veel De recht bank in Singapore zal niet gaarne op haar beslissing terugkomen, om dat dit als consequentie een paar grote moeilijkheden met zich mee zou brengen. Is het huwelijk bij voorbeeld gel dig of niet Naar Nederlandse be grippen stellig niet, want een meisje van dertien jaar heeft toestemming nodig van de Koningin en van haar ouders om in het huwelijk te treden. Beiden ontbraken. Volgens de Mo hammedaanse wet mag een meisje van die leeftijd wel trouwen. De rechtbank wees het kind aan de verzorgster toe en deze heeft in haar kwaliteit als voogdes toestem ming verleend. Er is dus hier wel een zeer moeilijke toestand gescha pen en de rechtsgeleerden kunnen uitzoeken, hoe hier gehandeld moet worden. Bertha zelf heeft er niet veel zin in om naar Nederland terug te ke ren. Aan haar advocaat schreef ze, dat ze van haar Nederlandse na tionaliteit en het christendom had afgezien en met rust gelaten wenste te worden. Aan haar ouders stuurde ze een gesproken brief, waarin ze vertelde gelukkig te zijn. Wanneer dit meisje naar Nederland mocht te rugkeren, dan zullen haar ouders heel wat met haar te stellen krij gen... Nederland in de knel In ons eigen land hebben ver schillende industrieën met moeilijk- BELANGRIJK BERICHT In verband met het Koninklijk bezoek aan ons eiland, zal het volgend nummer niet eerder dan Vrijdagavond verschij nen. Wellicht is het dan niet meer mogelijk het blad overal te bezorgen en wordt het voor sommigen Zaterdagmorgen. De postabonné's buiten het eiland zullen onze uitgave voor dit keer bij hun Zaferdagpost missen. Maar... zullen dat voor dit geval zeker billijken. heden te kampen. De haringvisserij ziet de toekomst donker in, want er is haast geen afzetgebied voor de verse haring, nu het buitenland geen interesse meer heeft, omdat het in eigen behoefte voorziet. De mosselcultuur staat er ook slecht voor. Een parasiet, die niet bestreden kan worden, slacht de hele „veestapel" af. Er is vraag ge noeg naar mosselen, maar slechts 10 van het vroeger kwantum kan afgeleverd worden. De rest is ge storven. Men zit daar echter niet stil en heeft uit de Middellandse Zee mosselen ingevoerd, die sterker zijn, doordat de parasiet daar reeds langer voorkwam en de mossel er immuun voor geworden is. Beter is het gesteld met onze bo- terexport. Een grote hoeveelheid is aan Engeland verkocht, weliswaar tegen een zeer lage prijs, maar men is toch verheugd over dit contract. Momenteel is het een slecht seizoen voor de boter, omdat de meeste landen in deze maanden zelf vol doende produceren om de behoefte te dekken. Het verschil tussen de Engelse prijs en de Nederlandse marktprijs zal uit het zuivelfonds genivelleerd worden. In zuivelkrin- gen hoopt men echter met Dene marken (onze voornaamste concur rent) tot een gezamenlijke handels politiek te komen. Dan is de toe komst voor deze tak van industrie verzekerd. Als de Koningin en de Prins Brachten we vorige week een artikel omtrent het programma van het Koninklijk bezoek aan onze provincie, thans kunnen we meer details geven over het bezoek aan ons eiland, iets wat onze lezers kring ongetwijfeld nog meer zal interesseren. Inzonderheid te St. Annaland dat in geen 90 jaar Koninklijk bezoek had wordt van deze ontvangst veel werk gemaakt. Het zal zeker de moeite waard zijn, daar bij gunstig weer een kijkje te nemen. De te volgen route werd ons van officiële zijde verstrekt, zodat men deze onvoorziene omstandigheden voorbehouden als vaststaand kan aannemen. IN DE GEMEENTE THOLEN De Tholenaars blijven niet achter: ORANJE BOVEN! Het is toe te juichen, dat het Oranjecomité in Tholen gezegd heeft, de dag van het Koninklijk be zoek niet ongemerkt voorbij te wil len laten gaan, ondanks het feit, dat op 2 Sept. een festival wordt ge houden ter gelegenheid van de jubilerende harmonie. Juist voor dergelijke gebeurtenissen is immers een Oranjevereniging opgericht in onze gemeenten. Dinsdag 8 Aug. jl. hield de plaatselijke Oranjevereni ging dan ook een algemene verga dering en er werd een programma opgesteld, dat er, gezien de korte tijd, zijn mag. Natuurlijk is ook hier volledige medewerking nodig van de burgerij. Dezer dagen zal met een lijst worden rondgegaan om de versiering van de route mogelijk te maken, om de kinderen te kunnen tracteren, om prijsjes beschikbaar te kunnen stellen voor de kinderspelen. We menen dat het Oranjecomité de gegronde hoop mag koesteren, dat niemand in deze zal achterblijven. De ontvangst en de route Om 11 uur wordt het Koninklijk Paar aan de Thoolse brug verwacht, waar Zij door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. de Casem- broot wordt verwelkomd. Deze stelt de Koningin en Prins voor aan de Burgemeester van Tholen, mr. A. J. v. d. Hoeven: burgemeester B. J. v. Oeveren van Poortvliet; burgemees ter D. C. Bouwense van Scherpenisse en St. Maartensdijk en burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse, als mede aan raadsleden en enkele andere autoriteiten. Bij deze begroeting zal de Har monie Concordia het Wilhelmus laten klinken. De gymnastiekver eniging „Olympia" vormt een ere wacht. In Thoolse klederdracht De Ouden van Dagen kunnen gebruik maken van daartoe aan gewezen plaatsen. Dat wordt zeker op prijs gesteld. De vrouwen hier van worden verzocht in de oude Thoolse klederdracht te verschij nen. Het Koninklijk Paar zal tijdens deze plechtigheid uit de auto zijn gestapt, zodat de oudjes alles van dichtbij kunnen meemaken. Er zul len bloemen worden aangeboden en naar we vernemen, zal ook na mens de Ouden van Dagen nog een geschenk worden gepresenteerd. Dan gaat het verder: Eendrachts- weg, Botermarkt, Kerkstr. Markt. Op de Markt worden de school kinderen opgesteld, die allen een vlaggetje krijgen. Voorts via de Oudelandsestraat, Oudelandsepoort en Singels tot aan de Vossemeerse- poort. Het ligt in het voornemen, zoals we hierboven meedeelden, om de route waarlangs het Koninklijk Paar rijdt geheel te versieren. De koninklijke auto rijdt met een snel heid van ongeveer 10 km per uur door de gemeente. Om geen opstoppingen te veroor zaken, is het zeer gewenst, dat de burgerij zich ongeveer langs de ge hele route opstelt. Trouwens, wan neer alles naar de brug zou trekken, zou het voor de meesten onmogelijk zijn, iets waar te nemen. Aan de Oud-Vossemeersepoort zal de Harmonie inmiddels weer staan opgesteld en op muzikale wij ze afscheid nemen. Het verdere programma Het Oranjecomité heeft terecht gemeend ook het verdere gedeelte van de dag inzonderheid voor de jeugd niet ongemerkt voorbij te la ten gaan. Na het vertrek om onge veer 11.15 uur gaan de muziekver eniging en de schoolkinderen naar het stadhuis, waar de burgemeester het Oranjecomité zal ontvangen en daarna de burgerij vanaf de pui van het stadhuis zal toespreken. Zo enigszins mogelijk worden daarna de kinderen getracteerd. Na de middag volks- en kinder spelen, bestaande uit: Zwemwed strijden, Kussengevechten, Sprietlo- pen, enz. Deze wedstrijden worden gehouden in de Oesterput van Bona Fides. Aan de andere kant van de zee dijk op het speelterrein -wor den de kinderspelen gehouden. Daarna een kinderoptocht met ver sierde voertuigen, waaraan ieder kind kan meedoen. De bedoeling is dus: versierde fietsen, autopeds, wa gentjes, enz. Voor de ouderen in de loop van de middag voorts een hindernis wedstrijd met de „bromfiets", waar bij het vooral op behendigheid aan komt. Na 6 uur de „Ronde van Tho len", een wielerwedstrijd, waarvan de route nader wordt bekend ge maakt. „Concordia" geeft 's avonds nog een concert op de Markt, ter wijl ook aan de zangvereniging „Sur sum C o r d a" medewerking wordt gevraagd. Voor verdere mededelingen om trent opgave van deelname, enz. zie men de raambiljetten. Voor de te versieren straten is een comité gevormd uit de burgerij. Onder leiding daarvan zal met Tho len een feestelijk aanzien trachten te geven. Gaan we dit programma na, dan laat Tholen zich dus niet onbe tuigd. En zal het eensgezind op Vrijdag 18 Augustus roepen: Oranje boven EN IN OUD-VOSSEMEER Het bezoek in deze tussengelegen plaats (TholenSt. Annaland) is voor deze keer ook van korte duur. Oud-Vossemeer heeft nog Konin klijk bezoek gehad in 1906, nl. op de 20ste Maart van dat jaar, toen deze gemeente door een watersnood werd geteisterd. H.M. Koningin Wilhelmina en Z.K.H. Prins Hen drik brachten toen een bezoek aan het getroffen gebied. Als Prinses kwam H.M. Koningin Juliana met haar Gemaal ook nog door Oud- Vossemeer in 1946 tijdens hun be zoek aan Tholen. Dit keer zal het geheel vermoe delijk niet langer dan 10 minuten in beslag nemen. Vanaf de Thoolse dijk komen H.M. en de Prins door de Molenstraat, de Raadhuisstraat tot voor het raadhuis, waar ze om 11 uur 18 worden verwacht. Na voorgesteld te zijn aan het gemeen tebestuur en na het in ontvangst nemen van een busje babbelaars aangeboden door de schoolkinderen - gaat het via de Karnemelkstraat Vierwindenstraat Patrijzen- weg, de nieuwe weg op naar St. Annaland. In de omgeving van het raadhuis zullen de schoolkinderen worden opgesteld, terwijl ook de Oud-Vossemeerse muziekvereni ging, gymnastiekclub en andere verenigingen worden uitgenodigd om langs de route een file te vor men. Bij aankomst en vertrek zal de muziekvereniging een mars ten ge hore brengen. Vanzelfsprekend zul len ook hier alle inwoners door het uitsteken van de vlag blijk geven van trouw aan het Oranjehuis. Verdere feestelijkheden worden er in deze gemeente voor zover thans bekend niet georganiseerd. IN ST. ANNALAND De „oude molen" in chocolade voor de Prinsesjes Vanaf de gemeente Oud-Vosse meer dus over de nieuwe weg naar Dokter R. C. Renes te Oud-Vos semeer, tel. 19. Dokter H. Menger te St. Filips- land, tel. 20. het laatste dorp: St. Annaland. Daar wordt het Koninklijk Paar omstreeks 11.30 uur verwacht. Via de Langestraat gaat het naar het Schoolplein. Bij de weegbrug op de haven zal de bijna 70 jaar bestaande muziekvereniging „Accelerando" het Vorstelijk Paar op muzikale wijze welkom heten. Op het schoolplein wordt H.M. en de Prins voorgesteld aan de bur gemeester, die op zijn beurt het ge hele gemeentebestuur voorstelt. Ook de oudjes present Een initiatief, dat door belang hebbenden en door de gehele ge-r meen te ongetwijfeld zeer zal wor den gewaardeerd is, dat aan de in woners van St. Annaland die dit jaar nog 70 worden of ouder zijn, een zitplaats op het schoolplein wordt aangeboden. Wellicht heb ben de St. Annalanders tot op he den niet geweten, dat er 177 per sonen in hun gemeente waren van 70 jaar en ouder. Verwacht mag worden, dat alle uitgenodigden, die daartoe in staat zijn bij gunstig weer zeker van deze mooie gelegen heid gebruik zullen maken. Na voorgesteld te zijn aan het gemeentebestuur, zal de kleindoch ter van burgemeester F. M. Boo gaard, Marijke van Belle aan Hare Majesteit bloemen aanbieden. Deze kleine is nog slechts 22 maanden oud en vanzelfsprekend moet er wel even tevoren gerepeteerd worden, zodat ze straks kan zeggen: „Astublieft Majesteit". De Prinsesjes niet vergeten Daarna zal de burgemeester na mens de gemeente St. Annaland een chocolade-maquette aanbieden, voorstellende de St. Annalandse „oude molen". Deze wordt vervaar digd op een formaat van 75 X 75 cm oppervlakte met een hoogte van 65 cm, door de oudste St. Anna landse bakkersfamilie, de Van Bendegoms. Deze familie oefent het bakkersbedrijf al ruim anderhalve eeuw uit op St. Annaland en het jongste familielid, dhr. C. v. Bende- gom Azn. zal bij de vervaardiging het leeuwenaandeel hebben. De voorgestelde „oude molen" werd omstreeks 1600 gebouwd, be hoort tot het zgn. „standaardtype"' en is de enige molen van dit soort in de provincie Zeeland, die nog als korenmolen dienst doet. Ook in andere delen van ons land vindt men ze sporadisch. Deze chocolade-molen is een cadeau speciaal voor de Prinsesjes, H.M. DE KONINGIN BEZOEKT VLAARDINGEN H.M. bezocht te Vlaardingen de nieuwe Maasboulevard ten Westen van het Vlaardingse Westerhavenhoofd, terwijl bedrijfsvaartuigen een vlootrevue hielden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1