WEEKBLAD VOOR HET EILPHD THOLEN EN ST. FILIPSIM - VERSCHIJ NT IEDER VRIJDAG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT. De Ronde van Oud-Vossemeer. Koninklijk bezoek aanteiland Tholen Toen Koning Willem III ons land bezocht. EEN BRON VAN VREUGDE EN FEEST HET GRIJZE THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN Bekerwedstrijd van het Ned. Roode Kruis Kring Zeeland. Oefening baart kunnen 6e Jaargang No. 37 28 Juli 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.— per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Zoals wel reeds algemeen bekend is, zal H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard medio Augustus a.s. een officieel bezoek aan onze provincie brengen. En het eiland Tholen wordt daarbij niet vergeten. Op Vrijdag 18 Augustus om ongeveer elf uur zal Hare Majesteit en de Prins aan de Thoolse brug arriveren om na een verwelkoming door de burgemeester en na voorgesteld te zijn aan de Thoolse gemeenteraad vermoedelijk een be perkte rondgang door JTholen te maken. Vervolgens gaat het naar Oud-Vossemeer, waar uiteraard ook niet lang kan worden vertoefd om tenslotte St. Annaland aan te doen. Ook in laatstgenoemde gemeente zal het Koninklijk Paar enige tijd verblijven, om vandaar met een motorbootje om ongeveer twaalf uur naar het Koninklijk jacht de ,,Piet Hein' te varen, die even buitengaats op stroom zal liggen wachten en Hen naar Zijpe zal brengen voor afwerking van het vol gende programmapunt: een bezoek aan Schouwen-Duiveland. Vanzelfsprekend vormt dit bericht in genoemde gemeenten het gesprek van de dag. Plannen zijn reeds in voorbereiding, opdat de ontvangst werkelijk feestelijk kan zijn. Het is dan ook zeer verheugend onze Koningin en Haar gemaal binnen kort op Thoolse bodem te mogen begroeten. Hopenlijk kunnen we de lezers binnenkort nadere en officiële gegevens verstrekken omtrent de te volgen route in de drie gemeenten. Wel is reeds bekend, dat het niet mogelijk zal zijn te St. Annaland vanuit de haven te vertrekken in verband met aflopend getij. Daarom zal aan de zeedijk een hulpsteiger worden aangebracht, zodat de hoge Bezoekers op gemakke lijke wijze aan boord van het motorbootje kunnen komen. Verlangend wordt door velen naar 18 Augustus uitgezien. 't Was feest in Zeeland in dat jaar 1862» Waar de gedachten in deze da gen uitgaan naar het komende be zoek van onze Vorstin en Z. K. H. Prins Bernhard, dacht het ons goed nog eens de oude geschiedenis na te speuren en te zien wat er ge beurde toen ons eiland in vroeger tijden met een dergelijk Hoog Be zoek werd vereerd. Dat vonden we in het Gedenkboek van Mr. J. H. de Stoppelaar, uitgegeven in 1863, een gedenkboek waarin het verblijf van Koning Willem de III in onze provincie wordt beschreven. De tijd was toen niet zo gehaast dan tegen woordig. Zijne Majesteit verbleef namelijk een week in onze provincie: van 2130 Mei 1862. Uit dit ge denkboek dan laten we hier onder een en ander over dit bezoek aan ons eiland en St. Filipsland vrij vertaald) volgen. Tijdens dat ver blijf werden alle gemeenten op ons eiland bezocht. Het zal ongetwijfeld voor velen interessant zijn hiervan kennis te nemen. Paspoort van Grijpskerke dichtte in 1862 bij het bezoek van Koning Willem de III de volgende ontboe zeming 't Verheven stamhuis van Oranje, Dat Nederland aan 'tmagtig Spanje, Zijne Albaas en zijn beulenschaar Ontwrongen heeft met lijfsgevaar; Dat stamhuis, sinds een reeks van eeuwen Voor Zeeland altijd zo gezind, Maar van de zijde ook van de Zeeuwen Gevierd, bewierookt en bemind, 't Had (moeilijk valt het te geloven) In twintig jaar, ja, zelfs er boven, Die grond sle'chts ééns ter vlugt betreen, Als deed de tijd die neiging doven; En 't leek in 't oog van menigeen, 't Publiek wil altijd beter weten) Dat Zeeland deerlijk werd vergeten. Maar ziet, daar ging een kloek besluit Dit jaar van 's konings raadzaal uit, Op aadlaars wieken voortgedreven, Elk hoekje van 't gewest verspreid, Dat Zeeland plotseling deed herleven Van uit zijn slaap van somberheid: „De Koning zal zich hier begeven I" Welk feest stond Zeeland thans bereid En 't was dan ook na weinig dagen, Maar op het nijvrigst doorgebragt, Dat wijd en zijd, langs plein en gracht, Naar ieders smaak en welbehagen, Waarvan dit boekdeel zal gewagen, Elk woonhuis reeds in tooi en pracht Neen 't was niet louter in de straten Aan fiere gevels van arduin, In achterbuurten half verlaten, Omgeven schier van slijk en puin; Op dorpen, ja op havezaten En hoeven langs de weg verspreid, Tot hutten toe der schamelheid, Men zag er 't vlagdoek uitgebreid En bloeijend feest-groen boven maten. Wat meer zegt dan dit loof alleen, In elk' gemeente, groot of kleen, Waar 's konings tocht zich langs zou wenden, Van de ene grens tot de andre heên, Men zag, bij 't juublen van 't gemeen, De keur van 't volk in Ere-benden, De Oranje sjerp om hals en lenden, Elks standaard op, te paard bijeen Men zag maar 't past hier te besluiten: Wat echter niemand heeft aanschouwd, Verholen achter spiegel-ruiten, Of onder 's volks gewoel daar buiten, En, was 'tgeen zilver of geen goud, Bij rijk en arm, bij jong en oud, In Zeeland uitblinkt sedert eeuwen, Het was 't Oranje in ieders borst, Dat voor het stamhuis van die Vorst Daar huisvest bij de trouwe Zeeuwen En nu het feest: vermelden het deez' bladeren Aan 't nageslacht van zelfde zin en geest; Dan juicht dit ook, op 't voetspoor zijner Vaderen, Als Neêrlands Vorst de Zeeuwse kust komt naderen, En is die komst gestaag een bron van vreugde en feest 1 De 28ste Mei (1862) werd ook het oostelijkste der Zeeuwse eilan den, de vruchtbare grond, in de loop der tijden aangewassen rond het oude land van Tholen, dat zelfs reeds in het midden der negende eeuw binnen zijn dijken besloten lag, door Z. M. Willem III be zocht. (Wist U, dat het eiland Tho len in die tijd een bevolking had van 13.681 zielen, 2014 paarden, 3980 runderen, 2455 schapen, 1198 varkens, 4 ezels, 174 bokken en geiten? -red.). De enige stad op het eiland - het grijze Tholen onder wier wallen in het begin van de tachtig jarige oorlog zo menige geusals een offer voor vrijheid en vaderland was gevallen, scheen die dag als verjongd en schitterde vrolijk in de glans, die de verheugde burgerij had weten te geven aan een plech tigheid, even zeldzaam als gewenst. Een ieder had zich beijverd om zij nerzijds al het mogelijke te doen wat strekken kon tot veraangena ming en opluistering van 's vorstens verblijf in de gemeente. Kosten noch moeite had men daartoe ontzien: een onbepaald crediet was aan bur gemeester en wethouders geopend en ene commissie benoemd, die zich met de leiding en het toezicht bij de algemene versiering der stad had belast. Op de steiger aan de rivier de Eendracht, waar Z. M. aan wal zou stappen, was een achthoekige kiosk gebouwd en de weg van daar tot aan de waterbarriëre ter weers zijde met van wimpels voorziene mastbomen beplant, zaamgekoppeld door guirlandes van dennenloof. Een kolossale erepoort in de bocht van dé weg viel direct in het oog. Het was een navolging van de be kende triomfboog van Titus, in rood marmer kunstig gesdhilderd, met een dubbele zuilenrij, waartus sen vier vlaggentrofëen waren aan gebracht. „Welkom in Tholen" stond er boven, het geheel met lampions verlicht. Op de botermarkt was een tweede erepoort verrezen, samengesteld uit mastgroen en vlag gen met het opschrift: „Hulde aan de Koning". Een niet minder schone vertoning maakte de versiering der grote markt: de in het midden staande pomp, geheel bedekt met een piramide van groen en bloemen, vormde het centrum van de derde poort, die de gehele breedte besloeg van het plein. Bij het diaconie- armhuis in de Ou'delandsestraat stond een vierde erepoort en aan het einde der Dalemsestraat (toen de afrit naar Oud-Vossemeer) een vijfde poort. Uit de burgerij had zich een ere wacht te paard gevormd, onder aanvoering van de heer M. G. van Stapele, terwijl een aantal landbou wers, leden van het te Tholen ge vestigde ringrijders-gezelschap „Ons Genoegen", zich tot een tweede erewacht hadden verenigd onder kommando van hun president, de heer A. Geluk JAz. Het mussen- gilde, de gezamenlijke schippers en het koninklijke handboogschutters gezelschap „Non Semper" hadden zich mede als erewachten georga niseerd. Het oranjevaandel van de trans van de stadhuistoren uitgestoken was het teken dat de blijde dag eindelijk aangebroken was. Reeds vroeg in de morgen was een veertig tal vissersvaartuigen, met de Ne derlandse driekleur in top, naar het Thoolse gat gestevend en lag er, in twee rijen geschaard, op 's Konings komst te wachten. Een steeds aan groeiende menigte vulde middeler wijl de aanlegplaats, vrolijk besche nen door de heldere lentezon. Nauwelijks hadden de schoten ge knald het sein, dat het jacht de Eendracht was binnengevaren of alras daagde dit op, te gelijk met de vissersvloot, die zich onmiddellijk achter het koninklijk vaartuig had aangesloten. Weinige ogenblikken later het was één uur op de middag bevond Z.M. Willem III zich op Tholens grond. In de hiervoren beschreven kiosk werd de vorst door het ge meentebestuur ontvangen bij monde van de burgemeester C. J. de Vul- der van Noorden. Omstuwd van een jubelende volksdrom trok men de stad in: voorop het korps hoorn blazers van het 6e reg. infanterie uit Bergen op Zoom, daarna de schippers, het mussengilde, het handboogschutters-gezelschap, de erewachten, daarna het rijtuig met de Koning en de commissaris der provincie gen. mej. graaf van Lijnden en de burgemeester. Ten slotte de rijtuigen met de leden van de gemeenteraad. Onder een boog van vlaggen kwam Z.M. op het stadhuis, gecomplimenteerd door de wethouders mr. K. Wagtho en H. v. Gorsel. Daar wachtten Hem ook de leer lingen op der bijzondere school voor meisjes, allen in het wit gekleed met oranje sjerpen over de schouder en kransjes op het hoofd. Een harer, de jonge juffrouw W. H. v. Gorsel bood een schoon bouquet aan. De anderen strooiden bloemen uit sier lijke mandjes van carton en oranje zijde, terwijl te gelijkertijd door zes tien leerlingen der volkszangschool onder leiding van de hoofdonder wijzer der O.L.S. dhr. J. v. d. Bosch een toepasselijk welkomstlied werd gezongen. Toespraken volgden en in de raadszaal beantwoordde de Koning op hartelijke wijze de toast, die tegen het einde van het dejeuné ter Zijner ere door de burgemeester werd ingesteld en die al de aan wezigen met geestdrift beaamden. Omstreeks 3 uur verliet Z.M. uit geleid door de wethouders met het gevolg en de burgemeester het raad huis en zette men zich in de rijtuigen om de voorgenomen toer door het eiland te beginnen. Tot aan de grenzen van Poortvliet vergezelden hem de beide ruiter- erewachten van Tholên. Het bezoek aan de andere ge meenten in het volgend nummer. Dokter L. D. A. Looysen te Tho len, tel. 49. Dokter J. Vermet te Nieuw-Vos- semeer, tel. 10. Met deze kleine variant zouden we het bekende spreekwoord als devies kunnen bestempelen voor de bekerwedstrijd van het Ned. Roode Kruis, Kring Zeeland, die Zaterdagmiddag op het terrein van de Stichting Dorpsgemeenschap werd ge houden. Ditmaal waaide er geen rood-wit-blauwe vlag ter gelegenheid van een of ander concours, ook niet de vlag van de Smerdiekse Sportvereniging. Het was een voor deze mid dag de internationale kleuren van het Roode Kruis. Een brandende zon deed de zwoegende deelnemende trans portcolonne s uit verschillende districten van onze provincie transpireren. Of werd dat laatste nog vermeerderd, door de aanwezige hoogste autoriteiten van ons Landelijk Roode Kruis? Het zou geen wonder zijn, wat evenwel niet weg neemt, dat men met een dergelijke oefening altijd z'n doel bereikt, namelijk: Oefening baart kunnen. OPENING Het was ongeveer kwart voor vier, toen de heer Tazelaar, arts te St. Maartensdijk en voorzitter van de Kring Tholen een kort openingswoord sprak. Daarbij waren o.m. aanwezig Luitenant-Generaal b.d. L. H. v. Oyen, commandant Roode Kruis Korps Korps Nederland, Jhr. Gravin v. Lynden van Sandenburg, commandante Roode Kruis helpsters Nederland, de Kringcom mandant van Zeeland en de secretaris, de dames-Juryleden Mevr. Dierendonk (Mid delburg) Zr. Vellekoop (St. M'dijk) Zr. v. Wely (Tholen) en de Jury voor de heren- ploegen; Dr. v. Gelderen van Middelburg, Dr. v. d. Moer van Arnemuiden, Dr. Gnirp van Wemeldinge, de burgemeesters van Tholen, Poortvliet en St. Maartensdijk, het Kringbestuur van Tholen en verschillende andere genodigden. Van de eiland-doktoren waren slechts dokter Kugel, Helleman en Tazelaar aanwezig, laatstgenoemden uiter aard nog vanwege hun functie, zodat de artsen niet bepaald talrijk vertegenwoordigd waren. De voorzitter wees er in zijn welkomst woord o.m. op, dat de organisatorische leiding van deze middag berustte bij dokter Helleman, de colonnecommandant van de Kring Tholen. Een wisselbeker zou aan de beste gecombineerde ploeg worden gegeven. Het Hoofdbestuur van het N.R.K. had voor een heren- en damesploeg een medaille be schikbaar gesteld, terwijl de kring Tholen nog een kleine beker voor een gecombi neerde ploeg had gereserveerd. Spreker stelt daarna de vraag of het nu wel nodig is dat deze wedstrijden worden gehouden om die vraag onmiddellijk met een vol mondig „ja" te beantwoorden. Men moet paraat zijn in tijd van nood en rampen. Dan dient het Roode Kruis op te komen voor de burgerbevolking. Moet dan thans de burgerbevolking niet paraat zijn voor het Roode Kruis Het is een persoonlijk en algemeen be lang. „Ieder Nederlander moet lid zijn van het Rode Kruis", zo besluit dokter Tazelaar zijn openingswoord. Er waren 9 afdelingen opgekomen, ver tegenwoordigende 7 herenploegen en 6 damesploegen. Wat er dan eigenlijk wordt gedaan We kunnen U dat duidelijk maken door iets over de opgave te schrijven. Ge dacht was aan een ook in ons land niet zeldzaam voorkomend ongeval: een motor ongeluk. De motor was over de kop ge slagen. De bestuurder bewusteloos aan de kant van de sloot gevonden met een opper vlakkige ademhaling en zeer snelle pols. Bloed uit het rechteroor. De rechtervoet een zeer abnormale stand t.a.v. het benedenbeen. Daarmee was het niet klaar. De duo-rijder was er ook niet te best afgekomen. Hij bloedde spuitend uit een polswond en klaagt over hevige rugpijn. Beide patiënten moeten naar het noodziekenhuis gebracht worden, na te zijn geholpen. Het laatste gedeelte van deze zin houdt wel het meeste in. Ijverig sjouwen de colonnisten dan ook met bran cards, planken, stellen vragen, voelen de pols, leggen een verband, enz. enz. En de jury luistert en kijkt. Menig zweet druppeltje was gelaten eer de patiënten in het zgn. noodziekenhuis waren bezorgd, waar andere „zorg" hem wachtte, nl. de damesploegen, die de verpleging voor hun rekening hadden met al wat daar aan was verbonden. Kortom, de uitslag was als volgt: Herengroepent I. Arnemuiden, II. Koude- kerke, III. Vlissingen, IV. Goes, V. Middel burg en VI. Souburg. Damesploegen) I. Souburg, II en III Vlis singen en Goes (gelijk), IV Middelburg, V. Koudekerke en VI. Tholen. Gecombineerde ploegen: 8 heren en 4 dames om de wisselbeker (was in het be zit van Vlissingen bleef daarin) I. Vlissin- singen, II. Souburg, III. Goes, IV. Koude kerke en V. Middelburg. Vlissingen kreeg hiermede dus ook de kleine beker, uitgeloofd door Tholen. Na de wedstrijd nam Ds. Sissing, Com missaris Zeeland Ned. Roode Kruis het woord. Allereerst dankt hij de afd. Tholen voor de prettige ontvangst en goede orga nisatie. Hij wees op de noodzakelijkheid van transportcolonnes. Er zijn hiervoor momenteel 8000 man in Nederland, maar 't moeten er wel 12.000 worden. Hij wees ook op de tijdsomstandigheden en op het feit, dat het Roode Kruis Korps apart in dienst staat van de burgerbevolking, maar in tijd van oorlog met de mil. geneesk. dienst samenwerkt. Tenslotte wekte hij de nog buitenstaanders op zich bij de kringen aan te sluiten. Na het bekendmaken van de uitslag werd nog een uiteenzetting gegeven van de fou ten, vergissingen, enz. bij monde van Mevr. v. Dierendonk en Dr. v. Gelderen. Het was voor de kolonnes in Zeeland een leerzame middag, begunstigd door prachtig zomerweer, waaraan voor de kring Tholen, in het bijzonder voor de secretaris veel voorbereidend werk was voorafgegaan. NIEUWELINGEN-COURSE Dit jaar wordt voor het eerst een nieuwe- lingen-course gehouden. En ook daarvoor komen prominente figuren aan de start. O.a. Vlamings, Steenbergen, Van Akker, Beverwijk; V. d. Burg, Amsterdam; de Weert, Roosendaal; Oosthout van 's Hee- INPOLDERING VAN DE KWELDER IN DE WADDENZEE TEN NOORDEN VAN FRIESLAND BIJ PAESENS Een maand geleden is men begonnen met dit werk, waardoor nieuw land wordt verkregen aan de Noordkust van Friesland, ten koste van de Waddenzee. De dijk wordt 5700 meter lang. Foto: Het afwerken der nieuwe dijk. fa, die wordt werkelijk a.s. Zaterdag verreden: 29 Juli. Dat is geen vergissing zoals vorige week werd gemaakt, toen de Ronde op 22 Juli werd aangekondigd. Hoe die uiteindelijk ontstaan is doet hier weinig ter zake. Het is wel prettig te horen, dat ondanks de grote aanplakbiljetten, verschillenden op ons bericht zijn afgegaan, maar voor dit keer is dat ver trouwen beschaamd. Het spijt ons, dat het een 2 inplaats van een 9 werd. Maar goed, a.s. Zaterdag gaat de derde Oud- Vossemeerse ronde draaien. Er zijn weer vele prominente renners en bij gunstig weer zal er zeker weer goede belang stelling zijn. Daar kijkt ook het Groene Kruisbestuur naar uit, omdat de baten van de ronde deze nuttige plaatselijke vereniging weer ten goede komen. renhoek, Maas, den Bosch. En de favo rieten van Oud-Vossemeer M. van Poort vliet en P. v. d. Boogaard. Ook Jansen uit Tholen neemt aan deze ronde deel. In totaal zijn er 65 nieuwelingen. Om 12.30 uur start deze groep. DE AMATEURS Om half drie komen de meer ervaren ren ners, de amateurs aan bod. En als we van hen de volgende opnoemen, zal dat voor de liefhebbers zeker voldoende zijn: Roovers, kampioen van N. Brabant. Dekkers uit Eindhoven, winnaar van de 4-daagse ronde in België, 2e van de kampioenschappen van Nederland, 2e in de internationale Ronde van Denemarken en tevens nog winnaar van verschillende Rondes in N. Brabant. Witteveen, winnaar van de ronde van midden Nederland. Thijs Rocks, de ster van N. Brabant, tevens winnaar van bijna alle rondes in Zeeland. Snijders, winnaar van de Benelux Ronde. Al deze renners door de de N.W.U. uit gekozen voor de wereldkampioenschappen te Moorslede in België. De wedstrijd in Oud-Vossemeer geldt tevens weer als een der selectie-wedstrijden voor de uitzendin gen, verbonden aan de wereldkampioen schappen. Er zijn echter nog meer prominenten, die aan de start verschijnen, o.a. Paymans, win naar van de grote prijs van Sint Wille- brord. Vermeieren uit Terheide, Suyker- buyk uit Breda en Braspenning. V. d. Els- hout uit Made, Verstraten uit Breda, Man gelaars uit Hoogerheide, de Booy uit Alk maar, plus 60 anderen. Gezien deze keurcollectie van renners kan een spannende derde ronde van Oud- Vossemeer tegemoet worden gezien.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1