WEEKBLPD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND UIT EIGEN LAND Ziekenhuisverpleging Raadsverslag Poortvliet VERSCHIJ NT IEDER VRIJDAG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Raadsverslag St. Maartensdijk ZONDAGSDIENST ARTSEN NIEUWE STRAATNAMEN De werkplaats van de A.V. O. Algehele bestrating wordt een duur zaakje Benoemingen aan de school 6e Jaargang No. 36 21 Juli 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Het belangrijkste nieuws der laatste dagen van invloed op ons leven binnen de grenzen ligt daar, waar ons bestaan als Nederlander grenst aan onze positie als wereldburger. De grote lof, die de amerikaanse pers aan Nederland en zijn soldaten toezwaait, schijnt niet goedkoop te zijn. Het lijkt erop alsof de Ameri kanen verwachten, dat wij, na onze bijdrage in de strijd in Korea door het zenden van een oorlogsschip, nog meer offers zullen brengen. Die grotere offers zullen alleen kunnen bestaan uit het zenden van troepen. Deze kwestie heeft ook een onder werp van regeringsberaad uitge maakt. Deze is daarbij tot de con clusie gekomen, dat het technisch onmogelijk is grondstrijdkrachten naar Zuid-Korea te zenden in ver band met de eisen, welke gesteld worden aan de wederopbouw van de Weermacht in Nederland. Ons land wordt zo, evengoed als alle andere landen, meegesleurd met de sterke stroom van onrust en dreigend oorlogsgevaar, die de wereld thans omspoelt. Echter kunnen de interne zaken niet onafgedaan blijven, zodat onze volksvertegenwoordiging moedig de kinderbijslag voor het natuurlijke kind ging bespreken. Het ging hier bij om de vraag of men aan moeders, die zelf hun kind verzorgen, door in gebreke blijven van de vader, in aanmerking komen voor een tege moetkoming uit het kinderbijslag fonds. Na enige strubbelingen, waarbij de practische zijde van het vraagstuk werd overwoekerd door principiële bezwaren, besloot de Kamer toch deze in nood verkerende moeders de helpende hand te reiken. Dit lijkt ons wel juist, omdat ten slotte de goede verzorging van de toch al als maatschappelijke ver schoppelingen getekende kinderen op de voorgrond moet blijven staan. Wel valt er bezwaar te maken te gen financiering van deze sociale maatregel uit de kinderbijslag fondsen. EEN NIEUWE CONFERENTIE Ook de niet prettige Nieuw- Guinea kwestie staat nog in het. middelpunt van onze belangstelling. Opnieuw zullen wij binnenkort een conferentie krijgen, ditmaal over de laatste resten van ons vroegere wereldrijk in het verre Oosten. Er zullen er wellicht weinig enthousiast zijn voor deze nieuwe conferentie, die ons wellicht meer narigheid dan voordeel zal brengen. Het geroep om hulp van Ambon blijkt ook al vergeefs. De R.I.S. heeft Boeroe maar vast bezet, daar mee te kennen gevend, dat Ambon haar knieën kan buigen of verhon geren. Toch heeft die minderheden- kwestie de volle aandacht van de regering, wat deze week klaar bleek, tijdens de debatten over de Unie begroting. Die werd inmiddels zon der hoofdelijke stemming goed gekeurd. DE SLAGERS In het europesp Nederland slaan de slagers de noodtrom. De vlees- prijzen blijven stijgen en hun omzet vermindert dagelijks. De oorzaak van de ellende is te vinden in de hoge prijzen, die men in het buiten land voor ons vlees biedt. De sla gers en de binnenlandse consument van ons vee brengen daarvoor offers. De laatste groep komt tot vleesloze maaltijden, de eerste kan binnenkort helemaal niet meer eten als er geen verandering komt. Men hoopt die te bereiken door het aan kopen van vlees in het buitenland door de slagers zelf, waardoor de tussenhandel wordt uitgeschakeld en de prijzen dus lager blijven, ter wijl men bij minister Lieftinck heeft aangeklopt om vrijdom van omzet belasting, die waarschijnlijk wel niet zal worden toegekend. Zo verwachten wij een slachting onder slagers en velen van hen zul len moeten vasten, omdat zij hun eigen vlees niet meer kunnen be talen. HET „ENGELANDSPIEL" Voor de laatste maal werden wij nog eens geconfronteerd met het Engelandspiel, dat vele gemoederen in de laatste jaren reeds heeft be roerd. Ditmaal rakelde de parle mentaire enquete commissie de kwestie nog eens op met haar rap port. Het is een prachtig verhaal, dat ongetwijfeld veel tijd en moeite van de commissie heeft gevergd. Het enige positieve resultaat is naar onze mening, dat zowel de neder- landse als de engelse regering in de oorlogsjaren wel op zeer roeke loze wijze met mensenlevens heeft gespeeld. Niemand zal door dit rapport in zake het Engelandspiel bevredigd zijn. Dat men tot deze teleurstellen de conclusie moest komen, stond eigenlijk reeds tevoren vast. Ook de wellicht hoge kosten van dit onder zoek zijn voor een groot deel ver spild, waarmee niets ten nadele is gezegd van de commissie, die haar best zal hebben gedaan wat licht in deze zaak te brengen. De engelse regering meende ech ter te moeten opmerken, dat de voorzichtige beschuldigingen aan haar adres geuit, niet rechtvaardig waren. Intussen leren de feiten uit de laat ste week nogmaals overduidelijk, dat niet teveel conferenties, enquetes en commissies van onderzoek moet- ten worden ingesteld. Immers, dit leidt maar tot pijnlijke herinnerin gen, teleurstellende conclusies en verspilde uitgaven, waar het Ne derland van vandaag stellig geen gebrek aan heeft. HAMSTEREN Als dit woord, hiervoren genoemd, op dit ogenblik nog „een publiek ge heim" was zouden we hier niet over willen schrijven. Omdat dit woord aanstekelijk werkt, ook al gebruikt men het in afkeurende zin, waar schrijven daarover juist een nega tief resultaat zou hebben. Maar dit woord is momenteel zelfs geen pu bliek geheim meer. Het is voor ve len de laatste weken een idee fixe geworden. Natuurlijk hebben ook wij de berichten die ons over ham steren uit stad en dorp bereikten, met aandacht gevolgd. Hebben wij het wel, clan is het verschijnsel al weer aan het afnemen. Het moet eigenlijk niet meer gezegd worden, dat hamsteren een kwaad is. Een kwaad, waarvan de kleine man de dupe wordt. En kleine mannen zijn er in het huidige tijdsgewricht van spanning tussen lonen en prijzen, maar al te veel. Hoevelen zijn er niet, die met hun loon of pensioen of huuropbrengst nauwelijks rond komen? Voor hen is het er niet bij voorraad te gaan vormen. Daarom worden zij de slachtoffers van wat anderen te veel inslaan. En iedereen kent toch wel het egoisme van de mens om geen hoop te koesteren, dat ze straks als het nodig zou zijn kunnen profiteren van de door an deren gemaakte voorraden. De gewone man en de gewone vrouw worden de dupe. Zij worden dit wanneer de gewone verbruiks- middelen beginnen te ontbreken, hetzij dat deze zijn opgekocht, het zij dat winkeliers deze achterhou den. Ze worden het nog erger, wan neer door de schaarschte aan pro ducten de prijzen gaan stijgen. Hamsteren -we weten het allen wel - is on-sociaal en egoistisch. De regering houde op dit alles een waakzaam oog. Maar zoals gezegd: het verschijnsel lijkt reeds af te gaan nemen. ffafc, - mm Am. i||y f PIERRE DE GAULLE in dc dodencel van de strafgevangenis te Scheveningen. Alvorens deze te betreden hing de Burgemeester eerst een kruis van bloemen onder dc gedenk steen welke bij het poortje is aangebracht, waardoor de ver oordeelden werden weggevoerd. Zaterdag 15 Juli werd in de zaal van dhr. A. Kesteloo tè Poortvliet de algemene vergadering gehouden van de vereniging voor Ziekenhuis verpleging „Tholen en St. Filips- land". De belangstelling was niet zeer groot, toen dokter P. J. Duinker met een woord van welkom de bij eenkomst opende. Na dj, notulen wordt een schrijven van de kascon trole-commissie voorgelezen, waar uit blijkt, dat de boeken en beschei den in orde zijn bevonden. De voor zitter dechargeert de boekhoudster nadat de vergadering de rekening eveneens goedkeurde. Uit het finan cieel verslag bleek, dat de ontvang sten over 1949 bedroegen 8846.04 de uitgaven 7208,33. Aan bezit tingen had men op 1 Jan. '50 gelds waarde 7792,46, terwijl de alge hele winst over 1949 een bedrag ad 1637,71 liet zien. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat de plaatselijke verenigin gen van Ziekenhuisverpleging te Poortvliet en St. Maartensdijk tot deze vereniging zijn toegetreden. Was het ledental op 1 Januari jl. 1452, door genoemde toetreding is men aan de 2000 gekomen. Een flinke groei dus. Ook werd de nieuwe regeling be sproken, zoals deze aan de leden per circulaire werd bekend gemaakt. Ze is gunstiger geworden, geheel anders dan tot op heden. In de nieuwe regeling is bepaald, dat voor de 1ste dag van opname 25.wordt uitbetaald, 2e dag 20.—, 3e dag 15.-. Van de 4e dag t/m 28ste dag 10.— per dag. Van de 29ste dag t/m 56ste dag 8. Voor observatie geldt dezelfde regeling, maar dan voor ten hoogste 7 dagen. Verder wordt er dan geen vergoeding gegeven. Het restant gaat automatisch over naar de nota van de chirurg. Natuurlijk wordt er nooit meer vergoedt, dan de nota groot is. Enige vragen worden hierom trent nog gesteld, o.m. betreffende verschillende opname van operaties in verband met de vergoedingen, enz. Ter verduidelijking diene hier nog, dat het nu dus zo is geworden, dat geen aparte vergoeding wordt berekend voor opname, voor ope ratie weer apart, enz., maar dat de hierboven genoemde maximale ver goeding alles inhoudt. Een regeling die administratief beter werkt en voor de verzekerde zeker niet on voordelig is. Het nl. ook voorkomen, dat een lid slechts 1 dag naar het zieken huis moet. Dan kan hiervoor ook maximaal 25.worden uitbetaald. Het is dan ook te verwachten, dat zich nog meerdere leden bij deze steeds groeiende vereniging zullen aansluiten. Vrijdag 14 Juli werd een openbare ver gadering gehouden, waarbij dhr. Koopman niet aanwezig was. Als ingekomen stukken komen o.m. ter tafel: Van Ged. Staten geen bedenking tegen 5% toeslag over het 2e kwartaal 1950. 'dem inzake de gratificatieregeling 1950. Van het gem. bestuur Zierikzee mede deling van de laatste wijziging op de rege ling van de Centr. dienst. Van het Min. v. Wederopbouw dat een bijdrage in de woningwethuizen wordt ge geven van 6000. De 2 gratificatie mag ook toegekend worden aan de secr. en ontv. Dhr. L. Sluiter vraagt vergoeding voor zijn zoontje dat de U.L.O.School bezoekt. Dit kan worden ingewilligd, waartoe wordt besloten. Dezelfde vraagt ontheffing van school geldaanslag 1950. Hier is niets aan te doen, zegt de voorzitter, daar de aanslag over eenkomstig de opgave van de Inspecteur plaats had. Het wordt afgewezen. Van de Centr. dienst N. Zeeland om trent de verbetering van de borstwering van het gemeentehuis. Het gaat er hier enkel om de tekening goed te keuren. En de Raad keurt die goed. Van dezelfde inzake de nieuwe regeling van het personeel van deze dienst. KEN UW STRAAT B. W. stellen voor straatnamenplaatjes aan te brengen op de begin- en/of even tueel eindpunten van de straten (aan de eerste huizen) en voorts om enkele straat namen te wijzigen. Zo bijv. „Kaadje" ver vangen door „Oostsingel", het „Bosje" wordt „Wilhelminastraat, onder de molen dijk wordt „Zuidsingel", maar de Ark, het Bleekveld, e.d. blijven Ark en Bleekveld krachtens de traditie en gezien de oudheid kundige strekking van die namen. Zo zijn er nog een paar wijzigingen. Dhr. o.d. Brouw kan dit voorstel niet op hoge prijs stellen, voor zover het de naamsveranderingen aangaat. Men is er ingegroeid en het zal nog veel groter moeilijkheden brengen. De een schrijft voor taan Oostsingel, maar de ander blijft het houden bij Kaadje. Hij spreekt tenslotte, gezien zijn beroep, uit ervaring. De andere raadsleden geloven het in dit geval echter wel en een enkeling stelt het zelfs op prijs. Behalve dhr. o.d. Brouw zijn allen in elk geval voor het aanbrengen van de naam plaatjes. Het voorstel wordt met de stem van dhr. o.d. Brouw tegen, goedgekeurd. Het prov. bestuur heeft een concept jaar wedde regeling voor de Ambt. burg. stand ontworpen, die op een andere leest is ge schoeid dan de thans lopende regeling. St. Maartensdijk valt hierdoor in klasse 2, wat de ambtenaar v. d. Burg. stand een verhoging van ongeveer 80.geeft. Er is geen bezwaar tegen de nieuwe regeling. Dhr. J. H. A. Kooning uit Vlissingen wordt met algemene stemmen en met in gang van 1 Juli jl. benoemd al? onder wijzer aan de O.L. school. STICHTING WERKPLAATS Reeds eerder is gesproken over een stich ting werkplaats voor onvolwaardigen. Op nieuw komt het thans ter sprake om hier door tot een principebesluit te komen. De voorzitter zegt dat het de bedoeling is, dat alle gemeenteen in samenwerking met de vereniging A.V.O. als eerste project een werkplaats wil stichten voor mannelijke personen. Voor'6 jaar wordt werk gegaran deerd. Aanschaffing machines e.d. kost 7000,en dat bedrag zouden de gemeen ten moeten voorschieten in verhouding naar het aantal inwoners. Het is dus meer een garantstelling, dan een definitief kwijt zijn van het voor de deelnemende gemeente aan gewezen bedrag. De voorzitter dringt er met de meest mogelijke klem op aan, mede namens de wethouders om een principe besluit tot medewerking te nemen. Dhr. Geluk vraagt of alle gemeenten daarmee instemmen. De voorzitter meent van wel (het is nog niet in alle gemeenten besproken - red.) en zegt voorts dat de plaats waar de eerste werkplaats zal ko men nog niet bekend is. Vanzelfsprekend, aldus de voorzitter, dingen we hiernaar mee. Dhr. o.d. Brouw vraagt of thans geen nadere inlichtingen kunnen worden ver strekt en meent dat de geschikste plaats Tholen is. De voorzitter zegt, dat er mis schien een centrale werkplaats in Tholen zal komen en een tweede voor de gem. St. Maartensdijk. In principe zeggen alle raads leden in deze hun medewerking toe. VOOR DE BEWAARSCHOOL Het Nutsbestuur vraagt aan het gemeente bestuur een garantie-geldlening ad 3000, te willen afsluiten voor de verbouwing van de Nutsbewaarschool. Een en ander tegen nader overeen te komen voorwaarden. De verbouwing kost ongeveer 6000.en waar de bazar een batig slot gaf van ong. 3000.behoeft de gemeentelijke bijdrage voor deze nuttige verbetering dus niet groot te zijn. Het gebouw wordt er stukken beter door, zo merkt de voorzitter op. Dr. P. J. Duinker, te Tholen Tel. 40 Dr. J. Vermet, Nw.-Vossemeer Tel. 10 B. W. stellen voor het verzoek in te willigen, waartegen niemand bezwaar heeft. Het verfwerk gemeentewoningen wordt gegund aan dhr. Lindhout te Oud-Vosse- meer, de laagste inschrijver. Een en ander behoudens goedkeuring Ged. Staten. RONDVRAAG Weth. Bout zegt, dat hij naar aanleiding van een door dhr. Koopman gestelde vraag de lijst heeft nagezien, waarop de aan vragers voor gemeenteland staan en dat dhr. M. Hage nog niet aan de beurt was. Het wordt precies in volgorde afgewerkt. Dhr. o.d. Brouw vraagt of de voorzitter de waterlozing achter het Bos toch wel heeft gezien. Als de gemeente de goot daar laat maken is het in orde. De voorzitter zal het met Jasperse be spreken. Dhr. o.d. Brouw had ook gedacht, dat de vloedplanken bij de kunstraestloods op de Haven in orde gemaakt zouden worden. De voorzitter zegt: Ik kan het niet ge daan krijgen bij de ambachtslieden. Dhr. o.d. Brouw: Dan wordt het tijd, dat er andere maatregelen worden genomen. Weth. Bout zegt daar ook zijn mening over: Het is een treurige toestand, dat het gemeentewerk helemaal niet wordt uitge voerd. Jasperse zit er genoeg achter. Maar ze stellen het maar uit. Zeker, we zullen ge noodzaakt zijn andere maatregelen te nemen als dat zo doorgaat. We moeten toch zien dat het werk klaar komt, vlugger en goed koper. Ze drijven het daarheen. Dhr. de Viet vestigt de aandacht nog op de rioolverzakkingen in de Julianastraat. Wethouder Bout meent dat er roosters op de verlaatputten moeten worden aange bracht, waardoor veel verholpen zal zijn. Ook dat zal de voorzitter bekijken. Maar hij vraagt de 'bewoners daar, rekening te houden met iets, waartegen hij weinig kan doen, nl. zorgen dat ze de riolering niet verstoppen. Dhr. Langejan vraagt nog naar de be schoeiing op de nieuwe Haven. Dat is als eerste werk opgedragen antwoordt de voor zitter. Dhr. Langejan zal verder maar niets in het midden brengen en wacht maar liever tot er wat meer geld in kas is. Dan krijgen ze hem nog wel te horen. De voorzitter brengt dan nog iets in het midden, verband houdende met het stichten van een werkplaats voor onvolwaardigen. Hij stelt voor voorlopig het distributielokaal beschikbaar te stellen voor 3.per week. Mocht het straks nodig zijn, dan kan hij wat ter tafel brengen. Dhr. o.d. Brouw vraagt of dat toch niet te veel is. De voor zitter zegt, dat er weinig zal overblijven, daar ook moet worden gezorgd voor licht en verwarming. Na nog enige minder be langrijke straat- en rioolkwesties volgt sluiting. Maandag 17 Juli vergaderde de voltallige gemeenteraad te Poortvliet. Naar aanleiding van de gelezen notulen deelt de voorzitter mede, dat de nieuwe huizen wel met een kleine ombuiging moeten worden gebouwd in tegenstelling met het genomen raadsbesluit. De leden wilden namelijk recht aanhouden. De nieuwe con clusie ontstond na bespreking met dhr. Wesselo, die de ombuiging geleidelijk aan zou willen doen, waardoor nog minder grond van anderen wordt gevergd en men volgens het uitbreidingsplan werkt. Waar schijnlijk zal het varkenshok van dhr. Geuze dan moeten verdwijnen. Dhr. v. Ast is er voor om het raads besluit te handhaven. De voorzitter zegt dat dit niet kan, omdat men in conflict komt met het uitbreidingsplan. Na bespreking gaat de raad accoord met die wijziging. Van het gemeentebestuur Waspik, dat men bereid is 3 a 400,voor de oude brandspuit (onderstel) te geven. B. en W. hebben 400,gevraagd, waarop nog geen bericht is ontvangen. Opdracht is gegeven tot het maken van de Bank voor ouden van dagen. Goedgekeurd is een wijziging in de Alg. Poltieverordening (de hondenkwestie). Een controle-rapport van het Verificatie bureau wordt voor kennisgeving aange nomen. Het Prov. Bestuur stelt een nieuwe jaar wedde regeling voor de ambt. v. d. burg. stand voor. De Raad heeft er geen be- zwaar tegen. Het betekent voor de amb- bezwaar. Evenmin tegen wijziging van de tenaar enige verhoging. Van het M.v.B. Zaken dat ook 5 kan worden uitgekeerd over het 3e en 4e kwar taal 1950. De nieuwe regeling zal niet voor 1 Jan. a.s. klaar zijn. A.V.O. De voorzitter licht het voorstel toe van de vereniging voor Onvolwaardigen tot het stichten van een werkplaats voor die men sen op het eiland Tholen. Waarschijnlijk komt die werkplaats in Tholer, of St. Maar tensdijk zegt hij en geeft een nadere uit eenzetting van de werkwijze daarvan. Dhr. v. Ast vraagt of dat hier nu wel nodig is. Hij ziet er het begin van industrie in. De voorzitter antwoordt, dat men daar om blij zou moeten zijn en het zeker steunen. Enige discussie ontstaat hierover en enkele vragen worden gesteld. Uiteindelijk wordt besloten hierin nog geen beslissing te nemen, maar meerdere gegevens af te wachten. Nie mand spreekt zich uit tegen het werk ver schaffen aan deze mensen. De voorzitter deelt mede, dat het door dhr. Steketee gedane beroep bij Ged. Staten op het raadsbesluit van deze gemeente tot ontslag van hem als onderwijzer door Ged. Staten ongegrond is verklaard. Dit college deelt tevens mede, dat S. zijn onderwijs- bevoegdheden heeft verloren. Controle is uitgeoefend door de pensioen raad, waarbij bleek, dat nog verschillende pensioenmaatstaven moesten worden vast gesteld. De Raad heeft daartegen geen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1