Plaatselijk Nieuws BRiep uit Rusianö Raadsverslag Oud -Vossemeer De Raad zaS het eens met de Stichting Schooltandverzorging probeeren Geen subsidie voos* eSectrificatie van de Weel milioeiaen THOLEN MIJNHARDTJE5: DE CACHET, OUD-VOSSEMEER Last van zen uwen ST. ANNALAND STAVENÏSSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE LEO broeksnht Woensdagavond jl. kwam de voltallige gemeenteraad te Oud-Vossemeer in open bare vergadering bijeen. Als ingekomen stukken komen ter tafel: Goedkeuring van Ged. Staten inzake een tijdelijke kasgeldlening ad 30.000, Idem verhuur woning B 14 aan dhr. v. Veenendaal. Een kennisgeving van ontvangst door Ged. Staten van de wijziging in de Alg. Pol. verordening inzake loslopende honden. Bericht van de heren Melissen, Bouwman en de Rijke, dat ze hun herbenoeming als lid van de Commissie tot Wering van schoolverzuim aanvaarden. Daarentegen be dankte de heer H. M. Voshol hiervoor. In deze vacature wordt thans uit een voor dracht van de heren P. W. C. v. Westen en M. P. Polderman Pzn. eerstgenoemde gekozen. zeggenVoor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI. Een nieuwe ontwerp regeling van Ged. Staten voor de jaarwedden Ambtenaren van de Burgerlijke Stand, waarin een vaste ver goeding is bepaald en de gemeenten in ]2 klassen zijn verdeeld (van 150,tot 3000,wordt goedgekeurd. Oud-Vos- semeer valt in de 2e klas met een jaar wedde voor deze ambtenaar van 500. hetgeen - ongeveer 100,meer is dan momenteel. Ged. Staten maken bezwaar tegen de geldlening ad 7318,06 voor verbetering van de scholen. Een lening die in 25 jaar wordt afgelost tegen 3 rente is met dit bedrag in strijd met de voorschriften. G.S. adviseren daarom genoemd besluit in te trekken en een nieuw raadsbesluit te nemen. Dit geschiedt. Besloten wordt 3000,bij de Bank v. Ned. Gem. te lenen met een 30 jarige aflossing tegen 3 de eerste 10 jaar, daarna 3J/2 Het overige gedeelte zal bij het Wezen Armbestuur worden geleend. Dhr. G. v. d. Male reclameert tegen de hem opgelegde aanslag schoolgeld over de jaren 1947 en 1948, een bedrag ad 21, wat hij niet kan betalen volgens zijn schrij ven. De voorzitter deelt mede, dat de aan slagen overeenkomtstig de opgave van de Insp. der Bel. is en dat het Dag. Bestuur voorstelt dit verzoek af te wijzen, daar dan het hek van de dam is. Daarmee zijn allen het eens. DAN ZULLEN WE HET MAAR PROBEREN Er is een schrijven van het stichtingsbe stuur van de Schooltandverzorging, die een nader voorstel doet, opdat de gemeente Oud-Vossemeer zonder zich te verbinden met de Stichting toch aan de schooltandver zorging kan meedoen. In dat schrijven wordt opgemerkt, dat het Stichtingsbestuur het enerzijds betreurt dat men niet aansloot, maar het haar anderzijds toch verblijdt, dat men in de schooltandverzorging belang stelt. Met het door de Raad voorgestelde kan genoemd bestuur evenwel geen rekening houden. Toch laat ze een mogelijkheid open om mee te doen, zonder in strijd te komen met het stichtingsstatuut. In dat geval zou de gemeente Oud-Vossemeer: 1. evenredig moeten bijdragen in het tekort. 2. geen af zonderlijke aanspraken hebben op het zitting hebben in het stichtingsbestuur. 3. dit be stuur heeft wel het recht de financiële be scheiden in te zien. 4. aan de schooltand verzorging deel te nemen op deze manier voorlopig voor 1 jaar. 5. dit voorlopig hopenlijk te wijzigen in een definitieve deel name. De voorzitter licht nog nader toe, dat hij met Dr. v. d. Borgh het bezwaar van de Raad heeft besproken, waaruit dit voorstel is voortgevloeid, nl. een enigszins losse deelname aan de stichting met recht van inzage in de bescheiden. Dhr. v. Gorsel zou het toch jammer vin den voor de kinderen, wanneer ze er niet aan konden deelnemen. Hij kan op de ge stelde voorwaarden ingaan en wil een even tueel voorstel dienaangaande wel steunen. Dhr. v. d. Klooster meent ook wel, dat hiermee het grootste bezwaar is opgeheven. Dhr. Istha vindt dat niet, omdat er nog steeds geen vertegenwoordiging van de gemeente in het stichtingsbestuur zit. De voorzitter merkt op, dat dit in zekere zin wel het geval is. Dhr. Ista: Is het nooit bekeken om een eigen schooltandverzorging in het leven te roepen. De voorzitter: Het is de vraag of de ziekenfondsen bereid zijn daarin bij te dragen, wanneer reeds een regionale regeling bestaat. Dhr. Istha gelooft, dat dit weinig invloed zal hebben, daar de uitkering toch dezelfde blijft. Weth. Dane zegt het eenmaal door hem ingenomen standpunt niet te zullen loslaten. Hij meent, dat men door dit voorstel „geen snars is vooruitgegaan". Lid of geen lid, hij wenst geen blanco crediet te geven aan een particuliere vereniging. In die tijd heeft de Raad de puntjes op de i gezet met een billijke vraag. Nu kunnen we er wel uit met een jaar, maar ik wil toch alleen meegaan, wanneer ze op onze voorwaarde ingaan. Ik kan het mis hebben, maar geloof toch dat de kosten op den duur niet zullen meevallen. We kunnen het misschien later wel op een andere manier proberen. Tenslotte betoogt dhr. Dane geen invloed te willen uitoefenen op de andere leden, terwijl hij evenmin tegen schooltandverzorging is. De voorzitter antwoordt dat de wens van de Raad moeilijk in vervulling kon gaan, daar dat verzoek aan alle gemeenten is ge daan en niet aan het stichtingsbestuur. Hij vindt toch wel het voornaamste, dat men er nu uit kan, als de Raad dat nodig acht. Weth. v. Driel ziet het ook we! als een verbetering, meent dat men er uiteindelijk toch niet buiten zal kunnen en wil het voor een jaar wel wagen. Weth. Dane voegt er tenslotte nog aan toe, dat „de heren wel gekund, maar niet gewild hebben. En nu hebben alle gemeen ten een blanco crediet gegeven." Dhr. Ista meent, dat men nu toch iets moet doen: of hierin toestemmen of een eigen schooltandverzorging in het leven roepen. Dan volgt stemming en alleen weth. Dane blijkt er tegen om het zelfs maar een jaar te proberen. De enige in bezettingsijd vastgestelde verordening moet thans opnieuw worden vastgesteld. Het is die van de heffing op centen op de hoofdsom der Grondbelasting (gebouwd en onbebouwd) waarin geen ver andering komt. DAT WORDT TE DUUR Aan de orde komt dan „electrificatie percelen aan de Weel, met bijdrage der ge meente ad 1715,of in 15 termijnen ad 143,55. Er is een schrijven van de P.Z.E.M. dien aangaande, waarin wordt medegedeeld, dat door 4 van de 5 Weel-bewoners de voor waarden zijn gevraagd voor aansluiting op het electrische net. Toen is overlegd en be rekend en wanneer de gemeente nu boven genoemd bedrag beschikbaar wil stellen, doet de P.Z.E.M. eenzelfde geste. De be woners die daar aansluiten (op één na) zullen gedurende 15 jaar een garantie geven van 500,in totaal, bovendien nog 1130,waarbij dan aanleg kabel, die ze zelf zullen ingraven wordt afgetrokken. Wanneer noch de gemeente, noch de P.Z.E.M. zou bijdragen, kost het de aan- sluiters 4553, De voorzitter zegt dit verzoek aan de Raad te willen voorleggen. Hij meent, wan neer het ingewilligd wordt, men er rekening mee dient te houden, dat er meerderen met een dergelijk verzoek zullen komen. Dhr. v. Gorsel vindt het om dat laatste erg gevaarlijk. Hij is tegen verlening van de gevraagde subsidie. Dhr. Aarnoudse ook, hoe erg het voor de mensen is. Weth. Dane heeft ook al gezegd, dat er geen einde aan komt. Dhr. Istha vindt, dat men als gemeente toch ook al het mogelijke moet doen voor de buitenmensen. Zeker, er zullen meer aanvragen komen, maar kan het niet uit de lopende rekening en dan te verdelen over een bepaalde tijd. Alles gelijk kan vanzelf sprekend niet. De voorzitter vindt dit groepje toch maar zeer klein om daarvoor een dergelijk bedrag uit te trekken, waar het bovendien hoege naamd niet voor uitbreiding vatbaar is. In stemming gebracht, blijkt alleen dhr. Istha voor verlening der subsidie. RONDVRAAG De voorzitter deelt nog mede, dat het havenplateau noodzakelijk verbeterd zal moeten worden, iets wat ongeveer 1000, kost. Hij vraagt machtiging daartoe te mo gen overgaan. De Raad kan dit wel goed keuren, maar dhr. v. d. Klooster doet; n.a.h.v. de vraag of het ene lichaam meer rechten heeft dan het andere. Er zijn nl. bij de grintlossing voor de Polder 4 meerpalen op de haven uitgehaald, iets wat op een herhaald verzoek door de suikerfabrieken nimmer werd toegestaan. Hierover ontstaat enige discussie, waarbij dhr. Dane een nadere toelichting geeft maar dhr. v. d. Klooster niet tevreden stelt, die het niet in orde vindt, dat dit is ge schied. Lliteindelijk is men het er over eens, dat dit niet meer moet worden toegestaan. Dhr. Aarnoudse wijst er op, dat men de nieuwe straat achter het gemeentehuis toch wel zou moeten reinigen. Dat zal bekeken worden. Hij vraagt ook of de bak van het abattoir wel in orde is, daar bij hem in de buurt een paardekop lag. Het bleek dat de „Son" de zaak niet had opgehaald. Dhr. V. Gorsel vraagt of ze nu toch ver der gaan met de bestrating achter de molen naar de Thoolse dijk. De voorzitter antwoordt, dat gevraagd is om a.s. Maandag de keien er uit te halen en dan zal de aannemer daar gaan straten, behalve, het eindje met koperslagkeien, iets wat de voorzitter niet kan begrijpen, daar toch is aangenomen, dat aangesloten wordt met klinkerbestrating op de Thoolse dijk. Nu zou er een stukje gemeentestraat tus- HET GROENE KRUIS In de zaal van Plof van Holland hield de afd. Tholen van „Het Groene Kruis" een algemene vergadering. Door afwezig heid van de voorzitter en vice-voorzitter had dhr. W. de Korte de leiding. Na ope ning verklaarde hij op een desbetreffende vraag, dat er van verbouw en uitbreiding van het Wijkgebouw niets kan komen. Dat dit hard nodig is, zal velen bekend zijn. De patiënten uit het gehele eiland moeten soms 3 a 4 uren wachten voor zij aan de beurt zijn in een wachtkamer, die zeker niet aan de hiervoor vereiste hygiënische eisen voldoet. Maar de gemeenteraden en die pijn verdrijft en kou afzet. 40 en75ct de plaatselijke afdelingen van het Groene Kruis hebben geweigerd financiële steun te verlenen aan de eventuele verbouwing. Ook werd meegedeeld, dat men aan de Prov. afdeling T.B.C.-bestrijding een ver hoogde huur voor de behandeling van T.B.C.-patiënten zal vragen. Hierop is reeds bericht ontvangen, dat een billijke verhoging niet zal worden afgewezen. De Raad van Tholen berichtte, dat voor 1950 een bijdrage van 1000,zal worden gegeven. Het oud-bestuurslid van de Prov. vereniging, dhr. C. Dieleman wees er in een schrijven op, dat het voor alleenstaande personen onbillijk is, de verhoogde contri butie van 4,toe te passen. Het plaat selijk bestuur heeft in deze reeds maatrege len genomen om hen die niet bij machte zijn, minder te laten betalen. Het kassaldo van de in liquidatie zijnde Tuinbouwvereniging werd aan het Groene Kruis geschonken, wat in dank werd aan vaard. Herkozen werd als bestuurslid Mej. M. C. Viergever. Uit het financieel verslag blijkt, dat in 1949 was ontvangen 8534,04 en uitge geven 7449.07. De balans wijst een winst aan van 263.04. De wijkzuster had eveneens haar jaar lijks rapport ingediend. Hieruit stippen we aan, dat zij 75 patiënten heeft verpleegd met 1872 bezoeken en 3132 verpleegdagen. 94 zuigelingen bezochten het Consultatie bureau met 227 bezoeken, 47 zitdagen zijn er daar door beide artsen gehouden met 601 consulten. 302 stuks materiaal werd uit het magazijn in bruikleen gegeven. Tien patiënten kregen hoogtezon-behandeling met 766 bestralingen. De begroting 1950 werd goedgekeurd met in ontvang en uitgaaf een bedrag van ƒ5141,Een discussie ontstond er over het eventueel royeren van 54 leden, die niet hadden voldaan aan hun financiële verplichtingen na contributieverhoging. Uiteindelijk besloot de vergadering de genen als lid te schrappen die het kunnen betalen, maar onwillig zijn en het voor de anderen nog eens nader onder het oog te zien. De heer M. M. C. Haaijer, die onlangs zijn 70ste verjaardag vierde, schonk 25, aan het Groene Kruis en werd na afloop der vergadering voor zijn geste bedankt. Vanzelfsprekend was zijn gift dankbaar aanvaard. DE BIJBELSTUDIEKRING der Ned. Herv. Kerk maakte Woensdag jl. een uitstapje, naar Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. In Amsterdam werd een boottocht door de havens gemaakt, een be zoek gebracht aan het Kol. Museum en een bezoek gebracht aan Artis. POLS GEBROKEN Het 5-jarig kind van de fam. J. Berre- voets brak Zaterdag jl. bij het spelen zijn pols en moest naar het Algemeen Burger Gasthuis voor behandeling worden ver voerd. LOOS ALARM Vorige week Vrijdagavond loeide de si rene. Brand? Toch niet. Spoedig bleek dat de Brandweerinspectie algemene controle hield en daartoe de brandweer onverwachts had opgeroepen. Een zeer nuttige controle. NAAR NIEUW-VOSSEMEER De harmonie „Concordia" zal a.s. Za terdag deelnemen aan de muziekavond van de muziekvereniging „Semper Cresendo te Nieuw Vossemeer. ERNSTIG ONGEVAL De schippersknecht Mach. Schot te Tho len, varende op het vissersvaartuig Th. 15 van de Firma J. Schot, geraakte Donderdag 13 Juli jl. aan boord bij zijn werkzaamhe den in de buurt van Zierikzee met zijn voet in een draaiende lier waardoor hij tegen de lier en het hekwerk geslingerd werd. Ern stig gewond werd de jongeman naar het ziekenhuis vervoerd. sen de prov. weg blijven liggen. Hij heeft e. en a. aanhangig gemaakt in Middelburg. Dhr. v. Gorsel zegt, dat dit nu toch wel eens tot klaarheid mag komen. De voorzitter meent, dat men nu nog even moet afwach ten, wat Middelburg hierop antwoordt. Daarna sluiting. OPENBARE LES CHR. KLEUTERSCHOOL Onder leiding van mej. van Dorp werd vorige week V/oensdag een openbare les gegeven in de Chr. Kleuterschool. Zeer ve len hadden zich opgemaakt om de kleuters in hun doen en laten op de Kleuterschool gade te slaan. Het is niet te zeggen, wie op die middag het meest hebben genoten: de ouders of de kinderen. De bezoekers luisterden in elk geval met evenveel aan dacht naar de Bijbelse vertelling als de kinderen en waren verbaasd over de ver rassend goede antwoorden, die de kleuters op de gestelde vragen wisten te geven. Ook op ander gebied gaven de kinderen een de monstratie van hun kunnen. Na de inspanning kregen de kleuters koek en limonade, dat uiteindelijk en begrijpelijk nog beter verwerkt werd dan de leerstof. 's Avonds bezichtigden velen het werk van alle leerlingen. DRIE DAGEN OP REIS Mochten wij vorige week reeds melding maken van het vertrek van de hoogste klassen der Chr. School naar Voorschoten en omgeving, thans kunnen we hiervan meer bijzonderheden meedelen. Na een pret tige treinreis werden in Den Haag het Wa renhuis van V. en D„ het Binnenhof, de Passage, het Panorama Mesdagh (iets bij zonders voor jong en oud) en het Vredes paleis bezocht. Per tram ging het toen naar Voorschoten, waar in gastvrije hui zen een warme maaltijd werd gebruikt. In de avond maakten de jonge Tholenaars nader kennis met hun „gastjongens en meisjes", waarbij het Zeeuwse dialect na tuurlijk wel eens aanleiding tot misverstan den gaf. De 2e dag ging de wandeling naar het Dierenpark Wassenaar door de bossen van „Duivenvoorde", in welk historisch kasteel de kinderen o.l.v. Freule Schimmel- penninck van der Vrije een kijkje mochten nemen. In de dierentuin en de bijbehorende speeltuin vlogen de uurtjes om. 's Avonds verloren de Thoolse jongens een sportief voetbalpartijtje van de jongens uit het Chr. Kindertehuis. Op de derde dag reed men per tram naar Leiden, waar in kort bestek een oude stads poort het museum van Volkenkunde en de Vrijdagse veemarkt bekeken werden. Ook iets geheel nieuws voor de kinderen was een bezoek aan de overdekte zweminrichting, waar de liefhebbers naar hartelust genoten. Na de openlufchtmaaltijd werd even de Burcht, de oude Romeinse vesting met ver gezicht over de gehele stad beklommen en ging de reis tenslotte nog naar de Pieters kerk, een der grootste kerken van Europa met zijn vele bezienswaardigheden en his torische herinneringen. Het was voor de kinderen een grote verrassing, dat de be kende organist Piet Uijterlinden speciaal voor hen op het magistrale orgel een klein concert gaf van door hen geleerde geeste lijke liederen. Langs het standbeeld van Van der Werff ging het „huiswaarts" naar Voorschoten. Na een warme maaltijd stopte de trein speciaal voor de Thoolse jeugd om ze in een gereserveerde wagen en blijde stemming nu werkelijk huistoe te rijden. BURGERLIJKE STAND Geboren: 7 Juli: Leendert, zn. van P. K. Baaij en G. de Jonge. 11 Juli: Dirkje, dt. van J. M. M. v. Vos sen en A. M. Pollie. 11 Juli: Anthony Pieter, zn. van B. W Baaij en N. J. Vroegop. GEVONDEN VOORWERPEN Een zwarte vulpen; een gouden arm bandje; een licht geruite damesjasje met in een der zakken een pertemonnaie met inhoud en een blauwe portemonnaie met inhoud. Inlichtingen Rijks Politie te Tholen. GYMNASTIEDEMONSTRATIE A.s. Zaterdag zal de plaatselijke gym nastiekvereniging „Olympia" een massa demonstratie geven op de Markt alhier. O.m. krijgen de liefhebbers te zingen: rhyth- mische oefeningen, ring-, rek- en brug- oefeningen en een algemeen optreden. Een collecte wordt gehouden voor het toestellen- fonds. Een bijdrage hiervoor tot instand houding van deze nuttige vereniging zal men zeker niet onthouden. JUBILEA 18 Juli a.s. hoopt het echtpaar J. Braal- Kurvink de dag te herdenken, dat ze voor 55 jaar in het huwelijk werden verbonden. Het zal hun op die dag zeker niet aan be langstelling ontbreken. Die belangstelling ontbrak ook niet op het 50-jarig huwelijksfeest van het echt paar M. de Korte-Kanters, dat Woensdag 12 Juli werd herdacht. VOOR HET GROENE KRUIS De postduivenver. „De Zwaluw" houdt op 22 Juli een concours voor jonge duiven vanuit Venlo. De baten van deze wed vlucht zijn voor het Gr. Kruis. Het is opvallend, dat onze plaatselijke verenigingen steeds in de bres springen voor Het Groene Kruis. Men kan aan boven staande eventueel meewerken, door voor de vereniging van postduivenhouders voor deze wedvlucht een prijs beschikbaar te stellen. Dat zal de baten voor het Gr. Kruis zeker verhogen. REIS OUDEN VAN DAGEN Ook dit jaar werd door de Oranjever eniging weer een reisje voor de Oud-Vosse- meerse Oudjes georganiseerd. Donderdag 6 Juli startten twee bussen om ongeveer 8 uur voor een tocht, die uiteindelijk op Rotterdam aanstuurde. Voor men daar kwam werd evenwel in het Liesbos bij Breda gepauzeerd. In de Maasstad hebben de bejaarde reizigers veel genoten. Een rondvaart door de havens, een bezoek aan de dierentuin, bezichtiging van de tunnel: je zou er op den duur toch moe van worden. Maar alles ging best en om half acht kwamen de reizigers Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. weer in onze gemeente aan. Het plaatselijk muziekcorps zorgde voor 'n vrolijke intocht. De toeschouwers genoten met de Oudjes, die deze ene dag toch wel in het bijzonder het middelpunt vormden van onze gemeen schap, waaraan de Oudjes naast het initi atief van de Oranjevereniging dit uitstapje weer hebben te danken, waarvoor ze dan ook zeer erkentelijk zijn. FESTIVAL Ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van Oud-Vossemeers Muziekvereniging werd Zaterdag jl. een festival in onze ge meente gehouden. Waren het hierboven de Ouden van Dagen die in het middelpunt stonden op hun uitgaansdag, Zaterdag was het de meest populaire vereniging van onze gemeente: „de muziek". Aanwezig waren de zusterverenigingen uit Scherpenisse, Tholen, St. Annaland, Poortvliet, St. Maartensdijk en St. Filips- land. De twee laatste verenigingen konden eerst later komen, terwijl Semper Cresendo van Nieuw-Vossemeer verhinderd was. In het gymnastieklokaal aan de Molen straat werden de besturen der deelnemende verenigingen ontvangen en de erewijn ge presenteerd. Weth. Dane vertegenwoordigde het gemeentebestuur bij verhindering van de burgemeester. Enige toespraken en felici taties volgden. Toen een rondgang door de gemeente en de ensemble mars „Hou en Trcu" onder leiding van dhr. Dubois. Om kwart over vier kwam de jubilerende vereniging op de muziektent. O.a. werd een mars uitgevoerd, gecomponeerd door de dirigent, dhr. Dubois. De jubilerende ver eniging mag zich momenteel in een goede bezetting verheugen. Daarna volgden de zustervereniging elkaar in dit concert op. Er was vooral 's avonds goede belangstelling en het publiek was tijdens de muziek zeer rustig, wat o.m. bijdroeg tot het welslagen van dit festival, het festival van Oud-Vossemeers Muziek- G. de Bruijne 9, A. Goedegebuure 10 17 20 25 26 27 28 29, Gebr. v. d. Repe 13. Gebr. Oudesluijs 15 16, A. Overbeeke 19, M. Kodde 21, J. v. 'tHof 23. A. Rijn berg 24. DRUK IN DE LANDBOUW Bij de heer A. v. Oeveren is het plukken vereniging. UITSLAG WEDVLUCHT Op 7 Juli hield de postduivenvereniging weer een wedvlucht vanuit Vierzon. Af stand 507 km. Prijswinnaars: A. v. Trijen 1, J. Vcrmey 2, F. Nuts 3, 5, D. Haver- mans 4, M. v. d. Zande 6, G. Hoek 7, C. Boogaard 8, C. v. Tilbeurgh 9, C. Aar den 10. BEKENDMAKING De gemeenteontvanger alhier herinnert er belanghebbenden aan dat hij op Don derdag 20 Juli a.s. des namiddags van 4 tot 8 uur op het Oude Gemeentehuis al hier zitting hoopt te houden tot het ont vangen en/of betalen van de definitieve aanslagen schoolgeld over het dienstjaar 1947/1948. Genoemde aanslagen zijn dezer dagen per post aan de aangeslagenen toegezon den. Zie rood geschreven mededeling op aanslagbiljet. DE JEEP IN DE SLOOT De heer C. v. d. Slikke en echtgenote gingen Dinsdagmiddag met de jeep naar de weide om te melken, toen ze even bui ten het tuindorp in de sloot terecht kwa men met jeep en al. V. d. Slikke's ene voet gleed uit, waardoor de andere zwaar op het gaspedaal drukte. Het liep overi gens vrij goed af. Alleen de echtgenote kreeg een wond op de arm door glasscher ven, een wond die de dokter met enige krammen hechtte. De jeep werd hoege naamd niet meer beschadigd dan een ge broken ruit. WEDVLUCHT TILBURG Afstand 68 km. Gelost om 2 uur. Aan komst le duif 3.08.38. J. L. Duijzer 13 11, J. Hartog 2 14, C. P. Nelisse-de Witte 4, C. de Witte 5 7, A. Soeters 6 8 12 18 22, ONGELUK Dhr. L. Hendrikse alhier had het ongeluk bij het lossen van kunstmest voor de Lbv. „Eil. Tholen met een baal kunstmest te vallen, waardoor hij naar huis meest wor den vervoerd. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, maar later bleek, dat dit ongeval goed was afgelopen. Met enkele dagen rust zal het slachtoffer ver moedelijk weer aan het werk kunnen. DE PLATTELANDSVROUWEN ACTIE Zaterdagmiddag werd op het terrein van dhr. C. J. J. Kooijman te St. Annaland door de afd. Tholen en St. Filipsland van de Bond van Plattelandsvrouwen een kinder middag georganiseerd. Dit feest voor de plattelandsjeugd stond onder leiding van mej. Ketelaars te Bergen op Zoom. Verschillende spelletjes werden gedaan en meerdere malen werden door het prachtige zomerweer dorstige kelen met limonade gelaafd. Ook andere versnaperingen ont braken niet. Er waren ongeveer 70 bezoe kers. De jeugd genoot en de aa.nwezige leden van genoemde vereniging met haar. Dinsdag 11 Juli maakte de Bond van Plattelandsvrouwen een tour naar België. Eerst werd de glasfabriek te Sas van Gent bezocht, daarna ging de tocht naar Gent- Brugge waar een bezoek aan de kant werksters werd gebracht, na het bezichtigen van de bezienswaardigheden dezer steden, ging de tocht verder naar Blankenberg en Knocke, waar geruimen tijd op de boulevard vertoefd werd. Nadat in Vlissingen de warme maaltijd gebruikt was, keerden allen met de overtuiging dat steeds terug gezien kan worden op een genoeglijke dag huis waarts. TJIDELIJK In verband met de ziekte van wacht meester J. C. Geuze is alhier tijdelijk ge detacheerd wachtmeester G. W. van Belzen van de groep Kloetinge, post 's Graven polder. UITSTAPJES De Reisvereniging maakte haar jaarlijkse reis, ditmaal naar Valkenburg. De Meisjes vereniging „Wees en zegen' ging naar Walcheren, waar o.m. het Doinburgse strand werd bezocht. DE VALE DOFFER hield een wedvlucht met jonge duiven van uit Tilburg. Jac. v. Dalsen 1, 7, 10, D. Dorst 2, M. Steendijk 3, 6, C. Moerland 4, Gebr. v. d. Reest 5, Joh. Stoel 8, 11, Abr. Geluk 9. Gelost om 2 u. Aaank. le duif 3.31.30. VERGADERING VEILING Vrijdag 7 Juli werd in de zaal van dhr. M. Steketee de algemene jaarvergadering gehouden van de Veilingsvereniging St. Maartensdijk en Omstreken onder voorzit terschap van de heer A. L. Hage. In zijn openingswoord deelt de voorzitter mede dat op 17 Juli a.s. de stenen voor de nieuwe veiling aangevoerd zullen worden, zodat dan een aanvang gemaakt kan worden met de bouw. Uit het jaarverslag blijkt, dat in totaal voor 503.370,18 aan producten geveild werden. Aangevoerd: 1.876.786kg aardappelen voor 121.385.67 1.297.555 kg uien voor 261.508.19 1.071.755kg peen voor 96.595,15 47.190 kg bonen voor 16.820,65 3.689 kg aardbeien voor 2.605,78 5.044 kg appelen voor 1.558,43 2.559 kg zw. bessen voor 2.303,55 Div. producten 4351 kg voor 592,76 Het aftredend bestuurslid, de heer A. M. Kloet werd herkozen, terwijl in de financiële commissie de heer J. C. Knuist werd be noemd. Het bestuur stelde voor het veilen van uien en peen voor het jaar 1950/51 verplicht te stellen. Wordt buiten de veiling verkocht, dan is het lid een provisie aan de veiling verschuldigd. Voorts besloot men het veilen van aardappelen tot 19 Aug. a.s. verplicht te stellen. Wordt voor die datum buiten de veiling verkocht dan is men eveneenn de provisie verschuldigd. De rekening en verantwoording werden in orde bevonden en goedgekeurd. In zijn slotwoord roept de voorzitter allen een tot weerziens toe bij de opening van het nieuwe gebouw. ZIEKENHUISVERPLEGING De plaatselijke afd. Ziekenhuisverpleging en Operatiekosten is met ingang van 1 Juli 1950 toegetreden tot de ziekenhuisverpleging „Eiland Tholen en St. Filipsland", waar voor tot bode dhr. M. C. Vroegop werd aangesteld. ÖOOR 12) Met een dankbare handdruk bezegelde hij de belofte en toen hoorde hij haar geschiedenis, het trieste verhaal van een Russisch gezin één uit de velen dat na de revolutie uit het vaderland was verjaagd, omdat de vader tot de lagere adel behoorde. Met achterlating van alles waren de ouders naar Frankrijk geviucht om daar als ballingen een eenvoudig bestaan te vinden. Natasja was in Parijs geboren, maar ze was als een Russisch meisje opge voed. Haar vader had wel zijn vaderland, maar niet zijn vader landsliefde verloren. In de tweede wereldoorlog was hij als vrij williger in het Franse leger gesneuveld in de strijd, die zijn eerste en zijn tweede vaderland voor korte tijd tot bondgenoten maakte. Zijn enige zoon droeg ook de geallieerde uniform, maar in het derde oorlogsjaar was hij krijgsgevangene gemaakt. Zijn laatste brieven waren uit een kamp in Roemenië. Toen de Russische bondgenoot de Franse gevangenen bevrijdde, was Kolja niet mee teruggekomen Na maanden van spanning werd er in Parijs een gesmokkeld vodje papier bezorgd, meegebracht door een vluchteling, die de Franse soldaat in een Russisch strafkamp had gesproken. Drie jaren had die zekerheid de twee achtergebleven vrouwen nog meer gemarteld dan eerst de twijfel. Toen, nu enkele maanden geleden, kwam er een brief, die normaal was verzonden: „Ben op weg naar jullie toe. Kan geen bijzonderheden schrijven. Weet niet wanneer ik aankom." De vreugde na dit levensteken was nog driemaal versterkt door korte briefjes, die een onregelmatige en trage reis aangaven tot Tasjkent. Toen hielden de berichten op. Dat was nu zes weken geleden. Was Kolja een ongeluk overkomen Had de Tcheka de vluchteling gegrepen Lag hij misschien ziek, ergens op de lange weg van Tasjkent naar de Poolse grens Alexandrow had stil toegeluisterd. Het was alsof de achtergrond van zonnige akkers en vredige dorpjes, die hij steeds als de horizon had beschouwd, plotseling werd weggeschoven, zodat hij nu de grauwe strafkampen in de kale steppen kon zien, die de werkelijke gezichtseinder vormden. Voor het eerst hoorde hij een aanklacht tegen het hardvochtige regeringsstelsel, dat hij had toegejuicht, omdat men hem dat had geleerd en dat hij had bewonderd, omdat hij de waarheid niet kende, de waarheid over z'n eigen land niet en de waarheid over andere landen niet. Toen het meisje zweeg, waagde hij het niet haar aan te zien. „De enige mogelijkheid om bericht te krijgen, is om iemand voorzichtig te laten informeren", zei hij zacht. „Ik heb een zuster, Nikitoesjka heet ze. Ze lijkt op u. Ze zal zeker willen helpen. Ik zal haar uitvoerig schrijven en alles uitleggen." „Alle brieven uit het buitenland worden gecensureerd", herinnerde Natasja hem. Alexandrow knikte. „Ik zou de brief in de cassette van het gezantschap kunnen verzenden, maar daar gaat Ilja Markolnijef over en die vertrouw ik niet." Toen klaarde zijn gezicht op. „Volgende week gaat Dr. Iborgrad als diplomatiek koerier naar Moskou. Ik zal hem vragen, de brief mee te nemen en in Rusland te posten. Hij is mijn vriend. Hem kan ik volledig vertrouwen." Toen Alexandrow de volgende avond de woning van de Bargarofs in de Rue Delchamps bezocht, kon hij een gevoel van onrust niet onderdrukken. Hij was er van overtuigd, dat hij zijn hulp voor een rechtvaardige zaak gaf. De soldaat Kolja Baragof mocht een Wit-rus zijn geweest, maar hij had meegevochten tegen de ge meenschappelijke vijand en daarom had men hem met zijn Franse kameraden in vrijheid moeten laten terugkeren. Ook Natasja was nog jong en kon geen schuld hebben tegen het Russische volk. Maar haar moeder was een adelijke dame en het was moeilijk om anders over haar te denken dan als een ontaarde barones, die dagelijks feesten gaf en kostbare juwelen droeg, die gekocht waren met het bloed van de verhongerde arbeiders en boeren, Hoe zou een barones er uitzien Terwijl hij Natasja door de gang volgde, trachtte hij zich zo'n vrouw voor te stellen. Toen hield het meisje de deur voor hem open en bleef hij verbluft staan. De kleine kamer voor hem was eenvoudig gemeubeld. Er was een Russische tegelkachel, op de tafel stond een nikkelen samowar, in de hoek hing een ikoon, zoals bij hem thuis. En de vrouw, die uit de stoel bij de kachel oprees, was een gewone vrouw, helemaal niet af schrikwekkend en zelfs niet kil-hooghartig. Het was een bejaarde vrouw met een vriendelijk gezicht. Ze deed alsof ze zijn verlegen heid niet opmerkte. Ze schonk zelfs thee en presenteerde er ker senjam bij. Ze deed alles om hem op z'n gemak te stellen. Toen ze over haar zoon sprak, dwaalde haar weemoedige blik naar de ikoon en plotseling dacht Alexandrow aan thuis, waar ook een grijze Russische vrouw dagelijks bad voor haar zoon. Deze vrouw kon niet wreed en slecht zijn. Ze was geen hoogmoedige barones, maar alleen een Russische vrouw, die gemarteld werd door de onrust, de angst om het lot van haar zoon, voor wie ze slechts kon bidden. Ze was als zijn moeder... Toen Dr. Iborgrad met de diplomatieke zending naar Moskou vertrok, had hij Alexandrows brief in zijn portefeuille en twee lagen later postte hij die op een tussenstationnetje even voorbij de Russische grens. „Ik hoop, dat de jongen niet bezig is om zich in moeilijkheden te steken bromde hij peinzend. Maar toen de trein weer door de besneeuwde steppen voortsnelde, leunde hij behagelijk in de kussens en knikte een paar maal ernstig. „De jongen heeft idealen, net als ik vroeger. En hij zal doorzetten. Ja, hij zal doorzetten." In Parijs wachtten Natasja en Alexandrow in spanning op antwoord. Elke avond kwam hij naar de Rue Delchamps, maar steeds bleef het bericht uit. Alleen na de terugkomst van Dr. Iborgrad kon hij bevestigen, dat de brief in elk geval was ver zonden. Ze moesten nu afwachten. Drie dagen later werd Alexandrow bij de gezant geroepen. Toen hij binnentrad, waren Nikolai Berginko, Perpetrof en Ilja Markol nijef al aanwezig. De gezant wenkte hem, naderbij te komen. Kameraad Berginko en kameraad Markilnijef beschuldigen u van verraad. Hebt u daar iets op te zeggen Alexandrow voelde, dat hij verbleekte. Hij keek verbijsterd naar de beide chefs, maar die deden alsof ze hem niet zagen. Het flitste door hem heen, dat de brief ontdekt moest zijn. Maar dat kon niet. Dr. Iborgrad had hem immers in Rusland gepost en in het binnenland was er geen censuur, wanneer het gewone adressen betrof. Thuis hadden ze nooit aan politiek gedaan. Hun adres kon niet op de zwarte lijst staan. Nee, de brief kon niet in ver keerde handen zijn gekomen, tenzij... tenzij Dr. Iborgrad... (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 2