Plaatselijk Nieuws BRïGf uit Ruslanö Raadsverslag Si. Fiiipsland IVOROL: Gezonde tanden - Gezond tandvlees Een verzoek van de School Sn de A. J. Polder Een verzoek van de Ouden van Dagen Eervol ontslag aan de heer el Bossers HOOFDPIJN? <%- THOLEN OUD-VOSSEMEER st. Maartensdijk" ST. ANNALAND STAVENISSE LEO BROEKSMIT Dinsdag 27 Juni om 2.30 uur kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bij een. Zonder kennisgeving was afwezig dhr. A. K. Guiljam. Na enige tijd in besloten zitting te hebben vergaderd worden na her opening de notulen goedgekeurd. De voor zitter merkt naar aanleiding hiervan nog op, dat de begroting '49 nog niet binnen is, dat de winkelwoning op de Sluis a.s. Vrij dag om 10 uur wordt aanbesteed en dat de brievenbus van de R.T.M.halte naar de Sluis niet verplaatst mag worden. Ingekomen is een schrijven van B. Zaken, dat aan ambtenaren over het 2e kwartaal 5 kan worden uitgekeerd. Het Prov. Bestuur bericht dat ook 5 op de salarissen van Secr. en Ontvanger kan worden uitgekeerd, evenals de 2 vacantietoelage aan ambtenaren tot een max. van 50, Dhr. L. Abrahamse bericht, dat hij zijn Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. benoeming als lid van de woningcommissie aanvaard. Enkele verordeningen, gedurende de be zetting vastgesteld moeten dat opnieuw worden gedaan, zoals opcenten belastin gen, e.d. Door het Prov. Bestuur is aan de burge meester vergunning verleend tot 1 Jan. '51 om buiten de gemeente te wonen met de opmerking dat er zo spoedig mogelijk een einde aan moet komen. Een dankbetuiging aan de gemeente voor de felicitatie ver zonden op de verjaardag van de Koningin. Goedgekeurd is het raadsbesluit overname Emmastraat. Van het Centr. Beheer, dat de gemeente zieh bij haar kan verzekeren voor 17.50 contributie per jaar, een verzekering tegen eventuele schade, waarvoor de gemeente aansprakelijk is, zoals het breken van een schip, wanneer iemand een ongeluk krijgt als hij bijv. door een rioolputdeksel valt c.d. Een verzoek van de kring Tholen en St. Fiiipsland der Z.L.M. om bij gemeentever ordening te verbieden, dat er geen honden los mogen lopen dan onder geleide. De voorzitter zegt dat er een verbod is. Het verzoek wordt daarom voor kennisgeving aangenomen. De Chr. school te A.J.Polder heeft in '49 ongeveer 16.meer uitgegeven dan van de gemeente is ontvangen. Dhr. Quist zegt, dat dit komt door kosten Ouderavond en merkt op dat voor een ouderavond in de openbare school hulp wordt geboden door de gemeentewerklieden, in de Chr. schooi gebeurt dat niet. De voorzitter antwoordt hierop, dat het bij chr. onderwijs ook niet is toegestaan. Hetzelfde schoolbestuur vraagt 250. voor tekenmateriaal, schoolmeubelen en leermiddelen voor het 7e en 8ste leerjaar, voor uitbreiding natuurkundemateriaal, nut tige handwerken, enz. benevens een klein personeelskamertje in de gang. Dit verzoek wordt ingewilligd. Er is een adres van Ouden van dagen om kolenbijslag en vrije geneeskundige behan deling door de gemeente. De voorzitter zegt, dat de gemeente-financiën dit niet toelaten. We zijn noodlijdend, hebben pas straatbe lasting moeten invoeren en als wé dit geven komt er straks rioolbelasting. Dhr. Stormezand zegt, dat deze mensen weinig te verleven hebben. Van de uit kering Drees kunnen ze er niet komen. Er zijn 112 oude mensen in de gemeente en hij stelt voor ze met Kerstmis bv. 10.a 20,uit te keren. De voorzitter zegt, dat er bij de diaconie vele duizenden in kas Zijn. Laat de mensen daar een beroep op doen. Weth. v. Nieuwenhuijze zegt ervan over tuigd te zijn, dat de mensen te weinig heb ben, maar de gemeente moet toekomen met het geld en daarom kan het niet. Weth. Mol is het eens met dhr. Stormezand. Men sen die 50 a 60 jaar al hun krachten voor de gemeenschap gaven, hebben ook recht op een zorgeloze levensavond, maar als noodlijdende gemeente kunnen we in deze niet tegemoet komen. Mogen we ook de andere mensen nog verder belasten, als hierdoor weer rioolheffing zou worden in gevoerd Waar niet is kunnen wij niet halen. We staan aan de top. Zo kwam er dezer dagen weer bericht van G.S., dat na de bevrijding bijna 9000,te veel als voorschot is opgevraagd voor evacuatie, enz. Dit bedrag moet nu door ons weer aan het Rijk worden terugbetaald. Waar moet het vandaan komen Hierover zeggen ook de andere raadsleden hun mening. Uit eindelijk besluit men het verzoek van de ouden van dagen voor kennisgeving aan te nemen. Van de Min. v. Wederopbouw dat de garantie voor de woning van P. Reijngoudt 5313,30 bedraagt (het rendabele gedeelte) terwijl het Rijk voor het onrendabele deel ad 8562,90 rente zal uitkeren. Dan is er nog een ingekomen verzoek van de bewoners van het Karreveld om de sloot langs hun woning te dempen. Dit wordt naar B. en W. terugverwezen om met het Polderbestuur te bespreken. Een schrijven van dr. Scherphuizen, dat dhr. Bossers zijn werk voor 1 Aug. a.s. niet kan hervatten. Nadat dit reeds in ge heime zitting was besproken, stellen B. en W. thans voor de gemeente-ontvanger Bos sers met ingang van 1 Juli a.s. te ontslaan. Dit ontslag naar aanleiding van de slecht gevoerde financiële administratie, Zijn taak heeft hij ernstig verzuimd aldus de voor zitter en hoewel hij op 14 punten is tekort geschoten stellen wij voor dit verslag eervol te verlenen. Weth. v. Nieuwenhuijze zegt, dat de leden wellicht verwonderd zijn, na de uit eenzetting in besloten zitting over het zo op ernstige wijze verwaarlozen en het ver oorzaken van een grote chaos in de ge meente-administratie door dhr. Bossers, thans een voorsfel ter tafel te krijgen van het dag. bestuur hem eervol ontslag te verlenen. Spreker zegt voorop te willen stellen, dat hij „eervol" niet zal verdedigen, maar er wel op wil wijzen, dat B. en W. dit doen, na enkele personen en instanties te hebben gepolst en geraadpleegd, waarna zij tot de conclusie zijn gekomen, aan het ontslag het „eervol" te moeten toevoegen. Niet alleen heeft de Raad het besluit te nemen, maar de goedkeuring moet ook kunnen worden ver wacht van Ged. Staten en dan is er ook altijd een beroep door Bossers mogelijk op het Ambtenarengerecht. Volgens de ge gevens is gewoon ontslag alleen bij hoge uitzondering nodig, bv. ernstige fraude, dit met het oog op de pensioenaanspraken van de ontslagen ambtenaar. Ook wil weth. v. Nieuwenhuijzen verder meedelen, dat het Dag. Bestuur in de hedenmorgen gehouden vergadering heeft besloten dhr. Bossers ook ontslag te geven als ambtenaar ter secre tarie, eveneens per 1 Juli '50. Dit ontslag gedeeltelijk gebaseerd op dezelfde gronden als hiervoren genoemd, eveneens met het woord eervol er aan toegevoegd. Spreker zegt er niet aan te twijfelen of de heren zullen wel zoveel begrip hebben om dit voorstel aan te nemen. Te bejammeren en te verwonderen vindt hij het, dat enkele per sonen in de gemeente, ja zelfs in de provin cie, al is het dan geen krans van verheer lijking rond de persoon van Bossers span nen, toch in elk geval veel van zijn gestes vergoeilijken. Dat is absoluut niet in het belang van de gemeente St. Fiiipsland. Na deze uiteenzetting besluit de Raad met algemene stemmen aan dhr. B. Bossers met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag te verlenen als gem. ontvanger en als ambt. ter secretarie. RONDVRAAG Dhr. Stormezand vraagt naar de verbouw van de school in de A.J.Polder. De voor zitter antwoordt, dat dit een groot werk is en dat de gemeente dit jaar geen bouw volume meer krijgt. Dhr. Goudzwaard vraagt hoe het komt dat de kleine land bouwers dit jaar 6.reinigingsrechten moeten betalen. De voorzitter zegt, dat dit vorig jaar verzuimd is en dat het bedrijven zijn, die meer moeten betalen. Dhr. Quist vindt dit te ver gezocht en gaat er niet mee accoord. Zo kwam er ook een inwoners om steun in verband met de vogelpest en hij kwam niet in aanmerking, omdat hij geen bedrijf had, maar voor heffing reinigings rechten heeft hij wel een bedrijf. Dat vindt dhr. Quist niet in orde. De heer Verwijs vestigt de aandacht op verzakkingen op de gedempte sloot in de Anthoniestraat en op hetzelfde euvel in het tegelpad bij dr. Menger. De voorzitter zal dit onderzoeken. Dhr. Quist vestigt de aandacht op de riolering bij het te bouwen transformator huisje te A.J.Polder. Ook dit zal worden bekeken. De heren Quist en Stormezand vragen naar de werkzaamheden van de* gemeente werkman te A.J.Polder, die zijn uitgebreid met de Beatrixtraat. Dhr. Stormezand in formeert tenslotte nog naar de uitbetaling van de onteigende grond op de Sluis. De voorzitter antwoordt, dat dit geleidelijk wordt afgehandeld. Daarna sluiting. DE SCHOOLREIS WAS LEERZAAM EN PRETTIG De hoogste klassen van de O.L.School alhier maakten Vrijdag jl. een reisje naar Delft, den Haag, Scheveningen en het Westland. In Delft werden zij ontvangen door het hoofd van de „Hugo de Grootschooldie met de kinderen het Prinsenhof bezocht en hen de geschiedenis van de dood van Prins Willem van Oranje vertelde in dit historische gebouw. In de Prinsenkelder werden kinderen en leiders een verversing aangeboden door de Oudercommissie van genoemde school. Dit laatste kon worden beschouwd als een tegenprestatie voor de ontvangst, die deze Delftse school in Tholen werd bereid door de Thoolse Oestermij. „Bona Fides". Ook werd in Delft de Nieuwe kerk en de graftombe van de Prins van Oranje be zocht, om daarna in de cantine van de Technische Hogeschool de inwendige mens te versterken. Toen naar Den Haag, waar door de Page werd gewandeld, langs de Gevangen poort en rond de Hofvijver. Het Binnenhof was gesloten door een belangrijke bespre king van de Tweede Kamer. De tocht werd langs het Vredespaleis voortgezet naar Scheveningen. Het strandvermaak en het bezoek aan een speeltuin viel natuurlijk zeer in de smaak. Er kwam voor de jeugd nog te vroeg een eind aan. Maar er stond nog meer op het programma. Een tocht door het Westland met zijn ontelbare broeikassen, langs de Nieuwe Waterweg met zijn uit en binnenvarende zeeschepen, langs de havens van Vlaardingen, Schiedam en Rot terdam naar de voetgangerstunnel, waar dichtbij de Finse Driemaster „De Viking" gemeerd lag en nog een oorlogsschip. In de tunnel ging het gezelschap eerst 14 meter per roltrap naar beneden, op dezelfde manier weer naar de begane grond om daarna de terugreis te aanvaarden. Maar toch moest eerst nog een bezoek wor den gebracht aan een speeltuin in het Liesbos. Tegen 10 uur waren de kinderen in Tholen terug en hadden een leerzame en prettige dag achter de rug. Waar het geheel weer uitstekend verliep, komt zeker een woord van dank toe aan het onderwijzend personeel en de leden van de Ouder commissie voor de goede verzorging. DRIE DAGEN ER OP UIT De leerlingen van de Chr. Nat. School vertrokken Woensdag jl. met hun onder wijzers voor een schoolreis van drie dagen naar Voorschoten en omgeving. VAARDIEPTE De vaardiepte in de Nieuwe Haven aan de Eendracht alhier is blijkens de laatste peilingen middenvaarwaters 13 dm. ANJERCOLLECTE De ten bate van het Anjerfonds gehouden collecte bracht 53,25 op. HARMONIE „CONCORDIA" De dag nadert, waarop de Harmonie „Concordia" haar 65 jarig bestaan mag vieren. De voorbereidingen hiervoor zijn getroffen. Zoals wij reeds berichtten is een erecomité gevormd, terwijl een achttal dames zich verenigd hebben om te trachten het Festival, waarmee „Concordia" Zater dag 2 September uiting aan dit gebeuren zal geven, financieel mogelijk te maken door een beroep te doen op de burgerij. Zoals onze lezers weten was het vaandel van ons Gezelschap versleten en vergde herstel daarvan 300,Een bedrag wat niet hoog genoemd kan worden, wanneer men weet, dat een nieuw vaandel nage noeg drie-a vierduizend gulden kost, terwijl het vaandel van „Concordia" onder de mooiste vaandels in ons land wordt ge rekend. Nog afgezien van de muziekliefhebber, zal wellicht iedereen, die iets voor deze populaire vereniging voelt, de dames, die straks aan hun deur zullen kloppen om een gift voor de restauratie van het vaandel en een bijdrage voor het te houden muziek feest niet. zonder meer laten vertrekken. Voor dit festival zijn een veertiental muziekcorpsen uitgenodigd, waaronder ook uit het naburige België. Uit uw bijdrage zal het medeleven met onze Harmonie blijken. De dames die het comité vormen zijn: M. Blaas, A. Gelderblom, L.D.A. Looysen- Rooda, Adr. Sakko, M. C. van der Stel, M. Tichem, Wed. P. Verstraate. BURGERLIJKE STAND Geboren: 1. Juli: Hendrik Quaak, zn. van W. M. Quaak en J. M. Deurloo. 3 Juli: Izaak Deurloo, zn. van J. Deurloo en J. Pollie. DUIVENSPORT Wedvlucht naar St. Denis over een afstand van 322 km. J. Vermey 1, 26: D. Vaders 2, 11; C .J. Ampt 3, 5; J. v. d. Zande 4, 22, 28; A. v. Trey 6, 16, 17, 30; D. Havermans 7, 25; C. Hoek 9; J. Tholenaar 10; D. v. Driel 12; P. L. Vaders 13; D. Smit 14; L. v. Driel 15, 27; M. v. d. Zande 18; A. Keijzers 19; M. Hommel 20, C. v. d. Maas 21; Gebr. Klippel 23, C. Aarden 24; F. Nuts 29. WEG NAAR ST. ANNALAND Men zal misschien verzuchten: hè, hè, eindelijk. Ja, het is bijna zover, dat de weg Oud-VossemeerSt. Annaland voltooid is. Dat wil zeggen, wanneer er geen stagnatie komt, kan het ongeveer eind volgende week klaar zijn in de Broekse weg. Er rest dan nog een klein stukje in de gemeente Oud- Vossemeer naar de T'hoolse dijk, dat op een of andere raadselachtige manier nog steeds niet is afgewerkt. Intussen zal het al direct nodig zijn, dat nieuwe gedeelten worden herstraat, inzonderheid in de buurt van landbouwer Buijs, waar de verzak kingen het ergst zijn. Datum van officiële opening is nog niet bekend. BURGERLIJKE STAND over de maand Juni 1950 Geboren: 2 juni: Leuntje Elizabeth van Daalen, dr. van Jacob Anthonie van Daalen en Leuntje Elizabeth de Wit. 17 Juni: te Bergen op Zoom: René Alex ander Renes, zn. van Rijnier Cornelis Renes en Margaretha Johanna van Geer. 28 Juni: Franciscus Stephanus Anna Adriaansen, zn van Antonius Franciscus Adriaansen en Anna Dimphena Bolders. 29 Juni: Jan Leonardus van Vossen, zn. van Leonardus Jan van Vossen en Neeltje Heijboer. 28 Juli a.s. Inmiddels heeft het comité in de oude analen, kronieken, enz., het ont staan van deze gemeente nagespeurd en aan de hand van die ontdekkingen reeds op papier de figuren vastgelegd, welke straks in de historische optocht naar voren moe ten komen. Ontdekt is, dat onze gemeente vóór 1475 nog uit schorren bestond. Eigenaar van deze schorren was de voor iedereen vanaf het school-geschiedenisboekje be kende Karei de Stoute, hertog van Bour- gondië, Graaf van Holland en Zeeland, enz. enz. Deze Graaf „verstoutte" zich rond 1475 genoemde slikken met gulle vrij gevigheid aan zijn zuster Anna van Bour gondië cadeau te doen, waardoor het dus „land van Anna" of „Annaland" werd. Dat het later na het overlijden van Anna van Bourgondië nog werd aange vuld met „Sint" laat zich verstaan, wan neer men dat tijdsbestek in aanmerking neemt. Anna van Bourgondië liet deze schorren indijken en weinig later was Annaland be volkt. In de eind dezer maand te houden op tocht nu, brengt Karei de Stoute met zijn zuster Anna van Bourgondië een bezoek aan St. Annaland, weliswaar voorgesteld door personen van een 20er eeuwse ori- Cornelis Jacob van den Berg en van Pie- tertje Gerarda Roozemond. Overleden: Geen. Huw. aang.: 24 Juni Cornelis Hoogstrate, 27 jaar, wonende te Yerseke en Geertruida West dorp, 30 jaar, wonende alhier. Huwelijken: Geen. LOOP DER BEVOLKING Ingek. pers.: 2 Juni: Maria M. van Zetten-Hendrikse van St. Maartensdijk. 7 Juni: Johanna M. Gebraad-Heijboer van Poortvliet. 27 Juni: Cornelia J. Boomsluiter van Breda. Vertrokken personen: 6 Juni: Marina van Zetten-den Braber naar St. Maartensdijk. 6 Juni: I. Wesdorp en echtgenote naar Gilze-Rijen. 7 Juni: Maatje Verschuure naar Wol- phaartsdijk. ZANGCONCOURS BEIDE KOREN EEN le PRIJS Het was Zaterdag jl. bar druk in onze Overleden: 5 Juni: Leuntje Elizabeth van Daalen, 3 dagen oud. Gehuwd: Geen. Ingekomen: Geen. Vertrokken Albert P. Fortuin met echtgenote en zoon naar Rotterdam. Adrianus C. Havermans, naar Oost- Kapelle. COLLECTE De voor het Prins Bernhardfonds gehou den collecte bracht in totaal 54,71 op, t.w. 35,50 opbrengst verkoop foto's van het Koninklijk gezin en 19,21 verkoop speldjes. SCHOOLREIS Alle leerlingen van de O. L. School ma ken ook dit jaar weer een schoolreis en wel op Donderdag 20 Juli a.s. De tocht gaat naar Nijmegen, Berg en Dal om over Breda terug te komen, waar nog een be zoek in een speeltuin wordt gebracht. Drie bussen zijn hiervoor gecharterd. Behalve het onderwijzend personeel gaan de leden van de Oudercommissie mee om eerstge- noemden een handje te helpen. Vanzelf sprekend is deze tocht bij de jeugd reeds nu het gesprek van de daa. ONGEVAL Dhr. J. Overbeeke had het ongeluk een lid van zijn middelvinger af te klemmen bij het in een schuur rijden van éen wagen hooi. WEDVLUCHTEN Vanaf St. Denis 223 km. Llitslag J. Har- tog 1 5 6, G. de Bruine 2, V/. v. d. Male 3 en 4. Vanaf Orleans 440 km. A. Goedegebuu- re 1, Gebr. v. d. Repe 2, W. v. d. Male 3 5, G. de Bruin 4, J. L. Duijzer 6. MUTATIES Op haar verzoek is aan mej. J. Scher- penisse ontslag verleend als tijd. ambtenares ter secretarie in verband met een benoe ming als administratieve hulp op het kan toor van Notaris Bierens. Dhr. A. de Muijnck, voorheen admini stratieve hulp op het kantoor van de Land- bouwvereniging „Eiland Tholen" werd tij delijk aan de veiling benoemd. SCIETWEDSTRIJDEN Het lag in de bedoeling van de schiet vereniging „Prinses Juliana" om half Juli schietwedstrijden te houden in verband met het 40-jarig bestaan dezer vereniging. Om standigheden dwongen echter deze uit te stellen tot 5 en 12 Augustus a.s. VERJARINGSFONDS In het 2e kwartaal van dit jaar leverde het verjaringsfonds van de plaatselijke af deling van „Het Groene Kruis" 188,55 op. Zeker ook namens de verpleegde zie ken, waarvan de verpleging werd mogelijk gemaakt door deze afdeling, worden de jarige gevers dank gebracht. Jammer was wel, dat nog verschillende jarigen in dat kwartaal de „retour-envelop" hebben ver geten. NUMMER TWEE Vorige week meldden we nog, dat een zoon van dhr. J. Moerland zijn pols brak. De andere dag was het zijn 8-jarig doch tertje, dat zodanig kwam te vallen, dat ze haar elleboog brak en ook in het Bergse ziekenhuis moest worden behandeld. DE HISTORISCHE OPTOCHT Reeds eerder maakten we er melding van dat door de Oranjevereniging alhier ter gelegenheid van het 450-jarig bestaan van de gemeente St. Annaland een feest wordt georganiseerd, te houden op 27 en gine, maar toch in elk geval in de kleder dracht uit de 15e eeuw. En zo ook het gevolg, bestaande uit hofdames, ridders en pages. Komend vanuit de richting Oud-Vosse meer, worden ze op het huidige schoolplein ontvangen door de Rentmeester Beooster- schelde Guy van Baanst, die de hoge gas ten voorstelt aan de Baljuw en Schepe nen van St. A.nnaland. Na de ontvangst volgen toespraken door de Baljuw, door Anna van Bourgondië, door Karei de Stoute en door de Rentmees ter. De laatstgenoemde nodigt het gezel schap uit voor een rondgang door de ge meente. Tijdens de toespraken wordt men weer even in de 20ste eeuw verplaatst, daar deze door een luidspreker worden uitgezon den. Ook de rondgang door de gemeente heeft nog een moderne kant, aangezien „Accelerando" vier eeuwen na A.nna van Bourgondië opgericht voor muzi kale begeleiding zorgt. Het zou hier teveel plaatsruimte vergen de medewerking, indeling, enz. op te som men, maar wil men dat precies weten, dan zal het voor deze festiviteiten uit te ge ven programma wel de gewenste ophelde ring geven. De tractatie aan de schoolkinderen wordt nog nader uitgerekend, zodat we hierover wellicht later nog enige mededeling kunnen doen. BURGERLIJKE STAND over de maand Juni 1950 Geboren: 8 Juni: Cornelis Adriaan, zn. van J. Hage en G. C. Bogert. 15 Juni: Adriana Jacoba, dt. van A. Bur gers en G. Slager. Gehuwd: 1 Juni: Leendert C. v. d. Klooster 28 jr. en Hendrina M. van Moort, 24 jr. Overleden: 29 Mei: te Bergen op Zoom: Abraham van Luijk, 75 jaar. 5 Juni: Cornelis M. Rijnberg, 76 jaar, echtgenote van A. v. d. Merbel. 24 Juni: Janna Vroegop, 73 jaar, echt genote van P. van Luijk. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: P. J. van Engeldorp-Gastelaars en gezin van Hontenisse. Vertrokken: Andries Bouman naar Amsterdam, Cornelis Geluk naar Zaamslag. Jacob J. de Muijnck en gezin naar Lange Ruige Weide. Frans v. d. Male en gezin naar B.o.Zoom. UITGESTELD De in deze gemeente onder auspiciën van de Stichting Dorpsgemeenschap te houden bazar is een week uitgesteld. Zij wordt thans georganiseerd tegen Vrijdag 4 en Zaterdag 5 Augustus a.s. WEDVLUCHTEN 1 Juli hield de Vale Doffer een wed vlucht vanuit Orleans (Fr.) Gelost om 7.30 uur, aankomst 1ste duif 2.53.4. Uitslag: J. v. Haaften 1; R. Leune 2, 4; C. Moerland 3; Gebr. v. d. Reest 5; M. Steendijk 6; Een gecombineerde oefenvlucht van „De Vale Doffer" en „Steeds Sneller" werd op 1 Juli met jonge duiven gehouden vanuit Roosendaal. Uitslag: P. G. v. d. Berg 1; Gebr. v. d. Reest 2,7; C. Moerland 3, 10; M. Steendijk 4, 5, 6; J. v. Dalsen 8, 9. BURGERLIJKE STAND over de maand Juni 1950 Geboren. 18 Juni: Leendert Gerardus, zoon van gemeente, toen ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der plaatselijke zangver eniging „De Lofstem" 22 zusterzangkoren uit alle delen van onze provincie waren opgekomen om aan het concours deel te nemen. Toch liep het nog niet precies, zoals men aanvankelijk had gedacht, nl. dat alle koren ongeveer tegelijk zouden aankomen. Een enkeling liet in deze verstek gaan. Niettemin loonde het nog best de moeite de honderden zangers in onze gemeente te zien arriveren. Ook op het terrein van de Stich ting Gemeenschap St. Maartensdijk kwamen er van lieverlede meer bezoekers, zodat dit uiteindelijk zeker niet is tegengevallen. En tegengevallen zijn ook niet de prestaties van de beide plaatselijke zangkoren. Daar was het de jubilerende vereniging zelf, die nog een eerste prijs wegsleepte, nadat ze voor afwerking van haar programma een hartelijk applaus van alle aanwezigen had gekregen. En daar was ook de plaatselijke zusterver eniging V.Z.O.S. die een uitstekende prestatie leverde. Zo was het voor de Smerdiekse zangers een goede dag. Het was tenslotte burgemeester Bouwense, die de reeds lang verbeide uitslag bracht van het concours, welke uitslag we hier laten volgen: Prijs 3e afdeling Pnt 1. Ned. Herv. Kerkkoor, Axel 192 1. Zanglust, Koudekerke 189 2. Meisjeskoor „Laetitia" 's Heerenhoek 175 2. Harmonie, Krabbendijke 146 2. Gem. Koor 's Heer Abtskerke 170 2e afdeling 1. U.D.I. Oost- en West-Souburg 207 1. Schoondijke's Gem. Koor 204 1. Zang en Vriendschap, Wissenkerke 188 2. Ons Genoegen, Kats 157 2. Zang Veredelt, Kortgene 151 3. V.Z.O.S., Renesse 137 Tot Oefening en Ontsp. Borssele kon het niet verder brengen dan 117 punten en had geen prijs lste afdeling 1. Zuid-Bevelands Dameskoor, Goes 205 2. Haamsteeds Zangkoor, Haamstede 159 Afdeling Uitmuntendheid I. V.Z.O.S., St. Maartensdijk 205 1. Arti et Amictiae, Goes 189 1. Zuiderstemmen, Hansweert 189 2. Zanglust, Wilhelminadorp 174 Ere-afdeling 1. Cresendo, Hoek de beste van dit concours 213 1. Nieuw Leven, Yerseke 187 1. Cresendo, Kruiningen 185 1. De Lofstem, St. Maartensdijk 182 2. Nu met Hope, Burgh 172 Het koor „Cresendo" te Hoek, onder leiding van de heer J. Kouseniaker verwierf met 213 punten de wisselbeker. Bij aankomst in de met vlaggen ver sierde „smalle stad" werden de verenigin gen ontvangen door burgemeester Bou wense, die hen en het Bondsbestuur har telijk verwelkomden en de jubilerende ver eniging „De Lofstem" gelukwenste. Ook de heer Th. L. Jonker, voorzitter van de Zeeuwse Bond feliciteerde „de Lofstem" en wenste haar nog meer lauweren toe. Fe licitaties van de Muziekvereniging en zus tervereniging „V.Z.O.S." ontbraken even min. Voor afmars naar het sportterrein werd gezamenlijk het Bondslied gezongen. DE OUDJES OP REIS V/oensdag jl. maakten de oudjes van St. Maartensdijk een uitstapje naar Oosterhout en omgeving. In totaal waren er 24 auto's, voorafgegaan door 2 motorordonnansen. Het weer werkte niet mee, maar toch wa ren de oudjes zeer voldaan, 's Avonds wer den ze opgewacht door het muziekcorps M.V.K. Dhr. Meulstee dankte namens de Ouden van Dagen de burgemeester en allen ÖOOR 11) Ze luisterde gespannen toe. „En het grote huis op de hoek van de Liteinaja en de Wiborgskajastraat Staat dat er nog Hij knikte. „Daar woont nu de militaire gouverneur.' Even vlamde een toornige gloed in haar ogen, toen haalde ze berustend de schouders op. „Nitsjewo Daar kunnen we niets aan veranderen. Maar ik kom u om hulp vragen voor mijn broer. U was immers enkele maanden geleden nog in Rusland Misschien hebt u wel vertrouwde kennissen of vrienden in de omgeving van Tasjkent?" Alexandrow knikte geestdriftig. „Mijn gehele familie woont in die streek. Dnjoroslav ligt op veertig werst van Tasjkent en in Iljinskoje heb ik ook vrienden. Wil ik u hun adres geven, of kunnen zij iets voor u doen, dat ik hun kan vragen Natasje boog zich naar hem voorover en keek hem ernstig aan. „Mijn moeder en ik maken ons erg ongerust over Kolja, mijn oudere broer. Hij is in Rusland en zijn laatste bericht was uit Tasjkent. Maar dat is bijna zes weken geleden en na die tijd hebben we niets meer van hem gehoord." „Als het er alleen om gaat om bericht te krijgen over iemand, die in Tasjkent of omgeving is, heb ik geen familie of kennissen nodig", zei Alexandrow beschermend. „Ik kan van de ambassade uit immers telegraferen met het districtscommissariaat daar." Toen hij haar verbazing zag, bedacht Alexandrow, dat hij nog niet had verteld, dat hij op het gezantschap werkte. „Ik ben immers secretaris op de ambassade", verduidelijkte hij. „Binnen twee dagen kan ik bericht hebben over elke persoon in de Sowjet-Unie." „U werkt op de ambassade herhaalde Natasja langzaam. „Maar daar informeert men toch nauwkeurig naar het personeel?" Ze fronste de wenkbrauwen en keek in plotseling wantrouwen naar de jongeman tegenover haar. „Dan speelt u dubbel spel U kunt geen vijand van het regiem zijn. Dat wapenbord is niet het uwe Alexandrow begreep haar onverwachte verandering niet. „Wat heeft dat bord met mijn werk op het gezantschap te maken Ik begrijp u niet", antwoordde hij verward. Het meisje tegenover hem kreeg een kleur van verontwaardiging. „U ontkent het niet eens. Dat bord was dus alleen een hulp middel, een vals uithangbord", antwoordde ze bitter. „En ik heb het niet doorzien." Haar mond beefde en Alexandrow zag de tranen in haar ogen springen. „Ik liet mij misleiden. Hoe kon ik ook verwachten dat een landgenoot, die het wapenbord van een eerlijk geslacht boven zijn werktafel heeft hangen, een vijand is Myra vertelde dat ze u vaak in gedachten naar dat bord had zien kijken. Het was de enige herinnering, die u uit Rusland had mee gebracht. U hebt uw rol goed gespeeld en ik ik heb u de verblijfplaats van mijn broer gezegd. Misschien was hij niet in gevaar, maar kon hij alleen geen bericht sturen. Misschien hadden uw handlangers van de Tcheka hem nog niet in hun klauwen gekregen. Misschien heb ik hem nu verraden. O, ik haat u. Ik haat u Alexandrow besefte plotseling de omvang van het misverstand, waaraan hij onschuldig was. Een ogenblik was hij als verstard. Dit meisje behoorde dus tot de vijanden van het volk. Ze had Maar ze was van zijn leeftijd. Ze kon aan de gruwelen van de tsarenperiode geen deel hebben gehad. Ontaarde adel Onzin. Dit meisje leek op zijn zusje. Ze kon niet slecht zijn. Een ongekend gevoel van medelijden welde in hem op, toen hij haar woedende verontwaardiging, haar wanhopige zelfbeschuldiging, hoorde. „U behoeft niet bang te zijn dat ik u of uw vroer leed zal doen", zei hij. „Ik ben geen verrader. Dat wapenbord is een aandenken van mijn moeder. Ik heb er niet eens aan gedacht, dat het voor iemand anders een bepaalde betekenis kon hebben. Gelooft u mij, ik wil u alleen maar helpen." „Hoe kan ik u geloven U bent ambtenaar van die regering Ze maakte een gebaar van afschuw, dat Alexandrow trof als een zweepslag. „Uw gezantschap spionneert en verspreidt valse be richten. Uw collega's verkopen gestolen juwelen, waaraan bloed kleeft. Ik weet het. Iedereen weet het „Wij verkopen geen gestolen juwelen", antwoordde Alexandrow verontwaardigd. „Rusland heeft het recht zijn kroonjuwelen te verkopen en daarvoor nuttiger dingen aan te schaffen." „U noemt het natuurlijk geen gestolen goed, maar onteigend volksbezit", zei ze scherp. „De armband, die mijn moeder bij haar huwelijk van haar grootvader kreeg, hoort daar ook bij. En ons huis op de hoek van de Wiborgskajastraat. Beschouwt u dat wand bord ook als kroonbezit Het bloed steeg Alexandrow naar het hoofd. „Dat bord is door mijn moeder voor mij gekocht Het meisje viel hem driftig in de rede. „Kocht uw moeder het van de graaf, wiens familiewapen het afbeeldt Of hebt u er nooit aan gedacht dat dit wapenbord geroofd familiebezit van een ander is Alexandrow antwoordde niet en zij voelde, dat haar striemende woorden hem dieper hadden gekwetst, dan ze bedoeld had. „Misschien hebt u er nooit over gedacht, omdat zo n boord voor u geen bijzondere betekenis heeft", vervolgde ze zachter. „Als je eigen familie ook tot de slachtoffers behoort, voel je die dingen natuurlijk scherper." „Ik heb er nooit aan gedacht", zei hij triest. „Ik ben geboren in het socialistische Rusland. Ik heb er gestudeerd en ik heb mij naar Parijs laten uitzenden om mijn vaderland te dienen. Ik was er altijd van overtuigd, dat onze sowjet-staat een ideaal was voor ons volk en een toonbeeld voor alle andere volkeren. Eerst sedert ik hier woon en het leven van de mensen hier heb leren kennen, ben ik gaan inzien, dat wij achter staan bij de rest van Europa. Maar die achterstand kunnen we inhalen. Ons land is groot en rijk. Het is geschapen voor welvaart." Natasja knikte. „God schiep Rusland, maar de mensen maakten er de Sowjet-Unie van. Misschien zullen ze hun schennis nog eens inzien en dan zullen alle Russen, die van goede wil zijn, samen werken aan de opbouw van hun land, inplaats van elkaar te bestrijden." Alexandrow keek haar ernstig aan. „Ik wil u niet bestrijden. Ik heb beloofd u te helpen en ik wil die belofte houden. U bent tegen óns verbitterd, maar u moet niet denken dat wij misdadigers zijn. Ik kan het bewijzen, als u mij toestaat u te helpen." Ze kleurde om de blik van bewonderende aanhankelijkheid in zijn ogen. „Ik ben er zeker van dat u een eerlijke idealist bent, maar hoeveel van uw collega's zijn dat Ik wil uw hulp zo graag aannemen. Het gaat misschien om het leven van mijn broer. Maar u mag er niemand anders bij betrekken. U vertrouw ik, de anderen niet." (Wordt vervolgd) -"i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 2