COURANT WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE Het Hoge bezoek in de Pers* 6e Jaargang No. 32 23 Juni 1950 DE HOGE GASTE EN HAAR GEVOLG Het was goed kwart over één toen er een deining ging door de menigte Thole- naars, die zich bij de brug hadden opge steld om de aankomst van de verwachte gasten bij te wonen. En niet alleen de schoolkinderen drongen naar voren om te zien wie er nu allemaal wel uit de grote auto's stapten. Dat zagen ze al spoedig. Mevrouw Roosevelt, haar zoon Elliott, haar twee kleinkinderen, de 16-jarige Chandler en de 14-jarige Elliott Jr. Aanwezig waren reeds Selden Chapin, de Amerikaanse am bassadeur met de ambassaderaad Robert Coe, mr. Huyler, directeur van het United Nations Information Service, de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de Griffier der Staten ir. B. D. H. Teilegen met hun echt genoten en burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven van Tholen. DE SPOEDBESTELLING Nauwelijks had Dinsdagmiddag jl. Mevr. Roosevelt met haar gevolg voet op Thoolse bodem gezet of de postbeambte, de heer P. H. van Elsacker bood de hoge gaste een brief aan, die dezelfde morgen in het Thoolse postkantoor was gearriveerd, bestemd voor Mevr. Roose- velt. De Thoolse tante Pos liet er dus geen gras over groeien en zorgde voor een spoedbestelling. Bravo De Commissaris en Mr. v. d. Hoeven verwelkomden de gasten op Thoolse bodem en meteen was daar al een aardig inter mezzo, toen postbode P. H. v. Elsacker aan Mevr. Roosevelt een brief overhandigde, die dezelfde morgen op het Thoolse postkantoor was aangekomen. Spoedig ging het weer verder ons eiland in. OUD-VOSSEMEER WACHT VOL ONGEDULD „Nou ist toch tied", kon men verschillende malen horen rondom het Oud-Vossemeerse ongedwongen sfeer was het daar. In een korte en vlotte speech zei Mevr. Jekel het een grote eer te vinden, Mevr. Roosevelt te mogen ontvangen. Ze betuigde, dat de bewoners van Huize Roosevelt haar een warm hart toedragen en een grote bewon dering hebben voor haar werk in het be lang van de mensheid en hetgeen zij doet voor de vrede. De gastvrouw eindigde met: „Ik hoop dat U nog vele jaren gegeven mogen worden om Uw werk voor de vrede voort te zetten, dat U alleen kunt doen." Zij bood mrs. Roosevelt een antiek brei- bakje aan en haar twee dochtertjes, de 15-jarige Catolijne en. de ,14-jarige Mary deelden aan de kleinkinderen van Mevr. Roosevelt doosjes met babbelaars uit. Haar zoon Elliott Jr. kreeg een paar klompjes. Allen zetten hun handtekening in het her inneringsalbum van mevrouw Jekel. Ook de dokter was begrijpelijk zeer vereerd met dit hoge bezoek. Alle kamers in huize Roo sevelt werden bezichtigd, voor het gezel schap zich naar het gemeentehuis begaf. WIE DE THOOLSEPOP VERVAARDIGDE Aan Mevr. Roosevelt werd Dinsdag een pop in „Thoolse klederdracht" aan geboden. Dat staat in ons verslag, maar daarbij wordt niet vermeld wie die pop maakten en... het voornaamste de kleren vervaardigden. Kleertjes, die deze dames vermaakten uit de van grootmoeders overgebleven garderobes. De oude, maar goede stof voor het „keus", de fijne en bekende Thoolse kant voor de muts, de gouden versier sels, het was alles origineel en compleet. Belangeloos werd dit door deze dames gegeven en vervaardigd. Ze hadden dan ook eer van hun werk. Het waren: Mevr. Dubois-de Meyer Mevr. Hanse-Soetens Mevr. Jekel-Laban Mej. M. v. Luijk. DE BURGEMEESTER SPREEKT Het gemeentehuis was tjokvol, toen de burgemeester zich tot Mevrouw Roosevelt richtte, die was gezeten onder de schoor steenmantel met de schilderij, waarop het wapen Rosevelt. Hij sprak als volgt: Zeergeachte Mevrouw Roosevelt, Toen ik ruim dertien jaar geleden, de twintigste Januari 1937 door middel van de Columbia Broadcasting System het voor recht had vanuit dit gebouw, bij gelegen heid van de tweede ambtsvestiging van wijlen Uw echtgenoot, President Roose velt, na de Amerikaanse Gezant, Zijne Ex cellentie Granville T. Emmet, enkele woor den te mogen richten tot de luisteraars in Amerika, mocht ik de hoop uitspreken dat deze uitzending mocht leiden tot een nau wer contact tussen Amerika en Oud-Vosse- meer en dat wij het genoegen zouden heb ben in de toekomst menig belangstellende Amerikaan te mogen ontvangen in dit ge meentehuis. Weinig vermoeden had ik toen, geachte Mevrouw Roosevelt, dat ik nog eenmaal het voorrecht en de eer zou hebben U hier te mogen verwelkomen. Het Gemeente bestuur van Oud-Vossemeer acht het zich een zeer grote eer weest U daarvan verzekerd dat U tijdens Uw kort ver blijf in Nederland gelegenheid gevonden hebt ook ons kleine dorp te bezoeken. De geschiedenis leert dat eenmaal, eeuwen geleden, een der voorvaderen van Amerika's grote President, Oud-Vossemeer verlaten heeft om scheep te gaan naar Amerika om daar een betere toekomst te zoeken. OUD-VOSSEMEERS NIEUWS UIT 1900 23 Juni 1900 vandaag precies 50 jaar geleden was het belangrijkste nieuws, dat uit Oud-Vossemeer in het toen ver schijnend weekblad werd gemeld: „De kermis behoort weer tot het ver leden en een eerlijke begrafenis zou slechts weinigen zuur doen zien. Een draaimolen, een koekkraam en de schouwburg der firma Bakker, die zeer slechte zaken maakte, was alles wat de kermis te zien gaf, terwijl de lief hebberij onder de ingezetenen om drukte te maken ook al heel gering scheen." Nou, dan is er een halve eeuw later in diezelfde week heel wat meer te zien geweest in Oud-Vossemeer. Immers, naast de voornaamste Bezoekers, was de gemeente gevuld en vervuld van alles wat met de meeste spoed „nieuws" kon brengen, van fotograaf tot filmwagen toe, van een verslaggever voor de Een- drachtbodetot een reporter van de W ereldomroep. ontvangen ter hand te stellen. De heer P. II. v. Elsacker over handigt haar de brief. Wij hopen van harte dat Uw verblijf van vandaag in onze gemeente U niet zal doen zeggen, dat deze Roosevelt groot gelijk had Oud-Vossemeer te verlaten, doch dat U steeds met veel genoegen zult mogen terugdenken aan Uw kort verblijf hier. Wij hopen dat Oud-Vossemeer nog vele jaren in Uw herinnering zal blijven en zou den het ons een eer achten als U bereid was als aandenken aan Uw bezoek van vandaag te aanvaarden een klein bewijs van dank onzerzijds van LIw komst. Namens het gemeentebestuur van Oud- Vossemeer moge ik U aanbieden een al bum met foto's uit deze gemeente en een pop in Thoolse klederdracht, waarvan de kleding vervaardigd is door de bewoonster van Huize Rosevelt en enige andere da mes vlak bij dit huis wonende. Moge het zien van deze foto's en van deze pop U vaak in herinnering brengen het eenvoudige dorpje Oud-Vossemeer op het eiland Tholen, het dorpje, dat trots is eenmaal een van Amerika's grootste burgers in zijn gemeentehuis te hebben mogen ont vangen. Mevr. Roosevelt beantwoordde de bur gemeester, hem en de inwoners hartelijk dankend voor de gulle en hartelijke ont vangst. DE ROSEVELTS EN VAN ROSEVELTS De burgemeester van Oud-Vossemeer had een 20 personen met de naam Rose velt verwacht. Het waren er ongeveer 50, die zich van die naam in Vosmeers ge- meentehuis bevonden. Namens hen sprak de heer A. F. van Roosevelt de Ameri kaanse gast toe en bood haar een platte grond van Oud-Vossemeer aan. Zijn broer, de heer F. A. van Roosevelt, burgemeester van Schoondijke, deed het in het Frans en zei er trots op te zijn, dat ze hier was gekomen. Hij hoopte, dat het bewijs van de afstamming uit Oud-Vossemeer nog eens definitief geleverd zou worden en dankte voor de steun, die na de bevrijding uit Amerika is ontvangen. TOCH NOG EEN ROSEVELT IN ONS EILAND Men dacht dat er in ons eiland geen „Rcsevelts" meer waren, maar door de komst van burgemeeste Bouwense in St. .Maartensdijk kwam er toch weer een „Ro- evelt op ons eiland, nl. zijn echtgenote. Burgemeester Bouwense dankte voor het vele, dat wijlen president Roosevelt heeft gedaan en zijn echtgenote bood een wapen van de Roosevelts aan. Tenslotte besloot Mevr. De Koning uit Oud-Beierland de reeks van aangeboden cadeaux met een lang bewaard familiestuk: een stuk glaswerk met het wapen der Roosevelts en een ins criptie. Nog voor de koffiemaaltijd vertoonde het gezelschap zich op het bordes van het gemeentehuis, luide toegejuicht "door de me nigte, toegezongen door de schoolkinderen met het wat al te hoog ingezette Zeeuws Volkslied en toonden de kleinkinderen van Mevr. Roosevelt de vele ontvangen cadeaux aan de Vosmeerse jeugd. Geposeerd werd met de gehele familie Roosevelt, Rosevelt en Van Roosevelt voor de fotografen. Het waren mej. Gunst-de Graaf en mej. de Wed. Rijstenbil uit Oud-Vossemeer die in Thoolse dracht de koffie brachten bij Mevr. Roosevelt. Bij de koffiemaaltijd bleek, dat de burge meester op niet meer dan een 20-tal fa milieleden had gerekend. Niet dat er niet genoeg was, maar de ruimte was niet be- EEN HALVE EEUW GELEDEN EN NU In 1900 kon men een bericht lezen in de kranten, waarvan men deze week weer iets terug vindt, nl. het volgende: Het Gemeentehuis te Oud-Vosse meer, eigendom der Ambachtsheren, is versierd met een ouderwetse schoor steenmantel, waarom in kleuren de wapens der Heren, die in de tijd toen de schoorsteenmantel werd geplaatst, deelgercchtigden waren en wel van: Van Roseveld, Van Sprangen Erinerius, Ten Hage, Snouck, Hur- gronje. Van der Perre, Huyssen, De Crane, Godin, Caen, Schorer, Van den Brande, Isehee en Van der Stel. In het midden is geplaatst een fraaie schilderij, voorstellende een vrouwen figuur, de Gerechtigheid, gewapend met zwaard en weegschalen en een aantal bijversierselen, geschilderd door de Hol landse schilder J. Xavery, d.d. 1758." Zo luidde het bericht, dat na 50 jaar weer nieuws werd. GOEDEN DAG EN HARTELIJK DANK „Goodbye, goodbye" en „thank you very much". Met deze woorden nam Mevr. Roosevelt afscheid van de inwoners van Oud-Vossemeer, die dit ogenblik nog lang zullen herinneren. Per auto naar de veer pont en toen naar de Brabantse kant, waar afscheid werd genomen van de Commis saris, de burgemeester en mr. Heyse die Mevr. Roosevelt nog een fotocopië beloof de van de handtekeningen der Roosevelts, voorkomende in het oude notulenboek van de Ambachtsheerlijkheid. ZEER TEVREDEN was de Commissaris, die schier overal te gelijk was, over het verloop van het be zoek, waarop ons eiland trots is en wat Oud-Vossemeer in het bijzonder zich lange tijd zal weten te herinneren. Alle landelijke dagbladen en de provin ciale pers gaven behoorlijke of zelfs uit gebreide verslagen van het bezoek van Mrs. Roosevelt aan Oud-Vossemeer. Het zal voor onze lezers interessant zijn daaruit nkele grepen te kunnen lezen. Alle bla den kwamen met een verslag op de front pagina. Trouw! „Mevr. Roosevelt ontmoet vijf tig familieleden. Bezoek aan het voorvader lijk huis. De bevolking van de oude am bachtsheerlijkheid Oud-Vossemeer heeft me vrouw Eleanor Roosevelt gistermiddag een hartelijk Zeeuws welkom toegeroepen, toen zij naar deze gemeente kwam, waar naar zij aanneemt, de voorvaderen van wijlen haar echtgenoot, president Roosevelt, ge woond hebben. Een vijftig Rosevelts en Van Rosevelts uit geheel Zeeland en daar buiten wachtten in het uit 1767 daterende raadhuis." MEVROUW ROOSEVELT BEZOEKT OUD-VOSSEMEER Mevrouw Roosevelt heeft Dinsdagmiddag, vergezeld door de Amerikaanse ambasadeur een bezoek gebracht aan de gemeente Oud-Vossemeer op het eiland Tholen, waar zij door de bevolking op zeer hartelijke wijze werd verwelkomd Tijdens haar wandeling door Oud-Vossemeer Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1..per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Oud-Vossemeer in't middelpuntdoor bezoek Mvr. Roosevelt Zelfs al leest U alleen maar de Eendrachtbodc, dan moet het U nog bekend zijn, welk een grote dag Oud-Vossemeer deze week had door het bezoek van Mevr. Roosevelt. Laat staan dan wanneer U een of meer' dagbladen leest en een radio hebt, die grote verslagen brachten en waardoor U een reportage kon beluisteren, die ons eiland even in het middelpunt van de landelijke, ja de wereldbelangstelling plaatste. En als vertegenwoordigend orgaan van deze streek zijn we met de Oud-Vossemeerse inwoners en met alle eilandbewoners trots op het gebrachte bezoek. Wanneer Mevrouw Roosevelt zelf verklaard, dat de familie Roosevelt in elk geval uit Nederland afkomstig is, wanneer het voor ons vast staat, dat er heel vroeger een streek bij Tholen was die het „Rosevelt" heette en hieruit later deze geslachtsnaam ontstond, waarom zouden we dan niet aannemen, dat wijlen de grote Amerikaanse president uiteindelijk afstamt van voorvaderen, die hun woonplaats te Oud-Vossemeer hadden Elders in Nederland is er immers niets, die deze mening zou kunnen weerleggen Het werd een hartelijk en ongedwongen bezoek aan Oud-Vossemeer, waardoor de band tussen de familie Roosevelt en Nederland, door dc generaties heen aangehouden, zeker is verstevigd. MEVROUW ROOSEVELT BEZOEKT OUD-VOSSEMEER Mevrouw Roosevelt heeft Dinsdagmiddag, vergezeld door de Amerikaanse ambasadeur een bezoek gebracht aan de gemeente Oud-Vossemeer op het eiland Tholen, waar zij door de bevolking op zeer hartelijke wijze werd verwelkomd Op het gemeentehuis werd zij toegesproken door de burgemeester van Oud- Vossemeer en de burgemeester van Schoondijke, bij welke gelegenheid aan Mevrouw Roosevelt enige geschenken werden aangeboden Mevrouw Roosevelt dankt hartelijk voor al de gaven Bij de aankomst van Mevr. Roo sevelt op het eiland Tholen, gaf ook de PTT blijk van activi teit door haar direct na de be groeting door de Commissaris der Koningin een brief, welke juist voor haar was paald groot in het gemeentehuis om het gehele gezelschap een behoorlijke plaats te geven. Maar in zo'n geval behelpt men zich toch wel. IN DE KERK De wachtende menigte buiten had er een half uurtje wachten voor over en zag het gezelschap opnieuw, toen het zich naar de Ned. Herv. Kerk begaf, waar het Ds. van Putten was, die Mevrouw Roosevelt het zilveren doopbekken en de twaalfarmi- ge lichtkroon toonde, geschenken van Ro sevelts uit het verleden. Bij het verlaten speelde de organist het Amerikaanse volks lied; een plechtig ogenblik. gemeentehuis, waar de steeds aangroeiende schare vol ongeduld de verwachte auto's verbeiden. Overal de wapperende driekleur en uit het gemeentehuis ook nog de Ame rikaanse en Oud-Vossemeerse vlag. Toch hadden de belangstellenden al genoeg te zien. Daar waren de persfotografen, daar was de reportage wagen van de Wereld omroep, daar was een filmauto van Poly- gon-nieuws, daar kwamen geregeld de families Rosevelt en Van Rosevelts op het gemeentehuis af, daar kwam ook Mevr. Jekel in Thoolse klederdracht en daar was nog zo veel meer, dat de belangstelling kon trekken, zoals de bedrijvige maar rustige bode met z'n ketting bm, de burgemeester, die nog een laatst bevel of wenk gaf, de raadsleden waaronder de bejaarde wethou der Dane rustig zijn pijpje rokend, de popu laire gemeente secretaris en zijn echtgenote, de politie die steeds weer de baan moest vrij maken, de schoolkinderen der laagste klassen van alle Oud-Vossemeerse scholen, een groepje patiënten uit Vrederust die onder geleide een wandeltocht naar deze op die dag zo belangrijke plaats hadden ge maakt, allen wachten ze vol ongeduld tot de roep klonk daar komen ze IN HUIZE „ROOSEVELT" Ze waren er in Oud-Vossemeer. Een hartelijk applaus van de menigte begroette .Mevr. Roosevelt en haar gevolg, die wer den verwelkomd door de burgemeester mr. J. J. Versluijs en echtgenote, de gemeente raadsleden en door mr. J. H. C. Heyse uit liddelburg, buitengewoon lid van de Raad ran Bestuur van de Ambachtsheerlijkheid Oud-V ossemeer. Daarna werd Mevr. Roosevelt begroet docr een delegatie Ambonneezen, die bloe men aanboden en zichtbaar ontroerd waren, toen de Amerikaanse gast hun de hand drukte. Tussen de rijen belangstellenden ging het eerst naar Huize Roosevelt, wuivend naar alle kanten, en met een bijzondere groet voor een zieke, die voor het raam genoot van deze gebeurtenis. Mevr. Jekel kwam met spoed uit het gemeentehuis, maar kon nau welijks meer haar eigen woning binnen om de gasten te verwelkomen. Een bijzonder

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1