WEEKBMD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLflND UIT EIGEN LAND De Organisatie van de Kraamzorg Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT S V O R O L de beste garantie tegen tandbederf ZOMERZEGELS BRENGEN HULP IN NOOD ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN 6e Jaargang No. 31 16 Juai 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.— per kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter -Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen UIT HET BINNENHOF UIT NIEUW-GUINEE Dezer dagen was in de Tweede Kamer de verhoging van schade loosstelling voor de kamerleden aan de orde. De grondgedachte van deze wet meent, dat het voor personen uit alle lagen van het volk mogelijk moet zijn het lidmaatschap van de Tweede Kamer te bekleden. Thans is dit naar de mening van ve len onmogelijk door de hoge ou- kosten en lage vergoedingen. Het wetsvoorstel beoogde dan ook de bedragen te verhogen van 60(10, voor alle leden tot 7200,'voor hen, die in Den Haag of niet meer dan 25 km van daar wonen; tot 7800,-— voor hen die meer dan 75 km van de residentie verwijderd wonen en aan de nog verder wo nende leden tot 8400,'De voor zitter zou bovendien 7200,per jaar extra krijgen. Bij behandeling bleken de com munisten zoals gewoonlijk te gen te zijn. De heer Schouten (A.R.) sprak namens een minder heid in zijn partij, welke tegen het voorstel was. Hij meende, dat het beter ware de verhoging niet zo groot te maken om bezuinigingsre denen en het psychologische effect op de volksopinie. Min. Teulings, die het wetsontwerp verdedigde, meende, dat het argument van de onjuiste invloed op de volksmening niet steekhoudend was, daarbij wij zend op het buitenland, waar de vergoedingen veel hoger zijn. Het ontwerp werd tenslotte aangenomen met 73 tegen 11 stemmen (C.P.N., 4 A.R. en S.G.P.). Juiste bezuiniging Waren er slechts enkele kamer leden, die tegen de verhoging stem den uit zuinigheidsoverwegingen, de leidse studenten gaven daaren tegen een voorbeeld van juiste be sparing. Zij herdenken dit jaar het 75e lustrum van hun Universiteit, dat in grootse stijl gevierd zal wor den, zonder de tonnenverslindende maskerades, zoals die vroeger ge houden werden. De studenten heb ben zich de moeilijkheden van land en volk gerealiseerd en hebben daarom van dit deel der festivitei ten afgezien. De thans 375 jaar oude universiteit, blijkt dus nog vi taal genoeg te zijn om beslissingen te nemen -ook al zijn deze minder prettig wanneer zoiets in het al gemeen belang nodig is. Het be drag, dat uitgespaard wordt, heeft natuurlijk op de milliarden die wij jaarlijks tekort komen, weinig te betekenen. Het gaat echter hier niet om deze som gelds, doch om de geest, die er uit spreekt. Uit Nieuw Guinee Minder goede berichten komen uit Indonesië. Pres. Soekarno heeft daar bij twee verschillende gele genheden de opneming geëist van Nieuw-Guinee in de djocjase een heidsstaat. De reacties in Neder land waren niet groot. Typisch is echter de houding van Australië. De vertegenwoordiger van dit land in de Veiligheidsraad, toonde zich altijd een felle tegenstander van de Nederlandse politiek inzake Indo nesië, wanneer de kwestie in die raad behandeld werd. Nu echter het geenszins uitgesloten is, dat Australië Indonesië tot buur krijgt in Nieuw-Guinee is de houding van Canberra geheel anders. „Imperia lisme" noemt het de eis van de R.I.S., terwijl het vroeger „gerecht vaardigd streven tot souvereiniteit" genoemd moest worden. Wel heel duidelijk blijkt de bedoeling van UIT „LA LIBRE BELGIQUE" Australië echter, wanneer de minis ter van Buitenlandse Zaken Spen cer zegt: „Australië geeft er de voorkeur aan dat Nederland dit ge bied blijft besturen, doch wanneer Nederland hier zou wegtrekken, dan moet dit gebied bij het Austra lische deel gevoegd worden." Critiek Meer rumoer wordt er gemaakt over het geschenk van Nederland aan Canada, als blijk van waarde ring en dankbaarheid. De regering betreurt dit en zij meent ons in ziens terecht dat dit een slechte indruk gemaakt moet hebben op de ontvangers. Haar argument, dat een gave uit het kunstbezit een groot offer vraagt van het Neder landse volk, weegt ^zwaarder dan de mening van de opposanten, dat een opdracht aan een Nederlands kunstenaar tot het vervaardigen van een schilderij juister was ge weest, Critiek ook leverde het Belgische blad „La Libre Belgique" op de houding van de Nederlandse rege ring inzake het plan Schuman. Ne derland gaat voort met de uitbrei ding van hoogovens, zo schrijft het blad, hoewel het goed mogelijk is, dat de hoogovens in het kader van het plan Schuman niet kunnen doorwerken. Doorgaan met uitbrei ding, ondanks het plan Schuman is kenmerkend voor een bepaalde mentaliteit. De mentaliteit, die het Belgische blad hierbij hekelt, is de bekende Nederlandse gedachte: eerst de kat uit de boom kijken. Niemand kan toch ons dat kwalijk nemen. Wat betreft de plannen voor uitbreiding: deze bestonden reeds lang voor er sprake was van een plan-Schuman. THUISVARENDEN Met de „Grote Beer" die volgens de lijst op 19 Juni in Amsterdam aankomt arriveren de volgende re patriërende militairen uit onze om geving: Sold. P. G. van 'tVeer, Kerk straat 347, Stavenisse. Sold. J. Voshol, Molenstraat B 38, Oud-Vossemeer. En met de „General J. H. Mc. Rae", die waarschijnlijk 25 Juni Rotterdam binnenloopt komt terug: Sold. A. Jeroense, Noordweg A 238, Poortvliet. Allen een goede thuiskomst ge wenst. Het centrale lichaam in de organisatie van de kraamzorg is de Commissie inzake Kraamhulp, in 1925 ingesteld door de Minis ter van Binnenlandse Zaken, onder welk departement destijds de volksgezondheid ressorteerde. Voorzitter der Commissie is Prof. Dr. W. J. de Haas, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in alge mene dienst, belast met de moederschaps- zorg en de kinderhygiëne. In de Commissie hebben o.a. zitting des kundigen op het gebied van de verloskunde en van de kindergeneeskunde en vertegen woordigers van het Groene- en van het Wit-Gele Kruis. Als secretaresse is aan de Commissie toegevoegd Mejuffrouw Mr. C. Bloemarts, werkzaam bij de de Genees kundige Hoofdinspectie van de Volks gezondheid. De Commissie heeft zich aanvankelijk uitsluitend bezig gehouden met het aan geven van richtlijnen voor de opleiding van de hulpkrachten voor de kraamverzorging, het toezicht op de opleidingen en de uit gifte van diploma's en insignes. In 1943 werd hierin een belangrijke wijzi ging gebracht. De opleiding van de hulp krachten werd niet langer gezien als een op zichzelf staand instituut, doch als een onderdeel van de organisatie van de kraam zorg, welke op haar beurt een belangrijke schakel is in het gehele sociaal-hygiënische werk met name tussen de praenatale- en de zuigelingenzorg. In de voorafgaande jaren was gebleken, dat de hulpkrachten niet volledig ter be schikking kwamen van het (sociaal-hygi ënisch werk. Om dit doel te bereiken werd overgegaan tot de vorming van Centra voor Kraamzorg, welke in het algemeen uit gaan van de Kruisverenigingen. Aan het hoofd van een Centrum staat een verpleeg ster-docente, die tot taak heeft: le. de op leiding van de leerling-kraamverzorgsters, 2e. de leiding van het bemiddelingsbureau, 3e. het contact met en het toezicht op alle opgeleide kraamverzorgsters, die in het werkgebied van het Centrum werkzaam zijn. Als algemene richtlijn is gedacht aan een werkgebied van 10001200 geboorten per jaar; het aantal aan een Centrum verbonden hulpkrachten (leerlingen en gediplomeerden tezamen) zal ongeveer 50 moeten bedragen. In de praktijk blijkt het niet steeds mogelijk aan deze algemene richtlijn vast te houden. In dichtbevolkte streken kan het aantal ge boorten per Centrum groter zijn; elders moet met een lager aantal geboorten genoegen worden genomen omdat anders het terri toriale werkgebied te groot wordt. Dank zij een belangrijk subsidie van de Stichting voor Maatschappelijk Werk ten Plattelande kon reeds in 1943 met de op bouw van de organisatie volgens deze richt lijnen begonnen worden. Verschillende reeds bestaande opleidingen in de grote steden pasten zich hieraan op korte termijn aan. in 1943 kwam 53 Centra tot stand, die ge heel volgens de richtlijnen werken; daar naast nog 12 Centra, die hetzij uitsluitend bemiddeling, hetzij uitsluitend opleiding had den. Op 1 Januari 1950 waren er 115 Centr in totaal. In de loop van 1950 zal dit aantal opgevoerd worden tot 125; in de eerste maanden van 1950 zijn er weer enkele tot stand gekomen. Nochtans zijn er nog streken in Nederland, die niet of vrijwel niet inten sief zijn bewerkt. Om de organisatie voor geheel Nederland te voltooien zijn 150 a 175 Centra nodig. De belangstelling bij de Kruisverenigingen is over het algemeen groot; de financiën vormen echter een pro bleem. Tot 1 Januari 1950 werden ruim 3000 kraamverzorgsters bij de Centra op geleid. Evenals bij andere vrouwelijke be roepen is ook hier het verloop echter groot; vooral het aantal afschrijvingen wegens huwelijk is zeer aanzienlijk. Op 1 Januari 1950 waren bij de Centra ingeschreven 2397 gediplomeerde kraam verzorgsters en 525 leerlingen in practische opleiding, tezamen dus 2922 krachten, van wie 2594 voor de interne kraamzorg in de gezinnen zijn ingeschakeld. Ongeveer 3000 zijn werkzaam in de wijk en een kleine honderd in kraaminrichtingen. INTERNE KRAAMZORG Hieronder wordt verstaan die kraamver zorging, waarbij de verzorgster, behalve de verzorging van moeder en kind, ook de verzorging van de huishouding op zich neemt. In de kringen der deskundigen wordt deze zorg over het algemeen de meest juiste geacht. Dë regelmaat in de verzorging van moeder en kind wordt hierdoor zeer be langrijk bevorderd. De cijfers voor de borst voeding van de kraamvrouwen, geholpen door een interne kracht, bewijzen het nuttig effect. In ongeveer 90 van de in 1949 verzorgde gevallen had op de 10e dag nog volledige borstvoeding plaats, in 6% ge mengde voeding (d.i. gedeeltelijk borstvoe ding, gedeeltelijk bijvoeding) en slechts in 4 kunstmatgie voeding. Ook de gunstige sterftecijfers voor moeder en kind zijn zeer opmerkelijk. WIE WORDEN BEREIKT MET DEZE ORGANISATIE? In 1949 werd vanwege de erkende Centra in ruim 40.000 gezinnen interne kraamzorg verstrekt. De gezinnen van de geschoolde arbeiders maken in verhouding het meest gebruik van de georganiseerde kraamzorg. Dan volgt de groep kantoor- en winkel bedienden, terwijl ook de zelfstandigen 'in land- en tuinbouw en de arbeiders in deze bedrijven ieder een behoorlijk percentage vormen. Het blijkt echter wel eens moeilijk vol doende krachten aan te trekken voor het beroep van kraamverzorgster, dat zeer veel toewijding eist, en dat lichamelijk en gees telijk veel van de betrokkenen vraagt. Daar tegenover staat echter, dat het werk als zo danig en het verblijf in de gezinnen, waar als ragel teeh vreugd# heerst om het jenge leven, een grote voldoening schenkt. Tegen over de lange werkdagen tijdens de ver zorging staat, dat over het algemeen wordt aangenomen, dat een kraamverzorgster (wil zijn lichamelijk en geestelijk tegen haar taak opgewassen blijven) als regel niet veel meer dan 240 verzorgingsdagen per jaar kan maken. Dank zij het subsidie voor de interne kraamzorg, waarmede met steun van Ne derlands Volksherstel in 1948 een begin kon worden gemaakt en dat nadien door het Rijk is voortgezet, konden reeds bevredi gende regelingen voor salarissen en sociale verzekeringen der kraamverzorgsters wor den getroffen, vooral daar, waar ook de Provincies en gemeenten tot subsidiëring overgingen. De vele kleintjes, die één grote maken U kent ze natuurlijk, de weldadigheids zegels. Twee maal per jaar, in de zomer en in de winter, geven de Posterijen bijzondere zegels uit, die met een kleine toeslag boven de gewone frankeerwaarde worden verkocht. Een postzegel van 2 cent kost U 4 cent, Fonds voor Bijzondere Noden, dat ten doel heeft diegenen te helpen (in samenwerking met plaatselijke instellingen van weldadig heid), die tengevolge van een bijzondere nood in moeilijkheden zijn geraakt. Van de helft van de opbrengst, voor culturele doeleinden bestemd, gaat 15% naar het Voorzieningsfonds voor Culturele Werkers voor steun in bijzondere gevallen, terwijl 65 besteed wordt voor opdrachten aan noodlijdende werkers op cultureel ge bied. Voorts ontvangt het Prins Bernhard fonds 20%. Dit Fonds besteedt de gelden voor aanschaffing van materiaal voor studenten, sanatoria, leeszaalwerk, jeugdbeweging, Braille-uitgaven, bevordering van de Volks zang, enz. Hoeveel krijgt onze plaats, onze provincie Dit is een vraag, die veel gesteld wordt, doch waarop moeilijk een antwoord kan worden gegeven. Het Koninklijk Besluit (van 20 Februari 1935, Stbl. No. 60), waarbij de uitgifte van de Zomerzegels werd ingesteld, zegt, dat de opbrengst ten bate komt van nationale verenigingen of instellingen, die een sociaal doel nastreven of van cultureel belang zijn. De organisaties, die een deel van de op brengst krijgen, hebben alle een nationaal arbeidsterrein; zij helpen waar hulp nodig is en maken geen onderscheid tussen plaat sen of provincies. Dr. P. J. Duinker, Tholen, Tel. 40 Dr. J. Vermet, Nieuw-Vossemeer Tel. 10 Hoeveel brengen de Zomerzegels op? Het vorige jaar was de netto-opbrengst 167.000,—. Een klein stukje van de nood kan hier mede worden gelenigd. En daarom is het ook niet teveel gezegd, wanneer de Zomerzegels dit jaar worden verkocht onder het motto: ZOMERZEGELS BRENGEN HULP IN NOOD I Wanneer worden de Zomerzegels verkocht De Zomerzegels zijn in de maanden Mei en Juni verkrijgbaar bij alle hoofd- en hulp postkantoren, bij de postagentschappen en bij de plaatselijke Comités. Zij beelden motieven uit, ontleend aan de wederopbouw van ons land. Wanneer li nog meer wilt weten over de Zomerzegels, vraagt U dan inlichtingen bij het Propagandabureau voor de Zomerzegels, Stadhouderslaan 148 te 's-Gravenhage (tel. 554544) of bij het secretariaat, Riouwstraat 7 te 's Gravenhage, tel. 550284, giro 250505. 4 cent wordt 6 cent, 5 cent wordt 8 cent, 6 cent wordt 10 cent, 10 cent wordt 15 cent en 20 cent wordt 25 cent. De toeslag is gering; U merkt nauwelijks, dat U iets meer hebt uitgegeven voor Uw postzegels dan anders. En toch hebt U een waardevolle bijdrage gegeven voor een goed doel. w' at is dat goede doel Officieel heet het, dat de opbrengst be stemd is voor sociale en culturele doelein den. Dat is een erg vaag begrip en U zult toch graag willen weten waarvoor het geld besteed wordt, dat U extra betaalt voor de Zomerzegels. De helft van het geld wordt verdeeld onder een aantal instellingen van maat schappelijk nut: Tuberculose bestrijding De Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der tuberculose ontvangt 35 van deze helft. Dit geld wordt deels ge stort in het Verpleegfonds, waaruit in bij zondere gevallen bijdragen kunnen worden verleend in de kosten van verpleging van on- en minvermogende tuberculose-patien- ten, deels in het z.g. Postzegel-Verpleeg fonds, dat steun verleent voor de verpleging van kinderen beneden de leeftijd van 15 jaren van on- minvermogenden, indien zij door tuberculose zijn aangetast. Rheumatiek bestrijding De Nederlandse Vereniging voor Rheu- matiekbestrijding ontvangt 20 van de sociale helft. Asthma bestrijding Het aandeel van het Zwitsers-Nederlands Asthmafonds bedraagt 15 Deze gelden worden besteed voor uitzending naar het hooggebergte van kinderen, van wie de medische behandeling in Nederland geen baat oplevert en wier ouders de uitzending niet kunnen betalen. Culturele zorg voor patiënten in ziekenhuizen en sanatoria Hiervoor zorgt het Irene fonds, dat 10 ontvangt. Men verzorgt in ruim 80 in richtingen goede en verantwoorde ontspan ning en geeft geldelijke steun voor de in richting en uitbreiding van bibliotheken van deze instellingen. De F.I.O.M. (Federatie van Instellingen tot hulp aan de ongehuwde Moeder en haar Kind) krijgt 10%, evenals het Nationaal PUTTEN EN SCHERVEN Burgemeester en Wethouders der ge meente Tholen maken bekend, dat op Dins dag, 20 Juni 1950 door de Reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald aan de Singel, Oudelandsepoort, Oudelandsestraat, Walstraat, Markt, Venkelstraat, School straat, Minneputtestraat, Julianastraat, Mo- lenvlietsestraat, Plantagestraat, Verbrande- straat, Hofstraat, Doelweg, Vossemeerse- poort, Verlengde Singel en Voorstad en op Vrijdag, 23 Juni d.a.v. in het overige gedeelte der gemeente. Tegen 22 Juni a.s. bestaat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 15 Juni 1950. Burgemeester en Wethouders van Tholen. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is neergelegd en tegen be taling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld de op 11 Mei 1950 vastgestelde ver ordening tot wijziging van de Algemene Politieverordening. Tholen, 13 Juni 1950. Burgemeester en wethouders voornoemd. VISAKTEN BINNENVISSERIJ Het hoofd van de plaatselijke politie te Tholen maakt bekend, dat ter gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn for mulieren voor de aanvragen tot het be komen van een vis- of hengelakte, voor het jaar aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni daaropvolgende. Belang hebbenden worden uitgenodigd hun aan vragen zoveel mogelijk vóór 1 Juli e.k. bij hem in te dienen. De aanvraag van een minderjarige wordt mede ondertekend door zijn vader of voogd, die daarbij tevens zijn beroep vermeldt. De navolgende akten worden uitgereikt: a. Grote visakten A tot het vissen in de binnenwateren en de rivieren met alle ge oorloofde vistuigen, tegen betaling van 10.-: Internationale conferentie van Jeugdleiders uit de landen van het West-Europese Pact te Baarn, Maandagavond zijn de jeugdleiders door H. M. de Koningin op Paleis Soestdijk ontvangen. Na afloop poseerde H. M. temidden der jeugdleiders uit Frankrijk, Engeland, Luxemburg en Nederland op het bordes van het Paleis. b. Grote visakten B tot het vissen uit sluitend in de rivieren met alle geoorloofde vistuigen tegen betaling van 4. c. Kleine visakten tot het vissen, hetzij met één peur, hetzij met één hengel geaasd met vis of met één sleephengel, tegen be taling van 2. d. Hengelakte» tot het vissen met meer don één hengel, tegen betaling van 1. Bijdragen tot verbetering binnenvisserij Behalve het hierboven genoemde visrecht moeten de houders van een grote visakte A of B, een kleine visakte of een hengelakte een bijdrage tot verbetering van de binnen visserij betalen. Voor het vissen njet slechts één hengel is ook een dergelijk bijdrage verschuldigd be halve voor zoveel betreft personen beneden 15 jaar en hen, die houder zijn van een vis, of hengelakte en als zodanig een bijdrage hebben betaald. De bijdrage bedraagt) 1.voor een grote visakte A of B en voor een kleine visakte. 0.50 voor een hengelakte en voor het vissen met één hengel. Tholen, 14 Juni 1950. JACHTAKTEN Het hoofd van plaatselijke politie te Tholen maakt bekend, dat ter gemeente secretarie verkrijgbaar zijn blanco aanvraag formulieren ter bekoming van jachtakten, voor het tijdvak, aanvangende 1 Juli aan staande en eindigende 30 Juni van het volgende jaar. Belanghebbenden kunnen hun aanvragen ter bekoming dier akten, zoveel mogelijk vóór 1 Juli e.k., indienen. Voor minderjarigen van achttien jaar en ouder moeten de jachtakten worden aangevraagd door hun ouders of voogden. Ingezetenen van het rijk, houders van een grote jachtakte, kunnen ten behoeve van niet in het rijk woonachtige personen, onder overlegging van het portret van die per sonen, een jachtakte, logeerakte genaamd, verkrijgen, geldig gedurende veertien opeen volgende dagen. Betaald moet worden: a. voor een grote jachtakte tot alle ge oorloofd jachtbedrijf, dertig gulden; b. voor een grote jachtakte tot alle ge oorloofd jachtbedrijf, met uitzondering van de valkenjacht, vijftien gulden; c. voor een logeerakte, tien gulden; d. voor een kleine jachtakte tot het vdn- gen van waterwild met netten, waar van het gebruik geoorloofd is, vijf gulden. Bovendien moet de aanvrage betalen het zegelrecht, dat, ook bij niet-afhalen van de aangevraagde jachtakte, ten laste des ver zoekers blijft, alsmede gemeentelijke leges. Tholen, 14 Juni 1950. ARM EN POLS GEBROKEN Mej. A. den Ouden kwam Zaterdagmid dag jl. bij de winkel van de firma Beuke laar zodanig te vallen, dat zij een arm brak en haar pols van de andere arm. Na behandeling door Dr. P. J. Duinker werd zij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. CONCERT Op de Stichting „Vrederust" gaf het harmoniegezelschap „Concordia" Zaterdag avond 10 Juni in samenwerking met het corps van Vrederust „Euphonia" een ge slaagd concert voor personeel en patiënten Het geheel stond onder leiding van de heer A. Verswijveren te Halsteren. „Euphonia" is voornemens Zaterdag 1 Juli een tegenbezoek te brengen in deze ge meente, waarbij dan eveneens »al wócdan geconcerteerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1