BRief uit Ruslanó Plaatselijk Nieuws Veilingvereniging St+ Annaland en Omstreken AMANDELTJESPUDDING Verzorg Uw huid S LEO BROEKSMIT Sproeten? SPÜUYOL THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND de O.L. School. Op 2 gevallen is na onderzoek gunstig beschikt. Er zijn 3 geldboeten gevallen. In dit verband zegt de voorzitter, dat het toch wel noodzakelijk is, dat de le den van deze commissie de verga deringen bijwonen. Uit een inge steld onderzoek blijkt, dat dit lang niet altijd het geval is. Zo was de voorzitter bijv. maar bij een van de 5 vergaderingen. Andere leden 4 of 3 keer. Alle leden van deze Commissie zijn periodiek aftredend, zodat her stemming moet plaats hebben. Hier van is de heer den Engelsman niet meer herkiesbaar, daar deze geen kinderen meer op school heeft. In de plaats van laatstgenoemde wordt uit een voordracht van H. M. Voshol en P. W. C. v. Wes ten eerstgenoemde gekozen. Herko zen worden voorts de heren M. J. Tegen zonnebrand, vervellen, stuklopen doorzitten, schrijnen, smetten en ter ver betering der huid Purol. de Rijke, H. Melissen en Bouman. Gekozen wordt in de plaats van de heer G. Jeroense uit een voordracht P. DroogersP. v. Driel Mzn., de eerste van de voordracht be noemd. Dhr. Jeroense was niet op de voordracht gesteld, omdat deze de vergaderingen niet kon bijwonen. De niet herkozenen worden dank gebracht. VERKABELING DOOR DE P.Z.E.M. Een brief is ingekomen van de N.V. Prov. Zeeuwse Electr. Mij. in verband met verkabeling van het bovengrondse net. De voorzitter licht dit nader toe en zegt dat de P.Z.E.M. het plan heeft om het bovengrondse net suc cessievelijk door een ondergronds te vervangen. De P.Z.E.M. begint daar, waar de palen het meest ver sleten zijn en dus vervanging nood zakelijk is. Deze instantie doet dit natuurlijk voor de huisaansluiting, maar tegelijkertijd geeft ze de ge meente gelegenheid om ook de straatverlichting op de goedkoopste manier aan te sluiten. Voorlopig is het de bedoeling de verkabeling tot stand te brengen aan de Ring met z'n zijstraten, in de Achter- t straat, in de Villawijk tot dhr. de Graaf en in de Molenstraat tot bij dhr. J. Verwey. Het bestaande straatnet is daar het meest ver ouderd (versleten). Doet de ge meente hier aan mee, dan kost haar dit voor de kabels 0.90 per meter en per lantaarn 168,— (de hui dige kostprijs). De heer Aarnoudse vraagt of de kosten van onderhoud voor ge meenterekening zijn. De voorzitter antwoordt ontkennend, althans van de houten palen niet. Dhr. Aarnoudse: Wat schieten we er dan mee op De voorzitter: Doen we het later, dan is het duurder, nu gaat het ge lijk met de rest, dat is vanzelf voor deliger. Dhr. Aarnoudse vindt, dat de P.Z.E.M. maar doet wat ze wil. Een gedeelte wordt nu ondergronds gemaakt en wij kunnen niet eens zeggen, <ja daar nog wat verder of doe dat eerst. We hebben enkel maar te betalen. De voorzitter zegt nog gevraagd te hebben om het in de Villawijk en Molenstraat door te trekken, maar dat wordt de P.Z.E.M. te duur. Ze heeft er voor dit jaar een bedrag voor uitgetrokken, waar ze absoluut niet boven gaat. Weth. Dane meent, dat men wel zal moeten toehappen, omdat men anders in de klem komt. De voorzitter wijst er nog op, dat de P.Z.E.M. er toe over gaat, zodra de palen slecht worden. Dhr. Aarnoudse vraagt nogmaals hoe het nu eigenlijk in elkaar zit met het onderhoud. Weth. Dane weet het ook niet precies. De voorzitter zegt, dat het on derhoud voor de P.Z.E.M. is, maar hier gaat het om vervanging. Dhr. Aarnoudse: Ja, maar toch omdat ze versleten zijn, er klopt toch iets niet. De voorzitter zegt dan nog, dat het lichtpunt in de Villawijk aan de andere kant zal komen te staan. De Raad keurt dit goed. Na nog enige discussie besluit men op het voorstel van de P.Z.E.M. in te gaan, waarvan de kosten ongeveer 3000,zullen bedragen. Zonder hoofdelijke stemming gaat het er door. Aan een verzoek van de afd. der Z.L.M. kring Tholen en St. Filips- land om maatregelen te nemen te gen loslopende honden, enz., is reeds voor het verzoek in een vo rige vergadering voldaan. Men vol staat thans met nog een redac tionele wijziging in het betreffende artikel aan te brengen: nl. de pas sage: windhonden en andere hon den, die in staat zijn wild te van gen... In verband met de vele uitgaven voor de woningen en een straat voor die nieuwe woningen zijn de uitgaven zodanig, dat het dag. be stuur met een voorstel moet komen om een kasgeldlening te sluiten bij de Bank v. Ned. Gemeenten ad 30.000.—. Daartoe wordt beslo ten. Enkele wijzigingen in de gem.- begroting 1949 ontmoeten evenmin bezwaar. Besloten wordt de woning B 14 te verhuren aan de tijd. benoemde onderwijzer dhr. J. J. v. Veenen- daal voor 250,— per jaar. Ge noemde onderwijzer is sedert 1 Mei in functie. RONDVRAAG Dhr. Istha wijst er op, dat het plantsoentje voor de O. L. School er enige tijd slordig heeft bijgele gen. Het werd slecht onderhouden. Wat is hiervan de oorzaak. De voorzitter antwoordt, dat het door de ziekte van dhr. Roggeband achterwege is gebleven. Later heb ben de kinderen het schoongemaakt onder leiding van onderwijzer de Rijke, die het voortaan zal blijven onderhouden. Dat vinden allen een goede op lossing. Dhr. Istha zegt evenwel nog, dat men eerder maatregelen had moeten nemen. Er waren in die tijd genoeg werklozen. De voor zitter betwijfelt dat laatste. Dhr. v. Gorsel vraagt hoe het gaat met de nieuwe weg Oud-Vos- semeer—St. Annaland, inzonder heid bij de Molen. Hij hoorde dat men op dat punt een conflict had met B. en W. De voorzitter weet daar niet van, wel dat er nog een kleine kwestie was met uitkomende stenen. Hij zal nader vernemen, hoe men het daar voor elkaar tracht te krijgen.- Dhr. v. Gorsel vraagt ook hoe het zit met de bestrating. De voorzitter antwoordt, dat het thans in handen is van Rijkswater staat. Men zal dus moeten afwach ten. Dhr. Mees' informeerde enkele vergaderingen geleden naar de op haaldienst in verband met de aan besteding daarvan. Toen kon daar op nog niet worden geantwoord, omdat het opnieuw moest worden aanbesteed. Hoe is dat afgelopen. De voorzitter zegt, dat het in zo verre in handen blijft van de ge meentewerkman, dat deze de ver antwoordelijkheid houdt. Dat leek het Dag. Bestuur de beste oplos sing. Van het geldelijk voordeel daarvan zou men in geval van nood een losse werkkracht voor de gemeente kunnen nemen. Dhr. Mees wijst er op, dat de riolering in de Koentjesweg nog steeds niet voldoet. Weliswaar is de sloot uitgedaan, maar de rest ligt er nog precies eender bij. Er is toen wel gesproken om de riole ring te laten zakken, maar het blijft bij bespreken. Komt dat nog De voorzitter zegt, dat hij het op nieuw zal laten bekijken. Dhr. Mees meent dat men met een verlaatput zou kunnen volstaan, die van tijd tot tijd wordt uitgedaan, als men de riolering dan op de juiste ma nier legt. Na nog enige minder belangrijke zaken volgt sluiting van de open bare vergadering. VEILPLICHT AARDAPPELEN HOUDT OP MET 1 SEPTEMBER BETER IS OOK NA DIE DATUM TE BLIJVEN VEILEN Honderd en veertien leden woonden Maandagavond 5 Juni de algemene vergadering bij van bovengenoemde veilingvereniging in de zaal van dhr. M. J. Boogaard, waarin de zomerse temperatuur van die dag nog niet was overgegaan in een welkome afkoeling. Integendeel, de transpiratie werd door dit honderdtal groot- en kleinlandbouwers voortgezet, waarbij het weer beste bier of de verfrissende limonade en gezonde foscomelk niet in staat bleken hun zakelijke activitiet te onder mijnen. Tot en met de rondvraag bleven de leden een levendige belangstelling tonen, wat het bestuur vanzelf verheugt, maar wat aan de andere kant de voorzitter noopte menig woordje te wisselen voor de hamer voor het laatst op de tafel klonk. In zijn openingswoord wees de voorzitter allereerst nog eens op het nut van een veilingsvereniging, daarbij het grootste gedeelte der leden dankend voor hun medewer king, maar de enkeling, die als lid ook het afgelopen jaar buiten z'n boekje ging er eveneens op wijzend, dat dit eigenlijk ook schade bete kent voor hem zelf en niet alleen voor de vereniging. Hij hoopte dat de algemene samenwerking nog vergroot mag worden, zodat het doel: macht door eensgezindheid, wat tot voordeel van de leden is, wordt verwezenlijkt. Terugblikkend op het afgelopen jaar zei dhr. Brooijmans, dat men zeker niet ontevreden zal zijn. Dat is ook de veiling als vereniging niet. 24 nieuwe leden werden in geschreven, slechts 2 bedankten, 8 kwamen te overlijden, zodat het ledental met 14 steeg en op 386 werd gebracht. De geldelijke omzet liep weer over het millioen, nog meer dan vorig jaar, zodat men alleszins te vreden kan zijn. Na de notulen werd de rekening door de voorzitter toegelicht. De exploitatierekening liet een totaal bedrag zien van 54.170.42 met een saldo winst van 1.071.74, waar boven nog een post van 1200,— op de reserve was ge bracht. De balans liet totaalcijfers zien van 69.834,42. Aan de ge wenste afschrijvingen was voldaan. Het jaarverslag van de admini strateur gaf een beeld van de ver handelde producten, de tijdstippen mei nóg meer amandele, ijs® ->•. A t Z&SO. ïe -j waarop die verschillende produc ten werden geveild en de variëren de prijzen. De administrateur meen de dat een seizoen is afgesloten, dat menig landbouwer nog lang zal heugen. Er bleek o.m. uit, dat de aardappelen voor 80 door han delaren buiten deze gemeente wa ren gekocht, een bewijs, dat de St. Annalandse aardappel niet on bekend is. Herkozen werd het periodiek af tredend bestuurslid dhr. A. Bergers, terwijl in de plaats van het aftre dend lid van de Financiële Com missie, dhr. J. J. Mosselman na 3 stemmingen dhr. A. A. v. Luijk ÓOOR 7) Daarna keek hij de nieuwe medewerker onderzoekend aan. „U weet natuurlijk, dat de inhoud van diplomatieke zendingen streng geheim is. V/ij ontvangen hier een enkele maal waardevolle stuk ken uit de verzameling Russische kroonjuwelen, die op de inter nationale diamantenbeurzen moeten worden aangeboden." Alexandrow knikte. „Ik begrijp, dat ik over alles moet zwijgen en ik begrijp ook, dat het Russische volk meer aan landbouw machines en transportmiddelen heeft dan aan halssnoeren." De ander knikte bedachtzaam. „Ja, het Russische volk heeft weinig aan halssnoeren... als de halzen, die ze kunnen dragen, ontbreken." Alexandrow keek verbaasd op, maar de dromerige ogen onder de zware, halfgesloten oogleden, zagen hem lusteloos aan. „Kunt u zichzelf voorstellen aan de economische adviseur Kamer acht. Hij wil... u wel wat... wegwijs... maken." Toen Alexandrow de kamer verliet, lag de secretaris weer in de fauteuil en ritselde „La Vie Parisienne." De economische adviseur, Dr. Mikhail Iborgrad, was een harige reus met een bulderstem, die beter bij een sergeant-majoor dan bij een geleerde paste. Zijn gezicht ging bijna geheel schuil achter een ruige zwarte snor en ringbaard, maar onder de borstelige wenkbrauwen keken een paar lichtblauwe kinderogen de wereld zo vriendelijk aan, dat zijn woeste Tartarengezicht niemand langer dan een halve minuut kon bedriegen. Hij scheen Alexandrow de verpersoonlijking van de oer-Rus, de woeste Kirgiezenhoofdman, voor wiens brute kracht mens en dier sidderden; die op zijn snui vende zwarte hengst door de steppen joeg om in bulderende krijgskreten zijn vijanden uit te dagen, maar die 's avonds bij het kampvuur weemoedig droomde over een gelukkige wereld, vol vriendschap en liefde. Dr. Iborgrad was een dromer, maar hij droomde z'n weemoedige fantasieën thuis, binnen de intieme sfeer van z'n stoffige Russische souvenirs: de antieke ikoon, twee schilderijen van Bojernikof, de blauwstenen samowar en de Georgische boekenkast, waarin hij naast de meesterwerken van Gogol, Dowstojewski en Tolstoi ook een grof-glazen drankstel bewaarde, benevens vele flessen wodka. In die slordige, slecht-geventileerde kamer weefde hij zijn idealen over een gelukkige wereld, waar alle mensen vrij en onbezorgd de heerlijke gave van het leven konden genieten en waar de geleerden met hun wetenschap vreugde en welvaart mochten bren gen, inplaats van ellende en vernietiging. Maar in zijn keurige, modern ingerichte werkkamer op de ambassade mocht hij niet dromen. Hij was een wetenschappelijk geschoold man, een geleerde, en hij werd door zijn regering be taald om nauwkeurige overzichten samen te stellen van de Franse ijzer- en staalproductie en de capaciteit der Franse wapen- en vliegtuigfabrieken. Hij ontving Alexandrow met verstrooide welwillendheid, wees hem een stoel aan en vergat hem ogénblikkelljk, omdat hij juist werd benoemd. Dhr. Mosselman werd voor de verrichte werkzaam heden dank gebracht. De voorzitter deelde mede, dat weer 10.000 kisten zijn aangekocht, zodat gemeend wordt er thans vol doende te hebben om aan de vraag te kunnen voldoen. De provisie wordt op 3 gehandhaafd, waar bij het bestuur evenwel machtiging wordt gegeven dit percentage zo nodig te wijzigen. De voorzitter wees er op, dat deze provisie laag is in vergelijking met andere vei lingen. Hoewel de laatste van me ning waren, dat ook St. Annaland wel zou moeten verhogen, kon de 3 vorig jaar gehandhaafd blijven en zal men dit ook nu trachten te doen. Entreegeld blijft 2.50. MINDER PRETTIG Punt 7 van de agenda is een minder aangename kwestie, aldus de voorzitter, waar het hier gaat om het opleggen van boeten aan leden, die in gebreke zijn gebleven om al hun producten te veilen, waartoe men als lid verplicht is. Het bestuur dient hier het besluit van een in een buitengewone ver gadering door de leden bekrachtigd voorstel uit te voeren, d.w.z. de overtreders boete op te leggen. Het bestuur moet zijn plicht in deze, al is het geen aangename, doen. De voorzitter ging op een en ander uitvoerig in en wees er o.m. op, dat men vroeger ook niet dagelijks aardappelen kon verkopen. Dan moest men ook maar afwachten tot er een handelaar kwam. Van de veiling verlangen sommigen, dat ze dagelijks kunnen leveren. Er waren vorig jaar te weinig kisten in het drukke van het seizoen, zodat men niet altijd kon rooien en verkopen, wanneer men wilde. Nu zijn er veel kisten, maar spreker betwijfelt het, of dat voordeel zal brengen. Het aanbod kan wel eens te groot zijn. Ook gebeurde het, aldus dhr. Brooijmans, dat de goede soort bui ten de veiling werd verkocht, ter wijl voor de mindere kwaliteit de veiling kon opdraaien, ja nog ster ker, er werd zelfs eens onderhands verkocht in het veilingsgebouw tijdens het veilen. Spreker betreurde dat en zei, dat men gezamenlijk moet optrekken om zoveel mogelijk van de produc ten te maken. Hij geloofde dat er nu met kisten tekort weinig moei lijkheden zullen zijn. Er staan nu ruim 40.000 kisten gereed en wan neer ze wat vlug rouleren, zal het wel gaan. Op de boeteregeling terugkomend zei de voorzitter, dat men 1,— per are voor uien te weinig vond, omdat de provisiekosten nog hoger liggen bij prijzen als vorig jaar. Maar er waren producenten, die buiten de veiling hadden verkocht, die zelf de gestelde provisie aan boden. Dat kan het bestuur evenwel niet doen, omdat anders was be sloten. Nadat hij er nog eens duidelijk op had gewezen, dat het bestuur niet uit dictators bestaat, maar slechts een besluit van de algemene ver gadering moet uitvoeren, stelde hij namens het bestuur voor thans tot een definitieve boeteregeling te komen, nl. wanneer men uien te velde verkoopt buiten de veiling om 2.50 per are boete op te leggen. Voor zover het de aardappelen betreft, heeft men het in bestuurs vergaderingen breed overwogen en voorgesteld werd om een datum vast te stellen, waarop de leden niet meer veilplichtig zijn. De datum: 1 September. Dhr. Brooijmans knoopte er evenwel onmiddellijk de hoop aan vast, dat de leden ook na die datum nog zullen blijven veilen. Voor genoemde datum zou men de overtreders geval voor geval be boeten en dan voor minder dan 2000 kg aardappelen 10,tot 3 ton bijv. 20,en hoger tot 30,- en 40,— boete laten betalen. Brengt men dus 5 behoorlijke wagenvrachten aardappelen weg buiten de veiling om, dan kost dat een lid van de veiling een 100, boete. Men zou dan de overtreders van vorig jaar, indien ze zich ook a.s. seizoen weer niet aan over treding schuldig maken van de op gelegde boete ontheffen. De voor zitter verklaarde dat het bestuur e. en a. zeer moeilijk vond. Men kan als vereniging echter niet op die manier gaan werken, waar er zoveel materiaal staat plus een ge bouw. Er moet ook orde zijn in dit grote huisgezin. Het voorstel ontlokte enige dis cussie. Er waren leden, die meen den, dat men de opgelegde boete voor het laatste seizoen niet moest laten vervallen, omdat hiertoe im mers een besluit is gevallen in een algemene vergadering. Uiteindelijk werd echter het be stuursvoorstel goedgekeurd, waar mee een definitie boeteverordening een feit is. Verschillende vragen van interne aard kwamen daarop nog naar voren, die merendeels tot genoegen worden beantwoord. De voorzitter deelde nog mede, dat morgen de eerste aardappelveiling van aangevoerde partijen wordt ge houden en sloot met de wens, dat het voor leden en vereniging weer een vruchtbaar jaar mag zijn. HET KOELHUIS TE SCHERPENISE Zaterdag 3 Juni kwamen de leden van de vereniging tot het stichten van een aardappelkoelhuis in ver gadering bijeen voor bespreking van de Statuten en het kiezen van een definitief bestuur. Notaris W. L. Blindenbach te St. Maartensdijk las de Statuten artikelsgewijze voor. Na bespreking werden ze goedge keurd. Vervolgens had bestuurs verkiezing plaats, wat een zeer vlot verloop had. Als bestuursleden wer den gekozen de heren J. J. Hage, Scherpenisse G. D. Kloet, St. Maartensdijk L. J. v. Popering, St. Annaland M. v. Tilbeurgh, Oud-Vossemeer B. Frederichs, Oud-Vossemeer. Voor belanghebbenden kan nog vermeld worden, dat in de Statuten is opgenomen, dat aan die leden voorrang wordt verleend om hun aandelen over te doen aan gegadig den, wanneer in hun eigen ge meente een koelhuis wordt ge bouwd. Vanzelfsprekend is dit van groot belang voor de leden buiten de gemeente Scherpenisse. Intussen zal met de meeste spoed aan de tot standkoming van het koelhuis te Scherpenisse worden ge werkt, zodat, zo maar enigszins mogelijk is, aan het begin van a.s. „koelseizoen" van het gebouw kan worden geprofiteerd. CONCERT Begunstigd door prachtig zomerweer bracht de Thoolse Harmonie „Concordia" Zaterdagavond 3 Juni op de Markt een geslaagd Zomeravondconcert onder leiding van directeur Verswijveren uit Halsteren. ALGEMENE KLEUTERSCHOOL Vrijdagavond 2 Juni werd een vergade ring gehouden van de Stichting Algemene Kleuterschool. De heer J. M. Bal werd tot voorzitter gekozen, terwijl in de vacature van de heer A. Liefaart de heer J. Geilings als bestuurslid werd benoemd. De heer M. Verduit werd als zodanig herkozen. In een overzicht schetste de secretaris de moeilijkheden, die moesten worden over wonnen, voordat met het onderwijs kon worden begonnen. Hij wees ook op de vooruitgang, die de school maakte en de groei die er ook nu nog in zit. Het aantal kleuters steeg van 50 bij de aanvang tot 83 thans. Uit het jaarverslag van de penningmees ter bleek, dat 1949 niet ongunstig was ge boerd, dank zij ook de uitstekend geslaagde bazar. Hij deed een beroep op de aan wezigen om hun steun te blijven geven, daar deze nog bij voortduring nodig is. Door de voorzitter werd medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt dit najaar een ver loting te houden om de lopende financiële verplichtingen zo spoedig mogelijk te kunnen afwerken. Hij dankte allen, die de stichting moreel en financieel steunden om daarna de vergadering te sluiten. COLLECTE De jaarlijkse collecte voor de Stichting '40-45 heeft opgebracht de som van 490,05 BEKEURINGEN Deze week werden enkele veehouders bekeurd in verband met overtreding of nalatigheid van het Runderhorzelbesluit. De controle wordt voortgezet. Een gewaar schuwd man telt voor twee en bovendien, nee in de eerste plaats zal men de nood zakelijkheid van de bestrijding van de runderhorzel moeten inzien. WEDVLUCHT VAN UIT QUIEVRA1N G. Hoek 1-31; D. Smit 2-7-14; H. de Graaf 3; C. v. d. Maas 4; J. y. d. Zande 5-6-49; A. v. Treijen 8; M. Hommel 9-12; D. Vaders 10-50; J. Geuze 11-34; B. Kloet 15-33; M. v. d. Zande 16; A. Heestermans 17-19-20. Er waren 46 duiven in de vlucht. HUISSLACHTINGEN Er werd in Mei nog 1 vergunning voor huisslachting uitgereikt. OVERPLAATSING EN BENOEMING Deze week kwam het officiële bericht binnen, dat de wachtmeester der Rijkspo litie 1ste klasse J. J. de Muijnck met in gang van 5 Juni jl. is overgeplaatst van deze gemeente naar Lange Ruige Weide bij Woerden. In zijn plaats is benoemd wachtmeester lste klasse Hastelaars uit Terhoole (Z.-Vl.). WEDVLUCHT VANUIT ST. QUINTIN Afstand 205 km. Eerste duif 1.51.36. J. Hartog 1, W. v. d. Male 2 7 8 9, A. H. Goedegebuure 3 6, J. L. Duijzer 4, M. Kodde 5. een belangwekkende statistiek bestudeerde. Na tien minuten legde hij met een voldane zucht het papier neer en ontdekte, dat er iemand tegenover hem zat. Even fronste hij z'n wenkbrauw borstels in een krampachtige poging om zich te herinneren, wat deze bezoeker kwam doen. Toen alsof de zon opging over het oerwoud gleed er een glimlach over het baardige gezicht. „De nieuwe secretaris hè Vraag excuus, dat ik je even liet wachten. Duurde het lang Maar een paar minuten Gelukkig, het had ook anderhalf uur kunnen zijn. Verstrooidheid is werkelijk heel vervelend, maar als ik een interessant artikel onder m'n neus krijg, ben ik weg. Schijnt niets aan te doen te zyn. Maar laten we eerst even kennis maken. O, hebben we dat al gedaan Zoveel te beter. Hoe is het tegenwoordig in Leningrad, vriend... eh... Alexandrow? Juist. Je hebt zeker gestudeerd aan het Volks instituut. Hebben jullie daar nog steeds professor Kolja Borlof voor economie Hoe gaat het met die oude knaap En weet je ook, wat professor Éhrenstein doet..." Het kruisverhoor over de verschillende economische geleerden, de jongste leraarsbenoemingen, de lesmethoden, de levensstandaard op het platte land en in de steden, de prijs van het brood en de algemene toestand in het vaderland, duurde twee uur en Alexandrow kreeg grote bewondering voor het inzicht van deze man, die uit schijnbaar onsamenhangende gebeurtenissen verbluf- fend-juiste conclusies wist te trekken. Midden onder een beschouwing over de vooruitzichten van de tarwe-oogst zweeg Dr. Iborgrad plotseling. „Ik geloof, dat we van ons onderwerp zijn afgedwaald", zei hij nadenkend. „Hoe begon dit gesprek ook weer... wat was het doel van je komst hier...?" „Kameraad Markolnijef stuurde me naar u toe. Hij zei dat u mij verder zou helpen," herinnerde Alexandrow hem en de baar dige reus knikte. „Dat is hetEr is een kamer voor je gehuurd in mijn pension. Ik zal je er heenbrengen." Even later wandelden ze samen over de brede boulevards met de prachtige winkels. Eindeloze file's auto's snelden in beide richtingen voorbij. Op de kruispunten reden ze in een verbijs terende wemeling op elkaar in, maar op het laatste ogenblik scheen een onzichtbare hand ze te beheersen en te ordenen, zodat de ongelukken, die Alexandrow elk ogenblik verwachtte, uitbleven. Er waren interessante ontdekkingen te doen in Parijs? Hij be wonderde in stilte een elegant jongmens van zijn leeftijd, dat sierlijk met een wandelstok zwaaide. In z'n linkerhand droeg hij een paar lichte handschoenen en Alexandrow vroeg zich af, waarom hij die niet netjes had laten inpakken. Maar toen hij goed oplette, zag hij nog meer deftige heren, die ongebruikte handschoenen bij zich droegen en omdat de meeste van een verschillende soort waren, geloofde hij ook niet, dat ze die ergens dichtbij aan een marktstalletje hadden gekocht. Handschoenen in Juli 1 Zou het klimaat hier misschien zo wisselvallig zijn, dat het onverwachts, midden in de zomer, kon gaan vriezen Er waren ook veel vrouwen op straat en Alexandrow vond, dat die Franse vrouwen slechte moeders waren. Inplaats van hun kamers te dweilen en kleren voor hun man en kinderen te naaien en in de rij te staan voor een extraatje bij de middagpot, liepen ze mooi aangekleed op straat naar de etalages te kijken. Alexan drow bestudeerde nauwkeurig hun gezichten, maar er waren heel vriendelijk uitziende vrouwen bij en het zouden dus wel niet allemaal ontaarde hertoginnen en baronessen zijn, die uit Rusland waren weggejaagd en die nu voornamelijk in Parijs woonden. Zelfs zag hij vrouwen, die brutaal genoeg waren om op de mooie café-terrassen koffie te gaan zitten drinken 1 Die gingen dus uit en verkwistten geld, terwijl hun mannen werkten. Wat zouden die slaag krijgen, als zo'n bedrogen echtgenoot toevallig eens langs kwam (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 2