UIT EIGEN LAND wm mSBmSmmSam COMMENTAAR MiWÊÊÊmimê. HM FA A. F. POLLIE ZOON Raadsverslag Oud-Vossemeer EEN WEEK ZOMER MINDER ZORGEN DOOR MEER WERK LIEFHEBBERS VOOR HET AMSTELHOTEL WINKELSLUITING MINDER ZORGEN? DE STRIJD OM EEN HOTEL VAN HET OVERIGE ER ZIJN WEER THUISVARENDEN ZONDAGSDIENST ARTSEN I^DE PACHTER EN VERPACHTERj OVER SLUITEN GESPROKEN 6e Jaargang No. 30 9 Juni 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman m G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annafend - Telefoon 47 Administratie Oudelandcestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.— per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen De warmte, welke heel plotseling over Nederland kwam strijken, bracht dan eindelijk de lang ver beide zomer. Een hittegolf was het nog niet, al denken velen het nog nooit zo warm te hebben gehad. Dat is natuurlijk verbeelding, omdat we een zeer slecht voorjaar met tal van te kóude dagen achter de rug hebben. Niettegenstaande dat moet ieder toegeven, dat het deze week werkelijk aardig zomer was, voor deze maand, behoorlijk zomer zelfs en dan is het met de hele dag de zon in de rug op de akker niet altijd aangenaam, evenmin als in een zwoelend hete werkplaats. Maar ook dat neemt niet weg, dat het toch prachtig weer is. Welhaast iedereen, die aanspraak mag maken op kortere of langere vacantietijd heeft zich deze dagen het hoofd gebroken over de meer of minder verre reis die hij wil gaan maken. Is het in onze omgeving voor velen een drukke week ge weest op de akker, jin de grote centra van ons land liep het al storm bij de reisbureaux, terwijl tal van extra treinen gedurende het vorig weekeinde en misschien ook nu weer moesten worden ingelegd om de verkoeling zoekende stedelingen naar de badplaatsen te brengen. Behalve vreugde heeft de plotse linge warmte ook veel ongerief ver oorzaakt. Bij Venray waren de spoorrails zodanig ontzet, dat de stoomtrein ontspoorde. Wonder boven wonder kwamen de geschrok ken passagiers er zonder letsel af. De Hembrug was Zondag uren lang onbruikbaar omdat de nieuwe op- zetstoelen, waar op de brug rust, te ver waren uitgezet en het gevaarte niet meer sloot. Voeg daarbij de zuur geworden melk en het aantal slachtoffers dat het te kwaad kreeg van de hitte, dan is het beeld van Nederlands eerste zomerdagen weer compleet. Overigens is de huismoeder maar wat blij dat de verse groente en vruchten nu in grote hoeveelheden en tegen belangrijke lagere prijzen aan de markt komen Ook in ander opzicht is er een ver betering ingetreden. De ergste win ter voor de werklozen schijnt a eveneens te luwen. Het aantal der genen die bij de arbeidsbeurzen als zonder beroep zijn ingeschreven verminderde in Mei van 86.000 tot 72.000, waaronder 4000 vrouwen. 22.000 zijn in de D.U.W. Het aanta op ons eiland, werkzaam bij deze instantie te Walcheren verminderde in de afgelopen maand ook behoor lijk, dank zij grote schoonmaak van de kleine uien. Van de werklozen naar de koffie is voor ons een kleine stap. Terecht heeft de regering geredeneerd dat zij de zorgen van de hedendaagse huishoudens met dit mooie weer niet mag vergroten. De gevreesde ver hoging van de koffieprijs bleef dus voor het gewone publiek onmerk baar. Toch wordt de koffie duur der, maar de extra 50 ct per 125 gr wordt opgebracht door café's e.d instellingen, die dit bedrag telken male bij het in ontvangst nemen van de toewijzingen hebben te voldoen Wij vrezen dat de prijs van het kopje koffie in wachtkamers, restau rants en hotels als gevolg hiervan wel een sprong naar boven zal maken. Thuis mag echter het gehele gezin van goede en goedkope leut blijven genieten. noemde sluitingsbepalingen zullen de burgemeesters op heel wat een voudiger manier ontheffing kunnen verlenen, dan voorheen, toen dat practisch niet ging. Aan het ingediende ontwerp is merkbaar, dat de meeste betrokken categoriën aansturen op een tijdige sluiting. We verwachten niet, dat de voornaamste punten in dit ont werp in de Tweede Kamer op veel bezwaren zal stuiten. Of die ver wachting juist is, zullen we binnen kort horen. Over hotels gesproken: het Amster damse Amstelhotel heeft zich deze week wel in de belangstelling mogen verheugen. Verscheidene groepen concurreren naar het aandelenbezit. Nadat reeds een bod was gedaan tegen een koers van 141 kwam daar overheen reeds een nieuwe bekendmaking voor 145 Zoals men wellicht weet logeerden in het Amstelhotel tijdens de inhuldigings plechtigheid van Koningin Juliana de voornaamste buitenlandse gasten, waaronder die van koninklijke bloe de en ook bij andere gelegenheden stappen staatshoofden en prinsen bij voorkeur af bij het beroemde en uxueuze verblijf. Het is nu maar de vraag of de nieuwe eigenaar(s) de exploitatie op dezelfde voet zal zullen) voortzetten dan wel of dit ïotel een andere bestemming krijgt. r wordt ter beurze druk gefluis terd, maar het rechte weet nog nie mand ervan. Gefluisterd wordt er ook, zij het niet op de beurs waarschijnlijk, over het onverwachte bezoek van de gou verneur van Suriname, die plotse- ing naar Nederland vloog. Het moeten erg dringende be sprekingen zijn, vermoedelijk ver- Dand houdend met de toekomstige status van dit gebiedsdeel in de West. Ook daarvan zullen wij wel spoedig horen. Uit de Oost bereikte ons daaren tegen weinig belangrijk nieuws. De cwestie Ambon hangt nog in de ucht. Blijkbaar durft dus Djakarta de goed bewapende onafhankelijke eilandbewoners (nog) niet aan te pakken. Een invasie op het eiland zou trouwens wel eens meer ver ontwaardiging kunnen oproepen dan enkel in een groot deel van Neder land. Hoewel, politieke kwesties zijn soms ondoorgrondelijk. Dat schijnt ook zo te zijn met de motie van dhr. Oud, waardoor wat opschudding ontstond in de Tweede Kamer, maar die uiteindelijk ook meer een poli tieke stunt schijnt te zijn geweest, dan grote bezorgdheid over de handelswijze van de Regering inzake Indonesië. Dr. H. M. Hirschfeld wordt thans als hoge commissaris opgevolgd door de heer A. Th. Lamping, die sinds 1947 ambassadeur in India was en dus slechts op 3 jaar tropen- ervaring kan bogen. Daar staat tegenover, dat de nieuwe hoge commissaris een internationaal eco nomisch deskundige is. En daarom is het wellicht geen slechte keuze geweest. De verhouding met Indo nesië kan thans slechts op econo mische basis geschoeid worden. Wellicht slaagt een handelsman er in, ginds voor ons land een voor delig accoord te sluiten. Onderstaande troepenschepen brengen weer militairen uit onze omgeving naar huis. Het zijn: Met de „Waterman", die ver moedelijk morgen Zaterdag 10 Juni in Rotterdam aankomt: sold. K. Geluk, Markt 7, Tholen sold. I: D. G. W. Koolaard, C23, Anna Jacoba Polder. Met de „Hellenic Prince", die waarschijnlijk 17 Juni te Amsterdam arriveert: sold. J. Tichem, Oostdijk B 78, St. Filipsland Dr. P. J. Duinker te Tholen, Tel. 40 Dr. H. Menger St. Filipsland,Tel. 20 en met de „General A. W. Greely die 19 Juni te Rotterdam zal meren: sold. I.: W. Goedegebuure Hol- laerepolder C 72, Oud-Vossemeer en sold. A. Havermans, B 324, Oud- Vossemeer. Een goede aankomst en welkom thuis HET GILDE VAN BOXMEER BESTAAT 500 JAAR Dit feit werd Maandag feestelijk herdacht Overzicht van de optocht der ca. 100 gilden door het stadje Boxmeer J-V Nadat een voorontwerp voor een nieuwe winkelsluitingswet vele be zwaren opwierp, heeft de minister thans een gewijzigd en definitief ontwerp ingediend. Dit zal dezer dagen in de Tweede Kamer worden behandeld. Het voornaamste daar uit is wel, dat wordt voorgesteld een sluiting vast te stellen om 18.00 uur 's avonds, een algehele sluiting op de Zondag en een vrije middag voor de winkeliers. Dit laatste voor verschillende branche's op verschil lende middagen. Maar van de ge- In een land als het onze, waarin bijna 43% van de grond door de eigenaars en ruim 57% door pach ters wordt gebruikt, zal de regeling der pacht steeds grote belangstelling wekken. Vandaar, dat we gezien vooral ook onze omgeving -de laatste tijd ons licht hier en daar eens hebben opgestoken en de rege ling wat nader hebben bekeken. Zonder op deskundigheid te kunnen bogen, menen we dat er toch wel enig „commentaar" te geven valt op de nieuwe regeling, waaraan sinds 1947 en nog steeds druk wordt gewerkt. Zoals hierboven reeds gezegd, is de grootste helft onzer boeren en tuinders pachters. De eigenaars be bouwen 1.027.104 ha en de pachters 1.373.632 ha. Daarbij moet men be denken, dat er vaak door ouders land aan hun kinderen wordt ver pacht. Telt men dit bij het „land in eigendom", dan wordt dit 51%! Pacht en eigendom beslaan dus vrij wel ieder de helft van onze cultuur grond. Tussen 1910 en 1920 steeg het areaal in eigen gebruik aanzienlijk, door de winsten van de eerste wereldoorlog. Na 1930 en zelfs na 1940 zien wij het aantal pachtbe drijven weer toenemen. De crisis is daar de oorzaak van en in onze tijd vooral het grote bedrijfskapitaal dat nodig is. Gezien de grote invloed van pacht en eigendom op de sociale structuur ten pïattelande, zijn rege lingen op dit gebied „uiterst" be langrijk Sinds 1 Maart 1945 geldt een hernieuwd Pachtbesluit, maar er is van het begin af aan gestreefd naar een nieuwe Pachtwet. In November van het vorige jaar heeft de minis ter ook een Commissie voor de pachtnormen ingesteld, die als het ware de leidraden samenstelt, vol gens welke de grondkamers de pachtovereenkomsten dienen te be oordelen. Daarnaast stelt men zich voor om op 1 April 1952 een nieuwe Pachtwet in werking te kunnen doen treden. Al zitten wij dan nu dus nog met het gewijzigde pachtbesluit van 1945 aan de nieuwe regeling wordt ook druk gewerkt. Reeds in Februari 1947 is nl. een nieuwe commissie ingesteld, die rapport uit zou bren gen omtrent de herziening van de Ook deze gemeente zal van lieverlede een ondergronds iichtnet krijgen. Met een gedeelte wordt spoedig begonnen pachtregeling. Dit rapport is thans verschenen bij de Staatsdrukkerij; men kan het bestellen aan de postkantoren. De lectuur is niet gemakkelijk maar het loont de moeite haar door te nemen. Wat de commissie zelf betreft, deze is uiteindelijk komen te bestaan uit allerlei geleerde deskundigen, maar onder deze 20 geleerden slechts één boer de tuinbouw was blijkbaar niet belangrijk. Nu kan men gerust aannemen, dat de namen van deze deskundigen waarborg zijn voor gedegen behan deling. Maar het ontbreken vai practici is iets, wat in onze tijd toch niet meer mogelijk moest zijn. Gaat de pacht de geleerde he ren aan, of rechtstreeks boer en tuinder En zouden onze landbouworga nisaties niet voldoende deskundigen of practici kunnen leveren Wat de voornaamste punten van de nieuwe wet zullen zijn? Ten eerste worden mondelinge overeen komsten vrijwel onmogelijk, voorts verplichting tot herbouw na brand of storm door verpachter, over dracht van pacht door pachter aan (klein)kinderen tegen de wil van verpachter en de bepaling, dat de koper van een verpachte boerderij deze zelf slechts na vier jaar in gebruik zal kunnen nemen. Wat hier voor of tegen te zeggen valt, kunnen wij niet beoordelen. Vast staat, dat het aantal vrij komende pachtboerderijen nu nog kleiner zal worden. Bovendien is de last, die op de eigenaar gaat drukken zodanig (en de rente zo gering) dat boerderijen-aankoop voor geldbelegging, anders dan met het oog op eigen kinderen, weinig aanlokkelijk wordt. Eigendom zal dus toenemen. Misschien is dat wel de bedoeling, omdat eigen gebruik veelal leidt tot verhoogde zorg en beter onder houd. Het leidt ook meer tot een vaste kern. Te betreuren blijft evenwel, dat de practijk hier zelf geen stem in het kapittel heeft ge had. Zeer zeker, zal er in de or ganisaties nog menig woord aan worden gewijd. Of men echter nog de veranderingen zal kunnen aan brengen, die men wenst, blijft een open vraag. De Oud-Vossemeerse gemeente raad was voltallig op de vergade ring van Vrijdag 7 Juni jl. Na opening en notulen werden de inge komen stukken behandeld. 1. Een schrijven van Ged. St. betreffende goedkeuring inzake de overeenstemming met dhr. v. Driel over teruggave van een stukje grond. 2. Brieven van het R.K. School bestuur en dat van de Sch. m. d. Bijbel naar aanleiding van de door de schoolarts gemaakte opmerkin gen over de scholen. Ged. Staten had aan het gem.bestuur verzocht deze kwestie te onderzoeken. Het bestuur van de R.K. school schrijft, dat het noodzakelijk is de muren te bestrijken en plafonds te vernieuwen. Dit zal een totaal be drag van ongeveer 1540,— vor deren. De Sch. m. d. Bijbel stelt de vol gende verbeteringen voor: 2 nieuwe vloeren, een nieuwe scheidings muur, 3 nieuwe deuren, 2 plafonds vernieuwen, 2 muren strijken, lam- brizering vernieuwen, een bestuurs- lokaaltje aanbrengen, vernieuwing gordijnen en borden verven. Dit wordt in totaal geschat op 6690,-. De voorzitter zegt, dat deze brieven te laat zijn binnengekomen om ze nog in B. en W. te kunnen be spreken, waarom hij voorstelt deze vooralsnog naar het Dag. Bestuur terug te verwijzen, zodat men vol gende vergadering met een voorstel kan komen. De raadsleden schrikken wel wat terug voor de genoemde bedragen. Het zijn huns inziens behoorlijke uitgaven. Elk onderzoek van de een of andere instantie brengt z'n gel delijke gevolgen mee. Dan is er dit weer niet goed, dan dat weer niet. Op die manier zal men ook spoedig naar de noodlijdende kant gaan. Ze adviseren B. en W. deze kwestie grondig te onderzoeken of alles wat gevraagd wordt, werkelijk noodza kelijk moet worden aangebracht. De voorzitter wijst er nog op, dat het niet direct van de schoolbe sturen afkomt, maar een gevolg is van het onderzoek der schoolarts. Men gaat accoord met terugver wijzing naar B. en W. In het verslag van de commissie tot wering van Schoolverzuim van vorig jaar wordt opgemerkt, dat er 5 gevallen van verzuim zijn behan deld, w.o. 3 van de R.K. en 2 van v. ■••Vv 'v.y v y.A(E j v:..;,; UITSLUITEND VERKRIJGBAAR BIJ TEXTIELHANDEL OUD-VOSSEMEER, TELEF. 54 Voor het Eiland Tholen, West-Brabant en St. Filipsland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1