Pinksteren. UIT EIGEN LAND Raadsverslag Poortvliet. Ook deThoolseboeren gaan hunaardappelen collectief bewaren en koelen. St. Filipsland is in deze voorgegaan! ZONDAGSDIENST ARTSEN GEEFT DAAROM GUL Voor het eerst in de nieuwe raadszaal. Weer een nieuwe woning. Electrificatie struikelde vooriiopig nog. Keurlonen en een kSapbank. Voor 14.000 mud werd ingetekend. 6e Jaargang No. 28 26 Mei 1950 Uitgevers Firma C. Dikleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen ƒ1.-— per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Het gaat Pinksterfeest worden. Het feest, dat in de mooiste tijd van het jaar valt. De natuur is tot nieuw leven gewekt en op zijn mooist. Ook in onze omgeving, waar het gewas op de akkers overwegend groene, maar daarin toch nog zo vele kleurschakeringen geeft. Al is het dan dit jaar misschien wat later dan vorige zomer. Het mag ons ver heugen, het mag tot blijdschap stemmen, dat de natuur weer leeft, maar dat is het Pinksterfeest niet... Is er in onze dagen iets verder verwijderd dan de geest, waarvan Pinksteren spreekt? In deze wereld, die geen geestdrift meer kent. Waar twee wereldoorlogen de geestdrift hebben uitgeblust. En velen huiverend aan de toekomst denken, ja allen huiveren van het heden. Geen wereld, die „eendrachtig" is, zoals de mannen, waarvan het Pinksterevangelie spreekt. Dat was de wèreld toen niet en dat zal de wereld nooit worden. Ondanks het feit, dat die „eendracht" ontelbare malen wordt beleden. Met de lippen. Het davert om ons heen van leuzen, van mooie woorden en de mensheid raakt op haar vruchteloze conferen ties uitgepraat. Geen vlam brandt achter de fraaie voorspiegelingen. Alleen begoocheling en ontgooche ling. En vernietigender voor de mensheid dan de wanhoop is de verleugening, waaraan zij te gronde gaat. De wanhoop kan door de diepte voeren, van het gif van de leugen kan men zich niet genezen. Men laat zich benevelen door de schijnschone dromen, de schijn wordt een levensgeluk, dat men na jaagt door overgave aan het ge noegen van de dag. Schijn is ook de luxe, die in rollende auto's langs onze straten wielt, schijn is de glim lach, die uitwaaiert over de gelaten onzer vooraanstaande mensen. De werkelijkheid vertoont ont luistering. De werkelijkheid doet het eigen belang zien, al is ze dan ge vernist met liefelijke frasen. De liefde voor de arbeid verschrompelt. Het vernuft van de mens is ver stijfd in de machine, onze ziel wordt vermoord door onze eigen vinding, de techniek neemt de menselijke functie over en stoot de arbeider uit zijn bestaan. Werk wordt be paald door rekenpractijken, door tabellen, door raderen, die de vreug de voor het werk wegnemen. We zijn arm, als we Pinksteren alleen kunnen bezien als dagen, waarop de arbeid blijft rusten en waarop men naar buiten kan gaan om te genieten van al het nieuwe in de natuur. Dan wordt het aller belangrijkste van Pinksterfeest ver geten: dat de Christelijke kerk op die dagen de uitstorting van de Heilige Geest herdenkt. Vele malen is getracht, door mensen die zich van geloof, evan gelie en kerk hebben afgewend, aan het Pinksterfeest een andere be tekenis te geven. Landdagen en volksvergaderingen werden bij voorkeur met Pinksteren gehouden. Daarin wordt het Pinksterwonder niet gekend. De naam Pinksteren, afkomstig van het griekse woord „pentekos- tos" (de vijftigste) wijst ons echter op de christelijke en directe bijbelse oorsprong van dit feest. De vijftig ste, omdat Pinksteren vijftig dagen na het Paasfeest wordt gevierd. In het Oude Testament spreekt men van het feest der zeven weken, maar in het Nieuwe Testament krijgt het Pinksterfeest zijn heer lijke betekenis. God zelf verheft het feest der zeven weken, het feest van de wetgeving op Sinaï, tot de dag waarop de Heilige Geest werd uit gestort. Blijft men alleen bij het hierboven opgesomde, dan zal er geen plaats zijn voor andere gedachten. Dan blijft het een staren op ontreddering, de ontreddering van de wereld. Toch is in deze wereld het ver langen naar eeuwige waarde nog niet te gronde gegaan. Het christen dom wordt er nimmer in zijn geheel door vermorzeld. Ondanks zonde en bekommernis blijft het van God ge tuigen in een godverlaten wereld. Het Pinkstervuur is een werke lijkheid achter de schijnwerkelijk heid. Het stelt de eeuwigheid tegen over de nood van de tijd. Het wil een volstrekte, onvoorwaardelijke vernieuwing. Zijn we dat deelachtig, dan vin den we de grote betekenis van het Pinksterfeest in het evangelie. En nergens anders meer. breiden. Dit betekent, dat een nieuwe aanval tegen de kanker kan worden ingezet. Ondanks de enorme bedragen welke hiervoor beschik baar waren gesteld, zijn nog steeds geen werkelijke bevredigende resul taten geboekt en wij mogen hopen, dat de onderzoekende medici spoe dig de kern van dit kwaad, dat vooral zoveel oudere mensen be dreigt, kunnen vaststellen en een afdoende therapie ontdekken. AANVAL (II) Van Djakarta uit worden nog steeds onvriendelijke woorden ge sproken over de Nederlandse rol inzake de afsplitsing van de Repu bliek der Zuid-Molukken, die heeft gebroken met het staatsverband der R.I.S. Nu schijnt de R.I.S. de heren in Indonesië ook niet zozeer aan het hart te gaan, want inmiddels werd besloten haar te liquideren en te stichten, die snelheidlievende heeft de Hoge Raad besloten dat om te zetten in een eenheidsstaat passagiers zou kunnen vervoeren,iedereen in Nederland, die zich werd op last van de regering een daartoe gedrongen voelt, consump- commissie ingesteld, die een advi- tieijs mag verkopen, natuurlijk onder serend rapport zou uitbrengen, de geldende bepalingen van de werd geproclameerd. Zo kraait Thans is dit rapport gereed geko- Keuringswet voor Waren. Daarmee Soekarno's haan toch koning! men en het brengt duidelijk naar is voorlopig de bedreiging van de De regering liet in haar nota van voren, dat het weinig wenselijk is baan, dat ijsventers en andere een- deze week ook wel enige andere voor de Nederlandse luchtvaart, zame mensen, die met handel in hetklanken horen, als de individuele naast de K.L.M. een ander bedrijf i koele, zoete product een boterhampersonen van deze regering dat te stichten. i verdienen een of ander diploma j meerdere malen deden. De nota ge- Daarmee zijn de plannen van de dienen te behalen, alvorens de ijs-1 tuigt niet bepaald van gerustheid scheepvaartondernemingen dan wel schep te mogen voeren. Wie tegen- inzake de ontwikkeling in Indonesië. woordig al te zeer in het nauw Trouwens, de repatriërende burgers wordt gebracht door de belangstel- j en militairen zijn evenmin gerust, ling van minister Lieftinck, kan zich Velen van hen spreken zelfs de ver wachting uit, dat de vijandigheid van Indonesiërs jegens Nederlan ders toe zal nemen, naar mate onze de baan AANVAL (I) 9 Vliegdirectie niet, maar ijscokar wel voor ieder weggelegd. Op spontane wijze. Bezorgdheid, Drie jaar geleden, toen de grote vliegtuig charteren en zich her- of Nederlandse scheepvaartmaat- derwaarts begeven, schappijen plannen ontwierpen om Om deze (beperkte) vrijheid mis- een nieuwe luchtvaartondernemingschien enigermate aan te vullen die dezelfde zal worden als de „Republiek Indonesia", die op 17 Augustus 1945 te Djocjakarta van de baan, want de staat zou de nodige concessies moeten verlenen en is hiertoe niet bereid. Nu is de K.L.M. een troetelkindje van iedere j bovendien weer mogelijkheden tot Nederlander, dus valt dit advies ons bijverdienste scheppen. De onder- helemaal niet rauw op het lijf, maar nemersbelasting is immers ook van in wezen wordt het semi-overheids- bedrijf, waartoe onze nationale luchtvaartonderneming is uitge groeid een absoluut monopolie ver leend. Of dit op de duur het reizend publiek ook ten goede zal komen is nog een open vraag, al zullen grote mannen als Plesman daarvoor voor lopig wel borg blijven. „Wilde" maatschappijen mogen wel blijven vliegen. Wie dus persé niet met de K.L.M. de lucht in wil, kan bij een andere onderneming een Dank zij de spontane wijze waarop het Nederlandse volk ter gelegen heid van het vijftigjarig regerings jubileum van koningin Wilhelmina een groot fonds voor kankerbestrij ding heeft gevormd, is het mogelijk geweest om dezer dagen de hoeveel heid radium, die waarover ons land beschikt in de strijd tegen deze slopende ziekte, aanmerkelijk uit te Verschillende vragen komen dan los, terwijl andere mogelijkheden worden ge opperd. Vragen over vervoer, over het op slaan van andere producten, over het be stuur, over onderverhuur, enz. Wat de betaling betreft wordt opgemerkt, dat men het zo zou willen doen. Voor een aandeel van 40 mud moet f200,— bij elkaar ko men. Men zou daarvan 35 direct moe ten betalen, terwijl het overige gedeelte kon worden geleend. Dit alles ligt echter ge reed ter nadere uitwerking. Over 20 jaar zou worden afgeschreven. Notaris Blindenbach geeft daarop een korte uiteenzetting omtrent de vorm der statuten, waarop enige vragen en aanmer kingen komen. Met de mening van de ver gadering zal zoveel mogelijk worden reke ning gehouden bij het opmaken van de concept-statuten. Ook daarna komen nog vele vragen los, vragen die soms verschil van mening brengen en ook vragen, waaruit weer an dere ideeën voortvloeien. Begrijpelijk moet een en ander nog nader worden uitgewerkt. Als evenwel tenslotte de gelegenheid wordt gegeven zich als lid te laten in schrijven met daarbij de gewenste aandelen, wordt voor 13.840 mud ingetekend. Een hoeveelheid, waardoor men, zoals de voor zitter tenslotte terecht opmerkte, niet kan blijven stilzitten, maar werkelijk verdere en definitieve stappen kan doen, waartoe hij machtiging vraagt aan de vergadering. Met algemene instemming wordt die mach- Dokter L. D. A. Looysen Tholen Tel. 49. Dokter R. C. Renes Oud-Vosse- Tel. 19. meer, tiging verkregen. Dhr. Hage besluit met de wens dat de opzet mag slagen en men van het genomen besluit nog lang de goede vruchten mag plukken. UW STEUN stelt Uw RODE KRUIS i in staat zijn vele taken van naastenliefde te verrichten. EEN WELKOM THUIS roepen we toe aan soldaat G. Schipper, Kadijk B 92 te Poortvliet, die waarschijnlijk op 6 Juni a.s.-te Rotterdam aankomt met de General M. L. Hersey. strijdmacht inkrimpt. Het lot van venvera.epm r j.j noodzakelijke en zeer goede verbetering, duizenden landgenoten wordt dus De voorzitter gewaagd hiervan na de ge- De voltallige gemeenteraad te Poortvliet vergaderde Vrijdag jl. voor het eerst in de nieuwe raadszaal op de verbouwde bo venverdieping van het gemeentehuis. Een :e en met de dag onzekerder. Of de regering in Djakarta tot een aanval op Ambon zal overgaan is nog zeer twijfelachtig. In Austra lië en zelfs Amerika begint het te dagen aangaande de „democratie" in het nieuwe Indonesië. Het is niet onmogelijk, dat de gehele indone- sische kwestie binnenkort weer in het centrum van de wereldpolitieke belangstelling komt te staan. Nadat een voorbereidende commissie op verschillende gemeenten in ons eiland een ruggespraak-bijeenkomst had belegd, namen de plannen om te komen tot het stichten van een koelhuis voor het\ bewaren van consumptie-aardappelen, enz., op een te Scherpenisse gehouden algemene vergadering vaster vorm aan. Ja, de plannen zijn thans in een zodanig stadium, dat in een volgende bijeenkomst het ontwerpstatuten zal worden voorgelegd en het bestek ter sprake zal komen. De boeren zien er wel iets in, maar gaan niet over ijs van één nacht. cent per kg komen, waarvoor de aardap pelen eenmaal gratis naar het koelhuis worden gebracht, daar opgeslagen waarschijnlijk ter dikte van 2.25 m en voor de nodige en vereiste koeling wordt gezorgd. De mogelijkheid bestaat ook er in de zomermaanden pootgoed in te brengen. VRAAG EN ANTWOORD Wanneer de voorzitter gelegenheid geeft na zijn toelichting vragen te stellen, zegt dhr. Kooijman, dat het niet de bedoeling was van de groep St. Annaland om als concurrent van deze centrale stichting op te gaan treden, maar enkel een poging van enige landbouwers om een koelhuis ter plaatse te krijgen, welk initiatief het be stuur van „Landbouwbelang" niet zonder meer naast zich neer kon leggen. Waar echter is gebleken, dat er vooralsnog geen voldoende belangstelling voor is om zo'n plan te verwezenlijken, verzoekt hij namens de groep St. Annaland om de gelegenheid open te laten, dat men z'n aandeel kan overdoen, zodra de mogelijkheid bestaat in eigen gemeente een zodanig gebouw te krij gen met dien verstande, dat die aandelen aan belanghebbenden in de omgeving van niet alleen de mening van de gemeente, die zich hiervoor interesseerde, maar ook vol gens de inspecteur. Besloten wordt een op lossing te zoeken, waar allen er voor zijn, dat ze toch maar moet worden verkocht. Goedgekeurd is het raadsbesluit om een geldlening van f 22.000,te plaatsen. Ook de verhuur van het kantoor aan de districts opzichter van de Centr. Dienst ontmoette bij Ged. Staten geen bedenkingen. Evenals de verhuur van de woning bo ven het gemeentehuis aan de wijkverpleeg ster voor f 2.50 en een ruimte in hetzelfde pand voor materialenbergplaats G. Kruis voor f 50,per jaar. Goedgekeurd is ook de verhoogde jaar wedde voor de secr. en penningm. van het B. Armbestuur. EEN ARBEIDERSWONING Van het Prov. bestuur is bericht ingeko men, dat de gemeente nog een bouwvolume van 205 m3 krijgt toegewezen voor het bouwen van een vrijstaande arbeiderswo- bruikelijke opening en dankt wethouders en leden voor wat mede door hun besluit, tot stand is gebracht. Het resultaat kunnen zij thans zien. De uitvoering is wat sober en de afwerking nog niet geheel voltooid, maar men kan hier in elk geval al sa menkomen. Hij spreekt de hoop en ver wachting uit, dat in de nieuwe raadszaal in dezelfde aangename sfeer mag worden vergaderd als dat beneden het geval is ge weest en ook hier nuttige besluiten voor deze gemeente zullen vallen. Weth. Krijger feliciteert de voorzitter en zegt, dat men hem veel dank is verschul digd, wanneer men nagaat, wat onder zijn leiding in deze gemeente reeds tot stand is gekomen. De voorzitter wijst er daarna op, dat nog gedacht moet worden aan verwarming, al gaat men dan nu het warme jaargetijde ning. Voor 1 September moet rijksgoedkeu- tegemoet. Het zal bekeken worden of elee- ring zijn aangevraagd. Momenteel, aldus de trische verwarming doelmatig en niet te voorzitter, kunnen we dus nog 2 wonin- kostbaar zal blijken. gen bouwen. Voorts deelt de voorzitter mede, dat het Dhr. v. Hout vindt het onbillijk, dat de glas in de bijz. school is ingezet en men toewijzing voor deze omgeving zo laag is, van het uitkomende glas nog f 14,heeft j waar deze gemeente toch ook door oorlogs- gemaakt. geweld is geteisterd. De Voorzitter ant- Het straatje in de Zuidstraat wordt bij i woordt, dat dit niet aan hem ligt. Ook bij verbetering te duur (betonpad) en voorge- j de Commissaris heeft hij er op aangedron- steld wordt te volstaan met het enkel te gen, daarmede rekening te houden, verhogen en te verharden. Weth. Krijger geeft in overweging an- Het lijkenhuisje waaromtrent in vorige dere woningen te zetten dan tot op he- vergadering ook al werd geïnformeerd den; deze zijn voor een arbeider niet ge- behoeft een grondige verbetering, terwijlriefelijk. Een arbeiderswoning moet meer ook het hek op de begraafplaats in orde zal gemakken hebben dan die tot op heden zijn worden gemaakt. gebouwd en dan in de prijs van ongeveer De oude brandspuit, die men voor f 4,per week. De voorzitter zal zich in f 800,besloot van de hand te doen is nog verbinding stellen met een architectenbu- niet weg. De prijs is te hoog en dat was reau om de rijksgoedkeuring zo vlug moge- UITEENZETTING Dit laatste bleek duidelijk op de Woensdag-i lezen, red). Dit laatste was ook de voor avond jl. te Scherpenisse gehouden ver- zitter bekend en daarom verwacht hij ook gadering, waarbij een 70-tal landbouwers j van die gemeente een behoorlijke aangifte, uit alle Thoolse gemeenten aanwezig waren, menend dat de landbouwers daar zo i Scherpenisse worden overgedragen, zodat vooruitstrevend zijn, dat ze zeker niet ach- het bestaande koelhuis daarvan geen scha ter zullen blijven. de heeft. Deze idee kan de commissie wel Wanneer de plannen op St. Annaland overnemen. De leiding van deze bijeenkomst in hotel doorgevoerd waren, had de rendabiliteit Bijl berustte bij de voorzitter van het voor- voor Scherpenisse, dus voor het centraal WA 1 UK 1 UKllN lopig comité, dhr. J. H. Hage te Scherpe- gebouw, wel eens in gevaar kunnen ko- Medegedeeld wordt vervolgens dat men nisse, die na een welkomstwoord, inzonder- men. als plaats, waar het gebouw zou komen heid tot notaris Blindenbach van St. Maar- Dat is nu echter van de baan en ook die te staan gedacht heeft aan de bouwgrond tensdijk in het kort nogmaals het doel J boeren zullen wel meewerken, aldus spre- j naast de Groenvoederdrogerij bij de Wa ker. In het kort licht hij dan nog toe de plannen en het doel der eventuele stichting. Het voornemen bestaat aandelen uit te ge memoreerde. Spreker zag het stichten van zo'n gebouw als een boerenbelang. De rendabiliteit moet verzekerd zijn, maar ge zien de aangiften op de voorlopige bijeen komsten in de verschillende gemeenten, meent hij dat men met vertrouwen zal kunnen beginnen. Deze commissie van voorbereiding kreeg in verschillende ge meenten een totale toezegging van 12.500 mud. Aanvankelijk was het voor de com missie een teleurstelling, dat St. Annaland later andere plannen bleek te hebben, nl. het stichten van een eigen gebouw. (Dat dit voorlopig niet doorgaat kan men onder het St. Annalands-nieuw* in dit nummer tertoren. Voordelen hiervan zouden zijn, dat men een verharde oprit heeft, een weegbrug in de omgeving, gemakkelijke ven van 40 hl, wat neerkomt op ongeveer electriciteitsvoorziening en het personeel 2 m2 oppervlakte. Deze aandelen zijn van deze Drogerij ook zou kunnen helpen overdraagbaar, komen bij overlijden aan bij de werkzaamheden van het koelhuis. Dit erfgenamen, terwijl de bezitters van deze aandelen recht hebben om hun aardappelen er in te brengen. Een ruwe begroting wees uit, dat voor een bergplaats van 15.000 mud aardappelen een stichtingskapitaal zou nodig zijn van f 75.000,waarbij alles was inbegrepen. De jaarlijkse exploi tatiekosten zou degene, die daarvan ge bruik maakt (de aandeelmouders) op \]/2 alles echter zijn nog slechts plannen, waar- van het Bestuur der Drogerij nog geen (niet officieel) kennis heeft, wat dus nog moet worden overlegd. Wordt de vereniging gesticht, dan acht de voorzitter het niet onmogelijk, dat het gebouw er 1 November a.s. staat en gereed is voor gebruik. Daartoe zal men zich tot het uiterste inspannen. ■■■■MM*" i OVERGANG VAN VOLENDAM VAN VISSERSDORP NAAR INDUSTRIEPLAATS In verband met de verdere drooglegging van de Zuiderzee, verliest langzamerhand Volendam zijn waarde als vissersplaats en oriënteert de jeugd zich op de nieuw gevestigde industrie ter plaatse. Enige Volendamse meisjes zijn bezig met het vervaardigen van poederdonsen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1