WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN SIFILIPSLAND Nederland krijgt Ondernemingsraden VERSCHIJ i I 1 I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Raadsverslag SCHERPENISSE Commentaar Arbeiders kunnen tevreden zijn Novum in de geschiedenis van het Bedrijfsrecht Verbetering Kerk- en Wilhelminastraat komen ter sprake Geeft dus gul aan Uw Rode Kruis 6e Jaargang No. 27 19 Mei 1950 r Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1..per kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen (Van onze soc.-econ. medewerker) Het is nog maar zeer kort geleden sinds onze senaat het wetsontwerp op de ondernemingsraden tot wet verhief, daar mee het lint doorknippend ter opening van een nieuwe weg, leidend naar nog groter samenwerking tussen ondernemers en arbeiders in het nationale bedrijfsleven. Dit is zeer verheugend, omdat hiermee het bewijs geleverd is, dat men zowel in werkgevers als werknemerskringen van zins is arbeiders en ondernemers zo dicht mogelijk tot elkaar te brengen, waardoor de bedrijfs-uitvoering veel soepeler zal verlopen en de productiviteit wordt bevorderd. De komende ondernemingsraden zullen het saamhorigheidsgevoel binnen het bedrijf versterken en de ondernemer weer in contact bren gen met zijn arbeiders, welk contact sinds lang is verbroken door het steeds meer verzakelijken der ver houding van meerdere tot onderge schikte en de zo toegenomen ar beidsverdeling, terwijl ook de groei van sommige bedrijven tot machtige lichamen het contact tussen directie en loopjongen tot een nauwelijks op te merken knikje bij het betreden of verlaten der fabriek was verwor den. De ondernemer tot medewerken bereid kan in die nieuwe raad een instituut vinden, dat hem confron teert met de belangen, zorgen, vra gen en wensen van allen, die met hem samen de onderneming vor men, er in werken en met hem wil len van gedachten wisselen, over de wijze waarop men in het belang van allen tot de beste resultaten kan ko men. Dit is het hoofdmotief voor de instelling van ondernemingsra den: men moet beseffen dat arbei ders en leiders een gemeenschap vflrmen met eenzelfde doel voor ogen, welk doel ligt in een zo goed mogelijk doen functioneren van hun bedrijfshuishouding. De arbeiders kunnen tevreden zijn met de nieuwe vergadering binnen de muren van hun bedrijf. Deze wet immers heeft voor hen de erkenning gebracht van hun eis tot economische medezeggenschap. Niet in de zin van mede-eigenaar maar in de zin van medewerker, welk deelgenootschap naast de plichten, die voorop moeten staan ook stellig rechten met zich brengt. De ondernemingsraden zullen worden ingesteld in ondernemingen met minstens 25 werknemers. Ook •in bedrijven met minder arbeiders mogen zij worden ingesteld wan neer de Sociaal Economische Raad (S.E.R.) welke onlangs is samen gesteld krachtens de wet op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisaties het tijdstip daarvoor heeft vastge steld. Dit mag slechts een regel zijn om de technische uitvoering van de wet geruisloos te doen verlopen. Wij hopen, dat deze bepaling niet vertragend zal werken bij de uit voering. DE SAMENSTELLING Het voorzitterschap van de raad is toegewezen aan de ondernemer of de persoon, die hem vervangt en die hij zelf aanwijst. Ook daarte gen kunnen geen bezwaren zijn. Men kan niet verwachten, dat de eigenaar van een bedrijf als bijzit ter een vergadering bijwoont be treffende zijn eigen onderneming. De overige leden zijn alle werk nemers, wier aantal degressief toe neemt met de vergroting van het aantal arbeiders, die in de onderne ming hun brood verdienen. Het mi nimum aantal is 3 leden en het maximum aantal der vergadering is 25. De leden voor de ondernemings raden worden gekozen uit een can- didatenlijst, die door organisaties van werkgevers wordt samenge steld. Soms kan het echter in verband met de samenstelling van het personeel -noodzakelijk zijn dat de candidaatslijsten worden ingediend door een bepaald aantal vast te stellen arbeiders zelf om het mogelijk te maken, dat ook on georganiseerden hun stem kunnen laten horen. Dit laatste is noodza kelijk om een achteruitstelling van ongeorganiseerden te voorkomen. De organisaties van arbeiders krijgen dus direct invloed. Er zijn argumenten, die daarvoor pleiten. De vakverenigingen bezitten ver trouwen en hebben organisatorische ervaring. Het nadeel van deze re geling is echter dat hier personen buiten het bedrijf zich met interne aangelegenheden kunnen bemoeien, omdat er altijd ruggespraak en con tact zal zijn tussen de vakbonden en zijn vertegenwoordigers in de ondernemingsraad. ANDERS BEDOELD In het oorspronkelijke rapport Van Rhijn werd een andere proce dure voorgesteld, die inhield, dat de personeelsvertegenwoordiging iets was dat de onderneming alleen be trof en dus ook binnen haar muren moest worden geregeld. Een zoda nige regeling zou ons aangenamer geweest zijn, maar zij heeft ook een nadeel ten ongerieve van de vak bonden: men zou de neiging kun nen krijgen dat de vakcentrale overbodig was, omdat er nu onder nemingsraden zijn. Het heeft geen zin dit nader te critiseren, omdat de wet er inmiddels is en we beter eerst de practische gang van za ken kunnen afwachten. Arbeiders kunnen lid zijn van de raad wanneer zij 23 jaar zijn en tenminste 3 jaar in de onderneming hebben gewerkt. Men kan afge vaardigden reeds kiezen op 21 jarige leeftijd en na een diensttijd van 1 jaar. Is men tot lid gekozen, i dan zit men twee jaar in de raad en kan men bovendien na afloop daarvan terstond herkozen worden. VINGER IN DE PAP Wat gaat nu zo'n raad doen? Zij is bekleed met een aantal be voegdheden die gedeeltelijk advise rend, gedeeltelijk toezichthoudend van aard zijn. Tot de laatste be voegdheden behoren o.a. toezicht op de naleving van arbeidsvoor waarden in de onderneming en wet telijke voorschriften betreffende veiligheid, gezondheid, hygiëne enz. Ook deelname in het beheer van in stellingen ten behoeve van de werk nemers voor zover daarin niet op andere wijze is voorzien, behoort tot haar werkzaamheden. Van de adviserende taak noemen we het behandelen van ingediende bezwaren, verlangens en opmerkin gen, de positie van arbeiders betref fende. Verder zal men overleg ple gen over vacanties, werkroosters enz., terwijl de raad tenslotte voor stellen kan doen omtrent maatrege len, die kunnen bijdragen tot verbe tering van de technische en econo mische gang van zaken in de onder neming. Deze laatste op'merking vooral beschouwe men aandachtig, omdat zij op economisch terrein ligt. Dit is een novum in de geschiedenis van het bedrijfsrecht. De arbeiders krij gen nu voor het eerst een vinger in de pap bij het beheer van de on derneming. Deze mogelijkheid is nog voor uitbreiding vatbaar wan neer de S.E.R. dit nodig acht. GEEN TWEE BAZEN Men zal ons misschien tegenwer pen, dat deze bevoegdheden slechts een adviserend karakter dragen. Dat is juist, want men kan niet eisen dat men de ondernemer het gezag en de beslissing over zaken, waarvoor hij uiteindelijk verant woordelijk is, uit handen neemt. Daarmee zou een onderneming twee bazen krijgen, waardoor zij moeilijk bestuurbaar wordt. Maar dit alles neemt niet weg, dat de arbeiders op deze wijze de gelegenheid krij gen te tonen, wat zij waard zijn op het terrein van het bedrijfsbestuur. Goede ondernemers en dat zijn nog de meesten zullen de advie zen van dit college niet zonder meer terzijde leggen. In verband met de ons toegeme ten ruimte moeten nog vele interes sante vraagstukken rond de onder nemingsraden onbesproken blijven. Het gestelde is echter voldoende om de overtuiging te versterken, dat door deze instelling een nieuwe fraaie gevelsteen is aangebracht in het gebouw der bedrijfswetgeving. Zij kan een nieuwe steun vormen tot het behoud van de in ons land zo hoog geroemde sociale rust. Dr. H. R. Mes. 11 Mei jl. kwam de gemeenteraad te Scherpenisse in openbare vergadering bij een, waarbij alle leden aanwezig waren, j Goedkeuring was ontvangen van Ged. Staten op de post ad f 18.900 voor Weg en Waterbouwkundige werken. De 5% toeslag over het 1ste kwartaal kan ook worden uitgekeerd, evenals voor het 2e kwartaal 1950. Voorgelezen wordt het verslag van de schoolartsendienst, waaruit blijkt, dat er ter plaatse 188 kinderen zijn onderzocht. Hiervan werden er 11 naar de huisarts verwezen. 9 voor t.b.c.-onderzoek, enkelen ingeënt tegen pokken en diphterie, enigen gewezen op wat onreinheid. 2 lokalen zijn onvoldoende verlicht. De voorzitter zegt naar aanleiding van dit verslag, dat het onderzoek dus een gunstig resultaat heeft afgeworpen. Waar dit de t.b.c. betreft zeker, daar van de 9 school kinderen, die aanvankelijk positief reageer den, bij nader onderzoek te Tholen vrij bleken van deze ziekte. In verband met het aantal leerlingen gestegen door het 8ste leerjaar zou een nieuwe leerkracht kunnen worden aange steld. Hieromtrent was een brief ingekomen van de Min. v. Onderwijs krachtens art. 56 L.O.-wet. De voorzitter wijst er evenwel op, dat er geen voldoende ruimte is en benoeming alzo niet kan doorgaan. De raad legt zich daarbij neer. Door het bestuur van het Koningin Wil- hehninafonds voor Kankerbestrijding was een verzoek ingekomen om op 19 Mei ge bruik te mogen maken van een lokaal der O.L. school, waar een spreker die avond over de Kankerbestrijding een inleiding zal houden. Niemand heeft daartegen bezwaar. De afd. „Het Groene Kruis" verzoekt om voor het jaar 1950 uit de gemeentekas een bijdrage te mogen ontvangen van f 400,De vereniging heeft een tekort van f 184,en aankoop van artikelen is hoogst nodig. Het tekort zal na die aankoop f 600,bedragen. De voorzitter stelt voor aan de Raad om B. en W. te machtigen eerst nog be sprekingen te voeren met het Groene Kruis- bestuur. Wellicht is er een andere oplossing mogelijk. Dhr. Bijnagte vraagt of het waar is, dat er armlastigen zijn vrijgesteld van contri butie. Hij heeft de Groene Kruisvergadering niet kunnen bijwonen. En of die van de Diaconiën niet zijn vrijgesteld. De voorzit ter antwoordt dat door beide kerkelijke in stanties een bijdrage wordt verleend. Voorts zegt hij, dat de contributie niet verhoogd kan worden. Dhr. Hartog vindt dat ze maar een bazar moeten houden. De voorzitter vindt dat wel goed, maar dan de baten besteden voor een wijkgebouw. Dhr. v. d. Jagt is niet voor een bazar. Hij zal in geen geval het voorstel Hartog steunen. Weth. Kleppel wijst er nog op, dat er van de gemeente ook armlastigen zijn vrij gesteld van contributiebetaling. De voorzitter voert aan niet tegen steun te zijn, maar mogelijk kan het anders. Dhr. v. d. Jagt vindt dat er zijn, die meer contributie kunnen betalen. Hij wil dat zelf ook wel doen, hoewel hij door Gods zegen nimmer van de diensten van het Groene Kruis gebruik heeft moeten ma Dank zij UW STEUN kan Uw RODE KRUIS zovele VREDESTAKEN in dienst van de Nederlandse gemeenschap verrichten. GEVONDEN VOORWERPEN Een tiental boeken, een Mexi- uanse hoed van enorme afme tingen, wat speelgoed en een schildpad, dat was gisteren de icgst van één dag op de afde- ng gevonden voorwerpen. H Hoeden kent men er al, ze lig- H en er bij tientallen en van het ■antal boeken dat luchtreizigers n een vliegtuig laten liggen kan gemakkelijk een bibliotheek wor- :!en ingericht. Maar een schildpadDat emand met een schildpad op eis gaat, is nog tot daar toe, maar dat hij hem vergeet, is op z'n zachtst gezegd raadselachtig. Maar onze schildpad zal het te midden van zijn mede gevonden Wm*. voorwerpen niet slecht hebben, zolang zijn baas hem blijft verge- illSI ten. Een van de grondstewardes sen wist er wel raad mee en heeft hem getroost. ken. Hij vindt de contributieregeling niet goed. Er zijn mensen, die wel f 25, inplaats van f 5.kunnen betalen. Besloten wordt dat het Dag. Bestuur het zal bespre ken met het Groenekruis bestuur. Een schrijven van de S.G.P. kiesvereni ging, dat er geen gebruik werd gemaakt van het toegezegde lokaal der school voor een spreker, onder dank voor die toezegging en in de hoop er bij een eventuele gelegenheid over te mogen beschikken. Van de Interkerkelijke Stichting Breda werd een brief ontvangen, die voor kennis geving werd aangenomen. Eveneens een brief met mededelingen van de Ver. Ned. Gem. betreffende de tentoon stelling en geschenken voor Middelburg. Het laatste stuk is een verzoek van Ged. Staten de uitkering voor Krankzinnigen te verhogen. Dit zal nader worden bezien. BESTEMMING HOGE MARKT 7 Dat komt als derde punt van de agende ter sprake. Voorgesteld wordt door het Dag. Bestuur het voorste gedeelte te verhuren aan Pleune voor f 7.25 per week onder dezelfde voorwaarden als geldend voor de andere gemeentewoningen met opzegging van een week, wederzijds voor onbepaalde tijd. Hiertoe wordt besloten. VERBETERING KERK- EN WILHELMINASTRAAT De voorzitter wijst er hierbij allereerst op, dat het destijds door de Belg gedane aanbod tot overname van uitkomende keien in ruil voor klinkers op niets is uitgelopen. Het is nl. zo geworden, dat er nog geld bij zou moeten. Daarom stellen B. en W. voor daar niet op in te gaan. De stenen van de Kerkstraat zijn onverslijtbaar en altijd nog te gebruiken voor de Wilhelminastraat. Ged. Staten hebben er geen bezwaar tegen de post in de begroting 1949 betreffende deze bestrating over te brengen naar de dienst '50 en 't werk te laten uitvoeren voor 'n bedrag van max. f 18.900. Wel moeten de stoepen in de Kerkstraat zo blijven, zeggen Ged. Staten. Maar daar is het Dag. Bestuur niet voor en vraagt dan ook de Raad hiertegen bezwaren in te dienen. De stoepen zouden vervangen moeten worden door tegels van beton. Daar het aanbod van de Belg van de baan is, wil men de post op de begroting verhogen tot f 19.900.Dhr. Hage vraagt of het ter zijner tijd zal worden aanbesteed. De voorzitter antwoordt, dat het gevaar dan niet denkbeeldig is, dat het duurder zal worden. Hij wil het liever uit de gemeente laten uitvoeren, wel met een vakman er bij. De Raad gaat met bovenstaande accoord. RONDVRAAG Dhr. Bijnagte vraagt of er al een onder zoek is ingesteld naar de heffing voor het vervoer per auto van producten. De voor zitter antwoordt, dat het onderzoek nog loopt. Dhr. Bijnagte wijst er ook op, dat er maar 2 waterplaatsen zijn in de gemeente en van beide hoegenaamd niks deugt. Het opper- water van de Hoge Markt loopt naar de waterplaats en naar de boerderij van Duijn- houwer. Ook dat is niet in orde. De voor zitter zal dit laten onderzoeken. Dhr. v. d. Jagt zegt dat er iemand bij hem is geweest om te vragen of hij ont heffing kan krijgen van de heffing reinigings rechten. Vraagsteller had van de noodwet Drees. Op St. Maartensdijk zijn er ook enkele vrijgesteld, zegt v.d. Jagt. De voor zitter zegt dat zoiets niet behandeld kan worden, als men niet weet wie het is. Dat kan openbaar komen, zegt v. d. Jagt, het is C. de Kwaak-Koolaard. De voorzitter zegt het te zullen onder zoeken of voornoemd persoon in aanmer king komt. Dhr. L. v. d. Werf stelt voor alle in gezetenen die van de Noodwet Drees heb ben en geen andere inkomsten genieten vrij te stellen van de heffing reinigingsrechten. De voorzitter zegt vast te moeten houden aan de normen. Elk geval moet afzonderlijk worden bekeken. Daarna sluiting. ER ZIJN WEER THUISVARENDEN Met de „General M. B. Stewart", die vermoedelijk 26 Mei te Amster dam aankomt keren de volgende militairen naar hun woonplaats te rug: Sold. L. Deurloo, Vossemeerse- poort 2, Tholen. Korp. W. Moerland, Cureelan- den A 465a, St. Annaland. Sold. C. A. Kramer, Nieuwstraat A 527, St, Annaland. WELLEVENDHEID Men hoeft niet zo heel veel moeite te doen om het leven van een mede mens, dat overigens genoeg zorgen en verdriet kent, zoals ieder mensen leven, te verbitteren. We geloven dat nog minder moeite behoefd te worden gedaan om dat niet zo ge makkelijk leven wat te veraange namen. Daarom doet het goed, dat juist de nederlandse jeugdgemeen schap in de week van 21 tot 27 Mei - de jeugdweek - een grootscheepse actie ontwerpt, die ze de „operatie wellevendheid" noemt. Het doet goed, dat deze actie, waaraan een met de beste bedoelingen militaire uitdrukking is gekoppeld, juist van de jeugd uitgaat. De gezamenlijke jeugdorganisaties, verenigd in de Ned. Jeugd Gemeenschap. De jeugd, die het tegenwoordig zo dikwijls moet horen, hoe ver ze van het goede pad (der ouderen?) is afge weken. Aan die speciale jeugd- kapperij hebben wij nooit meege daan. Het is voldoende voor iedereen de hand in eigen boezem te steken. Zeker zal het ook de lezers niet zijn ontgaan, dat er vooral na de oorlog, in ons gehele volk zowel bij ouderen als bij jongeren, een ernstig tekort aan innerlijke tucht is, dat zich bij vele gelegenheden manifesteert. Dat dit kwaad niet één-twee-drie is uit geroeid met te zeggen: „Wees een heer of iets van dien aard, zal even duidelijk zijn. Dit stukje opvoeding tot verant woordelijkheid kan in de eerste plaats geschieden in de gezinnen, op de scholen, in de verenigingen, op het sportterrein en zeker ook in de jeugdorganisaties. Immers, dit tekort aan innerlijke tucht openbaart zich medé in een gebrek aan wellevendheid, een ge mis aan eerbied jegens anderen. Wellevendheid te betrachten, moet, zo het dit niet reeds was, van nu af aan, ons ernstig voornemen zijn. Dat moet in de eerste plaats uitgaan van de ouders. Het goede voorbeeld geven en hun kinderen ook in dit opzicht te leiden. Indien er de aandacht op wordt gevestigd, dat de wellevendheid de beloning in zich zelf vindt, dat zij de omvang en daardoor het leven veraangenaamt, dat zij de rustige sfeer bevordert, zelfs in de jachten de en drukke tegenwoordige tijd en dat zij per slot van rekening een uitvloeisel is van de liefde, welke men op grond van het Goddelijk gebod aan de evenmens verschul digd is, dan moeten we allen toch wel inzien, welk een groot goed het in zichzelf kan dragen en kan uit dragen. Al is er wel een en ander maal in ongunstige zin over onze eilanden geschreven, - waarbij men absoluut de verkeerde snaar te pakken had - opvoeding in wellevendheid is in onze streek niet harder nodig dan ergens anders in Nederland. Maar het is er ook nodig. Niet nodig lijkt het ons op te sommen wat onder „wellevendheid" verstaan wordt Het vóór laten gaan van oudere mensen in sommige gevallen, het plaats inruimen in bus sen, het wegwijzen, het in de rij staan. Wel, het kan veel korter wat gij niet wilt dat U geschiedt, enz Telkens weer opnieuw even be denken, dat je niet alleen op de wereld bent, maar tussen anderen, anderen wier leven je kan veraan genamen door eigen houding, een plicht, een Goddelijk gebod. Dat zeer vele ouders deze plicht, ook ten aanzien van de wellevend heid, beter leren kennen, tot heil van hun kinderen, tot heil van de naaste.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1