UIT EIGEN LAND 'n Krasse Fliplandse in Amerika Plaatselijk Nieuws COMMENTAAR Van 31-EI tot MEI! Het gaat de Nederlanders in de Oost niet naar den vleze* Met nog 8 kinderen, 46 kleinkinderen en 55 achterkleinkinderen. ZONDAGSDIENST ARTSEN ST. ANNALAND THOLEN OUD-VOSSEMEER 6e Jaargang No. 26 12 Mei 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen ƒ1.per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag lu aangenomen De eerste Meidagen zijn weer achter de rug en na de feestvreugde van Koninginnedag, de 1 Mei-vie ring en bevrijdingsdag, hebben wij op 10 Mei met onze gedachten nog even verwijld bij de herinnering aan de plotselinge overval in 1940. Wellicht zal menigeen zich af vragen, of Mei 1950 opnieuw de vooravond is voor een nieuwe wereldbrand, waarin Nederland be trokken kan raken. De huidige wapenzendingen uit Amerika be tekenen immers niet dat de strijd met de coloradokever wordt aan gebonden. En de ondergrondse activiteit van duistere elementen, waarvan Minister Kleffens juist dezer dagen gewaagde, herinnert ons reeds aan de duitse spionnage van toen. Maar uiterlijk leeft Nederland al even onbezorgd als voor 1940. lil de Kamers wordt geredekaveld over een verhoogde benzineprijs, een nogal ingrijpende verzwaring van de bedrijfslasten voor vele ondernemers, die met de afschaffing van de ondernemingsbelasting door minister Lieftinck worden gesust. Bedriegen de voortekenen niet, dan is deze benzineprijs slechts een voorlopertje van vele fiscale maat regelen, welke straks met de mil- lioenennota op de proppen komen, want financieel staat Nederland er nog steeds niet al te best voor. Weliswaar is thans ook in hogere regionen het besef doorgedrongen, dat het met de huidige belasting- politiek niet langer voort kan gaan, omdat handel en industrie lang zamerhand hun werkkapitaal zien ineenschrompelen, toch blijven de staatsuitgaven zo hoog, dat er vol doende inkomsten tegenover dienen te blijven staan. Hoe het zal gaan als straks de Marshallhulp een einde gaat nemen, kan slechts aan de verbeelding van de belastingbetaler worden over gelaten MOORD EN DOODSLAG Overigens is dit een week ge weest van heethoofden. Een gere patrieerd militair heeft het meisje, dat hem versmaadde, met een dolk van het leven beroofd. En dit bloe dige drama tussen de aloude Naar- dense wallen werd daags daarna gevolgd door een doodslag te Oudenbosch, waar twee jonge lie den elkaar met de biljartkeu op het hoofd sloegen. Ongetwijfeld zullen zich wel eens moeilijkheden voordoen onder ge- desillusionneerde of geestelijk ver anderde gedemobiliseerden. Maar in een geordende maatschappij horen deze excessen toch niet thuis. Wij vragen ons af, of de legerleiding vóór de demobilisatie wel voldoende zorg draagt voor de innerlijke aan passing van de soldaten bij de ver anderde levensomstandigheden in hun vaderland. Velen, die jarenlang in de tropen onder de ellendigste levensvoorwaarden hebben gediend en daar beducht waren voor onver wachte aanvallen, en onheuse be jegening, kunnen niet met een enkel vermanend woord op de maatschap pij worden losgelaten. ALS RATTEN IN DE VAL Over Tropen gesproken, het gaat er de Nederlanders niet naar den vleze. En nu spreken we nog niet eens van de gearresteerde Europe/ anen, die verdacht werden van samenwerking met Westerling. Dr. Osinga en Jiscoot zijn trouwens weer in vrijheid gesteld, hetzij om dat de beschuldiging niet houdbaar bleek, hetzij omdat men thans vol doende bewijsmateriaal kon ver zamelen. Nog belangrijker is evenwel, dat grote aantallen ongenoemde Neder landers op dit ogenblik opgesloten j Trouw", maar wij vrezen dat ook zitten als ratten in een val. Tal van de stem van deze minderheid in de keer tussen verscheidene delen van de Oost is zelf niet meer mogelijk. De prijzen van alle noodzakelijke levensbehoeften zijn schrikbarend gestegen en onbetaalbaar voor de meeste ambtenaren en andere men sen op maandsalaris. Mensen uit Soerabaja, die naar Nieuw-Guinea willen schrijven, doen dit via Neder land en behalve Ambon zijn er meer eilanden geblokkeerd. Een onhoud bare toestand, welke niet zal nalaten in het buitenland diepe indruk te maken, want aan het zelfbeschik kingsrecht van de volkeren wordt thans ondanks de hooggestemde idealen na de rondetafelconferentie op dictatoriale wijze getornd. In Nederland gaf dit reeds aan leiding tot de oprichting van een nieuwe stichting ,,Door de Eeuwen landgenoten die gaarna waren ge repatrieerd, nu het leven hun in de binnenlanden door voortdurende aanslagen onmogelijk wordt ge maakt, kunnen de overtocht met hun gedecimeerde gelden niet meer betalen. Rechtstreeks handelsver- woestijn wel tevergeefs zal roepen. De Meidagen van 1950 brengen ons niet de vrede en rust, welke wij na 1945 gehoopt hadden eens tege moet te gaan. Nederland ligt temid den van de branding. Vergeefs zien wij uit naar de reddingsboei VOORZICHTIGHEID GEBODEN 1 Mevr. Jacomina Quist-Verwijs vierde 20 April jl. te Grand-Rapids in de U.S.A. haar 90ste verjaardag. Het is de oudste dochter van wijlen Cornelis Verwijs, in vroeger tijden vrachtrijder van St. Fi- lipsland naar Bergen op Zoom. Geboren op 20 April 1860 verliet ze met haar man in 1887, dus op 27-jarige leeftijd, haar geboorte plaats St. Filipsland om zich in Illinois U.S.A. te vestigen. Het voor deze familie traditionele beroep van vrachtrijder wordt nog steeds door haar jongste broer, dhr. Abraham Verwijs te St. Filips land voortgezet. Ter gelegenheid nu van de 90ste verjaardag van Mevr. J. Quist- Verwijs verscheen er in het ie Grand Rapids verschijnend dagblad een artikeltje met foto van de jarige met haar jongste en 55ste achterkleinkind op de arm, dat twee weken geleden geboren werd en met haar oudste 16-jarige achterkleinkind naast zich. Het bewuste artikeltje kunnen we hieronder weergeven. De foto leende zich niet voor reproductie. Het onderschrift der foto luidde: Kan zich beroemen op 55 achterkleinkinderen. Dokter P. J. Duinker te Tholen, tel. 40. Dokter J. Vermet te Nieuw-Vos- semeer, tel. 10. De woningbouw is nog steeds een van de grote problemen. Ze dateert al van 1945. Daarvoor waren er andere moeilijkheden, die de mate rialistische op de achtergrond dron gen, al waren ze ook toen al niet denkbeeldig. Maar na 1945 kon het woningbouwprobleem worden aan gepakt en daardoor kwam de nood meer aan het licht. Wanneer we thans naar de verrichte prestaties zien, kan dankbaar worden erkend dat er nu in de bouw wel schot zit. Een blik in het plannenboek van de Minister van Wederopbouw is nog moedgevender. En die plannen zijn nog te verwezenlijken ook. Dat wil niet zeggen, dat er op dit ogen blik geen schreiende huizenellende meer zou zijn. Al is het dan niet zó schreiend in onze omgeving. De ene gemeente kan er meer over spreken dan de andere, maar op ons eiland is er nog slechts een enkele gemeente, die niet meer over „woningnood" spreekt. Het probleem is ook niet een voudig. Niet alleen vraagt de jaar lijkse groei van de Nederlandse be volking 33.000 woningen per jaar, maar bovendien moet de achterstand worden ingehaald, willen alle Ne derlanders in 1960 onderdak zijn. Dit jaartal is nog een schrale troost voor degenen, die al jaren zitten te wachten. En dan moeten er per jaar 55.000 woningen worden gebouwd. Zover zijn we nog niet. Misschien halen we dat aantal in 1952. Bekend is wel, dat de bouw vol gens de woningwet de meeste wo ningen levert. Begrijpelijk, want hier garandeert en betaalt het rijk vrijwel alle kos ten. Maar de Minister is nog met iets anders naar voren gekomen om dat grote woningat in 1960 dicht te hebben. De zgn. goedkope wonin gen of duplexwoning. Die zouden er in de komende jaren 72.000 moe ten verrijzen. Worden deze duplex woningen niet gebouwd dan zal de woningnood niet voor 1964 zijn ge lenigd, tenzij de emigratie een der gelijke omvang neemt, dat het alle verwachtingen overtreft. Met deze duplex-woningen is ningwetwoningen. Die in vele ge- men sedert enige tijd begonnen/vallen ook niet aan de eisen vol- Bussum had de primeur en sinds zijn doen. En daarom menen we, dat er bij Wederopbouw honderden hier voorzichtigheid geboden is. plannen binnengestroomd. Ook be-Voorzichtig met het bouwen van grijpelijk als men weet, dat ook hier duplexwoningen. Laten we ons niet het rijk weer betaalt en bovendien vastzetten op zoveel mogelijk kleine nog een extra-subsidie geeft. woningen. Laat het bouwen vrij, Dus weer een andere regeling als dan past de woningbouw zich van- de eerste woningwetverordening, zelf aan bij de behoefte. Dat lijkt Wanneer deze bouw nu goed en ons toch een betere weg. En zal niet goedkoop is, waarom dan ook maar 1 zoveel langer duren. niet onder een regeling gebracht. Die vele regelingen maken de zaak maar verwarder. Hoe minder dus, hoe beter. Maar het blijft o.i. een vraag of we op tijd onderdak komen. En of het wel goed is om mee te doen aan die goedkopere woningen. Minister in 't Veld zei nu wel: „Laten we zoveel mogelijk kleine woningen met een of twee slaapkamers bou wen. Kunnen we meer huizen bou wen dan hebben we het doel eerder bereikt, 't Kan ook best, want de helft van de Nederlandse gezinnen bestaat toch maar uit twee of drie personen. Natuurlijk zullen groeien de gezinnen wel eens moeilijkheden hebben, „maar beter een kleine, des noods te kleine woning dan geen woning". Dat zei de Minister en dat is natuurlijk een' waar woord. Maar toch niet helemaal zonder beden king. De duplex-woningen zijn zeer sober en vrijwel uniform van opzet en behoren daardoor tot de cate gorie, die bij ruimer aanbod het eerst zullen worden afgestoten. „Ruimer aanbod", ja kijkend in de toekomst moet er dat toch op den duur van komen. Een huis gaat lan ger mee dan 10 jaar en al zijn het dan duplex-woningendan nemen we nog niet aan, dat die in 1960 alweer versleten zijn. Maar in elk geval wel minder in trek. Nu we nog in „nood" zitten wordt er im mers al terdege uitgekeken welke woning men kan betrekken. En is dan het gevaar denkbeeldig, dat men over enige tijd met „duplex- woningen" in z'n maag zal zitten. Want de minister wil over 10 jaar weer grotere huizen gaan bouwen. Wat gebeurt er dan met de kleine die er dan bij vele duizenden zullen staan Dit laatste zal wellicht niet het geval zijn op onze eilanden. Ondanks de woningnood voelt men hier over het algemeen weinig voor de duplex. Dat hoorden we laatst ook nog op een openbare raadsvergadering. Dat was zelfs een mening van de voorzitter. Te meer omdat er in sommige gemeen ten zelfs al geleerd is met de wo KAN ZICH BEROEMEN OP 55 ACHTERKLEINKINDEREN Het artikel vangt aan met: Mevrouw Quist houdt het record van de achterkleinkinderen in het Hollands tehuis voor Oudjes. Ze ziet de vierde generatie op groeien en wacht bericht van de komst van het 56ste achterkleinkind. Als er een beloning is voor „de grootmoeder van het jaar", dan zou een waarschijnlijke candidate Mevr. Jacomina Quist uit Grand Rapids zijn. De meesten van de 55 achter kleinkinderen wonen in de omstre ken van Grand Rapids. Het zes en vijftigste achterkleinkind wordt op het ogenblik in „Holland" verwacht. Bovendien heeft Mevr. Quist 46 kleinkinderen. En acht van haar eigen tien kinderen leven nog. Haar bloedverwanten zijn niet maar alleen namen voor Mevr. Quist. Ze bezoekt hen dikwijls, terwijl ze alleen met de bus de hele stad door reist. „Ik ben nog in staat alleen weg te gaan, en ik ben graag op de baan", zegt ze. „Frisse lucht en zijn niet helemaal zo goed meer als ze waren", geeft ze toe, „maar ik kan nog goed genoeg zien om iedere dag wat te lezen". Ofschoon ze naar dit land kwam als jonge vrouw, heeft mevr. Quist nog moei te met de Engelse taal. „Ik wou dat ik ze beter had leren spreken, maar ik vermoed dat het nu te laat is." Geboren te St. Filipsland, Ne derland, in 1860 kwam ze hier op 27-jarige leeftijd met haar echtge noot Cornelius en haar twee oudste kinderen. Meneer Quist, een stuka door stierf in 1942. In haar jaren hier, herinnert ze zich, verhuisden zij en haar familie 16 maal. „Al mijn kinderen werden in verschillende huizen geboren", voegt ze er aan toe. Ze verliet haar laatste woon plaats (Dexter) twee jaar geleden om naar het „Holland Home" te verhuizen. Leden van haar uitgebreide fa milie zullen de jarige feestelijk ont halen op een partij en haar kinderen maken plannen voor haar verjaar dag." Aldus het dagblad in Grand Ra oefening hebben nooit iemand P^s> da*- heel artikel wijdde kwaad gedaan." aan deze krasse St. Fihpslandse vrouw. Zover de inzender van ge noemd artikel ons schreef heeft zij nog 2 zusters en 1 broer te St. Fi lipsland en 1 zuster te Bruinisse. Hoewel even over tijd wensen we de 90-jarige nog geluk met de bij zondere gedenkdag en hopen dat ze ook een volgend lustrum nog mag beleven. Maar dan krijgen we ze ker ook een foto uit Amerika voor ons blad De inzender dank GOED GEZOND Naast de verscheidene bezoeken die ze iedere week bij haar kinderen aflegt, woont mevr. Quist iedere Zondag tweemaal de dienst bij in de Nederlands Christelijk Her vormde Kerk. Goed gezond, haar vele jaren in rekening gebracht, is de oudste ma trone een begerig lezer. „Mijn ogen reizen steeds een groot succes zijn ge weest, verwacht men ook thans weer de medewerking van het publiek. GEVONDEN VOORWERPEN Een leren jas en een jongensjas van don kergrijze kleur. Inlichtingen bij de postcom- mandant der Rijkspolitie. GEVALLEN Bij het slopen- van de landbouwschuur van de heer Timmermans, alhier, was de metselaar L. Vaders, wonende te Bergen op Zoom op het dak aan het werk. Plotseling verloor hij het evenwicht met gevolg dat hij van een flinke hoogte op de grond 'terecht kwam. Hij bleek ernstig aan de rug te zijn gewond en werd naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. GEBROKEN Een ander ongeluk overkwam de heer L. v. d. Kleijn, die met enige dorpsgenoten tijdelijk tewerk was gesteld op een D.U.W.- object bij Middelburg*. V. d. Kleijn kwam hier met het been onder een kar terecht, waarin grond werd vervoerd. Hij werd even later met een gebroken been naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: 2 April: Johannes Dirk, zoon van Ma theus van Driel en Janna Anna Adriana Droogers. 13 April: Adriana Wilhelmina, dochter van Wouter Schipper en Catharina Jacoba Hage. 14 April: Dignus George, zoon van Ja cob van Dijke en Helena Johanna Pollie. '16 April: Jan, zoon van Marinus Korne- lis de Wilde en Marina Barendina van den Boogaard. 23 April: Cornelis Adriaan, zoon van Jan Marinus van Vossen en Maria Philip- pina Geertje de Wilde. 25 April: Francina Veronica, dochter van Franciscus Havermans en Wilhelmina Ma ria de Graaf. 26 April: Jacoba Maria, dochter van Adrianus Bernardus Stuijts en Geertruida Cornelia de Leeuw. Overleden: 26 April te Bergen op Zoom: Jacobus Jacob van Dijke, geb. 1898, echtgen. van Jacoba Hendrika Molenaar. Gehuwd: Geen. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Dirk A. Roggeband van Nieuw Vos- semeer. Adriana M. de Groen, echtg. van Cor nelis Paape uit Poortvliet. Vertrokken: Janna P. van der Klooster, wed. van v. Schetsen, naar Delft. Adriana Janssen, wed. van Rijnberg, naar Bergen op Zoom. Maria Janssen, wed. van Westdorp, naar Abbenbroek (Z.-H.) Stoffelina J. Klippel, echtg. van Laban, naar Tholen. Simon Zoeter met echtgenote en zoon, naar Rotterdam. Anthonie C. van Bloppoel, naar Stave- nisse. Paulus M. Droogers, naar Tholen. heer Soomers is de oudste muzikant „Concordia". HULDE AAN DAPPERE VROUW GESLAAGD Onder dit opschrift plaatste de Utrechtse! De ,heel\H; DuinAc slaa9de 'f Rotterdam Courant Dinsdag jl. onderstaand bericht: voor h" dlPloma Autorijschool-instructeur, „Gistermiddag omstreeks 5 uur dromden ult9aa"de van de F.N.O.P., sectie Auto- vele nieuwsgierigen langs de schutsluizen j nJschcaen- bij de Merwedekade. In het kanaal dreef JUBILEREND BAKKERSBEDRIJF nl. een roeibootje, waarin een vrouw zat, Qp 19 Mei a.s. bestaat het bekende die een door en door nat jongetje in de Thoolse Bakkersbedrijf van Fa. H. G. Deur- armen hield. Het 3 a 4-jarig jongetje was loo> 60 jaar. In de loop van de tijd werd spe enderwijs van de b°9e muur in de Bedrijf geheel gemoderniseerd en voldoet o^i.....(i. hulpgeroep schutsluizen gevallen. Op het kwam de 22-jarige schippersvrouw van dhr. L. Schot, m.s. Wilhelmina uit Tholen, toe gesneld. Hoewel ze zelf in verwachting was, aarzelde ze geen moment en sprong in het water. Zij dook eenmaal tevergeefs, maar zag bij de tweede duik het rood truitje van het kind. Zij greep dit vast en wist zo de jongen boven te brengen. Haar man, die inmiddels met een bootje naar de plek des onheils was geroeid, hees beiden aan boord." „CONCORDIA" Door de slechte weersomstandigheden ging Vrijdagavond 5 Mei jl. het aangekon digde concert van „Concordia" niet door. De Harmonie maakte Zaterdagavond 6 Mei een muzikale wandeling door de gemeente. Ter gelegenheid van het 40-jarig huwe lijksfeest van het echtpaar Soomers werd Maandag 8 Mei een serenade gebracht. De daarom aan alle eisen. Een mooie winkel aan de Dalemsestraat is er het bewijs van. We wensen de eigenaar en familie geluk met dit jubileum. BURGERLIJKE STAND Geboren: 10 Mei: Adriaan, zn. van PI. de Heer en T. Quist. Huwelijk: 11 Mei: Cornelis Kruf, 19 jaar en Johanna Engelvaart, 21 jaar. REIS OUDEN VAN DAGEN Door het Oranjecomité is besloten voor de ouden van dagen weer een reis te or ganiseren. Vermoedelijk begin Juli. De tocht gaat dan naar Rotterdam en Den Haag. Getracht zal worden de benodigde gelden weer bijeen te krijgen door het aanbieden van lijsten aan de burgerij. Daar de vorige DE ORANJEVERENIGING VERGADERT St. Annaland bestaat straks 475 jaar Deze week werd in de zaal van dhr. C. Rijnberg een algemene vergadering ge houden van de Oranjevereniging „Prinses Juliana" onder leiding van dhr. C. J. C. Boot. Deze opende met een woord van wel kom, er zijn spijt over betuigend, dat zo weinig leden aan de oproep gehoor had den gegeven. De gecontroleerde rekening sloot met een batig saldo van f 267,52. De heren A. Boon en C. Slager Jz. werden bij accla matie als bestuursleden herkozen. Besloten werd om op 27 en 28 Juli een feest te organiseren in verband met het 475-jarig bestaan van deze gemeente. St. Annaland werd gesticht in 1475 door Anna van Bour- gondië. Jammer genoeg gaan de archieven niet zo ver terug, dat er veel wetenswaar digheden rond het ontstaan van deze ge meente te vinden zijn. Wellicht ontdekt men nog een en ander eer het Juli is. In elk geval werd door de aanwezigen besloten ter herdenking van genoemd feit twee dagen feest te vieren. Een voorlopig programma werd vastgesteld. De eerste dag wordt een historische optocht gehou den. Voorts zal de medewerking worden verzocht van de muziekvereniging „Acce lerando" en de Zangvereniging „Vooruit gang zij ons Streven" voor een middagcon cert. 's Avonds wil men dan een openlucht film vertonen. Misschien komt er ook wel vuurwerk. De tweede dag is inzonderheid

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1