VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLANO Vandaag Ni("wDeHerdaiTi Raad sversiag laq Sta venisse Daar gaat ie weer WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT COMMENTAAR De dag die vergeten wordt ZONDAGSDIENST ARTSEN Laat het uitbreidingsplan nu zo maar G. S. draait ^WINKELSLUITING j KENT U ONZE BRANDPOLIS MET VASTE TAXATIE l ^OTTE^° 6e Jaargang No. 25 5 Mei 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Thölen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.— per kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag lu aangenomen De eerste week van Mei is een week vol herdenken. Ing-ezetcmet de viering van de verjaardag van onze Koningin, herdenken we vandaag, hoe we vijf jaar geleden bevrijd werden van de zware druk. Laat het dan voor vele lezeFs uit onze omgeving eerder zijn geweest, deze dag wordt als de nationale bevrij dingsdag beschouwd. Bevrijd toen van de zware druk, waaronder we tijdens de bezetting hadden moeten leven. We herdenken hoe het ha kenkruis weer werd vervangen door de oranjevaan. Aan deze dag is voorafgegaan de herdenking van hen die vielen, die hun leven gaven om de bevrijdings dag te doen gloren. Het is goed, de herinnering aan wat deze goede va derlanders deden levendig te houden Een mens vergeet zo gauw, vooral als het genoten weldaden betreft. Daarom is het goed, dat de Stich ting 1940—'45 juist in deze eerste weken van Mei de aandacht vraagt. Elders in ons blad hierover meer. Vandaag herdenken we de be vrijdingsdag: 5 Mei 1945... nu vijf jaar geleden. Spreekt het nog tot ons wat in een donkere cel in Mei 1941 werd gedicht: Is het een troost te weten dat zij vielen Voor het recht en vrijheid en ons hoogste goed En dat hun dood cns volk weer zal bezielen Met nieuwe zekerheid en nieuwe moed Sprak dit nog... gisteren bij de twee minuten stilte die we voor HEN in acht namen Spreekt het nog, nu we de dag van bevrijding herdenken VANDAAG litair H. de Vos in Indonesië. In dat schrij ven wordt opgemerkt, dat vele jongens sinds de souvereiniteitsoverdracht zijn te ruggekeerd. Nog enkelen zullen hopenlijk spoedig terugkeren. Eén hunner zal in deze gemeente nimmer terugkeren, nl. H. de Vos. Het verzochte bedrag zou dan namens de gemeente ter beschikking kunnen worden gesteld. Eventueel van dit bedrag nog over blijvende gelden zouden bestemd worden voor een ontmoetingsbijeenkomst van de teruggekeerden in de Raadszaal, welke bij eenkomst men later zou kunnen herhalen, wanneer allen terug zijn. Dhr. Hage vindt het een goed voorbeeld, Dokter P. J. Duinker, Tel. 40 Dokter H. Menger, Tel. 20 wanneer de overheid de terugkerenden en die niet terug kunnen komen niet vergeet, maar vraagt of het nu wel goed is om gevraagd bedrag uit de gemeenschap te betalen. La ten we het als raadsleden gezamenlijk (Zie vervolg pagina 2) Feestdag op Paleis Soestdijk t.g.v. de verjaardag van H. M. Koningin Juüana. De Koninklijke Familie tijdens het défilé, v.l.n.r. Koningin Juliana, Prinses Margriet, Prins Bernhard, Prinses Beatrix, Prinses Marijke, Prinses Irene. Er is nog meer, waaraan we u willen herinneren in dit nummer. Een datum in de komende week: 10 Mei. Alleen een blik op de kalen der achteloos in de loop van de ochtend, herinnert anders misschien aan die datum, aan die tiende Mei. Die „tiende Mei" ligt nu tien jaar achter ons. Het begin en het eind. De nacht viel over ons. Over Euro pa en over de wereld. Ook over het eiland Tholen. En de dag was mis schien veel stralender dan die van a.s. Woensdag. Er was zon volop. Stralend als goud was ze die mor gen opgeklommen. Over ons land. En in ons land die wurgende angst, dat vreemde geweld, ver weg en dichtbij, dat verschrikkelijk verdriet of er een heel lief familielid plotse ling gestorven was. Zo leeg, zó on herroepelijk. Hoe is het mogelijk, dat daaraan haast niet meer wordt gedacht. Aan het gezicht van de Joodse mensen, dat opeens grauw van ontzetting geworden was en die de klauw van de worger zagen komen, onafwend baar. Aan die jongens, die uit het Oos ten door de Duitse linies kropen om zich toch nog bij de strijdende eigen troepen te kunnen voegen... voor vier dagen. Tien Mei, eind van een zorgeloos bestaan, begin van ellende, verdriet, ontzaglijke moed en verschrikkelijke lafheid. Tien Mei... a.s. Woensdag. Nog geen werkelijke vrede na tien jaar. Maar alleszins reden tot dankbaar heid. Omdat onze mond en ons hart vrij kan getuigen van de verschrik king die toen over ons kwam. Om dat die verschrikking voorbij ging. Met deze oer-Nederlandse, opti mistische kreet gaan wij de inzame ling ter gelegenheid van het eerste lustrum van onze bevrijding begin nen. Met deze inleiding begint het hoofdartikeltje in het inzamelings nummer 1950 van de Stichting 1940—45. Het is Mei en daarmede de tijd van de jaarlijkse inzamelingsactie van deze bij ieder nu wel bekende Stichting. Het is de 5e Mei vandaag en bevrijdingsherdenking. Zo ooit, dan zal men nu bereid kunnen (en moeten) zijn om te offeren als een ,,in memoriam" voor onze in het verzet gevallenen. Beter dan in brons en steen kunnen wij hen eren in zorg voor hun nagelaten betrek kingen. Dat moet ons nu duidelijk zijn. Immers, nog steeds moet de Stich ting 19401945 om haar taak naar behoren te kunnen vervullen, een beroep doen op het Nederlandse volk. In dit jaar zal voor de verzor ging van de nabestaanden van hen, die in het verzet hun leven gaven voor onze vrijheid en van hen, die ten gevolge van hun verzet thans niet in hun levensonderhoud kun nen voorzien, een bedrag van ruim tien en een half millioen gulden no dig zijn. Acht en een half millioen hiervan neemt het Rijk voor zijn rekening; voor de ontbrekende twee millioen wordt thans de medewer king van het gehele Nederlandse volk ingeroepen. Ieder wordt opgewekt om één uur loon, eventueel verkregen uit overwerk, aan de Stichting 1940 1945 af te staan. In onze gemeenten zal de bevol king huis aan huis worden bezocht. (U kunt zich ook als contribuant opgeven) Nu wij dan het lustrum van de bevrijding vieren, weten we evenals vorige jaren, dat we het gemis van hen, die in het verzet hun leven gaven, niet kunnen vergoeden. La ten we doen, wat we kunnen: met elkaar de materiële zorgen verlich ten van hen, die achterbleven, door een bijdrage aan de collecten voor de Stichting 1940'45 of door die te storten op de Lustrumgirorekening van de Stichting 1940 1945: No. 635 Bijdragen die besteed worden in ons gehele land, maar ook in onze provincie, ook in onze omgeving, omdat steun nodig is. Gaarne besluiten we deze aan beveling met de slotwoorden van de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. A. F. C. de Casem- broot, geschreven in het herden kingsnummer van de Stichting 1940 '45, dat wellicht ook U onder ogen kwam: ,,Ik geef U de verzekering, dat Uw1 gaven goed en nuttig zullen worden besteed." Bij de Vrijdag jl. gehouden openbare raadsvergadering was weth. v. d. Slikke afwezig met kennisgeving. De nieuwe instructie voor de gemeente geneesheer is goedgekeurd. Goedgekeurd is de instructie voor ambte naren en bedienden ter secretarie. Ook de verordening heffing straatbelasting is goed gekeurd. De 5% toelage over het 1ste kwartaal kan worden uitbetaald. Ook was er door Ged. Staten geen be zwaar gemaakt tegen de bepaling ver plaatsingskosten onderwijzers. Van het Centr. Bureau te Zierikzee be richt, dat uitkering wachtgelden-subsidiëring kan worden ingetrokken. Voorts mededeling van de Minister dat de bijz. uitgaven gemeentefonds van f 1800,tot f 3000,zijn verhoogd. Het proces-verbaal van het Verificatie bureau wordt voor kennisgeving aangeno men. Ingekomen is de rekening en verantwoor ding van de Bewaarschool met dank voor de gem. subsidie. Van de Ver. van Ned. Gem., afd. Zee land inzake een garantiefonds, te vormen voor de grote Zeeuwse tentoonstelling, die in verband met het 850-jarig bestaan van Middelburg in 1953 wordt gehouden. Ge vraagd wordt een zeker bedrag (6 ct. per inw. bijv.). B. en W. stellen voor, hoewel overtuigd van het nut van een dergelijke tentoon stelling, dit verzoek af te wijzen, gezien de financiële positie der gemeente. Allen steunen dit voorstel. Bericht van de Minister dat de gem. ambt. ook voor het 2e kwartaal 1950 de 5 toelage kunnen krijgen. Een schrijven van de Inspecteur van het L.O. en een soortgelijke brief van het Hoofd der School ter plaatse, waarin wordt geadviseerd f 500,uit te trekken voor V.G.L.O. Bedoeling is aan de leerlingen van het 7e en 8e leerjaar uitgebreider hand werklessen te geven (voor meisjes) en aan de jongens landbouwboekhouden. Dhr. Hage vraagt of de inspecteur land- bouwboekhoudles voor de jongens kan toelaten. De voorzitter antwoordt bevestigend voor zover het V.G.L.O. betreft. Dhr. van 't Veer vraagt wie de deskun digheid beoordeeld van een event, te be noemen leerkracht voor handwerken. De voorzitter: Dat moet de raad doen. Dhr. van 'tVeer: Juist, dat dacht ik ook en dan kunnen we wel niet anders dan alleen op goede berichten afgaan. Deze kwestie zal wel nader worden be zien. Dan is er een voorstel van B. en W. om de verordening heffing keurlonen te wijzigen. Dit zoals op alle andere ge meenten op het eiland in verband met de verplichte keuring in a.s. seizoen en de te korten die tot dusver werden geboekt. (Een varken keuren komt op f 4, Dhr. Hage meent, dat de bron van in komsten daardoor aanmerkelijk zal worden verhoogd. De voorzitter beaamt dit, maar wijst er op, dat dit weer wegvalt aan de salaris sen van de twee hulpkeurmeesters, die zul len worden benoemd. Er is geen bezwaar tegen vaststelling. Het prov. bestuur wenst nog twee wij zigingen op de goedgekeurde straatbelas- tingverordening. Dhr. van 'tVeer vraagt in dit verband of het mogelijk is, dat de mensen die steun krijgen volgens de Noodwet-Drees vrijge steld kunnen worden van straatbelasting. Het zijn toch minvermogenden. De voorzitter kan dat niet direct zeggen. Hij zal de verordening nazien en daarna mededeling doen. verlenen. Dhr. Hage informeert nog of ieder die grondbelasting moet betalen ook onderhe vig is aan straatbelasting. De voorzitter zegt dat het daarop neer komt. Tegen de wijzigingen is overigens geen bezwaar. Een schrijven van het Prov. Bestuur dat ook de B„ S., O. en Ambt. Burg.stand de 5 toelage krijgen. Enkele opmerkingen op de verordening betreffende leges secretarie, gemaakt door Ged. Staten, ontmoeten bij de Raad geen bezwaar. B. en W. stellen voor het uitbreidings plan gewijzigd opnieuw vast te stel len. De voorzitter licht dit voorstel nader toe. Het uitbreidingsplan is aanvankelijk al goedgekeurd en ingestuurd. Besluit daartoe werd onder de nodige druk genomen. Nu stelt het Prov. Bestuur weer voor om toch het plan in te krimpen en dus opnieuw te laten maken en vaststellen. Het betreft het „plan in onderdelen". Dhr. Tazelaar zegt tegen te zullen stem men. Destijds ageerde hij al tegen dat grote idiote plan. Hij vindt de betrokken heren daar ook op gewezen. Het was voor Sta- venisse veel te groots opgezet. Aanvanke lijk was de meerderheid van de Raad er dan ook tegen. Na bespreking met Ged. Staten is het er toch nog doorgegaan en uiteindelijk is dat grote idiote plan aan genomen. Nu komt Ged. Staten daarop zelf terug en wil nu weer maar liever het kleine plan zien vastgesteld. En het kost de gemeente weer geld. Men heeft het plan voor 10 jaar vast gesteld, hij wil het nu ook tien jaar niet laten lopen. Dhr. Hage en Potappel Zijn het met vo rige spreker eens. De voorzitter zou het daarmee ook eens zijn, maar waarschuwt voor eventuele maatregelen door Ged. Staten. Dhr. van 'tVeer kan het met zijn col lega's eens zijn. Men valt weer in grote kosten. Toch zal dat ook het geval zijn, als Ged. Staten doorzet. De voorzitter zegt de motieven van de Raad goed te kunnen begrijpen en ze alles zins billijk te vinden. Hij vindt het ook zeer jammer dat het zo verloopt. In stemming gebracht zijn allen tegen wijziging. Het legaat van wijlen S. M. Frank zal voor Stavenisse f205,10 bedragen. Dit wordt onder dank aanvaard. Een tweetal wijzigingen in de reeds goedgekeurde instructie voor de gemeente geneesheer ontmoet bij de leden geen be zwaar, behoudens dat weth. Hage en dhr. I. de Vos tegen de verzekeringsclausule zijn. Evenmin is er bezwaar tegen verhuur van 42 m2 grond voor de woning van dhr. v. Dalsum, aan deze voor f 1.25 per jaar onder nadere voorwaarden voor de tijd van 5 jaar. Op verzoek wordt de wedde van de schoonmaakster voor het gemeentehuis ver hoogd. Berekend wordt, dat ze ongeveer 500 uren per jaar werkzaam is. Wijzigingen van de begroting 1948, 1949 en 1950 leveren geen commentaar op. Punt 6 is vaststelling van enkele veror deningen, die hun geldigheidsduur verlie zen. Daarbij worden wijzigingen opgeno men, die geen zin meer hebben (gemaakt in bezettingstijd). Het betreft de aanplak- verordening, vermenigvuldigingscijfer on dernemingsbelasting, opcenten pers. belas ting, vleeskeuringsverordeningen, enz. Daarna komt in bespreking een brief van raadslid van 't Veer, waarin deze verzoekt om een bijdrage van f 100,- voor het de- mobilisatie-comité. Dit comité zou dit be drag dan gebruiken voor het aanbrengen j Dhr. van 'tVeer vindt dat men indienvan een gedenksteen in het gemeentehuis' mogelijk deze faciliteit aan de mensen moet ter gedachtenis van het overlijden van mi- Over het sluitingsuur van win kels is de laatste jaren al menig woordje gewisseld. Ook wij hebben hier al eens eerder de aandacht voor gevraagd en de lezers, die daarvoor voelden in de gelegenheid gesteld door middel van ons blad van gedachten te wisselen. Het raakte blijkbaar niet zo, dat ze daar op zijn ingegaan. Dat was begin vorig jaar, toen een voorontwerp voor een nieuwe winkelsluitings wet is uitgekomen. Zoals men zich wellicht nog zal herinneren kwam dat neer op een sluitingstijd van 7 uur (zoals dat thans het geval is), behoudens voor Donderdag op 9 uur met een sluiting op Dinsdag middag en algehele Zondagssluiting. In den lande is tegen dat voor ontwerp veel critiek gerezen. Het bleek wel, dat de meesten, zowel uit de kopende als uit de verkopende kringen, tevreden waren met de be staande regeling van een tijdige sluiting. Voor wat de vrije middag betreft vond het voorontwerp bij heel velen begrip en instemming. Met het eerstgenoemde (sluiting om 7 uur) menen we, gaat men ook in onze omgeving merendeels accoord. De „vrije middag" zullen de winke liers hier van minder belang achten. Thans is een nieuw ontwerp voor een winkelsluitingswet aangekon digd. Er is nog niet veel van be kend. Wel is bekend, dat de ge meenten ruimere bevoegdheden zul len krijgen om in verband met plaatselijke belangen van de bepa lingen af te wijken. Het komt ons voor dat hierin wel enig gevaar schuilt. Een landelijke regeling zal ons inziens over het al gemeen beter werken. Men legt zich daarbij neer omdat ieder aan dezelfde bepalingen is onderwor pen en omdat zo'n regeling tot stand komt na overleg met de verschillen de instanties, die zowel koper als verkoper vertegenwoordigen. Daar bij ontkennen we niet, dat er bij een landelijke regeling het bezwaar ligt, dat geen onderscheid wordt ge maakt tussen stad en platteland. Maar is dat wel zo ingrijpend? Ze ker, wanneer de meerderheid van onze bevolking in de drukke maan den naar het land gaat en zowel man als vrouw de gehele dag van jhuis is, dan zou er een mogelijkheid j moeten zijn om ook na die tijd nog even naar de winkel te kunnen. Maar is dat eigenlijk ook niet zo in de stad, wanneer man en vrouw naar de fabriek of andere werkkring gaan en eerst na 6 uur thuis zijn We zien enig gevaar in plaatse lijke bevoegdheden, omdat er wel licht een groot verschil in sluitings uur door kan ontstaan. En dat niet omdat de gehele middenstand in zo'n gemeente zich daarachter schaart. Zoiets kan ontstaan omdat een speciale branche er voordeel in ziet, het sluitingsuur enkele uren later vastgesteld te zien. Een aan vrage is dan zeer begrijpelijk. Het hangt er dus maar vanaf, wanneer men toestemming mag geven. Daar om lijkt het ons gewenst, om in ver band met de zeer waarschijnlijk grotere bevoegdheden van de ge meenten nauwlettend toe te zien op hetgeen ons straks in het ontwerp zal worden voorgelegd. Van sociale kant bekeken zijn redelijke sluitings tijden gewenst. En we menen, dat deze in het nieuwe ontwerp zeker naar voren zullen komen, verwach ten dan ook niet, dat het sluitings uur later zal worden, nu over het algemeen zowel koper als verkoper daarmee tevreden is. Krijgt men daarna in verschillen de gemeenten weer plaatselijk andere regelingen, dan blijft er uit eindelijk weinig van een vastgesteld sluitingsuur in het land over. We kunnen ons indenken, dat bijv. bakkers en specifieke versna peringswinkels, die inzonderheid op Zaterdagavond nog een voordeeltje willen halen uit „de lopende man" een later sluitingsuur wensen. En er ligt ook iets scheefs in, nu in de meeste plaatsen aan speciale patate- frites-zaken wél ontheffing is ver leend. Maar aan de andere kant zijn uitzonderingen in deze toch ook zeer moeilijk, omdat er direct een gevaar van oneerlijke concurrentie om de hoek komt kijken. Daarom is het nodig, dat zowel koper als verkoper zich voor het nieuwe ontwerp, dat binnen niet al te lange tijd in bespreking zal ko men, interesseert. Daarop vooruit lopend menen we, dat: 1ste plaatse lijke bevoegdheden bijzonder goed omlijnd dienen te zijn; 2e dat het sluitingsuur, zoals dat thans is vast gesteld in het algemeen juist is. In feite is tijdige sluiting immers ook gewenst voor de koopster, die nu de Zaterdagmiddag wel moet nemen en de Zaterdagavond daardoor meer in het gezin kan zijn. Anders was het zo, dat velen de middag toch maar werkten en de inkopen op de avond lieten aankomen. De vrije middag zal in onze om geving wel geen verwikkelingen brengen. N.V. Bijkantoor Zierikzee, Oude Haven A 362, Telefoon nr. 9 F. van Twist, Schoolstraat, St. Maartensdijk W. J. Coenen, Julianastraat, Tholen W. Mol, Oostdijk, St. Phillpsland J. J. Kik, Burg. Hagelaan Bruinisse P. Hagenaars, C 37, Halsteren

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1