W cekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND Onze uitvoer wordt bedreigd Plaatselijk Nieuws C ommentaar Raadsverslag St* ANNALAND Waarin opgenomen de Thoolse Courant Straks jagen de auto's de mensen uit 't land TOEKOMST HERDENKING ZONDAGSDIENST ARTSEN (Kalm aan met verbetering van straten Hopenlijk wordt het goedkoper!/ THOLEN OUD-VOSSEMEER 6e Jaargang No. 23 21 April 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.per kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag lu aangenomen Alle Europese samenwerking ten heeft altijd gelegen in de industriële spijt gaat het er voor onze export sector en wil juist deze weer tot van tuinbouw- en veeteeltproducten bloei komen, dan dient de West- hoe langer hoe somberder uitzien. Duitse regering daar alle aandacht De laatste jaren zat daar aardig aan te besteden. Iets anders is, dat schot in. Duitsland werd weer een er over de prijs van onze groenten goede klant en ook op de Engelse nog wel een hartig woordje zal markt waren Nederlandse produc-worden gewisseld. Natuurlijk be ten zeer gezien. In Londen is men grijpen de Duitsers zeer wel, dat al enige tijd geleden overgegaan om de groenten-import drastisch te verminderen, terwijl tegelijkertijd de Duitse boeren hun nood klaag den, dat de buitenlandse producten hun bestaansmogelijkheid bedreig den, omdat de marktprijzen veel la ger kwamen te liggen. Zo zitten we weer in het schuitje van de dertiger jaren, toen de autarkie (zelfvoorziening) alom hoogtij vierde. De Duitsers vooral willen daar weer naar toe, worden trouwens ook in die richting ge dreven door de geallieerden, die nu telkens de grote tekorten op de han delsbalans moeten aanvullen door Marshallhulp of leningen. België heeft nu plotseling beslo ten om de Nederlandse kaas zwaar te belasten, zodat ook dit afvoer kanaal voorlopig werd gestopt. Na tuurlijk is er krachtig geprotesteerd tegen dit optreden van onze Zui derburen, die met deze maatregel nu niet bepaald in de geest van de Benelux handelden, doch voorlopig handhaaft men in Brussel de hef fing. Per slot van zake is het duide lijk, dat Nederland meer gesteld is op de Benelux dan België, dus waarom zouden onze buren zich storen aan ons verzoek Om de goede sfeer niet te bederven zal Ne derland voorlopig geen maatregelen nemen. Och neen, laten we de aan gename stemming vooral niet ver troebelen. Het beetje kaas, dat in middels ligt uit te drogen, doet er minder toe. Wij blijven in elk geval goede vriendjes met de Belgen. De Duitsers zullen waarschijnlijk wel zo verstandig zijn om liever goedkope Nederlandse groenten te eten, dan hun eigen dure produc ten. De grote kracht van dit land Nederland maar weinig afzetgebied voor zijn groenten kan vinden en zullen zij dus trachten zo goedkoop mogelijk te slagen. Niet onwaar schijnlijk is, dat de uitslag van die onderhandelingen de binnenlandse prijs van groenten en fruit ook aan merkelijk zal doen dalen. TOEKOMST Gezien de plannen van enkele fa brikanten zou men zeggen dat de auto in Nederland nog een grote toekomst voor de boeg heeft. In de afgèlopen week maakten de D.A.F.- fabrieken in Eindhoven een aan vang met de productie van vracht wagens, werd in Amsterdam de eer ste paal in de grond geheid voor de bouw van een nieuwe montagehal voor de Fordfabrieken en kondigde de Fiat-importeur aan eerstdaags te beginnen met de montage van auto's in eigen land uit ingevoerde onderdelen. Als we zo het stadsbeeld in ons goede vaderland beziën, geloven we, dat er amper plaats is voor veel meer automobielen. Vooral onze oudere steden zijn er slecht op ingericht om veel verkeer te ver werken. Ook tal van verkeerswe gen zijn niet meer op modern ver keer berekend. Het zal tijd worden, dat de daarvoor bestemd^ belasting gelden inderdaad voor aanleg van nieuwe wegen worden uitgetrokken. Een groot nadeel is, dat iedere weg honderden hectaren kostbare grond verslindt en de doodsteek toebrengt aan vele agrarische bedrijfjes en bedrijven. Zo is de gevolgtrekking te maken, dat de auto's de mensen uit het land jagen, want een boer zonder grond zal al spoedig uitzien naar mogelijkheden tot emigratie. Dat doen trouwens steeds meer van onze medeburgers. De laatste tijd is vooral ook Australië in trek. Daarheen vertrok ook de „Sibajak" met bijna 1000 emigranten, die uit geleide werden gedaan door minis ter Joekes. Ongetwijfeld heeft Australië, met zijn immense uitgestrektheid en zijn slechts kleine bevolking nog grote toekomstmogelijkheden voor men sen, die van aanpakken weten. Dat de meeste emigranten tot die cate gorie behoren staat wel vast. Ze moeten zich althans door een berg formaliteiten heenworstelen aleer ze op de boot zitten en minder door tastende mensen zouden halverwege reeds lang de moed hebben opge geven. Moge deze energie hen in het verre land niet in de steek laten. Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit. Het is geen on bekend spreekwoord. En die scha duwen vallen ook waar te nemen, nu de bevrijdingsherdenking binnen enkele weken weer zal worden ge vierd. Dit jaar, 5 Mei a.s., zal het vijf jaar geleden zijn, dat ons land werd bevrijd uit de wurgende greep van de bekende bezetter. En de hierboven genoemde schaduwen zijn, dat vele bladen hieraan al enige aandacht wijden of de lezers er door middel van ingezonden stukken aan herinneren. Inzonderheid wil na tuurlijk de stichting 1940—'45 bij dit eerste bevrijdingslustrum zijn kans grijpen. De voorbereidingen daartoe worden getroffen en het is voor de nabestaanden te hopen, dat men na 5 jaar de gedurende 5 jaar gebrachte offers niet is ver geten. Daarover willen we hier ech ter niet uitweiden. Wellicht levert dat nog een „commentaar" op zich zelf. Nee, waar we met het uitzicht op genoemde gebeurtenis momenteel meer aan denken is aan de „herden king" en het „bevrijdingsfeest" zelf. Wanneer men de verschillende daarover thans geschreven stukken leest, ziet men, dat de een vindt, dat de viering van onze bevrijding te dicht bij de tegenwoordige Ko ninginnedag valt. Men wil de datum verschuiven en noemt daarvoor de 31ste Augustus, de oude Koning innedag. In sommige streken wenst men de dag van de eigen bevrijding uit het verleden op te rakelen. Voor al in het Oosten en het Noorden van het land kan men geluiden op vangen, die in deze richting stuwen. En dan zijn er nog de klachten over de lakse viering van het be vrijdingsfeest, die men in sommige steden en dorpen heeft geconsta teerd. Wij menen, dat ook onze streek bij die laatsten behoren. En hetzelfde geldt in nog meerdere mate voor wat de „dodenherdenking" betreft. We zouden onze omgeving in dat op zicht wel als minder mooi voor beeld kunnen stellen. Wat is er ge durende de 4 bevrijdingsherdenkda- gen in onze omgeving gebeurd. Er hingen vlaggen halfstok en het le jaar werd door misschien, we kun nen wel schrijven hoogstens 10% der bevolking een bezoek gebracht aan graven van gevallenen tijdens de bezettingsjaren. Het „bevrij dingsfeest" bestond uit een muzi kale wandeling of ook dat zelfs niet. En dit alles kunnen we als inwoner volkomen begrijpen. Zoiets gaat bij ons niet gemakkelijk, inzon derheid niet de „dodenherdenking." Het doet ons vreemd aan, plat ge zegd, we staan er eigenlijk lomp en onhandig tegenover in vergelijking met de stedelingen, die zich over het algemeen makkelijker van het een op het ander kunnen overscha kelen. Bovendien speelt de „onge woonte" een grote rol. En nog min der kunnen we van die ene plech tige herdenking meteen overschake len op een feestelijke herinnering. We kunnen dat niet alleen goed indenken, niet alleen billijken, maar zijn daarover verheugd. Zo erg vlot gaat dit trouwens ook niet in an dere delen van ons land. Dat is ons bezwaar ook niet. Ons bezwaar is, dat de dodenherdenking aan de feestelijke herinnering is gekoppeld. Wie indertijd tot die gedachte is gekomen: viering van onze vrijheid die zeker een vreugdegedachte waard is te koppelen aan de her denking van de doden, heeft een psychologische fout gemaakt. Of het een, öf het ander. Men viere feest voor onze vrijheid öf men her denkt, gepast en sober degenen, die in de strijd voor onze vrijheid zijn gevallen. De mens kan zich nu eenmaal niet in de tijd van enkele uren omschakelen en toch wordt telken jare deze omschakeling ge vraagd door degene, die aan een feestdag een dodenherdenking kop pelden. Laat men nu, in het vijfde jaar der herdenking eindelijk eens vast stellen wat men wil. Scherp gesteld: een dodenfeest is niet mogelijk. Zou men de herdenking willen handha ven, dan geen nationale feestdag daaraan vastkoppelen. Wenst men een nationale feestdag, dan niet van het een op het ander vallen. Wil men een Nationale Herdenking, zoveel te beter. Maar dan geen feest, dan alleen een plechtige do denherdenking, dan alleen een twee minuten stilstand alleen plechtige bijeenkomsten, waarin de verdiensten van hen, die voor <pns vaderland het hoogste gaven, door deskundige en goede sprekers in het licht worden gesteld. Een feest èn een dodenherdenking gaan nu eenmaal niet samen. En waar het onze mening is, dat men dat laatste zeker niet mag vergeten, zouden wij de voorkeur geven aan een Na tionale Herdenking. Dokter L. D. A. Looysen te Tho len, tel. 49. Dokter R. C. Renes, te Oud-Vos- tel. 19. semeer, SÉl „GOUD LIGT OP STRAAT" In de hoofdstraat van het dorpje Wedderburn, 150 mijl ten noorden van Melbourne (Australië), werd een goudklomp, ter waarde van 800 pond gevonden in een uitholling van de weg. (Zie rechts op de foto). Deze gebeurtenis was snel in de gehele omgeving bekend en ieder ging kuilen graven om goud te zoeken. Tot nu toe echter zonder succes. Overzicht van de opengegraven straat. De voltallige gemeenteraad te St. Anna land kwam Vrijdag jl. in openbare ver gadering bijeen. N.a.v. de gelezen no tulen deelt de voorzitter mede, dat met de heer Jasperse de door raadslid den Engelsman gestelde vraag over uitdiepen van de haven is besproken. Na onder zoek bleek dat dit niet noodzakelijk is, behoudens een hoek bij de nieuwe muur, dat evenwel door de gemeente-werklui zal geschieden. Enige goedkeuringen door Ged. Sta ten op raadsbesluiten en begr. wijzigin gen worden voor kennisgeving aange nomen. Van het legaat van wijlen. S. M. Frank krijgt de gemeente voor de Armen 304,83. In verband met de ingekomen rekening en begroting van de afd. „Het Groene Kruis" en de t.b.c. bestrijding zal een begr. wijziging 1949 noodzakelijk zijn. Daarop was nl. voor bovengenoemde afdelingen een bedrag van 850,ge raamd, maar daar zal nog 586,87 bij moeten. Ook voor 1950 zal dat, gezien de begroting van „Het Groene Kruis" wel noodzakelijk zijn. De voorzitter zegt, dat het een groot bedrag wordt, maar dat men zich hieraan toch niet kan ont trekken. Daarmee zijn allen het eens. Een schrijven van de heren Biert en Van Winkelen, als resp. voorzitter en secretaris van de vereniging „Rehoboth" waarin wordt verzocht om gebruik te mogen maken van een zaal in het oude gemeentehuis of een lokaal der school voor het houden van vergaderingen. De voorzitter zegt, dat hij deze ver eniging aanvankelijk alle medewerking heeft toegezegd. Toen hem echter bleek, dat de vereniging slechts onder bepaalde voorwaarden leden toelaat en haar doel tracht te verwezenlijken, is hij daarvan teruggekomen. Het blijkt niet, zoals hij eerst dacht, een vereniging te zijn, die de gehele gemeente kan omvatten, daar het niet op een neutrale leest is geschoeid. Het is beter dat men zich thans tot een kerkelijke instelling wendt. B. 6 W. heb ben daarom thans het voorstel dit ver zoek voor kennisgeving aan te nemen, Z.h.st. wordt daartoe besloten. De M.v.B.Z. staat ook toe voor het 2e kw. '50 de 5 toelage aan de gent. ambtenaren uit te keren. Van de Zeeuwse Afd. van Ned. Ge meenten een schrijven met verzoek deel te willen nemen aan het Garantiefonds, dat is gevormd voor de herdenking van het 850 jarig bestaan van Middelburg (in 1953). B. W. stellen voor, gezien de financiële toestand der gemeente en waar men een bedrag van 6 ct. per inwoner vrij hoog vindt, hierop thans afwijzend te beschikken. Dhr. Moerland: Het is toch niet ge zegd, dat dat geld kwijt is en betreft toch maar een garantie De voorzitter: Zeker, de kans bestaat dat het niets kost. Z.h.st. gaan allen evenwel accoord met het voorstel tot afwijzing. Daarna leest de voorzitter de nieuwe regeling Vleeskeuringsdienst. Zoals reeds bekend is, zijn de keurlonen daarbij ver hoogd. (In een ander raadsverslag ga ven we de cijfers uitgebreid weer - red.). Merken we thans nog op, dat voor keu ren van een varken bij huisslachting 4,keurloon is verschuldigd. Nie mand heeft bezwaar tegen de nieuwe regeling. B. W. stellen voor toe te treden tot het Registratuurbureau Ver. Ned. Ge meenten. De voorzitter zegt, dat tot nu toe het archief altijd op een nog ouder wetse manier is opgeborgen. Voor eigen personeel was dat niet erg, maar voor onbekenden, die in de administratie moesten zoeken was dat minder gemak kelijk. De kosten voor aansluiting bij genoemd bureau bedragen voor het 1ste jaar 150.daarna 90,De kosten ad 600,voor materiaal behoeven niet te worden gemaakt, daar dit mate riaal reeds werd aangekocht bij het in- gebruik nemen van het nieuwe ge meentehuis. De voorzitter acht aansluiting zeer nuttig. Niemand heeft er dan bezwaar tegen. Evenmin tegen wijzigingen in de be groting 1949 en 1950. O.m. betreft dit de post voor de weg Oud-Vossemeer- St. Annaland. De subsidie voor de heer v. d. Klundert is vervallen 300, Daarvoor komt in de plaats een bedrag van 400,in de exploitatiekosten van de nieuwe weg. De voorzitter zegt dat hier een woord van dank aan ondernemer v. d. Klundert op zijn plaats is, waar deze ondanks de uiterst slechte weg de diensten altijd volhield. Rondvraag De heer Den Engelsman vraagt of het Suzannawegje evenals de V/. Ach terweg verbeterd kan worden. De voor zitter antwoordt, dat eerstgenoemde straat in de eerste plaats een polderweg is en men voorts niet verder kan sprin gen dan de financiële stok lang is (die is jammer genoeg zeer kort - red.). Wa ren er stenen genoeg uit de W. Achter weg gekomen, aldus de voorzitter, en dat zou zo geweest zijn, indien daarin klinkerbestrating was gekomen, dan zouden we ook de O. Achterweg heb ben herstraat, terwijl dan wellicht stenen over waren voor het Suzanna wegje. Nu wordt evenwel de W. Ach terweg slechts herstraat. Het is alle maal zo duur. Wachten betekent niet altijd financiële achteruitgang. Hij noemt als voorbeeld de closets, die in de scholen worden geplaatst. In iedere school elk jaar 1 closet. Eerst kostte dat 115,per closet, nu is het al 8ó, geworden. Het is wel de bedoeling de W. A.chter- weg vanaf Onder de Molen tot aan het postkantoor dit jaar te herstraten (niet vernieuwen dus). De Hoenderweg zou den we volgend jaar willen herstraten. Vanaf de hoek oude gemeentehuis tot aan het kolenpakhuis van V. Vessem met nieuwe klinkers, evenals het eindje vanaf de Langestraat tot aan de W. Achterweg bij Van Beek. (waarmee men inmiddels reeds is begonnen - red.) De heer den Engelsman wou er enkel maar op wijzen, dat het Wegje vooral bij nat weer toch slecht is. Dhr. Moerland zegt, dat men welis waar de mensen daar zo niet mag laten zitten, maar dat er toch veel schuld bij de mensen ligt. Er was vroeger een sloot onder aan de Molendijk, maar die is gedempt en verlaatputten aangebracht. Men belet echter de mensen uit het wegje het water in de putten te laten lopen, omdat de afvoer binnen de hei ningen staat van hen die op de Molen dijk wonen. Dat is niet goed. Men zou de mensen daar moeten verplichten dat water op te nemen ten gerieve van die in het Wegje. De voorzitter zal daaraan aandacht schenken. Daarna sluiting. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN VROUW GEVONDEN De 74-jarige Catharina de Kok uit Hal steren werd sinds 12 April vermist. Zij leed aan een chronische ziekte, waardoor zij somtijds gedachteloos was. De Rijks politie stelde een onderzoek in,' daar ge meld was, dat zij in de buurt van de stichting „Vrederust" was gezien. Zij werd daar echter niet gevonden. Vrijdag 14 April werd het stoffelijk overschot van deze vrouw in de „Eendracht" bij Tholen tegen de Halsterse zijde aangetroffen en naar Halsteren overgebracht. MOSSELZAADVISSERIJ Van 9 Mei tot 10 Juni wordt de Wad denzee voor het vissen van mosselzaad opengesteld, dit in tegenstelling met een reeds eerder bekend gemaakte mededeling, waarin een termijn van 23 April tot 2 Juni werd genoemd. ERNSTIG ONGEVAL Dinsdag jl. zat de 50-jarige L. de Graaff uit Scherpenisse op een vrachtauto achter het schot van de cabine. De auto reed onder het viaduct van de brug door en op dat moment kwam de Graaff met zijn hoofd boven de cabine uit. Hij sloeg met zijn hoofd tegen de brug aan en moest met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom worden vervoerd. PUBLICATIE Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat het kantoor van de Keurings dienst van Vee en Vlees, Hoogstraat 34, Tel. 74 gesloten is vanaf Zaterdag 22 tot en met Zaterdag 29 April 1950. Voor aangifte van noodslachtingen zich vervoegen bij slager J. Geilings, Oud-Vos- semeersepoort. Voor gestorven vee ter ge meentesecretarie. Keuring of aangifte voor huisslachtingen kunnen in genoemde week niet plaats hebben. BURGERLIJKE STAND Geboren: 16 April 1950: Aberdina Gesina, dochter van J. van Driel en G. L. Baaij. Overleden: 16 April: Janna Cornelia Jansen, 28 jaar echtgenote van J. Blaas. 14 April: Adriana Hantje Gunst, 59 jaar, echtgenote van H. Goedegebuure. IEDER WAT A.s. Zaterdag wordt de jaarlijkse huis- aan-huis collecte gehouden door de afd. „Het Groene Kruis" ten bate van de t.b.c.- bestrijding. Gaarne bevelen we deze col lecte aan en hopen dat iedere Tholenaar hiervoor wat zal willen afzonderen. De noodzakelijkheid van bestrijding der t.b.c, is genoegzaam bekend en waar alles zo veel duurder is, vraagt ook deze bestrijding veel meer onkosten dan vroeger. PUTTEN EN SCHERVEN Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat op Dinsdag, 25 April a.s. door de Reinigingsdienst scherven zul len worden opgehaald aan de Singel, Oude- landsepoort, Oudelandsestraat, Walstraat, Markt, Venkelstraat, Schoolstraat, Minne- puttestraat, Julianastraat, Molenvlietsestraat, Plantagestraat, Verbrandestraat, Hofstraat, Doelweg, Vossemeersepoort, Verlengde Sin gel en Voorstad en op Vrijdag, 28 April d.a.v. in het overige gedeelte der gemeente. Tegen Donderdag, 27 April a.s. bestaat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 20 April 1950. Burgemeester en Wethouders van Tholen, GEVONDEN VOORWERPEN Op de gemeentesecretarie alhier kan men de volgende verloren voorwerpen verkrij gen: 1 padvindersriem en een blauwe re genjas. Bovendien is er 14 dagen geleden aangifte gedaan van het vinden van een bankbiljet van f 10,-. KEURING DIENSTPLICHTIGEN Vorige week werden te Breda de opge- roepenen voor de lichting 1951 gekeurd, in totaal 8 personen. 6 werden geschikt verklaard, 1 ongeschikt en 1 krijgt nog her keuring.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1