Weekblad voor het EilandTholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND De Tweede Kamer piekert Zegetocht van ons Volksvoedsel Raadsverslag SCHERPENISSE m Waarin opgenomen de ïhoolse Courant over verloren dubbeltjes Twee eeuwen aardappel ZONDAGSDIENST ARTSEN SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING VAN 6 APRIL 1950 i 6e Jaargang No. 22 14 April 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.—- per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Met de Vijfjarige Herdenking van onze bevrijding in zicht heeft de Tweede Kamer haar opinie over de handel en wandel van het voormalige Militair Gezag aan de openbaarheid prijs gege ven. Onze volksvertegenwoordi gers, die, nu er een wet moet worden aangenomen op de finan ciële afwikkeling van dit gemili- tairiseerd burgerlijk bestuur, zeer goed geïnformeerd zijn, geven te kennen, dat zij in hun beoordeling zeer mild zijn zij willen name lijk rekening houden met de om standigheden doch noemen de gehele affaire „onverkwikkelijk". In de parlementaire taal is dit een bijkans vernietigende krachtterm en het college van de honderd wijze mannen ergert zich er dan ook over, dat het zich achteraf bij de geconstateerde knoeierijen zonder meer zal moeten neer leggen. Het wonderlijke is, dat het M.G. van meet af aan bij ons volk in een kwade reuk heeft gestaan. De grote verkwistingen van geld en materiaal waren daarvan de oorzaak. Van over heidswege werd echter in 1945 alles in het werk gesteld om recht te praten wat krom leek. Nu alles onherstelbaar is, wordt men in Den Haag maar liefst zo min mo gelijk aan de dagen van het M.G. herinnerd. Met name geldt dit voor de hoge ambtenaren, die destijds voor de janboel aan sprakelijk waren en thans -vol gens het Voorlopig Verslag nog rustig op het kussen zitten of er geen vuiltje aan de lucht is. Het zou geen zin hebben om deze oude koffie nog weer eens op te warmen wanneer hierin geen vingerwijzing lag voor het heden. Ook vandaag aan de dag wordt in overheidskringen nog omgesprongen met het zuurver diende belastinggeld of het er gens in Zuid-Beveland van de bomen wordt geplukt en niet ten koste van faillisementen en andere onaangenaamheden voor de zakenwereld bijeen moet wor den gebracht. En ook nu gaan er steeds waarschuwende stemmen op in de Kamer, in de pers, op politieke vergaderingen, in vak verenigingen etc., zonder dat er werkelijk bezuinigingen van be tekenis worden ingevoerd. De bange vraag rijst of de Kamef straks weer voor voldongen fei ten van „onverkwikkelijke af faires" komt te staan en over de verloren dubbeltjes mag piekeren. STERK VERHAAL Ongeveer gelijktijdig met haar relaas over het M.G. hebben de Tweede Kamerleden hun opinie ten beste gegeven over de voor gestelde verhoging van eigen salarissen, die als „vergoeding" worden betiteld. Het jaarlijkse bedrag hiervoor is thans ge fixeerd op 6000. Natuurlijk valt het ook voor Kamerleden niet mee het egoïsme volkomen uit te bannen en het is daarom ook niet verwonderlijk, dat velen van hen tot de conclusie kwamen, dat een verhoging van de „vergoeding" dringend nood zakelijk is. In het Voorlopig Ver slag hierover wordt geen bedrag genoemd, maar wel een aantal daan te maken, dan zullen de Nederlandse kwekers en expor teurs een ware worsteling om hun bestaan te voeren krijgen. Voegen we hierbij het „verzoek" dat Nederlandse fabrikanten van het Britse ministerie van voedsel voorziening ontvingen, om de verleden jaar al bestelde aard- beien-pulp niet te willen afleve ren omdat de Engelsen hun jam- smaak drastisch zouden hebben gewijzigd, dan ziet de toestand er niet zo mooi uit. Dat draait uit op maaltijden van drie maal daags komkommers, verse sla en aardbeienjam, of doordraaien... argumenten. De taak van onze volksvertegenwoordigers schijnt na-de oorlog zeer omvangrijk te zijn geworden, zodat het onmo gelijk wordt geacht een ander hoofdberoep uit te oefenen. Naar de mening van velen onder hen moeten zoveel onkosten worden betaald, dat een geschoold ar beider thans meer kan verdienen dan een kamerlid. De geschoolde arbeiders die hiervan kennis namen zullen ongetwijfeld op de gedachte komen, dat deze be wering behoort tot de sterkste verhalen, die ze ooit hoorden ver tellen of lazen. Uit het Voorlopig Verslag le zen we gelukkig dan ook, dat er nog andere Tweede Kamerleden zijn. „Sommigen" zijn pertinent tegen hun eigen salarisverhoging. Zij achten deze niet verantwoord, omdat van iedere Nederlander thans offers worden gevraagd. In hoeverre politieke oogmerken achter dit altruïsme moeten wor den gezocht zullen we daarlaten, maar zeker is, dat de laatsten de spijker op de kop slaan. Minis ters en kamerleden kunnen moei lijk op een sober leven aandrin gen als hun eigen inkomen moet worden aangepast aan stijgende kosten. INDONESISCHE- EN TUINBOUWPERIKELEN Mogen wij voetstoots alle ter zake binnenkomende berichten geloven, dan heeft het verhoor van Sultan Hamid II al aan getoond dat hij in nauw contact stond met Turk Westerling, welke laatste zijn straf in Singa pore heeft uitgezeten. Aan de stroom gearresteerde opstande lingen in Indonesië schijnt geen einde te zullen komen. Nauwe lijks is de een in verzekerde be waring gesteld of de ander staat op. De jongste opstandeling zowel letterlijk als figuurlijk de 26-jarige Abdul Azis te Ma kassar op Celebes, bezorgt Djocja handen vol werk en laat het ene ultimatum na het andere ongebruikt voorbij gaan. Premier Hatta is maar weer eens achter de microfoon gaan staan om het Indonesische volk en in het bijzonder dat van Oost-Indonesië te verzekeren, dat de republiek niet van zins is welk gebied dan ook, in te lijven. Opmerkelijk was Idatta's waarschuwing tegen voortzetting van de onderlinge strijd, die immers slechts voor deel aan een „derde" zou kunnen opleveren Hopenlijk vindt de regering der V.S.I. toch nog de tijd de maatregelen uit te werken die zij zich tijdens de Linieconfe rentie zou hebben voorgenomen; maatregelen om in bepaalde ge vallen de hardheid van de mone taire herzieningen te verzachten, speciaal waar het betreft de par ticuliere pensioenen. Harde monetaire maatregelen verzachten is ook tot het werk van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen gaan behoren nu de Westduitse regering heeft besloten een enorme heffing te leggen op de import van veel artikelen met name onze tuin bouwproducten. Slaagt het Cen traal Bureau er niet in het Duitse besluit vobr een goed deel onge- Duitsers onder dwang en Fransen door list tot eten gebracht GRONDSTOF VOOR STIJFSEL, STROKARTON, BAKELIET, SAGO EN KLEURSTOFFEN WANNEER U 'S MIDDAGS of 's avonds de schaal met dam pende, kruimige knollen naar u toetrekt om die als hoofdvoedsel van uw maaltijd te nuttigen, dan zult u er wellicht niet bij stilstaan, wat de aardappel voor ons in de moderne tijd wel betekent en hoe weinig invloed hij vóór het jaar 1800 nog uitoefende op het bestaan van de West-Europése mens. Het pannetje hutspot, dat de burger, die Leidens ontzet ontdekte, op de wallen van zijn stad aantrof, kan tal van groenten hebben bevat, vermoedelijk echter geen aardappels, want die vond men in 1574 misschien ergens in een hoftuin of bloempot, maar stellig niet in de keukens. Wij in West-Europa waren niet de eersten die aardappelen als voedsel nuttigden. Die eer komt toe aan de Inca's in Peru, die dit volksvoedsel bij uitstek van thans al honderden jaren als voedsel nuttigden, zij het ook op enigszins andere wijze toebereid. Wij zouden zo'n smakelijk toe bereide Inca-maaltijd misschien versmaden. Het spreekwoord: ,,'s lands wijs, 's lands eer," heeft ook hier inhoud, wanneer wij vermelden, dat die Inca's de aardappels in het koude jaargetijde op de grond uitspreidden om ze 2 weken overdag aan de zon, des nachts aan de vorst bloot te stellen. Ze zijn dan een beetje in elkaar ge schrompeld. Om het water er uit te verwijderen werden ze ge kneusd en opnieuw 2 tot 3 we ken aan de inwerking van zon en vorst blootgesteld. Tenslotte is de chungo, zoals men die uit gemergelde aardappels pleegt te noemen, zo licht en droog als kurk, zodat men die jaren kan bewaren. Waarom zouden wij als Nederlanders ook niet eenf proberen de aardappels zo te eten De Spanjaarden, die Peru ver overden, zagen die Inca's eten, maar kregen toch geen honger (geen wonder). Wel namen ze de plant, die dat wonderlijke eten voortbracht, mee naar Euro pa. Daar wist men er eigenlijk aanvankelijk geen raad mee. In de boeken van die tijd spreekt men van: „Een soort wortels, die wel wat op truffels lijken en die men papas noemt". Later werd dat woord tot patata, waarin we reeds de klank-associatie horen met patates frites en het Engelse potato. Een andere woordkunste naar uit die dagen schrijft over: „groenten, die onder de aarde groeien". Nemen we dezev litte raire ontboezeming vandaag over, dan eten we dus niets an ders dan groente bij ons middag maal. EEN SIERPLANT Eerst zien we dan alleen de plantkundigen meer belangstel ling tonen voor deze nieuwe sier plant. Zo kreeg de vermaarde Nederlandse humanist en bota nicus, Carolus Crusius, in 1588 een paar aardappelplanten toege stuurd in Wenen, waar hij des tijds directeur was van de keizer lijke tuinen. De knollen van de plant trokken eerst niemands aandacht. Veel meer de bloemen, die zo'n aantrekkingskracht uit oefenden in die dagen, dat men ze wel op bruidsjaponnen droeg en in het haar deed. In 1651 bloeiden de planten in de hoftuin van de grote Keur vorst in Berlijn, maar voordien in 1600 waren ze reeds aan het franse hof bekend. Koning Lode- wijk XIII vond de aardappel zo iets aparts, dat hij twee knollen liet inpakken en aan paus Cle mens ten geschenke zond. Het was een lekkernij, vond Lodewijk en de paus moest ze ook eens proberen. Maar die had wel wat beters te eten en gaf ze aan een geleerde cadeau. Hieruit blijkt reeds dat de aardappel zijn zege tocht als voedsel inmiddels was begonnen. De duitse en franse vorsten hebben daarbij een grote rol gespeeld. DUITSE DWANG In Duitsland maakt Frederik de Grote de „Kartoffel" populair, zij het onder dwang. Vanaf 1744 zorgde hij er voor, dat de poot- aardappelen gratis onder de boe ren werden uitgedeeld, maar de boeren hadden er geen vertrou wen in en pas de hongersnood, die volgde op de 7-jarige oorlog van 1756-1763 gaf de beslissende stoot tot de verbouw van aard appelen. Zelfs toen was het con servatisme zo sterk, dat de ko ning' de landbouwers moest dwin gen tot afstand van bouwgrond om aardappelen te poten (geen aardappelmoeheid dus). De boeren wisten niet wat ze met die rare planten moesten be ginnen. Toen Frederik op een keer door Pommeren reisde zei hij tegen een groepje boeren: „Hoe is het met de aardappelen, hebben jullie ze geplant De mannen knikten, maar keken zuur. „Goed zo," zei de koning, „nu vinden jullie ze zeker ook wel lekker, nietwaar Een van de boeren vatte moed en zei: „Majesteit, die rommel is af schuwelijk bitter. We waren er allemaal misselijk van." Het bleek dat ze inplaats van de knollen de vruchten hadden gegeten Die 7-jarige oorlog had meer goede gevolgen. De franse krijgs gevangene Parmentiei' leerde in Duitsland aardappelen eten. ïn Frankrijk teruggekomen organi seerde hij een groot diner, tot deelneming waaraan hij een aan tal zeer geachte personen uitno digde o.a. Franklin en Lavoisier. Er werden alleen aardappelge rechten geserveerd, op verschil lende wijze klaargemaakt. Men was enthousiast maar stond toch nog sceptisch tegenover het nieuwe product. Geruchten deden de ronde, dat aardappelen her- sengiften zouden bevatten, terwijl ook de gronden door de cultuur snel zouden worden uitgeput. Parmentier kreeg toen van ko ning Lodewijk XVI toestemming om een stuk onvruchtbaar land, Les Sablons genaamd, met aard appels vol te planten. Toen het veld in bloei stond en de aan dacht van het publiek trok, liet hij het overdag bewaken. Het ge volg was dat 's nachts de vruch ten van het veld werden gestolen, deels om ze te proeven, deels om ze zelf te gaan planten. MET EEN AARDAPPEL IN HET HAAR Parmentier had zijn doel be reikt en bood uit erkentelijkheid de koning een bouquet aardap- pelbloemen aan. Lodewijk was daarmee zeer in zijn schik en stak een bloem in zijn knoopsgat. Zijn gemalin, Marie Antoinette, ver scheen 's avonds met een aard appel in het haar Een tip voor dames, die eens wat anders wil len dan een dure hoed In de Nederlanden maakte de Vlaming Antoon Verhulst de aardappel als volksvoedsel popu lair. Hij begon in 1720 op 28- jarige leeftijd de vreemde vruch ten te telen. Verhulst vond ze eetbaar en voedzaam en ver spreidde ze gratis aan de leden van de broederschap der hove niers. Spoedig begon men de goede kwaliteiten van de patatten te erkennen, zodat men meer en meer tot de verbouw overging. In 1740 werden te Brugge de aard appels op de markt als voedsel verhandeld. En nu, in 1950, wie koopt en eet er nu geen aard appels 1 Dr. L. D. A. Looysen, Tholen Tel. 49 Dr. J. Vermet Nieuw-Vossemeer Tel. 10 We zijn daarmee nog niet aan het einde van ons aardappellatijn. Na de eeuwenwisseling in 1800 begreep men spoedig, dat men meer met de nieuwe plant kon doen dan alleen als voedsel ge bruiken. De overvloedige pro ductie in Nederland gaf aanlei ding tot de aardappelindustrie in haar vele vormen. Men bereidde er een soort brandewijn uit, moutwijn. Dit product kon echter niet tegen de Schiedamse jenever concurreren en verdween even snel als het gekomen was. OOK IN UW POEDERDOOS! Mëfer succes had men met de productie van aardappelmeel. Uit deze vinding groeide een van de belangrijkste industrieën. De aardappelmeelfabrieken in Tox- hol is de grootste op dat gebied ter wereld. Negentig procent van de wereldproductie aan aardap pels stamt uit West-Europa. Zouden die Inca's dat ooit heb ben gedacht, toen ze de Span jaarden trots hun nationale voed sel toonden En hun mond zou open vallen van verbazing wanneer we hun vertelden, dat we naast aard appelmeel ook nog stijfsel, stro karton, bakeliet, sago, kleur stoffen, brood, schuimpreparaten en vele andere producten uit die onbenullige knollen kunnen maken. Onze lezeressen zouden mis schien nooit meer hun aangezicht verzorgen, wanneer wij hen ver-* klappen, dat ze na een dag van huishouden aan aardappels koken hun huid verzorgen met gelaats poeder uit aardappelen. Is er ter wereld nog wel iets waar geen aardappels in verwerkt zijn? Aanwezig alle leden. Voorzitter: D. C. Bouwense, burgemeester. Secretaris: A. L. G. v. Doorn. I. De notulen der vergade ring van 31 Maart 1950 worden aangehouden tot een volgende vergadering. II. Voorlopige vaststelling gemeenterekening 1946. Namens de commissie van zoals zij de raad is aangeboden. Nochtans meent de commissie enkele opmerkingen te moeten maken. Wenselijk acht zij, dat de ver enigingen, die gebruik maken an de O.L. School, voortaan wegens gebruik van licht en vuur een vergoeding verstrekken aan de gemeente. De voorzitter zegt toe, dat bur- onderzoek rapporteert de heer gemeester en wethouders dien van der Jagt. Deze zegt, dat de aangaande met een voorstel zul- commissie adviseert tot voor- len komen. lopige vaststelling der rekening, Voorts informeert de commis- HET DRAAFSEIZOEN IS WEER GEOPEND Op de 2e Paasdag werd op het Hilversumse Sportpark de draverij om de grote Paasprijs verreden. Overzicht van een dezer draverijen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1