Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Plaatselijk Nieuws. Tenth's ^t^RcHerdain AMANDELTJESPUDDING Overname en op groter formaat N&u/osifeit? Waarin opgenomen de Thoolse Courant Honderd vijftien jaar Nutsspaarbank. met nóg meer amandelen dan vroeger THOLEN OUD-VOSSEMEER STAVENISSE ZONDAGSDIENST ARTSEN ST. MAARTENSDIJK POORTVLIET ze nuwtob letten ST. ANNALAND KENT U ONZE BRANDPOLIS MET VASTE TAXATIE.' ST. FILIPSLAND 6e Jaargang No. 21 7 April 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.— per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Twee verheugende berichten kunnen we onze lezers deze week meedelen. 1. DE OVERNAME VAN DE THOOLSE COURANT. De geplaatste mededeling hieromtrent in ons vorig nummer zal aan duidelijk heid wel niets te wensen hebben over gelaten. Inderdaad is het zover gekomen, dat na onderhandeling een voor beide partijen goede oplossing is gevonden, wat voor ons inhoudt, dat we per I April jl. het eveneens op het eiland Tholen verschijnend weekblad „Thoolse Courant" hebben overgenomen. Terecht werd o.i. in dat bericht opgemerkt, dat nu ons eiland door één weekblad wordt bestreken, dit ook de behartiging van de belangen van ons eiland ten goede komt. Een grote uitbreiding in aantal abon- né's ontstaat hierdoor voor ons niet. Het is wel bekend, dat de oplage zoda nig is, dat er op het eiland Tholen geen groot aantal lezers meer bij kan komen. Inzonderheid betekent het even wel een voordeel voor de adverteerders in de gemeente Tholen. Daarnaast zul len we vanzelf degenen, die ons blad tot op heden niet lazen, gaarne als abonné inschrijven. We hopen dat door deze overname het laatste beletsel is weggenomen om het gehele eiland tot één „Eendrach bode-familie" te maken. 2. OP GROTER FORMAAT. Dat is het tweede belangrijke bericht. Het is U wellicht direct opgevallen, dat we deze week de kr^pt gp grpter formaat brachten. Dat dit gewepst was zijn we met U eens. Naast de bijzondere #n toch ook noodzakelijke rubrieken vloeide er„ naar mate de lezerskring groter werd en het aantal verenigingen ;zi.ch vermenigvul digde, een zodanige hoeveelheid copie op onze tafel, dat we dat vooral ge durende de wintermagftden onmogelijk op de gewenste manier konden verwer ken. Daarbij kwam dat de groot-adver teerders ook steeds meer het nut gaan inzien van reclame in egn streekblad, om van de vele familie-advertenties, eveneens een belangrijke nieuwsbron, maar niet te spreken. Het gevolg hier van was, dat we de laatste tijd o£ lezenswaardige copie moesten laten overstaan, waarmee het als nieuwsbron geheel verloren ging, öf geheel laten vervallen, terwijl zelden alle gewenste rubrieken wekelijks kopden worden af gedrukt. Het er zo nu en dan aap toe gevoegde „tweede blad" was hiervoor slechts een gedeeltelijke en voor ons vrij moeilijke oplossing. Ook zonder de onder punt 1 genoem de overname was het noodzakelijk ge weest op groter formgat pit te komen. We hebben evenwel getracht dit gelijk te doen vallen, wat ops ook is gelukt, zodat we met ingang van dit npmmer ook op „groter formaat" kpnnen begin nen. Het zal zeker een verbetering zijn en we hopen zelfs dat het tot het ge wenste resultaat leidt. Zelfs denken we daarbij aan de nog steeds terugkerende verzoeken van oudere lezers om te trachten vooral het plaatselijk nieuws in de grotere letter af te drukken. We kunnen dat ook nu nog niet vast belo ven, maar zullen het verzoek zoveel mo gelijk trachten in te willigen. Bij het eerste nummer van deze jaar gang ons eerste lustrum hebben we al over de noodzakelijkheid van uit breiding gesproken. Maar daarbij tevens opgemerkt, dat we uitbreiding ten koste van abonnementsverhoging in het be lang van onze minder gesitueerde abon- né's zo lang mogelijk wilden vermijden. Daarom is het ook zeer belangrijk, dat we ondanks dit grotere formaat het zelfde abonnementsgeld aanhouden en hopen dat ook in de toekomst niet te moeten verhogen. Moge met dit grotere formaat de in timiteit van onze uitgave niet vermin deren. We blijven ons aanbevelen voor opbouwende critiek, adviezen die tot verbetering kunnen leiden en we zullen wensen voor een of andere rubriek zo veel mogelijk trachten te verwezenlijken. Tenslotte hopen we dat de inhoud van dit gro.tere formaat nu en in de toekomst Uw levendige belangstelling mag, hebben en blijven houden. In 1835 werd de Thoolse Nutsspaar- gevestigd op de benedenverdieping, waar bank opgericht. Men begon met een voorheen gang, wachtkamer en biblio- kapitaal van 1400.en al spoedig theek waren. Nu wordt over enige tijd bleek, dat deze instelling in een nood zakelijke behoefte voorzag. Al groeiende volgden er weliswaar ups and downs, maar nimmer was er nadien reden om spijt te hebben van het in het hiervoren genoemd jaartal genomen besluit. In tegendeel. Na 115 jaar kan deze Bank instelling met cijfers komen, die de bloei terdege kenmerken. Van een opzet ad 1400,groeide ze uit tot een Spaar bank met een saldo-tegoed van inleggers van ruim 700.000.Meer dan 3500 spaarbankboekjes werden in de loop der jaren uitgereikt. Tot 1893 werden de zittingen ge houden in het gemeentehuis. In dit jaar werd het pand aan de Hoogstraat ge kocht. Tot op heden is het kantoor daar nog gevestigd. Vorig jaar is er evenwel besloten het pand te verbouwen. En op 15 April, precies 115 jaar na de op richting wordt het geheel vernieuwde kantoor in gebruik genomen. De daarop volgende dag wordt het voor het publiek opengesteld. Door de verbouwing werd het kantoor de Nutsbibliotheek in het aangebouwde beneden gedeelte gevestigd, terwijl boven een woning is gebouwd voor de admi nistrateur. Al sparende zult U dus vanaf Vrijdag 14 dezer een kijkje kunnen nemen in het nieuwe kantoor. Donderdag 13 April bestaat in de zaal van Mw. Wed. Hoek des namiddags gelegenheid tot feliciteren in verband met dit 23ste lustrum van de Spaar bank en met de opening van het ver nieuwde kantoor. Velen hebben in menig opzicht het grote nut van deze instelling ondervon den, waarom we er dan ook niet aan twijfelen of van bovengenoemde ge legenheid zal een ruim gebruik worden gemaakt. Vanaf deze plaats mogen we het Bestuur van de Nutsspaarbank reeds thans met dit lustrum en de verbetering aan het gebouw feliciteren en de instel ling een verder succes toewensen, ten bate van vele inwoners. het zingen van Ps. 68 10 en gebed sprak Ds. mede namens de kerkeraad een welkomstwoord. Ook ouderling van Dijke hield een toespraak, waarna be spreking volgde over de terugkeer in de burgerlijke gemeenschap. In het bijzon der 'erd naar voren gebracht de mo gelijk ïeden en moeilijkheden die er zijn om veer een goede werkkring te krij gen. Na de pauze werden verschillende vragen gesteld ten opzichte van het verblijf in Indonesië, in het bijzonder ook omtrent de geestelijke verzorging. Éénstemmig waren alle aanwezige ge- repatrieerden vol lof over het werk der legerpredikanten. In verband hiermede werd ook gesproken over de weder aan passing aan de gemeentelijke kerkdienst. Deze draagt uiteraard een ander karak ter dan de diensten te velde. Herdacht werden hen, die in dat verre land zijn gevallen, waarna men zong Ps. 89 en dhr. Minheere namens alle militairen voor deze avond dankte. Ds. v. Putten sloot met dankzegging. ZENDINGSKRANS De verkoop van de door de Zendings- krans „Indonesië" vervaardigde hand werken bracht ruim f 300,op. Een netto bedrag van rond f 300,kan wor den opgestuurd aan de Geref. Zendings- bond, waarmee deze vereniging haar werk weer met succes bekroond ziet. EEN GROTE LICHTING Maandag 3 April werden de school deuren geopend voor de nieuwe lichting, PUDDING <20 l&DE'r -N WINKELS LANGER OPEN Met ingang van 1 April geldt hier weer de zomer-winkelslui tingswet. Dus mag men in de week tot 7 en Zaterdag tot 8 uur nm. geopend zijn. opgeschrikt door sirenegeloei. Het bleek dat het roet in de schoorsteen van de bakkerij van de heer J. van Oost in i brand was geraakt. De brandweer, die Burgemeester en Wethouders van snei ter plaatse was_ wist de vonken. regen, welke gevaar opleverde voor de BEKENDMAKING Tholen maken bekend, dat gedurende drie maanden op de secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing is neer gelegd en tegen betaling der kosten al gemeen verkrijgbaar is gesteld: de Ver ordening op de heffing van rechten onder de naam van leges, vastgesteld bij raads besluit dd. 5 December 1949, goedge keurd bij Koninklijk Besluit dd. 13 Maart 1950, no. 66. w Tholen, 5 April 1950. Burgemeester en Wethouders. MOTORSPORT De motorclub „Eendracht" organi seerde Zaterdag jl. een avond-oriënte- ringsrit door het eiland Tholen over een afstand van 50 km. Gestart werden 21 motoren en 9 auto's. De uitslag luidt als volgt: Motoren: 1. J. van der Graaff, Poort- vljet, 0 strafpunten (na loting); 2. J. M. van de Houten, Oud-Vossemeer, 0 strafpunten; 3. A. C. de Hond, Tho len, 4 strafpunten; 4. L. de Rijke, Tho len, 4 strafpunten; 5. J. Kooyman, St. Annaland, 6 strafpunten; 6. M. Geuze, Tholen, 14 strafpunten; 7. G. M. Ge luk, St. Maartensdijk, 20 strafpunten; J. Blaas, Tholen, 26 strafpunten. Auto's: 1. J. Katsman, Tholen, 0 straf- pupten (na loting); 2. M. Overbeeke, Tholen, 0 strafpunten; 3. J. A. v. d. Linde, Oud-Vossemeer, 12 strafpunten. Op Zaterdag 22 April a.s. organiseert de motorclub weer een oriënteringsrit, waaraan zowel door motorrijders als door autorijders kan worden deelgeno men. U kunt zich voor deze rit opgeven bij de secretaris der vereniging, de heer J. Blaas, Hofstraat 23 te Tholen. Ge start wordt 's middags om 3 uur vanaf hotel „Zeeland" te Tholen. WONINGBOUW Voor rekening van de gemeente Tho len zal het architectenbureau Wesselo en van Voorst uit Bussum op Woens dag 12 April a.s. ten gemeentehuize aanbesteden het bouwen van vier wo ningwetwoningen. BEKNELD GERAAKT Bij het bewerken van het land met een rolblok is de landbouwer Johs. Q. Cz. alhier, met beide handen bekneld geraakt tussen en onder de zware blok, zodat hij zich met ernstige blessuren aan beide handen onder behandeling van Dr. Duinker moest stellen. AFLOOP AANBESTEDING Voor rekening van de heer de Hond werd Woensdag 5 April jl. door het architectenbureau Wesselo en v. Voorst uit Bussum aanbesteed het bouwen van een woonhuis met bedrijfsruimte en stallen aan de Molenvlietsedijk te Tho len. Het werk werd aan de laagste in schrijver de heer D. Burgers te Tholen gegund. SCHOORSTEENBRANDJE Woensdagavond 5 April om kwart over tien werd de bevolking van Tholen belendende percelen, spoedig te blussen. SPORT Op Zaterdag 8 April hoopt SVO 2 te spelen tegen St. Maartensdijk. 2e Paasdag worden er twee wedstrij den gespeeld tegen twee elftallen uit Rotterdam, nl. om 1.30 SVO 2 tegen een Rotterdamse club en om 3 uur SVO 1 tegen de andere Rotterdamse club. VAL Toen bakker J. L. Kamhoot Donder dag 30 Maart 1950 zich naar de zolder boven zijn bakkerij gelegen, wilde bege ven, viel hij plotseling van de trap. Behoudens enige verwondingen aan arm en schouder is genoemde K, er nog goed af gekomen. BURGERLIJKE STAND over de maand Februari 1950 Geboren: 1 Febr. Cornelia Hendrina van Meer, dt. van Cornelius van Meer en Anna Maria Pero. 9 Febr.: Leuntje Lena Duine, dt. van Adriaan Duine en Jakoba Tanna van Elsacker. 10 Febr.: Willem Johan Versluijs, zn. van Johannes Jan Versluijs en Marga- retha Jacomina Tetje Sijbrandij. 11 Febr.: Jozia Gerard Guiljam, zn. van Hendrik Adriaan Guiljam en Maria Janna Quaak. 18 Febr. Adriaan Willem Burghout, zn. van Janus Burghout en Cornelia Jannetje Lindhout. 25 Febr.: Paulina Cornelia Fransina van der Zande, dt. van Gerardus Fran- ciscus van der Zande en Cornelia Adriana Constantia Dingemans. Overleden: 21 Febr. Dingena Gunter, geb. 20 Oct. 1867, echtgenote van Adriaan Duine. 26 Febr. Pieter van Schetsen, echtge noot van Janna Pieternella van der Klooster, geb. 24 Maart 1865. 15 Febr.: Sophia Dora Hoek, geb. 11 April 1874, weduwe van Cornelis Willem Droogers. Gehuwd: 23 Febr. Hubrecht Marinus Hendrikse met Maria Dina Hage. Ingekomen: Geen personen. Vertrokken: naar St. Annaland: Christiaan Deurlo, met echtgenote en 3 dochters naar Tholen Adrianus C. E. v. Trijen. dus voor de kinderen geboren tussen 1 April 1943 en 31 Maart 1944. Het was dit keer wel een zeer groot aantal. Op beide scholen kwamen er in totaal 48 leerlingen. De verdeling was als volgt: O.L. School 14 nieuwe. Hiervan brachten 9 ouders hun eerste kind naar school. In verband met het 8ste leerjaar kon niemand de school verlaten. In to taal zijn er thans 103 leerlingen op de O.L. School. Chr. School: 34 nieuwe leerlingen. Hiervan brachten 10 ouders hun eerste kind. 2 leerlingen hebben de school verlaten. In totaal zijn er thans 196 op deze school. BEEN GEBROKEN Het 6-jarig jongetje H. Moerland Pz. was Zaterdag met enige vriendjes op een stilstaande vrachtauto aan het spe len. Bij het er af springen kwam hij zo ongelukkig terecht, dat hij met een gebroken rechterbeen naar het Zieken huis moest worden vervoerd. Na be handeling kon hij naar huis terug. BEPLANTING Deze week werd door de Provincie de Oude Zeedijk (Javadijk) met popu lieren boompjes beplant. In totaal 4 rijen. Aannemer hiervan was dhr. v. d. Werff te Scherpenisse. Alleen de pol derweg voor de hofstede van dhr. Kooijman wordt niet beplant. De oude dijk daarentegen wel. Ook op andere plaatsen van ons eiland gaat de boom planting steeds door. Daarna volgt nog wat struikbeplanting. Zelfs deze jonge boompjes breken de kaalheid van ons eiland al enigszins. Bij voorspoedige groei krijgen we binnen weinige jaren weer mooie dijken. HUISSLACHTING In de maand Maart werden 45 ver gunningen voor huisslachting afgegeven. KIEZERSLIJST Op de kiezerslijst ter plaatse komen de namen voor van 1622 stemgerechtigde inwoners. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Stavenisse brengen het volgende ter openbare kennis: I. Ingevolge de verordening op de heffing van reinigingsrechten in de gemeente Stavenisse zal in het vervolg wekelijks uitsluitend droog huisvuil (haardas, keukenafval, enz.) worden op gehaald. De daarvoor verschuldigde rechten bedragen 5.20 per jaar, per bak of ander voorwerp. De bakken of andere voorwerpen moeten worden gereed gezet op de door burgemeester en wethouders te bepalen wijze, terwijl de bakken of andere voorwerpen moeten voldoen aan de daarvoor vanwege genoemd college gestelde eisen. II. Degenen, die prijs stellen op het ophalen van gemeentewege van andere afvalstoffen, als onder I bedoeld, als bijvoorbeeld stoffen, welke afkomstig zijn uit werkplaatsen enz., kunnen zich daarvoor opgeven ter secretarie. Het ophalen zal maandelijks geschie den op een nader bekend te maken tijd stip en tegen een nader vast te stellen (biliijke) vergoeding. Van de ingezetenen wordt verwacht, dat zij aan de uitvoering van boven staande regeling hunne volle mede werking zullen verlenen. Stavenisse, 30 Maart 1950. Burgemeester en Wethouders. BETALING SCHOOLGELD! De Gemeente-ontvanger van Stave nisse herinnert er aan, dat de termijn van betaling van schoolgeld over het jaar 19491950 op 31 Maart jl. ver streken is. BAZAR In de op 29 Maart jl. gehouden ver gadering van het Algemeen bestuur der Stichtings Dorpsgemeenschap Stavenisse werd besloten in de zomer van dit jaar een bazar te houden. De opbrengst dier bazar zal worden aangewend voor het verlenen van financiële steun aan die verenigingen en corporaties te Stave nisse. welke daaraan naar het oordeel van het 'stichtingsbestuur behoefte hebben Degenen, die op enigerlei wijze hun medewerking aan de organisatie der bazar wensen te verlenen, kunnen zich daartoe opgeven bij de heer J. A. Q. Tazelaar, voorzitter der bazar-commissie OUDERAVOND BEWAARSCHOOL Zoals ieder jaar de gewoonte is werd ook nu een Ouderavond gehouden in de V. d. Lek-de Clercq Bewaarschool en wel op Vrijdag 31 Maart jl. De burge meester opende de bijeenkomst met een kort woord tot de aanwezigen. Onder leiding van Mej. van As werden ver schillende spelletjes gedaan en liedjes gezongen. Tijdens de tractatie van de kinderen, kregen de Ouders gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen. Van de Ouderavond ging men over tot de Algemene vergadering, die door 30 leden werd bijgewoond. In de eerste plaats herdacht de voorzitter het over leden erelid, oud-burgemeester A. F. Hanssens. Het was de stuwende kracht voor het bewaarschoolwerk, aldus de voorzitter. Door enige ogenblikken stilte werd zijn heengaan herdacht. Uit het jaarverslag bleek, dat de ver. 137 leden telt en 19 begunstigers. Thans wordt de school door 53 kinderen bezocht. 25 Oct. 1949 werd het 50-jarig bestaan herdacht. De ontvangsten over 1949 bedroegen 1874,02, de uitgaven 2604,38, Een nadelig saldo dus van 730,36. De ge meente subsidiëerde 620,en het restant ad 110,36 moest uit het reservefonds komen. Het reservefonds bedraagt thans nog 596,51. De begro ting 1950 geeft een bedrag in geraamde ontvangsten van 1645,60 en uitgaven 2660,60. Een tekort van 1015, Hiervan is 750,op de gemeentebe groting geplaatst. Dhr. J. A. Nortier werd bij acclamatie herbenoemd. In de plaats van dhr. N. Wesdorp, die regle mentair geen bestuurslid meer zijn kan, werd dhr. H. de Vos Iz. gekozen. Gevraagd werd nog of geen school banken kunnen bijgeplaatst worden, op dat meerdere kinderen de school kunnen bezoeken. Geantwoord werd, dat bij een leeftijdsgrens van 4 jaar om te worden toegelaten het aantal banken voldoende is. De herstelling zal wellicht dit jaar geschieden. Daarna sluiting. GESLAAGD Op 3 April slaagde te Den Haag onze dorpsgenoot G. H. v. d. Vliet voor het diploma A Scheepswerktuigkundige. op 9 April 1950 Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vosse- meer en St. Filipsland hebben Zondagdienst dr. P. J. Duinker te Tholen, tel. 40 en Dr. J. Vermet, te Nieuw-Vossemeer, tel. 10. OPENBARE VERKOPING Vorige week werd door Notaris Blindenbach een woon-winkelhuis geveild voor de heer H. Bout te Tholen. Dit bracht 2300,op, maar werd aan de koper J. Hage niet gegund. NIEUWE VEILING Onder voorzitterschap van de heer A. L. Hage werd Woensdagavond door de Veiling St. Maartensdijk en Omstre ken een spoedeisende algemene verga dering belegd. Met 78 stemmen voor en 43 tegen werd besloten om op het stuk land van het kroondomein te bouwen inplaats van op het reeds gekochte bouwterrein aan de Westvest. Met al gemene stemmen werd dan ook besloten tot de bouw over te gaan en werd het bestuur gemachtigd alle stappen daar voor te nemen. Tevens werd besloten het oude bouw terrein te verkopen, hierbij hebben de leden der Vereniging voorrang. Het be stuur zal al het nodige doen om reeds van het najaar de nieuwe veiling in gebruik te kunnen nemen. DIAMANT Het echtpaar H. UijlP. Uijl alhier vierde Dinsdag 4 April jl. zijn 60 jarige echtvereniging. Een felicitatie waard. HUISSLACHTINGEN Gedurende de maand Maart jl. zijn 23 huisslachtvergunningen uitgereikt. gaven rust en kalmte N!V. A 'J. TEN DOÉSSCHATE - ZWOLLE BEGROETINGSAVOND In het catechisatielokaal der Ned. Herv. Gem. werd Maandag jl. een be groetingsavond gehouden voor de te ruggekeerde militairen.' De avond stond onder leiding van Ds. v. Putten. Na Bijkantoor Zierikzee, Oude Haven A 362, Telefoon nr. 9 F. van Twist, W. J. Coenen, W. Mol, I. J. Kik, P. Hagenaars, Schoolstraat, Julianastraat, Oostdijk, Burg. Hagelaan C 37, St. Maartensdijk Tholen St. Phillpsland Bruinisse Halsteren AANGEREDEN Deze week werd dhr. v. Tuijl uit Bruinisse met zijn auto op de Rijksweg alhier op het punt waar deze weg de R.T.M. kruist aangereden door de tram. Zonder persoonlijke ongelukken liep het af. Er was wel materiele schade. GEEN 15 WONINGEN Naar we vernemen was de aannemer M. Geense in onderhandeling getreden met B. W. voor het bouwen van 15 goedkope woningen in de gemeente. Dit was gezien het ernstig woningtekort een uitkomst voor velen geworden. Ja, een uitkomst, wanneer de plannen waren doorgegaan. Maar de bevoegde instanties kunnen geen bouwvolume meer verlenen. 30 JAAR IN DIENST Zaterdag jl. herdacht de heer J. La- bruijère, Opperwachtmeester bij de Rijkspolitie de dag dat hij 30 jaar ge leden bij de politie kwam. Met St. Filips land als eerste en waarschijnlijk ook enige standplaats is het vanzelf een zeer goede bekende geworden. Op het eind van dit jaar hoopt hij met pensioen te gaan. 23 jaar was hij gemeenteveld wachter en 7 jaar was hij werkzaam bij de Rijkspolitie als opperwachtmeester. 1 April was voor de jubilaris een grote dag. Hij mocht dit feit met zijn vrouw en 5 kinderen in goede gezondheid her denken. Veel bloemen werden aange boden. Ook volgden verschillende felici taties van collega's, chef, oudgedienden, enz. Een prachtig boekwerk op het politiewerk betrekking hebbende werd dankbaar aanvaard. B. W. bood hem namens de gemeente een rookfauteuil aan. Het werd een onvergetelijke dag. THUISVAART Een terugkerende militair uit onze omgeving staat er op de lijst van het troepentransport schip „General Stuart Heintzel- man, dat vermoedelijk op 13 April a.s. te Amsterdam aankomt. Het is: Sold. S. Mol, Stoofhof B 50, St. Filipsland. Welkom thuis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1