W cekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Raadsverslag St. MAARTENSDIJK ZONDAGSDIENST ARTSEN 6e Jaargang No. 20 31 Maart 1950 Uitgevers Firma c. dieleman en g. Heijboer Abonnementen 1 per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 BELANGRIJK Onderstaand bericht verschijnt heden in het laatste nummer van de Thoolse Courant. Op de daar in voorkomende mede deling omtrent overname hopen we in ons volgend nummer terug te komen. Volstaan we thans met deze mededeling volledig te onderschrijven. De uitgevers E. Aan onze Abonné's en Adverteerders Wij delen U mede dat na onderhandelingen die tot een voor beide partijen goede op lossing hebben geleid, ons blad is overgenomen door de uit gevers van de Eendrachtbode en wel met ingang van 1 April a.s. Voortaan wordt ons eiland dus bestreken door één week blad, hetgeen zonder twijfel ten goede zal komen én aan bericht geving èn aan de behartiging van de belangen van geheel ons eiland. Wij danken hen die zovele ja ren ons blad als een oude ge trouwe thuis ontvingen voor hunne belangstelling en trouw en onze medewerkers voor het geen zij voor ons hebben ge daan. De uitgever. Binnenkort wordt verbouw O.L. School aanbesteed. Een verzoek tot weder-invoering van kermis met bijna algemene stemmen afgewezen. Keurlonen. Heffing begrafenisrechten afgewezen. Nog een andere verhoging In de openbare vergadering van Dinsdag jl. te St. Maartensdijk was de voltallige gemeenteraad aanwezig. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, zoals goedkeuringen op de huur woningen burgemeester en hoofdonderwijzer; het ingetrokken raadsbesluit tot het aangaan van een geldlening van f 40.000,en daarvoor in de plaats een lening van f 5000,een be grotingswijziging; de 5 verhoging voor de ambtenaren en een rapport van kasopname. Ook is het raadsbesluit tot verbouw van de O. L. School goed gekeurd. Hierbij is voldaan aan het ver zoek van Ged. Staten tot versobering op de uitgaven. Dhr. Koopman merkt in dit verband op, dat hij er niet voor is, dat B. en W. maatregelen kunnen nemen, die tot wijziging in het bouwplan kunnen lei den. Daarvoor moet de raad gekend werden. Hij heeft er genoeg van na de woningwetwoningen. Niet dat hij B. en W. wantrouwt, maar hij wil verant woord wezen. En er daarom een woord in hebben, hoe het zo ongeveer wordt uitgevoerd. Het dient volgens bestek te worden uitgevoerd. Moeten wijzigin gen worden aangebracht, dan de Raad bijeenroepen. De voorzitter antwoordt, dat het niet in de bedoeling ligt, buiten het bestek te werken zonder de Raad er in te ken nen. Wel vraagt mij machtiging voor de kleinere wijzigingen, die in de practijk noodzakelijk blijken. Daartegen is dan ook geen bezwaar. BINNENKORT WORDT ER VERBOUWD Op een desbetreffende vraag deelt de voorzitter mede, dat alles voor aan besteding klaar ligt en dat men alleen nog zit met de kwestie van het bouw volume. Hij dacht evenwel dat het voor Z.K.H. PRINS BERNHARD brengt een bezoek aan de JAARBEURS te Utrecht Bij de aankomst van de Prins was een grote menigte samengestroomd voor de ingang van het Jaarbeursgebouw. Pasen nog wel zou kunnen worden aan besteed. Het onderwijs zal gewoon kun nen doorgaan, daar men lokaal voor lokaal zal vernieuwen. Vooraf zullen de nieuwe W.C.'s worden geplaatst. Dhr. Langejan dringt er op aan het werk achter elkaar en zo vlot mogelijk te laten uitvoeren. Een bedrag van f 89.30 van de reke ning 1945 wordt oninvorderbaar ver klaard. Gevraagd is aan het Prov. Bestuur enige kleine hoeveelheden, gemeente eigendommen collectief te mogen verko pen. Dit is evenwel niet toegestaan. Het zal dus bij kleine hoeveelheden moe ten. Het wordt aan B. en W. gedele geerd. Een wachtgeldregeling-subsidie van de gemeenschappelijke regeling voor Bouw- en Woningtoezicht ontmoet geen bezwaar. In verband met een schrijven van de Min. v. Wederopbouw, enz. wordt van gedachten gewisseld omtrent de Wo ningbouw. De voorzitter wijst daarbij op de voorschriften die bij de bouw van goedkope typen in acht moeten worden genomen en heeft zich hierom trent bij de laatst te Zierikzee gehouden vergadering laten inlichten. Daarbij bleek, dat men voor een woning van bijzondere aard, bijv. voor alleenstaande oudjes voor f 4000,een eind klaar zou zijn. Voor de zgn. duplexwonin- gen voelt hij weinig, menende dat dit voor de gemeente niet de manier is om de woningnood het hoofd te bieden. Dhr. Koopman vraagt inlichtingen omtrent financiering particuliere woning bouw. De voorzitter licht dat toe en zegt, dat indien particulieren willen bou wen, hij dat graag zal vernemen. Voorts een attentie van de Min. v. Wederopbouw, dat bij aanbesteding van gemeentewerken ook aannemers van bui ten de gemeente de gelegenheid tot in schrijving moeten krijgen. HET VERZOEK OM KERMIS VAN DE HORECA Van de plaatselijke afdeling van de Bedrijfshoreca, ondertekend door dhr. Meulstee, is een verzoek binnengekomen tot wederinvoering van de jaarlijkse kermis. In het verzoek wordt naar vo ren gebracht, dat de ondertekenaars dit niet alleen in het belang achten van de Horecabedrijven ter plaatse, maar ook voor de gehele Middenstand, terwijl het de gemeentekas versterkt. De verzoekers zijn van mening, dat het grootste deel van de bevolking hiermee zou zijn in genomen en zien graag een gunstige beslissing tegemoet. De voorzitter zegt, dat tevens een adhaesiebetuiging op dit verzoek is in gekomen van de afdeling Tholen van de Bedrijfshoreca en zegt dat B. en W. in deze geen meerderheidsvoorstel kun nen indienen, waarom ze het ter be spreking in de Raad geven. Dhr. Koopman juicht het toe, dat er geen meerderheidsvoorstel van het Da gelijks bestuur komt. Men kent zijn standpunt, dus hoeft hij er weinig meer aan toe te voegen. Weth. Hage zegt uit principe voor te zijn. Een jaar of wat geleden heeft hij bij een dergelijk verzoek tegenge stemd, wat hem door zijn mensen kwa lijk is genomen. Dhr. o. d. Brouw vindt het een be roerd geval. Bij het horen van „kermis" stellen we ons de ouderwetse 4-daagse kermis voor. Uiteindelijk voelt hij er niet voor die oude kermis weer in 't leven te roepen. Men beweert wel, dat er voor de gemeente goed standplaats geld van komt en verm.belasting, die we ook wel graag hebben, maar het kost aan de andere kant te veel. Ik heb geen last van principiële bezwaren, zegt o. d. Brouw verder, om hiertegen te stemmen. Een vorig maal heb ik dat gedaan en nu komt er een verzoek van Horeca, een instelling die m.i. naar een te grote macht streeft. De inkomsten worden er niet groter door en de uit gaven geschieden in korten tijd, zo zeg gen weer andere belanghebbenden (café houders). Hij zegt niet tegen enige ont spanning te zijn. Zo is er straks weer een zangconcours. Als men na afloop daarvan nog enig attracties wil geven met draaimolen of iets dergelijks, zou hij daartegen geen bezwaar hebben. Maar voor het weer invoeren van de oude kermis kan hij geen feiten aanvoe ren, die voor het geheel van belang zijn. De voorzitter zegt persoonlijk niet te gen kermis te zijn. Er wordt dan minder gedanst en het lijkt de gemeente aan trekkelijk door de binnenkomende gel den, ook van het publiek uit andere gemeenten. Waardoor de middenstand ter plaatse wel gebaat zou zijn. Maar kennende de mening van de raad, wou hij niet met een voorstel komen en wil de raad er zonder meer over laten be slissen. Dan wordt gestemd en alleen weth. Hage stemt voor inwilliging van het verzoek. Een schrijven v. d. Afd. Zeeland v. Ned Gemeenten, welke vereniging in verband met het 850 jarig bestaan van de stad Middelburg in het jaar 1953 een garantiefonds heeft gesticht en daarbij aan de gemeente vraagt zich ook voor een bedrag garant te stellen. B. en W. menen hiervoor geen gelden be schikbaar te moeten stellen, gezien de financiële toestand der gemeente, die dermate zorgelijk is, dat men alle voor zichtigheid in acht dient te nemen. Weth. Hage wijst er op, dat Tholen zich voor f 250,garant stelde en vraagt wat de gemeente moet doen, als bijv. iedere Zeeuwse gemeente daar aan meedoet. Moet men dan als enige achterblijven Dhr. Koopman wil van geen v/ijken weten. AI staat men alleen, als het niet kan, kan het niet. Allen steunen het voorstel B. en W. om hierop niet in te gaan. Geen bezwaar wordt gemaakt door Ged. Staten in verband met het toe gewezen bouwvolume tot een uitgaaf over te gaan van f 2250, De ver. van gem. personeelsaangele genheden vraagt contributieverhoging. Gezien het belang wordt dit verzoek ingewilligd. Van het geschonken legaat aan de Thoolse Algemene Armen door wijlen S. M. Frank, krijgt St. Maartensdijk f 308,57, wat onder dank wordt aan vaard. Dhr. Joh. v. d. Ree stelt voor de grond, waarop de gem. nissenhut staat, die hij in erfpacht heeft aan de gem. over te doen in ruil voor de resterende grond, waarvan hij dan eigenaar wordt. Er is geen bezwaar tegen deze ruil. Punt 3: Voorstel tot aansluiting ge meenschappelijke regeling tot deelneming aan de schooltandverzorging Tholen en St. Filipsland. De voorzitter zegt, dat nog enige wijzigingen van adm. aard zijn aangebracht. Dhr. Koopman en Ge luk stemmen tegen. De overige leden zijn voor aansluiting en keuren de wij zigingen goed. De verordening haven- kade- en lig geld in St. Maartensdijk wordt zonder bezwaar goedgekeurd, nadat advies is gevraagd aan de gemeentebesturen van St. Annaland, Scherpenisse, Stavenisse en de Kon. Ver. „Schuttevaer", die hier mede ook kunnen instemmen. Alleen de Kamer van Koophandel maakte bezwaar, wat men maar voor kennisgeving zal aannemen. NIEUWE INKOMSTEN GEZOCHT Het laatste punt van de agenda is zeker niet het onbelangrijkste voor alle inwoners van St. Maartensdijk. In ver band met een schrijven van Gedepu teerde Staten inzake de begroting 1950 wordt door het Dag. Bestuur voorge steld: a. het vaststellen ener nieuwe ver ordening tot heffing van keurlonen in de kringgemeenten St. Maartens dijk; b. heffing van begrafenisrechten; c. wijziging en aanvulling der ver ordening op de heffing van de leges ter secretarie. De voorzitter wijst er op, dat Ged. Staten heeft aangedrongen op versobe ring op de begroting 1950. Daarop heeft het Dag. Bestuur een concept brief ge maakt, wat de leden bij de ingekomen stukken hebben kunnen vinden en waar op de onder a.b.c. genoemde punten worden voorgesteld. a. heffing keurlonen. In deze nieuwe verordening is vastgelegd dat voor het keuren van een geslacht paard moet worden betaald 7.50, voor een rund 6.50, een varken 4,een kalf 3,50, een schaap 1,50 en een geit 1,50 De post hulpkeurmeesters is geraamd op 4000,2 hulpkeurmeesters zullen daarbij ongeveer 6 maanden werk heb ben. Dhr. Koopman vindt, dat deze ver plichte keuring wel moeilijkheden zal opleveren, daar men toch niet zo vrij is te slachten wanneer men dat wenst, zo als voorheen. Men kan er evenwel niet aan ontkomen. De voorzitter zegt, dat een regeling gemaakt zal worden, waarbij getracht zal worden de mensen zoveel mogelijk van dienst te zijn. Aan de andere kant kan men zich niet aan keuring onttrekken. Allen keuren deze verordening goed. b. heffing begrafenisrechten. Ook deze verordening lag bij de ingekomen stukken. Dhr. Koopman verzoekt even wel het alsnog voor te willen lezen, om het een en ander te verduidelijken, wat door de voorzitter gebeurt. Daaruit blijkt dat een begrafenisrecht verschuldigd is van 6,Voor kinderen beneden het jaar 1/4 daarvan, voor kinderen beneden de 12 jaar 3,Voor het begraven op buitengewone uren betaalt men 2, meer. Voor een eigen graf moet 50,- worden betaald, voor onderhoud daarvan 5,per jaar. Voor het plaatsen van een grafkelder 25,Voor het plaat sen van een liggende of staande steen 5,voor onderhoud hiervan 2,50 per jaar. Voor het plaatsen van een boom 1, Voor het afkopen van jaarlijks onder houd 25 x het bedrag. Voor gebruik van de lijkkoets 6, behoudens voor iemand met eigen graf, waarvoor dan 10,verschuldigd is. Voor gebruik van de grote baar zonder lijkkoets 1,25, voor de kleine baar 0,75. Een en ander wordt nog toegelicht op verzoek. Het is dus zo, dat men in ieder geval voor een teraardebestelling van een persoon boven de 12 jaar 6,plus gebruik van grote baar 1,25 is min stens 7,25 verschuldigd is. Voor ge bruik van lijkkoets wordt dit volgens bovengenoemde prijzen verhoogd. On derhoud is vrijwillig. Niemand is dus verplicht de event, aangebrachte steen te doen onderhouden. Voor het aan brengen j/an grafkelder, steen, zerk of boompje gelden dus de hierboven ge noemde prijzen. Dit is een bedrag, dat slechts eenmaal behoeft te worden vol daan. Dhr. o.d. Brouw vindt het een goed standpunt, dat St. Maartensdijk tot op heden nimmer heffing deed op begra fenisrechten. Hij vindt het maar een penibele kwestie. En hij kan niet voor wezen, als hij ziet, dat men op een be groting van 160.000 een zodanige hef fing moet gaan maken, waardoor er een paar honderd gulden aan de inkomsten worden toegevoegd. Hij vindt het geen standpunt om voor Dr. P. J. Duinker, Tholen, Tel. 40 Dr. H. Menger, St. Filipsland het begraven geld te gaan vragen. Vraag dan meer voor een zekere luxe, die er op de graven wordt aangebracht: steen, bloemen, planten, enz. Met deze verordening moet ieder gaan betalen. En de kosten zijn bij dergelijke gebeurtenis sen toch al zeer hoog. Moet men dit ook nog gaan belasten Hij stelt de vraag hoe het komt dat St. Maartensdijk er financieel zo beroerd voor staat. Want men moet zich toch schamen als hoofd van de gemeente, als men over de Markt gaat. Wie zijn die Ged. Staten eigenlijk Daar is ook een berg ambtenarij bij. De voorzitter zegt de gevoelens van dhr. o.d. Brouw wel te begrijpen, maar het is toch billijk, dat men betaalt, wan neer de gemeente diensten verricht voor de mensen. Wat de financiële toestand aangaat, dat zal dhr. o.d. Brouw toch ook wel weten. En dat de voorzitter zich voor de Markt schaamt is zeker, maar wat kan men doen zonder geld middelen. Weth. Hage zegt, dat men wel moet beknobbelen, anders zal Ged. Staten wellicht andere maatregelen nemen. Weth. Bout wijst er op, dat de lijk koets niet meer is opgeknapt sinds ze in gebruik werd genomen en dat is 43 jaar geleden. Iedere ingezetene weet dat de begraafplaats er nu goed bij ligt, maar daarvoor moet ook betaald wor den. Nimmer heeft men zo moeilijk met de begroting gezeten als nu, dus was er tevoren geen reden om tot heffing van begrafenisrechten over te gaan. - B. 6 W. komt er ook niet graag mee, maar het is noodzakelijk. Dhr. Koopman kan niet begrijpen, dat men als noodlijdende gemeente van die luxe paadjes heeft aangelegd op de be graafplaats, die men nergens ziet dan in grote gemeenten. Dat kost de gemeente 300,voor onderhoud per jaar. Weth. Bout. Allen hebben dit plan toch goedgekeurd. Dhr. Koopman is het in vele opzichten eens met dhr. o.d. Brouw. Deze heffin gen zijn ingrijpend. Doe de paadjes weg, zo vervolgt dhr. K. en het kost 300, minder. Men hoeft dan geen begrafenis rechten te heffen. Dan wordt gestemd. Tegen invoering stemmen de heren o.d. Brouw, Langejan, Geluk en Koop man, zodat de heffing niet doorgaat. Tenslotte c verhoging heffing leges ter secretarie. Dat komt er op neer, dat inlichtingen burg. stand, afgifte Bew. v. Ned. Schap dansvergunningen, het betrekken van- een woning en het wettelijk in het huwelijks schuitje stappen, enz. meer gaat kosten dan voorheen. Tegen deze verordening is geen bezwaar. NOG EENMAAL DE BLINDEN De voorzitter zegt dat hij in een vorige vergadering verzuimde iets over de blinden mee te delen. Op verzoek van raadsleden is deze kwestie nog eens ernstig onderzocht en men meent niet anders te kunnen doen, dan het 1ste raadsbesluit vast te houden, dus de blin den er af aan de voorkant, terwijl de goede in gebruik genomen kunnen wor den voor de achterkant der woningen. Een andere mogelijkheid, is er niet, die gunstiger is dan volgens het genomen besluit. Dhr. Koopman kan het nog steeds niet bekoren. Nu is het weliswaar zo, dat ik ook geen advies heb voor B. W., maar ik kijk er toch naar, dat de 1ste be groting 10.000,luidde en de 2e 6000,Dat scheelt er 4000, Medegedeeld wordt dhr. Koopman dan, dat bij de 1ste begroting ook de achter kant was inbegrepen. Dat was vernieu wing van alle blinden. Dhr. Koopman vraagt of de mensen de overgordijnen zelf zullen kunnen be talen. Is er geen kans per jaar 1000, in te steken en het dan over 6 jaar uit te voeren. En wat krijgen we voor inudatie-vergoeding Waar is de (voor de oorlog) aangekochte verf gebleven De voorzitter antwoordt, dat het op knappen over 6 jaar geen doen is. Inundatie-vergoeding is nog niet be kend. (Er is nog wat verf - sic.) Dhr. o.d. Brouw vraagt zich af, wan neer de Raad de kosten voor vernieu wing niet kan dragen, de mensen het

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1