Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND Jaarbeurs in 't teken van prijsvorming THOLEN OUD-VOSSEMEER ZONDAGSDIENST ARTSEN ST. ANNALAND STAVENISSE 6e Jaargang No. 19 24 Maart 1950 O-fV- Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 EEN GROTE SCHOONMAAK ZOU DEN HAAG GEEN KWAAD DOEN! I VOOR HET EERST na de oorlog staat de Utrechtse jaar beurs, die deze week weer dui zenden zakenlieden uit tiental len landen tot elkaar bracht, voor het grootste deel in het te ken van de vrije handel. Vooral de Europese landen, die onder ling 50 van hun import heb ben vrijgegeven, kunnen nu tot zaken komen. Er is echter een belangrijke factor, die het ogen schijnlijk optimistische beeld ern stig vertroebelt en dat is de twij fel, die alom rijst omtrent de prijsvorming in de naaste toe komst. Met name voor ons eigen land is dat van groot belang. Lang zamerhand krijgt de handel te kampen met moeilijkheden bij de afzet van zeer vele producten, omdat de koopkracht van het pu bliek steeds verder afneemt. Of ficiële cijfers hebben inmiddels aangetoond, dat de noodzakelij ke gezinsuitgaven sinds Decem ber jl. met 7 zijn toegenomen, waartegenover een loontoeslag van 5 heeft gestaan. Straks zullen de huren worden ver hoogd (iets, waar de regering in het huidige stadium maar zeer traag mee voor de dag durft te komen) en daarmee valt te ver wachten, dat de handel in vele branches in moeilijkheden komt. Een gevolg daarvan kan zijn, dat door concurrentie en overpro ductie (veroorzaakt door onder consumptie) de prijzen dalen en onder dergelijke omstandigheden doet men dus niet wijs zijn pak huis vol te stoppen met een veel heid van goederen, al is de kwa liteit daarvan nog zo goed. Voor uitbreiding van zijn sor tering zal echter nog menig za kenman orders hebben te plaat sen en juist daarvoor is het bui tenlandse artikel meestal zeer aantrekkelijk. De firma's uit de Benelux zullen ongetwijfeld trachten elkaar de vliegen af te vangen, nu de handelsmogelijk heden zo zijn uitgebreid. Vooral België komt dikwijls met scherpe prijzen op de markt. De Benelux groeit MINDER ZAKELIJK ging het toe op het jongste Benelux- congres, dat dezer dagen te Brus sel werd gehouden. Daar was men genoodzaakt zich met meer ideële aangelegenheden bezig te houden. Duidelijk bleek echter ook daar, dat de Benelux zich inderdaad ontwikkelt, al laat de samenwerking op vele punten nog te wensen over. Een prachtige bijdrage tot ver betering van onze internationale betrekkingen heeft Z. K. H. ge leverd tijdens zijn tocht door Zuid- en Noord-Amerika. Velen in ons land hebben wel licht met enig afgunst kennis ge nomen van deze reis en zich af gevraagd of er in deze tijd voor Nederland niets beters te doen is dan een plezierreisje te maken. Wie zo denkt, vergist zich deer lijk. Prins Bernhard is een figuur, die qua positie en qua persoon, beter dan wie ook in de gelegen heid is om de naam van Neder land in het buitenland met ere te laten noemen. Hij vertegen woordigt niet slechts een deel van ons volk of een toevallig re gerend kabinet, neen, hij personi- ficeert de gehele natie. Vooral tijdens het laatste deel van de reis, dat hem naar Cana da en de Ver. Staten bracht, is dit duidelijk naar voren geko men. Zijn pleidooi in Canada, om dit land meer voor de Ne derlandse boeren open te stellen, heeft bijv. in de pers daar ruime weerklank gevonden. Wie het steeds stijgende bevolkingscijfer van Nederland voor ogen heeft, zal beseffen hoe belangrijk het is de emigratie in snel tempo op te voeren. Geen toekomst in Indonesië DIT TREEDT nog meer naar voren als men kennis neemt van de indrukken die de heer J. Suur- hof, bestuurder van het N.V.V. heeft opgedaan bij zijn bezoek aan Indonesië, waar hij deze week van terugkeerde. De heer Suurhof kan moeilijk worden verdacht van kapitalistische nei gingen, doch was desalniettemin pessimistisch gestemd omtrent de algemene situatie in de R.I.S. De werkmogelijkheid voor Neder landers achtte hij er buitenge- PUTTEN EN SCHERVEN Burgemeester en wethouders der ge meente Tholen maken bekend, dat op Dinsdag, 28 Maart a.s. door de Rei nigingsdienst scherven zullen worden opgehaald aan de Singel, Oudelandse- poort, Oudelandsestraat, W alstraat, Markt, Venkelstraat, Schoolstraat, Min- neputtestraat, Julianastraat, Molenvliet- sestraat, Plantagestraat. Verbrandestr., Hofstraat, Doelweg, Vossemeersepoort, Verlengde Singel en Voorstad en op Vrijdag, 31 Maart d.a.v. in het overige gedeelte der gemeente. Tegen Donderdag, 30 Maart a.s. be staat gelegenheid tot aangifte voor rui ming van privaatputten. Tholen, 21 Maart 1950. Burgemeester en wethouders van Tholen. MOTORCLUB EENDRACHT Bovengenoemde vereniging zocht con tact met de motorrijders in de West hoek van N. Brabant. Men kwam over een nog dit seizoen met een aantal Bra bantse clubs een competitie te verrij den. De laatste tijd kwamen er een flink aantal nieuwe leden bij. OVERPLAATSING De heer H. v. As te St. Maartens dijk, werkzaam op het kantoor van de Rotterdamse Bank alhier wordt met ingang van 1 April a.s. overgeplaatst naar het kantoor te Bergen op Zoom. KNAPENVERENIGING De Geref. Knapenvereniging Samuel hield in de Chr. Nat. School een bij eenkomst onder leiding van de heer H. IJl Jz. De heer P. Jansen Pz. hield een inleiding over Job en de jaarverslagen werden gelezen. Voorts werd de avond gevuld met een inleiding over de Vaderlandse geschie denis, een samenspraak en spraakwa terval, waarna de heer W. Lindhout met dankzegging eindigde. TOT 10 UUR 's AVONDS Naar wij vernemen zal het PTT- kantoor alhier met ingang van Maandag 27 dezer op werkdagen voor de tele foondienst worden opengesteld van 8 22 uur. Dit geldt uiteraard niet voor celgesprekken, doch alleen voor gesprek ken van telefoon-abonné's. FOKSTIERENKEURING Op Tholen en St. Filipsland zijn de jaarlijkse keuringen van fokstieren ge houden waarvan de resultaten als volgt zijn. Goedgekeurd werden: Martha's Charles van C. P. de Rijke te Oud-Vossemeer; Boukjes Dorus van A. A. Geluk te Poortvliet; Arnold van M. Anthonisse te Scherpenisse; Jan van A. P. van Luijk te Scherpenisse; Wiers- ma Karei van J. Hage te Stavenisse; Sientjes Adema van J. Rijstenbil te Sta venisse; Pietjes Berend van C. J. W. Gaakeer te St. Maartensdijk; Mina's Adema van C. J. W. Gaakeer te St. Maartensdijk; Leo van D. Dorst te St. Annaland; Julius van J. W. de Wilde te St. Annaland; Leo van L. A. Geluk te St. Annaland; Anna's Albert van W. L. Boogaart te St. Filipsland; Coba's Dirk van J. F. Brooijmans te St. Filips land; Bart van H. van Iwaarden te St. Filipsland. BEPLANTING LANGS DE PROV. WEGEN Te Middelburg werd aanbesteed het aanbrengen en onderhouden van beplan tingen langs de provinciale wegen Tho lenScherpenisse, ScherpenisseSint Maartensdijk en St. AnnalandSluispol- der. Uit het eiland Tholen werd inge schreven dooi J. Moerland te St. An naland voor f 7873; P. Knuist te Tho len voor f7130; Joh. van Vossen en K. J. Moerland te St. Annaland voor f 6248; Ant. v. d. Werf te St. Maartens dijk en D. C. v. d. Werf te Scherpe nisse voor f 5880. De firma v. d. Werf is de laagste inschrijfster terwijl de fir ma P. van Lint uit Boskoop de hoogste is met f 9000. OUDERAVOND O. L. SCHOOL Donderdagavond 16 Maart jl. werd er te Tholen in de zaal van het Hof van Holland een Ouderavond gehouden van de Openbare Lagere school. Daar de Oudercommissie wegens vertrek van de heer A. J. Liefaart zonder voorzitter vergaderde, werd deze avond geopend door de heer A. F. Goedemondt, die hierbij een kort overzicht gaf van het programma. Voorts deed hij ook mede deling over de financiële kwesties van de gehouden St. Nicolaasfeesten voor de kinderen. De in 1947 gehouden collecte had zo veel opgebracht, dat daar tweemaal St. Nicolaasfeest van is gehouden, voor het feest in 1949 werd het benodigde geld uit een andere pot getrokken, doch voor dit jaar gaat het niet meer. Men is nu voornemens in de maanden November en December een collecte te houden bij de ouders. Bij de gehouden verkiezingen voor be stuursleden werd de heer J. H. Bal bij acclamatie herkozen en werd in de vacature van de heer Liefaard voorzien door het kiezen van de heer J. F. J. van der Peijl. Vervolgens werd door de heer W. van Liere, hoofd der school, een be spreking gehouden over het psycho technisch onderzoek van de leerlingen door drs. Zeegers uit Tilburg. Na een duidelijke uiteenzetting waren alle aan wezigen overtuigd van het grote nut van dit onderzoek. Hij deelde voorts mede, dat bij het onderzoek van de heer Zeegers gebleken is, dat de O. L. school van Tholen bij de 5 beste be hoort, die hij heeft bezocht. Betreffende het onderzoek van de leerlingen zeide de heer van Liere, dat de uitslag van de heer Zeegers en de ervaringen van het onderwijzend personeel voor 95% met elkaar overeenkwam. Na deze bespreking werd een school- film vertoond over de Wi erin germ eer polder. Deze film, die bedoeld is als aanschouwelijk onderwijs voor de kin deren, was voor de ouderen eveneens leerzaam. In de pauze was er gelegenheid tot et vragen stellen aan het personeel, waarvan door zeer vele ouders gebruik werd gemaakt. Hieruit bleek wel dat er een stevig contact is tussen de ouders en het onderwijzend personeel, waaraan de oudercommissie steeds haar volle medewerking zal verlenen. Mej. A. v. d. Stel, onderwijzeres, droeg enkele episoden voor uit het boek Ciske de Rat van Piet Bakker, wat bij de aanwezigen zeer in de smaak viel. woon gering en hij gaf toe, dat de Indonesiërs tegenover Neder landers een ongemotiveerde wan trouwige houding aannemen. In de Tweede Kamer zijn de grootste en het kleinste vervoer middel te land in bespreking ge weest. Het eerste, de trein, zal waarschijnlijk op enkele trajec ten het veld ruimen voor auto bussen, terwijl over het lot van de kleinste, de rijwiel met hulp motor, nog niet is beslist. Er wordt nu al een paar jaar druk over gestudeerd of deze )voer- tuigen op de grote rijkswegen, dan wel op de rijwielpaden thuis horen. Wanneer we de snelheid, waarmee dit probleem tot oplos sing wordt gebracht, moeten ne men als maatstaf voor het intel lect op onze ministeries, geloven we, dat een grote schoonmaak Den Haag geen kwaad zou doen... Per slot van zake is de lente in het land Hierna werd de film Bergstroom ver toond. Deze film bracht het ontstaan van een rivier in beeld. Wegens tijd nood moest de film over de snijbloe mencultuur in Aalsmeer vervallen. Uit deze voorbeelden van schoolfilms blijkt dus wel, dat de schoolfilm niet is een voorloper van de bioscoop, zoals zo- velen menen, maar uitsluitend U.« doei heeft het onderwijs voor de kinderen te bevorderen. De waarnemend voorzitter dankte het onderwijzend personeel voor hun me dewerking tot het slagen van deze avond, waarna de heer van Liere in zijn sluitingswoord mededeelde, dat het nu ingevoerde 8e leerjaar voor deze school niet gemakkelijk is en besprak de moei lijkheden hiervan en wees op de moge lijkheden van het industriële vervolg onderwijs, zoals ambachtschool, land bouwschool, huishoudschool enz. Tot slot dankte hij alle aanwezigen voor hun aandacht en voor de grote opkomst. EINDLES ALG. LANDBOUWCURSUS Alhier had de eindles plaats van het 3e jaar van de Algemene Landb. cursus gegeven door de heren J. Oudesluijs en M. J. de Rijke. Tegenwoordig waren de heren: Ir. J. Versteeg, Rijkslandbouw- consulent, C. Kooijman van wege de Z.L.M., de Commissie van Toezicht en de beide Wethouders. Uit de rijke stof konden slechts gre pen gedaan worden zoals: de zuurgraad van de grond, kenmerken van oude polders, het diepploegen om diep ge legen vruchtbare ondergrond naar boven te brengen, van de uienziekten vooral de vliegenmade, de thrips in verband met de wisselbouw bij vlas, erwten, enz., waarom de virusziekten bij de keuring zo'n grote rol spelen, de voeding van het melkvee in verband met de melk- gift en de leeftijd, de voetziekte der erwten ten opzichte van de rassenlijst, verschillende berekeningen in verband met het bedrijf; de ziekten waren over zichtelijk in groepen, schetsmatig en in kleuren voorgesteld. Bij het einde zeide Ir. Versteeg, dat hier veel geleerd was, waarvoor dank aan de leraren en eer aan de goede leerlingen, die op verschillende manieren hun kennis nog kunnen verrijken. Hij deelde de diploma's uit ongeveer in de volgorde van de vorderingen der leer lingen. De diploma's waren gegradueerd. De heer Kooyman wees op de Z.L.M. in verband met het verenigingsleven en het landbouwblad. Wethouder Daane zeide onder meer, dat de leerlingen weer stukken vooruit waren. De heer J. L. van Gorsel merkte o.a. op, dat in een landbouw gemeente als Oud-Vosse meer veel meer jongelui dat landbouw onderwijs moeten volgen. De oudste leerling F. v. d. Zande, zeide dank voor het genoten onderwijs onder aanbieding van een aardig stoffelijk aandenken aan de beide onderwijzers. De heer Oude sluijs, hoofd van de cursus, sloot deze mooie avond. Hij bevestigde nog eens de dank voor de medewerking ook van het gemeentebestuur. Het 3-jarig diploma kregen 10 leer lingen: F. G. v. d. Zande, Jan, Bas en Dokter R. C. Renes te Oud- Vossemeer, tel. 19. Dokter H. Menger te St. Fi lipsland, tel. 20. Joh. Aarnoudse, L. Istha, C. Paape, D. Polderman, A. P. Bevelander, P. Tholenaar en Jac. van Dienst. ZEER BRUTAAL Onbekende (grote?) belhamels namen Zaterdag jl. het rijwiel van dokter van Es dat voor z'n woning stond, mee en smeten het in de haven. Zover ons bekend is men de dader(s) nog niet op het spoor. Na het kapotschieten van straatlantaarns nu dit weer om van andere in die tussentijd gebeurde minder ernstige streken nog maar te zwijgen. Op den duur gaat het toch te ver. Het wordt hoog tijd dat hiertegen eens krachtige maatregelen worden genomen. De politie zal daaraan zeker willen meewerken. KOLENBOND „ALGEMEEN BELANG" In café Goedegebuure hield de Kolen- bond haar jaarvergadering. 44 leden waren aanwezig. Dhr. Joh. E,eune her dacht het overleden erelid, wijlen dhr. P. v. Iwaarden. Een terugblik werpend op 1949 zegt de voorzitter dat dit een gunstig jaar is geweest. De benodigde brandstoffen waren tijdig binnen en van goede kwaliteit. Tenslotte deed hij een beroep op de leden hun brandstoffen af te nemen bij hun vereniging. In de plaats van wijlen dhr. M. Luijk werd als bestuurslid gekozen Adr. Dorst Czn, terwijl dhr. J. Leune werd herkozen. De ontvangsten bedroegen f 17143.03, de uitgaven f 18.822,26, nadelig saldo f 1679,23, gedekt door nog te ontvangen gelden en opgeslagen brandstoffen ad f 3300,waartegenover nog een schuld van f 2830,wordt uiteindelijk een goed slot van f 470,De voorzitter deelt mede, dat de Bond bij de behan deling van het proces-verbaal voor ver koop van te dure turf is vrijgesproken en dat bonvrije eskolen kunnen worden besteld. In verband met de reeds meer malen besproken plannen voor aankoop van een kolenbergplaats, zegt hij, dat hiertoe door het bestuur geen pogingen 2ullen worden aangewend. Doel is de leden zo goedkoop mogelijk te leveren en dat kan niet dan door rechtstreeks uit het schip te leveren. Dhr. M. J. Leu ne kreeg als boekhouder voor 1949 een gratificatie van f50,Het salaris voor 1950 werd bepaald van 3 op f400, Daarna sluiting. SCHUTTEVAER De Kon. Schippersvereniging „Schut- tevaer" hield Vrijdag jl. een vergade ring in café P. L. Hendrikse. 41 leden waren aanwezig. De voorzitter, dhr. Gi- deonse herdacht het overleden bestuurs lid, wijlen E. H. Rozemond en wijst er daarna op, dat de binnenvaart in een moeilijke positie verkeert. Veel gaat per vrachtwagen. Toch is de scheepvaart voor ons land van grote betekenis. Meestal worden de spoorwegen boven de scheepvaart bevoordeeld. Binnen schipper te zijn betekent veel risico. Toch is er dit jaar veel verscheept, wat blijkt uit de ingekomen havengelden. Verblijdend is daarom ook, dat de land bouw dit jaar zo goed was. Treurig daartegenover dat zovelen in Walche ren moesten gaan werken. Uit het jaar verslag blijkt, dat het een goed jaar is geweest voor de schippers. Vernomen is, dat de boeren besloten hebben a.s. seizoen hun bieten per auto te vervoe ren. Een tegenvaller voor de schippers. De vereniging telt 74 leden. De inkom sten bedroegen f233.28, uitg. f 178.12, voord, saldo f55,16. De aftredende be stuursleden G. v. d. Berg en M. K. de Wilde werden herkozen. Te Steenwijk zal dit jaar de algemene vergadering worden gehouden. Om afgevaardigden te zenden wordt dat vrij kostbaar. Dhr. Stoel begrijpt de bezwaren niet tegen het leggen van ijzeren platen op de kleine steentjes aan de haven bij het lossen. De voorzitter zal dit nog nader onderzoeken. Dhr. Riedijk acht het kunstlicht wat verblindend voor de schippers. Gevraagd zou moeten worden

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1