W eekblad voor bet Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND Heeft Maart altijd negen zomerse dagen? Er komen er weer thuis EEN KORRELTJE ZOUT VOOR MIN. LIEFTINCK! DE SCHULD AAN DE STAAT! GARNIZOENSPLAATSEN WORDT ONS PAASEI EEN LEGE DOP? „ZUINIG" Was het maar waar! ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN ST. ANNALAND 6e Jaargang No. 18 17 Maart 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Voor de tweede maal heeft de directe van het Marshallplan zijn goedkeuring gehecht aan de Nederlandse voorstellen betref fende het gebruik van de gelden, die als tegenwaarde voor de geschenkzendingen op een speci ale rekening van de Nederlandse Bank zijn gestort. Een goed deel van deze be dragen zal worden bestemd voor de droogmaking van de derde polder van het IJsselmeer, terwijl tevens de wederopbouw van agrarische bedrijven, het tech nische onderwijs en de nieuw bouw van een aantal hotels er door zal worden gefinancierd. Geheel critiekloos staan des kundigen op monetair gebied niet tegenover deze bestemming van de Marshallgelden. Sommigen van hen hadden liever gezien, dat de grote vlottende schuld, welke de staat heeft bij de Nederlandse Bank, hiermee was verminderd. Dit zou dan tevens het voordeel hebben gehad, dat de gelden niet weer in circulatie komen. De be doeling van het Marshallplan is immers om de kansen op inflatie te verminderen? Wanneer de geldhoeveelheid nu weer belang rijk toeneemt zal dat doel niet worden bereikt. Ondertussen zijn de aanleg van de Oosterpolder en de bouw van hotels voor buitenlandse toeristen wel zeer aantrekkelijke objecten. Het eerste brengt nieuwe moge lijkheden voor opvoering van de agrarische productie, het tweede -verbetert onze dollar-import, want de Amerikanen wensen op hun vacantiereizen naar Europa het een en ander aan comfort en zouden door moderne hotels ze ker aangemoedigd worden om Nederland in hun trips te betrek ken. Een geheel andere kwestie van financiële aard is de inning van achterstallige belastingen, die de minister heeft aangekondigd.De totale schuld van de bevolking en het bedrijfsleven aan de staat bedraagt 1.750 millioen gulden. Dit betekent dus, dat elke Neder lander een gemiddelde achter stand van 175. —heeft in te lopen. Gemakkelijk zal dit niet zijn, omdat overal in het bedrijfsleven een gebrek aan liquide middelen valt te constateren, dat tenslotte verband houdt met het geldge brek onder de consument. Wan neer handel en industrie lange credieten moeten verstrekken (bij leveranties aan de staat zijn deze- ook zeer gebruikelijk) zal de overheid moeilijk anders kunnen doen dan zich bij de heersende situatie aan te passen. Mocht minister Lieftinck, plotseling hard handig gaan optreden, dan is er veel kans, dat het aantal faillisse menten schrikbarend oploopt en zelfs firma's, die ieder jaar een gunstige balans kunnen opmaken, in moeilijkheden komen. Voor lopig zal men er goed aan doen om deze aankondiging nog maar met een korreltje zout te nemen. Om nogal duistere redenen (op leiding in regimentsverband), gaat de Koninklijke Landmacht, die juist enkele weken geleden door generaal Kruis werd aange maand om zuiniger te gaan leven, een ingewikkelde verhuizing op touw zetten, die weer enkele plaatsen in ons land zal verrijken met een garnizoen. Opvallend is de uitbreiding van de luchtdoel artillerie en men komt dienten gevolge al spoedig tot de con clusie, dat de afspraken in het kader van de westerse Unie aan deze verhuizingen wel niet vreemd zullen zijn. Geheel duidelijk is de politiek van de minister van Oorlog ove rigens nog niet. Er komen gehele divisies terug uit Indonesië. Slechts een klein deel van deze militairen zullen overgaan in beroepsdienst. Intussen is het voor de dienstplichtigen gemak kelijker geworden vrijstelling of uitstel van eerste oefening te ver krijgen. Voorheen echter is be toogd, dat het Nederlandse leger moeilijk kon worden georgani seerd en krachtig gemaakt, om dat alle onderdelen naar Indone sië dienden te worden gediri geerd. Nu deze fase voorbij is schijnt er evenwel nog weinig aandacht te worden besteed aan een goed getrainde strijdmacht. Wel zullen de officieren van het K.N.I.L. waarschijnlijk een plaatsje vinden in de Koninklijke Landmacht. Staatssecretaris Fockema Andrea schijnt in Dja karta tot de conclusie te zijn ge komen, dat het toch wel zeer moeilijk was deze mensen over te hevelen naar de T.N.I., waar tegen ze vier jaar gevochten heb ben. Of het met de manschappen van het K.N.I.L. ook zo zal gaan? Dat zalt zeer te betwijfelen. Voorlopig schijnt daarvoor nog geen oplossing te zijn gevonden. Tenslotte en dat is niet on belangrijk wordt ons paasei bedreigd door de pseudo-vogel- pest, die een aantal pluimveehou der van hun kippen heeft be roofd. Dank zij snel ingrijpen is het kwaad reeds flink beteugeld. Dat is een algemeen belang, want sterfte onder de kippen betekent stijging van de eierprijzen. Ban ketbakkers en suikerwerkfabrie- ken trachten dit jaar natuurlijk van de schaarste gebruik te ma ken. Wij geloven echter, dat de meeste liefhebbers de voorkeur geven aan een half (kippen)ei, boven een lege (chocolade)dop, zoals de benzineverbruikers lie ver een volle bus goedkoop koch ten dan een paar liter duur, Maar de benzineverhoging is er door, al wordt de wet over enige tijd pas van kracht. (Van onze weerkundige medewerker) Tot het schier ontelbare aantal weerspreuken en gezegden be hoort ook het gezegde als zou Maart negen mooie dagen bren gen. Sommige van de spreuken en gezegden zijn zo oud, dat men zou zeggen dat ze een zekere grond van waarheid moeten be zitten. Nu is het zeer moeilijk om uit te maken of er inderdaad een negental mooie dagen in Maart voorkomt, ook al beschikken wij over een lange reeks van ge gevens... want wat verstaat men onder een mooie dag in Maart Het kan zijn dat men er hel dere dagen onder verstaat met de gehele dag zon, maar de tem- Maart onder de loupe had ge nomen, bleek hem dat er ,,8" Maart-maanden waren met geen enkele heldere dag en maar één met 12 stuks, nl. in 1931. Waar het nu om gaat, is het opvallende feit dat de meeste Maart-maan den, géén, één of twee heldere dagen hadden. Hieruit blijkt dus, dat een Maart-maand met negen of meer heldere (mooie) dagen zeldzaam is. Maart-maanden met negen mooie zonnige dagen (zo als de volksmond wil) kwamen maar zes keer in de laatste 50 jaren voor, hetgeen overeenkomt met één keer in de acht jaar. Het gezegde, als zou Maart altijd wel negen mooie dagen brengen, is Hr. Ms. onderzeeboot „Dolfijn" vanuit Rotterdam naar de Poolcirkel vertrokken. Het vertrek bij de onderzeedienst aan de Waalhaven. Deze oefenreis heeft ten doel, het materiaal en het uithoudingsvermogen van de bemanning in koude streken te beproeven. Op de voorgrond de „Dolfijn" tijdens het vertrek. peraturen zijn in Maart op dei- gelijke zonnige dagen veelal laag, terwijl er 's nachts zware nachf- vorsten optreden. Ook een rustige zonloze dag in Maart geeft vaak een voorjaarsgevoel bij hoge temperaturen. Zoals U dus ziet, is het moeilijk uit te maken wat men nu in Maart onder een mooie dag verstaat. Toch zullen het de zon en de temperatuur zijn, die de grootste rol spelen en daarom heeft Dr. Levert van het K.N.M.I. te De Bildt enige jaren geleden getracht voor Maart en voor De Bilt eens na te gaan hoeveel mooie dagen, zowel zonnige als met hoge tem peratuur, er in werkelijkheid ge durende de laatste halve eeuw zijn voorgekomen. Nadat hij in jaarboeken over de laatste 50 jaren de maand dus fout... of wordt er met een mooie dag in Maart, een dag be doeld met een hoge temperatuur Goed..., zei Dr. Levert, dan zal ik dat ook even voor U uitzoeken en hij berekende ook het aantal zachte en zeer zachte dagen in Maart over de laatste 50 jaren. Bij de weerdienst van het K.N.M.I. noemt men een dag in Maart zacht, wanneer de maxi mum temperatuur boven de 13,9 gr C komt. Zo kwamen er in de afgelopen 50 jaren vijf-Maart maanden voor met negen of meer zacht of zeer zachte dagen,(Max. Maart 1948 met 12 dagen). Er waren 13 maanden met zes of meer zachte (mooie) dagen, daarentegen maar liefst 24 met 0, 1 of 2 van zulke (mooie) dagen. Een Maart-maand met negen Op het Engelse troepentransportschip „Georgic'' bevinden zich ook weer repatrierende militairen uit onze om- geving. De vermoedelijke aankomst van de „Georgic" is 27 Maart te Rotterdam. En de repatriërenden zijn: sold. I. D. Roggeband, Kalisbuurt B217 te Oud-Vossemeer sold. L. v. Haaften, Derde Dijk D 145 te St. Maartensdijk. Korp. G. A. den Haan Czn., thans wonende te Nieuwenhoorn, maar tot kort voor zijn vertrek te St. Annaland. sold. L. Scherpenisse, Ring A 583, te St. Annaland. Korp. C. W. Menheere, Tienhoven A 154, te St. Annaland. sold. C. de Groen, Paasdijk A 231, te Poortvliet. Ook deze militairen: een welkom thuis. Gisteren arriveerden de opvarenden van de „Sibajak" en de „Kota Inten". Er was vreugde in vele gezinnen, bij vrienden en kennissen. Die vreugde werd bij een enkeling getemperd door een lege plaats, die ontstaan was tijdens hun verblijf in de tropen. Dan is er naast vreugde, ook weer droefheid. Met de „Waterman", die vermoedelijk 24 Maart in Rotterdam aankomt, arri veert: Sold. Ie kl. M. Pipping, Veer- straat 312, Oud-Vossemeer. „mooie" dagen wat de tempera tuur betreft is dus nog zeldzamer dan met negen „mooie" zonnige dagen, daar een Maart-maand met negen zachte of zeer zachte dagen maar één keer in de tien jaren voorkomt. Wanneer U dus deze populaire weerspreuk aan de waarheid toetst, blijkt zeer duidelijk, dat een Maart-maand met negen „mooie" dagen toch wel sterk overdreven is. Ons antwoord op de vraag, „Heeft Maart negen mooie dagen?", luidt dan ook... „Was het maar waar Dokter L. D. A. Looysen, Tholen Tel. 49 Dr. R. C. Renes O.-Vossemeer Tel. 19 ONGEVAL Mej. J. Moeliker uit Tholen werd Zaterdagmiddag te Bergen op Zoom door een auto aangereden, waarbij zij tegen de straat en een muur werd ge smeten. Zij speelde daarna nog mee in een korfbalwedstrijd, maar moest zich bij haar thuiskomst onder geneeskundige behandeling stellen. BOTSING Op het kruispunt Grintweg-Singel kwam Maandagmiddag jl. de luxe auto van de hser Boonman uit Oud-Vosse meer in botsing met een vrachtwagentje van een voddenkoopman uit Bergen op Zoom. De vrachtauto bekwam enige schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. UITVOERING Woensdagavond gaf de Buurtver eniging Dalemsestraat een zeer geslaagde uitvoering. Het succes van den avond was het optreden van het Bergen op Zooms Cabaretgezelschap „De Lava's", die een zeer vlot en vrolijk programma brachten van muziek, zang, voordracht en toneel. De voorzitter sprak dan ook aan het eind van de avond als zijn overtuiging uit, dat het optreden van de Lava's in Tholen door meerdere zou worden gevolgd. JAARVERGADERING „W.H.S." De sportvereniging „W.H.S." hield Vrijdag jl. haar algemene jaarvergade ring bij dhr. F. Rijnberg. Circa 30 leden waren aanwezig. De voorzitter, dhr. A. J. Soeters Jaczn. opende met een bij zonder welkomstwoord tot de uit Indo nesië teruggekeerde leden en tot de ere leden. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental van 78 tot 60 was teruggelopen. Daartegenover was het aantal donateurs van 92 op 122 gekomen. De voetbal afdeling had een goed nederlaagtournooi en maakte daarbij ook een goede beurt. Met de nog lopende competitie vlot het minder goed. Momenteel is de onderste plaats op de ranglijst haar deel. Het tweede elftal zit in de middenmoot. De korfbal afdeling had geen kans de ver kregen promotie te benutten, daar de noodzakelijke reizen bij het spelen in een hogere klasse financieel onverantwoord waren. De inkomsten bedroegen ƒ2565,69 de uitgaven 3555,50, waaronder ƒ.668,- voor bijzondere uitgaven in verband met terreinsverbetering. Op de normale uit gaven boekte men een tekort van 170,60. Bij de verschillende verkiezin gen was de stemming letterlijk en figuur lijk verdeeld. De heren A. Kurvink en A. J. Soeters Janzn. waren periodiek af tredend. De heer P. Paape had als be stuurslid bedankt. Herkozen werd A. Kurvink en gekozen P. Goedegebuure

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1