Nog een ander over de beeldenstorm in THOLEN pm oPer te %tx>iw en! st. annaland Ziek of half ziek Itavenisse st. maartensdijk scherpenisse poortvliet st. filipsland cieel verslag uit en werd dank gebracht voor zijn vele werk. Na dit huishoudelijk gedeelte hield het Hoofd der School, dhr. H. Rol, een referaat over het onderwerp: „Waarom de Christelijke School Na enige grepen uit de Schoolstrijd gedaan te hebben, wees spreker op het voorrecht en de taak van Christen ouders hun kinderen ook en vooral door de Chr. School in aanraking met Christus te brengen. Neutraliteit bestaat niet. Wie niet vóór Christus is, is tegen Hem. Van godsdienstige overla ding is geen sprake. Het zgn. tijdverlies blijkt winst. De godsdienstige opvoeding moet mede door de onderwijzer zelf ter hand genomen worden, daar hij een on gedeelde persoonlijkheid behoort te zijn en onberekenbare invloed op de kin derziel uitoefent. Ouders behoren zélf de onderwijzers te kiezen (dit brengt hun verantwoor delijkheid mee) en dit niet over te laten aan de Overheid, die niet met ieders godsdienstige overtuiging rekening kan houden en zelf onderling verdeeld is. Na de rondvraag volgde sluiting met dankgebed. LEDENVERGADERING SCHOOL MET DE BIJBEL Donderdag 2 Maart hield de Ver. tot Stichting en Instandhouding van Scholen m. d. Bijbel haar algemene door een griepaanval of gevatte koude? Sanapirm (Mijnhardt) helpt U er in een paar dagen vanaf. Buisje25tabl.40ct. 50tabl.75ct vergadering in een lokaal van de school. 40 leden waren aanwezig, toen voor zitter P. Quist met het laten zingen van Ps. 32 5 en gebed opende. Hij las voor Ps. 32 en sprak naar aanleiding hiervan een openingswoord. Daarna re leveerde hij de afgelopen periode vanaf de oprichting. Dit in verband met het overlijden van de voorzitter wijlen dhr. J. Th. Kurvink. In het bestuur hadden sinds de oprichting zitting de heren A. Boon, J. v. Hout en M. v. Dijke. Voorts de huidige bestuursleden. Uit het jaarverslag van de secreta ris J. B. v. Dijke bleek, dat het leden tal was gestegen van 187 tot 208 leden, dat er daarvan dit jaar 21 nieuwe le den zijn bijgekomen, uat er zes waren overleden, dat 't leerlingenaantal 164 be draagt en gelukkig geen hunner door de dood werd weggenomen. In het verslag van de Ouderavond memoreerde we reeds de mutatie in de personeelsbezet ting. Een volledige uiteenzetting van de financiële toestand werd gegeven door de penningmeester C. K. Slager, bijgestaan door boekhouder j. v. Luijk. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. A. den Engelsman, terwijl in de va cature wijlen J. Th. Kurvink werd be noemd na herstemming G. J. Breas, die zijn benoeming aannam. In de plaats van dhr. Mrt. den Engelsman niet herkiesbaar werd Johs. Hage be noemd als lid v. d. Comm. v. Toe zicht. In verband met verlenging van de statuten werden de oude artikelen stuk voor stuk besproken en desgewenst ge wijzigd. Na nog enige bespreking over de Ouderavond sloot op verzoek van de voorzitter, de heer J. B. v. Dijke met dankgebed en het zingen van Ps. 66 4. POSTDUI VENHOUDERS In de zaal van dhr. C. Rijnberg werd een algemene vergadering gehouden van de Postduivenhouders „De Gevleugelde Vrienden". Benoemd werd als vertegen woordiger voor de Z.C.C. de heer v. Gorsel. Medegedeeld werd dat weer vluchten vanuit België mogen worden gedaan. De heer A. v. Gorsel werd als voorzitter gekozen. Besloten werd een klok te plaatsen in de Achterweg-O en een op de Hoenderweg plus een derde op de Molendijk. 22 Juni zal een vlucht worden georganiseerd ten bate van het Gr. Kruis. Inleggeld f 0.25. Dit wordt een vlucht vanuit Venlo. SCHIETVERENIGING Dinsdag 7 Maart hield de schietver. „Prinses Juliana" haar algemene verga dering bij Wed. Rijnberg. De voorzit ter dhr. W. Goedegebuure was door omstandigheden verhinderd, zodat de leiding bij dhr. A. A. Goedegebuure be rustte. Uit het verslag van de eerste schietwedstrijd kan worden geconclu deerd, dat er aanvankelijk wel moei lijkheden waren, maar dat deze eerste wedstrijd, wat de deelname betreft toch zeer goed slaagde. De inkomsten bedroegen f'327.19, de uitg. f 690.53. Het tekort wordt uit de reserve gedekt, waarna uiteindelijk nog f213.49 in kas blijft. De heer J. L. Goedegebuure stel de zich als bestuurslid niet meer her kiesbaar. In zijn plaats werd zijn zoon benoemd, de heer Jb. Goedegebuure J. Lzn. De wnd. voorzitter betuigde namens de ver. zijn erkentelijkheid aan het afgetreden bestuurslid voor de ge durende een periode van 40 jaar be wezen diensten. Besloten werd geduren de 20 weken schietoefeningen te hou den, nl. vanaf 2 Mei en vervolgens iedere Dinsdag van 67 uur. In ver band met het 40-jarig bestaan der ver eniging zal een kringwedstrijd worden georganiseerd, vermoedelijk in Juli of Augustus. De winnaar van de wisselme daille stelde deze voor dit jaar weer beschikbaar. Dit is dhr. J. C. Goede gebuure. De secretaris kreeg f 25,gra tificatie voor de verrichte werkzaam heden. NOG MEER JUBILEA Ons werd meegedeeld, dat nog meer dere arbeiders op 1 Maart een bepaald jubileum herdachten. Dit waren dhr. A. v. Poortvliet, die 55 jaar en dhr. C. v. 't Hof Pz„ die 20 jaar op de hoeve van de familie v. Luijk (tegenwoordig A. C. M. v. Luijk) werkzaam zijn geweest. GEVONDEN Een rode wollen want. Inlichting Ring 473. BURGERLIJKE STAND over de maand Februari 1950 Geboren: 14 Febr. Martinus, zn. van Marinus Moerland en Willemina Geer- truida Hage. Overleden: 17 Febr.: Cornelia Hage, 83 jr., weduwe van Abraham Hage. 25 Febr.: Pieter van Iwaarden, 84 jr., weduwnaar van Grietje Jacoba Hoek. 26 Febr. Jannetje Hage, 83 jr. echt genote van Marinus Cornelis Steendijk. Ondertrouwd: 23 Febr. Willem Mar. Wesdorp, 24 jr. en Tannetje Hage, 21 jr. beiden wonende alhier. Getrouwd: 16 Febr.: Abraham Smits, 26 jr. en Maatje Potappel, 25 jr. beiden wonende alhier. Ingekomen personen: 9 Febr. Wouterina J. Hoek van St. Maartensdijk Z.; 20 Febr. Jannetje C. van Eenennaam van Oosterland. Vertrokken personen: 3 Febr. Helena Heikoop-Stoutjesdijk naar Moordrecht. 3 Febr. Jacoba C. Droogendijk naar Vreeswijk. 20 Febr. Adrienne Bernhardi-Lukaart naar Bergen op Zoom. HUISSLACHTING Het aantal afgegeven vergunningen voor huisslachting bedroeg: 27. OUDERAVOND O.L. SCHOOL Vele inwoners waren Zaterdag op de georganiseerde Ouderavond, toen de voorzitter, dhr. A. v. 'tVeer met een welkomstwoord opende. Het verheugde hem zeer ook het Hoofd der School weer te zien na zijn ziekte. Na notulen gaf dhr. J. Gideonse een overzicht over het afgelopen jaar. Spreker verklaarde nu 2 jaar hier te zijn en steeds de volle medewerking van gemeentebestuur en B. 6 W. te hebben ondervonden. Mevr. Meerman uit Tholen is bereid gevonden vanaf Juni de eerste klas les te geven, iets wat zeer wordt gewaardeerd, vrnl. met het handwerken. Sterfgevallen kwa men in het afgelopen jaar gelukkig niet voor. Het aantal leerlingen is vrijwel hetzelfde gebleven. Het zal evenwel in de toekomst wat stijgen, waardoor dat wel enige moeilijkheid zal opleveren, daar de personeelsbezetting hetzelfde blijft. De ontvangen f 25,voor de „coloradokever-oogst" werd in de kas van de schoolreis gedaan. Het schoolsparen is hier ook inge voerd. Spr. hoopt het nog eens te bele ven, dat er een fatsoenlijk schoolgebouw komt en wees op de versleten gedeelten der huidige schoolruimte. Hij herdacht ook Dokter Bernhardi, die altijd de school een warm hart toedroeg. Daarna deed de voorzitter een beroep op de ouders om mee te werken in de moeilijk heden van het personeel. Mej. Suurland werd, vanwege de geboden hulp, een fraaie plant overhandigd. Dhr. Gideonse sprak vervolgens uitvoerig over het achtste leerjaar. Daarna was er gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen. De kinde ren zongen onder leiding van Mevr. Meerman enige versjes en declameerden onder vrolijk applaus. Onderwijzer Koetsdijk sprak over „Het kind in zijn strijd met leugen en vrees." Tot leden van de oudercommissie wer den de heren van 't Veer en Wesdorp herbenoemd. Tenslotte dankte de voorzitter allen voor hun aanwezigheid, in het bijzonder ook de burgemeester en aanwezige wet houder en het dagelijks bestuur voor de aangeboden tractatie. VEERTIG JAAR BOERENLEENBANK Ter gelegenheid van het 40 jarig be staan der Boerenleenbank werd Dinsdag avond op de bovenzaal van het Oranje hotel1 voor de leden der Bank een avond gegeven met een feestelijk karakter. De heer A. G. v. IJsseldijk, voorzitter sprak er mede namens het bestuur en de raad van toezicht zijn blijdschap over uit, dat de belangstelling zo groot was. In de algemene vergadering van Vrijdag 10 Maart hoopt hij een overzicht te geven, zodat hij*nu met enkele korte memories zal volstaan. Van de 10 oprichters zijn er reeds 6 overleden, waarom het voor hem een groot genoegen is, de heer Joh. Leune tegenwoordig te zien. Hij dankt deze voor de betoonde medewerking en spreekt de wens uit, dat hij nog jaren van zijn belangstelling blijk zal kunnen geven. Naast burgemeester en mevr. Verburg, Dr. en Mevr. Zoeteman roept hij voorts een bijzonder welkomstwoord toe aan de vertegenwoordiger van de Centrale Raffeisenbank te Utrecht, die deze avond een film zal vertonen, getiteld: Het geld v. d. Boer". Na een dankwoord van de heer Leune, feliciteerd de vertegenwoordiger van de Centr. Bank de vereniging en geeft vervolgens een toelichting op genoemde film. Deze werd vervaardigd bij de her denking van het 50-jarig bestaan der bank. Na deze film volgde nog een rolprent over „Der zee ontrukt", een prachtig beeld van het totstandkomen van een vruchtbaar landbouwgebied in de N.O. polder. Na een dankwoord sloot de voorzitter de vergadering. IN DE ROOK Toen de graanhandelaar P. Stoel zijn pakhuis opende was dit een en al rook. Het bleek dat zijn vrachtwagen, daar vorige avond gestald, in brand was ge raakt. De schade bleef beperkt tot de auto, waarvan de cabine met het daar aan verbonden houtwerk uitbrandde. Enkele opgeslagen zakken graan smeul den reeds, maar uitbreiding kon worden voorkomen. Gelukkig dat het een zwakke wind was, daar het anders zeker niet zo was afgelopen. De Julianastraat is voor de tweede maal aan een groot gevaar ontsnapt. EENDRACHT BINDT De bovengenoemde landbouwver- eniging hield op Maandag 27 Febr. om 7 uur in de zaal van Gaakeer haar jaar vergadering, Aanwezig waren 94 leden. De voorzitter A. M. Kloet opende de vergadering met een welkomstwoord tot de leden en verzocht voorlezing van de notulen. Het financieel onderzoek was in orde bevonden. De omzet van kunst meststoffen in 1949 bedroeg ruim 103.00.—. Wegens periodiek aftreden van de heren J. Nelisse en J. Noom werden deze bij acclamatie herkozen. Beiden namen hun herbenoeming aan. Dhr. Cornelisse uit Tholen vertoonde daarop enige interessante films op land bouwgebied. Ook enige oorlogsfilms. Daarna sluiting. GESLAAGD Bij het te Utrecht gehouden examen slaagde onze dorpsgenote Mej. S. Stout- jesdijk voor Lerares-Coupeuse. BURGERLIJKE STAND over Februari 1950 Geboren: Adriana Helena, dt. van P. A. Moerland en J. M. v. d. Berge. Johannes, zn. van F. Ponse en C. J. van Vossen. Wilhelmina Jannetje, dt. van J. M. van Gorsel en L. K. van Zetten. Albert Stoffel, zn. van A. A. van Beveren en A. S. Boogaard. Ondertrouwd: M. Voshol, wdr. 42 jr. en W. Hengstmengel, 47 jr. Gehuwd: C. Noordhoek (Wissekerke) 26 jr. en A. M. v. d. Hoek 25 jr. J. Scherpenisse (St. Annaland) 23 jr. en N. A. v. d. Werf 19 jr. C. v. Vossen (St. Aannaland) 21 jr. en L. Hengstmengel, 21 jaar. Overleden: M. 1. de Wilde, ongeh. 80 jr. J. Duijnhouwer, 69 jr. vr. van J. Jasperse. L. de Fouw, 91 jr. wdr. van A. C. van Houdt C. Priem, 85 jr. wedr. van J. J. op den Brouw. C. G. Noom, 78 jr. m. van L. C. Hage. A. L. Poot, 82 jr. wedr. van L. M. van As. GESLAAGD Bij de gehouden examen van de Eerste Ned. Modevakschool behaalden onder staande dames het diploma voor lerares: Mej. To v. As te Scherpenisse, Mej. Anna van Nieuwkerk te Poortvliet, Mej. Suus Stoutjesdijk te St. Maartensdijk, Tevens behaalden deze dames diploma's met snelapparaten. De geslaagden ont vingen hun opleiding bij Mej, M. v. d Jagt-de Groen, Hoofdlerares alhier. VARKENSVERENIGING In de gehouden alg. vergadering van de varkens vereniging „D.E.L." waarbij 36 leden aanwezig waren, werd door de penningmeester rekening en verantwoor ding gedaan. Hieruit bleek dat was ont vangen 1145,45 en uitgegeven 931,76 alzo een batig slot van 212,69. De ge voegd bij de bezittingen wordt het totaal geldelijk eigendom 1816,18. De ver eniging telt nog 83 leden. De contributie en de uitkering bleven op dezelfde be dragen gehandhaafd. BRAND VOORKOMEN Bij het verlaten van een schoollokaal, waar de Jongelingsvereniging haar jaar vergadering in had gehouden, bemerkte Mej. Bolier, dat er vonken uit de schoor steenpijp vielen. Onderwijzer J. Duijn houwer, nog aanwezig, ging dadelijk een kijkje op zolder nemen en voorkwam dank zij de aanvoer van enige emmers water uitslaande brand. Wel heeft de brandweer met slangen op de water leiding het plafond nog even nat ge houden. Behoudens enige waterschade liep het goed af. BURGERLIJKE STAND over Februari 1950 Geboren: Cornelia, dt. van Martinis Cornelis van der Slikke en Janna Jan netje Heijboer. Jannetje, dt. van Hermanus Pieter Stokman en Geertrui Anthonisse. Mereke Johanna Adriana (geboren te Bergen op Zoom), dt. van Adam van Vugt en Abrahamina Boudewijna Krijger. Cornelis Pieter, zn. van Cornelis Adr. van Tiggele en Pieternella Quist. Dingentje Maria, dt. van Jacobus de Groen en Johanna Adriana Hollebrands. Huwelijk: Matheus Marinus Goud zwaard, 27 jr. en Willemina Johanna Hage, 23 jr. In mijn vorig artikel deelde ik mee, dat in de stadsrekeningen van Tholen nog meer bijzonderheden omtrent de beeldenstorm van 1578 en de daarop- gevolgde reformatie in die stad te vin den zijn. Ik wil deze nu, aangevuld met een en ander uit andere bronnen, hier laten volgen. De zeer katholieke steden Goes en Tholen wisten wel, wat zij deden, toen zij in 1577 zich slechts bij haar Satis facties onder het gezag van de Prins stelden. Daardoor toch konden zij, gelijk als in verschillende steden in Holland, de Reformatie nog geruimen tijd tegen houden, voor het minst sterk belemmeren. Zo moet het dan ook niemand ver wonderen, dat bij het begin van 1578 maar tien Gereformeerden in Goes woonden. Ze durfden nauwelijks in een gewoon huis samenkomen. Enkele malen traden Walcherse predikanten 1) voor hen op. Ook in Tholen, gelijk op de dorpen, was het aantal Gereformeerden was Willem Vader een vorst, die om God noch godsdienst gaf. Ik mag over deze geloofsstrijd, die in de Zuidelijke Nederlanden een burgeroorlog dreigde te worden, niet verder schrijven. Ook in Goes was er spanning. Toch hield de kleine gemeente tegenover de katholieke magistraat en de sterk over wegend katholieke bevolking zich stil. Zij kon ook niet anders. De Reformatie in Goes is dan ook grotendeels tot stand gekomen door vreemde predikanten ge holpen door gewapende vreemdelingen. De aanwezigheid dier gewapenden maakte de magistraat „zo zacht als appelmoes"2) en de beeldenstorm door die gewapenden gepleegd sloeg de heren van het stadhuis totaal murw. Zij ston den alles toe, wat van hen geëist werd. Na deze wel wat lange inleiding wil ik nu weer wat meer specifiek Thoolse kerkgeschiedenis geven. Ik schreef reeds, dat ook in Tholen in 1578 door verschillende oorzaken van W W7 B'w fin? Maakt Uw tanden mooier en mooier. klein. In ieder geval was er in Tholen een gereformeerde gemeente. Dit blijkt duidelijk uit de Acta der Nationale Synode, die van 2 Juni tot 18 Juni 1578 te Dordrecht vergaderde. Daarin wordt meegedeeld, dat in Zeeland vier classis waren en daaronder die van Tholen met Tholen, Roemerswaal en St. Maartens dijk. De kleine kudde was echter her derloos. Ik zou echter aan de eer van de classis Schouwen en Duiveland en aan die van de predikanten van Zierikzee, te kort doen, indien ik niet veronderstelde, dat deze zo nu en dan voor de gemeente in Tholen optraden. In 1578 echter zou de Reformatie der beide steden een aan vang nemen. Dit jaar was een jaar van geweldige beroeringen in de Neder landen. Amsterdam, het vroegere Moorddam, werd geus, nadat de katho lieke magistraat en de geestelijkheid smadelijk buiten de stad waren gebracht. In Haarlem en andere plaatsen van Holland woedde de beeldenstorm met als gevolg vrije prediking der Gerefor meerden in de kerken. In de Zuidelijke Nederlanden, in het bijzonder in Gent en Antwerpen werd met aanmatigende vrijheid in het openbaar gepredikt. Dit alles kon in Tholen niet onbekend blij ven. In ieder geval zullen de Thoolse schippers wel verteld hebben, wat er in het naburige Antwerpen gebeurde. Er geschiedde echter nog meer in 1578. In de zomer van dit jaar maakten de Landvoogd Matthias en de Raad van State een ontwerp van Religie- of Gods dienstvrede, dat de 22ste Juli aan de Staten der verschillende gewesten in de beide Nederlanden werd verzonden ter aanneming en afkondiging. Ik mag over dit belangrijke staatsstuk niet uitweiden. Ik volsta daarom met de mededeling, dat de Godsdienstvrede bedoelde in iedere stad of dorp aan een godsdienstige minderheid godsdienstvrijheid te ver zekeren tegenover een meer of minder vijandige meerderheid. Hij getuigde daardoor van een in die tijd ongekende verdraagzaamheid. Maar juist daarom kon de Godsdienstvrede in het algemeen zowel bij Gereformeerden als bij Katho lieken maar weinig waardering vinden. Het was in dit verband zeker wel tekenend dat in Zeeland de Godsdienst vrede wel werd aangenomen, maar niet afgekondigd. Het spreekt vanzelf, dat Jan Janse Strijd, de intellectueel der Thoolse Gereformeerden, dezen toch wel zal overtuigd hebben, dat die Gods dienstvrede de zo gewenste godsdienst vrijheid zou kunnen brengen ondanks de gehate Satisfactie. Het staat natuurlijk ook vast, dat al die gebeurtenissen op de onderlinge samenkomsten besproken werden en de geesten in beroering brachten. De spanning in hoofden en harten zal echter zeker ook niet weinig verhoogd zijn, als de beeldenbreker Balten Hubrechts vertelde van de „trou- bel" in 1566, waarna het licht des Evangelies op het eiland Tholen in volle luister kon uitstralen. Maar de spanning werd nog groter, toen in de zomer van 1578 door Hembyze in Gent een waar Calvinistisch schrik bewind uitgeoefend werd. Zijn trawan ten waren Petrus Dathenus en Her- mannus Moded. De eerste was een redenaar als geen ander. Deze woelzieke predikanten hitsten het volk op, waarbij zij niemand ontzagen, zelfs niet de Prins der Nederlanden. Voor Dathenus verre en dichtbij spanning moest ge komen zijn. Ik zal mij echter wel wach ten te schrijven, dat deze door de beeldenstorm in Tholen openbaar werd. Ik ben toch overtuigd, dat de Thoolse Gereformeerden zelf niet „gestormd" hebben. Sommigen mogen geprikkeld door gelbofsijver en haat daartoe de lust gehad hebben, ze wisten te goed, dat iedere poging tot geweld door de magistraat in de kiem gesmoord worden zou. Deze zou daarin worden bijgestaan door de zeer velen, die trouw gebleven waren aan de leer der aloude Moeder kerk. Ik reken tot die getrouwen niet alleen de priesters en de leden van het Sacramentsgilde, maar ook de kloveniers en de voetboogschutters. Deze toch ge noten de grote eer ieder jaar de omme gang op Sacramentsdag in orde te mogen stellen. Ook van de bewoners der dorpen in Tholen was toen geen beeldenstorm te vrezen. Zeker, zij hadden zich, hunke rend naar staatsvrijheid, reeds in 1576 op, de voorwaarden van de Pacificatie van Gent onder de Prins gesteld, maar zij waren Roomse Geuzen3). Maar wie konden dan wel de beeldenstormers4) zijn Omdat de heren A. Hollestelle en Dr. C. Veltenaar daarover niets mee delen, spreekt het wel van zelf, dat ik daaromtrent slechts een gissing kan ma ken. Ik durf veronderstellen, dat de beeldenstorm in Tholen gepleegd is door Gereformeerden uit Antwerpen. Wat gebeurde in die stad in de Zomer van 1578 Na veel moeite kregen daar de Gereformeerden van de magistraat drie woonhuizen en een kapel voor hun godsdienstoefeningen Het bleef er echter niet bij. In vier kerken, waaronder die van Onze Lieve Vrouwe, werden voor de Gereformeerden de beuken ontruimd, die natuurlijk daarna van de koren wer den afgeschoten. De laatste bleven aan de Katholieken. Deze kerken toonden dus ware godsdienstvrede. De magi straat van Tholen kon helaas dit voor beeld van de Antwerpse overheid niet navolgen, doordien de Staten van Zee land de Godsdienstvrede niet afgekon digd hadden. De Antwerpse Gerefor meerden moesten dit natuurlijk vernemen. Overmoedig geworden door hun succes sen in eigen stad trokken zij naar Tholen om door geweld in die stad de magistraat te dwingen recht te doen aan de Gere formeerden aldaar. Ik herhaal: „Dit is een gissing." Wat ik nu laat volgen, is weer geschiedenis. De beeldenbreking in Tholen is zeker niet gepleegd door een zeer groot aantal „stormers". De magi straat toch werd ervan verdacht, dat zij meer had kunnen doen tot stuiting van het misdrijf. Ik meen dit te moeten lezen uit de volgende post: „Betht Den Bur- gemr bartel cornelis die gereist is lden octobris naer Andtwerp om een Re- queste over te dienen aen Zyne Excel- lencie doen de kercke alhyer ontstucken geslagen was tot ontlastinghe5) van de weth, enz. tot verontschuldiging van de magistraat. Ik hoop, dat de Prins de passieve houding van de magistraat heeft kunnen verontschuldigen. Ik vond echter daaromtrent niets vermeld. Ge lukkig kon de burgemeester ook nog meedelen, dat er op het stadhuis vele gouden en zilveren voorwerpen in vei ligheid waren gebracht. Natuurlijk eiste de Rentmeester der Geestelijke goederen, Zuytland, ze op. Ze werden echter niet afgegeven. Zuytland liet de twee burge- Overlijden. Geen. Ingekomen personen: Jan van Ysseldijk, van 's-Gravenhage Vertrokken Personen: Elizabeth Janna van Dijke, naar Ter- neuzen. Roelof Versteege, naar Roosendaal. Maatje K. Geene, naar Bergen op Z. Cornelis van de Velde, naar 's-Her- togenbosch. ZIEKTEVERLOF VERLENGD Op advies van de Zenuwspecialis, dokter Scherpenhuijzen, is het ziektever lof van de Ambtenaar ter Secretarie en gemeenteontvanger, dhr. B. Bossers door B. W. verlengd tot 15 April a.s. ANNA JACOBA POLDER A. R. KIESVERENIGING Deze hield Zaterdagavond een alg. vergadering in de Geref. Kerk onder leiding van dhr. J. P. v. Dijk. Als spre ker trad op dhr. A. Schout uit Vlissin- gen, die over „Onze Taak" sprak. Hij wees daarbij op de internationale span ning, het „Indiëdrama", de verkiezingen van twee jaar geleden en het volks- kapitalisme in Amerika. Hij zag de toe stand ernstig in en zag alleen ontwik kelingsmogelijkheden door te leven bij Gods Woord. Voorts wees hij op het partij program van de A.R. en de nood zakelijkheid van voorlichting. Verschillende vragen werdén gesteld over politieke, sociale- en practische aan gelegenheden. Na een opwekkend woord om trouw te zijn aan de beginselen en dit te tonen op de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten sloot dhr. Schout de vergadering met dankgebed. C. N. V. VERGADERT De afd. Anna Jacoba Polder van de C.N.V. hield onder leiding van dhr. L. Quist een vergadering in café Geuze, Terugziende op het afgelopen jaar denkt de voorzitter in 't bizonder aan de tot stand koming van het Bedrijfspensioen fonds. Besproken werden voorts de 5 loonsverhoging en het vertonen van een film. Dhr. Vingerling sprak over „Eco nomie en Socialisatie".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 2