Weekbladvoor het EilandTholen en St. Filipsland Een maatschappelijk kwaad Kopers op afbetaling THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN 6e Jaargang No. 17 10 Maart 1950 ÏS'>SLr*«JL«-. Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 (Van onze soc. econ. medewerker) VELE HUISGEZINNEN verkeerden voor de oorlog in moeilijke financiële omstandigheden. Het gevolg hiervan was, dat men niet in staat bleek aankopen van grotere omvang te doen zodat de afzet van vele duur zame gebruiksartikelen zoals radio's, stofzuigers, was machines enz. stokte. Om enerzijds aan de behoefte, die er bij het publiek aan deze artikelen bestond, tegemoet te komen en anderzijds de afzet te stimuleren, kwam men er toe het vooral in de Verenigde Staten van Amerika zo populaire systeem van afbetaling en huurkoop in te voeren. Hoewel op sommige terreinen dit systeem stellig tot een rationele behoeftebevrediging heeft geleid, zijn er toch grote gevaren aan verbonden. Door op deze gevaren te wijzen menen wij een dienst te kunnen bewijzen zowel aan het bedrijfsleven in het bijzonder de handel als aan de consument. Een twaalftal schepen, gebouwd op Nederlandse werven zijn symbolisch overgedragen aan de Hoge Commissaris Mohammet Rum en zijn bestemd voor de Verenigde Staten van Indonesië. Proefvaart van een der schepen met de Indonesische vlag in top te R'dam OPNIEUW LEVEN WIJ in een tijd waarin de koopkracht bij de bevolking sterk is verminderd terwijl een nog verder gaande daling in de naaste toekomst is te verwachten. Hoe gemakkelijk komt men er niet toe als winke lier de geremde afzet op te voe ren door afbetalingscrediet te verlenen en hoe licht laat een consument, die een beperkt inko men heeft, zich niet verleiden tot aankoop van een stofzuiger voor 2.50 per week. Voor ieder, die 100.een hele uitgave vindt, zal een dergelijk gemakkelijk be talingssysteem zijn psycholo gische uitwerking niet missen. Ieder, die even doordenkt zal zich van de gevaren van dit in wezen foutieve stelsel bewust worden. De betrekkelijk kleine afdrachten aan de leverancier zullen de prikkel inhouden tot het voeren van een te luxe staat. Men gaat over tot het kopen van meubels, radio's en andere arti kelen met een langere gebruiks duur, die men nooit zou kopen, zo men die contant betalen moest. Hier schuilt reeds een gevaar, wat echter vele malen vergroot wordt wanneer men naar de con sequenties van het kopen op af betaling ziet. Bij de aankoop verplicht men zich tot een wekelijkse of maan delijkse betaling van een bepaald bedrag. Men verwacht daarbij dus, dat men steeds over zijn loon zal kunnen beschikken aan het eind van de maand of de week. Een verwachting, die vooral wanneer het aantal ter mijnen groot is, stellig beschaamd CHR. BESTUREN BOND Maandagavond 6 Maart jl. hield de afdeling Tholen van de Chr. Besturen Bond voor de leden van het C.N.V. een algemene vergadering. Spreker voor deze avond was de heer Leusink. Na opening sprak de heer Leusink over het ontstaan van het C.N.V. en wees er op dat het geheel als een ra derwerk in elkaar zit. Daar de vacature van voorzitter nog niet was opgeheven werd thans de heer Jac. Schot tot voorzitter gekozen. De heer Schot nam deze betrekking aan kan worden. In een onrustige wereld met een uiterst gevoelig economisch leven als waarin wij thans leven, is een plotseling in tredende werkloosheid in 't ge heel niet denkbeeldig. De koper op afbetaling zal tot zijn schrik bemerken, dat hij het verwachte inkomen moet ontberen. Langs deze weg zijn in het verleden velen in grote moeilijkheden geraakt. Onverwachte uitgaven DOCH WIJ WILLEN het niet te somber zien en de werkloos heidstoestand uitbannen. Echter ook dan kan men in een poel van financiële ellende wegzinken. Hoe dikwijls komt men in een gezin niet voor onverwachte uit gaven te staan. Men denke hier bij bijvoorbeeld aan ziekte. Het inkomen waarover men kan be schikken zal men voor deze niet verwachte uitgaven niet kunnen gebruiken. Immers, de leveran cier van de meubels of stofzui ger komt zijn termijn regelmatig innen en zal niet licht te bewegen zijn, de betaling voor lange tijd te doen opschorten. Het gevolg is dikwijls dat een belangrijk deel van de voor aankoop op termijn betaling aangewende gelden ver loren gaat. Zeer tot schade der betrokkenen. Verzwegen werd tot nu toe nog de aanzienlijke hogere prijs, die men op deze wijze moet be talen. Uitwassen met woeker winsten komen niet voor, gezien de repressieve controle, die de Kamer van Koophandel op de verkopers houdt. Deze laatsten verspelen bij voorkomende mis bruiken hun vergunning. Zonder echter misbruik van dit stelsel te maken zal de leverancier bij ver koop op afbetaling een aanzien lijk hogere prijs moeten vragen dan bij normale verkoop. Rente verlies en risico spelen daarbij hun rol. Ook aan de zijde van de ver koper is er sprake van een ge vaar. Door de concurrentie ge dwongen komen leveranciers er toe op voordelige voorwaarden te gaan leveren zonder een vol doende vergoeding voor risico en rente. In menig bedrijf heeft een dergelijke politiek reeds tot aan zienlijke vermogenstekorten en verliezen geleid. Zo'n vermogens tekort zal slechts kunnen worden gedekt door een lening, waarbij de hoge rente de „afbetalings winsten'' reeds bij voorbaat op slokt. Men spaart.maar te laat 1 AFBETALINGSCREDIET is een vorm van achteraf-sparen. De termijnen verlopen sneller dan het verbruik van het artikel. Men dwingt zichzelf tot sparen. Dit is het goede element in het sys teem. Een systeem, dat de dege lijke Nederlander niet mag aan hangen. Wij vormen een volk, dat weet hoe het sparen moet. Welnu, men spare dan vooraf, waarbij men zich niet in moei lijkheden steekt. Men voorkomt op deze wijze het voeren van een staat, waarbij men zijn economi sche kracht te boven gaat, het geen men steeds te laat bemerkt. Slechts in enkele gevallen zal kopen op afbetaling als de goede wijze van aanschaffen kunnen worden aangemerkt. Wij denken bijvoorbeeld aan het kopen van huizen met behulp van hypo theek. In wezen een koop op af betaling, die wij echter in deze dure tijd niet enthousiast durven aan te bevelen. De in tijd van hoogconjunc tuur uit Amerika overgewaaide systemen van koop op afbetaling en huurkoop werken er toe me de een schijnwelvaart te schep pen. Een welvaart op crediet, die juist in een tijd waarin we meer dan ooit van onze moeilijke economische toestand overtuigd moeten zijn, volkomen uit den boze is. betekenis van een Christelijke land bouworganisatie. Hij toonde met feiten aan, dat de regering reeds rekening houdt met de C.B.T.B. Protestants Christelijk Tholen moet ook ingaan zien waar het om gaat, daar verschillende regeringsmaatregelen zo zijn en dat het mogelijk moet worden, dat ook ons Chr. deel van de land- en tuinbouwers met daad en woord bij de regering moeten tonen, dat zij er ook zijn en hun beginsel niet wen sen te verloochenen. Vele maatregelen zijn zo, dat men zich vaak eerst moet afvragen is dit niet in strijd met Gods woord en ons beginsel Spreker wees nogmaals op het belang van een Chris telijke organisatie. Men moet niet den ken, dat de C.B.T.B. weinig doet. Steeds staat men pal voor de bedrijfs belangen, voorlichting op sociaal en economisch gebied. Het wordt tijd, dat men ook te Tholen de hand aan de ploeg slaat en dat men ook hier zijn stem laat horen. Daarom aanpakken in vertrouwen op Hem, die het al regeert. Gevraagd werd of men ook lid kan zijn van de coöperatie, zonder bij de Z.L.M. te zijn aangesloten. Een der aanwezigen merkte op, dat hem is ge zegd, dat hij geen kunstmest meer van de coöperatie kan betrekken als hij geen lid is van de Z.L.M. Een ander deelde mede, dat hij reeds enige jaren lid is van de C.B.T.B. en niet van de Z.L.M. en toch kunstmest van de coöpe ratie betrekt. Wil men hem echter toch dwingen, dan zal hij zijn kunstmest van de handel betrekken. De heer Knibbe antwoordde hierop, dat in de toekomst het wel geen bezwaar zal zijn, dat men geen lid is van de Z.L.M. Men zal toch zijn kunstmest van de coöperatie kun nen afnemen. Ook wat de keuringen betreft behoeft men geen vrees te koes teren, dat men zal worden ten achterge steld. De leden van de C.B.T.B. zullen dezelfde rechten hebben als die van de Z.L.M. Ook heeft de C.B.T.B. een ei gen boekhoudbureau, dus voor zijn boek houding en belastingvraagstukken kan men ook bij zijn eigen organisatie te recht. Hierna werd met algemene stemmen besloten een afdeling Eiland Tholen op te richten. Bij eerste stemming werden de heren Chr. Christiaanse, P. Rogge band Azn. en C. Sieling tot bestuurs leden gekozen. De functies zullen later worden verdeeld, terwijl het bestuur t.z.t. zal worden uitgebreid. Aangezien de C.B.T.B. ook interkerkelijk is, zal getracht worden het bestuur uit perso nen van verschillende kerkelijke rich tingen samen te stellen. JAARVERGADERING CHR. KLEUTERSCHOOL THOLEN Vrijdag 3 Maart. Na opening door de voorzitter, Ds. B. G. A. v. d. Wiel, met gebed en het lezen van een gedeelte uit Markus 10, riep deze alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. Het thema voor het door hem behandelde onderwerp was: „Het kind in het middelpunt, of het kind en het Koninkrijk Gods". Spr. stond stil bij de verschillende karakters van de kinderen en wees er op, dat het kind, in zonden ontvangen, van zijn vroegste jeugd op Jezus moet worden gewezen. Men moet er steeds aan denken, dat ook het kleine kind een ziel heeft en Dokter L. D. A. Looysen te Tholen, tel. 49. Dokter J. Vermet te Nieuw- Vossemeer, tel. 10. daarom reeds vroeg moet onderwezen worden uit Gods woord. Velen zeggen, daar is het kind veel te jong voor en laat hen later zelf kiezen. Spr. wees in verband hiermede op een gedeelte uit Markus 10, waar Jezss hen bestrafte, die de kleine kinderen van Hem van daan wilden houden. Een groot voor recht voor de ouders, ook hierin dienst baar te mogen wezen en hun kinderen niet te verhinderen te komen. Daarom onze handen opheffen tot den Heere, want het gaat om het heil en de ziel van onze kinderen. Tot bestuursleden werden verder her kozen de heren Heezen, en v. d. Zande. In de vacature Ds. v. Leeuwen werd de heer C. v. d. Berge Czn. gekozen. Uit het jaarverslag van de secr. pen ningmeester stippen wij aan, dat het aantal leerlingen momenteel 94 bedraagt en het ledental 260. De rekeningen 1949 en begroting 1950 wezen beiden een nadelig saldo aan. Voorstellen werden gedaan om dit te kort weg te werken, doch niemand wist iets positiefs op te noemen, daar reeds zeer veel van de draagkracht der leden gevergd wordt. Een voorstel tot het hou den ener bazar kwam volgens de voor zitter niet in aanmerking. Het bestuur is daar unaniem tegen en wenst er geen gokpartij van te maken, dat strijdig is tegen ons beginsel. Wij weten wat ons de school kost en wij moeten weten dat wij een Chr. Kleuterschool hebben. In de commissie voor controle wer den benoemd de heren Bierens, Geluk, Melse en Wijnbeek. Het schoolgeld werd vastgesteld op 50 cent per kind per week. In verband met het vele werk dat Ds. v. Leeuwen deed voor de school, werd hij met algemene stemmen benoemd tot erelid. In hartelijke bewoordingen dankte de voorzitter hem voor de prettige samen werking en voor het vele goede door hem voor het Kleuteronderwijs gedaan. Tot slot sprak Ds. v. Leeuwen alle aanwezigen toe, dankend voor de eer hem aangedaan en allen wijzend op het ene nodige, tevens de ouders herinne rend aan hun voor hun kinderen gedane doopsbeloften. Na het zingen van ps. 103 v. 2 ein digde Ds. van Leeuwen deze avond met dankgebed. JAARVERGADERING CHR. NAT. SCHOOL Donderdag 9 Maart jl. werd in de Chr. Nat. School aan de Bosstraat de jaarvergadering gehouden, o.l.v. voorzit ter T. Dijkslag. De aftredende bestuursleden de he ren P. de Heer, H. Janssen en Adr. van den Berge, werden herkozen. Het verslag van de secretaris over 1949 ge waagde van een gunstig jaar, ook in verband met het leerlingenaantal. De penningmeester bracht het finan- met voorbehoud, dat het maar tijdelijk zou zijn. De heer Heezen sloot deze bijeenkomst met dankzegging. GEREF. MEISJESVERENIGING BIDT EN WERKT De Geref. Meisjesvereniging Bidt en Werkt en de Jongelingsvereniging Met Gods Hulp zullen op Vrijdag 10 Maart a.s. een gecombineerde jaarlijkse bij eenkomst houden in de zaal van het Hof van Holland te Tholen. BEPLANTINGEN LANGS DE PROVINCIALE WEG Door de Provinciale Waterstaat zal Woensdag 15 Maart worden aanbesteed het beplanten van de provinciale weg op het eiland Tholen tussen Tholen, Poortvliet, Scherpenisse en St. Maar tensdijk. AFDELING VAN DE C.B.T.B. OP THOLEN OPGERICHT In de zaal van het Hof van Holland te Tholen waren Maandagavond 6 Maart jl. onder leiding van drs Knibbe verschillende personen uit het eiland bijeen om te komen tot de oprichting van een afdeling van de C.B.T.B. Na zijn opening wees de heer Knibbe er op, dat het ook op Tholen nodig is een afdeling van de C.B.T.B. op te richten, opdat deze bond ook hier vaste voet krijgt. Uitvoerig besprak hij de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1