Uitspraak in de Oud-Vossemeerse roofoverval. Dames! Hamea-Gelei maakt Uw handen zacht als zij. poortvliet ™st.f!lipsland ANNA JACOBA POLDER sporthoekje 4 MIJNHARDTJE5: DE CACHET, predikbeurten woning worden ontruimd. De oude tank werd opgegraven en door een nieuwe vervangen. ONDERSCHEIDINGEN Zoals in ons vorig nummer aangekon digd, herdacht de heer J. Keur Dzn. op 1. Maart zijn 40-jarig dienstjubileum als opzichter bij het Kroondomein. De burgemeester van Scherpenisse reikte hem na een prachtige toespraak de gouden eremedaille uit, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Rentmeester Tutein-Volthenisse uit Goes, namens het Kroondomein veel woorden van lof sprekend, spelde hem de draagmedaille op de borst. Het was voor de jubilaris een bijzondere dag. BURGERLIJKE STAND Geboren: Arie Johannes, zoon van D. Joppe en M. H. Hage. Johanna Clazina, dochter van A. de Jong en van L. A. C. ICleppe. Ondertrouwd: D. J. Bentschap-Knook, 27 jaar en J. J. Quaak, 24 jaar. J. C. Bazen, 27 jaar en C. D. Quaak, 21 jaar. Gehuwd: Gene. Overleden: Maria Boogaard, 76 jaar echtgenote van G. Andriesse. Jobje Kloet, 65 jaar, weduwe van G. Larooy. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Johanna C. de Valk van Sprang- Capelle. Cornelis van der Haven van Sprang- Capelle. Cornelis P. Jansens van St. Maar- terisdijk. Geertruida P. Poot van St. Maartens dijk. Vertrokken: Leendert v. d. Graaff naar Soest. OVERREDEN Het 9-jarig zoontje van A. Nortier viel van de vrachtwagen van L. Ver- hage. Daar de auto juist zachtjes achter uit reed, werd het ventje overreden. Na onderzoek in het ziekenhuis bleek het bekken te zijn gescheurd. Het kind zal thuis een 6-tal weken moeten rusten. OUDERAVOND O. L. S. In een lokaal van de O. L. School werd de jaarlijkse Ouderavond gehou den. De voorzitter, dhr. A. Nortier opende met een welkomstwoord. 39 mannen en 55 vrouwen waren aanwezig. De heren A. Nortier en A. Murre wer den als lid van de Oudercommissie her kozen. De heer A. van Burgh moest als zodanig bedanken, daar hij geen schoolgaande kinderen meer heeft. De heer J. A. Kesteloo werd in zijn plaats benoemd. Het hoofd der school, de heer de Haas dankte de voorzitter en de nieuw gekozen bestuursleden voor hun medewerking, terwijl het schei dende bestuurslid eveneens werd toege sproken. Vervolgens gaf de lieer de Haas een overzicht van het afgelopen jaar. In 1949 werden 3 kinderen afgevoerd, die de Ambachtsschool gingen bezoeken. Uitvoerig stond hij stil bij de gehouden schoolreis. Poortvliet staat aan de kop van de eilandgemeenten, wat het school- sparen betreft, zo verklaarde hij. Het 8ste leerjaar werd toegelicht. Na deze uiteenzetting werden onder leiding van onderwijzer Van Male met 24 kinderen uit diverse klassen enige liederen gezon gen. Dhr. de Haas hield een onderwerp over de opvoedkunde en besprak de kinderleeftijd in 3 perioden, nl. van 1 tot 7; van 7 tot 14 en van 14 jaar en ouder. Na de pauze, waarin het werk der leerlingen werd bezichtigd werd een schoolfilm gedraaid. Deze liet de steen kolenmijnen zien tot in de finesses en voorts de film „Van graan tot brood". Zeer interessant was deze film ook voor de Ouderen. Waar de burgemeester en weth. v. d. Slikke wegens ziekte niet aanwezig konden zijn, sprak weth. G. K. J. Krij ger een woord van waardering tot het schoolpersoneel en het bestuur. Het ge meentebestuur zal het schoolonderwijs zo veel mogelijk steunen, zo beloofde hij. Na een dankwoord door dhr. de Haas keerden allen voldaan naar huis. KIEZERSLIJST De lijst van deze gemeente bevat 1314 kiezers. JAARVERGADERING M.V. EN J.V. Vrijdagavond jl. hielden de M.V. en J.V. op G.G. hun jaarvergadering in de lokalen der Chr. School alhier met medewerking van de Chr. Gem. Zang ver. Het zeer uitgebreid programma werd in volgorde onder leiding van de voorzitter .der J.V. dhr. M. A. Neele afgewerkt. Leden van beide verenigin gen droegen het stuk voor „Credo" („Ik geloof") Auteur hiervan is dhr. C. Kolijn te Zierikzee. Twee uur duurde deze samenspraak, waarnaar aandachtig werd geluisterd. Voorts werd nog een tweede, meer komische voordracht op gevoerd. Harde studie en veel werk was aan deze avond voorafgegaan, maar de moeite der leden werd beloond. Met een kort slotwoord en dankgebed sloot de erevoorzitter, Ds. Arntzen, de druk be zochte bijeenkomst. MOEILIJKHEDEN? Wilt U ook iets vragen Laat onze deskundigen die kleine kwesties voor U oplossen. Wendt U tot de redactie van ons blad onder motto „RAAD EN DAAD" en het antwoord verschijnt t.z.t. in deze kolommen. Beantwoording geschiedt geheel gratis voor de abonné's op ons blad. DENKT U ER OM VRAGEN STAAT VRIJ. 1. Elke vraag op een afzonderlijk vel. 2. Gegevens zo uitvoerig mogelijk. 3. Gewenste herkenningsletfers aangeven, naam en adres vermelden. 4. De vragen worden in de kopij zo kort mogelijk weergegeven. Eik antwoord geldt dus écn bepaald geval. 5. Bij kwesties inzake arbeidsverhoudingen, sociale verzekering e.d. moeten branche en adres van het bedrijf worden opgegeven. 6. Een postzegel voor doorzending insluiten. W.G. mijn moeder bewoonde een huis, dat de eigenaar graag aan een zij ner knechts wilde verhuren. Voor moe der v/as dan een ander huis beschik baar in de kom van het dorp. De huur hiervan was echter aanmerkelijk hoger. Daar de eigenaar zijn huis echter graag aan zijn knecht wilde geven, verbond hij zich tijdens haar leven aan moeder het verschil in huurprijs te betalen. Thans weigert hij dit te doen op grond van het feit, dat mijn zuster, die altijd nl bij moeder woonde, na haar huwelijk bij moeder is blijven wonen, daar haar man in Indonesië verblijft. Wat heeft moeder voor rechten tegenover hem Aatvoord-V: de voormalige huis eigenaar van moeder zal het verschil in huur, zoals overeengekomen is, moeten blijven betalen, daar immers geen res trictie gemaakt is voor een eventueel blijven inwonen bij moeder van haar dochter na het huwelijk. Sommeert u hem eerst nog eens namens moeder tot betaling en voldoet hij hieraan niet, dan zult u de vordering in handen van een deurwaarder moeten geven. Ata hoeveel belasting moet men betalen voor een geschenkzending uit Indië 2. als men iets verkoopt, enkele grote stukken uit het huishouden, moet men dan omzetbelasting betalen Antwoord-Gr: u geeft ons wel heel weinig gegevens op, inzake de geschenk zending. Die kan nl. van verschillende waarde zijn en verschillende goederen bevatten, daar is de belastingheffing ook weer van afhankelijk. Ook schrijft u niet of het een geschenkzending van een militair betreft of van een burger. Daarvan is dikwijls een gedeelte vrij. Misschien wilt u ons nog nadere gege vens geven 2. Nee, dan hoeft u geen omzet belasting te betalen. Kippenhouder hoe komt het dat er steeds bloed voorkomt in de eieren van mijn kippen Is hiervoor een doel treffend middel aan te wenden Antwoord-vdH; dit verschijnsel komt veel voor bij jonge hennen en wordt bevordert door te stevige voe ding. Elet is vaak het geval, wanneer men melk bijvoert. Het voorkomen van bloed in eieren is geheel onschadelijk en treedt op doordat het ei-membraan om de rijpe eierdooier aan de eistok, net op de plaats van een adertje, springt. Er komt dan wat bloed vrij, dat als een stipje op de dooier zichtbaar is. Wat meer graan voeren, minstens 60 gram per kip per dag, is gewenst. S. welke landbouw- of zaadteelt- gewassen zijn het beste bestand tegen een te hoge zoutconcentratie in de grond. Antwoord-Rts dit is eigenlijk een vraag, die beantwoord moet worden met te zeggen, dat een te hoge zoutconcen tratie voor geen enkel gewas goed is. Wel is er een verschil in gevoeligheid. Zeer gevoelig is b.v. de roos, evenals jonge struiken en zetlingen. De oudere kunnen er beter tegen. De anjer is vee! minder gevoelig, maar is dan toch niet geheel vrij van zoutbeschadiging. Chry santen, Euphorbia, Lathyrus, Gerbera en Bouvardia hebben meermalen óók zoutbeschadigingen vertoond. De meeste zouten hopen zich op in het bovenste laagje grond. Naar beneden neemt de concentratie snel af. Men moet dus het bovenste laagje tot 5 cm verwijderen, vooral wanneer gedurende enige tijd geen water is gegeven, en zoutarme grond eventueel terugbrengen. Goed doorspoelen met chloorvrij water, veel water geven en zorgen voor een goede drainage zijn eveneens noodzakelijke maatregelen. Het beste is, dat u een grond monsterenderzoek laat nemen door het Bedrijfslaboratorium voor Grond onderzoek te Groningen (Prof. v. Hall straat 3). Dit kost ongeveer f 1.50. Men kan pas na het resultaat van het onder zoek bepalen welke gewassen u het beste kunt telen. Dit hangt immers van het zoutgehalte af en dit gaf u ons niet op. Abonné naar aanleiding van het noemen van de 10 grootste plaatsen in Nederland, moet ik u er op wijzen dat Enschede daar toch ook onder valt, daar de stad op 1 Januari 1948 reeds 102.447 inwoners telde Antwoord-Grs inderdaad wordt Enschede in de officiële gegevens op gegeven op de 10e plaats, als de stad met meer dan 100.000 inwoners. II. vraagt: Mijn zuiver inkomen over het jaar 1946 is vastgesteld op f 3200,Ik had toeij vier kinderen. Hoeveel inkomstenbelasting ben ik dan verschuldigd. Antwoord-D. f 125,95. T.S. Hoeveel inkomstenbelasting moet iemand betalen over 1947 met vrouw en 3 kinderen bij een zuiver inkomen van f 2590, Antwoord-D. 95,10. L.G.-Rotterdam is in moeilijkheden ge komen na de vorst met het rijverbod op de Thoolse wegen. Antwoord: Uw schrijven is van persoonlijke aard en noch met een po sitief noch met een negatief antwoord onzerzijds zou deze kwestie worden op gelost. Het is zeker geen eerlijke be handeling, maar zoals gezegd, daar is verder niets aan te doen. C.S. hoe moet een varkenshok, waarin twee varkens aan longziekte zijn doodgegaan, worden ontsmet. Antwoord-RT: uitschrcbben met kokend water, waarin per liter water twee eetlepels creoline. Na het schrob ben met kalkmelk insmeren. Kees: welk soort hout is het duur zaamst: den, larix of douglas. Antwoord-Rt: keur aan douglas. wij geven ae voor- Varo ik ben in het bezit van een „Nationaal" snelweger. De schaalop- schriften spreken van „ons" en „pond". Nu werd mij verteld dat dit niet-mocht en dat het moest zijn 100 gram enz. Is dit juist Antwoord-Gr: inderdaad. Deze schaalaanduiding is nog toelaatbaar tot 1 Januari 1951, dan treedt de nieuwe ijkwet in werking en zullen de oude opschriften ons en pond niet meer toe gestaan zijn. Bij niet-voldoen aan de nieuwe eisen op die datum stelt u zich aan een strafvervolging bloot. A.d.B. ik heb in de maand No vember cigaretten gestuurd naar mijn zoon in Indonesië. Ik las net dat er van nu af aan 6 ct. accijnsrecht per cigaret. betaald moeten worden. Geldt dat nu ook voor de cigaretten die ik in Novem ber stuurde Antwoord-Gr: wij vermoeden dat uw zoon militair is. De invoer van 200 cigaretten óf 50 sigaren, óf J/> kg kerf tabak óf een half kg van deze artike len samen is dan vrij van accijns. Komt het pakje aan op een dag na de nieuwe accijnsregeling, dan moet over de ge hele zending accijnsrechten betaald wor den. Dat komt neer op ongeveer 6 ct. per cigaret. Wij veronderstellen echter, dat hij het pakje reeds ontvangen heeft. Vrijdag 24 Februari jl. heeft de Arrondissements Rechtbank te Middel burg uitspraak gedaan tegen de drie daders van de roofoverval te Oud-Vossemeer. De hoofdschuldige M. J. N. werd veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf (eis 8 jaar) met aftrek van voorarrest. De daders T. Id. en J. A. F. eveneens uit Rotterdam werden veroordeeld tot resp. 2 en 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (eis 5 jaar voor ieder). SPORT IN 't KORT Er zijn sinds de hervatting der voet balcompetitie al meer wedstrijden ge speeld, dan er verslagen in onze krant kwamen. Om niet te ver terug te moe ten grijpen, geven we de stand hier onder weer, nadat we in het kort de GESLAAGD Bij de gehouden examens in den Haag der Eerste Nederlandse Modevakschool behaalden de volgende dames het diploma: Coupeuse: Liena de Groen en Koba Hollebrands te Poortvliet: Bella Joppe en Nellie Bijnagte te Scherpenisse; Mina de Haan en Nelly Goedegebuure te St. Annaland. Voor Costumière: Jannetje de Boer te Tholen; Tina v. d. Meer en Anna Rijn berg te St. Annaland. Voor Lingerie: Coorie Quaak en Maatje Vroegop te Scherpenisse. Al deze candidaten ontvingen hun op leiding aan de Modevak- en Kunst- Nijverheidsschool. Mej. M. v. d. Jagt-de Groen Gedipl. Hoofd-Lerares Scherpenisse. Geeft U spoedig op voor de mooie opleidingen Costumière, Coupeuse, Lingerie, Moderne Sierkunst, enz. te Scherpenisse ten huize van Mej. v. d. Jagt - Kerkstraat 107 Tevens wordt nog een tentoonstelling gehouden van vervaardigde handwerken en kledingstukken tijdens de cursustijd gemaakt op Donderdag 9 Maart van 's middags 24 uur en 's avonds van 68 uur ten huize van Mej. M. v. d. Jagt-de Groen Kerkstraat 107, Scher- pennisse. adv. - ingez. med. Toch bleven doelpunten uit. Zelfs na de rust had Smerdiek nog een zeker overwicht en wist, nadat Kogelvangers het eerste doelpunt had gemaakt, zelfs nog een 21 voorsprong te krijgen. Maar voor en met het einde was het andersom. Toen had Kogelvangers er nog 2 punten bijgemaakt en Smerdiek... verloren. Tholensc BoysChrislandia 20 Deze eilandploeg deed het Zaterdag jl. beter. Het is verdienstelijk wérk te noemen, wanneer thans met de Thoolse ploeg een club als Chrislandia met 20 wordt geklopt. Het lukte bij Tholen. De verdediging en middenlinie sloten goed en vulden elkaar ook best aan. Dat was oorzaak, dat Chrislandia te vergeefs het Thoolse doel trachtte te doorboren. Er is voor de Thoolse ploeg hiermee in elk geval weer een zekere veiligheid in de ranglijst door ontstaan. WHSVrederust werd door terrein omstandigheden afgelast, waardoor eerstgenoemde ploeg door de minder gespeelde wedstrijden thans onderaan de lijst bengelt. Er zijn evenwel, zoals in de stand te zien valt, nog verschuivings mogelijkheden genoeg. De stand Kring Tholen afd. A: Smerdiek Kogelvangers J) V rederust Tholense Boys Chrislandia 9 5 2 2 12 33—21 8 5 2 1 10 28—19 10 3 4 3 10 27—25 9 3 2 4 8 16—27 3 1 5 7 24—22 wedstrijden van Zaterdag jl. hebben ge memoreerd. Dat waren: KogelvangersSmerdiek 32 Dat is Smerdiek in Willemstad niet gelukt zijn zegetocht voort te zetten. Hoewel veel sterker in het spel dan de gastheer was de laatste sterker in doel punten. Bijna geheel de eerste speeltijd zat Smerdiek op de Willemstadse helft. Roosendaalse Boys 9 2 3 4 7 1618 V/HS 8 2 2 4 6 28—27 1) 2 strafpunten. Afd. B. Tholense Boys 2 kon Zaterdag jl. te Smerdiek tegen het 2e elftal aldaar de wedstrijd niet voltallig beëindigen. Twee man moesten uitvallen en Smerdiek liet de kans niet onbenut voorbijgaan. Het werd een goede 31 overwinning. NVS 2SVO 2 werd afgelast. De stand Kring Tholen afd. B: Tholense Boys 2 12 8 2 2 18 4224 Smerdiek 2 9 6 0 3 12 22—23 SVO 2 7 4 2 1 10 21— 9 WHS 2 9 3 1 5 7 22—23 NVS 2 9 2 2 5 6 14—26 Smerdiek 3 8 0 1 7 1 1127 De verwachting A.s. Zaterdag staat op het program ma: Roosendaalse BoysKogelvangers. Eerstgenoemde staat op een hoger spel peil, maar of ze de meestal nog al forse stootjes van de Willemstadse ploeg zul len opvangen, is nog een grote vraag. We houden het ondanks dat op Roo sendaal. Chrislandia krijgt WHS op bezoek en zal wel haar uiterste best doen om niet van plaats te verwisselen op de ranglijst. Dat zal ook een aansporing zijn voor WHS. En laatstgenoemden hebben daarbij toch wel een behoor lijke kans. Tholense Boys zal het zwaarder te verduren krijgen tegen Smerdiek. Ook al Speelt het dan op eigen veld. En Smerdiek kan waarlijk geen te gekke sprongen meer maken, want Kogelvan gers volgt het op de voet in de stand. We geven Smerdiek wel de meeste kans op de overwinning. Afd. B. Smerdiek 2 zal het thuis niet zo moeilijk hebben tegen NVS 2. Voor WHS 2 zal het een harde dobber zijn om SVO 2 te slaan, ondanks het ter reinvoordeel. We schrijven Vossemeer de overwinning toe. Een tweede ploeg uit Oud-Vossemeer is nu ook bij deze afdeling gekomen. De club „Vosmeer" die Zaterdag meteen tegen de kopclub Tholense Boys 2 ten strijde moet trek ken. Het zou ons zeer verwonderen als deze nieuwe club direct al 2 puntjes behaalde. Ze mag in elk geval deze competitie mee lopen. waren een aantal personen met de be schikbaar gestelde bussen meegekomen, zodat de zaal bijna geheel gevuld was, toen de voorzitter van de pl. commissie S.W.G. te Tholen, Mr. A. J. v. d. Hoeven de bijeenkomst opende. Hij wees daarbij op de noodzakelijkheid van dit Instituut en hoopte dat ieder, die de mening van de spreker van deze avond zou kunnen onderschrijven de gewenste medewerking zal willen verlenen. Die spreker was de voor velen wel bekende heer P. de Kam, vml. mede oprichter van het even bekende Zeeuw se Bataljon. Deze schetste in het kort de toestand van voor 1940, de gevol gen van het niet paraat zijn en de ellende, die over ons land is gebracht door het dictatoriale regiem van de Nazi's. Een ander gevaar even dic tatoriaal rijst aan de kim. Een ge vaar dat niemand denkbeeldig mag ach ten. Dat dit niet alleen in Nederland wordt aangevoeld, bewijst het Atlan tisch Pact, waarop spreker nader inging. die pijn verdrijft en kou afzet.40en75ct Als het er van zou komen, iets waar men dus terdege rekening mee dient te houden, wordt het weer een totale oor log en dient men ook achter de front linie klaar te staan om huis en erf van hen, die naar dat front moestqn trekken én eigen erf te verdedigen. Daartoe is dit instituut in het leven ge roepen. Ieder die zijn plicht verstaat, zal niet achter willen blijven. In aan merking komen personen van 2150 jaar voor de nat. reserve. Spr. hoopte dat er ook op het eiland Tholen hon derden gevonden zouden worden, die zich bereid verklaren hiervoor hun daadwerkelijke steun te verlenen. Uit het „Geuzenliedboek" citeerde dhr. de Kam tussen zijn causerie door enkele mooie gedichten. Overste de Feyter, de commandant i.W.G. van Zeeland onderstreepte de opwekking van de vorige spreker met een kernachtige toespraak. Vervolgens werd een militair film journaal vertoond en de Amerikaanse propagandafilm „Verdeel en Heers". Met een kort woord sloot daarop Mr. A. J. v. d. Hoeven de bijeenkomst. In de pauze kon men zich opgeven als lid van de Nationale Reserve. Daartoe blijft de kans ook nu nog openstaan, waartoe men zich bij de 'burgemeester ter plaatse of bij de pl. commissieleden kan vervoegen. Het aantal aanmeldingen is tot op heden op ons eiland niet groot. St. Annaland heeft .een groep van ongeveer 10 man en Tholen met Poortvliet tesamen van ongeveer 12 per sonen. Vermoedelijk komt er ook wel een groep in Scherpenisse. STEUN WETTIG GEZAG In de zaal van Hotel „Hof van Hol land" werd Maandag 27 Februari jl. des avonds om half acht een grote pro- paganda-vergadering gehouden van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Ge zag". Uit alle gemeenten van het eiland Zondag 5 Maart 1950 THOLEN Ned. Herv. Gemeente 10 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Bediening H. Avondmaal 3 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Nabetrachting Gereformeerde Kerk 10 en 3 uur Ds. Viret uit Bergambacht Gereformeerde Gemeente 10, 2,30 en 6.30 uur Leesdienst Chr. Gereformeerde Kerk 10, 2,30 en 6.30 uur Leesdienst Ned. Prot Bond Geen dienst OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente 10 uur Ds. R. C. v. Putten Viering H. Avondmaal 2.30 uur Ds. R. C. v. Putten Dankzegging H. Avondmaal Gereformeerde Kerk 10 en 2,30 uur Ds. de Wit uit R'dam Chr. Gereformeerde Kerk 10, 2,30 en 6.30 uur Leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente 10 uur Ds. Brons Bediening H. Doop 2.30 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente 9,30, 2 en 6 uur Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 en 6 uur Ds. G. Enkelaar Gereformeerde Gemeente 9,30, 2 en 6 uur Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente vm. en nm. Ds. de Bres Rehoboth nm. 7 uur Ds. Groenewegen den Haag Oud-Geref. Gemeente 9,30, 2 en 6 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente 9,30, 2 en 6 uur Leesdienst SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. Brons Bediening H. Doop Gereformeerde Gemeente 10,'2 en 6 uur Leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. E. S. de Lint Bediening H. Doop Gereformeerde Kerk 10 en 2,30 uur Ds. Bouwman Leiden Gereformeerde Gemeente 10, 2 en 6 uur Leesdienst ST FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente 10 uur Ds. E. S. de Lint 2.30 uur Leesdienst (vac. Poortvliet)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 2