W eckblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Thuisvarenden uit onze omgeving ...welkom Jan Overeenkam .J Raadsverslag Stavenisse* mag Uw kind al van school af ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN 6e Jaargang 24 Februari 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.- per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 t, j j i t ir, r^, m rn d c Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent J Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Het is tegenwoordig daverend met de verenigingsvergaderingen, ouder avonden, bijeenkomsten van culturele, economische en financiële aard. En dat kost plaatsruimte in dit blad, omdat nu eenmaal de kring lezers een zodanige omvang heeft genomen, dat de redactie zo ongeveer van dit alles een min of meer verkort verslag dient op te ne men, gezien des lezers interesse. En zo doende raakt „Jan" steeds op de ach tergrond. Misschien ook wel, omdat hij niet wekelijks een dreunend critisch ar tikel schrijft, waarvan de mensen kun nen zeggen: „dat heeft ie weer eens goed gezegd", maar waarmee uiteindelijk het geheel niet is gediend. Om iedere week op verschillende slakjes zout te leggen is een klein kunstje, het wordt meestal ook wel enige tijd mooi gevonden, maar men schiet er in het algemeen belang dikwijls niet mee op. Zonder daarmee te willen zeggen, dat men nimmer onge zouten de waarheid mag schrijven. Ik meen dat ik het tegendeel van dit laat ste al meermalen heb bewezen. Maar nu ik een belangrijk hoekje krijg toe gedrukt, ter zake. Iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen. Dat in de huidige tijd vol beslommeringen en nog meer wij zigingen de nadruk moet vallen op het woord „geacht" is nog groter waarheid dan in vroeger tijden. Zodat de meeste mensen niet precies op de hoogte zijn van alles, wat er in de wet staat. Dat is ook de Overheid wel duidelijk. Zo dat o.m. de Regeringsvoorlichtingsdienst in het leven werd geroepen en diverse Ministeries regelmatig op verschillend gebied voorlichting geven. Dank zij die voorlichtingen kan ik de belanghebben de lezers ook iets meedelen over het ACHTSTE LEERJAAR... de schrik van personen van acht tot tachtig. En als U dan vraagt of Uw Jan of Jaantje, lezer, al van school af mag, dan kan ik dit niet beantwoorden zon der de over het algemeen vrij droge voorlichting te raadplegen en te citeren. Maar ten gerieve van de vele bij dit leerjaar betrokken ouders wil ik het ant woord zo duidelijk mogelijk uiteenzet ten. Welnu, de algemene regel is, dat ouders, voogden en de personen, bij wie een kind inwoont voor zover zij daarvoor aansprakelijk kunnen worden gesteld verplicht zijn ervoor te zor gen, dat aan dat kind, overeenkomstig de in de Leerplichtwet gestelde regelen, voldoende onderwijs wordt gegeven. Een ministeriele zin, voelt u wel Men voldoet aan die verplichting, door ervoor te zorgen, dat 't kind gedu rende een bepaalde tijd in de regel is dat acht jaar geregeld een school bezoekt, dan wel huisonderwijs ont vangt'. Dit laatste 'komt hoegenaamd niet voor in onze omgeving, alzo... in de doofpot. Maar... sedert 1 Januari 1950 eindigt voor kinderen, die een school bezoeken, de leerverplichting in het algemeen, wanneer zij acht jaar op school ge weest zijn. De resultaten van het onderwijs doen hierbij niet ter zake. Dat is zoiets als bij de noodwet Drees. Of je veel of weinig hebt gepresteerd, komt er niet op aan. Het speelt dan ook geen rol of Uw Jan of Jaantje erg zijn/haar best deed, evenmin of hij en zij minder ge lukkig is geweest en enige malen is blijven zitten. Slechts in één geval wordt rekening gehouden met de vorderingen der leerlingen en dat is wanneer een kind bij het bereiken van de leeftijd van 14 jaar het nog niet tot de zesde klas van de lagere school heeft gebracht. In dit geval is dat kind op de dag, waarop het 14 jaar wordt, vrij van leerplicht. Duidelijker: dan mag het van de school. En, in ieder geval is een kind vrij van leerplicht, zodra het 15 jaar is ge worden al zat het om sterk uit te drukken nog maar in de eerste klas. Dit is dus een welwillendheid in de wet tegenover bijzondere omstandigheden, b.v. langdurige ziekte, geruime tijd ver zuim door omstandigheden, waaraan men zelf niets kan doen, enz. Wanneer vangt de leerplicht aan Dat is meer bekend. Toch is het een gewichtige vraag voor degenen, die hiervan nog niet op de hoogte zijn, ze ker in verband ook met het achtste leer jaar. En het antwoord luidt: zodra een kind zeven jaar is geworden, moet het onderwijs ontvangen. Maar het mag ook al eerder naar school. Wanneer Om toegelaten te worden tot een school, waarvan de cursus in September aan vangt, moet een kind voor 1 Octpber van het jaar van toelating zes jaar worden. In onze omgeving beginnen de meeste scholen meen ik nog met April, dus dan geldt: voor 1 April 6 jaar. Is het kind eenmaal ingeschreven op een lagere school, dan begint de periode van acht jaar te tellen. Andere mogelijkheden. Bovenstaande betekent niet, dat het kind al die tijd op een lagere school moet blijven zitten. Behalve de lagere school gelden ook als scholen in de zin van de Leeplichtwet: het voortgezet la ger onderwijs, de u.l.o., het bijzonder onderwijs en het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, benevens de inrichtingen van onderwijs, die door de Minister van Onderwijs, enz. als nijver heidsschool of lagere land- en tuinbouw school zijn erkend, voor zover de les sen buiten de avonduren worden gege ven. Dus kan een kind bijv. met het 12e jaar van de lagere school naar de u.l.o. gaan. Schoolverzuim. Ik lijk wel een onderwijzer, maar ben het heus niet. Lijkend op een onder wijzer in dit artikel, wil ik het ook nog even hebben over het wegblijven van school zonder geldige reden oftewel: ongeoorloofd schoolverzuim. Ja, wan neer de plaatselijke Commissie tot we ring van dat ongeoorloofde de toelich ting van ouders kwalificeerd als: „on zin", wordt procesverbaal opgemaakt en de Kantonrechter kan zelfs tot f 100,boete vragen. „Landbouwver- lof" is een geldige reden. Dit is maxi maal twee weken per jaar en wordt alleen gegeven aan hen, die de leeftijd van 12 jaar bereikten. En dan alleen in bepaalde jaargetijden of liever... tij den op een jaar. Het wordt geweigerd aan degenen, die de laatste zes maanden voorafgaand aan de aanvraag de school niet geregeld bezochten of voor werkzaamheden in loondienst. Hier komt de wet: „Het is strafbaar gesteld, leerplichtige kinderen loonarbeid te doen verrichten, gedurende de tijd, waarin onderwijs wordt gegeven aan de school, waarop zij als leerling staan in geschreven." Voor vacantie geldt de wet dus niet. Maar het is oppassen. Dat de lezers het nut van bovenstaan de ontboezeming ter harte mogen ne men, al zijn ze van acht tot tachtig. Niet dat eerstgenoemden het nut van die acht jaar zullen inzien. En laatstgenoemden zullen hun grijze hoofden schudden, den kend aan de tijd, toen ze 2 maanden per jaar gedurende een jaar of drie la ger onderwijs genoten en... uiteindelijk hun boontjes ook hebben gedopt. Maar andere tijden... andere zeden, al zijn het dan soms ergerlijke zeden. Genoeg, het is speelkwartier, zegt Jan. In ons vorig nummer stonden onder de rubriek „welkom thuis" nog twee namen, die deze week met de Johan v. Oldenbarneveld arriveerden. Voor het afdrukken van het blad kregen we nog juist de lijst binnen, maar het schip werd er niet bij vermeld. Vandaag arriveert het grootste troe penschip dat onze overheid ter repa triëring charterde: de „Pasteur." Hier mee arriveren de volgende militairen uit onze omgeving: Oud-Vossemeer: Sld. F. P. v. Treyen, Hilsedijk C 60. Sergt. C. J. Havermans, Buurtstr. 324. St. Annalandi Kpl. L. J. Ketting, Cureelanden A 482. Sold. A. Fase, Hoenderweg 395. Sold. I. J. Rijnberg, Achterweg 405. Stavenissej Sold. W. C. Klippel, B 55 St. Maartensdijk: Kapt. M. P. Groenewege, C 30 Poortvliet: Sold. 1. J. M. Kesteloo, Markt A 72 St. Filipsland: Sold. L. Geluk, Pr. Hendrikstraat B 59 sergt. A. T. v. Elsacker, Voorstraat 36 sold. I A. M. Guiljam, A 47 Anna Jacoba Polder: Sold. M. W. ten Hove, Lage weg Cl 21 korp. J. Quist, Langeweg C 125 Verheugend is, dat nog zo velen uit onze omgeving mogen terugkeren. Even als degenen, die deze week behouden thuis kwamen, zullen bovenstaande mili tairen een prettige thuiskomst worden bereid. En ze hadden volgens de be richten reeds een uitstekende, comfor tabele overtocht met de „Pasteur". Reeds zouden er vandaag een gedeelte worden ontscheept. Maar bovengenoemden zul len wel niet voor morgenmiddag thuis zijn. (slot) De penibele kwestie Nu de rondvraag en de mededelingen zijn afgewerkt is er nog een kwestie te behandelen, nl. die van dhr. Janssen, onderwijzer aan de O.L. School. De voorzitter wil deze zaak liever in be sloten zitting behandelen. Weth. v. d. Slikke zegt dat het steeds gewoonte was dergelijke zaken in be sloten zitting te bespreken. Dhr. van 't Veer wil ditmaal liever openbare behandeling. Er wordt over gestemd en 6 leden steunen de mening van laatstgenoemde. Het verloop De voorzitter geeft dan een uiteen zetting van de totstandkoming van het besluit van 29 September 1948 om dhr. Janssen m.i.v. 1 Januari 1949 te ontslaan wegens boventalligheid. Dit was bij nader inzien niet nodig geweest. Hij acht het verder overbodig een overzicht te geven van het door dhr. Janssen ge volgde levensgedrag. De Min. van O. K. en W. wenst ook onder geen voorwaarde dhr. Janssen als onderwijzer te handhaven, waarom B. en W. voorstellen hem met ingang van 11 Februari te ontslaan. Er is bij de raad geen bezwaar om de bij deze zaak behorende stukken geheim te houden. Daar het niet noodzakelijk was, dhr. Janssen wegen boventalligheid te ont slaan, zal dus moeten worden overge gaan tot intrekking van het besluit van 29 September 1948 en te bepalen, dat dit besluit nimmer heeft bestaan. Hiertegen bestaan geen bezwaren. Het debat Dhr. Hage betreurt het, dat deze zaak zo lang is aangelopen en ze nu eerst ter tafel komt. Deze lange duur kost ons veel geld en waarom is vorige zomer voorgesteld hem eervol ontslag te geven? Is de Minister een autoriteit, die van daag zus en morgen zo praat De Inspecteur heeft toch ook steeds volge houden dat deze onderwijzer rechts geldig ambtenaar was. De voorzitter antwoordt daarop, dat de gehele Raad wel weet, dat dhr. J. zich bij herhaling heeft schuldig gemaakt door zijn ergerlijk levensgedrag. Van daar dit voorstel. Van het te nemen besluit zal een afschrift worden gezon den aan het Min. v. O. K. en W. en aan de inspecteur van het L.O. en aan het Hoofd der school. Dhr. Hage ziet het zo, dat de Raad gesteld wordt voor een zaak, waarmee B. W. geen weg meer weten. Wat is er eigenlijk gebeurd om hem wettig te ontslaan De voorzitter zegt dat de feiten toch zeker gezien zijn. Dhr. Hage: En de Officier van Jus titie achtte het procesverbaal tegen dhr. Janssen opgemaakt, niet van dien aard om er op in te gaan. De voorzitter: Daar hebben we thans niet mee te maken. We moeten ons nu bepalen tot dat, wat ook U op Uw agenda vindt. Ik zie het zo, dat dhr. J. zijn eigen ondergang heeft bewerkt. B. 6 W. moeten het maar opknappen Dhr. Hage zegt, dat de draaierijen door de voorzitter gemaakt, ontelbaar zijn. Waarom goede inlichtingen over dhr. J. gegeven naar Ellengat En waarom van de zomer niet oneervol ontslagen Nogmaals: wij zitten voor de zaak, die B. en W. moesten opknap pen. Weth. v. d. Slikke vraagt dan of dhr. Hage zich nog het gewichtige van de bespreking herinnert, toen door de Raad in zijn geheel geoordeeld werd de zaak van Janssen zo soepel mogelijk te behandelen om hem nog een kans te geven en om zijn gezin te behouden. Is het dan nu billijk na alles wat is ge beurd. inplaats van de gehele Raad, alleen B. W. aansprakelijk te stellen Zouden we dan nu dhr. J. weer in onze school moeten laten Dhr. Hage repliceert dat hij toch in tussen weer tijdelijk op school is ge weest. Maar het heeft al vaak niet ge boterd tussen weth. v. d. Slikke en Janssen. Hij was nog slechts kort op Stavenisse, toen hij uw goed neder- landerschap aantastte i.v.m. Winterhulp en Blokhoofd N.V.D. Weth. v. d. Slikke: Hij heeft nimmer persoonlijk tegen mij iets beledigends uitgelaten. Wanneer wij samen spraken was dit altijd zakelijk zonder enige ver wijten. Dhr. Hage: Dan zal ik u een bewijs geven. In deze brief staat dat u tegen dhr. J. gezegd heeft dat een socialist op de school niet thuishoort. (Dhr. Hage leest een brief voor van dhr. J.) Weth. v. d. Slikke: Maar daarmede heb ik allerminst gezegd dat J. een socialist is. Dhr. Tazelaar mengt zich dan ook in het debat en zegt: U stelt voor om dhr. J. oneervol te ontslaan. Wanneer B. en Dr. P. J. Duinker te Tholen, tel. 40. Dr. H. Menger te St. Filips land, tel. 20. V/. met enig rechterlijk bewijs konden komen of dhr. J. op een procesverbaal veroordeeld was, dan waren er geldige reden. U kunt 'geen bewijs aanvoeren voor zijn schuld. We weten allen hoe J. tegenover het bestuur van het Groene Kruis beledigend handelde. Mogelijk zit er iets tussen en willen de voorzitter en de wethouder als bestuursleden van het Groene Kruis zich wreken. De voorzitter antwoordt dat dit geheel buiten dit bestek valt. Wat de bewijzen over J.'s houding aangaat: ik heb U het bewijs gegeven. Hij heeft een brief ge had, dat hij zich in alle opzichten be hoorlijk had te gedragen, maar U weet het resultaat. Dhr. Tazelaar zegt zich er niet voor te lenen om J. en zijn gezin kapot te maken. Weth. v. d. Slikke vraagt of hij dhr. Tazelaar nog mag herinneren aan zijn mening uitgesproken bij het zedendelict van J. De belediging van onlangs heeft zijn mening t.o.v. J. wel verzwaard, maar niet gewijzigd (belediging Gr. Kruis-bestuur)Ik zou dus uw excuus over Uw uitlating moeten vragen. Dhr. Tazelaar herhaalt eerst wettige bewijzen te willen zien. De voorzitter zegt dat men niet met smoesjes moet komen. Weth. v. d. Slikke gelooft dat de heren hun verantwoordelijkheid niet wil len en durven dragen en noemt dit een laffe houding. Dhr. van 't Veer wil tenslotte alleen dit zeggen: Ik acht het in het algemeen belang dat de zaak J. thans afdoende wordt behandeld. Ze is nu lang genoeg aanhangig geweest. Het voorstel om dhr. Janssen m.i.v. 11 Febr. oneervol te ontslaan wordt aangenomen met de stem van de heren L. Hage en Tazelaar tegen. De voorzitter zegt dat de uitslag nu bekend is. De goedkeuring hierop moet worden afgewacht. Mocht ze niet gege ven worden, dan zullen we dhr. J. te aanvaarden hebben en de zaak als af gedaan te beschouwen hebben. Daarna sluiting. AMERIKAANSE „KONINGIN" BEZOEKT NEDERLAND Mevrouw Baker in gezelschap van haar man zal in Nederland verschillende inrichtingen op medisch en sociaal gebied bezoeken. Zij is in Amerika tot Koningin gekozen door 43.000.000 vrouwen. Opname bij de douane op Schiphol. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders der ge meente Tholen maken bekend, dat op Dinsdag, 28 Februari a.s. door de Rei nigingsdienst scherven zullen worden opgehaald aan de Singel, Oudelandse- poort, Oudelandsestraat, Walstraat, Markt, Venkelstraat, Schoolstraat, Min- neputtestraat, Julianastraat, Molenvliet- sestraat, Plantagestraat, Verbrandestr., Hofstraat, Doelweg, Vossemeersepoort, Verlengde Singel en Voorstad en op Vrijdag, 3 Maart d.a.v., in het overige gedeelte der gemeente. Tegen Donderdag, 2 Maart a.s., be staat gelegenheid tot aangifte voor rui ming van privaatputten. Tholen, 22 Februari 1950. Burgemeester en Wethouders van Tholen, De Secretaris. EEN LAFFE DAAD Zondag 19 Februari jl. ging de 16- jarige Jac. Boogert zijn duiven Voede ren en kwam tot de ontstellende ont dekking, dat er 13 duiven vermoord wa ren. Alles was de nek omgedraaid en eitjes waren stuk getrapt. Met behulp van een speurhond stelde de politie een onderzoek in. Twee jongens uit de buurt, beiden ook rond de 16 jaar en neefjes van de fam. Boogert werden door de speurhond aangewezen. Op het politiebureau werd een verhoor afge nomen, waar evenwel geen definitieve oplossing van de moordpartij kwam. In elk geval is zoiets schandalig. TERUGKEER Met de „Johan van Oldenbarneveld" kwam vorige week ook J. Potter terug. Vanzelf was ook hier het onthaal goed. We roepen hem alsnog een „welkom thuis" toe.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1