Weekblad voor het Eiland Tholcn en St Filipsland Raadsverslag STAVENISSE* EEN PEN1BLE KWESTIE IN HET OPENBAAR BEHANDELD Wat bracht ons 1949. Wat te doen in 1950. Wijziging bietenopslagheffing. Oneervol ontslag aan een onderwijzer. Twee raadsleden stemmen hier tegen. De strengste straf voor de hoofddader van de Oud-Vossemeerse roofoverval» En vijf jaar voor de twee anderen» tholen ""ohdTvossemeer zondagsdienst artsen Een plezierige verjaardag Prinses Marijke! st. annaland 6e Jaargang No. 14 17 Februari 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 (Verslag van een collega) Onder voorzitterschap van burgemeester L. A. Verburg kwam de voltallige ge meenteraad te Stavenisse Vrijdag 10 Febr. jl. in openbare vergadering bijeen. Gezien de eerste openbare bijeen komst in 1950 is het openingswoord door de voorzitter wat uitvoeriger dan gewoonlijk. Hij dankt voor de ontvan gen gelukwensen bij de jaarwisseling en wenst allen wederkerig een gezegend 1950 toe. Terugblikkend op 1949 wijst spreker er op, dat dit jaar iri de eerste plaats belangrijk was door de bijzondere internationale gebeurtenissen. Hij noemt de economische en militaire ontwikkeling tussen de West-Europese en Noord- Atlantische landen, de uitvindingen in het kader der voorbereiding van die ontwikkeling kwamen ons soms met angst vervullen. De Almachtige God, aldus spreker, behoede de wereld voor het gebruik van die machtige aanvalsmiddelen. De ontwikkeling van het communisme in China mag ons evenmin ontgaan. In de Souvereiniteitsoverdracht beleef de ons land in nationaal opzicht een zeer belangrijke gebeurtenis. Spreker herdenkt hen, die onder zodanige omstandigheden leven, dat ze dringend verbetering be hoeven, alsmede de militairen op wier spoedige terugkeer in lichamelijke en geestelijke welstand wordt gehoopt. Dichter bij eigen omgeving komende zegt de voorzitter, dat in provinciaal en streekverband verschillende pogingen werden en worden aangewend om tot meerdere bloei te geraken: opdracht van de gemeentebesturen tot samenstelling van een welvaartsplan door het Econo misch Technologisch Instituut: Stichting Gemeenschap Eil. Tholen; het plan voor een Tehuis van Ouden van Dagen. Dit laatste zal waarschijnlijk spoedig ver wezenlijkt kunnen worden. Plaatselijk waren er in 1949 ook veranderingen. Zo kwam er wijziging in de samenstelling van de Raad. Slechts 3 leden keerden terug. Voor de eerste maal werden 2 leden gekozen als vertegenwoordiger van S.G.P. en één van de P.v.d.A. De bevolking vermeerderde met 4 personen en bedroeg op 31 December '49 1739 personen. In het verenigingsleven is wel meer activiteit gewenst dan in het afgelopen jaar aan de dag trad. In dit verband verdient het werk van de Stichting Dorpsgemeenschap aller steun. Op 10 November overleed na een bijna 40-jarige ambtsperiode de gemeente geneesheer Dr. J. L. Bernhardi. In de vacature, hierdoor ontstaan, werd voor zien door de benoeming van Dr. H. Zoeteman te Akersloot. De begroting 1949 werd sluitend ge maakt met inbegrip van de raming ener straatbelasting op de gebouwde eigen dommen van 2100,en een bijzondere uitkering uit het gemeentefonds. Alles bijeen zou er reden zijn tot optimisme, zag de gemeente zich niet gesteld voor 2 grote objecten, nl. verbetering Oude- landse dijk en restauratie school of bouw nieuwe school. Een hoge opbrengst werd verkregen door de bedrijvigheid op de haven, waardoor haven- en kadegeld tesamen 6652,98 opbrachten. De wet tot regeling van het politie wezen bleef nog steeds uit. Het tot heden gevolgde systeem roept, ondanks uitstekende samenwerking te dezer plaatse, dringend om verbetering. In D.U.W.-Verband. Gedacht wordt over uitvoering in D.U.W.-verband voor wat de verbete- ring van de Oudelandse dijk aangaat. Binnenkort kunnen hierover nadere ge gevens worden verstrekt. Omtrent nieuwe schoolbouw of res tauratie kan nog niets definitiefs wor den gezegd. De voorzitter eindigt zijn nieuwjaars rede met een beroep op eensgezinheid in de waarachtige behartiging van de gemeentebelangen; met eerbiediging van de denkbeelden en principes van anderen en onder het afsmeken van Gods zegen over de arbeid, hiermede deze eerste vergadering in 1950 voor geopend ver klarend. Dhr. Potappel dankt als oudste raads lid de voorzitter voor zijn gesproken woorden en zegt ,dat allen hun mede werking in het belang der gemeente zul len verlenen. Na de notulen dankt dhr. Tazelaar de wnd. secretaris, dhr. de Wilde voor zijn zeer uitvoerige en duidelijke weergave van het in vorige vergadering be sprokene. Ingekomen stukken Mevr. Bernhardi dankt voor de ont vangen condolatie. Dr. H. Zoeteman aanvaardt zijn be noeming als gemeente-geneesheer. Het Prov. Bestuur verleent goedkeu ring aan verlenging van verzekering ge meentegelden. Dezelfde maakt enkele opmerkingen over de begroting 1950. Enige aangebrachte wijzigingen inzake de gemeenschappelijke Schocltandverzor- ging ontmoeten geen bezwaar. Daarbij worden enige opmerkingen van het Dag. Bestuur te Oud-Vossemeer, al zijnde van geen belang, voor kennisgeving aan genomen. Op verzoek krijgt het Koningin Wil- helminafonds (Kankerbestrijding) 10. per jaar tot wederopzegging. Op een verzoek van de Nat. Com missie tegen alcoholisme het aantal ver gunningen en verloven te verlagen, be paalt de Raad op voorstel van het Dag. Bestuur dit ongewijzigd te handhaven op 7 met controle op naleving der voor schriften; Geen bezwaar is er tegen toepassing 5 loonsverhoging voor gemeente- personeel. Dit op verzoek van de M.v.B.Z. Aan arbeidscontractanten zullen voor wat aanspraak op ziektegeld betreft, dezelfde rechten worden toegekend. De wethouders krijgen per jaar 50. meer, nu volgens de ontwerpregeling dit salaris van 250,op 300,is ge bracht. Met betrekking tot de inning van de precariorechten door dhr. J. Suurland, zegt de voorzitter dit tot een volgende vergadering te willen aanhouden, daar het onderzoek nog niet beëindigd is. Heffing opslag bieten Het dag. best. stelt een wijziging voor in de verordening op de heffing van precariorechten voor bietenopslag om inplaats van het in de vergadering van 23 Dec. genomen besluit (60 ct per ton) thans 75 cent per m2 precario rechten te heffen. Dit wordt aangeno men. Dhr. Hage vraagt alleen nog op welke grond men hiertoe overging. De voorzitter antwoordt, dat het ge raamde bedrag te hoog zou komen en de bietenhouders daardoor aanleiding zouden hebben andere maatregelen te nemen tot schade van de gemeente. Dhr. van 't Veer vindt het jammer dat op deze manier is gehandeld, daar het wel te voorzien was geweest, dat het uiteindelijk op deze manier moest gebeuren. Men raakt zodoende zijn pres tige kwijt. Weth. v. d. Slikke zegt dat men zich niet moet ontzien een fout te herstel len. De door het Prov. Bestuur gewij zigde secretarieleges wordt aanvaard, nadat enkele opmerkingen zijn gemaakt door dhr. Hage over de kosten voor een slachtvergunning en het sluiten van huwelijken op bijzondere dagen, b.v. op Zondag. Ook tegen de vastgestelde regeling verplaatsingskosten gemeentepersoneel is door het Prov. Bestuur geen bezwaar gemaakt. Nu eerst de rondvraag. Dhr. Hage stelt voer de inning van het kadegeld aldus te wijzigen d at dit gedurende het eerste half jaar per 3 maanden geschiedt en het tweede half jaar maandelijks, waarmee allen accoord gaan. Dezelfde vraagt naar het plaatsen der A.N.W.B.-borden. De voorzitter ant woordt dat ook de aanschaffing voor rekening der gemeente komt. Derhalve wordt besloten geen subsidie aan deze Bond te verstrekken. Dhr. Tazelaar vestigt de aandacht op de vele putten in de Voorstraat. Het blijkt dat reeds opdracht tot verbetering is gegeven. Dhr. de Vos vraagt naar de mogelijk heid tot het plaatsen van een licht in het slop bij dhr. v. Dalen. Het is welis waar particulier bezit, maar toch tegelijk openbare weg. Verder de verlichting van het pad naar de kerk der Oud-Ger. Gem. en aan het eind Stoofdijk (Klein). De voorzitter wil een en ander met de P.Z.E.M. bespreken, maar kan in deze niets garanderen. Dhr. de Vos wijst verder op het stukje grond bij dhr. v. Dalsen in het Bos, dat erg verwaarloosd is. Ook hieraan wordt aandacht geschonken. Het stembureau Daarop deelt de voorzitter mee, dat tot leden van het stembureau voor de a.s. Prov. verkiezingen zijn aangewezen bij loting de heren J. Hage, weth. plv. J.W. v. d. Slikke, weth. en dhr. C. L. Potappel, plv. A. v. 't Veer. Wordt vervolgd Vrijdag jl. kwamen de daders van de destijds in ons eiland opzienbarende mis lukte roofoverval bij de Gebr. van Engelen in de Hollarepolder te Oud-Vosse meer voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Veel nog niet reeds eerder door ons gepubliceerde gegevens kwamen daarbij niet aan het licht. Herinneren we er nog aan, dat in de avond van 22 Sept. 1949 twee onver laten met een revolver in de hand, een oude pet op en een dameskous over het gelaat, de woning van de Gebr. van Engelen binnendrongen nadat een hunner eerst had geroepen: „Kees, è'je 'n bitje selusie vö m'n kepotte band." Inplaats van de „selusie" was het evenwel om de portemonnaie en geldkist van de Gebroeders te doen. Het overige is U reeds bekend. De rovers ver loren de moed door onverwachts op treden van een der Gebroeders. Ze1 schrokken van een zelf afgevuurd schot, gingen er als de wind van door, maar werden even vlug door de „Thoolse vliegende brigade" gegrepen. Vrijdag jl. dan verschenen de 3 daders voor de groene tafel in Middelburg, t.w.: de 38-jarige exploitant A. F.; de 21-jarige ijscoventer T. H. en de 47-jarige groentehandelaar M. J. N„ drie Rotterdamse bekenden van de politie. Verdachte H. heeft reeds vele straffen ondergaan en is een onbetrouwbare figuur, aldus de Officier van Justitie, Mr. J. L. Andreae. Ook F. heeft vele veroordelingen achter de rug, maar hij is in dit geval het slachtoffer geworden van de sluwe praktijken van N. De Officier eiste tegen de verdachte H. en F. vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De derde en volgens de Officier meest schuldige dader was M. J. N., een neef van de familie van Engelen. Deze verdachte ontkende alles wat de medever dachten hadden verklaard, o.a. dat N. met het plan op de proppen was geko men. Dat maakte z'n zaak niet beter, daar men er weinig geloof aan hechtte. De feiten spraken hem immers tegen. De Officier eiste tegen N. de zwaarste straf, die bij de wet toelaatbaar is, nl. 8 jaar gevangenisstraf met aftrek van: voor-arrest. Uitspraak Vrijdag 24 Februari. Mr. A. J. v. d. Hoeven te Tholen pleitte voor F. en vroeg vrijspraak. Mr. Vlaming en Mr. F. W. Adriaanse verzochten voor hun cliënten clementie; BEKENDMAKING De Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag 25 Februari 1950, des middags te 12 uur, ten Gemeentehuize aldaar, één hoop compost publiek- verkopen. Inlichtingen bij de Districts-Opzichter. GYMNASTIEKUITVOERING De Gymnastiekver. „Olympia" hield Vrijdagavond 10 Febr. haar winteruit- voering in de zaal van Hof van Holland. Leiding had de directeur, de heer C. Bijl. O.m. waren als gasten aanwezig Mevr. Jekel uit Oud-Vóssemeer, de heer C. Ainsing uit Tholen, beiden ere-Ieden der_ vereniging, de heer Lemmers uit Vlissingen, voorzitter van de Kring Zee land. Laatstgenoemde sprak dhr. Amsing toe, die enige tijd geleden het voorzitter schap van Olympia aan een jongere kracht toevertrouwde. Na deze toe spraak ontving de heer Amsing het ere diploma van de Turnkring Z.E.B.R.A. Toen kwam het programma van de Gymnastiekver. Prachtig werk werd verricht, uitstekend ingestudeerde en daardoor ook goed uitgevoerde oefenin gen hadden de bijzondere waardering van het publiek dat de zaal meer dan vulde. Tussen de oefeningen door hielden de dames M. v. d. Hoeven en N. Moeliker een voordrachtje: Minder prettig was evenwel de muziek tussen de nummers door. Dat een volgend maal beter. Maar de uitvoering als zodanig slaagde uitstekend. We wensen de zo nuttige vereniging ook dit jaar een verdere bloei toe. Als „P.S." van bovenstaand bericht moeten we evenwel nog aanhalen wat enige aanwezigen later meedeelden en wat een abonné ons ook schreef, nl. dit, dat de vereniging 'n zeer mooie avond gaf, waaraan ongetwijfeld veel oefening aan is voorafgegaan, dat dit inzonder heid dhr. Bijl toch wel moeite moet heb ben gekost, dat het daarom verwonderde dat in geen enkele toespraak hem dank werd gebracht voor het vele wat hij voor de vereniging deed. Die opmerkers kunnen we ongetwijfeld de verzekering geven, dat dit niet met enige bedoeling is nagelaten. Namens de vereniging en hen mogen we wellicht dhr. Bijl van deze plaats nog dank zeggen, voor wat hij ook dit jaar weer voor „Olympia" heeft gedaan. TONEELUITVOERING Donderdagavond hield in een stamp volle zaal de Toneel Ver. „Ons Genoe gen" haar jaarlijkse uitvoering. De voor zitter dhr. A. Deurloo heette allen wel kom en sprak de hoop uit dat deze avond zou mogen slagen. Gespeeld werd het Dram. stuk „Schip in Nood". Het toneel was keurig in overeen stemming gebracht met de plaats en 's feer waarin de gebeurtenissen plaats hadden. Ook de technische uitvoering was prima, wat betreft het nabootsen van de regen, onweer en wind. Alle rollen werden dan ook goed vertolkt en werd aan de spelers door de aanwezigen aan het eind een velverdiend applaus ge bracht. Dhr. A. Deurloo sprak nog een kort woord en dankte alle medespelenden voor hun geleverde prestaties. TACHTIG JAAR „REDERIJKERS" Dinsdag 14 Febr. herdacht de Rede- rijekerskamer „Eendracht" haar 80-jarig bestaan in de voor deze 'gelegenheid schitterend versierde zaal van Hotel Lagaay. De voorzitter D. J. Ampt opende met een welkom tot de aanwezigen, waarna de heer Hage een overzicht gaf over de gebeurtenissen in de afgelopen jaren. Dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer Tel. 19 Dr. H. Menger, St. Filipsland Tel. 20 1947 18 FEBRUARI 1950 Drie jaar wordt dus Zaterdag a.s. ons jongste prinsesje Maria Christina, die iedere Nederlander haast niet meer anders kent dan als „Marijke". Drie jaar geleden luidden de klokken, bulderden de kanonnen en klonken de fanfares ter ere van haar geboorte. Het is jam mer genoeg met dit jongste Prin sesje niet zo voorspoedig gegaan gedurende deze drie jaar als we gehoopt hadden. Daarom en om dat het de jongste is neemt Marijke een extra plaatsje in bij velen. Ze maakt het nu trouwens goed en speelt even levendig en vrolijk als haar andere zusjes. Zaterdag a.s. zal zij op Soestdijk in het middelpunt staan evenals elders in Nederland en zullen ook in onze gemeenten vlaggen uithangen en muziekverenigingen ter ere van haar concerteren. Dat het voor het Koninklijk ge zin een plezierige verjaardag mag zijn. De Prins zal ook bij Ma- rijke's verjaardag met een telefo nische gelukwens moeten volstaan, daar zijn reis nog niet is be ëindigd. Door enkele leden werd de oprichters vergadering van 14 Febr. 1870 opge voerd, wat buitengewoon in de smaak viel. Toneel en muziek vulden verder de avond. Daar de voo:rzitter voor de laatste maal deze functie waarnam, memoreerde dhr. Hage de verdienste van dhr. Ampt als zodanig. Na 58 jaar lid te zijn ge weest waarvan 43 jaar bestuurslid en 15 jaar voorzitter is zeker een woord van erkentelijkheid op zijn plaats. Na mens de vereniging werd hem een rust stoel aangeboden. Het oudste dameslid Mevr. C. A. Ampt werd evenmin vergeten. Ze kreeg een fruitmand. Aan het slot van de gezellige bijeen komst dankte de heer Hage allen voor de prettige wijze waarop dit jubileum was gevierd. Voorts werd een dank woord gesproken tot de Oud-Vosse- meerse Muziekver., tot „De Eendracht- ruiters" en de familie Lagaay voor de mooie bloemen. Met voldoening kan „Eendracht" op deze herdenkingsavond terugzien. JAARVERGADERING ARBEIDERSBOND Bij dhr. Fr. Rijnberg werd Zaterdag middag de jaarvergadering gehouden van de Nederlandse Arbeidersbond in Landbouw- Tuinbouw- en Zuivelbedrijf. Dhr. F. Stols opende met een wel komstwoord, inzonderheid tot de nieuwe leden en deelde mede zo-even het 53ste nieuwe lid in dit jaar te hebben inge schreven. In verband met het jubileum jaar van de A.N.L.B. werd besloten ieder aanwezig lid een gulden presentie geld toe te kennen, waartegen niemand bezwaar had. Na voorlezing der notulen bleek uit de rekening, dat over 1949 was ontvangen f 2600.80, uitgegeven f 2637,36, alzo een nadelig saldo van f 36,56. De bescheiden en kas waren na gezien door de heren J. Gunter, A. Westdorp en J. Vroegop en in orde be vonden. Aan het t.b.c.-fonds werd f 1339,65 uitgekeerd. In verband met het feit dat deze af deling gedurende de maand Januari jl. het grootste aantal nieuwe leden boekte, werd door het Hoofdbestuur een mooie voorzittershamer uitgereikt, Aan die af deling, die gedurende het eerste kwar taal van dit jaar de meeste nieuwe le-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1