IB) I I I I I ''ill Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND Een „Scotland Yard" VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG nt Politie in een Wereldstad. M V\\ Mm in onze steden ZONDAGSDIENST ARTSEN 6e Jaargang No. 13 •j&'ïaeiSEgggy^^ 0MI 10 Februari 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer Scent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Spierinkjes tot en met 20 woorden 1 Minimum 2. 00, elk woord 00 meer 0.05 Lieftinck leenten Roem roemt. Toch vijf procent voor jeugdige gehuwden? Wat reeds lang te verwachten was na de jongste devaluatie is deze week aangekondigd door de minister van Financiën: de staat der Nederlanden wil geld gaan lenen voor consolidatie van de staatsschuld. Dit betekent, dat het aangevraagde bedrag (200 millioen gulden) zal worden aan gewend om vroegere schulden te dekken. Het „dure" geld, dat in vroeger tijden werd geleend, wordt nu in „goedkope" munt terugbetaald. En toch blijft het bedrag in guldens onveranderd. Minister Lieftinck lanceert hiermee niets nieuws onder de zon. Vele collega's in legio lan den zijn hem voorgegaan op deze weg. Met name de Franse minis ters hebben er slag van gehad om op deze wijze de staatsschuld te verminderen ten koste van de beleggers. Per slot van zaken moet het uit de lengte of uit de breedte komen en wij weten langzamerhand wel, dat onze populaire, maar niet in hoge ma te beminde professor -en dat komt nu eenmaal door zijn ambt nog steeds meent, dat bij de meeste Nederlanders bruintje het nog wel kan lijden. Anders werd hierover gedacht door enkele Kamerleden, die de minister van Sociale Zaken aan zijn jas trokken over de vijf pro cent loonsverhoging, welke niet zou worden toegekend aan werk nemers beneden de 23 jaar. In eerste instantie, als repliek op vragen van de heer Andriessen, deelde minister Joekes mede dis pensatie te zullen toestaan voor gezinshoofden met 2 kinderen. Later, toen van communistische zijde een interpellatie dreigde, die waarschijnlijk veler steun zou hebben gehad, deelde de be windsman aan de Kamer mede, dat nog nader zou worden over wogen of aan gehuwden en kost winners beneden de gestelde leeftijd de 5 toch nog kon worden toegewezen. Voor verbitterde democraten, die ook in Nederland zijn te vin den, leert deze gang van zaken, dat het toch nog wel enige zin heeft er een volksvertegenwoor diging op na te houden. Lichtvaardig Met groot ceremonieel heeft de hoge commissaris voor Indo nesië, de heer Mohammed Roem, zijn geloofsbrieven overhandigd aan H. M. de Koningin. Bij zijn aankomst op Schiphol, enkele dagen tevoren, legde de heer Roem enkele verklaringen af in zake de kwestie Westerling, die ook in Nederland in het middel punt van de belangstelling staat. De heer Roem roemde de kracht van de Indonesische re gering, die zeker in staat zou zijn op korte termijn met Wester ling af te rekenen. Een voort gaand herstel van de economi sche betrekkingen wensend tus sen Nederland en Indonesië zijn deze woorden hoopgevend, maar toch zou Roem de organisatie Westerling wel eens kunnen on derschatten. En bovendien: spoedig deden berichten omtrent door de T.N.I. opgelegde schattingen aan on dernemingen op Oost-Java waarvan de heer Roem zeide, dat hem daaromtrent niets bekend was -- het optimisme over ver wachte betere economische be trekkingen, weer in het tegen overgestelde verkeren. Het schijnt over het alge meen nog niet zo soepel te gaan als de nieuwe commissaris wel wil doen geloven. En dat is in de zo jonge staat te begrijpen, waarom men het maar niet mooier moet voorstellen dan het is. De woorden waarmee de heer Roem zijn entree maakte lijken dus nog al lichtvaardig. Hij trooste zich met de oude zegs wijze: alle begin is moeilijk. Gevaar. In aansluiting op de indruk wekkende verdragen in het ka der van Westerse Unie en At lantisch Pact vraagt de regering nu machtiging tot het nemen van bijzondere maatregelen om in voorkomende gevallen de open bare orde te kunnen beschermen. Dit is niet af te keuren, wanneer voorkomende gevallen een dui delijke omlijning te zien geven. In dit wetsontwerp immers wor den twee mogelijkheden veron dersteld: een „toestand van ver hoogde waakzaamheid" en een „burgerlijke uitzonderingstoe stand". In welk soort stadium we op 't ogenblik b.v. verkeren valt niet gemakkelijk vast te stellen. Zeer waarschijnlijk in geen van beide, doch hieruit blijkt reeds de grote rekbaarheid van bovengenoemde omschrijvingen. De maatregelen die de over heid wenst te nemen, zouden kunnen grijpen in de vrijheden, waarop wij als Nederlanders (terecht) trots zijn. Er wordt ge sproken over „correcties op hou ding van gezagsdragers", van „verbod van verblijf van bepaal de personen in zekere gebieden" en wanneer de uitzonderings toestand intreedt, van een „avondklok", „internering" en „bestraffing van handelingen, die in dat stadium tot misdrijf worden verklaard." De volksvertegenwoordiging zal hieraan wellicht bijzondere aandacht schenken en de nodige amendementen indienen. Vermelden we nog, dat de Nederlandse Spoorwegen weer geschiedenis maakte, door met een particuliere instantie overleg te plegen om het topprijzen be talende publiek wat meer ser vice bieden. Het was voor de N.S. wel een ongekend vergaan de stap... met een particulier in zee te gaan. In tal van plaatsen, als Den Bosch, Arnhem, Nijme gen, Eindhoven, Groningen, enz. zullen in Bovag-garages huur auto's gereed staan. Van deze auto's kunnen treinreizigers zon der chauffeur en voor slechts... hm 22 cent per kilometer, ge bruik maken. De zakenlieden bij voorbeeld kunnen van deze plaatsen uit gemakkelijker en vlugger alle kanten uit. De Zwolse vierling Kiffers vierde zijn 7e verjaardag. De meisjes kregen o.a. een poppenkamer en de jongen een garage. De vierling met de geschenken, v.l.n.r. Dicky, Elly, Riny en Han. NEDERLAND BINDT DE STRIJD AAN MET DE ONDERWERELD. In de toekomst zullen ook in de Nederlandse steden geper- fectionneerde inrichtingen verschijnen, om de politietaak naar behoren te kunnen uitvoeren. Een belangrijk begin is hiermee reeds gemaakt. Politiewagens, voorzien van zend en ontvangtoestellen of mobilofoon doorkruisen reeds de grote steden. In een overbevolkt land heeft de misdaad een grote kans. Naarmate de maatschappij meer „gedifferentieerd raakt; en het levenstempo verhoogd wordt, zal ook de strijd tegen de misdaad harder en gecompliceerder worden. De over heid, hier in het bijzonder de politie, zal dan over de machts middelen moeten beschikken, om de strijd tegen de misdaad met succes te kunnen voeren. Want gezag zonder macht is ondenkbaar. Op de meest strategische punten moeten politiemaatregelen getroffen kunnen worden. Hiervoor zijn twee dingen in het bijzonder vereist: 1. centralisatie, 2. snelheid. Om een indruk te krijgen van de noodzaak en ook van het gunstigste resultaat van een politieapparaat, gaan wij eens een kijkje nemen bij Scotland Yard. Op het vliegveld London- Airport is zojuist een skymaster geland. Het aluminium kaatst het verblindende zonlicht op de douaneloods, waar de passagiers zich naar toe begeven. Eén voor één komen zij uit de grote vogel te voorschijn en zijn zich ner gens van bewust, wanneer Zij aan de voet van de cabinetrap opgehouden worden door enige detectives van Scotland Yard, die hen aan een kort onderzoek onderwerpen. Dan klikken er handboeien aan en een man wordt in een po litiewagen geduwd. Zijn bagage wordt verzegeld en achter in de auto gedeponeerd. Sirenegeloei doet de mensen opzij gaan en de wagen suist weg. De patrouille Z. 27 van de Vliegende Brigade heeft een beruchte internationale juwelensmokkelaar gearresteerd. Voor in de wagen zoekt de telegrafist contact met de cen trale commandokamer van Scot land Yard, vanwaar zij nog geen tien minuten geleden de op dracht ontvingen deze arrestatie uit te voeren. Wij treden het zenuwcentrum van het machtig ste detectiveapparaat ter wereld binnen, In deze kamer, een van de vele in het imposante gebouw van Scotland Yard, wordt het leven van meer dan tien millioen mensen beschermd en gecontro leerd. Bewegende schijven. Aan een telefoontafel staan enige sergeants in voortdurend draadloos contact met een leger van patrouillerende politiewa gens, die een gebied van 60 km2 bestrijken. In het midden van de kamer staat een kaar- tentafel met de plattegrond van Londen. Op deze plattegrond is door middel van schijven aan gegeven, welke positie de poli tieauto's innemen. Juist toen wij naar de kaar- tentafel stonden te kijken werd er een ernstige verkeersopstop ping op een van de drukste pun ten van Londen, The Bank, ge meld. Hier passeren per dag soms 70.000 voertuigen. Twee bussen waren zodanig op elkaar Dokter L. D. A. Looysen te Tholen, tel. 49. Dokter R. C. Renes te Oud- Vossemeer, tel. 19. Een legaat voor de Thoolse en St. Filiplandse armen Vrijdag jl. bereikte het gemeentebestuur in Tholen een schrijven van een No tariskantoor te Amsterdam, waarin werd medegedeeld, dat door dhr. Simon Mer- kes Frank bij zijn testa ment van 11 December 1940 aan de Algemene Ar men (Burgèrlijke instellin gen) in de gemeenten van de eilanden Tholen en St. Filipsland is gelegateerd een bedrag van f3000,— (vrij van alle kosten) te verdelen in evenredigheid van het aantal inwoners. Vooral de oudere bewo ners van deze eilanden, zul len zich dhr. Frank nog wel goed kunnen herinneren, daar hij als koopman van textiel aldaar een zeer grote bekendheid genoot. Dhr. Frank, die 3 kin deren had is op 90-jarige leeftijd op 13 Maart 1943 te Sobibor in Polen over leden. gebotst, dat het verkeer een chaos dreigde te worden. Nadat een der sergeants van de tele foontafel de gegevens opgeno men had, bestudeerde een in specteur de kaartentafel, gaf enig instructies aan de telefoon tafel en verzette een paar schij ven op de kaart. Stoplichten werden automa tisch omgezet, ambulance- en ta kelwagens gealarmeerd, verschil lende politiewagens uit andere sectoren werden aangeroepen om assistentie te verlenen. Dit alles speelde zich in weinige mi nuten af. 80.000 misdrijven per jaar. Per jaar worden er ongeveer 80.000 misdrijven in Londen ge pleegd. Dit wordt voortdurend aangetekend op enorme kaarten. Hierop baseert men zijn crimi nele strategie. Het gehele pa- trouilleringssysteem wordt afge stemd op de misdaadfrequentie. De belangrijkste rol in de be strijding van de misdaad speelt ongetwijfeld „De Vliegende Bri gade", die samengesteld is uit de beste detectives van Scotland Yard. Zij bemannen speciaal ge bouwde politiewagens en door kruisen op eigen initiatief geheel Londen. Zij hebben ook onder ling contact met elkaar, om zo doende het aanvalswapen op de onderwereld zo effectief mogelijk te maken. Men heeft hier een indruk wekkend voorbeeld hoe men, in teamwerk, de techniek dienst baar gemaakt heeft aan het handhaven van de openbare orde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1