I I I I I Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland ^'€ljWKcHerdani Raadsverslag St. Maartensdijk VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG H.K.H. Prinses Beatrix Bond van Plattelandsvrouwen* ZONDAGSDIENST ARTSEN KENT U ONZE BRANDPOLIS MET VASTE TAXATIE/ 6e Jaargang No. 12 3 Februari 1950 n Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kcrkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties werden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 „De Kleine Kaai" blijft suikerbietenopslagplaats Wat betekent een centrum-gemeente Schoolvacanties en principiële meningen De gemeenteraad was voor de openbare vergadering van Vrijdag jl. voltallig aanwezig. Voorzitter: Burgemeester D. C. Bouwense. Secretaris: dhr. Meloen. Waar het de eerste maal was in 1950 dat de Raad in het openbaar bijeen kwam, wenste de voorzitter, dat Gods zegen op aller werk zou mogen rusten. Ook persoonlijk wenste hij de Jeden alle goeds toe. Als hij even terugblikt op het afgelopen jaar, dan weet hij, dat er belangrijke besluiten zijn genomen. De voorgenomen besluiten en plannen kon den nog niet allemaal worden uitge werkt, daar de vereiste toestemming nog ontbreekt. Er is nog geen reden tot juichen, aldus spreker, ook al is er dan gezamenlijk gewerkt om hiaten aan te vullen, verbeteringen aan te brengen, vernieuwingen voor te bereiden. Per soonlijk beb ik ook al het mogelijke ge daan om het gemeentebelang te dienen. Hij wijst voorts op de verantwoordelijk heid, die men voor "3e 2700 inwoners heeft. Dat men die verantwoordelijkheid ook in dit jaar steeds voor ogen moge houden. Weth. Hage dankt de voorzitter voor de gesproken woorden en wenst hem namens de Raad wederkerig alles wat wenselijk is. Na goedkeuring der notulen volgen de ingekomen stukken. Goedkeuring Ged. St. beschikbaar stelling van lokaal voor de Centrale Dienst, Bouw- en Woningtoezicht, enz. Idem voor het ophalen van huisvuil door dhr. Heijboer. Mededeling van het Prov. Best. dat de helft van de geraamde begr. uitgaven 1950 kunnen worden uitgegeven. Voorts is de begroting 1949 door het Prov. Best. behoudens enkele opmer kingen goedgekeurd, evenals de nieuwe jaarwedderegeing ontvanger en ambte.- ren ter secretarie. De heren M. A. den Haan, G. Jansen en A. M. Hengstmengel vragen vergoe ding voor hun kinderen, die de U.L.O.- school bezoeken. Deze verzoeken wor den ingewilligd. M. de Bruijn vraagt in aanmerking te komen voor een stukje gem. land. Hij wordt op de lijst geplaatst. De Nat. Commissie tegen Alcoholisme verzoekt het aantal vergunningen in de gemeente met 1 te verminderen. Deze gemeente mag max. 10 vergunningen uitgeven, terwijl er 7 zijn uitgegeven. Men besluit het verzoek voor kennis geving aan te nemen. De Centrale Ver. van Reizende Bibli otheken vraagt ook al een subsidie. Ook dat wordt afgewezen, op voorstel van het Dagelijks Bestuur. VERHOGINGEN De wethouders krijgen er iets bij. Dit blijkt uit het Besluit van het Prov. Be stuur, waarbij de jaarwedderegeling voor de wethouders nader werd vastgesteld. De Min. v. Binnenl. Zaken verzoekt de 5 loonsverhoging ook aan het per soneel van de lagere Publiekrechterlijke lichamen toe te kennen. Dhr. Brakman, waterb. ambtenaar heeft een verzoek ingediend om tot een andere betalingsregeling te komen voor degenen, die vloedplanken zetten en te waken hebben bij hoge vloed. Het Dagelijks Bestuur was het er over eens, dat een nieuwe regeling gewenst is, zodat wordt voorgesteld voortaan 10.per nacht uit te keren voor het plaatsen van de vloedplanken, voor het enkel waken des nachts 5.behalve aan de heren Verkerke en Brakman, die zowel voor het een als voor het andere 7.50 per nacht zullen krijgen. Overdag 5.- voor het zetten van de planken en voor het waken overdag geen extra loon, indien dat in diensttijd geschiedt. Niemand heeft tegen deze regeling be zwaar, daar ze er allen van overtuigd zijn, dat degenen, die dergelijk werk bij nacht en letterlijke ontij doen, deze vergoedingen toekomen. DE „KLEINE KAAI" ONMISBAAR Dan komt in behandeling een schrij- van van de bewoners van de „Kleine Kaai", die verzoeken deze straat voor taan niet meer te gebruiken als opslag plaats voor suikerbieten, gezien de bijna ondragelijke toestanden voor de bewo ners en tevens verzoeken de Keethil te bestraten. Voor het eerste geven ze tevens nog als argument aan, dat de mogelijkheid bestaat, de suikerbieten rechtstreeks naar de fabriek te brengen. De voorzitter zegt, dat de meerder heid van het Dag. Best. voorstelt dit verzoek af te wijzen: le. omdat de Kleine Kaai de geschik- ste plaats is voor het opslaan van suikerbieten. De schepen liggen er zowat tegenaan; 2e. gezien het feit, dat de meerderheid van de gemeente van de land bouw moet leven; 3e. gezien ook het feit, dat het de gemeente jaarlijks 1000.op- bengt. Weth. Bout zegt het niet eens te ziin met het onder 3 genoemde. Daar gaan nogal wat onkosten af voor opruiming, onderhoud, e.d. Dhr. de Viet wil er toch de aandacht op vestigen, dat het een grote rommel is, als het gaat, zoals het afgelopen seizoen ging. De auto's maakten er de grootste rommel van. Weth. Hage meent, dat men de kip die de gouden eieren legt, wil gaan slachten. En bovendien waar moeten we dan met de bieten heen. De voorzitter vindt het zeer begrijpe lijk, dat dit verzoek werd ingediend. De bewoners hebben van hun kant zeker- gelijk, maar het is nu eenmaal de ge- schikste plaats en men kan er z.i. niet van buiten. Die mensen hebben er geen bijzonder voordeel van, alleen maar een rommeltje, maar hiertegenover staat het belang van de gehele gemeente. Dhr. Koopman kan zich volkomen met het voorstel van de meerderheid van het Dag. Bestuur verenigen. Dhr. de Viet zegt, dat allen wel aan voelen, dat deze plaats voor bieten opslag niet te missen is, maar men kan toch wel aandringen, dat al het moge lijke wordt gedaan om de grootste rom mel te voorkomen. Dat wil de voorzitter zeer zeker doen. Dhr. o. d. Brouw vraagt of men niet beter per 1000 kg kan heffen, inplaats van per m2. Weth. Hage wijst er op, dat het op slagbedrag reeds is verhoogd. Dhr. o.d. Brouw meent, dat men met mindere opbrengst evengoed dezelfde oppervlakte in beslag neemt. Allen zien uiteindelijk in, dat men niet buiten de „Kleine Kaai" als bieten opslagplaats kan, zodat het verzoek wordt afgewezen, in zoverre dat men zal toezien op het voorkomen van" on nodige rommel en aandacht zal schenken aan de bestrating van de Keethil, wan neer dat op het programma kan komen In een vorige vergadering is besloten een crediet bij de Bank van Ned. Gem. aan te vragen van 5000,en 35000,voor de verbouwing school. Het eerstgenoemde bedrag is door Ged Staten goedgekeurd. Het laatste niet, daar er eerst toestemming moet zijn voor de schoolvernieuwing. Dan kan men het opnieuw aanvragen. Van de Waterl. Mij Tholen bericht, dat de huur voor de nieuwe gem woningen voor 1 jaar (1950) van 5. op 5,20 moet worden gebracht en voor een volgend jaar (1951) op 5.10, alzo de hogere waterleiding kosten daarin verwerkend. Dhr. o. d. Brouw kan zich daarmee niet verenigen. Men kan straks weer wel met een verhoging komen van terug werkende kracht. Weth. Hage merkt op dat de Mij niet te voren kon berekenen zodat men hiermee altijd rekening heeft moeten houden. De anderen zijn ook van mening, dat men er niet buiten kan, Dhr. o.d. Brouw stemt tegen. De huren van de gemeentewoningen worden daarna, in verband met het schrijven van het Prijzenbureau te Mid delburg, overeenkomstig het concept vastgesteld. Dit betekent een enkele ver- Dr. L. D. A. Looysen Tholen tel. 49 Dr. J. Vermet Nieuw-Vossemeer tel. 10 Schaakkampioenschap van Nederland op dc korte baan verreden te Westzaan Links: janmaat (Ncderhorst den Berg). - -yytjj Rechts: de nieuwe kampioen Rotgans (den Oever). öinsóaq 31 jaiiuari vieRöe prinses beatrix - het ouöste pRinsesje - hAAR tWAAlföe V6RJAARÖAQ WAARmee ze ook óoor óe eenöRAchtBoóelezeRs noq hARtelijk woröt qefelicrceeRö. hoging of verlaging van huur van ge meente-woningen. Een begrotingswijziging 1949 ontmoet geen bezwaar. Evenmin het opnieuw vaststellen van de haven- en kadegeldverordening. De vaststelling van pensioensgrond slagen komt voortaan in handen van B. W., opdat niet voor elke kleine wijziging een raadsbesluit nodig is. Het derde punt van de agenda: Nadere regeling schooltandverzorging kwam te vervallen, daar nog even ge wacht dient te worden voor nadere vast stelling kan plaats hebben. RONDVRAAG De ijver van de centrum-gemeente Dhr. o.d. Brouw komt terug op de regeling van de schooltandverzorging. Hij las in het raadsverslag Tholen over een „centrum gemeente" en meende daar uit te moeten opmaken, dat de kinderen naar Tholen zouden moeten. Dat werd hem trouwens ook al gevraagd. Hij wil wel direct zeggen, dat hij dan z'n toe stemming tot deze regeling nooit zou hebben gegeven. De voorzitter antwoordt, dat dit hele maal de bedoeling ook niet is. De schooltandarts komt natuurlijk in iedere aangesloten gemeente. Het gaat er bij het woord „centrum-gemeente'' alleen maar om, waar de administratie wordt gehouden, het instrumentarium opgebor gen, e.d. Het laat mij betrekkelijk koud, zegt spreker, waar die centrum gemeente komt, welke gemeente dat is. Maar de Raad in Tholen stelde een soort ultima tum: Wordt Tholen geen centrum gemeente, dan doen wij er niet aan mee, zo stelde Tholen het voor. Dhr. o.d. Brouw: Er schijnt toch voor deel in te zitten, waarom moet die Thoolse Raad er anders zo'n kabaal voor maken. Woont die tandarts niet in Tholen De voorzitter: Die tandarts moet nog benoemd worden. Het is dus helemaal niet bekend, waar die woont. Hij vond evenwel dat het niet prettig aandeed, dat Tholen de bekende regeling in zo'n vorm heeft aangenomen. Weth. Bout meent dat men het in Tholen zo heeft gedaan, omdat de voor zitter van de commissie uit de centrum gemeente komt. Bij Tholen gaat het maar om de eer. De voorzitter merkt op, dat dit reeds merkbaar was, toen het initiatief was genomen en Tholen dit overnam door gauw een vergadering te beleggen. Hij heeft er op de laatste vergadering tegen geageerd niet, dat hij er op tegen is, dat Tholen centrum-gemeente wordt, maar dan moet het niet op deze manier: een soort dwang. Hij kreeg toen echter geen steun van de andere gemeenten. Dat hij het persoonlijk niet erg vindt, maar de manier van aanpakken verkeerd vond, heeft hij vrij duidelijk op die ver gadering gezegd. SCHOOLVACANTIES Dhr. o.d. Brouw heeft nog iets op zijn programma. Hij zegt bij voorbaat dat het hier geen ageren is tegen onderwijzers of dergelijke. Hij vindt het ook niet zo erg, dat men ze een uurtje vrij geeft, al ziet hij er het nut niet van in, dat ze de eerste de beste middag dat men wat kan sleetje rijden en eigenlijk nog niet betrouwbaar schaatsen kan, al van school laat gaan. Erger vindt hij het evenwel zoals deze Kerstvacantie is ge beurd, door ze om die tijd 14 dagen vacantie te geven. Het is er om te doen de kinderen zo goed mogelijk te onder wijzen, daarvoor ook te zorgen en dan acht hij het niet in het voordeel van het kind, dat men in de wintertijd zo'n lange vacantie toestaat. Om nog maar niet te spreken van de ouders, die dit evenmin prettig vinden en ook niet van de min der goede invloed, wanneer ze anders niets te doen hebben, dan over de straat te slenteren bij meestal guur weer. Nog maals, hij wil dit de onderwijzers niet verwijten, maar kan men daar als Raad niets aan doen De voorzitter zegt het heel nuttig te vinden," dat de kinderen een uurtje extra vrij hebben, wanneer er ijsvermaak is. Daarmee wil hij niet zeggen, dat men ze bij onmogelijk schaatsweer toch maar vrijaf moet geven. Hij liet dit geheel over gan de mening van de onderwijzers. Het andere door dhr. o.d. Brouw naar voren gebrachte onderschrijft de voorzitter geheel. Men dacht dat de inspecteur van het L.O. wel wijziging zou aanbrengen in het leerplan, waardoor de winter- vacantie beperkt is. Maar er staat nog steeds op, dat ze de tweede Dinsdag in Januari pas naar school moeten. Toe vallig was het daardoor dit jaar een erg lange vacantie. Hij wil er nochtans wel over praten om het te wijzigen. Natuur lijk moeten de kinderen aan de totaal vastgestelde vacantie uren komen, maar laat het dan naar de zomer worden over gebracht, Alle andere leden zijn het daarmee eens, zodat in die richting zal worden gewerkt. PRINCIPIËLE MENINGEN IN GOEDE HARMONIE Dhr. Langejan merkt dan op, te weten, dat hij principië! verschilt met de menipg van de voorzitter omtrent mu ziek voor de dans. Hij kan evenwel niet laten hier te zeggen met leedwezen ge constateerd te hebben, dat thans door de voorzitter ook op 2e Kerstdag verlof tot dansen is gegeven. Hij zou gaarna in overweging willen geven, dit toch in elk geval niet toe te laten, al weet de voorzitter daarbij zijn mening, dat hij er helemaal geen toestemming voor zou geven. Aan de andere kant verheugt het spreker, dat de voorzitter er paal en perk aan stelt, ook wat het sluitingsuur betreft. De voorzitter zegt verwacht te hebben, dat een der raadsleden hier mee zou komen. Hij zou nooit uit zichzelf toe stemming hebben gegeven voor die 2e Kerstdag. Het is hem gevraagd en hij heeft er lang over gedacht. Uiteindelijk gaf de doorslag, dat verschillenden hem verzochten dit toe te staan, daar hun kinderen anders naar Bergen op Zoom zouden gaan, wat de ouders liever niet hadden. Persoonlijk voelt hij er niets voor op 2e Kerstdag te gaan dansen. Die dagen hebben voor mij een andere be tekenis, aldus de voorzitter. Maar een heel grote groep zou er door naar Ber gen gaan. Toen gaf hij z'n toestemming, met de opmerking, dat men dan in de maand Januari niet meer behoefde aan te kloppen. Dat is nog wel gebeurd en verschillende uitvoeringen zijn daarmee volgens betrokkenen in duigen gevallen, maar ik heb geweigerd. De voorzitter zegt tenslotte, dat hij zich de mening van dhr. Langejan goed kan indenken en op die dagen daarmee in de toekomst ook rekening wil houden, vooral ook omdat hij er persoonlijk toch ook niet voor voelt. Dhr. Geluk wijst nog op de slechte toestand van de oprit bij het land van dhr. G. de Wilde. Dhr. Langejan wijst op het verkeerde om op ieder stukje gem. land zo maar hokken te gaan zetten. Op dit laatste zal men toezien, daar sommigen zonder enig verzoek maar raak zetten. Dhr. Koopman zegt tenslotte de mening van dhr. Langejan omtrent het naar vorengebrachte inzake 2e Kerstdag, volkomen te onderstrepen, waarna slui ting volgt. De Bond van Plattelandsvrouwen hield een bijeenkomst op 26' Januari in Hotel „Hof van Holland" te Oud-Vos- semeer. Als spreekster voor deze avond trad op Mej. Bakker, sociaal werkster bij het Medisch Paedagogisch Bureau te Den Haag. Zij sprak over „Opvoe dingsmoeilijkheden", waarin behandeld werden de sexuele opvoeding en de pu berteit. Er was .gelegenheid tot het stel len van vragen. Tenslotte dankte Mevr. Kooijman de spreekster voor de duidelijke uiteenzet ting en sloot de goedbezochte bijeen komst. Bijkantoor Zierikzee, Oude Haven A 362, Telefoon nr FScho,.vstwaT ni olstraat, St. Maartensdijk W. J. Coenen, Julianastraat, Tholen W. Mol, Oostdijk, St. Phillpsland J. J. Kik, Burg. Hagelaan Bruinisse P. Hagenars, Jl'. C 37, Halsteren

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1