Weekbladvoor hetEilandTholenenStFilipsland UIT EIGEN LAND De totale Thoolse bevolking* Prinses Margriet werd zeven jaar A WÊÊÊBm THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND ZONDAGSDIENST ARTSEN 6e Jaargang No. 10 20 Januari 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 EUROPESE SAMENWERKING MOET BENELUX OP GANG BRENGEN. KLEINE ZELFSTANDIGE KRIJGT EEN FOOI. Met zeer rasse schreden na dert opnieuw de datum, waarop Nederland, België en Luxem burg zich definitief in een eco nomische unie zouden verenigen, zonder dat er positieve aanwij zingen zijn, die er op wijzen dat deze samensmelting inderdaad een feit kan worden. Integendeel, op zeer vele punten bestaat be langrijke wrijving en het ziet er niet naar uit, dat alle moeilijk heden vóór 1 Juli a.s. uit de weg zijn geruimd. Een enorme stoot in de goede richting zou worden gegeven wanneer de europese landen, die van de Marshall-hulp profiteren, mochten besluiten tot onderlinge inwisselbaarheid der valuta, door de stichting vïn een europese federale bank. De Nederlandse betalingsbalans krijgt dan een gunstiger beeld wij hebben tegenover verschillende landen een overschot, doch bij enkele belangrijke tekorten, die dan te gen elkaar zouden wegvallen en in België zal men dan eerder geneigd zijn geloof te hechten aan succesvolle onderhandelin gen tussen de Benelux-partners Frankrijk en Italië. Want het is wel duidelijk, dat België's enthou siasme voor de Benelux sterk is bekoeld. België is thans in zeer vele opzichten onze meerdere. Valuta, productie, reserves, in ternationaal prestige, economi sche perspectieven, dat zijn zo enkele punten, waarop onze zui derburen bepaald sterker staan dan wij. Minister Eyskens heeft dan ook wel duidelijk doen uit komen, dat hij verder overleg met Frankrijk en Italië zeer ge wenst acht. Een definitieve beslissing over het plan der vrije valuta zal in tussen zeker op zich laten wachten tot in Engeland de ver- koezingen achter de rug zijn. Of de conservatieven, zo zij aan de macht komen, dit is iets dat voorlopig toch nog altijd een grote vraag blijft een loyaler houding ten aanzien van het Europeese federalisme aan de dag zullen leggen, valt overi gens ernstig te betwijfelen. Wel iswaar heeft Churchill destijds de eerste hint gegeven tot Euro pese samenwerking, doch de vraag is of in zijn achterhoofd niet de gedachte van een Britse hegemonie heeft gespeeld* ZOET ZIJN. Zijn er internationaal dus nog al wat moeilijkheden op komst, binnenslands is het leven na de deining rond de vijf procent loonsverhoging nog evenmin tot rust gekomen. Minister Joekes heeft een kin derbijslag aan kleine zelfstandi gen aangekondigd. De „fooi" be draagt om welke reden is nog niet verklaard de helft van het bedrag, dat werknemers met kinderen wordt uitgekeerd. Al leen huisvaders met drie kinde ren komen in aanmerking en hun inkomen mag niet meer dan 2000,bedragen. Voor derge lijke „zelfstandigen", naar ge meld werd, ruim 100.000, wordt het werkelijk de hoogste tijd. Te hopen is voor hen, dat het wat meer dan de helft wordt. Er zul len er in de beide Kamers zijn, die het daar zeker op zullen trachten aan te sturen. Het is natuurlijk bekend dat deze zelf standigen niet sterk zijn georga niseerd en het economisch leven niet ontwrichten, wanneer ze hun zaken uit protest zouden sluiten. Maar daarom mag men ze nog niet met een „zoethoudertje" door laten tobben. Macht bo ven recht is niet de bedoeling in ons democratisch bestel. MONTY - MONOPOLIE - ISRAEL. De Amsterdamse Waarheids- lezers ontvingen generaal Mont gomery met scheldwoorden en onvriendelijke teksten op span doeken. Zoals bekend bezoekt deze populaire generaal ons land om als president van de Engelse jongerenorganisatie „Concordia" besprekingen te voeren, die tot een intensiever contact tussen onze jeugd en de jeugd in het overige West-Europese deel moet leiden. De Nederlandse Spoorwegen, die in het grootste deel van Ne derland practisch een vervoers- monopolie bezitten, koppelen aan de loonsverhoging voor het per soneel een prijsstijging der tarie ven van gemiddeld tien procent. Het is ongetwijfeld waar, dat het reizen in Nederland goed koper is dan elders in Europa, doch wanneer de N.S. tegenover het verworven vervoersmonopo- lie geen voordelen meer weet te stellen, dient de burger ook de gelegenheid te worden geboden om op een andere wijze van stad tot stad te reizen. Vele particu liere busondernemers durven de strijd met de spoorwegen wel aan en de consument zou er voordeel van hebben. Vooral als de N-S. verschillende onrenda bele lijnen gaat opheffen heeft het weinig zin meer om dit be drijf de hand zo boven het hoofd te houden als tot nu toe me rendeels juist het geval was. We moesten de kat eerst even uit de boom kijken, maar thans heeft onze regering een nota overhandigd aan de Israëlitische overheid, waarin werd meege deeld, dat ze deze jonge staat met een oude naam, de jure er kent. Wellicht zijn er onder onze lezers niet, die het plan hadden naar Tsjecho Slowakije te emi greren. Mochten we ons hierin toch vergissen, dan willen we de waarschuwing niet onthouden, die de Nederlandse Overheid gaf. Ze trekken zich daar in Praag niets van gezantschaps protesten aan, wanneer een vreemdeling gearresteerd wordt. Althans niet van het Nederlands gezantschap. -1 Gisteren hingen in Nederland de vlaggen weer uit. Nu ter ere van de jarige Mar griet, bekend als het meest bescheiden prinsesje, die wat gaat dat toch hard al weer op school gaat en zo heel graag in de tuin speelt. Zeven jaar leve Prinses Margriet MUTATIES De heer G. Amsing heeft wegens ge vorderde leeftijd bedankt als voorzitter van de Gymnastiekvereniging „Olympia" alhier. In deze vacature is benoemd de secretaris der vereniging, de heer W Gornelisse. In de vacature van Mej. N. den Engelsman, die naar elders is vertrok ken, is nu tot commissaris gekozen Mej. M. Verstraate. Tot secretaresse is ge kozen Mej. C. van Zanten. Het ligt in de bedoeling op Vrijdag 10 Febr. a.s. de jaarlijkse uitvoering te geven. DE LANDBOUW JONGEREN Dank zij de activiteit van de Land bouw Jongeren in dit rayon komt deze Gemeenschap steeds meer in het mid delpunt te staan. Een vereniging, waar van de leden zelf zeer veel doen om op een hoger ontwikkelingspeil te komen. Zo wordt nu Zaterdag 28 Januari a.s. in Hotel „Hof van Holland'' weer een Ontwikkelingsmiddag gehouden, waarin het prettige met het nuttige wordt ge combineerd Het Thools L.J.G. orkest onder leiding van dhr. D. Burgers zal voor de muzikale noot zorgen, terwijl de leden zelf afwisseling brengen door voordracht en volksdans. Het nuttige van deze middag belooft onder meer de causerie te worden door Ir. C. W. C. van Beekom, Rijkslandbouw-consulent te Kruiningen, over „Reiservaring uit de Verenigde Staten van Amerika", ver duidelijkt met lichtbeelden. DE KOOLMEES Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat deze week door dhr. W. Perestam alhier op de Stichting Vrederust een nestje met 6 eitjes is gevonden van een koolmees, die dus profiteert van de zachte winter tot op heden. VEILINGBERICHTEN Dinsdag 17 Jan.: Gewone Uien 33,54 Bonken 33,Drielingen 32,50. Picklers 27,60. Aanvoer 35 ten Peen II 10.60. Peen III 7,87. Aanvoer 25 ton. SCHUTTEVAER Vrijdag jl. hield de Kon. Schippers vereniging „Schuttevaer" afd. Tholen haar algemene jaarvergadering. Na opening door de voorzitter, dhr. M. W. de Korte en goedkeuring notulen werd onder meer besloten nogmaals aan te dringen bij Rijk en Gemeente, opdat de ingediende verzoeken voor verlichting Brug en Haven spoedig in behandeling komen. Als afgevaardigde naar de Algemene Vergadering te Steenwijk werd benoemd de heer M. Schot en als diens plaatsvervanger dhr. Van Aaken. WEER SCHAPENDODERS Zondag jl. vielen 2 honden in de wei van landbouwer Geuze enkele schapen aan. Een schaap werd doodgebeten, ter wijl 2 anderen werden gewond. Een der schapen moest nog worden afgemaakt. In de twee vorige nummers van ons blad, kon, dank zij de snelle medewerking van het secretarie-personeel, het overzicht van de bevolking van iedere gemeente op ons eiland worden afgedrukt. En daarom hebben wij de verschillende gemeenten nu maar eens bij elkaar gezet en opgeteld, om U een beeld te geven van de totale bevolking van ons eiland. We plaatsen de gemeenten naar grootte en geven ook de cijfers over 1948 ter vergelijking. 1948 1949 m mi 1. Tholen 3290 3277 13 2. St. Maartensdijk 2679 2698 19 3. St. Annaland 2665 2646 19 4. Oud-Vossemeer 2189 2237 48 5. Stavenisse 1735 17 39 4 6. Poortvliet 1713 1699 14 7. Scherpenisse 1329 1324 5 Totaal aantal inw. 15600 15620 71 51 in 1948 15600 en in 1949 15620 20 meer We tekenen hierbij aan, dat het aantal mannelijke in woners op ons eiland dat der vrouwelijke nog overtreft, nl. 7850 mannen en 7770 vrouwen, al zo een mannelijke meerderheid van 80. Hiervan hebben de gemeenten St. Maartensdijk, St, Annaland, Oud-Vossemeer, Stavenisse en Poortvliet meer mannen dan vrouwen en bij de gemeenten Tholen en Scherpenisse is dit omgekeerd. Mocht het U nog niet zijn opgevallen, dan merken we nog op, dat Oud-Vossemeer het meest groeide en St. Annaland het meest terugliep, dat Poortvliet niet ver beneden Stavenisse blijft, evenmin als St. Annaland van St. Maartensdijk en dat Scherpenisse toch zeer duidelijk de „benjamin" is in aantal inwoners. Geen „redactrice zijnde deel ik in cle voldoening dat het mannelijk deel' nog het grootst is, waarom het ook weer begrijpelijker is dat „Jan Overeenkam" vrijgezel blijft. De eigenaars der honden zagen zich ge noodzaakt een schadevergoeding te tref fen, die niet goedkoop zal uitvallen, wanneer men weet dat de aangevallen dieren ras-schapen waren. UITVOERING „ACCELERANDO" De zaal .van dhr. C. Rijnberg was vol, toen de Muziekver. „Accelerando" haar jaarlijkse uitvoering gaf op Don derdag 12 Januari jl. Ditmaal onder leiding van dhr. A. Gunst die na een welkomstwoord tot de aanwezigen de hoop uitsprak, dat Directeur M. P. Lanooy, herstellende van een operatie, spoedig geheel beter mocht zijn om de leiding weer over te nemen. Hij verzocht stilte tijdens de te spelen mu zieknummers en wenste allen een pret tige avond toe, de aandacht tenslotte nog vestigend op een te houden verlo- ting. Een zestal muzieknummers werden daarop door „Accelerando" ten gehore gebracht. Hoewel de oude glorie nog niet teruggevonden is, valt er altijd nog goed naar „Accelerando" te luisteren. De muzikanten trachtten ook nu weer hun beste beentje voor te zetten. Daarna werd een toneelstuk opge voerd. „Veenstra Co", een stuk van een wel iets anders genre dan de laatste jaren. Misschien dat het er daarom niet zo geweldig in ging bij het merendeel, dan de meer humoristische stukken. De inhoud van dit stuk was niettemin meer uit het werkelijke leven. Een zaken vrouw die het als een morele plicht tegenover haar vader beschouwd alles voor het bedrijf op te offeren. Waar om het haar te meer treft, wanneer dit bedrijf door een zeker soort chantage failliet dreigt te gaan. De „ups en downs" ontbreken niet, maar het slot is toch ook hier een „up". Voor de spelers en speelsters was de vertolking hiervan heel wat moeilijker dan bij eerder opgevoerde humoristische stuk ken. En deze amateurs deden het weer goed. Een stuk dat, indien het goed begrepen wordt zeker waardering ver dient. Om de lachspieren toch wat in bewe- Dokter P. J. Duniker te Tholen Tel. 40 Dokter H. Menger, St. Filipsland Tel. 20 ging te brengen werd tenslotte nog een korte klucht opgevoerd „De Bandie- teDie lachspieren kwamen in bewe ging, dank zij het feit, dat dhr. F. J. Stols de rol van Hein Brouwer de veld wachter vertolkte. DE LANDARBEIDERSBOND Naar we vernemen zal de pl. afdeling van de A.N.L.B. op Vrijdag 27 Januari haar jaarlijkse feestavond houden, waar bij bovengenoemd toneelstuk weer wordt opgevoerd. VEILINGBERICHTEN Dinsdag 17 Jan.: Gew. Uien 33,19. Bonken 32.47. Drielingen 32,61. Picklers 27,19. Stek 13,50. Aanvoer 40 ton. Donderdag 19 Jan.: Gewone Uien 35,04. Bonken 34,03. Drielingen 34,03. Picklers 28,Stek 16. Aanvoer 40 ton. VAN DE DIJK Gisterenmiddag reed de heer M. van Daalen te Oud-Vossemeer met een tractor en twee aanhangwagens, gela den met voederbieten voor landbou wer de Jonge, eveneens aldaar, op de Javadijk. Plotseling merkte hij dat de stuurinrichting niet meer fungeerde. Het gevolg was dat alles de dijk afging. De eerste aanhangwagen kwam met bieten en al op de tractor terecht. Deze trekker werd zeer zwaar beschadigd, terwijl ook de aanhangwagens averij op liepen. Alles lag precies over de kop. De bestuurder wist er op het juiste mo ment af te springen en kwam er zon der enig letsel af. De materiele schade is evenwel groot.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1