Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND De Omgang der Ned. Herv. Kerk te Tholen. ^,wm>rdam B aiansopruiming* ZONDAGSDIENST ARTSEN 4 KENT U ONZE BRANDPOLÏS MET VASTE TAXATIE? 1 6e Jaargang No. 8 6 Januari 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A473, St.Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Tejef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Nieuwjaarswensen. Luchtvaartmaatschappij en, Loonsverhoging en dergelijke. ONS LAND heeft een rustige week achter de rug. Het heeft er alle schijn van, dat iedereen de volle aandacht heeft gericht op de jaarwisseling. Inplaats van krasse uitspraken te doen over het heden of de naaste toekomst heeft menigeen zich op de vlakte gehouden en er de voorkeur aan gegeven een „al wat wenselijk is" te mompelen. Daar kan dan ieder op zijn beurt vrije keuze uit doen. Toch is het oude jaar niet ver gleden, zonder dat een vooraan staand ondernemer een belang rijke beslissing bekend heeft ge maakt. Het was in dit geval de heer Frits Diepen, die mededeel de, dat de Aero-Holland, de maatschappij, die onlangs in Noorwegen een Dakotamachine verloor, waarbij een groot aantal joodse kinderen omkwam, haar vliegbedrijf gaat staken. Er ligt ongetwijfeld verband tussen deze laatste vliegramp en het staken van de vliegdienst doch de heer Diepen verklaarde tevens, dat de K.L.M. door de regering zodanig geprotegeerd wordt, dat een redelijke exploi tatie van een andere Nederlandse vliegdienst niet mogelijk is. Het is uiteraard ook een vraag of het wel wenselijk is in ons land de krachten te versnipperen en door onderlinge concurrentie de positie ten opzichte van bui tenlandse maatschappijen te ver- verzwakken. Mogelijk, dat de toekomst nog een vergelijk brengt tussen alle geïnteresseerde partijen Op de laatste dag van het jaar dan, werd de inhoud van het rapport over de vliegramp van de „Franeker" bij Bombay gepubli ceerd. Duidelijk bleek hieruit, dat de stationsdienst gezien de om standigheden niet de juiste aan wijzingen heeft gegeven voor de gezagvoerder van de ongelukki ge machine. Zo heeft het vlieg bedrijf in het algemeen, door zijn zeer snelle ontwikkeling klaar blijkelijk op vele plaatsen te kam pen met tekort aan voldoende geschoolde krachten. Hierdoor heeft de veiligheid in ernstige mate geleden, de laatste jaren. SOEPEL DE BESPREKING tussen werk gevers en werknemers over de toegestane loonsverhoging van vijf procent verlopen in vele be drijfstakken soepel, d.w.z. met name bij de grote industriën. Bij de middenstandsbedrijven liggen de zaken veelal anders en voor het college van rijksbemiddelaars zal in deze sector ongetwijfeld nog veel werk aan de winkel ko men. De Nederlandse Spoor wegen houden de beslissing nog in beraad in verband met de tariefsverhoging, die door de directie noodzakelijk wordt ge acht, wil men het personeel inderdaad de vijf procent loons verhoging toestaan. En bij de P.T.T. is de toestand zo weinig rooskleurig, dat er voorlopig nog wel geen salarisverhoging zal worden gegeven. Hier heeft de regering het laatste woord. Zal bij stijgende vervoerstarieven de drukte bij de N.S. niet ernstig gaan tanen en het deviezeneisende vervoer per auto wellicht nog meer toene men Of moeten de Spoorwegen en ook de P.T.T. met aanzien lijke tekorten gaan werken Het zal Minister Spitzen nog wel heel wat hoofdbrekens kosten aleer de beslissing is gevallen. Nog veel soepeler toont zich in deze dagen de handel. Overal (ont)sieren grote, dikwijls kleu rige affiches de étalageruiten in de winkelstraten: Balansoprui ming". En in de eerste dagen van de maand is de portemonnaie doorgaans nog vrij goed gevuld, dus trekt de nederlandsche huis vrouw uit op allerhande koopjes. Velen van hen zullen de kans zien de gulden prijsverhoging voor anthraciet terug te verdie nen, voor deze van regerings wege wordt terugbetaald. De bijna op non-actief gestel de levensmiddelenkaart wordt daarvoor nog eens in volle glo rie hersteld. Bon nogoed voor ƒ1, Zo op het eerste gezicht lijkt het niet onaantrek kelijk van de regering nu en dan wat geld toegewezen te krijgen. Kan het belastinggeld ooit beter worden besteed Een belangrijke gebeurtenis tenslotte is het vertrek van Prins Bernhard naar de West. Het is van het grootste gewicht, dat Z. K. H. deze goolwill-reis on derneemt. De band tussen Ne derland, Suriname, en de Ned. Antillen zal er door worden ver sterkt en dat is geen overbodige weelde. Moge hij straks behou den naar het vaderland terugke ren. Op DE AMSTERDAMSE beurs is men in de afgelopen week ook al optimistischer ge stemd in geldzaken. Vooral ten aanzien van Indonesische fond sen werden flinke prijsstijgingen genoteerd en was er weer enige handel. Een en ander is echter gebaseerd op toekomstverwach tingen inplaats van op reële be drijfsresultaten. Het is dus zeer de vraag of er niet weldra weel een inzinking komt. NIEUWJAARSRECEPTIE DOOR H.M. KONINGIN JULIANA EN Z.K.H. PRINS BERNHARD VOOR HET CORPS DIPLOMATIQUE IN HET KONINKLIJK PALEIS TE AMSTERDAM De Koningin en Prins Bernhard inspecteren de erewacht en groeten het vaandel van de Jagers Er is reeds dikwijls over de kerk in Tholen geschreven. Niet temin zal nog steeds een artikel over dit monumetale gebouw dankbaren lezers vinden. Dit is de reden, dat ook ik het heb ge waagd over deze majesteuze tempel iets te schrijven. Wie de pilaren in de ooste lijke gevel der kerk vergelijkt met die in het koor, moet de grote gelijkenis tussen beide er kennen. Let hij bovendien op de afgebroken aanzetten voor de kruisgewelven, dan moet hij be sluiten, dat aan die zijde der kerk een groot stuk verdwenen is. Kenners van katholieke ker ken zeggen ons, dat dit stuk een omgang moet geweest zijn. Ik herinner er aan, dat op blz. 236 van de „Voorloopige lijst der Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst, Deel VI, Provincie Zeeland", sprake is van „een niet voltooiden, of we der afgebroken omgang" van de kerk van Tholen. Ook de heer C. Hollestelle was overtuigd, dat de kerk een omgang heeft gehad. Men leze daarvoor zijn artikel over de Thoolse kerk in de Nov. afl. van „Het Huis Oud. en Nieuw", jaarg. 1910. Op de plattegrond der kerk tekende hij ook de omgang aan de Oost zijde der kerk. Deze was op die •tekening een zuiver Latijns kruis. Over deze omgang zal natuur lijk pas uitvoerig geschreven kunnen worden, als aan de Oostzijde fondamenten bloot ge legd worden. Die stenen zullen cfs* "tikel van de Satisfactie kunnen snreken" afschrijven. Minder sterk moest Nu rijzen de vragen: „Wan- echter hun. verontwaardiging neer en waardoor verdween die omgang Om deze vragen te beantwoorden gebruikte ik in de eerste plaats als bronnen de stadsrekeningen van Tholen. In die van 1578 vond ik enkele pos ten van reis- en verblijfkosten van koeriers van de Thoolse ma gistraat. Men had echter de ze ker zeer eigenaardige gewoonte om in die posten ook een be knopte inhoud van die brieven op te nemen. In die posten werd dus geschiedenis van Tholen ge schreven. Zo vond ik, dat op 5 Oct. brieven aan Couwerffen in Middelburg werden verzonden met het bericht, dat de kerk in stukken gesmeten was. Couwerf fen was afgevaardigde van Tho len in de Staten van Zeeland en lid van Gecommitteerde Raden. Hem werd verzocht dit bericht over te brengen aan zijn mede raden en hun te vragen, hoe zij daarover dachten. De magistraat van Tholen verklaarde, dat het misdrijf in strijd was met de Pacificatie van Gent en de Sa tisfactie van Tholen, Nu meen ik niet bezijden de waarheid te zijn, als ik beweer, dat vele le zers niet op de hoogte zijn met die Satisfactie of voldoening. Om die lezers dan ook te overtuigen, dat de katholieke magistraat te recht zeer verontwaardigd was over die beeldenstorm en „kerk- brake", wil ik in een bijlage het zijn op grond van de Pacificatie. Deze bepaalde ten opzichte van godsdienstvrijheid voor de Ka tholieken alleen, „dat zich nie mand buiten de grenzen van Holland en Zeeland tegen 't Roomsche geloof zou verzetten". Het bericht van de „kerkbra- ke is natuurlijk sterk overdre ven. Tot een meer juiste propor tie teruggebracht zou het heb ben moeten luiden: „Aan de kerk en in het bijzonder aan de omgang is veel vernield". Maar hoe ïeageerde de gecommitteer den op de mededeling van Cou werffen Men vindt het ant woord in het z.g. Collegiaalboek. Het luidt: „Besluit der Gecom mitteerde Raden van Zeeland van 6 Octobris 1578 naar noen1) „Opt te kennen geven van Bla- Dr. L. D. A. Looysen te Tholen Tel. 49 Dr. R. C. Renes Oud-Vossemeer Tel. 19 nax ende Couwerffen nopende die beeltbrake ter Goes ende Tholen, om die materialen van de kercken alomme te conserve ren2) ten behoeve van de Ge- meyne zake, is gediscoureert om daertoe te commiteren4) die wetten5) van de plaetsen." De volgende dag werden voor Tho len speciaal voor de bewaring aangewezen de baljuw, burge meesters, schepenen en de raad van die stad. Over dit besluit heeft Couwerffen zich niet kun nen verbazen. Het lag toch ge heel in de lijn van het besluit der Staten van Zeeland van 3 Sep tember 1578, waarbij Joos Ma- rinissen Zuytlant gecommitteert werd ter confiscatie0) om inven taris te maken ende goede toe- sicht te nemen van alle die gees- telicke ende kerckengoeden, zoo meuble') als immeuble, die aen te slagen ende te bewaren, mits gaders die materialen van de kerckenbraken, zoo binnen die stadt als ten platten lande van den eylande van der Tholen. Maar wat is er nu verder met de materialen van de Thoolse kerk gebeurd Het was oorlog in 1578. „Ten behoeve van de gemene zaak" betekende dan ook meestal: „voor de oorlog". Wat dan ook nog overeind stond van de omgang, werd afgebroken en met de losse stenen, balken en planken weggevoerd om gebruikt te worden voor de verdedigings oorlog. In de stadsrekeningen zijn nog meer interessante bijzonderheden omtrent de beeldenstorm en de reformatie in Tholen te vinden. Ik meen echter te vragen, die ik stelde, beantwoord te hebben. Bijlage. Het le art. van de satisfactie, vrij vertaald in he dendaags Nederlands. „Aangezien in de stad Tholen en haar rechtsgebied tot nu de Katholieke godsdienst is uitge oefend, vindt de Prins goed, dat dit zo blijft. Hij zal dan ook niet toestaan, dat iemand, wie hij ook zij, in voornoemde stad en rechtsgebied iets zal doen tegen de algemen rust en vrede en te gen de uitoefening van de voor- noemde godsdienst. De Prins verzekert ieder vrijheid om in het voornoemde gebied te wonen of te reize, een bedrijf uit te oefe nen of te handelen. Ieder zal in dat gebied gewetensvrijheid heb ben. De Prins neemt daarom in Bijkantoor Zierikzee, Oude Haven A 362, Telefoon nr. 9 Cu - van Twist, Schoolstraat, St. Maartensdijk W. J. Coenen, Julianastraat, Tholen W. Mol, Oostdijk, St. Philipsland J. J. Kik, Burg. Hagelaan Bruinisse P, Hagenars, C 37, Halsteren

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1