Raadsverslag S TAVE NIS S E* 6e Jaargang No. 7 Derde Blad 30 December 1949 Debatten rond B. S* O. Weinig offers, zegt de tegen-, geen begrip meent de voorstander. De Armenhuizen blijven nog staan. De winkels tijdig dicht. EENDRACHT BODE Tijdens de Vrijdagmorgen 23 Decem ber gehouden openbare Raadsvergade ring waren alle leden aanwezig. Voor zitter: Burgemeester Verburg. Wnd. se cretaris de Wilde. In zijn openingswoord spreekt de voorzitter de wens uit, dat de verschil lende te behandelen gemeentezaken op prettige wijze besproken mogen worden. Hij brengt in herinnering dat volgens het Reglement van Orde niemand het woord mag nemen, dan met toestem ming van de voorzitter. De notulen nemen een half uur in beslag en worden dan onveranderd vast gesteld. B. en W. stellen dan ook voor om de notulen voortaan bij de leden te laten circuleren voor de vergaderingen, inplaats van ze tijdens de vergadering te doen voorlezen. Ten eerste kan men dan nog eens rustig een overzicht krij gen en ten tweede bespaart het veel tijd. Maar dat gaat niet door Dhr. Ilage vindt, dat men op die manier wel een bode kan gaan houden voor de boodschapjes. Hij vindt de voorgestelde maatregel overbodig. Het breekt de traditie en hij kan het nut er niet van inzien. Dhr. v. 'tVeer is het eens met vo rige spreker. Hij meent dat men1 de sfeer niet moet gaan wijzigen. Weth. v. d. Slikke kan vórige raads leden niet vatten. Wat is gemakkelijker dan ze thuis even door te lezen en meteen aantekenen, indien men iets op te merken heeft, zodat het onmiddellijk besproken kan worden of zo men er over tevreden is, onmiddellijk vast te stellen. Dhr. Tazelaar is er noch voor dat de ingekomen stukken circuleren, noch de notulen. Zulks is thans geschied en daarbij was een (- intern -) schrijven, waarin (voorzover we begrepen, red.) zo ongeveer werd gevraagd om tevoren geen samensprekingen in dien zin te houden, dat het standpunt van de Raad al vaststond voor B. en W. toelichting had kunnen geven. Dhr. Tazelaar vindt dit een uiting van wantrouwen en hij is van mening dat zowel voor notulen als voor de ingekomen stukken de Raadsvergadering wordt gehouden. Hij wil er hier bovendien met nadruk op wijzen, dat in eventueel te voren ge houden besprekingen nooit invloed op een der leden werd uitgeoefend tot voor of tegen zijn van een bepaald voorstel. De voorzitter meent, dat zulks toch v/el invloed kan hebben, wat uit de practijk blijkt. Dhr. van 't Veer kan zich in deze ook niet met de voorzitter verenigen en vindt het ook enigszins wantrou wend. „Als ik een mening gevormd heb, kan niemand die veranderen, zegt spre ker, tenzij ik overtuigd wordt van de noodzakelijkheid daarvan. Dan wordt gestemd over circuleren van notulen en ingekomen stukken. Alleen de beide wethouders blijken voor te zijn. Beëdiging Leune. Om bij ontstentenis van dhr. de Wilde een vervanger te hebben voor het opmaken van notulen, enz. wordt op voorstel van B. en W. besloten, de 2e ambtenaar ter secretarie, dhr. Leune te beëdigen. Genoemde ambtenaar vol doet daarop aan zijn verplichtingen. Ingekomen stukken. Een verzoek van de Prov. Zeeuwse Ver. v. Vreemdelingen Verkeer om een dijdrage uit de gemeentekas. B. en W„ hoewel doordrongen van het nut, me nen te moeten voorstellen, dit verzoek af te wijzen, daar het eiland Tholen daarvoor nog niet. rijp is en pogingen om een afdeling te vormen faalden, vanwege de geringe belangstelling. Daarmee wordt accoord gegaan. Een schrijven van het Prov. Best. om de Verz. bij de Fraude Risico met ingang van 1 Jan. a.s. met 3 jaar te verlengen. Allen formeel voor met principiële bezwaren van weth. Hage en dhr de Vos. Van notaris Blindenbach het verzoek het graf van Coenraad C. Moerland af te kopen voor f 250,waarmee het onderhoud voor zijn rekening komt. Niemand bezwaar. Heftige critiek. In behandeling komt weer het in vo rige vergadering aangehouden verzoek van de Ver. van B. S. 6 O. om een bijdrage van 1 cent per inwoner ter dekking van eventuele tekorten. B. en W. hebben hieromtrent een Vrij uitvoerig schrijven opgesteld, waar- in hun voorstel wordt omkleed en ge motiveerd. Daarin wordt o.m. naar vo ren gebracht, dat, hoewel sómmige krin gen het nut van deze vereniging niet willen erkennen en bezwaar tegen deze vereniging hebben, iets wat vooral bleek bij de besprekingen over school tandverzorging en van mening zijn, dat de gemeentebesturen buiten vele dingen worden gehouden, het dagenlijks Bestuur dezer gemeente van gedachten is, de cent per inwoner vanaf 1 Jan. '49 te moeten toekennen. Het ligt in de bedoe ling bij de besprekingen indien nodig geacht, meer wethouders uit te nodi gen en er wordt op gewezen, dat wan neer er door deze vereniging fouten worden gemaakt, de gemeentebesturen het recht en de plicht hebben daarop te wijzen. Het Dag. Bestuur van Sta- venisse acht financiële steun aan deze ver. nuttig. Dhr. Hage: Het offer dat de leden dier ver. brengen is zeer klein. Het zijn allen mensen, die uit de gemeenschap bestaan; 2e. verschillend werk door hen verricht behoort tot de competentie van de Raadsleden; 3e. laat ze, nu ze die Raadsleden zoveel werk uit handen ne men, dan eerder vragen om het presen tiegeld van de Raadsleden. Dat en nog zoveel te betekenen hebben. Dhr. Hage: Dan is het helemaal treu rig, dat men dat zelf niet betaalt. De voorzitter: Het verzoek wordt ge daan om gedekt te zijn bij voorkomende gevallen. Weth. v. d. Slikke gelooft dat er bij al deze vele woorden een verkeerde ge dachte heerst omtrent B. S. en O. Enkele jaren geleden is al over iets dergelijks gesproken. Toen werd ge zegd, dat de „Kringgemeenten" veel homogene belangen hebben. Men kan op deze manier eens wat meer weten. Vroeger werd gezegd: Laten we eens afwachten, wat die gemeenteraad er van zegt of hoe het daar gaat. Daar is nu B. S. en O. voor. Hij kan het niet anders dan als nuttig beschouwen. Er is echter nog iets, dat me eigen lijk niet lekker zit, nl.: dat gras voor de voeten wegmaaien. En dat straks geregeerd worden door B. S. 6 O. Eigenlijk doet me dat pijn. Dat wil immers zoveel zeggen, dat men z'n zelf respect kwijt is, dat deprimeert de Raad. De heren van B. S. O. kunnen net zoveel' te berde brengen als ze willen, maar wij besluiten en beoorde len of het nuttig en nodig is, ja dan nee. We blijven de baas. Wordt ge praat zoals hiervoren, dan is men het zelfrespect kwijt. Neem nu de school- tandverzorging. Wat doet het er nu toe, volledig in met het voorstel van B. en W. om het verzoek af te wijzen, waar niemand overtuigd is van de wenselijk heid om hiertoe over te moeten gaan. Men vindt het geheel overbodig. Het verzoek van dhr. J. Suurland om ontslag als ontvanger van het kade- geld wordt met ingang van 1 Jan. inge willigd, onder dank voor de bewezen diensten. Tegen intrekking van het raadsbe sluit van 21 Oct. tot het garanderen van rente en aflossing ener geldlening van „Het Groene Kruis" alhier heeft niemand het minste bezwaar. Een en ander een gevolg van het niet door gaan der voorgenomen bouw, waardoor de behoefte aan een geldlening over bodig is. Enkele punten zijn nog aan de agenda toegevoegd. Dat is evenwel nog niet het geval met de benoeming van een kademeester, dat op de agenda was vermeld. Ingeko men sollicitanten zijn de heren A. Goe- degèbuure, M.- Hout en C. Wesdorp, allen te Stavenisse. Waar men practisch dagelijks aan wezig moet zijn om dit werk goed uit te voeren, daar er anders nogal wat verloren gaat, stellen B. en W. voor de in een tevoren toegevoegd agenda punt benoemde havenmeester „in vaste dienst" thans ook te benoemen als ont vanger van liet kadegeld. De benoeming SOUVEREINITEITS O VERDRACHT IN HET KONINKLIJK PALEIS OP DE DAM Opname tijdens de toespraak van Minister President Dr. W. Drees Naast Dr Drees v.l.n.r. H.M. Koningin Juliana, de Indonesische Minister President Dr. Mohammet Hatta en Sultan Hamid II meer zijn Hage's bezwaren. Het gras wordt voor onze voeten weggemaaid, gaat spreker verder. En nog wat hef tiger: Ik moet van dat alles spuwen. „De voorzitter van de Thoolse Raad is een flinke man. Die zegt waar het op staat. In Tholen was men in zijn geheel niet voor B. S. O. Wel voor schooltandverzorging. Hij zal nooit stemmen om 1 cent bij te dragen. Dhr. Tazelaar wil er maar zeer wei nig van zeggen. Hij is het volkomen eens met dhr. Hage. Dhr. Vos is tegen het verlenen van subsidie. De voorzitter antwoordt hierop ten eerste dhr. Hage en ontkent, dat deze vereeniging het gras voor de voeten van de raadsleden wegmaait. Er is geen enkel raadslid die met een schrif telijk ontwerp voor de dag komt. Ver schillende dingen moeten wel gezamen lijk besproken worden en ook geza menlijk uitgevoerd. Maar de gemeente besturen beslissen er uiteindelijk over. Hij kan dus in geen geval zien, dat het gras voor de voeten wordt weggemaand. Waarom komen ze dan zelf niet met een voorstel Meen niet, dat het mij persoonlijk interesseert of die cent wordt gegeven ja, dan nee. Wat dhr. Hage over Tholen heeft gezegd, wil hij niet in het openbaar weerleggen. Dhr. Hage: En Oud-Vossemeer dan. De Voorzitter: Wanneer men niet goed op de hoogte is, kunnen er vele verwikkelingen ontstaan. Hij meent dat een dergelijke vereniging althans in dezelfde geest reeds eerder werkzaam is geweest en noemt een jaartal van 1880 tot 1922. Dhr. Hage is daar niets van bekend. Hij vindt het echter zeer onsympathiek, wanneer hiervoor een bijdrage wordt gevraagd. Het ergste is z.i. dat de leden zelf geen offer wil len brengen. Hij vindt dat „mager, won der mager". Als raadslid moet men ook vrije tijd opofferen en niet zo weinig. Hij doet dit met plezier, daar niet van, maar men zit ook avonden voor niets ten bate van de gemeenschap. Zou ge noemde vereniging dit dan niet doen, waar ze door die gemeenschap gehou den wordt De voorzitter: Dat is niet te verge lijken met de onkosten die wij er voor moeten maken. Ik wil deze zaak niet verder verdedigen, omdat ik zelf voor zitter van die vereniging ben, maar steun dit omdat ik het zie als een ge meenschappelijk en dus ook gemeente belang. Het tekort over 1949 zal niet van wie dat komt? Als het maar goed is. Of het nu van Stavenisse, St. Maar tensdijk, van een bepaalde persoon of van B. S. O. te berde wordt ge bracht interesseert me niets. Wij heb ben immers te beoordelen of het no dig is. Men dupeert er zichzelf mee, indien men hieraan geen steun wil ge ven en men deprimeert zich ook. Ik beschouw het als een offer ten dienste van de gemeenschap. Vergaderen kost hen meer dan ons, waar dit enkel plaat selijk is. De voorzitter: Bovendien is het raads lid verplicht tot deze werkzaamheden, B. S. O. is dat niet. Dhr. Hage wijkt niet van zijn mening af. B. S. O. is er met dit verzoek ver naast, is zijn conclusie. Zelf hebben we die vereniging niet gesticht. Weth. v. d. SI. Is schooltandverzor' ging dan niet nuttig De voorzitter: Ja, wie maakte er eigenlijk bezwaar tegen de regeling als zodanig Het ging alleen om degene, die het had voorgesteld. Dan volgt stemming en alleen de beide wethouders en dhr. Potappel steu nen het voorstel dè cent te geven. Dus afgewezen. Op het verzoek om ontheffing van de winkelsluitingsbepaling voor de verkoop van Patate-frits is door de Kamer van Koophandel afwijzend beschikt. De voorzitter zegt, dat de Raad hier toe wel besloot, behoudens goedkeu ring van hiervoren genoemde instantie. Alleen in buitengewone omstandigheden kan van deze wet worden afgeweken. De Raad achtte deze omstandigheden zodanig. Na goed advies geeft de Min. gewoonlijk voor deze aangelegenheid toestemming. Thans is dat niet het ge val, zodat men niet verder kon gaan dan het de Minister verzoeken. Van de Ver. van Assurantie-agenten om te verbieden dat dergelijk werk door gem. ambtenaren wordt gedaan. Waar dit ter plaatse niet voorkomt, acht men een desbetreffende bepaling overbodig. Wordt alzo voor kennisgeving aangeno men. De winkels niet langer open. Op 't verzoekschrift van verschillende winkeliers om de winkel tot 8 uur open te mogen hebben gedurende een be paalde periode van het jaar is gunstig beschikt. „Wonderlijk", meent de voor zitter, „in vergelijking met vorenstaande afwijzing." Dezelfde mening zijn de raadsleden toegedaan en ze stemmen in vaste dienst wat tot op heden niet zo was leek het gemeentebe stuur billijk, mede in verband met pen sioenrechten. Vanzelf is de havenmees ter toch dikwijls op de haven, waar door z'n func.tie als ontvanger goed kan worden vervuld. Dhr. Tazelaar vraagt welk salaris de havenmeester krijgt, menende, dat niet eerder pensioen wordt gegeven, dan wanneer men een arbeidscontract bo ven de f 500,had. Het blijkt f 400, te zijn. Dhr. van 'tVeer: Zijn de verschi lende sollicitanten ingelicht omtrent de v/erkzaamheden. „Er was gelegenheid toe", antwoordt de voorzitter en het is door twee gedaan. Dhr. van 'tVeer: Als men weet, dat er een sollicitant bij is, die invalide is, dan vind ik het billijk de Raad in overweging te geven dit in aanmerking te nemen, hoewel spreker het kan be grijpen, dat dhr. Hout door B. en W. wordt genoemd. De Voorzitter vindt het argument van dhr. van 't Veer zeer menselijk. Hij zou dit Wesdorp ook best gunnen, maar men kan er niet van leven en daarvoor niet de gehele dag thuisblijven. Dat zou voor W. wellicht moeilijkheden opleve ren, terwijl het aan de andere kant eigenlijk noodzakelijk is om het werk goed te doen. Dhr. van 'tVeer meent, dat de inning tot op heden niet geheel op de juiste manier is geschied. Dit moet toch per maand Hij vraagt voorts, hoe het met de controle gaat. De voorzitter antwoordt, dat men be halve kascontrole moeilijk iets kan doen. Besloten wordt zo nu en dan steek proeven te houden, niet vanwege wan trouwen, maar omdat dit nu eenmaal zakelijk is. Per maand moet worden geïnd. Dan wordt dhr. M. Hout met alge mene stemmen als ontvanger van het kadegeld gekozen. Geen sloopwerk van de Armenhuizen. B. en W. stellen voor de woningen A 293 t.m. A 298, vroeger in eigendom van het W. Armbestuur en later over gedaan aan de gemeente, die verhuurd worden voor f 1.50 per week en bloc te verkopen. Dit wordt althans in over weging gegeven. De totale huur komt niet hoger dan f 468,terwijl onder houdskosten f 600,bedragen. Het Dag. Bestuur is niet van mening, dat men veel meer dan de sloopwaarde zal krijgen, terwijl men het recht aan zich houdt wel of niet tot slopen toestem ming te geven, e. en a. behoudens goed keuring Ged. Staten. Dhr. Hage vindt de huur f 1.50 inclusief waterleiding -bitter weinig. Maar voor opruiming voelt hij helemaal niets. Er zijn wel mindere woningen in Stavenisse, waar men meer huur voor betaald. De mensen uit de Armenhuizen willen best twee' kwartjes bijbetalen. Voor sloopwerk geef ik m'n toestem ming niet. Er zijn tenslotte mensen, die de gemeente moet onderhouden. Hier kan men de huur opvoeren, dat zou hij doen en dan onderhouden van de op brengst. De woningen blijven dan zeker nog 25 jaar staan. De voorzitter: We kunnen de huur niet zodanig opvoeren, dat we er uit komen. Dat blijft een ellende. Weth. v. d. Slikke: bovendien wordt het jaarlijks onderhoud steeds groter. Dhr. Hage: Het kan pari worden en blijven. Dhr. van 't Veer voelt er ook wei nig voor. Van de verkoop van deze huizen zal zowat geen cent binnenko men en hoewel er niet veel woningnood is, er zitten toch 4 gezinnen in, hij zou noch over huurverhoging, noch over verkoop willen praten. Dhr. Hage: Waar moeten die men sen naar toe Dhr. Vos: Waren we met de ver koop overal van af, dan zouden we het wel kunnen doen. De voorzitter: Er moeten nieuwe hui zen voor in de pla3ts worden gebouwd. Dhr. Tazelaar. Weten B. W. toch, dat niet meer op dezelfde rooilijn kan worden gebouwd Nadat een en ander nog uitvoerig is besproken, stemmen alleen de wethou ders voor verkoop, zodat ook dit niet doorgaat. Besloten wordt enkele wijzigingen te brengen in de instructie van de ge meente-geneesheer, zo ook het salaris n overeenstemming te brengen met de huidige omstandigheden. ïn overleg met de Inspecteur te Middelburg is dit .sa laris van bijna f !000, op f500,ge bracht. No enige vragen worden deze wijzi gingen z.h.st. goedgekeurd. Dhr. H. Sceteman te Akkersloot, ihnns gevestigd in deze gemeente, wordt met alg. stemmen als gemeente-genees heer benoemd met ingang van 1 Jan. a.s. Heffing bieten-opslag. De heffing precario-rechten inzake bieten opslag lijkt het Dag. Bestuur thans niet billijk. Dit is nl. f 0.50 per m-, B. en W. stellen voor 60 cent per 1000 kg per campagne te heffen voor de opgeslagen bieten, zulks niet meer voor na 1 Januari nog aan te voeren bieten. Vast staat dat verhoging beslist noodzakelijk is. Met dit laatste zijn allen het eens. Niet precies met het omschreven voor stel. Zo meent dhr. Hage dat het vol gens hem beter is en hij spreekt uit ervaring niet per ton, maar per m2 te heffen. Hij licht dit toe met voor beelden. Het voor en tegen van beide meningen wordt uitvoerig besproken. De niet-landbouwers houden zich daarbij buiten discussie. Men besluit uiteindelijk het voorstel van B. en XV. voor een jaar te prebe- n. Dit gaat in met de nieuwe cam pagne. Waar de inkomsten door de hogere heffing aanmerkelijk meer bedragen, vinden B. en V/. het vrij veel gevergd om hiervan 1/3 gedeelte aan het Wa terschap over te dragen. Men zou dit maximaal op f 300,willen stellen. Dhr. Hage uit zich hier een sterk te genstander van. Indertijd is het Water schap welwillend geweest t.o.v. de hel- lingaanleg en toen is deze overeenkomst gemaakt. Nu daaraan gaan tornen lijkt hem onbillijk. Daarmee zijn anderen het eens. Wel voelt mener voor om aan het Waterschap te verzoeken 1/3 in de onderhoudskosten van de oprit bij te dragen. Daartoe wordt besloten. De voorzitter merkt dan op, dat de vertegenwoordiger van Stavenisse in de Raad van aandeelhouders van de Wa terleiding Mij. Tholen geen raadslid meer is en wenselijk dat een dergelijke vertegenwoordiger dat wel is. Om dit te ondervangen zouden B. en W. willen bepalen, dat men om ver tegenwoordiger te kunnen zijn ook Raadslid moet wezen, zodra het ene vervalt, vervalt ook het andere. Dhr. Hage kan met e. en a. wel ac coord gaan, maar vindt het niet pret tig om nu maatregelen te moeten gaan nemen, waar dhr. Potappel, ex-wethou der dit zoveel jaren is geweest. De voorzitter zegt, dat het niet om een bepaalde persoon gaat, het is een zakelijke kwestie, waarmee het gemeen tebelang is gediend. Dhr. Tazelaar zou er mee accoord kunnen gaan, wanneer dhr. Potappel zelf ontslag had aangevraagd. Zonder iets op de huidige afgevaardigde tegen te hebben, zijn de andere leden meren deels van mening, dat het toch in het belang der gemeente wenselijk is, dat de afgevaardigde ook raadslid is. Bij stemming blijkt dhr. Tazelaar tegen het voorstel van B. en W. Daarop wordt bij loting de nieuwe afgevaardigde aangewezen. Voor 1950 treft weth, Hage het lot.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 9