Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Raadsverslag St* Maartensdijk. THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN 6e Jaargang 16 December 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1pet' Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer Scent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Niets nieuws onder de zon, vindt een raadslid de begroting 1950. Maar er zijn geen middelen, menen anderen. Te veel verlichting en nog steeds geen TEHUIS. De voltallige gemeenteraad verga derde op Dinsdagmorgen 6 December onder feiding van burgemeester Bou- wense. Secretaris dhr. Meloen. Na opening en vaststelling notulen de ingekomen stukken: Van de Centr. Dienst „Noord Zee land" het verzoek tot beschikbaarstelling van een kantoor voor de Districtsop zichter. B. en W. stellen voor een vergoeding van 3.per week te vragen inclusief licht en brandstof. Dhr. Koopman vindt de gevraagde vergoeding zeer weinig, wanneer men dan zelf licht- en brandstofverbruik be taald. Dan houdt men niets over, eerder tekort. Hij stelt voor het te ver dubbelen. Allen zijn het er over eens, dat het zeer weinig is. Besloten wordt het op 5.per week te brengen. De ver. Kon. Wilhefminafonds ter bestrijding van kanker vraagt de ge meente lid te worden tegen een halve cent contributie per inwoner. Op voor stel van B. W. wordt dit verzoek met volledige instemming ingewilligd, af te ronden tot 15.per jaar. Mej. Ooms, onderwijzeres aan de O.L. School alhier vraagt wegens vertrek naar Kloetinge eervol ontslag. De Raad be treurt dit, maar kan niet anders doen dan het inwilligen, waarbij men geen be paalde tijd aangeeft, maar haar zo spoedig mogelijk in de gelegenheid zal stellen. Inmiddels wordt reeds getracht een nieuwe leerkracht te krijgen. De rekening 1946 is door Ged. Staten definitief goedgekeurd, zowel van ge meente- als woningbedrijf. De voorlopige vaststelling van de rekening 1948, eveneens voor gem. en woningbedrijf heeft na onderzoek der commissie geen aanleiding meer tot op merkingen, zodat deze volgens reeds eerder gepubliceerde bedragen wordt goedgekeurd. De begroting 1950. De raadsleden hebben de begroting 1950 van gem. en woningbedrijf onder zocht en aanvankelijk is men van mening, dat deze al zo uitvoerig is be sproken dat hierover thans niet veel meer behoefd te worden gezegd, maar... van het een komt wellicht het ander en zo wordt de bespreking toch nog uit voeriger dan verwacht was. Het is eerst dhr. Koopman, die de secretaris lof toezwaait voor het ver richte werk. Overigens heeft hij zijn mening al gezegd tijdens de bijeenkomst voor onderzoek. Met de eerste opmerking van dhr. Koopman zijn alle leden het eens. Dhr. o. d. Brouw wil op de begroting zelf nog wel even dieper ingaan. Hij zegt: Hoeveel wensen en opmerkingen zijn al niet naar voren gebracht. Maar wat zijn er voor vernieuwingen in de begroting Steeds worden allerlei klei nigheden gezegd, soms noodzakelijk, maar het blijft op de ene post eens wat beknibbelen, op de andere wat toegeven, meestal wordt gezegd: er is geen geld. Vernieuwing zit er ook in deze begro ting niet. Tijdens de bespreking is door bijna iedereen opgemerkt hoe „voor spot" vele straten er bij liggen. Ik wens B. en W. toe, dat ze eens over de Veste gaan. BijMit alles spijt het me, dat be strating steeds uit de „sluitpost" moet worden geknibbeld. Is die wat groter dan kan er iets meer, is ze op, dan kan er niets gedaan worden. Hij wil bijv. de Markt niet ver boven de andere straten stellen, maar toch is het het centrum, waar men bijzondere aandacht aan mag besteden. Gewoonlijk staan er dag- en nacht vrachtwagens, vele boompjes sneuvelen. Hij vraagt vervolgens of men zich nu precies bij de begrotingsgetallen moet houden. Is er geen mogelijkheid om bijv. de Commissaris te verzoeken hier eens een kijkje te nemen en te vragen of er iets aan gedaan kan worden. De be- stratingspost is ongeveer 200,hoger dan vorig jaar. Wat kan er mee gedaan worden Het zal met de bestrating een eeuwigdurende zaak blijven. Het blijven lapmiddelen. Er moet iets nieuws komen. Hij denkt daarbij aan de post van het Wezen Armbestuur, die op in- en uitgaaf totaal ong. 30.000,bedraagt, wat een admi nistratie onkosten meebrengt van 7 a 800,Zou men deze administratie naar de secretarie overbrengen, men zou zeker 600.winnen. Hij had graag gehad, dat hier iets aan gedaan was en geeft het voor volgend jaar in over weging. Hij is er ook over verwonderd, dat er toch 1200,op de begroting is uit getrokken voor de straatverlichting. Hij 1 had liever gezien, dat de Centrale 200,op de straatverlichting bezui nigde, door de lantaarn niet tot 's mor gens te laten branden, en dat niet enkele maar een 60 of 70. Kan men dat niet anders vinden, nu de gemeente in zo n benarde positie verkeert. Is het beslist nodig om alles duurder te maken Kunnen we er niet af komen? Spreker denkt voort aan het Tehuis voor Ouden van Dagen. Misschien wordt er aan gewerkt, maar hij hoort of leest er niets over. Sommige oudjes lijden veel en al zal „het een paar heilige huisjes" kosten, hij is er voor dat er spoedig wordt geholpen in deze. Hij denkt voorts aan „achterlijke kinderen". Hebben B.S.&O. daar al eens over gedacht of de behoefte gevoeld, hiervoor een school op te richten. Hij zou hiervoor graag het iniatief genomen zien. Er zit in St. Maartensdijk geen stuwkracht meer. Het neemt steeds een afwachtende houding aan. Hij had graag, dat er aan een en ander gewerkt werd ten voordele en nutte der gemeente. De Voorzitter antwoordt! In volgorde worden de vragen en op merkingen van dhr. o. d. Brouw door de voorzitter beantwoord. Hij zegt dat bestrating geen eeuwigdurende zorg zal blijven, zoals vorige spreker opmerkte. Er is al heel veel gedaan, zie het kapitaal maar eens, dat er aan besteed werd, maar er is nu eenmaal ontzaglijk veel te doen door verloren jaren. De Markt is inderdaad het centrum. Hij wil daarvoor ook z'n best doen en hoopt dat volgend jaar alle boompjes in bloei staan. Over het Burgerlijk Armbestuur zegt hij, dat dit bestuur niet alleen staat, maar er ook een andere instantie bij betrokken is. De onkosten zijn inder daad betrekkelijk hoog. Hij zag dat ook graag veranderd en het valt te over leggen. Inzake de verlichting merkt de voor zitter op, dat het gem. bestuur daar voor geen prijzen kan vaststellen. Hoog stens kan men protesteren tegen te hoge vorderingen. De verlichting is ook niet helemaal zoals hij dat wil, maar een andere regeling zou momenteel te veel kosten eer ze op gang was. Een groot gedeelte van de straatverlichting gaat bijv. te Scherpenisse 's avonds op een bepaald uur uit. Dit kan hier echter niet. Om er een van Ged. Staten bij te halen, zoals o. d. Brouw verzocht, kan hem niet bekoren. Men zal misschien toe stemming geven voor een grotere be- stratingspost, maar school, toren, enz laten vervallen. Omtrent het gebouw voor Ouden van Dagen, is ook hij in afwachting. Hij is er ondanks dit, voor, toch enkele huisjes in de gemeente te zetten voor alleen- wonenden, meestal oudere mensen. Hij meent dat er eind van dit jaar toch wel iets meer bekend zal zijn over het Tehuis en dat de plannen voor de huis jes in eigen gemeente in gevorderd stadium zijn. Aan een school voor „achterlijke kinderen" is door B.S.ö.O. al gedacht, maar men moet hiervoor wel samen werking met Noord-Brabant zoeken. Dhr. Koopman meent dat de meerder heid er voor te vinden zou zijn, zoals o. d. Brouw voorstelt tot verbetering van straten, als het uit te voeren was. Maar men zit ook met de school, plein, toren, brandweer, zeer grote punten. Hij adviseert van het uitgetrokken bedrag voor bestrating enkel putten te lichten. Wordt er een straat vernieuwd, dan is het meteen op en is er straks geen geld om een put te lichten. Zeker, het is alle maal gebroken werk, maar er zijn nu eenmaal geen middelen. Hij geeft B. en W. dringend in overweging zich te beperken tot herstellingen. Dhr. Geluk meent dat men hier wel veel over kan uitweiden, maar waar er toch geen middelen zijn, is dat nutteloos. DE VIERLING UIT ZWOLLE OP DE LAGERE SCHOOL. Met aan dacht volgen de kinderen de lessen op school en ook thuis worden de sommen gerepeteerd. V.l.n.r. Rina, Han, Dorothea en Elly Kiffers. Dhr. Koopman had zich ook al af gevraagd, of er nu toch nog gewerkt werd aan het Tehuis voor Ouden van Dagen. De voorzitter meent dat er eind van dit jaar stekken gestoken zullen worden. Dhr. Koopman heeft ook wel gedacht aan een school voor „achterlijke kinde ren", maar is dat mogelijk? Hij denkt van niet om voor 2 of 5 per gemeente een school te gaan stichten. Is het niet veel verstandiger die kinderen naar een reeds bestaande school te sturen, zoals dat hier al gebeurd is met een goed succes en weinig kosten. Weth. Hagè wijst er op, dat de Cen trale ter plaatse bezig is de consessie over te doen naar de P.Z.E.M. Daarom is het uitgesloten het net nu nog te gaan veranderen. En de Centrale heeft de gemeente billijk behandeld. Er is een besluit genomen de zgn. kogeltoeslag a 5 te heffen, maar de gemeente zal over 1949 geen last meer hebben. Hem lijkt de meer gevraagde 200.voor 1950 billijk. Dhr. Langejan erkent dat het zeer moeilijk is met een dergelijke financiële positie de touwtjes bij elkaar te houden. Men zal zich er bij moeten neerleggen. Hij heeft er steeds op aangedrongen enkel de putten te lichten, daar men zowat overal versleten stenen heeft en herstrating ook weinig baat. Alleen ver nieuwing zou effectief zijn en dat gaat niet. Daarvoor is zeker 2 of 3 ton nodig. Als hij ziet hoe voorheen kapitaalkrach tige landen als Engeland op alle moge lijke dingen bezuinigen en het hier alle maal maar leningen blijft, kan hij dat niet goedkeuren. Daarom alleen het noodzakelijkste uitvoeren. De school en brandweer, die resp. 35000,en 9000,zullen vragen vorderen al een lening, die meer dan genoeg is. Verder moeten we „passen". Omtrent de begraafplaats wil dhr. Langejan ook nog iets opmerken. Hij zou er voor wezen, dat enkele paden wat verlegd werden, waar een 3e van de ruimte dbor die paden en bochten wordt ingenomen. Dat vergt te veel plaats ruimte. De grond kan goed gebruikt worden en het uitkomende grind ook. Hij dringt er daarbij niet op aan, dat dit direct moet gebeuren, maar geeft het wel in overweging. Voorts staat hij vreemd tegenover de nieuwe gemeente-woningen, waarvan klacht op klacht tot hem doordringen. Als hij leest wat men te Stavenisse met dhr. V/esselo is overkomen en als hij nagaat, hoe weinig men hem ziet, wan neer er gebouwd wordt, dan kan een en ander hem weinig bekoren. Hij meent dat de grondslag voor de nieuwe woningen niet goed becijferd is, er is veel te veel onkosten bijgekomen buiten de aannemingssom. Dhr. Koopman verwondert zich er over, dat men een dergelijk type huizen alleen in St. M'dijk vindt en niet in de andere eilandgemeenten. Het zijn geen doelmatige huizen voor een werkman, die toch minstens een zolder moet heb ben. Langejan is er van overtuigd, dat het onderhoud van de nieuwe huizen veel geld zal kosten. Dhr. Koopman is er ook allesbehalve tevreden over. Er is met vorst gemetseld en met regen ge timmerd. De voorzitter antwoordt, dat hij uit ondervinding weet, hoe er bijkans overal zeer, zeer veel klachten over de nieuwe woningen zijn. Dat is niet alleen bij bouwwerken van dhr. Wesseloo, maar overal. Hij weet dit bijv. zeer goed uit getroffen gebied. Dhr. Langejan wil na getrokken lering uit de gem. woningen voorstellen de bouw van de school door eigen mensen te doen geschieden. Begroot het en men weet waar men aan toe is. Laat dan ook eigen mensen een boterham verdienen. Waarom zouden we er met de school weer moedwillig inlopen De voorzitter: De raad houdt toch immers de gunning aan zich. Dhr. Langejan stelt voor nu reeds vast te houden, dat eigen mensen de bouw maken. De voorzitter zegt dat uitstel van school en brandweer niet aan het Dag. Bestuur ter plaatse ligt. Er is onmiddel lijk werk van gemaakt. Dhr. Langejan uit woorden van dank in verband met de laatste bijeenkomst in dit jaar en wenst de gemeente met de zeer schrale begroting Gods bijstand toe, hoopt dat men het jaar in gezondheid mag eindigen en dat het gesprokene eep opwekking mag zijn het beheer zo goed mogelijk uit te voeren en 1950 samen te beginnen en te eindigen. Dhr. o. d. Brouw komt nog even terug op leningen en kan niet inzien, waarom men nu niet net zo goed een lening voor school en brandweer kan aangaan dan a.s. zomer. Daar is toch geen verschil in. Over de verlichting wil hij toch nog voorstellen aan de Centrale zo zuinig mogelijk aan te doen en bijv. bij maan licht de lampen uit te doen en niet de gehele nacht te laten branden. De nieuwe woningen zijn volgens hem schijnbaar nog niet overgenomen, daar er nog ALGEMENE KLEUTERSCHOOL In de zaal van Hof van Holland werd Dinsdagavond een algemene ver gadering gehouden onder voorzitter schap van de heer A. J. Liefaard. In zijn openingswoord verklaarde de voorzitter, dat de netto opbrengst van de in November gehouden bazar onge veer f2100.bedroeg. Wegens vertrek van dhr. Liefaard naar Hoorn werd gestemd voor een nieuwe voorzitter. De heer Joh. Bal, thans secretaris van de Alg. Kleuter schoolstichting, behaalde de meeste stemmen. Maar met definitieve aanvaar ding wou deze geen genoegen nemen, menende dat er een onvoldoend aantal leden aanwezig was. Hij zal deze func tie thans waarnemen tot de volgende alg. verg. waarbij dan definitief een voorzitter en nog een bestuurslid zal worden gekozen. De scheidende voorzitter werd ver volgens door dhr. Bal toegesproken, die de zeer bijzondere dank van de leden overbracht voor al het werk door de heer Liefaard voor de Kleuterschool gedaan. Hij schetste hem als de stu wende kracht, waaraan de Stichting voor een groot deel haar ontstaan had te danken. Na een korte terugblik op het ont staan en de groei constateerde hij, dat de Kleuterschool zich in een gezonde bloei mag verheugen en wenste dat dit zo mocht blijven. Ook de heer Jac. Vos richtte enige welgemeende woorden tot dhr. Liefaard. Bij de rondvraag stelde de heer P. de Heer voor foto's van de kleuter school aan dhr. Liefaard te geven als Dokter P. J. Duinker te Tho len, tel. 40. Dokter J. Vermet te Nieuw- Vossemeer, tel. 10. steeds van aannemerszijde aan wordt gewerkt. Hij is er evenmin over tevreden. Dhr. Langejan merkt dan nog op, dat het Wezen Armbestuur zeer zuinig en oplettend met de begroting omspringt en hij niet graag in andermans huishouden roert. Hij kan niet anders dan dit be stuur lof toezwaaien. Dan wordt de begroting 1950 vastge steld met alleen de stem van dhr. o. d. Brouw tegen. Uit een voordracht van dhr. I. M. Hage en Adr. Scherpenisse wordt de eerstgenoemde aftredende herbenoemd als lid van het W. Armbestuur. De overeenkomst met dhr. J. J. Heij boer betreffende het ophalen van vuilnis tot en met 31 Dec. 1950 wordt zonder opmerkingen verlengd. Rondvraag Dhr. Koopman vraagt of er door B. en W. al een nader onderzoek is inge steld naar de luiken der oude gemeente woningen en wat de uitkomst is. De voorzitter antwoordt, dat volgens de na onderzoek gemaakte begroting reparatie timmerwerk 1782,—, schilder werk 3600, onvoorzien 528, zou kosten, alzo totaal 6000,—. Dhr. Koopman: Dan is het toch geen 1100,zoals eerder. De voorzitter: Nee, maar dat was ook vernieuwing. Dhr. Koopman: Wat denkt B. en W. nu te doen. Komt men straks met een ander voorstel Daartoe wordt besloten. Weth. Bout komt terug op hetgeen gezegd is omtrent het enkel lichten van putten in de straten. Dat is nu wel aardig, maar als de gem. opzichter een begroting heeft opgemaakt voor de noodzakelijkste dingen moet men zich daaraan houden, zo bv. de straat in het Bosje vernieuwen. Daarmee zijn allen het eens. Dhr. de Viet vraagt, wanneer men in 't Bosje zal beginnen. Het is er een ver schrikkelijke toestand. En of er ook iets aan de nieuwe Kaai wordt gedaan. De voorzitter antwoordt, dat men aan het laatstgenoemde al bezig is en voor het Bosje wordt op goedkeuring gewacht. Na nog enkele opmerkingen, zegt de voorzitter dat het, behoudens een spoed vergadering zeker wel de laatste open bare raad zal zijn in 1949. Hij zal de wensen maar tot begin 1950 bewaren en sluit de vergadering. aandenken van het tot stand gebrachte werk. Met algemene instemming werd dit voorstel aangenomen. Daarna slui ting. OVER DE „WILLEM BARENDZ" Woensdagavond 21 Dec. a.s. zal het Departement Tholen van de Maatschap pij tot t Nut van 't Algemeen een bij eenkomst beleggen in de zaal van Hof van Holland onder leiding van dokter P. J. Duinker. Dan zal de heer W. Hillenius uit Scheveningen, een lezing houden over de reis van de Willem Barendz naar de Zuidelijke IJszee, aan trekkelijker gemaakt door vertoning van een zelf opgenomen film. AANBESTEDING Vrijdag 9 Dec. j.l. werd door de architect Pacilly uit Bergen op Zoom voor rekening van de heer D. C. Schot te Tholen aanbesteed het bouwen van een garage met woonhuis aan de Schoolstraat. Inschrijvers waren: D. Burgers, Tholen voor f 14.525. Jac. Vos, Tholen f 14.823, C. Geluk, St. Maartensdijk f 14.853. Bennink, Ber gen op Zoom f 15.700. W. Blaas, Tho len, f 17.500. De raming was f 15.000. UITVOERING Het ligt in de bedoeling van de Mu ziekvereniging „Concordia" op 28 Dec. a.s. een muzikale uitvoering te geven in de zaal van „Hof van Holland". VEILINGSBERICHTEN 13 Dec. Gewone uien f23.10. Bon ken f 22.70 tot f 22.80. Drielingen f20.79. Picklers f 21.72. Aanvoer 35 ton. Peen III f 7.53. Aanvoer 30 ton. Alles per 100 kg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1