Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Raadsverslag THOLEN» ZONDAGSDIENST ARTSEN 6e Jaargang No. 4 9 December 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 De laatste vergadering in 1949 26 punten vergen 4 uur bespreking. Voor Schooltandverzorging. Kleuterscholen-subsidie. De begroting 1950. Maandag 5 Dec. jl. des nm. om 2 uur kwam de gemeenteraad te Tholen in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: Mr. A. J. v. d. Hoeven. Secretaris dhr. V. Laban, Met 10 raadsleden was de vergadering voor dit keer voltallig, daar dhr. Geilings eerst een volgend maal zitting kan nemen. Aan de agenda wordt een 26ste punt toegevoegd, waarna deze uitgebreide agenda in volgorde wordt afgewerkt. Begonnen wordt met beëdiging van dhr. A. F. Goedemondt, die beide ver eiste eeden in handen van de voorzitter aflegt. Het onderzoek der geloofsbrieven van de heer J. Qeilings vergt evenmin veel tijd. Zonder aanmerking wordt deze toegelaten. De notulen vliegen onder de hamer. Ingekomen stukken Berichten van de leden der Woon ruimtecommissie, dat ze hun benoeming aannemen; Van Ged. St. gk. begr. wijziging gas bedrijf, gewone dienst '48 en kap. dienst; Proces-verbaal van kasopname over het 3e kwartaal '49; Goedkeuring door G.S. op raadsbe sluit onderhandse aanbesteding electr. verlichting van diverse scholen; Van het Min. v. Soc. Zaken gk. kin derbijslagverordening 1949; Van Ged. St. dat geen bezwaar is tegen de gewijzigde salaris- en loonver- ordening. Deze stuken worden voor ken nisgeving aangenomen. Van dhr. G. R. Streutgers, die eervol ontslag verzoekt als leraar aan de U.L.O. school per 16 Nov. wordt ver leend. Van dhr. A. J. Lief aard eenzelfde ver zoek liefst zo spoedig mogelijk. Wordt aanvaard met ingang van 1 Jan. '50. Van de Ver. ter Bescherming van Dieren het verzoek om als buitengewoon lid toe te treden. Het Dag. Bestuur, hoe wel het nut erkennend, meent dit ver zoek om financiële redenen te moeten afwijzen. Allen steunen dit voorstel. Van de Vakgroep „Assurantie-agen ten" het verzoek de gem. ambtenaren te verbieden als assurantie-agent op te treden. B. W. stellen voor ook dit verzoek af te wijzen, daar in het ambte naren reglement al een bepaling is op genomen, dat voor nevenbetrekkingen toestemming van B. W. vereist is. Accoord Van het Dag. Bestuur der gem. Zie- rikzee om de wijziging van de gemeen schappelijke regeling tot centralisatie van Bouw-, 'Woning- en Welstandstoezicht alsnog goed te keuren. De voorzitter wijst er op, dat alle gemeenten in Noord-Zeeland dit hebben gedaan en er alzo een vrij uitzichtloos resultaat van een protest te verwachten is. Dhr. Goe demondt heeft bemerkt, dat men toch wel met de mening der gemeenten reke ning zal houden, waarna op voorstel van het Dag. Bestuur wordt besloten zich bij de wijziging neer te leggen. Van het Bestuur van „Het Groene Kruis" een verzoek om een subsidie van 1000,over 1950. Wordt toegestaan. Verschillende meningen over kleuterschool-subsidie Het bestuur van de Chr. Kleuterschool vraagt een aanvullende subsidie over 1949. De voorzitter zegt, dat B. en W. op het standpunt staan het bedrag per leer ling vast te stellen. Dit is gebeurd. Waar thans de ene kleuterschool wel toekomt kan men geen reden vinden om de andere een aanvullende subsidie te geven zodat wordt voorgesteld dit verzoek af te wijzen. De Heer de Heer vraagt of het wel gelijk op gaat en men zonder meer moet besluiten deze aanvullenle bijdrage niet te verlenen. De voorzitter wijst er dan nogmaals op, dat het standpunt is: per leerling, zodat men de een niet meer kan geven dan de andere. Men moet op een andere manier zorgen het tekort te dekken. Destijds heeft de gemeente de bijdrage al zo hoog mogelijk gesteld. Gaat men nu de een meer geven, dan gaat de evenredigheid verloren. Dhr. de Heer meent, dat het voor het bestuur van de betrokken kleuterschool een grote teleurstelling zal zijn. Men heeft toch gezegd, dat men bij een even tueel tekort de zaak nog onder ogen zou zien De voorzitter antwoordt, dat dit nu nog niet mogelijk is, daar men de ge hele exploitatie over 1949 nog niet kan nagaan en zover de gegevens strekken is er in de gemeentekas niets over. Dhr. de Heer merkt dan op, dat dhr. Verduit destijds voorstelde 30,per leerl. te subsidiëren, wat hij nogal veel vond. Toch wil hij er nu wel 25, van maken. De voorzitter: Als U een middel aan wijst hoe we daaraan moeten komen, valt er nog over te praten. B. en W. hebben zich wel degelijk beraden, weten de dat beide scholen wel met moeilijk heden zouden komen te zitten, maar we weten niet, hoe wij aan geld moeten komen. Dhr. Verduit wil dit punt aanhouden tot behandeling der begroting, (pnt. 24) De voorzitter antwoordt, dat dit een begroting voor 1950 is en hier wordt gevraagd om aanvullende bijdrage over 1949. Dhr. Verduit vraagt ook of er bericht binnen is, dat de andere school het wel makkelijk heeft. De voorzitter: nee, maar er is ook geen verzoek, dus neem ik aan dat het in elk geval gaat. Dhr. Jansen wil, dat men de scholen niet in de steek zal laten. Men heeft de morele plicht die in stand te houden, vooropgesteld, dat de exploitatie zo voordelig mogelijk wordt uitgevoerd. Er zijn 2 kleuterscholen opgericht. We mogen ze nu niet in de knoei laten zitten. De gehele gemeente heeft de consequ entie daarvan te aanvaarden en er moe ten middelen komen om ze op de been te houden. Zeker niet enkel laten druk ken op degenen, die daar kinderen op school hebben. Hij acht het van primair belang. De voorzitter vindt dit niet consequent Zeker, de gemeente heeft 2 scholen ge wild, maar daarom de Raad nog niet. Dat is niet van de Raad uitgegaan. Dan zou men kunnen stichten zoveel men wil en maar vragen. Op een vraag van de heer de Heer of er van de Alg. Kleuterschool geen aanvraag is ingediend en of men daarom de andere dan maar moet afwijzen, ant woordt de voorzitter op het eerste ge deelte ontkennend en op het tweede be vestigend, om evenredig te blijven. Dhr. Wagemaker voert aan, dat de een wel zodanig kan exploiteren, dat ze er uitkomen. De voorzitter merkt op, dat dit cok niet was gegaan zonder de bazar. Dhr. Wagemaker: Dat is toch hun goed recht. De voorzitter: Ja, ik apprecieer het zelfs, dat men het zonder hulp kan stellen. Dan wordt gestemd: Tegen het voor stel tot afwijzen stemmen de heren De Hond, Verduit, Quist, de Heer en Jan sen. Voor de beide Wethouders, Goede mondt, Wagemaker en Berrevoets: 5-5, Van hetzelfde bestuur is een verzoek ingediend om subsidie over 1950. B. en W. stellen voor de toegestane subsidie over de 2 scholen te verdelen per leerling. Dit verzoek wordt aan gehouden tot punt 24. Het bestuur van de Vrije Polders te Tholen verzoekt de meerdere kosten van onderhoud van de Singel, i.v.m. de om legging van het verkeer, voor gemeente rekening te nemen. Het Dag. Bestuur stelt voor hierop af wijzend te beschikken om reden het een openbare weg is en men bovendien niet eens weet wat de meerdere kosten zijn Ook hierover ontwikkelt zich een voor de Thoolse Raad vrij uitvoerige dis cussie. Dhr. Wagemaker merkt in dit verband op, dat de Polder ieder jaar een be grotingsbedrag uittrekt voor onderhoud van deze weg. Dit betalen de land bouwers. Het lijkt hem nu zeer billijk, waar het verkeer door de maatregel van het Thoolse bestuur over die weg zeer is toegenomen, dat ook de gemeente in de meerdere onderhoudskosten betaalt. Men kan dit thans nog niet definitief zeggen. Hij acht het onbillijk, als men de ene categorie Tholenaars zwaarder be last, waar de andere gemak en voordeel van heeft. Dhr. Verduit wijst er op, dat de maat regel genomen is om de gebouwen in Receptie in Batavia, georganiseerd door de H7 V. K. de heer L o v i n k, op 30 November j.l. De H. V. K. begroet met zijn linkerhand, daar zijn rechter geblesseerd is, de Sultan van Djocja. De bezetting van Batavia door de troepen van de T.N.I. zal zeker besproken zijn de kom te sparen en acht het juist, dat het gemeentebestuur de meerdere onder houdskosten voor haar rekening neemt. Dhr. Quist kan het niet anders dan toejuichen dat het verkeer zo is ge regeld en is ook voor een bijdrage. Dhr. Goedemondt wijst er op, dat vorige sprekers nu wel goed betogen, maar op welke grond meent de Polder dit te moeten vragen. Indien men zonder verordening ook van die weg gebruik zou willen maken, wie zou dat tegen houden Bovendien, het verkeer is over al veel drukker dan voorheen en destijds is ook al eens een rijweg omgelegd, waarover niemand toen heeft gesproken. Hij is er niet tegen iets te doen, maar wil dit gerust aan B. en V/. over laten om gezamenlijk te overleggen. Men kan het evenwel niet gronden door te zeggen: we hebben er recht op. Dhr. van Westen: En als men de weg in ogenschouw neemt, dan ziet men dat alle reserve nog in de bakken ligt. De weg is heus niet zo uitstekend en finan cieel zal de Polder het beter kunnen dan de gemeente. Weth. v. d. Berge meent dat men bij dit ales nog niet eens over het voor komen van ongelukken heeft gedacht. Een factor van veel beteenis volgens hem. En in de tweede plaats vindt hij, dat de Polder te vroeg met dit voorstel aankomt. Men weet nog niet eens, wat de meerdere kosten bedragen. V/as men dan pas gekomen, dan viel het te bezien. In de derde plaats kan men niet consta teren. dat er meer onderhoud aan gedaan wordt dan voorheen. Dhr. Jansen acht het billijkheidshalve nodig, dat men hierover toch eens con fereert, mede uit practische over wegingen. De voorzitter vindt het argument van Weth. v. d. Berge juist. Men komt hier mee te vroeg aan. Dhr. Wagemaker ondermijnt in z'n volgend debat de argumenten van vorige sprekers door er op te wijzen, dat men er een B.weg van zou trachten te maken, indien men er zonder omlegging meer gebruik van zou maken, een mogelijk heid die misschien nog bestaat, dat men momenteel toch geen weg kan gaan ver beteren, waar de gedempte putten binnen een half uur weer open zouden liggen, dat de Singelweg voorheen voldoende werd onderhouden. Weth. v. d. Berge vindt toch, dat dhr. Wagemaker te veel aan een polderweg vasthoud en vergeet dat het Openbare weg is. Uiteindelijk wordt over het B. en W. voorstel tot afwijzen gestemd. Tegen stemmen de heren Wagemaker en Ver duit, nadat bij een nog gevoerd debat de voorzitter nog gezegd heeft, dat men nadien toch altijd nog een aanvraag kan doen. En nu B.S.öO. Het verzoek van B.S.öO. om tot een gemeenschappelijke schooltandverzorging op het eiland Tholen te komen ont breekt ook bij de Thoolse ingekomen stukken niet. En het voorstel van het Dag. Bestuur ter plaatse luidt, dat hoewel men van mening is, dat het niet tot het terrein van B.S.öO. behoort om een dergelijk voorstel te doen, men wel in principe bereid is mede te werken een regionale schooltandverzorging op te richten, ge zien het sociaal belang van het gehele volk, maar verschillende vraagstukken door de gemeentebesturen alsnog dienen te worden besproken en B. en W. op te dragen overleg te plegen met B.S.öO. aangaande de regeling, waarmee men het op verschillende punten niet eens is. Dhr. Wagemaker verklaart zich voor schooltandverzorging, maar heeft ook nog al aanmerkingen op de door B.S. öO. ontworpen regeling. Zo is er bijv. niet eens een centrumgemeente in ge noemd, dat toch vanzelfsprekend Tholen zou moeten zijn. De voorzitter: Daar is niet eens over gepraat in de regeling, maar dat moeten ook de gemeentebesturen uitmaken en dan is Tholen vanzelf wel de meest in aanmerking komende. Naast de voorzitter wijst ook de heer Goedemondt er op, dat St. Filipsland er niet in genoemd wordt. Hij heeft ook veel bezwaar tegen deze werkzaamheden van B.S.öO., die alzo trachten buiten gewoon grote zeggenschap in de be stuurszaken van de gemeenten te krijgen Hij noemt die vereniging een gemeente raadsvoorloper. Hij acht B.S.öO. nuttig, maar niet als Raadsvoorloper. Daarom is hij tegen de machtsaanmatiging van B.S.öO., maar voor de schooltandver zorging, hoewel bang, dat de financiële kant niet geheel zal kloppen, zoals ze in het ontwerp is aangegeven. Dhr. Wagemaker steunt de schooltand verzorging ook ten volle, maar heeft dezelfde bezwaren tegen B.S.öO. als vorige spreker. De voorzitter: Het is nog wel zo, dat de Raden uiteindelijk kunnen besluiten, maar ook mijn mening is, dat dit niet van B.S.öO. moet uitgaan. Hij be schouwt het als een vereniging van vak genoten, die door hun bijeenkomsten meer inzicht in de administratie moeten trachten te krijgen, maar niet dat het zo wordt, dat men theoretisch en daar door ook practisch de lakens zou gaan uitdelen. Hij heeft daarom ook bezwaar tegen de wijze van indiening, maar niet tegen de op te richten stichting. In Middelburg is destijds al over de schooltandverzorging gesproken en er op gewezen, dat men zou trachten dat ook in Tholen en St. Filipsland te krijgen. Raadslid de Heer heeft bezwaren tegen de regeling en niet alleen financieel, maar ook omdat volgens hem alles te veel wordt gecentraliseerd. Dhr. de Hond vindt het jammer, dat niet meer Raadsleden de vergadering in Tholen bijwoonden, toen de schooltand verzorging werd toegelicht. Weth. v. d. Berge meent, dat men dergelijke bijeenkomsten toch altijd met een korreltje zout moet nemen. Er zit altijd een propagandistisch tintje aan. Dhr. Jansen kan iets voelen voor het bezwaar van De Heer. Waak er voor dat de centralisatie niet te ver wordt doorgevoerd. Nochtans is hij voor school tandverzorging. Daarna wordt het voor stel van B. W. om er in principe aan mee te doen z.h.st. aanvaard. Maar een cent per inwoner krijgt B.S.öO. toch niet. Als dit verzoek ter tafel komt stellen B. W. voor af wijzend te beschikken om reden men de taak van B.S.O. enkel als hierboven om schreven ziet en men het geen vereniging acht die naar buiten moet optreden. Allen zijn het daarmee eens. De R.K. Tuinbouwschool, waarop zes leerlingen uit Tholen gaan, vraagt een Dr. R. C. Renes Oud-Vossemeer Tel. 19 Dr. H. Menger St. Filipsland Tel. 20 bijdrage van 25.per leerl. B. W. stellen voor 75.in totaal te geven. Dhr. Verduit ziet er het gevaar in, dat er straks ook weer anderen om een bijdrage zullen vragen. Dhr. Jansen acht het beter de leerlingen zelf te helpen. Uiteindelijk besluit men eerst te vragen om een begroting, waarna B. W. zul len beoordelen of de 75.nodig zijn. En daarmee waren de ingekomen stuk ken afgelopen. Punt 5: Aankoop huis J. M. Janse. Het Dag. Bestuur stelt voor dit huis aan te kopen, teneinde t.z.t. de bocht naar de Molenvlietsestraat te kunnen ver breden. Koopsom 3000.Dhr. Wage maker vraagt of men het zelf moet slopen of een ander dit zal doen. De voorzitter antwoordt, dat de voordeligste weg zal worden gezocht. Dhr. Verduit vraagt of het nodig is dat huis direct te slopen. De voorzitter antwoordt: Als Jansen er uit is en de woningkwestie het toe laat moet het zo spoedig mogelijk ge beuren. Hernieuwde deelname F.O.G. ontmoet geen bezwaar; evenmin een begrotings wijziging 1949. Simon Lindhoutstraat. De straat waar de nieuwe huizen zijn gebouwd in de omgeving van de Singel moet een naam hebben. B. W. stellen voor deze straat ter nage dachtenis aan de tijdens de bezetting door zijn verzetswerk omgekomen stads genoot Simon Lindhout: de Simon Lind houtstraat te noemen. Met stilzwijgen wordt volledige instemming met dit voorstel getoond. Een aanvraag ingevolge art. 72 L.O. wet 1920 wordt ingewilligd. Als leden der Gascommissie worden benoemd de heren Jansen en de Heer. Als vertegenwoordiger, in de Raad van Aandeelhouders der N.V. Waterleiding Mij. Tholen werd dhr. B. J. v. Westen benoemd. Als vakleraar lich. oef. U.L.O.School werd gekozen dhr. Soetink, terwijl de datum van indiensttreding nader zal worden bepaald. Tegelijkertijd wordt aan dhr. Verheul met ingang van 1 Nov. 11. als zodanig eervol ontslag verleend. De Raad gaat accoord met de uitgifte van enkele stukjes grond, nl, aan Oer- lemans en Borsius en v. d. Leije, zulks tot uiterlijk Nov. 1950. Enkele wijzigingen werden aange bracht in het Delegatie-besluit inzake verhuring van gem. grond, terwijl daarin eveneens de nieuwe gem. woningen wer den opgenomen. De voorlopige vaststelling van de uit gaven der O.L.S. over 1948 lokt evenmin weinig debat uit. De kohieren reinigings rechten werden zonder meer vastgesteld. Enkele verhogingen maakten o.m. vaststelling van een nieuwe legesver ordening noodzakelijk. Verhoogd werd bijv. afgifte bewijzen voor huisslachting, waar men voortaan 1 kwartje voor moet betalen. Hetzelfde was het geval dus ook verhogingen op de heffing van aan- plakrechten. En een nieuwe verordening op de heffing van besmettelijke ziekten werd vastgesteld met als norm de zgn. schoolgeldmaatstaf. Al deze punten, waarmee men aan het 20ste was gekomen gaan vlot onder de hamer door. Punt 20i Vaststelling nieuwe ver ordening op de heffing van keurlonen en vaststelling nieuwe tarieven voor het gebruik noodslachtplaats. In de nieuwe verordening staat het keurloon op 4,50. Tot dusver was het 3,De heer Verduit is tegen het betalen van keurloon en waar men niet overal keurloon moet betalen, vraagt hij zich af of de mensen thans niet elders zullen laten slachten of de varkens in 't geheel niet aan zullen geven. De voor zitter merkt op dat vele mensen blij zijn dat deze dienst er is. Gebleken is toch dat er nog altijd dieren zijn met t.b.c. Dhr. Verduit is tegen deze verorde ning en verklaart dus te hebben tegen gestemd. Dhr. de Heer vraagt of deze verhoging noodzakelijk is De voorzitter zegt dat dit zeker nodig is, daar deze dienst elk jaar geld kost en ze toch zichzelf behoort te betalen. Met de stem van dhr. Verduit tegen wordt de ver ordening vervolgens aangenomen. De wijziging in de tarieven voor

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1