W eekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland welkom thuis ^nkiimU Raadsverslag St. Filipsland Ontheffingen reinigingsrechten Straatbelasting THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND KENT U ONZE BRANDPOLIS MET VASTE TAXATIE? 6e Jaargang No. 3 2 December 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Onder leiding van burgemeester L. J. de Jonge werd vorige week een vol- tallinge openbare raadsvergadering ge houden. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken! Aanvraag voor lidmaatschap voor de Ver. „Kon. Wilhelminafonds" ter bestrij ding van kanker. B. en W. stellen voor als lid tot dit fonds toe te treden en de minimum con tributie te betalen, welke een halve cent per inwoner bedraagt. Dhr. Stormezand acht dit te weinig en gaf liever 1 cent per inwoner. Na enige bespreking wordt het voorstel van het Dag. Bestuur aangenomen. De Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren vraagt ook een gemeentelijke bij drage. B. en W. stellen voor daar niet op in te gaan, waarmee allen zich ac- coord verklaren. De waarborgstelling met de Fraude Risico-Onderlinge te verlengen na 1 Jan. 1950 wordt ook goed gevonden. B. en W. stellen voor de Emmastraat over te nemen. Wordt goedgevonden. Een schrijven van de Grondkamer, waarin wordt verklaard, dat de tuin grond aan de Sluis, Verhuurd aan de bewoners aldaar te duur is, zodat de pacht met circa x/3 verlaagd zal moe ten worden. Aan die eis wordt door de Raad voldaan. Van de Bouwkas Rohyp, die garantie vraagt voor het bouwen van een woon huis voor haar deelnemer P. Reijngoudt. De Bouwkas zorgt voor het volle be drag der bouwkosten. De gemeente heeft zich enkel garant te stellen. Na ruime bespreking, waaruit blijkt dat het Rijk 10 jaar voor het onrendabele gedeelte instaat, waarna het wel zal worden ge schat op de dan geldende prijs, zodat de deelnemer dan xoor het rendabele ge deelte komt te staan, besluit de Raad de garantie te verlenen. In bespreking komt dan het winkel pand aan de Sluis. Door verschillende Raadsleden wordt het bejammerd, dat dit nog steeds renteloos staat, dat er nog steeds geen vergunning is om dat huis te herbouwen. Dhr. Stormezand zegt enige maanden geleden een onder houd te hebben gehad met de Minister van Opbouw, dhr. in 'tVeld, waarbij hij zich beklaagde over de ontoeschikke- lijkheid omtrent deze verbouw bij di verse instanties. Zijne Excellentie gaf hem de raad om B. en W. aan hem te laten schrijven, dan zou de Minister voor de vergunning zorg dragen. Spre ker informeert of dit toen gebeurd is, waarop ontkennend wordt geantwoord. Wel is naar verschillende instanties ge schreven, doch zonder gevolg. Weth. van Nieuwenhuijzen zegt dat het dan wel eens tijd wordt, dat dit schrijven weg gaat naar de Minister met terugwijzing naar het destijds gevoerde onderhoud. Spreker zegt, dat hij het Vrijdag zal komen tekenen, hoe eerder hoe beter. De rekening van het Burg.- Armbe stuur sluit met ontvang en uitgaaf over 1948 met een bedrag van f 1937.17. De begroting 1950 is f2807.50. De rekening der gemeente 1944 en 1945 zijn door G. S. goedgekeurd terug ontvangen. Een begrotingswijziging 1949 wordt door de Raad aangenomen. In begroting 1950 wordt dan de Raad aangeboden... De gewone dienst in ont vang en uitgaaf f 159.570.82. Kap. dienst in uitgaaf en ontvang f 83.465.45. De voorzitter merkt op, dat deze week een ambtenaar van de Prov. Griffie hier over een bespreking voerde op het ge meentehuis en meedeelde, dat van het geraamde bedrag f 3200 ondernemings belasting gereserveerd moet worden. Ge zien de zeer sobere begroting is de Raad verplicht het al enige jaren gegeven ad vies doop Ged. Staten: de straatbelas ting in te voeren, zowel voor 1949 als voor 1950. B. en W. vinden dit zeer onaange naam. Ze hadden gehoopt dat alsnog 1 jaar uit te kunnen stellen, doch nu het moet menen zij 6 op de bebouwde eigendommen te moeten heffen. De voor zitter zegt, dat deze belasting niet kon uitblijven, maar nu we van de geraamde f 6000,op de ondernemingsbel. post f 3200,moeten reserveren is het zeker noodzakelijk. Deze belastingopbrengst wordt geraamd op f 24 a f 2600, Weth. van Nieuwenhuijzen zegt dat hij bij de opstelling der begroting 1950 ook al gezegd heeft hier toe te moeten overgaan, gezien de sobere begroting en het kleine bedrag van onvoorziene uit gaven. Dhr. Guiljam vraagt of alle ge bouwen in de gemeente worden belast. De voorzitter zegt: het Polderbestuur vraagt 4 Wij mogen nu nog 6 vragen. Alle gebouwen gelegen aan landwegen en vaarten zijn belastbaar. De eigenaren, niet de huurders moeten dit betalen. Dhr. Verwijs zegt dat het hem zeer spijt. De inkomsten worden minder en de uitgaven groter. Weth. van Nieuwenhuijzen zegt: ja, maar de eisen der burgers worden ook groter, gezien wat er op het gebied van stra ten, trottoirs, slootdempen, enz. wordt gedaan. Dat'alles moet betaald worden. Met algemene stemmen wordt be sloten de straatbelasting te heffen. 5 Raadsleden hebben de begroting nagezien en adviseren deze vast te stel len, doch zagen graag dat enkele inge zetenen vrijstelling van reinigingsrech ten zouden verkrijgen, vooral oude men sen, die niets hebben dan van de Nood wet Drees en grote gezinnen, wier in komens te gering zijn om hiervan nog reinigingsrechten te betalen. Dit wordt door B. en W. goedgevonden. De voorzitter stelt in dit verband voor na afloop der openbare vergade ring in besloten zitting het cahier eens na te gaan om gezamenlijk te bespreken wie ontheffing moet- worden verleend. De bijdrage volgens de L. O.-wet art. 101 wordt vastgesteld op f20.31 per leerling. De voorzitter leest een schrijven voor van Ged. St., dat het Raadsbesluit, waarin het aanvullend be drag, aangevraagd door het Bijz. School bestuur voor leermiddelen, nietig is ver klaard. G. S. stelt vast, dat f 59, per leerling nodig is voor aanschaffing leermiddelen, f 5000,was reeds toe gestaan en dit wordt voldoende geacht. Hierover ontstaat een uitvoerige, dis cussie. Tenslotte zijn allen het er over eens, dat de Raad moreel verplicht is, wanneer blijkt, dat a.s. April meer leer lingen genoemde school bezoeken dan thaus het geval is, het Schoolbestuur in de gelegenheid te stellen een aanvrage te doen voor f 59,voor elke meer dere leerling en dat dit door de Raad welwillend in overweging dient te wor den genomen. Dhr. Quist informeert hoe het staat met de ingebruikname van het school gebouw in de A. J. Polder door het bestuur der B. L. O. aan de Lageweg. De voorzitter zegt, dat vorige week B. en W. en het schoolbestuur een on derhoud hadden, waarbij eerstgenoemd college heeft toegezegd het gebouw te laten herstellen in 1950 en dan in ge bruik te geven. Rondvraag. Dhr. Verwijs informeert naar de af rastering van de Emmastraat. De voor zitter zegt, dat dhr. Blaas dit heeft opgenomen en hierin zal worden voor zien. Dhr. Verwijs vraagt verder, hoe het komt, dat de varkens voor huisslach ting alle gekeurd moeten worden. Heb ben B. en W. zich wel verzet tegen dit besluit. De voorzitter antwoordt op dit laatste bevestigend. Vrijstelling is ge vraagd, doch niet verkregen. Er was hiervoor een hulpkeurmeester aanwezig, daarom is het door de Kroon ingevoerd. Daarna sluiting. PUTTEN EN SCHERVEN Burgemeester en Wethouders der ge meente Tholen maken bekend, dat op Dinsdag, 6 December a.s. door de Rei nigingsdienst scherven zullen worden opgehaald aan de Singel, Oudelandse- poort. Oudelandsestraat, Walstraat, Markt, Venkelstraat, Schoolstraat, Min- neputtestraat, Julianastraat, Molenvliet- sestraat, Plantagestraat, Verbrandestr., Hofstraat, Doelweg, Vossemeersepoort, Verlengde Singel en Voorstad en op Vrijdag 9 December d.a.v. in het ove rige gedeelte der gemeente. Tegen Donderdag, 8 December a.s. In verschillende families op onze eilanden was er deze week vreugde, toen een hunner na meestal een drie of ruim driejarig tropen verblijf in hun midden terugkeerde. Met de „Volendam" maak-x ten ze een behoorlijke overtocht en het onthaal in hun woonplaats zal hun zeker niet zijn tegengevallen. Buurtbewoners hadden de vlag uitgehangen. Een taart met „welkom thuis" ontbrak zelden op de feesttafel. Vele kaartjes en telegram men werden door de post bezorgd. Ook langs deze weg nog gefeliciteerd met de terugkeer. De „Johan van Oldenbarneveldt" Met grote verwachting kijken andere families weer al uit naar de volgende boot, de „Johan", die waarschijnlijk Maandag 8 Dec. in Amsterdam aankomt. Het kon geen speciale Sinterklaas-ver rassing meer worden. Dit is het gevolg van de opgelopen averij, waardoor deze boot enige dagen later vertrok dan het plan was. Maar de boterletters zullen nog niet op zijn, wanneer onderstaande militairen bij de hunnen aankomen. Onder hen zullen er zijn, die thuis een lege plaats vinden, waardoor de vreugde over terug keer wordt getemperd. En bij die vreug de mogen we ook hier niet vergeten, degenen, die gelijk met hen vertrokken, maar in Indonesië het leven lieten. We roepen de terugkerenden op 8 December een hartelijk welkom toe. Dat zijn: soldaat 1ste klas M. A. van Bloppoel, Molendijk A 210, Stavenisse soldaat 1ste klas C. M. Goedegebuure, Langestraat 434, St. Annaland soldaat J. C. de Heer, Verbr. straat 34, Tholen soldaat 1ste klas J. Verhoole, Voor straat 22, St. Annaland Sergeant-Majoor M. v. d. Reest, Nieuwstraat 552, St. Annaland Korp. C. J. van Splunter, Hazestraat A 292, St. Maartensdijk De passagierslijst ligt bij de redactie ter inzage. bestaat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 30 November 1949. Burgemeester en Wethouders van Tholen, De Secretaris. VEILING 29 Nov.: Gewone uien 22.66. Bonken 21.39. Drielingen 18.04. Picklers 18.00. Aanvoer 18 ton. Peen II 8.30. Peen III f 7.50. Aanvoer 30 ton. SUBSIDIE WEGENBEPLANTING Op de begroting van het Provinciaal Wegenfonds in Zeeland is voor de beplanting van de weg Tholen-Scher- penisse f 10.000 uitgetrokken en voor de weg van Scherpenisse naar St. Maar tensdijk f 3000 en voor St. Annaland Sluispolder f 7000. A. R. KIESVERENIGING De Anti Rev. Kiesvereniging Neder land en Oranje te Tholen kwam Vrij dagavond 25 Nov. jl. in vergadering bijeen onder voorzitterschap van dhr. T. Dijkslag. Na opening met gebed en Bijbellezing werd besloten in verband met een brief van de Centrale meer propaganda te maken en enkele keren meer per jaar te vergaderen. De con tributie werd verhoogd tot f 2 per jaar per lid, met dien verstande, dat ieder die niet bij machte is, de minimum contributie mag betalen van f 1.50. Me degedeeld werd, dat in Januari 1950 de heer A. Schout, lid van Gedep. Sta ten een lezing zal houden voor de kies vereniging. Voor candidaten op de groslijst voor de a.s. Statenverkiezing werden ge plaatst de heren G. K. J. Krijger, T. Dijkslag, J. v. d. Slikke en R. J. Scheele. De heer Heeze sloot deze bijeen komst met gebed. DE EERSTE NUTSAVOND Het Departement Tholen van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen hield Vrijdagavond in de zaal van het Hof van Holland een bijeenkomst onder voorzitterschap van dr. P. J. Duinker. Na opening van dr. Duinker hield de heer K. Wijbenga uit Rotterdam een le zing over de Chinese cultuur naar aan leiding van het boek „De Goede Aarde" van de zendelinge Pari Buck. De heer Wijbenga besprak verschillende frag menten van de oude beschaving! zo verhaalde hij in het kort het Chinese scheppingsverhaal en over de godheid Wangkoe. Hij hield ook een overzicht van de oude cultuur en de Westerse beschaving, waarbij hij opmerkte, dat er niets nieuws onder de zon is. Vele culturele zaken in het Westen zijn af komstig uit het verre Oosten. De heer Wijbenga trok ook een parallel tussen het boek „De Goede Aarde" en het lied „Das Lied von der Erde" van de componist Gustav. Mahler. Evenals het boek „De Goede Aarde" is ook het „Lied van de Aarde" opgebouwd uit Chinese gegevens en gedichten. Tot slot van deze leerzame avond las de heer Wijbenga nog een stukje proza van de Ned. letterkundige J. J. Slauerhoff. Dr. Duinker bracht den spreker dank voor zijn mooie voordracht en sloot deze bijeenkomst, waarbij hij mededeel de, dat op Woensdag 21 Dec. a.s. een lezing gehouden zal worden over de uit en thuisreis van de „Willem Barendz". BERECHTING VAN DODELIJK ONGEVAL Op 22 Aug. jl. had de heer Tj. Bur ger uit Tholen het ongeluk met zijn been in een dorsmachine te vallen, waarbij zijn been tot boven de knie verbrijzeld werd. Enige uren na het ongeval is de heer Burger aan zijn bekomen ver wondingen overleden. De heer Burger was bij de loondorser A. C. S. uit Oud-Vossemeer aan het werk en zou tijdens zijn arbeid over het open dors- rondsel stappen. Hij nam echter zijn stap tekort, waardoor hij viel met het nood lottig gevolg. Als gevolg van dit feit stond de 24- jarige loondorser A. C. S. uit Oud- Vossemeer Vrijdagmorgen 25 Nov. jl. voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg terecht onder beschuldiging van dood door schuld. Vier arbeiders, die als getuigen optraden, verklaarden met grote stelligheid, dat de zgn. snij plank niet op de machine aanwezig was, waardoor deze niet voldoende beveiligd was. De wachtmeester der Rijkspolitie, die later ter plaatse kwam, vertelde, dat bij zijn aankomst de snijtafel wel op de machine gespijkerd zat. Verdachte zelf hield vol, dat deze tafel nimmer van de machine was verwijderd, zodat de machine voldoende was beveiligd. De Officier van Justitie was van me ning, dat de vier getuigen de waarheid hadden gesproken en dat S. wel dege lijk verantwoordelijk moest worden ge steld, ook al is de heer Burger zelf onvoorzichtig geweest. Hij eiste een boete van f 150 of 50 dagen hechtenis, bij de bepaling van deze strafmaat re kening houdende met enkele verzach tende omstandigheden. Uitspraak over 14 dagen. CHR. HIST UNIE Op de Vrijdag jl. gehouden verga dering van de Chr. Hist. Unie afd. Tholen werd in de vacature de Korte als voorzitter benoemd dhr. J. v. d. Velde en in de vacature J. Franke dhr. H. Rot, als secretaris. Tevens werd de groslijst voor de a.s. verkiezingen van de Priov. Staten vastgesteld. ONDERSCHEIDING Bij Kon. Besluit is het bronzen kruis toegekend aan onze stadgenoot P. J. van Splunter, eerste luitenant bij het wapen der Cavalerie. Deze onderschei ding wordt uitgereikt voor moedig of beleidvol optreden van militairen tegen de vijand. Dr. L. D. A. Looysen te Tho len, Tel. 49. Dr. R. C. Renes te Oud-Vos semeer, Tel. 19. BEKENDMAKING Tot nader te bepalen datum zal het Gewestelijk Arbeidsbureau, Bijkantoor THOLEN, des namiddags na 2.00 uur gesloten zijn. GEVONDEN. Twee ringsleutels en 1 kop van een fietslantaarn. Inlichtingen bij de Post- commandant der Rijkspolitie. MUZIEKUITVOERING. Woensdag en Vrijdag hield Oud- Vossemeer's Muziekvereniging in de zaal Lagaaij haar jaarlijkse uitvoering. Het programma vermeldde: 1. Mars, 2. Gavotte, 3. Solo voor 2 Sax., 4. de 2 kleine vinken, 5. Tuba solo, 6. Voor dracht, 7. Tannhauser, Wagner, 8. Post hoorn Galop. De voorzitter der Vereniging heette alle aanwezigen hartelijk welkom, waar na een aanvang met het programma werd gemaakt. De verschillende stukken werden met toewijding gespeeld, waar voor herhaaldelijk een dankbaar applaus de beloning was. Een onderbreking, maar dan een heel aardige, was de voordracht door Betje van Theijen, die zoals steeds, het pu bliek volledig wist te boeien. Na het muzikale gedeelte van de avond, waar voor zowel directeur als leden zich een aantal avonden flink voor ingespannen hadden, volgde de pauze, waarin een kleine verloting met enkele amusante ge volgen werd gehouden. Na de pauze werd het blijspel „M'n Oom uit Amerika" ten gehore gebracht, ook dit bleek een succesnummer te zijn. Als laatste programma nummer volgde „Cabaret", een gevarieerd nummer waar bij het publiek kon meezingen. De stem ming geraakte er zo goed in dat het publiek op het laatste maar een bepaalde wijs moest horen om te zingen. De voorzitter besloot de avond met een dankwoord aan alle medewerkenden, doch inzonderheid aan de directeur, die, zoals steeds de stuwende kracht der ver eniging is geweest, en aan de verschil lende dames, die zonder dat ze tegen over de vereniging verplichtingen had den, zich deze avond ter beschikking stelden en mede verantwoordelijk zijn voor het welslagen van de uitvoering. Tot slot deelde hij mede dat deze win ter de vereniging 25 jaar zal bestaan en op Zaterdag voor Kerstmis en 2e Kerst dag een bazar zal worden gehouden voor aankoop van nieuwe instrumenten. Over het geheel genomen kunnen beide avond voor 100% geslaagd ge noemd worden. Een ding blijft jammer, dat het steeds nodig blijft om stilte te verzoeken tijdens het ten gehore bren gen der muziekstukken. PAARD VERWOND Woensdagnamiddag jl. stond voor het veilingsgebouw een auto geparkeerd. Vanaf de haven kwam een wagen van landbouwer M. Buijs te Poortvliet aan rijden en vanaf de Javadijk een vracht auto uit Brabant. De wagen passeerde juist de geparkeerde auto, toen de vrachtauto nog tussen deze wagen en die auto wou doorzwenken. Hierdoor werd het paard van dhr. M. Buijs in zijn Bijkantoor Zierikzee, fcvan Twist, W. J. Coenen, W. Mol, J. J. Kik, P. Hagenars, Oude Haven A 362, Telefoon nr. 9 Schoolstraat, Julianastraat, Oostdijk, Burg. Hagelaan C 37, St. Maartensdijk Tholen St. Philipsland Bruinisse Halsteren

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1