Weekblad voorliet Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND ZONDAGSDIENST ARTSEN STAVENISSE ST, MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ^tjfilipsland" 6e Jaargang No. 2 25 November 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. f 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer ,8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Nationale burgerluchtvaart opnieuw door zware ramp ge troffen, Spaak hield ons een fakkel voor... B.V.D. speelt Indiaantje op kosten van de schatkist. Nieuwe politieke partij in wording? Rampokkers in Indonesië en te Delden. De jammerlijke ramp, die in het verlies van het toestel voor de firma ,,Aero Holland" opnieuw de Nationale burgerluchtvaart heeft getroffen, heeft in brede kringen deernis gewekt. Veler gevoelens van medeleven gaan uit naar de verwanten der slacht offers van wie het merendeel nog zo veel van het leven, dat hen tot dusverre weinig anders dan moeite en verdriet bracht, te ver wachten had. Bij het vernemen van zo'n diep schokkend bericht rijst het verlangen, dat er toch meer oprechte wil tot spontaan samengaan merkbaar zou mogen worden tussen landen en volken. Waarom moet er een vreeselijk ongeluk gebeuren om de mens heid één in denken en in daden te zien arbeiden aan één doel Men staat gewoonlijk argwanend tegenover elkaar. Met dat al zal het nog lange tijd duren, eer het vervoer door de lucht propaganda kan maken met de bekende leuze van de Ned. Spoorwegen: veilig, vlug, voordelig. Vooral dat eerste komt ernstig in het gedrang. En ter wijl uit alle windstreken der aarde berichten binnenkomen van vliegtuigrampen, bleef zoals hier boven aangehaald, ook ons land niet gespaard. Men was nauwe lijks uitgesproken over het neer storten van het militaire toestel op Twente toen dit vreselijk be richt weer afkwam. En dezelfde dag stelde de Luchtvaart-Raad vast, dat de luchttaxi, waarmee in Januari de heer Vorrink boven Denemarken verongelukte, niet voorzien was van een goed func- tionnerende hoogtemeter. De oud-premier van België, Paul Henri Spaak, heeft in eeh door tal van officiële personen bijgewoonde vergadering te Eindhoven de vinger geheven tegen de wereldargwaan. Spaak verheelde niet, dat het afleggen der nationaal-egocentrische-ge- dachten sfeer, samengaat met de wil aanvankelijk offers te bren gen. Zonder restrictie heeft hij net verlies der West-Europese beschaving als prijs genoemd voor een weigering de weg der Europese eenheidsgedachte te gaan. Het bewandelen van deze inter nationale „eenheidsweg" vraagt voor alles een bondig nationaal samengaan. In de Tweede Kamer was de critiek op de Binnenland se Veiligheid zo onverdeeld, dat wij althans in dit opzicht van een eenheid mogen spreken. Na alles wat door de ver tegenwoordiger ten aanzien van deze B.V.D. in de openbaarheid werd gebracht, moet ons van het hart, dat een dergelijk officieel getoleerd, door volwassenen ge speeld Indianenspelletje voor de gemeenschap wel wat kostbaar wordt... Het spreekt vanzelf, dat wij er geen bezwaar tegen heb ben, dat het merendeel der af gevaardigden minister Teulings bij zijn debuut de kans niet wilde ontnemen om te trachten binnen een jaar dit on-Nederlands ge- boeman in beter banen te leiden. Mocht de nieuwe excellentie hier geen kans voor zien, dan is het zaak dat er paal en perk aan de gewraakte beveiligingscapriolen 'wordt gesteld. Een niet bepaald prettige Sin terklaas-verrassing was het eind vorige week voor de oudere politie-ambtenaren, die vanwege overheidsbezuiniging de laan uit moeten. Het staat echter te be zien of de Kamer zich met de betreffende voorstellen zonder meer accoord zal verklaren. Het politie-apparaat doet dat in elk geval niet. En het is natuurlijk prachtig te bezuinigen, ook mooi om diverse vrijwilligers-organi- saties op te bouwen, doch een flinke kern van deskundig be- roepspersoneel is onmisbaar. En horen daar niet juist die ouderen onder Op de politieke markt is er verder ook weinig van een bon dige nationale samengang te be speuren geweest. Het zou zelfs geen verbazing mogen wekken, als wij door splitsing bin nenkort weer een politieke groe pering „rijker" zijn. Verschillen de leden der V.V.D. gevoelen zich geroepen stelling tegen het eigen partij-bestuur te nemen. Op het' onlangs gehouden congres heeft men niet kunnen toezeggen stelling te zullen nemen tegen de Ronde Tafel-overeenkomsten tij dens het Indonesië-debat dat vandaag een aanvang zou ne men. Of het nu bij deze splitsing zal blijven, zouden we niet graag beweren. Tot nu toe zijn er ech ter voornamelijk in de V.V.D, tekenen, die onlogenbaar op een aanwezige splijtzwam duiden. Lake Succes had zich reeds ge spitst op een debat in de Veilig heidsraad, die in speciale zitting zou bijeen-komen ter bespreking der U.N.C.I.-rapporten. Voorlo pig hééft Dr. van Royen het zwaard nog in de schede kunnen laten, doordat de leden nog gele genheid kregen de zaak meer diepgaand te bestuderen. Inmid dels is in Indonesië het zwaard nog maar te weinig in de schede gelaten, zo het er bij bepaalde elementen na de Japanse capitu latie al in geborgen is geweest. Speciaal de organisatie Daroel Islam, doet in ongunstige zin van zich spreken en vele slachtoffers zijn reeds gevallen aan het fana tisme dezer extreme Mohamme danen. Het vaak zeer moedig op treden der geregelde T.N.I. en de bereikte overeenstemming in het kabinet te Djocja over de R.T.C.-overeenkomst moeten dan weer een evenwicht zijn in de sombere toekomstverwachtingen voor orde en veiligheid in Indo nesië. Vertrouwen... ja, maar dan moet men de met haar auto rampokkende Mevr. G. R. uit Delden uit de buurt kunnen blij ven... Het is een schandaal, dat er teg^n een dronken „dame" die zulke ernstige ongelukken ver oorzaakte geen maatregelen kun nen worden genomen, die af doende zijn KANTONRECHTER TE THOLEN Zitting van 18 Nov. 1949 M.P.v.E. te Oud-Vossemeer, had met zijn motor in vrij grote vaart een bocht genomen op de Poortvlietse dijk, waarhij zijn verloofde Mèj. v. d. J. van de duo was gevallen en een hersenschudding had opgelopen. De eis was 75.of 40 dagen. Mr. Kuipers vroeg vrijspraak daar volgens hem geen overtuigend be wijs was geleverd. Deze zaak werd aangehouden tot 20 Januari a.s. waarbij dan de getuigen zullen worden gedag vaard. A.D. te St. Annaland was tenlaste gelegd melk te verkopen zonder dat hij de hiervoor benodigde vergunning bezat. Als gemachtigde trad op Mr. Kuipers, die er op wees dat de vader wel een vergunning had en dit is voldoende bij een firma, eis 30, sub 10 dagen, uit spraak 15., sub 10 dagen. J.J.v.D. en W.B. te Tholen hadden zonder vergunning van B. en W. een woning betrokken en toestemming ge geven in deze woning zich te vestigen. Van D. bevestigde dat hij wist dat hij die woning niet mocht betrekken, doch had toestemming van de huurder. Als verd. trad op Mr. Wolfensberger, welke betoogde dat volgens uitspraak te Middelburg v.D. uit diens woning gezet mocht worden wanneer er een woning voor hem beschikbaar was. Dit is niet gebeurd, aldus verd. en wees er op dat nu nog steeds het betrokken huis leeg staat. Eis 6, sub 3 dagen voor B. Eis 50 ct of 1 dag voor v.D.. M'r. Wolfensbergen vroeg hierna op grond van overmacht vrijspraak. Eis 50 cent of 1 dag v. D. Door ver dachte werd hoger beroep aangetekend. R.S. te Dinteloord had in een pand te Tholen schoenen verkocht zonder ver gunning. Hij reisde met een z.g.n. vlie gende winkel, eis 100, sub 60 dagen. Uitspraak 50, sub 25 dagen. L.W. te Scherpenisse kwam voor de zoveelste maal voor in verband met de vestigingswet. Reeds verschillende keren was hem uitstel verleend voor het be haden van de vereiste diploma's. Dit was hem echter nog steeds niet gelukt. Eis 1 of 1 d. uitspraak idem. W.M.v.N. te Poortvliet had Radio's en stofzuigers verkocht zonder vergun ning. Intussen had hij voor de verkoop van stofzuigers de vereiste vergunning verkregen. Eis 1, uitspraak idem. C.v.d.K. te St. Annaland was voor de 2e maal bekeurd wegens dronkenschap. De Kantonrechter wees hem er op dat er nog geen jaar was verlopen sinds de laatste schikking. Eis 25 sub 10 d. Uitspraak 25, sub 15 dagen, met de bemerking dat een volgende maal hech tenis zal volgen en vervolgens opname in een inrichting. A.J.K. te Oud-Vossemeer werd ten- laste gelegd op verboden terrein te heb ben gejaagd en geschoten te hebben op eenden. Als getuige a decharge trad op A.O. Deze zaak werd eveneens aange houden tot het horen van getuigen tot 20 Jan. a.s. J.C.B.R. te Tholen had met aanhang wagen gereden zonder vergunning. Hier voor was hij 2 maal bekeurd. Eis le feit 25, uitspraak 10 of 5 d. Eis 2e feit 50, uitspr. 50 of 30 d. J.v.L. te Halsteren had met een wagen van de B.B.A. op een weg gereden welke voor deze grote wagen was verboden, eis 6 of 3 d. Uitspraak 4, of 4 dagen. D.B. te Tholen, stond terecht omdat hij als aannemer Stucadoorswerk had verricht of doen verrichten, zonder ver gunning. Een viertal getuigen a dech. lichtte deze zaak toe. Verd. vroeg een duidelijke uitspraak in deze zaak, omdat deze zaak het gehele eiland raakte. Deze zaak werd eveneens aangehou den tot 20 Jan. a.s. A.v.P. te Oud-Vossemeer reed een bodedienst op Zierikzee, evenals hij dit vroeger had gedaan. De Kantonrechter wees hem erop dat hij in het begin na de bevrijding deze dienst niet hervat had en hij hiervoor tot een bepaalde datum gelegenheid gehad heeft. Dit heeft hij toen verzuimd en nu is opnieuw ver gunning nodig. Eis 50 of 20 dagen, uitspraak 25 of 15 d. THQLEN~~~ RIOOLBELASTING Belanghebbenden worden er aan her innerd, dat de termijn voor de voldoening der rioolbelasting over 1949 ad 1. per perceel op 30 Nov. a.s. is ver streken. de gemeente-ontvanger van Tholen COLLECTE De alhier gehouden collecte voor de afd. „Het Groene Kruis" bracht 93.- op. HUISSLACHTREGELING De activiteit van de pl. overheid schijnt te worden beloond, waar het bijna zeker is, dat de voor huisslachting be stemde varkens voortaan ook te Tholen zelf kunnen worden geslacht. Voor de uitkering van de vastgestelde premie zal een vertegenwoordiger aanwezig zijn om de geslachte dieren te wegen en af te boeken. ONTSLAG EN BENOEMING Met ingang van 1 Januari a.s. heeft Mej. Doekes, onderwijzeres aan de Chr. Nat. School, Bosstraat, ontslag ge vraagd. In de komende vacature is be noemd Dhr. G. P. Wijnbeek te Den Haag. 4 BESTE SCHAPEN De landbouwer J. v. Gorsel van de hoeve Buitenzorg vond Woensdagmor gen 23 Nov. jl. 4 van zijn beste schapen dood in de wei liggen, overdekt met wonden. Een ander nog levend schaap had ook verschillende wonden. Door de politie werd de zaak onderzocht en men kreeg een gegrond vermoeden dat hon den de daders zijn. De dode schapen werden voor consumptie afgekeurd. GESLAAGD Te Utrecht slaagde voor het diploma Vakbekwaamheid Slagersbedrijf D. Jan sen alhier. BENOEMING Tot tijdelijk leraar aan de M.U.L.O. school alhier is de heer K. Bakker uit Wassenaar benoemd, voor alle inwoners nog wel een goede bekende. EEN MOOI RESULTAAT De op 17, 18 en 19 November jl. ge houden bazar ten bate van de Algemene Kleuterschool bracht ruim 2000. netto op. KADERCURSUS Morgen wordt in de zaal van de heer D. van Zanten een kadercursus ge houden van de N.C.L.B. CHINESE CULTUUR In de zaal van Hof van Holland zal de heer K. Wybenga uit Rotterdam Vrijdagavond 25 Nov. a.s. een lezing houden over de Chinese cultuur naar het bekende boek „De Goede Aarde" van Pearl Buck. Dit voor het Departe ment van het Nut. VEILING 22 Nov.: Gewone uien 23.57. Grove 21.79. Drielingen 22.06. Picklers 21.03 per 100 kg. Aanvoer 35 ton. GEVONDEN Een baaltje bloembollen en een pon- gertouw. Inlichtingen bij de postcomman- dant v. d. Rijkspolitie, alhier. 95 ETIKETTEN Een zeer mooi resultaat leverde de plaatselijke Kerstpakkettenactie weer op. 95 militairen zullen een Kerstpakket ontvangen waarop als afzender een in woner of het pl. comité van deze ge meente komt. Hiervoor werd f 475, opgehaald. De gevers en geefsters een woord van dank. VEILINGSBERICHTEN Dinsdag 22 November: Gewone Uien 23.30 tot 23.53. Bonken 22.25. Drielin gen 22.05. Picklers 21.50. Stek 9.70. Aanvoer 60 ton. Peen B 6.00. Peen voer 3.60. DE PRIJZEN De Vereniging tot Werkverschaffing aan Zeeuwse Blinden zendt jaarlijks een behoorlijk aantal loten naar de secreta rie, waarna dan de burgemeester en zijn personeel zorgt, dat het onder de man komt. Zo ook dit jaar weer en genoem de vereniging zond dezer dagen de lijst van prijswinnaars, d.w.z. de nummers waarop een prijs viel. Deze ontvangen een door de Zeeuwse blinden zelf ge-, maakt artikel. De nummers waarop een prijs viel zijn: No. 4 6 8 en 10 een mat, 13 luiwa gen, 26 kamerbezem, 42 bezem, 43 ve ger, 52 handdoek, 58 handdoek, 65 en 72 bezem, 87 en 101 mat, 109 bezem, 119 handdoek, 120 en 128 bezem, 144 zeilveger, 148 luiwagen, 154 mat, 156 en 159 zeilveger, 164 handdoek, 173 mat, Dr. L. D. A. Looysen, Tholen Tel. 49 Dr. J. Vermet, Nieuw-Vossemeer Tel. 10 174 luiwagen, 177 bezem, 180 zeilveger, 185 veger, 192 en 206 mat, 215 luiwa gen, 233 mat, 235 veger, 250 handdoek, 252 zeilveger, 253 bezem, 258 veger, 263 breiwerk, 264 handdoek, 267 mat, 277 bezem, 282 breiwerk, 284 en 288 handdoek, 300 en 305 bezem, 308 ve ger, 309 luiwagen, 316 zeilveger, 317 mat, 328 bezem, 331 zeilveger, 332 mat, 339 kamerbezem. De lijst ligt ter inzage bij de redactie. KERSTPAKKETTEN Voor een bedrag van f200,zijn ter plaatse etiketten uitgeschreven voor de Kerstpakketten, die de militairen in Indonesië op 24 December worden uit gereikt. Straks ontvangen alzo 40 mili tairen in de tropen een kerstpakket van onze inwoners. VEILING 24 Nov.: Uien: Gewone f 22.52 tot f23.71. Bonken f21.67. Drielingen f21.28 tot f22.00. Picklers f21.50. Stek f 8.48. Aanvoer 60 ton. GESLAAGD Dezer dagen slaagde onze vroegere dorpsgenoot dhr. B. v. Oudenaarde voor Rijkspolitie te Rotterdam. HUISSLACHTING Tijdens de openbare Raadsvergade ring, die deze week werd gehouden, bleek uit een mededeling van de voorzit ter, dat ook hier door B. en W. onmid dellijk pogingen in het werk zijn gesteld de huisslachting (met toeslag) centraal te doen geschieden in eigen gemeente. Niet geheel zal dit verzoek kunnen worden ingewilligd, maar wel is zo goed als zeker, dat hiervoor in de na burige gemeente Scherpenisse een plaats zal worden aangewezen. De moeilijkhe den zijn in dat geval voor de Smerdie- kenaers dus niet onoverkomenlijk. Het is verheugend, dat er door de pl. over heid onmiddellijk werk van is gemaakt. VEILINGSBERICHTEN 22 Nov.: Eig. I 6.12. Bevelanders 7.08. Kriel 3.30. Aanvoer 5 ton. Stek- peen 3.62. Aanvoer 25 ton. 24 Nov.: Bevelanders 7.34. Alfa's 6.70. Aanvoer 7 ton. Uien: Gewone 22.50 tot 22.92. Bonken 21.76. Drielin gen 21.76. Picklers 20.80. Stek 7.50. Aanvoer 45 ton. 65 ton peen werd op gehouden. BENOEMING De heer J. Rijstenbil is benoemd tot lid van het bestuur der waterkering van het Galamiteuze Waterschap Scherpe nisse. GESLAAGD Te Goes slaagde voor het Kruide niersexamen Mej. P. C. Jansens alhier. VEILING Donderdag 24 Nov.: Uien: Gewone 22.55. Grove 21.00. Drielingen 21.50. Picklers 21.50. Stek 8.50. Aanvoer 20 ton. DIENSTPLICHT Bij de gehouden keuring voor de dienstplicht te Breda zijn op 9 November jl. voor de dienstplicht gekeurd, de he ren M. Heijboer, M. Bolier en Adr. Uijl. Allen zijn geschikt verklaard. INDUSTRIE IS NODIG Onze gemeente, zowel als het eiland Tholen hebben in Zeeland het grootste arbeidersoverschot. Dit blijkt wel uit het feit, dat er al maanden arbeiders zijn tewerkgesteld in Schouwen en Dui- veland (aardappelen en bietenrooien), terwijl tevens nog steeds een behoorlijk aantal personen in de landbouw en we-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1