Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND A- N, L* B* Raadsverslag Oud -Vossemeer 1900 1950 Allen voor schooltandverzorging ZONDAGSDIENST ARTSEN 5e Jaargang No. 52 11 November 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.-per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Multimillionnair Desmet logeert in Hotel „De Kouten Lepel". Felle protesten van Indonesische minderheden tegen R.T.C. Indonesische kopstukken gaan bezwaard huiswaarts en onze mannen overzee verblijden zich over hun snelle terugkeer maar zijn somber over het bereikte resultaat. Hard werken bij de ministeries. De directeur van het Huis van Bewaring in Breda heeft hoog bezoek. De multimillionnair Henri Desmet uit Antwerpen heeft „Hotel de Houten Lepel" de eer aangedaan er zijn tenten op te slaan. Weliswaar kwam Desmet tegen wil en dank tot dit besluit, maar vrijwillig zijn dan in ieder geval de bekentenissen geweest, waarop de justitiële autoriteiten nu al zo lang hebben gewacht. Deze ontboezemingen immers leggen de bron bloot van de stroom avontuurlijke smokkel- stunts, compleet met pantser auto's, die de Belgisch-Neder landse grensstreek zo lang en zo vaak in rep en roer bracht. Des met, die het van kermisreiziger tot multimillionnair bracht, was de achter de schermen werkende financier van deze, de douane ambtenaren handen vol werk be zorgende, tochten. Al zal door zijn arrestatie het tumult aan onze grenzen dan ook in hevigheid teruglopen, wij zijn daarmee nog niet het gesapig rustige landje geworden, wat wij eens waren. De nasleep van die al te plechtig-statig verlopen en ge- eindigde Ronde Tafel Conferen tie, was en bedriegen de voor tekenen niet wordt wat roeri ger dan de Conferentie zelf, waarover we het in ons vorig nummer hebben gehad, althans over het einde daarvan. Op de meest spannende mo menten was het tijdens de R.T.C. rustiger dan op de door het Nati onaal Jongeren Verbond georga niseerde protest bijeenkomst der Indonesische minderheden, be woners van Ambon, Timor en de Minahassa, die door Nederland trekken om een appèl te doen op het geweten van onze natie. De Nederlandse Regering, de Re publiek Indonesia Serikat en de R.T.C. hebben er door vele spre kers duchtig van langs gekregen. Mogen wij er zonder meer mee accoord gaan, dat de volkeren, welke zij vertegenwoordigen, ingelijfd worden bij de nieuwe Republiek Deze geluiden, gepaard aan wat Mohammed Rum te Batavia en Hatta bij zijn vertrek op Schip hol lieten horen, doet in de Ar chipel nog een onstuimige poli tieke strijd verwachten. Alle Indonesische deelnemers aan de R.T.C. hebben er een hard hoofd in om „thuis" begrip te doen vin den voor de behaalde resultaten, die volgens hen slechts betrekke lijk zijn. Vooral de aanspraken op Nieuw Guina die naar be kend is nog een jaar op even tuele verwezenlijking zullen moe ten wachten, vormt voor vele heethoofdigen in de R.I.S. een bittere, de rest maar nauwelijks vergullende pil. Ook voor onze mannen in In donesië is de pil van terugkeer niet helemaal van goud, wanneer ze terugzien op hun Indië-tijd en het daarmee bereikte resultaat. Er zullen geen organieke troepen onderdelen van de K.L. meer naar Indonesië gaan, verklaarde minister Van Maarsseveen. Ge zinnen van militairen gaan niet meer voor rijksrekening weg. Het is verstandig, dat onze legerlei ding niet wacht op de ratificatie van de bereikte overeenkomst, doch thans reeds een nieuw de mobilisatieschema heeft opge steld om onze soldaten zo snel mogelijk weer thuis te brengen. Inschakeling van buitenlandse scheepsruimte zal de repatriëring tamelijk vlot doen verlopen. Ge tracht wordt 7000 man per maand terug te voeren, zodat in ongeveer 10 maanden het thans plm. 75.000 man grootte Neder- "landse leger uit de Oost thuis kan zijn. 28 October ging het laatste schip met gesloten mili taire eenheden. Het was de „Zuiderkruis" met onder anderen de weigeraars. Ons leger voelt zich daar ginds begrijpelijk overbodig. Waarom zal een Nederlands militair er zijn leven dan nog aan wagen De Indonesiërs zullen het immers zelf opknappen. Ook het leger in het „Moeder land" zal in omvang worden be snoeid door een groep militairen, die reeds meer dan 12 maanden actief in dienst is, met groot ver lof te zenden. Bezuiniging Inmiddels wordt hier in niet minder dan zeven ministeries hard gewerkt aan de diverse Memories van Toelichting, om het reeds in begin December, nog voor de officiële overdracht der souvereiniteit mogelijk te maken, de R.T.C. resultaten in de Tweede Kamer te laten behande len. Een groot politiek vuurwerk? Minister Lieftinck is ook nog steeds niet zonder zorgen. Aan vankelijk werd verondersteld, dat de devaluatie van de gulden wei nig prijsstijgingen zouden veroor zaken. Thans blijkt wel, dat de zaken anders komen te liggen. Vooral het psychologisch effect van waardevermindering der europese geldmiddelen schijnt zijn weerslag te vinden. Goede renbezit heeft weer de voorkeur boven het beschikken over geld middelen. De regering besloot verschillende levensmiddelen op nieuw te subsidiëren, iets waar van zij juist vorig jaar was terug gekomen. Gaat het door, dan wordt de belastingschroef wat losser door bepaalde goederen vrij van omzetbelasting te maken. Dat is een verbetering, wanneer het aan de andere kant weer niet wordt teruggevraagd. We weten allen wel, dat er maar zeer wei nig voor nodig is om de labiele verhouding tussen lonen en prij zen te verstoren. En indien we ook de gevolgen onderkennen, zullen we ieder op zijn plaats medewerken die chaos te voor komen. Misschien dat men in onze om geving ook enige vergoeding vindt in het pondje biefstuk, dat men zonder bon weer kan be stellen als u maar betaalt en vanwege het feit, dat de uienprijs meer dan goed genoemd kan worden. In verband met het 50-jarig bestaan van de Ned. Landarbeiders Bond' worden deze wintermaanden over het gehele land herdenkingsavonden georganiseerd waar aan een tweetal revuegezelschappen een feestelijk karakter geven. Zo'n avond werd voor de afdeling Tholen gehouden in de zaal van hotel „Hof van Holland" te Tholen. Daarbij waren 270 leden (de vrouwen inbegrepen) aanwezig. De voorzitter van de afdeling Tholen, dhr. A. van 't Veer te Stavenisse opende met een welkomstwoord tot allen, in het bij zonder tot het aanwezige Hoofdbestuurs lid Hoogland en het revuegezelschap. Hij wees op het bijzondere van deze avond en herinnerde in het kort aan de afge lopen periode, wijzende op de vele sociale verbeteringen. Hij wenste ten slotte allen een prettige avond toe. Daarna kwam het Ned. Revuegezel schap „De Ghesellen van de Spele" op de planken, die in een vlot en gevarieerd programma voor een amusante avond zorgden. In de pauze werd nog het woord ge voerd door de Hoofdbestuurder Hoog land, die de werkzaamheden van de A.N.L.B. gedurende genoemde periode releveerde, wijzende op de sociale ver beteringen, die dank zij het organisatie besef en de medewerking van overheids personen tot stand was gebracht. Hij zag de toekomst voor de landarbeider niet rooskleurig in door de mechanisatie van de landbouw. Daarom te meer is een sterke organisatie nodig. Momenteel is een actie gaande om tot verbetering van vacantietoeslag te komen, terwijl ook reeds besprekingen over het contract voor volgend jaar met de bevoegde in stanties worden gehouden. Op het eind van de avond dankte dhr. A. van 't Veer alle medewerkers en was verheugd de dank over te kun nen brengen van het revuegezelschap, dat voor de eerste maal sinds hun op treden en dat was al 3 weken - bloemen was aangeboden. Met nog een bijzonder woord van dank tot het Hoofd bestuurslid sloot de voorzitter de ge slaagde jubileumavond. In Januari zal voor St. Maartensdijk, waar een vrij groot aantal leden zijn een dergelijke herdenkingsavond worden gehouden. Vorige week Donderdag kwam de gemeenteraad alhier in openbare verga dering bijeen oflder voorzitterschap van burgemeester Mr. Versluys. Ingekomen stukken. Van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren een verzoek om als lid toe te treden waaraan een subsidie ver bonden. Men besluit hierop niet in te gaan. Aan de Rijkskweekschool voor op leiding Kleuteronderwijs zal voor het cursusjaar 1949/50 een bijdrage ad f 10,worden verleend, daar aan ge noemde school een leerlinge uit de ge meente in opleiding is. Indien er later meerdere leerlingen gaan zal de Raad de bijdrage opnieuw bepalen. Door de heer W. A. den Engelsman wordt om een tegemoetkoming in de reiskosten verzocht voor zijn dochter, die vorengenoemde kweekschool bezoekt. Waar hieromtrent geen wettelijke be palingen zijn, wordt afwijzend beschikt. De heer den Engelsman zal echter een beroep kunnen doen op de regeling voor H.B.S.-ers. Hij zal dan een be hoorlijk gespecialiseerde opgaaf van zijn inkomen moeten overleggen aan B. en W. Is dat inkomen van dien aard, dat een tegemoetkoming gewettigd is, dan zal dit de raad gehoord aan Ged. Staten worden voorgedragen. Ter tafel komen vervolgens enkele verzoeken om een tegemoetkoming vol gens art. 13 der L.O.-wet 1920 door J. D. Droogers, G. v. Overbeeke, H. J. Duine, Wed. Veraart-Goorden en A. Adriaansen. Overeenkomstig de be staande regeling zal er tegemoetkoming verleend worden. Voorgelezen wordt een schrijven van de Commandant der Vrijwillige Brand weer, waarin wordt uiteengezet dat het gewenst is voor het personeel der Brandweer enige beloning vast te stel len. Het vooruitzicht daarop zal een prikkel zijn om de oefening regelmatig bij te wonen. Voorgesteld wordt per jaar f 50,- voor de commandant, f 25.voor de ondercommandant en f 12.voor het personeel per man toe te kennen, mits van de 12 oefeningen er minstens 6 bijgewoond worden, derhalve bij 5 oefe ningen niets; van 6 en daarboven f 1.— per oefening tot een maximum van f 12,—. De heer v. d. Klooster meent dat het zijn nut kan hebben, wanneer er eens onverwachts oefening wordt ge houden, elders gebeurt dit ook. De heer Daane merkt op dat dit hier ook ge beurd is. Met het oog op de schoolfilm dient één lokaal behoorlijk te kunnen wor den verduisterd. De kosten voor verd. gordijnen bedragen f 287,De heer Aarnoudse vraagt of die gordijnen ook door inwoners geleverd kunnen worden. De voorzitter antwoordt, dat er een aanbieding uit Rotterdam is. Het is een speciale stof, die in de gemeente niet te krijgen is. Tot aanschaffing wordt be sloten. Aan de Openb. Lag. School zal voor 1949/50 weer een cursus voortgezet on derwijs voor de rijpere niet meer leer plichtige jeugd gegeven worden. Alle leden vinden dit hoogst nuttig. De schooltandverzorging kwam voor Weth. Daane als een donderbui. Aan de orde is een concept-gemeen schappelijke regeling voor het eiland Tholen, inzake Schooltandverzorging met verzoek van de Ver. van B. S. O. om deze spoedig vast te stellen. De voorzitter licht dit nader toe. In de Stichting zullen zitting hebben ver tegenwoordigers van het gemeente be stuur, ziekenfondsen, Bestuur v. Bijz. Scholen, Oudercommissies en Groene Kruis. Voor het jaarlijks tekort van de Stichting zijn de gemeenten garant. Men begint met het eerste leerjaar, het 2e jaar het tweede leerjaar enz. Het ziekenfonds geeft voor elke leer ling f 2.50, daarnaast staan de inkom sten van de ouders welke niet bij een ziekenfonds zijn aangesloten. Daartegen over staan uitgaven voor een auto met instrumenten voor de tandarts, het sa laris, enz. Het instrumentarium wordt betaald uit een voorschot van de gemeenten, hetwelk jaarlijks wordt afgelost. De re geling is in 6. en W. besproken, doch niet afgehandeld. De voorzitter zou thans gaarne de mening van de raad horen. Weth. Daane zegt over het Instituut niet te willen praten. Tandverzorging is goed en hij is er in principe voor. Maar ook is door hem gezegd, dat de regeling als een donderslag op het hoofd ge vallen is. Men kon zo niet direct alles verwerken en dat zal de Raad ook niet kunnen. Daarom is de regeling ter in zage gevraagd. De burgemeester was bij de vergadering van B. S. en O., is dus volledig op de hoogte. Dat zijn wij niet. Daarom gaat het volgens weth. Daane niet om direct maar te beslissen. Men heeft dat gedaan bij de gemeen schappelijke regeling voor bouw- en wo ningtoezicht en het hoofd zat in de strop voor men het wist. Hij wil hierin voorzichtig zijn en, het eerst goed be kijken. Desnoods moeten de stukken ook maar bij de raadsleden circuleren. De voorzitter zegt dat er morgen om kwart voor 10 een vergadering te Tho len is, waar de Hoofdinspecteur v. d. Volksgezondheid Dr. v. d. Borgh de nodige inlichtingen zal geven. De wet houders en leden v. d. Raad worden uitgenodigd. De heer Daane zegt, dat de uitno diging nu mosterd na de maaltijd is. Zo Dr. P. J. Duinker, te Tholen Tel. 40 Dr. H. Menger, St. Filipsland Tel. 20 een bijeenkomst moest men hebben voor deze raadsvergadering. De heer v. d. Borgh spreekt als geneeskundige, maar het gaat bij hem om de regeling. Trouwens, hij zal wel geen tijd heb ben. Ook de andere heren verklaren geen gelegenheid te hebben. De heer v. Gorsel zegt begrepen te hebben, dat men met het 1ste leerjaar begint. En de andere leerlingen dan De voorzitter verklaart dat dit de manier is om de zaak op gang te bren gen. De heer van Driel verklaart de re geling te hebben nagegaan. Schooltand verzorging is nuttig, maar het is zoals de heer Daane zegt: plotseling op het lijf gevallen. We weten er te weinig van om nu maar in eens te zeggen dat het zo goed is. Er wachten nog vragen op antwoord. De heer Istha acht tandverzorging goed. Dit wordt door allen ingezien. De kostenraming, die wel door deskundigen zal opgemaakt zijn, zal wel goed zijn. Hij krijgt de indruk, dat men er tegen is, omdat het van B. O. uitgaat. De heer v. Gorsel is van mening dat dit punt behoorlijk nagegaan moet wor den. De heer Daane beaamt dit. De heer Istha is wel zeer optimistisch over de totstandkoming van de cijfers vindt Daane, maar hij vergeet dat men bij de gemeenschappelijke regeling voor Bouw- en Woningvoorziening begon met f 0.40 per inwoner en het nu reeds f Lis. Allen zijn in principe voor de schooltandverzorging, maar willen de re geling nog eens nagaan. De voorzitter zegt dat als men toe getreden is, men uit de regeling kan treden, maar met goedkeuring van Ged. Staten. De heer v. Gorsel verklaart dat de mogelijkheid er dus wel is, maar zal men goedkeuring krijgen De heer Daane wilde dit niet afwij zen, maar zal het nu toch doen, in verband met de opmerking van de heer Istha. Hij vindt dat de wethouders overal werden buitengehouden. Is het nu zo vreemd, dat er voor ons nog vragen zijn De heer v. d. Klooster vraagt de regeling te doen circuleren. De heer Istha acht dit niet nodig. Hij is er voor en vertrouwt de cijfers. De voorzitter verklaart dat de fi nanciële raming aan ieder lid zal wor den toegezonden, waarna tot een vol gend punt wordt overgegaan. W oningperikelen. B. en W. delen mede, dat met het oog op de nieuwe pachter van het Veer, de veermanswoning B 290 per 1 October vrijgemaakt moest worden. Getracht is toen tijdig woonruimte te verkrijgen voor de heer W. v. d. Vlies, doch de poging mislukte. V/aar de nieuwe pachter als schipper geen woonruimte te Bergen op Zoom had, moest in verband met de belangen van het verkeer voor de heer v. d. Vlies gezorgd worden, waarom hem onder bepaalde voorwaar den een gedeelte van 6 14 is afgestaan Een voorwaarde is bijv. dat wanneer de woning B 14 voor een onderwijzer nodig is, het perceel onmiddellijk en on voorwaardelijk door v. d. Vlies moet worden ontruimd, waarbij alle kosten voor zijn rekening zijn. De heer v. d. Klooster merkt op, dat de gemeente v. d. Vlies moeilijk op straat kan zetten. De voorzitter antwoordt, dat wan neer het zover komt, dit voor rekening van de heer v. d. Vlies is, daar deze volkomen met de regeling op de hoogte is en er voor tekende. De heer Daane zal zich aan de overeenkomst houden, v. d. Vlies weet zeer goed waarvoor hij tekende. Het is nog niet zo, aldus dhr. Daane, dat de gemeente voor woonruimte moet zorgen. In de eerste plaats moet belanghebbende dit doen. Doet hij dit niet, dan moet hij maar genoegen nemen met hetgeen hem wordt aangeboden. Zal de heer v. d. Vlies het daarop aan willen laten komen De heer v. d. Klooster wijst op de verantwoording van B. en W. De heer Daane verklaart dat de ver antwoording van eventuele uitzetting

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1