I I I I I WeekbladvoorhetEilandTholenenStFilipsland UIT EIGEN LAND ^iwloWan VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG De nieuwe bonnenlij st Stichting Schooltandverzorging* Raadsverslag STAVENISSE* 5e Jaargang No. 51 4 November 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 DE SLOTZITTING. HET C.D.K. LIQUIDEERT. EEN HALF MILLIARD. Het belangrijkste nieuws van deze week moet ook in ons blad de slotzitting van de Ronde Ta fel Conferentie wel vormen. Woensdagmiddag 2 November des nm. om 2 uur vond deze plechtigheid plaats. Dr. Drees wees als eerste spreker op de betekenis hiervan voor de ge hele wereld. Dr. Hatta noemde de goedkeuring van de mantelre solutie een daad van historische betekenis en hoewel de vreugde voor Indonesische kant enigs zins getemperd wordt door het feit, dat Nieuw Guinea niet ge heel is opgelost, noemde hij de R.T.C. toch ook bekroond met een goed resultaat. Sultan Ha- mid II zag de tijd, waarop de R.I.S. de internationale wereld zou binnentreden in het verschiet en verklaarde dat het nu Neder land niet meer was, die verant woordelijk is voor de Oost, maar de Republiek. Minister van Maarsseveen en de Belgische Vertegenwoodiger in de UNCI voegden er het hunne bij. De mantelresolutie de vrucht van de R.C.T. - werd ondertekend door Hatta, Sultan Hamid en Min. v. Maarsseveen. Ook in Lake Succes werd het resultaat van de R.T.C. met bij val begroet. De Nederlandse af gevaardigde maakte dit Woens dagavond bekend en de Indone sische kwestie werd naar de „vredescommissie" afgevoerd. Ook door deze afgevaardigde werd gezegd, dat er nog genoeg moeilijkheden over blijven. Laten ook wij dit als vaststaand aan nemen. Een tweede belangrijk bericht —zij het van geheel andere aard was dat over de in het verschiet zijnde liquidatie van het Centraal Distributiekantoor. Met het bonvrij worden van textiel, vlees en rijst blijft er voor deze instantie te weinig over om hier ,,nog een boterham aan te kunnen verdienen." Wijselijk worden de werkzaamheden voor het nog resterende distrubutie- artikel: koffie naar een andere instelling overgeheveld. We zit ten dus nog met de koffie en de kolen. Waar er nog ongeveer 800 distributie-ambtenaren werkzaam zijn, zal de spoedige afvloeiing van 600 hunner een financieel voordeel voor het Rijk beteke nen. Onder dank... vaarwel C.D.K. Om nog even op Indonesië te rug te komen. Volgens de jong ste rapporten gedraagt de T.N.I. zich weer voorbeeldig. De sa menwerking tussen onze mannen en de Republiek is er wéér voor treffelijk. Vandaar misschien ook dat de regering en Tweede Ka mer feestelijk gestemd bij de slot zitting der R.T.C. aanwezig wa ren. De oud-Telegraaf-directeur en de oorlogsdirecteur van het A. N. P. hoorden het vonnis vellen van respectievelijk 12 en 10 jaar brommen. De Haagse bevolking weet nu -eindelijk zeker wie haar bevaderen zal, door de benoe ming van Mr. F. M. A. Schok king, de burgemeester van Al phen a. d. Rijn. Er zijn politieke stormen aan vooraf gegaan. En olie of benzine op de gol ven gooit men ook niet zo ge makkelijk meer, nu ook deze ar tikelen duurder werden. „Kom tijd, komt raad" zal minister Lieftinck denken. We leven nu eenmaal bij de gratie van lenin gen en zo. Tussen neus en lip pen heeft zijne Excellentie een lening voor de Regering aange vraagd van een half milliard bij Rijksfondsen en instellingen, te gen een rente van 3H en voor de duur van ten hoogste 50 jaar. B 386 voor 125 gram koffie geldig voor 4 weken En gooi de bonnenkaart beslist niet weg Verzoek om winkelsluitingsontheffing» De schooltandverzorging x 4-3» De woning voor het Groene Kruis» ZOND AGSDÏENST ARTSEN Dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer Telefoon 19. Dr. H. Menger, St. Filipsland Telefoon 20. KENT U ONZE BRANDPOLIS MET VASTE TAXATIE? jfjlOT In een Zaterdag jl. te Tholen gehou den vergadering werd met grote meer derheid besloten een stichting school tandverzorging voor het Eiland Tholen op te richten. Deze bijeenkomst was be legd door de vereniging van B. S. O. en naast vertegenwoordigers van de gemeentebesturen, het Groene Kruis, schoolhoofden en doktoren waren aan wezig dr. v. d. Borg, Inspecteur v. d. Volksgezondheid en dhr. Lijnzaad, di recteur Stichting Maatschappelijk Werk. Dr. v. d; Borg lichtte deze materie uit voerig toe. Vol belangstelling had spre ker het streven van de initiatiefnemers om tot oprichting hiervan te komen, gevolgd. „Voorkomen is beter dan genezen" was zijn mening en hij achtte het gewenst dat dit streven alle steun verkrijgt. Als gemobiliseerd arts bleek hem indertijd hoe slecht de toestand van het gebit der militairen was, een gevolg van het niet ingrijpen tijdens de school jaren. Er moet naar gestreefd worden: een gezond gebit voor iedereen. Daarna gaf spreker een overzicht van de school- artsendienst, waarbij iedere gemeente is aangesloten, die evenwel Overheids dienst is en verplicht is gesteld. Dit is niet zo bij de tandverzorging. Het is en blijft, aldus spreker, een particuliere zorg, zonder enige verplichting of dwang en gefinancierd door de Ziekenfond sen, particulieren en aanvullend door de gemeentebesturen. Men begint bij de lste klas, waarbij kleine afwijkingen worden verzorgd. Voor grote vullingen, enz. wordt naar de part. tandarts ver wezen. De kosten zijn laag. Verzekerden krijgen uit het ziekenfonds betaald. De ouders betalen f 1.50 voor het kind en de gemeente zorgt zonodig voor aanvul ling. Tholen zal bijv. het eerste jaar van f 90.tot f 115.moeten bijbeta len. Poortvliet f 45.tot f 58.Scher- penisse f 67,tot f 87.Stavenisse f 52.tot f 68.St. Annaland f 75. tot f 96.en Oud-Vossemeer f 67. tot f 86. Daadwerkelijke hulp is hier vereist voor de volksgezondheid. Spreker acht te het daarom nodig een organisatie te stichten, die alles regelt. Individueel komt er niets van terecht. Een regelma tige behandeling voorkomt veel narig heid in het verdere leven. De onder wijzers moeten de kinderen van de noodzakelijkheid overtuigen en hebben daarom hierin ook een grote taak, aldus dokter v. d. Borg, evenals de wijk verpleegsters, die de ouders kunnen voorlichten. Uit de rapporten van de schoolartsen blijkt, dat 80 der leerlingen de school verlaten met een afwijkend gebit. Dokter Bernhardi uit Stavenisse sprak hierna over zijn ervaring op dit gebied. In het begin was er bezwaar, maar nu is er practisch niemand meer, die zijn kinderen van dit onderzoek terughoudt. In het begin deed spreker te Stavenisse en St. Maartensdijk ontstellende ont dekkingen. Er waren kinderen met 5 a 6 gaten in hun kiezen. Hij noemde het funest de kinderen voor het naar bed gaan snoepgoed te geven. Het met onrei ne tanden gaan slapen brengt schadelijke gevolgen. Het blijkt dat 20 der kin deren bij het naar school gaan slechte tanden hebben, bij het verlaten blijft er slechts 12 goed over. De heer J. Geluk, hoofd der Sch. m. d. Bijbel te Tholen wees er op, dat men er rekening mee diende te houden, dat sommige mensen er principieel bezwaar tegen zouden hebben, maar achtte het ook gewenst, dat de onderwijzers de ge zondheidszorg stimuleerden. Dokter v. d. Borg antwoordde hierop, dat het aller taak is hieraan mee te werken en dat weigeren beslist misdadig kan worden genoemd. Men wees daarbij op de hou ding van de Poortvlietse gemeenteraad, waarbij werd opgemerkt, dat een ze kere onwetendheid hierbij een rol speelt. Het is geen dwang en omdat het uit ging van B. S. O. wil dit niet zeg gen, dat deze ver. dictatuur wil opleg gen. Ieder is hierin vrij, maar er moet toch iemand zijn, die er mee begint. Er werden nog verschillende vragen ge steld en beantwoord. 95 was het er daarna over eens, dat oprichting van een schooltandverzorging noodzakelijk was en de voordeligste weg: regionaal. De gemeentebesturen zal gevraagd wor den spoedig een beslissing te nemen, daarna kan .goedkeuring aan G. S. wor den gevraagd. Vervolgens kan gevraagd worden aan de Gr. Kruisverenigingen, onderwijzers en gem. besturen afgevaar digden te benoemen voor het bestuur. Tenslotte dankte burgemeester L. A. Verburg de verschillende sprekers en sloot de vergadering. De openbare raadsvergadering van Vrijdag jl. was te Stavenisse voltallig bezet. De voorzitter, burgemeester L. A. Verburg opende met een hartelijk wel kom en zei niet na te kunnen laten de thans weer moeilijke toestand van het land te gedenken. Moeilijk, omdat het zich laat aanzien, dat de Ronde Tafel Conferentie niet die oplossing zal bren gen, die noodzakelijk is. Spreker gedenkt daarbij de jongens in Indonesië en hoopt op hun spoedige terugkeer. Na de notulen volgen de ingekomen stukken: Een verzoek van de A.N.W.B. om een jaarlijkse subsidie van 25.B. en W. hebben aanvankelijk voorgesteld, dit verzoek in te willigen. Uit een later ontvangen brief blijkt evenwel, dat de verkeersborden thans niet meer door de A.N.W.B. worden betaald, maar dat de gemeente dit zelf moet bekostigen. Gelet op de financiën stelt het Dag. Bestuur daarom thans voor dit verzoek niet in te willigen. Dhr. Hage vraagt wat genoemde in stantie dan nog wel zou doen voor die 25.De voorzitter antwoordt: advie zen geven en nog veel meer. Op enkele vragen dienaangaande ant woordt de voorzitter, dat zowel aan- schaffings- als plaatsingskosten voor de gemeente komen. Men besluit dan alge meen het verzoek niet in te willigen. Over het controle-rapport van kas opname, enz. stelt dhr. Hage ook een vraag. Hij wil graag weten of enige posten voortvloeien uit achterstallige be lasting (honden - schoolgeld) of nalatig heid. Het blijkt dat aanslagen inzonder heid voor scholen niet tijdig werden ver zonden. Uit een rapport over de bliksem afleiders van het gemeentehuis blijkt dat ze niet geheel voldoende zijn. Men zal het echter nog zo aanzien. Een 30 tal winkeliers-ingezetenen vra gen ontheffing van de winkelsluitingswet in zoverre dat hun winkels tot 8 uur nm. geopend kunnen zijn. Advies is ge vraagd aan de Kamer van Koophandel, zodat B. en W. voorstellen dit verzoek aan te houden. Dhr. van 't Veer wil nu vast zeggen, dat hij hier zeer tegen is. Dhr. Hage voelt daarvoor ook niets. De Winkelsluitingswet is er toch op aan drang van de Middenstand zelf gekomen en nu wil men er weer aan gaan tornen. De voorzitter meent dat het advies van de K.v.K. negatief zal zijn. Alleen in bijzondere omstandigheden wordt onthef fing verleend. Dhr. van 't Veer wijst ook nog op de nadelen voor het personeel. Men zal het advies van de JC-V-K. afwachten. Bericht van goedkeuring door G.S. inzake wijziging pol. verordening (stook verbod Critiek op B.S.6.O., maar toch school tandverzorging: 43 Van de Vereniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers een sug gestie om over te gaan tot. bet oprichten van een schooltandverzorgingsstichting voor het gehele eiland. In de bijlagen wordt het ontwerp-reglement beschreven en de financiële kant daarvan uiteen gezet. De voorzitter wijst er op, dat men ter plaatse een schooltandverzorging had opgericht, die aanvankelijk goed werkte, maar wegens lichamelijke ge steldheid van de pl. arts niet kan worden voortgezet. De voorzitter gelooft dat alle leden de betreffende stukken hebben ingezien en gelegenheid hadden zich hier over uit te spreken. Dhr. Tazelaar zegt er onmiddellijk het zijne van. Hem staan de stichtings- voorwaarden niet aan. Stavenisse heeft als eerste gemeente de schooltandver zorging in het leven geroepen. Hij meen de dat dit goed liep. Nu gaan É.S.&.O dit weer gauw overnemen en zetten een zaakje op touw, waarbij ze met een man of zeven weer de mensen zijn, die dat eens zullen opknappen en dan moet het weer een burgemeester, secretaris en ontvanger zijn, die de uitvoerende macht hebben. Er moet weer 3500.komen om deze zaak te financieren. Laten de burgemeesters dit nu zelf eens doen. Van de B.S.6.O. zag en hoorde hij alleen nog maar slechte dingen: Zondagsbus dienst, journalistenexcursie, enz. Het komt er op neer, dat wij niets meer te zeggen hebben. Spreker is er voor 100% tegen, dat dit weer in handen van B.S.6.O. komt. De voorzitter antwoordt hierop, dat er toch een persoon of instantie of wat dan ook moet wezen, die het initiatief naar voren brengt. Dat dit nu de B.S.6.O. was heeft met vorige werk zaamheden van deze vereniging niets te maken. Bovendien, aldus de voorzitter, regeert de B.S.6.O. dit niet, want van de 10 voorgestelde commissieleden zijn er 3 vertegenwoordigers uit de gemeenten, vervolgens van het ziekenfonds en maar 2 zetels blijven er voor B.S.6.O. over. Wat vorige spreker opmerkte over de burgemeester zal de voorzitter niet be antwoorden. Dat vindt hij belachelijk. Hij wijst er nog wel even op, dat de burgemeesters tenslotte tot de meest ge- interesseerden behoren, daarnaast even- goed de ziekenfondsen, de schoolbestu ren, artsen, de Gr. Kruis besturen e.d. Dhr. Hage vindt het weer groot van opzet. Hij vraagt o.m. of de betrokken tandarts niet zelf voor het instrumen tarium kan zorgen. Ieder vakman ge bruikt toch zijn eigen spullen. En ook: Zouden we niet duurder uitkomen De voorzitter repliceert, dat men niet kan verlangen van de betrokken tand arts zijn eigen instrumentarium te ge bruiken, wanneer men het salaris beziet. Zo veel liefhebbers zijn er heus niet voor te krijgen. De tweede vraag van dhr. Hage wordt ontkennend beantwoord Aan de hand van de cijfers wordt aan getoond door de voorzitter, dat het on tegenzeggelijk goedkoper is dan een plaatselijke regeling, al verkeerde men hier dan ook in een zeer gunstige positie. Wanneer het geheel loopt, kost het alle gemeenten tesamen 240. Dhr. Hage vindt toch, dat men zwak begint. Dhr. Tazelaar zegt, dat men niet moet denken, dat hij een persoonlijk tegenstander is van schooltandverzor ging, maar dat hij het liever pl. ge regeld ziet. Dhr. de Vos kan deze mening onder strepen. Dhr. Tazelaar blijft er nochtans bij geen voorstander te zijn van dit stich- tingsgeval. Hij ziet er weinig goeds in en geeft liever 50.meer als men het pl. kan houden. De voorzitter vindt dat niet verstandig. Hij wijst op de samenvoegingstendenz die er van overheidswege bestaat voor kleine gemeenten. Door zich op verschillend gebied te centraliseren kan men zulks wellicht voorkomen. Vergeet niet, dat ook Stavenisse een kleine gemeente is. Dhr. Tazelaar wil over die centrali satie slechts 1 voorbeeld stellen: Dis trictsopzichter. Het kost veel en heel wat nuttiger zou een eigen opzichter zijn. Weth. v. d. Slikke wijst er op, dat men zich tot op heden plaatselijk kon helpen, maar dat is voorbij. Met centra lisatie van de schooltandverzorging zijn we logisch voordeliger uit. Dat is voor dhr. Hage nog een grote vraag. Dhr. de Vos: Centralisatie valt niet mee. Dhr. Hage stelt voor dit voorstel nog even aan te houden, opdat men het rustig kan overdenken. Laten we eens zien, hoe het zich in onze gemeente verder ontwikkeld. Dhr. van 't Veer is het eens met de voorzitter. Men zal niet onmiddellijk plaatselijk slagen. Bovendien, dokter Bernhardi voelde veel voor deze ge meente en deed meer dan zijn plicht, waardoor het voor ons voordeliger werd. Hij twijfelt er aan of men het in de toe komst plaatselijk zo voordelig gedaan zal krijgen. Hij vindt het een algemeen sociaal belang en dan moet een geldelijk offer worden gebracht. Hij kan er, indien men volgens de ter inzage gelegen bijlagen te werk kan gaan, zijn stem aan geven. De tandenkwestie is van veel belang. Is men er vroeg bij, dan kan veel narig heid voorkomen worden. De voorzitter merkt nog op, dat de kansen dat men hier weer een tandarts krijgt stijgen, wanneer men aan dit voor stel meewerkt. Hij acht het voldoende besproken en geeft het voorstel B. W. in stemming: Voor zijn de beide wethou ders. Dhr. van 't Veer en Potappel. .paut/ Bijkantoor Zierikzee, p. van Twist, W. J. Coenen, W. Mol. J. J. Kik, P. Hagcnars, Oude Haven A Schoolstraat, Julianastraat, Oostdijk, Burg. Hagelaan C 37, •cv. 362, Telefoon nr. 9 St. Maartensdijk Tholen St. Philipsland Bruinisse Halsteren

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1