griep THOLEN OIÏD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE BI IJ H II ST. MAARTENSDIJK ANNA JACOBA POLDER in de Statenzaal, dat thans openstaat, straks wordt opgevuld met het wapen schildje van de gemeente Poortvliet. Dhr. van Ast kan er mee accoord gaan, maar vraagt of men enig idee heeft van de kosten. De voorzitter ant woordt ontkennend. Daarna wordt besloten bovengenoemd adres te richten aan H.M. de Koningin, zodat mag worden aangenomen, dat Poortvliet binnenkort ook een eigen wapen gaat bezitten. Geen schooltandverzorging Van het dagelijks bestuur van de ver eniging van Burgemeester, Secretarissen en Ontvangers van het Eiland Tholen (B.S.&O.) is een schrijven met bijlagen ingekomen, handelende over een te stichten regionale schooltandverzorging. In dat schrijven wordt er op gewezen, dat dit reeds lang de aandacht heeft van bovengenoemde vereniging en men thans zover is, dat uitvoering van de plannen met medewerking van de gemeentebestu ren op korte termijn zou kunnen ge schieden. De 1ste stap daartoe is het aangaan van een regeling van regionaal karakter, waartoe het dagelijks bestuur van de B.S.&O. een ontwerp-regeling heeft bij gesloten. Zodra alle Thoolse gemeenten met dit ontwerp accoord kunnen gaan en goedkeuring door Ged. Staten is ver kregen, zou men overgaan tot het op richten van de Regionale Stichting voor Schooltandverzorging op het Eiland Tholen. De Raadsleden hadden nog geen gelegenheid gekregen deze stukken al door te nemen. De voorzitter wil ze desgewenst wel voorlezen, waarop de Raad evenwel niet nader ingaat. De voorzitter geeft dan nog een uiteenzetting en zegt dat het neerkomt op een ge meenschappelijke regeling voor school tandverzorging, die ook gemeenschappe lijke wordt gefinancieerd, in zoverre dat de zgn. centrumgemeente als admini stratie optreedt en verantwoording aflegt aan alle andere aangesloten gemeenten. De Stichting zou het instrumentarium aankopen, waarvoor 3500.— nodig is, een bedrag dat in 10 jaar moet worden afgelost. Dhr. Vroepop vraagt of de aanslag per inwoner gaat. De voorzitter meent van per gemeente. Weth. Krijger en ook andere leden zouden dat niet goedvinden. Dhr. van Ast vraagt of dit nu al niet geregeld is bij de gewone schoolartsen- dienst. Hierop wordt ontkennen geant woord. De voorzitter zegt, dat zich in Tholen een tandarts heeft gevestigd, die waarschijnlijk hiervoor zal worden be noemd. Het blijkt dat ook de heren Lijn zaad en Dr. v. d. Borg daartoe aan sporen. Dhr. van Ast dacht eigenlijk, dat de ver. van B.S.&O. een meer administra tief karakter had en bedoeld daarmede, dat men niet verder ging dan gezamen lijk het bespreken van de gemeente administratie om zo elkander tot voor lichting te dienen. Maar het gaat heel anders. We hebben het gezien bij de Zondagsbusdiensten, bij de regeling voor buitengewoon lag. onderwijs en nu dit weer. Straks wordt alles geregeld door B.S.&O. en waar blijft dan de zelf standigheid van de gemeente, die toch al danig beknot is. Hij vindt dat dit niet op de weg van B.S.&O. ligt. De voorzitter antwoordt hierop, dat hij het anders ziet. Hij vindt dit voorstel wel goed. Ook dhr. Vroegop komt nog terug op de autobusdienstregeling en zegt dat door een enkeling dat zaakje aan het draaien is gemaakt. Dhr. v. Ast vindt het absurd, dat 15000 inwoners de wet worden voorge schreven door een commissie van een 5 of 6 personen. Het kan wel eens goed wezen maar over het algemeen gaat het te ver, ja dikwijls. Straks bepalen 2 man alles voor het gehele eiland. Hoewel er goede voorstellen bij kunnen zijn, kan ik me met dergelijke praktijken niet ver enigen. De voorzitter spreekt dhr. v. Ast hierin tegen. Hij zegt het goed te vinden, dat B.S.&O. dit plan invoeren. Vergeet niet, dat geen enkele gemeente er mee naar voren is gekomen. Daarna geeft hij nog een toelichting op de exploitatie. Geschat wordt voor deze dienst het eerste jaar een aantal van 280 leerlingen; de bijdra ge van de gemeenten zou dan op f 700.totaal komen. De ouders 1 gulden per leerling. Het salaris van de tandarts f441.De kosten voor iedere gemeente dat eerste jaar dus f 100. 2e jaar schat men 560 leerlingen en zou het de gemeenten totaal 800. kosten dus iets meer. Het 7e jaar zou naar schatting de dienst op volle toeren draaien en zou den 1500 leerlingen er van profiteren, dan kost het de gemeenten 250.dus voor iedere gemeente een kleine 40. per jaar. Salaris tandarts zou dan 1750.zijn. De voorzitter merkt hier bij op, dat dit alles een raming is. Dhr. Vroegop vindt het niet in de haak, dat de kleinere gemeenten ook voor de grotere moeten betalen. Weth. Krijger vindt ook, dat het naar het aantal zielen beter zou zijn. Hij is evenwel voorstander om dit plan aan te nemen en wijst er op, dat ieder kan weten, wat de Volksgezondheid betekent. Zeker, het kost veel, maar als we zien wat voor nut het heeft, zal men de noodzakelijkheid moet erkennen. Zie ook de schoolartsendienst. Minder, bekwame kinderen kunnen elders leren oï de ouders krijgen een bepaald advies. Ook dit plan kost bij uitvoering weer geld, voor de ouders en voor de gemeente, maar als de tanden slecht worden kost het meer en men heeft er de pijn bij. Laten we niet staan als eenling in onze negatieve hou ding. We hebben weliswaar wel niets te maken met een andere gemeente, maar hier moet gezamenlijk aan gewerkt wor den. Ik stem voor. De voorzitter dankt vorige spreker voor deze uiteenzetting en zegt zich daarbij geheel aan te sluiten. Dan wordt gestemd en wordt het voor stel van B. W. verworpen, daar de heren Vroegop, de Graaf, van Houdt en Van Ast tegen stemmen. Alleen de wethouders en G. K. J. Krijger zijn voor. De begroting 1950 Deze is onderzócht door de commissie van Raadsleden en thans wordt het rap port voorgelezen. De commissie heeft weinig aanmerkingen, maar stelt voor enkele posten te verhogen, o.a. voor straatverlichting, bijdrage LILO-school, bijdrage Nijverheidsschool. De begroting sluit in ontv. en uitgaaf met een bedrag van 90.030.72 met een onvoorziene post van 4003,82, die door omstandig heden hoog is. Z.h.st. wordt de begro ting 1950 alzo vastgesteld. Het bedrag per 11. volgens art. 55 der L.O.-Wet voor de bijz. school wordt daarna vastgesteld op 26,37. De herbenoeming van de oude woon ruimtecommissie gaat vlot in zijn werk. Zonder bezwaar worden allen algemeen herbenoemd. Dit zijn de heren van Ast, de Boer, Kwist, Jansen en Deurloo. koorts en pijnen, drijft U uit door de kracht der genezing van SANAP1R1N Buisje 25 tabl. 40 ct; 50 tabl. 75 ct. Het gemeentehuis. Inzake de verbouw van het gemeente huis bovenverdieping deelt de voorzitter mede, dat wordt voorgesteld overeenkomstig het rapport van de districts-opzichter de zaak uit te laten voeren. Hierover ontstaat enige discussie en men gaat ter plaatse een kijkje nemen. Na voortzetting blijkt, dat er enige wijzi ging zal werden aangebracht en B. en W. wordt machtiging verleend deze zaak verder uit te voeren, d.w.z. aanbesteden, enz. waarbij ze de Raad op de hoogte zal houden. Rondvraag De voorzitter deelt eerst nog mede, dat de voltooiing van de nieuwe weg stagneert door het ontbreken van steen. Als de weg klaar is, wou hij toch voor stellen vooralsnog éénrichtingverkeer vol te houden tot de grote verkeersweg is vernieuwd. Daartoe zullen aanwijzings borden worden geplaatst. Men zal dit later nog bezien. Dhr. Vroegop vraagt nog of de destijds aangekochte grond voor de gem. woningen al is betaald. De voorzitter moet hierop tot zijn spijt ont kennend antwoorden. Na nog enige vra gen omtrent riolering en bestrating volgt sluiting op de gebruikelijke wijze. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat op Woensdag 2 Nov. a.s., Dankdag, geen huisvuil wordt opgehaald. Tholen, 25 October 1949 Burg. en Weth. voornoemd. BENOEMING Met ingang van 1 Januari is de heer A. J. Liefaard onderwijzer aan de ULO- school alhier in gelijke functie benoemd te Hoorn. VISSERSVERENIGING Zaterdag 22 Oct. hield de Vissers ver. „Helpt Elkander" alhier haar al gemene 'vergadering. De voorzitter, dhr. J. Verkamman opende met een welkomst woord. Na de notulen volgde het finan ciële verslag. Hieruit bleek dat in 1948 was ontvangen 323.03 en uitgaven 376,20, zodat ep over dat jaar een nadelig slot was van ƒ53,17. Ter gelegenheid van het 10 jarig voorzitterschap van de heer Verkamman was aan deze een rookstoel aangeboden. Dit had de volledige instemming van de leden. Ieder der aanwezigen stelde hier voor spontaan een bijdrage ter beschik king. De voorzitter dankte allen voor dit door hem zeer gewaardeerd cadeau. Bij de Bestuursverkiezing werden de heren J. Verkamman en C. Schot Az. herbenoemd. Als afgevaardigde in de adviescommissie voor de Zeeuwse Vis serij belangen werd de voorzitter be noemd. Mededeling werd nog gedaan van het feit, dat Kon. goedkeuring op de Statuten is verkregen. VOOR DE DAM- EN SCHAAKLIEFHEBBERS Op de laatst gehouden vergadering van de Thoolse Dam- en Schaakclub werd besloten dit jaar niet deel te nemen aan de Prov. Zeeuwse Clubwedstrijden. Deze winter zal een onderlinge Bor denwedstrijd worden gespeeld, zowel voor Dammers als voor Schakers. Door beide afdelingen wordt een wis selbeker verspeeld, die het eigendom wordt van degene, die 3 achtereenvol gende jaren het hoogst aantal punten be haald of in totaal 5 maal. Ook voor Junioren zullen dit jaar prijzen worden beschikbaar gesteld. In dien men nog aan de wedstrijden wil deelnemen, dient men zich zo spoedig mogelijk op te geven in het Clublokaal (Distributiekantoor), waar elke Dinsdag avond vanaf 7 uur wordt gespeeld. BURGERLIJKE STAND Geboren 24 Oct.: Jacoba Plonia, dt. v. H. Duine en E. C. van Ruitenberg Huwelijken: 25 Oct. Adrianus W. Cameron, 72 jr. en C. Nuitermans, 67 jr. 27 Oct.: Jozias J. Guequière, 38 jr. en Catharina Geluk, 30 jr. BRANDBEVEILIGINGS INSTALLATIE IN DE NED. HERV. KERK EN TOREN Woensdagmiddag 26 Oct. jl. had in het bijzijn van verschillende autoriteiten een demonstratie plaats met de in de gerestaureerde Tholense Kerk en Toren geplaatste brandbeveiligingsinstallatie. In de Laatste 25 jaren van de der tiende eeuw werd te Tholen de Ned. Herv. Kerk (O.L.Vrouw) gesticht, welke in October 1404 tot kapittelkerk werd verheven, eerst onder het bisdom Luik, daarna onder dat van Middelburg. Deze kerk is een kruiskerk, bestaande uit schip met zijbeuken, transept en koor met noordbeuk, zuidkoor en een westtoren en is nu reeds enkele jaren in restauratie. Daar deze* eeuwen oude kerk grote cul turele waarde heeft is er nu een brand beveiligingsinstallatie in gemaakt. Deze installatie bestaat in hoofdzaak uit een zware stalen büisleiding met vele ver takkingen. Op de brandgevaarlijke plaatsen, zoals kap enz. zijn op deze vertakkingen zgn. „sprinklers" aange bracht. Deze sprinklers zijn voorzien van een kop, welke is vervaardigd van een bepaalde legering, die de eigenschap heeft bij ca. 709 Celcius te smelten. De werking van de installatie is nu als volgt: Het gehele brandleidingsysteem wordt door een luchtcompressor op een bepaal de druk gehouden. Ontstaat nu een be gin van brand, dan zal de dichtst bij- zijnde sprinkler doorsmelten, waardoor de druk wegvalt en het alarmsignaal in de toren in werking komt. Nu is het mogelijk, dat één man direct de verbin ding met het waterleidingnet tot stand kan brengen; en met de druk van de waterleiding reeds de lager gelegen ge deelten tot ongeveer 35 meter kan be reiken (dus voldoende voor de kap van de kerk enz. De brandweer, welke even eens door de sirene wordt gealarmeerd, kan dan assistentie verleenen en ook aansluiten op de brandbeveiligings installatie. Dé brandweer beschikt dan over water uit .een aanwezige regenput met een in houd van ongeveer 75 kubieke meter water, welke put ook weer is aangesloten op het waterleidingnet en zodoende steeds op peil kan worden gehouden. Door de brandweer kan de druk worden opgevoerd tot boven de haan van de toren. Bij de demonstratie bleek, dat de installatie bij eventuele brand zeer goed kan functioneren. Opgemerkt werd echter, dat het alarmsignaal wel wat zwak is. Dit heeft de volle aandacht van belanghebbenden. De brandweer, hoewel niet in kennis gesteld van het tijdstip van deze demonstratie, bleek in staat binnen 11 minuten na het geven van het alarmsignaal water te kunnen geven, hetgeen zeer zeker een goede prestatie mag worden genoemd. Bij de demonstratie, waarbij vele ge nodigden aanwezig waren, kan worden gemeld, dat de installatie, waarin onge veer 170 sprinklers zijn aangebracht, be rekend is voor de gehele kerk. De O.L. Vrouwe Kerk van Tholen is één der weinige kerken in Nederland die een brandbeveiligingsinstallatie hebben. UITSLAG AANBESTEDING POOTAARD APPELBEWAARPLAAT Donderdag 27 Oct. vond in Café Nuijten de aanbesteding plaats voor het bouwen van een pootaardappelbewaar- plaats in opdracht van het Bestuur van de Coöp. Pootaardappelbewaarplaats te Tholen. De inschrijving was als volgt: De eerste kolom is met asbest, de 2e met pannen en de 3e met rubberoid. D. Burgers Tholen 18889 19998 19826 N. Blaas, Tholen 17375 18675 18875 Jac. Vos, Tholen 17185 20070 18585 Geense en v. Driel, O.-Vossemeer 21709 22871 23008 F. Burgers, St. Annaland 17760 19072 18532 H. Dijke, St. A-nnaland 18921 20121 19736 De gunning volgt later. GEVONDEN Een huissleutel en een broche. In lichtingen bij de postcommandant der Rijkspolitie. GESLOTEN De gemeentesecretarie zal Dankdag 2 November voor het publiek gesloten zijn. KLAPROOSDAG Op 5 November wordt er ook in deze gemeente een huis-aan-huis-collecte gehouden voor de Oorlogsgravenstich ting. Vooraf zullen een 200-tal krantjes „De Vliegende Hollander" in de ge meente worden bezorgd. Opdat de pro- pagandakosten de b'aten niet zouden overtreffen moest men het bij deze 200 exemplaren laten. Verzocht wordt daar om ze aan uw buurman door te geven. SCHIETVERENIGING „PRINSES JULIANA" Vorige week Donderdag werd in de zaal van dhr. M. J. Boogaard een alge mene vergadering gehouden door de schietvereniging „Prinses Juliana", die sedert enige tijd weer actief is. Bij afwe zigheid van de voorzitter berustte de leiding bij dhr. A. A. Goedegebuure. Besproken werd of er de komende win terperiode ook geschoten moest wor den ja dan nee. Het bestuur was van mening dat men met 26 weken moest volstaan, daar de winterperiode te veel moeilijkheden oplevert. Van April tot October kan dat wel. Na enig over leg werd hiertoe besloten. Er wordt een nieuwe buks aangekocht voor f 55.De contributie werd op f 9. vastgesteld te voldoen in 6 termijnen van f 1,50, die in het seizoen per 4 we ken worden geïnd. Besloten werd op Zaterdag 29 Oct. nog een wedstrijd te houden, indien het weer zich daartoe leent. Men zal om 11 uur beginnen en om ongeveer 4 uur is het dan afgelopen. Daarna sluiting. GESLAAGD Dhr. J. van Eenennaam slaagde te Breda voor het patroonsdiploma voor kappers. OOK TERUG Dezer dagen keerde uit Indonesië te rug onze oud-dorpsgenoot sergeant M. den Engelsman Mzn., thans wonende te Benthuizen. VEILING Donderdag jl.: Gewone Uien 14.99. Bonken 12.09. Drielingen 12.50. Aan voer 10 ton. TOT DE VOLGENDE KEER Naar we uit bevoegde bron verne men, hadden zich in deze gemeente 45 personen opgegeven als bloedgever (geefster). Men kon ze evenwel niet allemaal op één avond gebruiken, zo dat het 19 mannen en 11 vrouwen wer den, die hun bloed hebben afgestaan. De overige aanmelders wacht men een volgende keer. DE BEWAARSCHOOL JUBILEERT Dinsdag 25 October was het 50 jaar geleden dat de „Van der Lek-de Clercq ffw uitslag en verwonding Jtóla "<4"1 Bewaarschool werd geopend. De kinde ren zullen daarom vandaag worden ge- tracteerd. VLEKZIEKTE Ook in deze gemeente doen zich ver schillende gevallen voor van de zgn. vlekziekte onder de varkens. Bij de landbouwer Chr. Hoek zijn van de drie varkens, die bestemd waren voor de huisslachting twee aan deze ziekte be zweken. Dit betekent voor hem en de zijnen een flinke schadepost. JUBILEUM-CONCOURS Zaterdag werd in hotel „Centraal" te Goes een algemene vergadering ge houden van de Zeeuwse Zangersbond. Er werd besloten het jaarlijkse Bonds- concours te houden op 1 Juli 1950 te St. Maartensdijk i.v.m. het 30-jarig ju bileum van de zangvereniging „De Lof- stem". VEILINGBERICHTEN 25 Oct.: Eigenh. I 6.506.80. Aan voer 20 ton. Peen II 8.60. III 7.00. Stek 3.50. Aanvoer 30 ton. Witte kool afw. 4.00. Kroten II 4.00. Stekuien 3.20. Alles per 100 kg. DE OUDESTE INWONER Op 27 October jl. vierde de oudste inwoner, dhr. J. Overbeeke, zijn 90ste geboortedag. Nog gefeliciteerd. P. V. „NOOITGEDACHT" Op de jaarvergadering van de vereni ging van Postduivenhouders werden met algemene stemmen tot bestuursleden ge kozen de heren M. A. Neele, voorz., L. Verhage, secretaris, Th. v. d. Sluis, pen ningmeester. Medegedeeld werd dat keu ring der duiven op 7 Nov. a.s. door dhr. A. Rover te Utrecht zal geschieden. Men zal overgaan tot het huren van klokken in het komend seizoen. De con tributie werd van 25 ct. op 20 ct. per week teruggebracht. Bij het ringen der duiven zal men voortaan het statiegeld moeten betalen. Bij inlevering volgt te rugbetaling. Uit het financieel verslag bleek dat de vereniging een batig saldo van f 55.heeft. WELKOM THUIS Met de troepentransportschepen „Wa terman" en „Empire Brent", die resp. op 13 en 14 October uit Tandjong Priok zijn vertrokken en vermoedelijk op 5 en 7 November in Rotterdam en Amsterdam zullen arriveren, komen de volgende eilandbewoners uit Indonesië terug: Segt. P. J. den Engelsman van St. Annaland. Sold. M. Bijnagte van Scherpenisse. Sold. B. Franke van St. Maartensdijk. REGELING POSTDIENST OP WOENSDAG 2 NOVEMBER (DANKDAG) In Tholen zal de tweede bestelling niet worden uitgevoerd. Gelegenheid tot kos teloos afhalen der correspondentie van 1717.30 uur. Het postkantoor zal voor de postdienst worden gesloten om 13 uur. Telegraaf- en telefoonopenstelling nor maal; afhalen busrecht evenzo.- Wat het eiland betreft, wordt eenzelfde regeling toegepast voor de hulpkantoren Poort vliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk en Oud-Vossemeer, met dien verstande, dat op deze kantoren het afhalen der corres pondentie is gesteld op 1818.30 uur. Voor St. Annaland en Stavenisse geldt eenzelfde regeling op 9 November, wijl op die datum in deze plaatsen de dank dag algemeen gevierd wordt. MELKSTANDAARDISATIE IN ZEELAND De ernstige plannen, die speciaal bij ambtelijke instanties van het Bedrijfschap voor Zuivel in Den Haag bestaan voor doorvoering van de melkstandaardisatie in geheel Zeeland of in grote gedeelten daarvan heeft in Zeeland grote be zorgdheid gewekt in de kringen van de melkveehouders, melkdistribuanten, vrij wel alle zuivelfabrieken en evengoed bij de consument. In een petionnement gericht aan Zijne Excellentie de Min. v. Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening en aan Zijne Excellentie de Minister van Soc. Zaken wordt dringend verzocht hieraan geen gehoor te geven. De hoofdbezwaren worden daarin genoemd. Dit petitionne ment werd door 1352 personen onder tekend. Momenteel krijgen de melkverbruikers in Zeeland consumptiemelk met gemid deld 3.70 vet en bij doorvoering der standaardisatie consumptiemelk maar 2,50 vet. Het is dus niet alleen in het belang van de handelaren enz., maar van de gehele Zeeuwse bevolking dat deze doorvoering niet wordt toegepast. Trouwens, de bezwaren zijn ook van dien aard dat het o.i. niet verantwoord is, indien men zulks zou doorvoeren. Van harte hopen we dat dit petitionne ment het gewenste resultaat zal geven. ZITTING TUCHTRECHTER TE THOLEN (slot van 20-10-'49) Vervolgens kwam J. P. v. T. te Poortvliet voor, die 1540 kg. gerst aan zijn vee opvoerde. Hij kreeg f 40 boete. J. D. te Tholen had bij controle min der mengvoederbonnen dan zijn voor raad aangaf. De controleur had gezegd nog terug te zullen komen," voerde verd. aan „en na zijn vertrek vond ik de andere bonnen in een enveloppe, zo dat alles wel klopte. Ik zocht hem di rect op en nu vind ik het maar smoes jes, dat hij desondanks toch nog proces verbaal opmaakte. De T.R.: „noemt LI dat smoesjes D. moest betalen, nl. 30 gulden. C. S. te Tholen teelde 1 H.A. met rode bessenstruiken. Hij had hiervoor geen vergunning. Van verschillende zij den was hem medegedeeld, dat hij die zeker zou krijgen. Ook de planter dhr. v. d. Berg beweerde zulks, die alle kos ten van weigering op zich zou nemen. De controleur Vaders had ook niet be grepen, dat deze vergunning was uitge bleven, daar hij een zeer deskundige raadsman in v. d. B. had. S. heeft ech ter geen erkenning als teler of kweeker van deze struiken en dit zou de oorzaak van de weigering wel zijn geweest. Eis f 100. Uitspraak f 25. L. te St. Maartensdijk had een partij zilveruienzaad verkocht, waaraan hij f375 had verdiend. Dit zaad bleef bij het zaaien achter in de machine. V. had dit van L. gekocht en weer verkocht aan Pr. Het werd een ongewenste toe stand, daar de verschillende kopers van mening waren, dat het Rijnsburger zaad was en het dus dun uitzaaiden. De zil veruien die daaruit voortkomen werden veel te groot en waardeloos. Verdachte had ook geen erkenning als zaadhande laar. Controleur Vaders gaf op een en ander nadere toelichting en verklaarde dat ook de politie proces-verbaal zal op maken wegens verduistering, daar het in de machine achtergebleven zaad niet aan hem toekwam. De eis was f 500. Uitspraak f 40. V. kreeg f 5. Een viertal Oud-Vossemeerse klein- landbouwers stonden voor eenzelfde feit terecht. Het waren P. Sch., B. J. d. M., J. v. H. en P. St. Genoemde personen zaaiden witte bonen zonder teeltvergun ning. De controleur Vaders sprak ook hier in het belang van verdachten. Hij verklaarde dat deze personen er tussen waren genomen door Van Tilburg uit Brabant, die verklaarde dat alle risico voor hem was. Hij had er heel wat meer voordeel van dan deze mensen. Eis was f 60. Uitspraak f 30 voor ieder. J. N. te St. Maartensdijk zaaide ook bonen zonder vergunning. Hij moest hiervoor f 125 betalen. M. O. te Tholen hield 2 varkens aan terwijl hij nog geen vergunning had. Daaraan voerde hij een partij gerst op, wat niet was toegestaan. Boete f 20 en f30. J. v. G. te St. Filipsland had ook gerst opgevoerd aan zijn vee. Hij kreeg f 100 boete. A. H. te Tholen had zijn administra tie niet juist ingevuld. Dit kwam hem op f 20 te staan. STEMMEN VAN LEZERS (Buiten verantw. van de Redactie) Gaarne een plaatsje in Uw veelgele zen blad. Bij voorbaat mijn dank. Met verwondering nam ik kennis van een stukje in het zich noemende Chris telijk Weekblad op Gereformeerde grondslag „Het Eilanden Nieuws", over de nieuw te bouwen veiling. Het is klakkeloos door de Redactie van ge noemd blad geplaatst. Daar het geen ingezonden stuk is, is het vermoedelijk door de correspondent van Het Eilan den Nieuws te St. Maartensdijk opgege ven Groter onwaarheden in het ondes kundig geplaatst artikel is er nooit ge schreven. Er schijnt in ons dorp echter, gelukkig genoeg, weinig notitie van ge nomen te zijn, of dit blad moet zeer weinig gelezen worden, gezien het feit dat ik het blad van één lid der vei ling ter lezing kreeg en ik er verder, ook niet door het verdere personeel, iets over gehoord heb. Om te beginnen ga ik vertellen wat ieder kind van St. Maartensdijk weet, laat staan de grote mensen, schijnbaar de schrijver van het stukje niet. De ge reformeerde kerk staat aan de rand van de gemeente. Daarachter, nog wel 20 meter buiten de laatste straat van de gemeente, zal hopelijk een nieuw vei lingsgebouw verrijzen. De kerk zal hier geen last van ondervinden, daar deze toch nu ook geplaatst is in de omge ving van schuren en enkele huizen aan de Westvest met zijn slijk en modder in de peentijd. Zodat een veilingsgebouw, dat zeker 20 meter van de straat ge bouwd zal worden, deze kerk niet zal ontsieren. Ook Zondags niet, want dan wordt er niet gewerkt. Uienschillen en stof had men vroeger, toen op de haven alles werd klaarge maakt, doch thans blijft alles binnen. Wat betreft het scheuren der huizen van de zware vrachtwagens. Thans is de situatie zo dat 80 van de aanvoer via de Oostvest komt en men niet met op ritten te maken heeft. De andere 20% heeft wel met deze opritten te maken en deze zijn aan de veel gevaarlijker Oost- vest. De afvoer van de veiling is over de Oostvest via de Markt, Kaaistraat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 2