I I I I I Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND "VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG Raadsverslag St* Maartensdijk* Lening School en Woninghuur. ZONDAGSDIENST ARTSEN 5e Jaargang No. 49 21 October 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen l.~ per Advertentiën 0.10 per millimeter - Minimum 2.00 Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. f 1.25 A r\ J 1 J .O TU 1 -r i c cv r- d o Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, 1 holen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent J J Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen In Indonesië steekt gueriilaspook opnieuw de ruige kop op. Zal snel handelen bloedvergieten kunnen voorko men Resultaat van Luxemburg niet onbevredigend. Fiscale recherche maakte ons land onmogelijk. Politie weeft geheimzinnige waas om dood van geleerde. Nadat de Indonesische en Ne derlandse delegaties wekenlang in een bijna volmaakte sfeer van geheimzinnigheid zonder dat er van het gemene volk noch hier noch daar, iemand was, die wist waaraan toe te zijn, zijn de dreigingen weer optima forma komen opduiken. Op het moment dat de laatste Nederlandse sol daten de ransels aangespen om nog „even" naar Indonesië te worden verscheept ter aflossing na 1 Januari 1950 zouden ér geen troepen meer worden uitge zonden1) dreigt opnieuw een incidentele bom te barsten waar door geheel Oost-Java in rep en roer zal komen. Het geheimzinni ge gedoe van en om de Ronde Tafel Conferentie komt er door op de achtergrond en het goede dat men er van zeggen kan is, dat men nu misschien -in het openbaar spijkers met koppen gaat slaan en de puntjes op de i zet. Onverkwikkelijk is, dat de Sultan van Djokja, als hoofd van het Republikeinse defensie-appa raat, de toestand niet langer in de hand hebbend, zich niet te goed acht, om opnieuw met in- concrete verwijten te komen aan dragen, die culmineren in de be schuldiging aan het Nederlandse adres, zich wel aan de letter, maar niet aan de geest der van RoyenRum-overeenkomst te hebben gehouden. Een bespre king tussen de heer Lovink de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en de Sultan van Djok ja, heeft niet tot tastbaar resul taat kunnen voeren. Spoedige terugkeer van de hier te lande vertoevende Indo nesische leiders en het op korte termijn bekend maken van wer kelijke resultaten der R.T.C. zul len de enige middelen zijn die opnieuw bloedvergieten mogelijk nog kunnen weren. Niet alleen ten opzichte van Indonesië laat de .staatkundige ontwikkeling zich somber aan zien. Ook de verhouding tot Su riname en de Antillen is een zich te langzaam ontwikkelend pro ces, waarbij nieuwe spanningen nog ieder ogenblik mogelijk blij ven. Volgens de Staten der an- tillen zou Nederland blijkens de voorgestelde interim regeling nog te veel in eigen hand willen hou den. Gelukkig heeft de Benelux-mi- nister-conferentie te Luxemburg zich vlotter afgewikkeld. De af loop daarvan doet het inwerking treden der Economische Unie per 1 Juli 1950 verwachten. Niettemin staat er tegenover dit monetaire winstpunt weer een dreigend prestige verlies, door het optreden van een drietal ambtenaren der fiscale recher che op dienstreis in Zwitserland. Het trio verrichtte op Zwitsers gebied handelingen die zo ver buiten hun competentie gingen, dat de Zwitserse regering ge noodzaakt was tot arrestatie over te gaan en men van uit Den Haag verontschuldigingen aan de autoriteiten in Bern moest aan bieden. Temidden van deze golvende stroom alle meer of minder ver ontrustende berichten is velen de dood van Ir. Meier Matern nau welijks opgevallen. Deze leider van de onder super-visie van het Philips-concern gedane onder zoekingen met de hetelucht mo tor, waarin vele deskundigen een goedkope vervanger zien van de benzine motor voor automobie len, kwam te Delft om het leven bij een explosie in zijn laborato rium. Merkwaardig Nederlands is het waas van geheimzinnigheid waarmede de politie dit ongeval weer omgeeft. Met spanning zien wij een meer uitgebreid commu nique omtrent de aard van het ongeluk tegemoet, hoewel wij ons geen illusies maken over een snelle berichtgeving op dit punt... In een neerslachtige stemming werd het voorstel op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisaties door een deels teleurgestelde Kamer aangenomen. Neen, het was een sombere week, niet al leen voor Gerrit de Stotteraar... 1) Inmiddels is bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend om het mogelijk te maken, tot eind 1950 troe pen ,naar buiten" te zenden. - Red. Vrijdag 14 October om 10 uur vm. kwam de voltallige gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Na ope ning werden de notulen van 15 Sept. jl. onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Goedkeuring door Ged. Staten van pachtoverdracht Wed. Charpentier aan I. de Korte. Idem wijziging begroting woningbe drijf, en gemeentebegroting 1948. Schrijven van Prov. Bestuur dat er geen be&énking is tegen de kinderbijslag verordening. Bezwaar werd door het Prov. Best. gemaakt tegen de' verkoop van grond aan N. Slager, daar de prijs volgens hen te laag is. B. en W. stellen voor geen wijziging aan te brengen en hieromtrent het Prij- zenbureau te horen. Men heeft als re gel vastgesteld 25 X de erfpachtssom en zou hiervan niet af willen wijken, daar men anders de deur open zet. Dhr. o. d. Brouw vindt er wel iets voor te zeggen, dat men voor elk af gelegen stukje niet zo veel gaat geven dan voor bouwgrond, die in erfpacht wordt afgekocht, maar ziet ook het be zwaar om hier de deur open te zetten. Daarom gaan allen met het B. en W. voorstel accoord. Een schrijven van dhr. A. Vermeulen, rustend schipper, die het onderhoud van graven van 2 familieleden aan de ge meente wil overdragen. De aangeboden som hiervoor ad f 500.is volgens B. en W. te laag. Men zou willen voor stellen het op f 300.per graf te stel len. De voorzitter vernam dat dhr. Ver meulen hiermee accoord zou gaan. Nie mand bezwaar. Dhr. A. A. den Engelsman vraagt hondenbelasting-ontheffing, daar zijn hond sinds Februari jl. al vermist is. De voorzitter wijst er op, dat men hier van binnen 14 dagen mededeling moet doen, dan zou vanaf 1 Juli ontheffing zijn verleend. Nu is dit wettelijk niet mogelijk. Men gaat accoord met afwij zing van het verzoek. Inmiddels blijkt dat het verschuldigd bedrag al vol daan is. Mevr. v. Nieuwenhüijze vraagt in aanmerking te komen voor reisvergoe- ding voor haar zoontje dat de U.L.O.- school te Tholen bezoekt. Dhr. A. J. Quist vraagt dit voor zijn dochtertje. Beide verzoeken worden met inachtne ming van de desbetreffende bepalingen ingewilligd. Van de A.P.C. is een verzoek ingeko men om een tank te mogen plaatsen bij de fa. de Looff, Markt met een inhoud van 6000 liter. Het Dag. Bestuur wil dit verzoek inwilligen met de bepaling dat nu voor de twee tanks f 90.aan de gemeente moet worden betaald (voor heen was dit f 60,voor 1 tank)Nie mand bezwaar. Dhr. J. Bazen, A 342 komt op zijn verzoek op de lijst voor gem. land. Dhr. P. Poot vraagt ontslag als lid van de woningcommissie, dat hem on der dank voor het verrichte werk wordt verleend. De voorzitter wijst er op, dat men in middels ook moet overgaan tot het op nieuw kiezen van de woning commissie. Het voorstel van B. en W. is de aftre dende commissie te herbenoemen en ze geeft vervolgens voor de ontstane vaca ture Poot, de volgende voordracht: 1. C. Bijl, 2. M. v. Gorsel, 3. N. de Viet. Dhr. Langejan vraagt of het noodza kelijk is een commissie van 5 leden te benoemen. De voorzitter zegt dat dit wettelijk is, in zoverre dat er bepaalde en dus verschillende categoriën in ver tegenwoordigd zijn. Men mag ook meer leden benoemen, maar 5 moet wel als het minimum geacht worden. Dhr. Langejan is het daar mee niet eens: „Zoveel hoofden, zoveel zinnen," is zijn repliek. Hoe minder commissiele den, hoe minder moeilijkheden. Is het wettelijk een vereiste, dan blijf ik er buiten, maar anders vind ik 3 leden ge noeg. Genoemd raadslid is nu niet be paald te spreken over het laatste werk der commissie. Hij was zelf betrokken bij woningvordering als huiseigenaar en zijn grootste bezwaar is, dat men te vo ren al meer wist te vertellen dan hij wist. Hij vindt zich „op een enigszins Russische manier behandeld." Dhr. Koopman weet ook, dat er din gen zijn in de gemeente die niet klop pen. Dhr. Langejan heeft er bezwaar te gen. dat de commissie handelt zonder overleg met de eigenaar. Hij weet dat er wettelijke bepalingen zijn genomen om het woningtekort zoveel mogelijk op te heffen, nochtans kan een en an der met overleg gebeuren. De voorzitter wijst er op, dat het heus niet leuk is, lid te zijn van een woning commissie. Hij heeft altijd nog respect voor hen, die deze functie willen ver vullen. Bovendien: uiteindelijk is B. en W. verantwoordelijk. Dhr. Koopman wil bovenstaande niet ontkennen, maar wijst er op, dat het ook hier moet zijn: gelijke monniken, ge lijke kappen. Hij is er met al de woning nood zeer verwonderd over, dat er nog steeds woningen leegstaan. Woningen die bewoond zouden kunnen worden. Dat vindt hij laksheid. Dhr. o.d. Brouw wil na dit alles op merken, dat het wel noodzakelijkheid blijkt dat in de commissie ook de cate gorie huiseigenaren is vertegenwoordigd. Dhr. Langejan: dat is tot nu toe niet het geval. Dhr. o.d. Brouw: Dat ligt vermoedelijk aan de huiseigenaren zelf. Dhr. Langejan ontkent dat echter. Dhr. o.d. Brouw zou wel gelegenheid willen geven een huis eigenaar als commissielid te krijgen. Bijv. dhr. Langejan. Ik weet zo gauw geen andere te vinden Dhr. Langejan: Mij niet, ik stem hier blanco, de commissie kan kleiner. Daar na volgt stemming en worden de aftre dende leden t.w. I. M. Hage, F. Lindhout, P. Jasperse en A. Everaars herkozen. Tot driemaal toe wordt daarna gestemd voor het 5e commissielid. En bij die derde maal blijkt dhr. Langejan met 4 st. te zijn gekozen: 2 waren voor M. v. Gorsel (dhr. Langejan zelf moest zich toen van stemming onthouden). Als de voorzitter de gekozene vraagt of hij die benoeming aanneemt, antwoordt dhr. Langejan: Ik heb blanco gestemd en houdt me blanco. Ik wil niet heersen over andermans eigendommen. Dhr. Koopman kan het in deze niet met dhr. L. eens zijn. Hij brengt naar voren, dat men er dan ook niet zoveel aanmerkingen op moet maken. Daarop wordt dhr. M. v. Gorsel met meerderheid van stemmen benoemd. Nummer twee van de aanbeveling dus. Van de gemeente Stavenisse inzake heffing van haven en kadegelden wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt 3i Herstel O.L. School Dit punt houdt een voorstel in van B. en W. tot het aangaan van een rekeningcourant-overeenkomst voor het jaar 1950 met de N.V. Bank voor Ned. Gem. De bedoeling is, aldus de voor zitter, om uit deze lening de benodigde gelden te putten voor het herstel van de school. Een overeenkomst tot 40.000. Daarna kan voor het totale bedrag een vaste lening worden aangegaan. De heer Koopman vraagt of er al een definitief plan is. De voorzitter antwoordt dat de zaak zo zit: Er is geen dag gewacht na het genomen besluit tot het ontwerp van een plan. Men moet echter wachten op teke ningen van Zierikzee. Daar beloofde men evenwel pertinent dat ik ze Woensdag in m'n bezit zou hebben. Ik reken er toch zeker op, dat ze nog deze week binnen komen. Omdat de Inspecteur L.O. de closets gescheiden wilde houden moest de tekening worden gewijzigd. Na deze uitleg gaat de Raad accoord met de voorgestelde overeenkomst. Voor de te benoemen leerkracht aan de Openb. Lag. School heeft zich slechts 1 sollicitant aangemeld. Deze wordt thans met ingang van 1 Nov. a.s. be noemd, nl. dhr. Munch te Amsterdam. De woninghuren en de luiken Het laatste punt van de agenda is vaststelling woninghuren van 1 Mei 1950 af. De voorzitter zet hierbij uiteen, dat waar al meerdere malen is gesproken over de oude blinden van de gem. wonin gen men niet zender meer kan overgaan tot het verwijderen daarvan. Om moei lijkheden te ontlopen kan men niet anders doen dan met ingang van 1 Mei a.s. de datum waarop het huurcontract verloopt een nieuw huurreglement vast stellen. Daarin kunnen dan nieuwe voorwaarden worden opgenomen. Zoals bekend heeft de Min. v. Volkshuisvesting de algemene huurprijs verhoogd. Ook de waterleiding is duurder, zodat men deze verhogingen in de voorwaarden kan in lassen: waterleidingverhoging en 15 huurverhoging. De totale opbrengst huur exclusief Waterleiding is voor de ge meente 869, Dhr. Koopman vraagt of de nieuwe woningen daar ook onder vallen. De voorzitter antwoordt ontkennend. Het gaat enkel over de oude huur. B. en W. willen het thans dus zo doen, dat de woningen zonder luiken worden ver huurd. Dhr. o.d. Brouw heeft ook naar een en ander geinformeerd en het is nog steeds zo, dat men een huurcontract zo maar niet mag veranderen, wanneer de oude huurder daar nog in is. Hij vindt de handelwijze, zoals thans voorgesteld wordt, eigenlijk wat beneden peil. Het zijn en blijven toch dezelfde huurders. Nochtans wil men,het nu zo doen om van de moeilijkheden af te komen. Spre ker kan dat niet netjes vinden. Wanneer de Raad nu eens met iets naar voren kwam, waardoor er wat aan gedaan kon worden. Hij blijft er tegen, dat ze er af gaan, tenzij er iets tegenover staat. Hij vindt dit voorstel nog minder netjes dan voorheen. De voorzitter kan het niet beneden peil vinden. Het is hier een gebruik maken van de mogelijkheid en hij ziet er geen kans toe de huizen weer in de oorspronkelijke staat te krijgen. U wijst nu wel op het minder goede, aldus de voorzitter tot vorige spreker, maar geeft geen idee op welke manier we hiervoor aan geld komen. Hij wil thans het voor stel splitsen en eerst stemmen over de nieuwe huurprijzen, daarna over de voorwaarden. Dhr. o.d. Brouw gelooft niet dat tegen de huurverhoging bezwaren zijn. De Dr. L. D. A. Looysen, Tholen. Dr. Vermet te Nieuw-Vossemeer huurders waren al verwonderd, dat dit nog steeds zo is gebleven. Dat we daar mee naar boven gaan is noodzakelijk, maar aan de luiken moet wat gedaan worden. Bij stemming blijkt, dat allen voor de nieuwe huurprijzen zijn (15 plus Waterleidingsverhoging). Daarna de voorwaarden. Dhr. Koopman sprekend over die voorwaarden hoopt niet dat het de be doeling is bij de een de blinden te laten en bij de ander niet. Toch zijn er nog onder die goed zijn, wat moet men daarmee Dhr. de Viet merkt op, dat die in het Bosje bijv. nog wel een paar jaar mee kunnen. Weth. Hage kan dat niet bekoren, men krijgt dan wrijving. De voorzitter wijst er op, dat ook het Dag. Bestuur dit een zeer vervelende zaak vindt. Men ziet evenwel geen andere oplossing. Dhr. Langejan merkt op, dat er enkele luiken zijn opgeknapt. De voorzitter antwoordt: destijds alleen hoogstnood zakelijke werkzaamheden, die bij een enkeling gebeurd zijn. Dhr. Langejan: De mensen stellen overwegend prijs op luiken. Hij is er voor dat de blinden blijven hangen en dat men ze dan bij gedeelten opknapt. Dhr. Koopman: De voorzitter zegt het juist, als we de blingen laten hangen moeten we ook een middel hebben ze op te knappen, dan ga ik er mee accoord, anders moeten we er ons wel bij neer leggen. Hij heeft gehoord, dat de gemeente zoveel geld zou kunnen krijgen voor de schilderijen en de beker. Zou men dat geld dan maar niet gebruiken voor de woningen De voorzitter ziet het humoristische er wel van in, maar merkt op, dat men de schilderijen niet mag verkopen. Dan wordt gestemd. En het voorstel B. en W. aangenomen. Alleen de heren -o.d. Brouw en de Viet stemmen tegen. Vastgesteld wordt vervolgens dat de huur woningen van de Julianastraat on gewijzigd blijven. De huurtijd wordt ver lengd. (Huur 5.allen voor. Daarna leest de voorzitter het huur reglement voor. Naar aanleiding hiervan vraagt dhr. Langejan wat men verstaat onder het vernieuwen van behang in bij zondere gevallen door de gemeente. De voorzitter antwoordt hierop: Dit kan bijv. gebeuren bij onderwoning van een vorige huurder. Men kan dan niet van de nieuwe huurder verlangen, dat hij een nieuw behang aanbrengt. Dhr. Langejan gelooft, dat het nogal ruim genomen wordt. Is dat nu wel in evenredigheid met anderen. Men mag het eerst wel degelijk onderzoeken. Weth. Hage wijst er op, dat zoiets spo radisch voorkomt. Dhr. de Viet: Men kan het-toch ook controleren. Weth. Hage: Er is momenteel nie mand, die z'n woning verwaarloosd. Dhr. Langejan: Nee, maar het zou kunnen gaan als met de blinden, dat de een ze opgeknapt krijgt en een ander niet. Allen kunnen zich tenslotte met het nieuwe huurreglement verenigen. Rondvraag Weth. Bout deelt mede, dat er nog twee woningen van de gemeente zijn, nl. die van de burgemeester en dhr. Arent- sen. Hoe moet het daarmee'. De secre taris, dhr. Meloen, wijst er op, dat men op de burgemeester niet meer water- leidinghuur kan verhalen. Wel op dhr. Arentsen. Trouwens, deze betaalt de meerdere kosten al bij. Dhr. de Viet vraagt hoeveel verhoging er bij de waterleiding komt. De voorzit ter antwoordt, dat dit verschillend is en afhangt van diverse factoren, als kamer- jes, bad, buitenkraan, extra kraan, enz. Tenslotte merkt de voorzitter op, dat bij zijn woning wel de 15% huurverho ging kan worden gerekend. Dat vindt bijval Dhr. Koopman is het bekend dat de gem. werkman Knuist ontslag kreeg. Hij vraagt wanneer er weer werk is of Knuist dan toch eerst in aanmerking komt. De voorzitter merkt op, dat genoemde werkman niet in vaste dienst was en men

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1