VRIEND PIMPELMANS Jan Overeenkam KERKNIEUWS TÏ - CD N het zegt ons niets. MOEILIJKHEDEN? Wilt II ook iets vragen Laat onze deskundigen die kleine kwesties voor U oplossen. Wendt II tot de redactie van ons blad onder motto „RAAD EN DAAD" en het ant woord verschijnt t.z.t. in deze kolommen. Beantwoording geschiedt geheel gratis voor de abonné's op ons blad. Alleen een postzegel van 10 cent voor doorzending in Uw brief bijgesloten plus volledige inlichtingen zijn vol doende om het antwoord in onderstaande kolommen te vinden. H.H. mijn regenjas heeft blauw afgegeven op het boord van mijn geel overhemd. Hoe is deze vlek te verwijderen. Antwoord-dV. u kunt het pro beren met benzine, mocht dit eventueel niet helpen, dan is er geen ander middel dan het over hemd en boord in bleekwater te zetten, zodat het wit wordt. N.N. heeft met zijn medebe woners een huurovereenkomst gesloten, welke schriftelijk is vastgelegd op een formaatzegel van 30 cent. Hij vraagt of dit juist is en of hij deze overeen komst veranderen mag. Antwoord-V. u had dit huur contract nooit op een zegel van dertig cent mogen schrijven. Voor huurovereenkomsten wordt een zegelrecht berekend van 10 cent van iedere honderd gul den van de huurprijs, berekend over de gehele huurtijd. U heeft door u hieraan niet te houden dus de zegelwet overtreden. Overigens weten wij niet wat u met uw huurder bent overeen gekomen en kunnen wij u dus niet zeggen of en wanneer u de huurvoorwaarden kunt verande ren. Heeft u de huurovereen komst gesloten voor een bepaald aantal jaren, dan zit u daaraan vast, tenzij er ernstige wanpres tatie zou zijn van uw huurder en u op die grond ontbinding der overeenkomst zou kunnen ver langen. W.J.S. wenst naar Australië te emigreren, maar heeft geen geld om de reis te bekostigen en vraagt of er ook steun wordt verleend. Antwoord-Rt. de regering is van plan aan het parlement voor te stellen aan elke emigrant, die werkloos is of meermalen werk loos is geweest en als onge schoolde arbeider naar Australië wenst te emigreren, een tege moetkoming in de kosten te ver lenen tot een maximum bedrag van bijvoorbeeld 1000.Voor Chr. Gereformeerde Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur Ds. H.v. Leeuwen Ned. Prot Bond nm. 5 uur Ds. O. Elseman, uit B.o.Z. OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente 10 en 6 uur Ds. R. C. v. Putten In beide diensten collecte Chr. Sana torium N. Brabant Gereformeerde Kerk 10 en 2.30 uur Ds. Willemse uit Arnhem Chr. Gereformeerde Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst 20 Oct. av. 7 uur Ds. Baay uit Alfen a.d. Rijn ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente 9.30 en 6 uur Ds. W. v. Griethuysen In beide diensten oogstprediking en oogstcollecte Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 uur Ds. J. de Bres 6 uur leesdienst Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente vm. leeskerk (vac. Stavenisse) nm. Ds. de Bres Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oud-Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rehoboth av. 7 uur Ds. P. W. Spruyt uit Leiden SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 uur leesdienst 2.30 uur Ds. R. C. van Putten Bediening H. Avondmaal Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur leesdienst 2 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Gereformeerde Kerk 9.30 en 2 uur Ds. Bouwman uit Leiden Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente 10 en 2.30 uur Ds. P. Holst Gereformeerde Gemeente 3 x Leesdienst Oud-Geref. Gemeente 3 x Leesdienst ANNA JACOBA POLDER Gereformeerde Kerk 10 en 2.30 uur Arntzen - Bed. en Dankzegging H. Avondmaal. OUD-VOSSEMEER In de Prov. Zeeuwse Courant kwam het bericht voor dat op 16 Oct a.s. Ds. W. B. H. van Linschoten, emer. predi kant te Varsseveld, aldaar een gedachte nisrede zou uitspreken in verband met het feit dat hij 60 jaar geleden te Oud- Vossemeer als predikant was bevestigd. Ds. Willem Bernard Henri van Lin schoten is thans 85 jaar, zoon van wijlen de heer J. B. van Linschoten, des tijds directeur van een onderwijsinstituut te Vlissingen. Ds. van Linschoten, die op 9 Nov. 1864 te Zutfen werd geboren, vestigde zich op 1 October 1889 uit Leiden in onze gemeente en vertrok 14 December 1891 naar Varsseveld, al waar hij tot op heden bleef wonen. ST. MAARTENSDIJK De gehouden oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk alhier op Zondag 2 October heeft in totaal opgebracht 918,73. oud-illegalen en oud-militairen uit de oorlog geeft de australische regering een tegemoetkoming in de reiskosten tot een maximum van circa 350.-—. Indien u niet over financiële middelen beschikt, kunt u dus niet emigreren. K.v.d.W. vraagt: 1ste: kan en mag er een fiets verzonden wor den per zeeschip naar Java 2e: hoe moet officieel het be drag verrekend worden Antwoord-Kn: 1ja, vermits men een uitvoervergunning heeft. 2: de uitvoer van rijwielen naar Indonesië met verrekening kan worden toegestaan onder voorbehoud, dat het Rijksbureau voor Metalen en Bouwstoffen ac- coord gaat o.a. met hoeveelheden en prijzen. In dit geval dient de Indonesische afnemer te beschik ken over een C-deviezenvergun- ning, af te geven door het de- viezeninstituut voor Indonesië te Batavia. De rekeningletter (C) en het volgnummer van deze de- viezenvergunning moet door de Indonesische importeur aan zijn leverancier in Nederland wor den doorgegeven ter vermelding op de uitvoeraanvraag. De aan vraag kan rechtstreeks bij ge noemd Rijksbureau worden inge diend. M.H. is het waar, dat over de radio is gezegd, dat de lichting 1950 niet opgeroepen wordt? Moet deze lichting, voorzover ze wel opgeroepen is, naar Indië? Antwoord-Kn. in het voorjaar 1950 zal geen lichting onder de wapenen geroepen worden. Of de dienstplichtigen in plaats daarvan in het najaar opgeroe pen worden is nog niet bekend. Van de lichting 1950 zal vol gens plan slechts 500 man (hoofdzakelijk administratief per soneel) naar Indonesië uitgezon den worden. A.C.S. wat betekent in de for mule onder officiële stukken: „hetwelk doende, enz." Is dit „enz." een vervanging van een gedeelte dat weggevallen is Zoja, wat betekent het dan Antwoord-Kn. het „enzovoorts" dient ter vermijding van eerbe wijzen, die men nog zou kunnen laten volgen. Wat er precies is weggevallen valt moeilijk te zeggen, omdat het er aan ligt aan wie of voor wie het stuk geschreven is. P.deO. 1. mijn man is in mili taire dienst. Iedere week betaal ik een ziektepremie, welke van gemeentewege terugbetaald zou worden. Tot nu toe heb ik nog niets hiervan gehoord 2. waar moet ik een kinder bijslagboekje aanvragen 3. hoeveel krijg ik uitbetaald? (ik heb één kind). Antwoord-Kn. 1. informeert u eens bij het gemeentehuis hoe dit zit. 2. als uw man in militaire dienst is, ontvangt u geen kin derbijslagboekje: een en ander wordt dan verrekend bij de kost winnersvergoeding. 3. dit hangt af van het soldij, dat uw man ontvangt. Wilt u het precies weten, geeft u dan dit bedrag aan ons op. P.v.D. uw vraag is niet geheel duidelijk. Als u drie en een half b) <11 O b) b) CD c <11 b) a> "O 03 c -o b) u b) C 'b) Terwijl zit ginder langs de vaart Op zijn gemak Hein Bakkebaard; Gelijk de meeste hengelaars, Is hij op jacht naar voorn en baars; De zon verkwikt hem met haar gloed En vrede heerst in zijn gemoed. 4 Van hikkepaf, van hikkepof O, Pimpelmans, dat wordt een „sof"! Daar komt een grote stoomboot aan, Waarvoor hij plots opzij moet gaan; Hij stevent met een sneltreinvaart Naar 't plekje van Hein Bakkebaard. CD O -ë O o> .c 'i 03 u 03 W i—I jaar bij laatste werkgever ge werkt beeft en u dus dit laatste jaar op 1 Januari reeds bij hem in dienst was, zult u voorzover wij kunnen nagaan, recht hebben op volle overeengekomen vacan- tie. U schrijft ons echter niet welk beroep u uitoefent, óf uw arbeids verhouding beheerst wordt door een collectief contract of dat u vrij was- met uw werkgever zelf de arbeidsvoorwaarden te be palen. Het beste lijkt ons dat u uw vraag onder verstrekking van volledige gegevens nog eens voorlegt aan het Arbeidsbureau te uwent. H.W. is er in Nederland een ziekenhuis of inrichting, speciaal voor kankerpatiënten Antwoord-Kn, zo'n inrichting is er inderdaad. De naam luidt: het Nederlands Kankerinstituut, kli niek. Sarphatistraat 106, Amster dam. A.E. wanneer een werknemer zijn dienstverband onrechtmatig verbreekt (bv. zonder de gebrui kelijke opzeggingstermijn) kan dan de werkgever een schade loosstelling vorderen in de vorm van bv. een week loon. (Een week is opzeggingstermijn). Moet deze schadeloosstelling via de kantonrechter ingevorderd worden Antwoord-v.G. 1. Ja, dat is rechtvaardig. 2. als betrokkene in gebreke blijft een opzeggingster mijn in acht te nemen, moet u de schadeloosstelling via de kanton rechter laten invorderen. J.V.S. Wat is het wapen van Suriname en welke zijn de heral dische kleuren ervan Antwoord-Kn. Suriname heeft geen wapen en wat er voor doorgaat is afkomstig van het zegel der voormalige West-In dische Compagnie. Het bestaat uit een driemaster op een blauwe achtergrond. Onder het schip zijn drie witte, golvende balken aan gebracht. Tijdens het z.g. Zeeuwse be stuur bestond er geen embleem, maar het is niet onmogelijk, dat men in 1682 bij de verkoop van dit land aan de West-Indische Compagnie het zegel van dit li chaam is gaan gebruiken. Bij het optreden van de geoctroieerde Sociëteit van Suriname in 1683 ontstond een zegel, waarin de emblemen der drie aandeelhou ders, de W.I.C. Amsterdam en de familie Van Aersen van Som- melsdijk, waren opgenomen. Daar genoemde familie in 1770 haar aandeel aan Amsterdam overdeed, verdween ook haar wapen uit het zegel. Toen echter de W.I.C. in 1791 ophield te be staan, bleef het scheepje wel in het zegel bestaan. Eerst in 1795 toen het „Comité tot de zaken van de Coloniën en bezittingen op de kust van Guinea en Ame rica" het beheer in handen kreeg, werd een zegel vastgesteld, dat weinig met dat van de oude W.I.C. verschilde. Het enige verschil waren de letters R.V.S. (Raad van Suriname) in de witte baan van de driekleur van de achtersteven. Later verdwijnen deze letters doch het scheepje weet zich toch op het embleem te handhaven, terwijl het eigen lijk toch maar alleen betrekking had op het lichaam, dat Surina me van het moederland uit be stuurde. De kleuren van het wa pen zijn niet vastgesteld. Zoals bij de meeste van onze overzese gebiedsdelen bezit Suriname geen vastgesteld wapen. Het embleem van Suriname gaat ook wel door voor de hele West-Indische ar chipel. (Uw tweede vraag is nog in behandeling). Het was al enige tijd na de mededelingen over de muntcor- recties dat ik zo maar in m'n eentje liep te lopen. Zo tussen de eerste herfstbladeren door. Ons eiland is evenwel te dicht be volkt om lang in je eentje te kun nen pijnzen. Zodat al spoedig een stampend volgeladen bietenwa gen me voorbij hotste, 't Jonge wat een suikerwasdom zat daar op. Een zeldzame bietenoogst. Met een benauwd hart is er naar het deze zomer steeds terug kerend zonnetje gekeken. Of nu alles zou verdrogen En wat is het resultaat? Een oogst, die weinigen van dit geslacht eerder meemaakten, Zo tobben we voort. En het zegt ons niets. Even later kom ik een gewone vrouw tegen uit het gewone volk. Waar het hart vol van is, liep ook haar mond van over. De pe ren en appels waren niet duur, maar de eieren, daar was geen aankomen aan. Of je kunt er wel aankomen, maar niet betalen. Ik raad haar aan zelf kippen te houden en voer aan, dat dit mo gelijk goedkoper uitkomt. Ja, zegt de gewone vrouw, als je eenmaal zover bent, dat de kippen in de ren lopen, dan zal dit wel goed koper zijn. Maar juist daaraan komt een mens niet toe, want al zou je geld hebben om een kip te kopen, aan een hok kom je nooit toe, dat is allemaal veel te duur. En dan met die gevallen gulden, zegt ze, Jan Boezeroen zal het ge lag wel betalen. Ik waag mij er niet aan haar tegen te spreken. Buurman, die ik even later tegenkom heeft het over de ver goeding van de materiële oorlogs schade. Denk je Overeenkam vraagt hij, dat daar nog iets van terecht komt Zeker zeg ik, komt dat terecht, maar hoe min der je over die dingen praat, hoe beter het is. Niet te veel over praten, maar er altijd aan denken. Tenslotte kom ik nog een oud moedertje tegen. Het spaarbank boekje fluistert ze. Ik denk onwil lekeurig aan de brutale overval. Maar nee, ze vertrouwt me als haar diepste hartsgeheim toe, dat ze 160.'heeft gespaard en dat ze nu onderweg is naar de bank om te vragen of nu die gulden gevallen is, die 160 gulden nog 160 gulden blijven. Dat brengt me tot overpeinzing. Als besluit van de dag vol kleinigheden. Immers, die vrouw, dat oude moedertje, heeft zich misschien duizenden kleine dingen, die he lemaal niet overbodig waren, ontzegd. Zo wordt ons aller le ven dat ruimer kon zijn vaak bepaald en beheerst door 'allerlei kleinigheden, van die kleine dingetjes, die onszelf het eerst raken. Temidden van een geweldig gebeuren wordt ons leven vaak in beslag genomen door een appel, een peer, een schade- of spaarbankboekje, een kip of een juun. Zo leven wij ons leven. En later als wij de dingen achteraf zien, dan scha men wij ons vaak over onze be zorgdheden. En dan denken we misschien met eerbied gezegd -aan dat woord: Niemand kan door bezorgd te zijn één el tot zijn lengte toedoen. In China sneuvelen dagelijks honderden mensen in een mee dogenloze burgeroorlog. Op één der Canadese meren vergaat een boot, wat honderden mensenle vens kost. Irt midden Amerika wordt door een aardbeving een gehele landstreek weggevaagd. Overal ter wereld strijden mach ten tegen machten en achter het ijzeren gordijn gist en kookt het. Zegt dit alles ons iets? Het zegt ons niets. Wij praten over een appel, een peer, een ui, een sui kerbiet, een schade of spaar bankboekje of oVer een kip. En we maken kleine zorgen groot. Toen ik zover was gekomen met m'n piekeren was ik weer thuis en nipte voor ik naar bin nenging een op mijn schouder gevallen herfstbladertje voor m'n voeten. Jan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 3