THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE Al wat Uw Imid ST. FILIPSLAND SPQRTHOEKJE INDISCH HOEKJE VOOR DE LANDBOUW PREDIKBEURTEN doch ook hierin sloeg de oorlog aanzienlijke bressen. Momenteel zijn weer de lichtschepen „Goe- ree" (ex „Maas") „Texel" (ex „Noordhinder") en „Terschellin- gerbank" in gebruik, doch ver dere uitbreiding zal nodig zijn, zodra het mijnengevaar tot het verleden zal behoren, en de zeeën weer vrij zullen kunnen worden bevaren. Deze lichtschepen zullen wat uitvoering betreft vrijwel gelijk zijn aan het thans in dienst zijnde lichtschip „Terschellinger- bank", alleen worden zij niet meer uitgerust met het onder- water-kloksignaal. Het licht zal 'n sterkte krijgen van ca. 800.000 kaars, en zal zich 16 meter boven de waterspiegel bevinden, waar door het mogelijk zal zijn het lichtschip bij duisternis op een afstand van 12.6 zeemijl (ca. H@©FDPBJ83! Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. 23Vl km) waar te nemen. Zij zul len natuurlijk met alle moderne navigatiemiddelen worden uitge rust, zoals electrisch mistsignaal (nautofoon), radiobaken en radio telefonie, echolood, enz. KEURINGSDIENST In aansluiting op de zitdag van den Bureauhouder, is voortaan het kantoor van de Keuringsdienst voor Vee en Vlees geopend voor aangiften huis slachting eiken Zaterdagmorgen van 9 tot 10 uur. De slachtdagen blijven onge wijzigd en zijn 's Maandags en Donder dags voor de Stad met Voorstad, Sin gels en Postweg tot Stadszicht. Dins dags Mosselhoek, Oudeland en Kettings- dijk tot St. Kruis, Woensdags Lichten- burg-Molenvliet, Peukepolder, tot Broek en Roolandpolder, en vanaf Nattenbek tot Waaiershoefje. MOSSELENEXPORT VAN DE GREVELINGEN Een der grootste Zeeuwse Mosselen exporteurs, de firma P. Stoffels uit Tholen, heeft thans verwaterplaatsen op de Grevelingen in gebruik genomen in de nabijheid van Bruinisse. Tot dusver werden van Tholense mosselexporteurs mosselen verwaterd en verzonden van Yerseke. De uitstekende kwaliteit van de mosselen op de Greve lingen en de uiterst gunstige ligging van de verwaterplaatsen in de Grevelingen heeft de firma Stoffels doen besluiten naar de Grevelingen te verhuizen om daar de mosselen te verwateren. De Verwaterplaatsen te Yerseke liggen meestal in ondiep water. Zaterdag 8 Oct. jl. heeft de firma Stoffels 600 zakken mosselen geëxpor teerd naar Duitsland. Dit is de eerste zending die weer naar Duitsland is ver zonden. IEDER DROEG ZIJN STEENTJE BIJ Dinsdag jl. had in het bijzijn van het gehele Bestuur de eerste steenlegging plaats van het te verbouwen Nutspaar- bankgebouw. De voorzitter, dokter P. J. Duinker sprak enkele woorden tot aan nemer en onderaannemer, waarna aan nemer W. Blaas aan het bestuur ver zocht om van de tas een steen te pakken en op het werk te leggen, zodat het niet alleen figuurlijk was, dat ieder Bestuurs lid een steentje tot dit gebouw had bijge dragen. De eerste steenlegging werd ver richt door dhr. G. Amsing Jr. als oudste Commissaris. Daarna werd het woord gevoerd door dhr. A. de Korte, die het bestuur feliciteerde en de hoop uitsprak dat deze bouw mocht bijdragen tot ver steviging en groter bloei van het Depar tement van het Nut van het Algemeen, alhier. VEILING 11 Oct.: Uien bonken 11.03; idem gewone 14.05; idem drielingen 13. Aanvoer 25 ton. 40 JAAR Vrijdag 7 Oct. was het 40 jaar ge leden dat het echtpaar A. Klippel-v. d. Boogaard alhier in het huwelijk trad. GEVONDEN een bril en een regencape. Inlichtingen hierover zijn te verkrijgen bij de Post- commandant van de Rijkspolitie. EEN STUKJE OUD-VOSSEMEER NAAR AMERIKA? Enige tijd geleden heeft de schilder O. H. van Kuijk in de vroegere recht zaal van deze gemeente een copie ge maakt van de oude schoorsteen aldaar, zij het enigzins omgewerkt om aan de gestelde eisen te voldoen. Hierop komen o.m. voor de verschillende familiewapens en het Oud-Vossemeers wapen met daar achter een vermoedelijk door de Vlaamse schilder J. Kaverius gemaakte schilderij, dat Vrouwe Justitia voorstelt met in de hand een naar boven gericht zwaard. Onder de familiewapens komt ook voor dat van Johan Willem van Rosevelt, pensionaris van Goes. Het geslacht van wijlen president F. D. Rosevelt van de Ver. Staten van Amerika zou ook uit deze familie stammen. Zover men na kon gaan zou hij een nazaat zijn van Claes Maertensz. van Rosevelt, die om streeks 1650 van Oud-Vossemeer naar Amerika vertrok. Genoemde copie werd door dhr. O. H. v. Kuijk in opdracht van de Nederlandse regering gemaakt, blij heeft er ongeveer 250 uren aan gewerkt. De tekening heeft een oppervlakte van 110 X 70 cm is in een donker gouden lijst gevat, de wapens in fonkelende heraldische kleu ren met bladgoud en zilver in een om lijsting van zacht grijs blauw en grijs groen met randen en bladzoom van bladgoud. Het oorspronkelijk is in zover bewerkt, dat de schilderij „Vrouwe Justitia" is gezakt en daardoor met het overige een geheel vormt. Op 24 Mei 1949 werd dit schilderij aangeboden aan de Warm Springs Memorial Commission, via de Ambas sade te Washington. Tijdens deze over dracht was door omstandigheden geen familie van wijlen president Rosevelt aanwezig. Daarom werd ze aan de voor zitter van de Franklin Delano Warm Springs Memorial Commission overhan digd. De voorzitter dhr. Allan betuigde hiervoor zijn hartelijke dank en verklaar de dat dit schilderij een goede plaats zou krijgen in het bij het vacantiehuis van wijlen de president te bouwen museum, waarin alle geschenken zullen worden ondergebracht. Geinformeerd is later nog op het secretarie te Oud-Vossemeer naar de afmetingen van de schoorsteen, enz. ym een en ander zodanig in te richten, dat het geheel zoveel mogelijk met de wer kelijkheid overeenkomt. BENOEMING Tot gezworene van het Waterschap Oud-Vossemeer is benoemd de heer Jac. Boonman alhier. HET KAN NOG 1 De laatste jaren wordt er bijna weke lijks een beroep op de vrijgevigheid van de inwoners gedaan. Daarom achtte het NIWIN-comité het niet gewenst nu weer maar een huis-aan-huis collecte in te schakelen. Maar er moet niettemin gezorgd worden dat iedere militair in Indonesië weer een Kerstpakket krijgt. Daaraan zou het gehele Nederlandse volk moeten bijdragen. Ook de inwoners van St. Annaland. Jammer is dat het bijna altijd neerkomt op families die een zoon of broer in Indonesië hebben. Die weten wat het voor de militairen be tekent. Liever zouden we zonder hun medewerking een behoorlijk aantal eti ketten willen opsturen. Zij zenden im mers zelf zo dikwijls een pakket, wat ook niet weinig kost. Geen huis-aan-huis collecte dus, maar wel een dringend beroep op een vrij willige bijdrage. Een etiket kost 5. maar van 20 personen een kwartje is ook een pakket. Dit jaar is het nog nodig. Geeft uw bijdrage voor a.s. Woensdag bij de pl. secretaris van het NIWIN-comité Ring 473. UITGEBREID De bibliothecaris van de Leesbiblio theek „Elck wat Wils" begon sedert vorige week weer met een wekelijkse uitreiking van de bibliotheekboeken op Zaterdag. Uit het 4e supplement op de catalogus blijkt dat er dit jaar ruim 120 nieuwe boeken zijn aangekocht van de meest bekende uitgaven. De belangstel ling hiervoor is steeds groot. GESLAAGD De heer M. J. A. Bil slaagde te Amsterdam voor artsen-examen le ge deelte. VEILINGBERICHTEN Dinsdag 11 Oct.: Gewone uien 14.01 Bonken 12.02. Dreilingen 13.60. Pick- lers 11.Stek 3.90. WEINIG PLEZIER Woensdag beet een der honden van dhr. A. van Vossen in het been van Mej. E. de Witte-Burgers. Het was een vrij ernstige wond. De eigenaar schoot de hond onmiddellijk dood, die dus wei nig plezier van dit hapje beleefde. Dit doet echter het slachtoffer ook niet. ONGELUKKIGE VAL Dezer dagen kwam een zoontje van de heer Jac. de Rijke zodanig in een sloot te vallen, dat hij met een gebroken dijbeen naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom overgebracht moest worden. BEVORDERING Onze dorpsgenoot de heer P. Franke is bevorderd tot besteller 1ste klasse bij de Posterijen alhier. BENOEMINGEN De heer C. J. de Wilde is benoemd tot dijkgraaf van de Muijepolder alhier Tot dijkgraaf van het Waterschap St. Maartensdijk werd de heer P. J. Noom te Poortvliet benoemd, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden VEILINGBERICHTEN Dinsdag 11 Oct. Eig. I 7.II 6.Koopmans blauwe 7.50; Kriel 3.50. Aanvoer 15 ton. Breekpeen II 10.aanvoer 5 ton. Dubbele bonen 25.tot 30.Peren 6.tot 15.Kropslag 1.50 alles per 100 kg of stuks. Donderdag 13 Oct.: Eig. I 7.Kriel 3.30. Aanvoer 17 ton. Dubb. bonen 27.— tot 30.—. Uienexport: Gewone 13.50. Drie lingen 10.30. Pickelers 11.Stek 3.20. Aanvoer 10 ton. BURGERLIJKE STAND over de maand September Geboren: Jan Pieter, zn. van P. M. Opree en A. J. Nieuwkerk. Maria Martha, dt. van L. A. Bijl en C. A. Hoek. Gehuwd: J. Goedhart, 40 jr. en J. M. Tichem, 31 jaren. A. W. Hage, 24 jr. en M. Suurland, 19 jaren. Overleden: Arend Rijstenbil, weduwnaar van Chr. Kloet, 72 jaar. Johannes de Bruijne, ongeh. 82 jaar. Loop der bevolking Ingekomen: A. W. Hage van Poortvliet (m) Vertrokken- J. M. Tichem naar O. en W. Sou burg (vr). N. Kooreman en gezin naar Rhenen (2 m en 2 vr). J. v. Doezelaar naar Curasao (m) in tientallen gevallen voor haar genezing, zuiverheid, gezondheid en verbetering nodig heeft: Purol. VEILING 11 Oct.: Uiten Gewone 13.69. Bonken 11.50. Drielingen 13.50. Aan voer 10 ton. ARM GEBROKEN Het 8 jarig zoontje van dhr. C. van Dijke viel van zijn duivenhok af, waarbij hij zijn arm brak. DE VOETBALCOMPETITIE Afdeling A: Roosendaalse BoysVrederust 22 Gelukkig dat men ook in een voet balcompetitie onverwachte dingen te genkomt. Kwamen alle verwachtingen precies uit, dan zou ook dat te saai worden. Dat is nog niet het geval. We zagen dat ook weer aan de wedstrijd tussen bovengenoemde clubs. Roosen daalse Boys kreeg de eerste wedstrij den danig klop en tegen een toch heus niet zwakke tegenstander speelt ze ge lijk. Maar dat had dan ook een oor zaak. Roosendaalse Boys had haar op stelling in verband met die laatste ne derlagen radicaal gewijzigd en kwam dit keer ook volledig op tegen Vrede rust, die met invallers speelde voor Ha- verhoek en Vergouwe. Spoedig bleek, dat Roosendaalse Boys alles op alles zou zetten en al vrij vlug namen ze dan ook de leiding met een schot van dichtbij door hun rechtsbinnen. Uit een strafschop weet Vrederust gelijk te ma ken en nog voor de rust uit een door braak nogmaals te scoren. 12 en rust. In de tweede helft geeft Roosendaalse Boys de toon aan en voortdurend zijn de boys in de aanval. Een doelpunt kon niet uitblijven en ongeveer 12 mi nuten voor het einde komt de verdiende gelijkmaker: 22 en daarmee het einde. De leiding was zwak. WHSKogelvangers 93. Hoewel de thuisclub niet pessimistisch was, overtrof de uitslag ook hier de verwachtingen. Overigens zou een uit voerig verslag hierover ruimteverspilling zijn. We zagen een beslist sterker WHS tegen een ploeg uit Willemstad die de kluts kwijt was en de nederlaag vanaf het begin niet kon verkroppen. Met een buitengewoon zwakke leiding was een en ander oorzaak tot een zeer ge prikkelde en zenuwachtige houding van de spelers. SmcrdiekChrislandia 42. Een daverende overwinning is het voor Smerdiek niet geworden. Niet dat de gasten zoveel beter spelen dan in vorig seizoen. De techniek is bij hen nog ver zoek. Maar vasthouders zijn het. En dat tot het laatste moment. Ze twijfelen niet. Misschien was dit de oor zaak dat Smerdiek z'n goeie vorm in deze wedstrijd eigenlijk niet terug vond. De verdediging begon aarzelend en de voorhoede, waarin de Haan werd ge mist, combineerde slecht. De eerste helft eindigde met een 31 voorsprong voor Smerdiek. In de tweede helft was het afwerken van de thuisclub beter. De aanvallen zorgvuldiger opgebouwd. Aan beide kanten werd evenwel maar een maal meer gescoord: 42. Afdeling B: Zonder veel glans wist SVO 2 het zich tot het uiterste verdedigende WHS 2 op het nippertje te slaan 21. Maar dit betekent toch nog genoeg om de Oud-Vossemeerse ploeg aan de kop te doen blijven, terwijl WHS het eerste puntje nog steeds niet kan optekenen. Dat NSV 2 het tegen Smerdiek 3 aan zou kunnen viel te verwachten. Met een 30-nederlaag bleef dit derde Smer- diekse elftal de onderste plaats behou den. Opmerkelijker was, dat Tholense Boys 2 er kans voor zag het 2e elftal van Smerdiek te slaan en wel met 31. Tholen had alleen het terreinvoordeel. Hoewel er nog slechts een 3-tal wed strijden zijn gespeeld: er begint enige lijn in te komen. Een lij», die onze ver wachting tot nu toe niet beschaamt. Smerdiek is nog ongeslagen. Vrederust bezet de verdiende 2e plaats. De overi gen spartelen een beetje rond en over elkaar, hoewel het voor Chrislandia al een meevaller moet betekenen, dat ze nu als nummer drie op de ranglijst voor komt. Maar men is nog nauwelijks be gonnen, zodat hieromtrent nog weinig te voorspellen valt en we dan ook be sluiten met even de stand te releveren. DE VERWACHTING Chrislandia ontvangt Kogelvangers en zal naar onze mening na deze wed strijd de derde plaats op de ranglijst wel verliezen. De club uit Willemstad zal zich niet steeds zo in de luren laten leg gen als tegen W.H.S. Maar een grote overwinning zal het voor Willemstal wellicht niet zijn. Tholense Boys gaat het opnemen te gen Roosendaalse Boys in Tholen. Komt R.B. volledig op, dan kan het een aardige wedstrijd worden en zouden de puntjes weieens verdeeld kunnen worden. Is dat niet het geval dan heeft Tholen zeker de meeste kans op een over winning. Vrederust wacht „W.H.S." af, een wedstrijd die een spannend verloop k^n hebben. Grote verschillen lijken er ons tussen deze clubs niet te zijn. Er hangt voor beiden nogal wat van af. Wint Vrederust, dan blijf ze rustig op de tweede plaats staan. Is het andersom, dan laat ze die tweede plaats juist voor W.H.S. De meeste kans lijkt ons Vrederust te hebben; nochtans kan W.H.S. daar meestal nogal aardig uit de hoek komen. Afdeling B Smerdiek 3 zal het Zaterdag thuis ook wel niet tegen N.S.V. 2 kunnen bollen. S.V.O. 2 krijgt Tholense Boys 2 op bezoek en om de spanning er in te laten zouden de gasten moeten winnen. Maar daar twijfelen we aan. W.H.S. 2 krijgt Smerdiek 2 thuis en zal met een gelijk spel tevreden zijn. Alle wedstrijden om 4 uur. Kring Tholen afd. A. Smerdiek 3 3 0 0 6 11—6 Vrederust 3 1 1 1 3 8—7 Chrislandia 2 1 0 1 2 9—5 WHS 3 1 0 2 2 12—9 Kogelvangers 2 1 0 1 2 11—9 Thol. Boys 2 1 0 1 2 4—5 Roos. Boys 3 0 1 2 1 3—17 Kring Tholen afd. B. SVO 2 3 3 0 0 6 9—2 Thol. Boys 2 3 3 0 0 6 13—5 Smerdiek 2 3 2 0 1 4 8—4 NSV 2 3 1 0 2 2 3—7 WHS 2 3 0 0 3 0 4—8 Smerdiek 3 3 0 0 3 0 3—14 KORFBAL De Thoolse Korfbalver. „Eendracht" zal Zaterdag 15 Oct. a.s. een wedstrijd spelen tegen Olympia. Zaterdag jl. won „Eendracht" op eigen terrein met 4-1 van V.K.V.. VERJAARDAGSGROETEN Zo de Heere wil en hij leeft hoopt dienstpl. sold. H. de Vos. l.n. 261020061 Dep. Luchtverpl. Comp.Veldpost Batavia op 20 October zijn 23ste verjaardag te herdenken. Hartelijk gefeliciteerd door zijn Ouders, Zusters en Zwager en een spoedig weerziens. VERKOOP GEEN POOT- AARDAPPELEN BENEDEN DE OFFICIËLE PRIJS Het Bedrijfschap voor Zaai zaad en Pootgoed voor Akker en Weidebouw maak bekend, dat binnenkort maatregelen zul len worden genomen om van die rassen pootaardappelen, waarvan na afloop van de onderhandelin gen met het buitenland een over schot mocht blijken te bestaan, een hoeveelheid uit de markt te nemen. Het ligt in de bedoeling op pootaardappelen, waarvoor deze maatregel wordt getroffen, een zekere toeslag uit het Poter-Ega lisatiefonds te verstrekken op voorwaarde, dat deze aardap pelen voor andere dan pootdoel- einden worden bestemd. Nadere mededelingen hierover zullen zeer binnenkort volgen. Aange zien er derhalve geen reden voor ongerustheid bestaat over de prijsontwikkeling, adviseert het Bedrijfschap met klem de pootaardappelen niet te verko pen beneden de officiële B.E.A.- prijs, d.w.z. de garantieprijs ver hoogd met nabetaling aan het eind van het seizoen. WIJZE WOORDEN Tactiek Menigeen liep een blauw oog op, omdat hij de tact miste, dat oog op de juiste tijd eens dicht te knijpen. Ook al geen rijkdom Er zijn wellicht geen armer men sen dan de mensen met veel aardse macht. DE JUISTE HOUDING Bij verschillende gelegenheden is gebleken, dat de Nederlandse bevolking niet altijd de juiste houding weet aan te nemen bij het spelen van het volkslied, niet weet dat het vaandel moet wor den gegroet en hoe met de Nederlandse vlag moet worden gehandeld. Daarom heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zich tot de directeuren van Rijksscholen, de gemeente besturen en schoolbesturen ge wend en hen de in acht te nemen regels medegedeeld. Deze komen neer op de volgende. Het is gebruik, dat men bij het spelen van het volkslied en bij het passeren van het vaandel staande het hoofd ontbloot en volkomen stilte in acht neemt. Hoe gehandeld moet worden met betrekking tot de Nederland se vlag, is als volgt: 1. De vlag is het hoge sym bool van de eenheid en de onaf hankelijkheid van het Koninkrijk der Nederlanden. Overal waar de rr^/TnTTI"!! Tanden blank en rein; UJZLiXjJl adem fris als morgendauw Nederlandse vlag op Nederlands grondgebied wordt ontplooid, moet zij de ereplaats hebben. 2. Op de vlag mag, behoudens uitdrukkelijke toestemming van Hare Majesteit de Koningin, geen enkele versiering of andere toe voeging worden aangebracht. 3. De ontplooide vlag mag nimmer de grond raken. 4. Een vlag die versleten is, scheuren vertoont, in hevige mate is verkleurd, of zodanig vuil is geworden dat behoorlijke reiniging niet meer mogelijk is, behoort nimmer te worden uitge hangen noch voor andere doel einden te worden gebruikt, maar moet op onopvallende wijze wor den verbrand. 5. Elke ontplooide vlag moet bij zonsondergang worden bin nengehaald. Geen vlag mag tus sen zonsondergang en zonsop gang gehesen blijven of worden. 6. Het bezigen van de vlag voor louter versiering moet wor den beschouwd als een ernstig gebrek aan eerbied voor ons hoogste nationale symbool. Daar om behoort de vlag nimmer voor louter versiering te worden ge bruikt; voor versiering kan daarentegen wel vlaggedoek worden gebezigd. 7. Aan de vlag mag een oranjewimpel worden bevestigd: a. op de verjaardagen van het Koninklijk Huis; b. op feestelijke gelegenheden, waarbij de twee-eenheid Nederland-Oranje tot uit drukking wordt gebracht. Bij alle overige gelegenheden behoort zonder wimpel te wor den gevlagd. 8. Wanneer de vlag bij enige plechtigheid wordt gehesen, ma ken allen, die daarbij aanwezig zijn, front naar de vlag en ont bloten het hoofd totdat het hijsen van de vlag is voltooid. Hetzelfde eerbetoon vindt plaats, wanneer een vlag bij een plechtige gelegenheid wordt neer gehaald. 9. Wanneer de Nederlandse vlag wordt ontplooid in een ge hoorzaal of bij een bijeenkomst waar een podium voor de spreker is, hetzij binnenshuis hetzij bui tenshuis, is de plaats van de vlag rechts naast de spreker indien de vlag op het podium staat en rechts van het auditorium indien hij in de zaal met het front naar het podium staat. Andere nati onale vlaggen staan in deze ge vallen aan de tegenovergestelde zijde. Indien de Nederlandse vlag tegen de wand achter de spreker wordt bevestigd moet zij achter de lessenaar hangen en met de onderkant boven de spreker uit komen. 10. Aan vlaggen van vreemde naties behoort dezelfde eerbied te worden betoond als van vreem delingen voor de Nederlandse vlag wordt verlangd. Zondag 16 October THOLEN Ned. Herv. Gemeente 10 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel 3 uur Ds. W. v. Griethuysen Gereformeerde Kerk 10 en 5 uur Ds. Adema uit R'dam Gereformeerde Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur De heer v. Gilst

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 2