Weekblad voorhet EilandTholen en St, Filipsland UIT EIGEN LAND Bloed redt mensenlevens! Een wagen van de bloedtransfusiedienst op orss eiland - 1 50 DONORES ZONDAGSDIENST ARTSEN 5e Jaargang No. 46 30 September 1949 t'A.t'-. Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.- per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraaf 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Toenemend bendewezen maakt Nederland onveilig Beroep op het Nationaal geweten Katholiek Thuisfront trad uit N.I.W.I.N. R.T.C.- „nieuws". Minister Stikker terug, gaat Mr. Kaasesz Partijpplitiek-duel over Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisaties Het gaat niet goed in Nederland Wie bij het lezen van deze harte- kreet onmiddellijk instemmend knikt en denkt, dat wij de deva luatie, de huurverhogingen of de aangekondigde nieuwe maatrege len op het gebied van belasting heffing beogen, heeft slechts ten dele de wortel van het kwaad dat ons verontrust, gevonden. Al die dingen zijn zeker be langrijk en waard in deze kolom men te worden besproken zo als dit ook meestal wordt gedaan. Die financieel-economische zaken van het eerste plan zouden bij nadere beschouwing wel eens tot de conclusie kunnen leiden, dat na-oorlogs Nederland in een diepteput is beland op de weg naar die veelbesproken weder opbouw. Duizendmaal meer ken schetsend echter voor het diepte punt waarin ons land schijnt te zijn afgegleden is de onrustba rende mate waarin het bendewe zen om ons heen toeneemt. Met het vaststellen van het feit, dat in de ons omringende landen de misdaad eveneens met sprongen omhoog gaat, is deze precaire zaak niet af te doen. Wij hebben te maken met vele roofovervallen in een week. Om slechts enkele der meest recente berovingen te noemen; postkantoor Velsen, wandelaar in Amsterdam, taxi chauffeur in Rotterdam Woensdag sleepte men weer 8300 weg in Amsterdam en hoe zouden we de poging tot in braak, waarbij men schijnbaar ook niet voor krachtdadig in grijpen zou zijn teruggedeinsd, indien men de kans daartoe had gekregen, die in ons eiland vorige week opschudding veroorzaakte, hier kunnen vergeten Dit be hoorde immers ook tot een der brutaalste stukjes uit de over vallenreeks. Dit kwaad moet worden uit geroeid. Door verscherpte waak zaamheid der politie en harder toeslaan der justitie Niet alleen! Men speure naar de oorzaak(en) en arbeide gestaag aan een orde ning die deze oorzaken weg neemt. Men, dat is het nationaal ge weten. Het Nationaal geweten, dat is iedere Nederlander, die zich verantwoording weet opge legd. Deze verantwoording dra gen wij allen bij de wederop bouw van ons moreel zo onmis kenbaar zwaar gekwetste volk. Van harte hopen wij, dat zij die verantwoordelijk staan voor de stap die NIWIN en Katholiek Thuisfront gescheiden wegen deed inslaan, zich ten volle van de draagkracht hunner beslissing bewust zijn. Alleen dan zal de nieuw geschapen situatie niet ten nadele zijn van de jongens over zee voor wie beide lichamen zo zegenrijk werken. Enkele dezer mannen zullen binnenkort weer van de wacht worden afgelost door hen die dezer dagen met de Volendam naar Indonesië ver trekken. Geen R.T.C. heeft in deze situa tie nog enige verandering kunnen bewerkstelligen. Een verandering wordt er wel voorspeld, indien de Ronde Tafel Conferentie ten minste geslaagd uit de stille strijd komt. Dan zal de begroting 1940 ten opzichte van de post overzeesche gebiedsdelen een wijziging ondergaan. Een wijzi ging die met de wijziging van de militaire post onze mannen en de huisgezinnen hier wel ten goede zal moeten komen. Intussen., die R.T.C. wentelt zich in strikte beslotenheid, met alle gevolgen van dien, verder. Zowel in Indonesië als hier, hoe wel ten onzent in verminderde mate, is een onrust speurbaar door het uitblijven van berichten, die definitief bereikte resultaten melden. Mogelijk aangezet door die onrust in de Archipel, legde Hatta op een persconferentie in den Haag wat meer kaarten op tafel dan van Nederlandse zijde wel oorbaar werd geacht Thans is ook over de opstelling van het Statuut enige melding gemaakt. Twee Indonesiërs zullen bin nenkort naar Java terugkeren om met wat inlichtingen uit de eerste hand, de gemoederen gerust te stellen. Als hun dat gelukt zal de stemming daar te vergelijken zijn met die in Lake Succes, waar, volgens de pas teruggekeerde Minister Stikker sedert het begin der Haagse Conferentie de stem ming ten opzichte der Indone sische kwestie belangrijk milder werd. Inmiddels heeft Suriname dan (weer eens) een nieuwe gouverneur, Mr. Klaasesz, burge meester van Wageningen is bij Koninklijk Besluit officieel be noemd. Vergissen wij ons niet, dan zal de nieuwe taak van Mr. Klaasesz van meet af aan even ingrijpend voor hem zijn als de nieuwe zittingsperiode van de Staten. De Tweede Kamer is na een jaar voorbereiding begonnen met het wetsontwerp op de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie. Stromen welsprekendheid zijn al gevloeid en de rivier zal nog wel wassen. Woensdagavond waren reeds 15 amendementen inge diend en de Staatssecretaris wou dit amendementengeval zeker maar liever niet laten oplopen voor dat hij zijn visie op de eer ste debatten had ^gegeven. Hij constateerde dat er 1 negatieve partij was (de Communistische) en 3 positieve, die onderling evenwel nogal van mening ver schilden over het te veel of te weinig ingrijpen door de over heid in dit organisatie-ontwerp. De P.v.d.A. wenste meer over- heidsbevoegdheid in deze en daartegenover de A.R. en V.V.D. minder. Zoals velen wellicht al weten wordt de P.B.O., zoals ze afge kort wordt genoemd, ingesteld ten behoeve van het bedrijfsle ven en allen, die daaraan ver bonden zijn, dus werkgevers en werknemers. Er zal ongetwijfeld nog enige tijd gestreden worden aleer dit ontwerp P.B.O. tot wet verheven is. Toch menen we dat het wel zo ver zal komen, gezien de 3 positieve partijen, waarbij nog komt een vrijwel volledige instemmende R.K.P. Maar voor het zover is, kan een partij-politieke oorlog ontbran den, die meer publieke belang stelling verdient dan tot nu toe viel te constateren. Plaatselijk zal de fruitoorlog in Zuid-Limburg zeker meer be langstelling hebben getrokken. Een coöperatie der K.A.B. is in de 45 door haar geëxploiteerde winkels begonnen met het ver kopen van fruit voor prijzen die op zichzelf al een protest beteke nen tegen dat wat andere han delaren in rekening brengen. Dat protest is trouwens juist wat werd beoogd. Het publiek pro fiteert, de handel protesteert en de grossiers willen de veilingen droogleggen of zo iets... Menig inwoner van onze eilanden kan getuigen van welk een grote betekenis de bloedtransfusiedienst is. Hetzij dat hij of zij middellijk door bloedtransfusie zijn of haar leven te danken heeft, hetzij dat men het bij een dierbaar familielid in toepassing zag gebracht. Transfusie, afkomstig van 't Latijnse woord: transfusio betekent overgieting, overtapping. Bloedtransfusie: dus het overtappen van bloed van het ene lichaam in het andere. Inzonderheid gedurende en na de laatste oorlog is de bekendheid hiervan toegenomen. Thans wordt er op onze eilanden een actieve propaganda voor gevoerd. Het ligt in de bedoeling om 24 October a.s. een wagen van de bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis gedurende enige dagen op ons eiland te stationeren. Dan zal van de personen, die zich daartoe vooraf kunnen opgeven en worden gekeurd, bloed worden afgenomen, dat, hetzij voor vijwel direct gebruik, hetzij voor bloedplasma wordt bestemd. Door middel van die actie hoopt men een honderd liter bloed van circa 150 personen te krijgen, een actie die kan leiden tot het redden van lOtallen mensenlevens. Daar om lijkt het ons goed aan een en ander door middel van onderstaand artikel meer bekendheid te geven. De gewenste gegevens verzamelden we hiervoor uit een brochure ge schreven door Dr. J. Spaander, hoofd van het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis. De bloedsomloop. Terwijl u rustig in uw stoel gezeten dit artikel door leest, is het in uw lichaam een drukte van belang. Onafgebroken wor den de indrukken uit uw omge ving door uw zintuigen opgevan gen en verder geleid. U hoort, u ziet, u voelt, u proeft, u ruikt; uw stofwisseling is in volle gang, uw longen vullen zich 16 maal per minuut met verse lucht voor aanvoer van de nodige zuurstof en afvoer van waterdamp en koolzuurgas. Nieren en darmen, ze doen hun werk. De klieren scheiden hun sappen af, de spie ren staan gereed onmiddellijk te ageren, gecommandeerd vanuit uw hersenen, via de telegraaf draden van het zenuwstelsel. Het is een leven en beweging, maar hoe zou het met al deze functies van uw lichaam gesteld zijn, als het transportsysteem bij uitnemendheid, uw bloedsomloop daaraan ontbrak Snel stroomt het bloed door uw slagaderen naar de verste uithoeken van het lichaam, om door de aderen weer terug te ke ren, naar de grote motor van de bloedsomloop: het hart. Onge veer eenmaal per minuut wordt deze omloop volbracht, eenmaal per minuut passeert het zelfde bloedlichaampje de top van uw vinger, het hart, in 60 seconden heen en terug. 72 keer per mi nuut trekt het hart zich samen en ontspant het zich. Voelt U maar aan uw pols en U bemerkt de bloedgolf, die door het hart werd uitgestoten. Het zou te ingewikkeld wor den daarop nog verder in' te gaan, te ver voeren, indien we aantonen hoe gelijktijdig de lon gen, nieren, darmen, enz. hun functies verrichten. Het gaat hier meer om het bloed. Bezien we daarom de samenstelling van ons bloed. Een mens van gemiddelde grootte en gewicht (70 kg) heeft 5,5 liter bloed, 1/13 van zijn ge wicht. Daarnaast de nodige re serve in de aanmaakplaatsen, zo dat men er bijv. niets van merkt, wanneer we een halve liter bloed moeten afstaan. Iedere 100 da gen zijn er bloedlichaampjes ver sleten, die door nieuwe uit de reserve worden vervangen. Het bloed bestaat uit twee gedeelten: plasma en bloedlichaampjes die men met een vergrootglas kan zien. Onbegrijpelijk is, dat in 1 kubieke milimeter bloed 5 mil- lioen rode bloedlichaampjes aan wezig zijn. Een machtig leger. De witte bloedlichaampjes zijn veel minder in aantal, maar niet min der interessant. De derde en laatste groep van de bloedli chaampjes zijn de zgn. bloed- plaatjes, de „loodgieters", die zodra er een lekje ontstaat in een der bloedvaten samendrommen en dichtmaken onder opoffering van hun bestaan. Ze stollen het bloed. Zolang het rustig door uw aderen stroomt, gebeurt dit niet, Dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer Dr. H. Menger, St. Filipsland maar zodra het bloed naar bui ten komt, treedt door de werk zaamheid van de bloedplaatjes de stolling op, het bloedstolsel gaat een korstje vormen, daar onder geneest de wond. Dit gezegd op eeneenvoudige manier zonder bijkomende pro cessen op te sommen. Ook het bloedplasma, dit is de vloeistof zonder bloedlichaampjes, heeft een belangrijke taak te verrich ten. Het bestaat uit water en eiwit ten en zouten. De eiwiten zijn van een bijzondere samenstelling, dus niet bij ieder mens of dier eender. Ook het zoutgehalte wordt constant op peil gehouden. Wie heeft niet de ervaring opge daan, dat te veel zout in het eten door een stevige dorst gevolgd wordt Eerst wordt het geste gen zoutgehalte door aanvoer van water tot de goede sterkte teruggebracht, de nieren schei den het te veel aan zouten en water dan weer uit. De bloedtransfusie. Het is na bovenstaande begrij pelijk, dat een tekort aan bloed ernstige stoornissen in ons li chaam veroorzaken. Moeilijkhe den in de voeding of anderzins, ja in zware gevallen raakt alles in de war. Door snelle aanvoer van vers bloed kan het gevaar worden afgeweerdeen bloedtransfusie is nodig. Het vult het tekort aan bloed aan. Vele oorzaken voor het op treden van bloedtekort zijn te noemen: tekort door een ongeluk of een operatie of wanneer men om andere oorzaken veel bloed kwijt raakt. Een tekort aan rode bloedlichaampjes kan ook bloed transfusie nodig maken, evenals afwijkingen of ziekten van de witte bloedlichaampjes en de bloedplaatjes. Nadat in 1492 bij paus Inno- centius VIII al een proef was genomen, ontstaat in de 17e eeuw opnieuw belangstelling voor de bloedtransfusie, vrnl. in Frankrijk, die evenwel daarna werden verboden. Omstreeks 1800 werden de pogingen her vat door een Engelse vrouwen arts, die in 7 van de 10 geval len succes had, maar bij de 3 andere voor een raadsel stond. Dit raadsel werd later opgelost. Het was de grote ontdekking van de bloedgroepen door Dr. Karl Landsteiner te Wenen in 1900. Vier grote bloedgroepen werden onderscheiden, nu internationaal aangeduid met de letters O, A, B en AB. Voor de transfusie wordt dus onderzocht van welke groep de patiënt bloed moet heb ben. De techniek van de bloed transfusie is thans zover gevor derd, dat het zelfs zelden meer voorkomt, dat men er nog een weinigje koorts van heeft nadat het bloed is gegeven. Griezelig is het helemaal niet. Sommigen stellen zich dat voor als een geweldige operatie. Niets is minder waar, het afnemen van bloed geschiedt zeer eenvoudig;

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1