Wcckblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND Het vlot niet met de particul iere woningbouw. THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN OUD-VOSSEMEER 5e Jaargang No. 44 16 September 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Thoicn -Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Wel worden op het ogenblik in ons land vrij veel woningen gebouwd, maar het aandeel, dat de particuliere bouwondernemers daarin hebben, is nog steeds ge ring. De voornaamste opdracht gevers van bouwwerken zijn ge meenten, verenigingen en indus triëlen, welke laatsten woningen laten bouwen voor hun personeel. Er wordt echter naar verhouding nog maar heel weinig gebouwd voor rekening van particulieren. Dat is ook niet te verwonderen, omdat voor de oorlog woningen konden worden gebouwd als be legging, terwijl thans nieuwe woningen volkomen afhankelijk zijn van de mate, waarin de re gering een bijdrage in de huur geeft. Het gevolg is, dat op het ogenblik niet meer dan 10 tot 15% van alle woningen worden gezet voor rekening van particu lieren, terwijl dit percentage in normale tijden 80% bedroeg. Be halve de moeilijkheid van de hoge bouwkosten is er ook nog de moeilijkheid met de verhuring. Wanneer een ondernemer een aantal woningen bouwt, mag hij ze niet zelf verhuren. De toe wijzing geschiedt door, of althans na tussenkomst van de gemeente lijke huisvestingsdiensten. Daar tegen hebben de meeste onder nemers grote bezwaren. Zij zou den liever, tenminste een deel der woningen, zelf willen verhuren. Het is echter duidelijk, dat de overheid daarin niet kan toestem men. Een eerlijke en onpartijdige toewijzing van de woningen is bij de huidige schaarste alleen moge lijk, wanneer alle beschikbare woningen worden uitgegeven door een centrale instelling. Dit .is inderdaad een belemmering voor de particuliere bouw, doch schaarste maakt distributie nu eenmaal onvermijdelijk. Tot 1 Juli van dit jaar zijn na de bevrijding in totaal ruim 67.000 nieuwe woningen opge leverd, terwijl er op die datum 37.600 woningen in aanbouw waren. Van dit totaal waren om streeks 16.000 woningen ge bouwd met hulp van de rijksfi- nancieringsregeling voor particu liere huizen. Van de zijde van de bouwindustrie pleit men thans voor een wijziging van deze financiële regeling. Men meent, dat het uitkeren van een rijks premie, waardoor de werkelijke bouwkosten verlaagd zouden worden, veel meer resultaat zou hebben dan een subsidie op de huren, waarmee de huurwaarde ondanks hoge bouwkosten tot een betaalbaar peil worden terugge bracht. Een premieregeling zou, zo betoogt men, het bouwen mo gelijk maken voor beleggers met beperkte kapitalen, waardoor men ook zekerder zou zijn van de werkelijke huuropbrengst. Het is duidelijk, dat een dergelijke premieregeling voor de staat zware lasten zou meebrengen^ aangezien deze weer geld zou moeten lenen om als premie aan de bouwers te verstrekken. Het woningbouwvraagstuk blijft in gewikkeld, hoe men het ook aan pakt. Van ambtenaren gesproken. Ds. Van der Vaart Smit, „de heilige onschuld" voor zijn rechters. R.T.C.-afgevaardigden worden huiselijk. Berichten stroom uit Indonesië. Zal opheffing der prijzen- binding tot dodelijke concurrentie voeren? Van misdaad en berechting. Verbaas u nergens over. Ons is in Nederland niets te dol. Onze ambtenaren geven permissie een nieuwe schoolsoort" te stichten en komen, als de scholen zullen beginnen, als de leermiddelen door de ouders zijn aangeschaft tot de ontdekking, dat ,,het" nog niet mag. Verbaas u niet Evenmin als het ons verbaast dat een querulant man als Ds. Van der Vaart Smit, de predi kant die Hitier zo'n goed hart toedroeg, bij het in cassatie be handelen van zijn zaak, met zo veel nadruk de gekroonde on schuld wilde spelen, dat hij her haaldelijk met zijn verdediger in tegenspraak was. Gelukkig is bij het opwerpen der verscheidene vragen omtrent schuld of on schuld bij de R.T.C. een derge lijke tegenspraak tot nu toe geheel afwezig. Het doet deugd dat gezien de spanning waarmee millioenen wachten op de resultaten dezer conferentie, werd besloten om de afgevaardigden minder uitstapjes te laten maken... De berichten uit Indonesië zijn bont als de smaragdgordel zelf. Op Borneo duurt de staking nog voort, in Djokja schijnt een builenpest-epidemie te zijn uitge broken, waarvoor onvoldoende medische hulp aanwezig is, ter wijl in Batavia de U.N.C.I. een Republikeinse klacht te behande len kreeg over de executie van negen door de Nederlanders be rechte inlanders. Staande de be handeling van deze klacht eiste de woordvoerder der Republiek, dat de voltrekking van alle uit gesproken doodvonnissen zal worden opgeschort. Nederland behield zich voorlopig het recht voor om naar eigen inzicht te blij ven handelen. Vermelding ver dient de gezamenlijke uitgevoerde actie der Nederlandse en Repu blikeinse troepen tegen de fana tieke Darul Islam guerilla's op West-Ja va. Als het Minister Stikker, die evenals zijn collega Lieftinck, in Amerika vertoeft en bij aankomst te New York wees op de nood zakelijkheid van financiële hulp aan Indonesië, mag gelukken de Wereldbank te overtuigen, dan kan er binnenkort ook daar met de opbouw een begin worden gemaakt. Ten aanzien van Suriname is het met die staatkundige opbouw weer eens wat raar ge gaan. Dat is bekend. In het kader van het geheel is het echter toch een stap vooruit, dat het kabinet de Koningin verzocht de be staande interim-regeling maar in te trekken. Een volijverige groepscom mandant der Rijkspolitie van Schiphol veroorzaakte noodzake lijke onrust in de Chinezenwijk van Siam. Naar aanleiding van een enorme diamantendiefstal uit een transport dat de K.L.M. in opdracht van de Amsterdamse Bank vervoerde ging deze cor rector van 's werelds onrecht even naar het Verre Oosten. Zijn doortastend optreden voerde tot het achterhalen van het grootste deel der buitgemaakte juwelen, waarvan de Gele Zonen, die er zich over ontfermden niet lang plezier beleefden. In zoverre staan zij gelijk aan de wraak- zuchtigen in Apeldoorn, die hun behaalde overwinning op het slagveld der familie-eer dra za gen vergaan in een arrestatie door de politie, die niet kon toe staan dat Chicago zijn monopo lie zou verliezen. Niet zo snel was de politie ter plaatse of er was al danig met ploertendoder, stengun en mes gewerkt... Het moge de on derwereld, die de laatste dagen weer ijverig op pad is in Kampen moest de schedel van een bejaarde man het afleggen tegen de zwaartekracht van een hamer gezegd zijn, dat in Am sterdam grootse plannen op sta pel staan ter bestrijding van de misdaad. Een half dozijn re chercheurs is klaargestoomd om in den vervolge niet alleen bij de gratie van aanleg en ervaring, maar wetenschappelijk de mis daad te lijf gaan. Voorzover dit bericht de zwa re jongens nog weinig zou zeg gen, verwachten wij dat zij spoe dig zullen ondervinden wat dit politie-intiellect vermag BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat van 1 Oct. 1949 tot 1 Januari 1950 de mogelijk heid zal zijn opengesteld een verzoek in te dienen om bevoegd te worden ver klaard bij volmacht te stemmen. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de aanplakbiljetten.. Burg. en Weth. voornoemd. COLLECTE De Zaterdag jl. gehouden collecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding „Draagt Elkanders lasten'' bracht 101,35 op. VERGADERING ALGEMENE KLEUTERSCHOOL Onder voorzitterschap van de heer A. Liefaard werd Dinsdagavond een algemene vergadering gehouden door de Stichting Algemene Kleuterschool. De voorzitter releveerde na een welkomst woord de bijzonderheden van het afge lopen jaar. De secretaris, de heer Joh. Bal las de notulen, het Reglement en de Statuten voor. Medegedeeld werd, dat de Algemene Kleuterschool steeds groeiende is. Aan vankelijk begon men een jaar geleden met 50 kleuters, terwijl er thans reeds 74 leerlingen de school bezoeken. Indien de ouders gedurende de vacantietijd blij ven doorbetalen zal men niet tot ver hoging van schoolgeld behoeven over te gaan. Wegens het bedanken van drie bestuursleden gedurende het afgelopen jaar werd in deze vacatures voorzien door verkiezing van de heren J. van Elsacker (penningmeester), J. Quist- Beukelaar en A. Engelvaart. Het ligt in de bedoeling, zo deelde de voorzitter mede, om ongeveer half Nov. een bazar te organiseren, die in de Kleuterschool wordt gehouden. Voor dit doel zal er een damescomité worden opgericht, dat in overleg met het bestuur nadere regelingen zal treffen. Op het eind der vergadering dankte de voor zitter het personeel en allen die hebben meegewerkt de Algemene Kleuterschool in stand te houden. HET GROENE KRUIS Vorige week werd in de zaal van hotel „Zeeland de algemene jaarver gadering gehouden van de afd. „Het Groene Kruis", alhier. Het welkomst woord van de voorzitter, dokter Duinker, werd in het bijzonder gericht tot het erelid, de heer D. H. v. d. Velde en tot Zr. Fuykschot, de gaste. Ongeveer 50 leden waren aanwezig. Ingekomen was een schrijven van de Min. van Justitie, dat de verbeterde statuten waren goedgekeurd. Van het Thoolse gemeentebestuur bericht dat weer een subsidie voor 1949 wordt ver leend tot een bedrag van 1000.be houdens goedkeuring van G.S. Van de heer L. G. van Zaltbommel een schrijven waarin hij bedankt als be stuurslid. De voorzitter wijst er op, dat dhr. van Zaltbommel 34 jaar verdienste lijk werk als magazijnmeester heeft ge daan en dankt hem hartelijk voor wat hij voor deze afdeling deed. Een com missie, die de rekening over 1948 had nagezien, adviseerde tot goedkeuring. De heren L. D. A. Looysen en J. J. Kramer werden als bestuurslid herbe noemd. In de vacature van Zaltbommel werd op voordracht van de heer Van de Velde, Zuster Viergever benoemd. De rekening 1948 sloot met een batig saldo van 25.42. De begroting 1949 werd vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf van 3875 en 4935. Verlies 1040,waarvan nog een tegoed door de gemeente-subsidie ad 1000. In 1948 werden door de wijkzuster in totaal 1409 bezoeken afgelegd met 1181 verpleegdagen. Hoogtezonpatiënten 6 met 321 behandelingen. Uitgeleend mate riaal 324 stuks. T.b.c.-patiënten 11 in 11 gezinnen met 186 bezoeken. 54 deelneemsters waren er voor de moedercursus. Voor het consultatie bureau „zuigelingen" werden 71 kinderen ingeschreven met een bezoek van totaal 112 zuigelingen. Door beide doktoren werden 606 consulten gegeven. Daarna was het woerd aan zuster J. Fukschot, die een interessante cause rie hield over het verleden, heden en toekomst van het Groene Kruis. Het werk van deze instelling over de afge lopen jaren werd 'door haar gememo reerd. Van hoe een groot nut is de op richting hiervan gebleken. Een zegen voor de samenleving. Nog kan hierin belangrijke verbetering worden gebracht. Dat is het doel in de toekomst. Uit de door haar opgesomde statistische ge gevens werd ook vooral het nut van zuigelingen zorg duidelijk naar voren gebracht. In 1874 stierven 20% van de zuigelingen. Het is thans gedaald tot 2,8 Ook bij het T.B.C. werk stond spreekster uitvoerig stil en wees op de nuttige voorlichting door n wijkver pleegster. Zij eindigde met het belichten van het werk der kraam- en gezinsver zorgsters. Dit alles werd nog duidelijker bij het vertonen van prachtige filmen. Zuster Fuykschot werd door de voor zitter hartelijk dank gezegd voor deze leerzame causerie. Thans is de contributie gebracht op 4.per lid. Daarna werd nog gesproken over de uitbreidingsplannen van het consultatie bureau. De voorzitter deelde mede, dat het eiland weinig medewerking verleent. Men is daarom nog weinig gevorderd. Een verzoekschrift aan de gemeente besturen om een bijdrage werd unaniem afgewezen. Daarna werd nog overlegd met de burgemeesters en later nog eens met de Groene Kruisafdelingen van het eiland Tholen. Alles evenwel zonder resultaat. De voorzitter wijst er dan nogmaals op, dat het toch een dringende eis is, dat het gebouw wordt verbeterd. Ge regeld komt een T.B.C.arts voor onder zoek en het gebouw, in het bijzonder, het wachtlokaal, voldoet niet aan de noodzakelijke hygiënische eisen. Vanuit de vergadering werd nog opgemerkt, dat er dus van de andere gemeenten niet veel te verwachten valt. Wel wil men van Tholen profiteren en zeggen hoe het moet worden, doch mee helpen dragen in de onkosten is er niet bij. Daarna sloot de voorzitter de ver gadering. Dokter L. D. A. Looysen Tholen Dokter Vermet N.-Vossemeer VEILINGSBERICHTEN 13 Sept. Stambonen 47.afwijkend 38.—. 14 Sept. Stambonen 49.afwijkend 40.— 15 Sept. Stambonen 51.afwijkend 43.Uien bonken 12.90; gewone 13.40; drielingen 12.18; Pickels 13.50. WEDVLUCHT VAN VILVOORDE Zaterdag 10 Sept. jl. hield de P.V. „De Thouwe Duif" uit Tholen een wedvlucht van Vilvoorde (B), een af stand van 70 km. In concours waren 232 duiven, welke om 12 uur gelost werden. De eerste duif kwam binnen om 1.42.25 uur en de laatste om 1.58.2 uur. De uitslagen luiden: V. Laban 1 20 74; D. Jansen 2 6 36 58; J. Jansen 3 23 49 75; F. Nijs 4 16 43 64; J. Hage 5 9 10 17 28 32 37 38 41 46 61 62 68 70 71 76 77; L. Soomers 7; J. Deurlo 7 25; G. de Kok 11 33 35; F. Steketee 12 19 33 54; C. v. Poepele 13 57; J. de Boef 14 56; J. v. Dijke 15 63; C. de Groot 18 59 M. Moeliker 21 39; D. Burgers 22 42 53 A. de Jonge 24; J. de Kool 26 27; G. Soomers 29 72 L. Laban 30 43; Gebr. Pleune 31 65 66; J. Bogert 40; B. Suur- land 44 47 55; W.Anemaet 48 51 69; J. Bakker 50 52; A. Wagemaker 60 73; J. Baaij 67. BURGERLIJKE STAND Geboren: 1 Sept.: Catharina Cornelia, dochter van P. A. Engelvaart en J. J. M. Grof- fen. 1 Sept.: Johanna Geertruida Martina, dochter van C. A. Steijns en P. J. v. Dijke. Geboren 9 Sept.: Jan Hendrik Jacobus, zn. van J. Schot en J. Sturris. 13 Sept.: Johannes Willem, zn. van J. Nelisse en M. Lindhout. - VEROORDEELD De landarbeider J.v.D. alhier werd door de Bijzondere Politierechter te Mid delburg veroordeeld tot 25.boete sub. U) d. hechtenis en 1 maand gev. straf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Verdachte had van een onbekende te Bergen op Zoom brand- stoffenbonnen ter waarde van 42 een heden gekocht en getracht deze weer met winst te verkopen. CONCOURSVLUCHT Bij een concoursvlucht van St. Kath. Waver door de Zeeuwse Combinatie van Zaterdagvliegers behaalden de leden uit Oud-Vossemeer de volgende prijzen: A. van Dalen 1 6; J. B. Tholenaar 2 5 13 15 23; C. van Tilburgh 3 4 21; M. K. Speijer uit Poortvliet behaalde de 24ste prijs. BURGERLIJKE STAND over de maand Augustus 1949 Geboren: 3 Aug.: Leonardus Marinus, Zoon van Josephus Bosters en van Maria P. Boo- gaart. 7 Aug.: Michaël Anthonius, zoon van Cornelis Anthonius Boogaart en van Johanna Theuns. 18 Aug.: Catharina Johanna, dochter van Jacob Marinus Priem en van Sara Cornelia Geuze. Gehuwd: 18 Aug.: Johannes Petrus Maria van Tilburg, 24 jaar, graanhandelaar, te Hal steren en Geertruid Christina de Hond, 23 jaar, zonder beroep, te Oud-Vosse- meer. 30 Aug.: Willem Albert Zeijdel, 34 jaar, stafemployé Escomptobank te Am sterdam en Adriana Cornelia Ampt, 25 jaar, zonder beroep, te Oud-Vossemeer. Overleden: 23 Aug. Catharina Cornelia Clarijs, zonder beroep, 69 jaar, wed. van Huwelijksaangifte: 7 Sept.: Anthonie Jacobus van Driel, 26 jaar, timmerman, te Oud-Vossemeer en Lutje Veldstra, 21 jaar, zonder be roep, te Wassenaar. LOOP DER BEVOLKING over de maand Augustus 1949 Ingekomen: Anthonie J. van Driel uit Wassec./ar naar B 130.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1